hello 2.8 - en to fr translation catalogue (31 entries)

en: %s: extra operand: %s
fr: %s��: op��rateur suppl��mentaire��: %s

en: Try `%s --help' for more information.
fr: Ex��cutez ����%s --help���� pour obtenir des renseignements compl��mentaires.

en: hello, world
fr: Bonjour, le monde.

note: TRANSLATORS: Use box drawing characters or other fancy stuff if your encoding (e.g., UTF-8) allows it.  If done so add the following note, please: [Note: For best viewing results use a UTF-8 locale, please.]
en: +---------------+
    | Hello, world! |
    +---------------+
fr: +---------------------+
    | Bonjour, le monde��! |
    +---------------------+

en: Hello, world!
fr: Bonjour, le monde��!

note: TRANSLATORS: --help output 1 (synopsis) no-wrap
en: Usage: %s [OPTION]...
fr: Utilisation��: %s [OPTION]...

note: TRANSLATORS: --help output 2 (brief description) no-wrap
en: Print a friendly, customizable greeting.
fr: Afficher un message de salutations amicale et param��trable.

note: TRANSLATORS: --help output 3: options 1/2 no-wrap
en:   -h, --help          display this help and exit
      -v, --version       display version information and exit
fr:   -h, --help          afficher l'aide-m��moire
      -v, --version       afficher le nom et la version du logiciel

note: TRANSLATORS: --help output 4: options 2/2 no-wrap
en:   -t, --traditional       use traditional greeting format
      -n, --next-generation   use next-generation greeting format
      -g, --greeting=TEXT     use TEXT as the greeting message
fr:   -t, --traditional       utiliser le format traditionnel de salutations
      -n, --next-generation   utiliser le nouveau format de salutations
      -g, --greeting=TEXTE    utiliser le TEXTE comme message de salutations

note: TRANSLATORS: --help output 5+ (reports) TRANSLATORS: the placeholder indicates the bug-reporting address for this application.  Please add _another line_ with the address for translation bugs. no-wrap
en: Report bugs to: %s
fr: Signalez toute anomalie ����: %s

en: Report %s bugs to: %s
fr: Signalez les anomalies de %s ����: %s

en: %s home page: <%s>
fr: Page d'accueil de %s��: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
fr: Page d'accueil de %s��: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
fr: Aide globale sur les logiciels GNU��: <http://www.gnu.org/help/gethelp>

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
fr: Copyright �� %s Free Software Foundation, Inc.
    Licence GPLv3+��: GNU GPL version��3 ou ult��rieure <http://gnuorg/licenses/gpl.html>
    Logiciel libre��: vous ��tes libre de le modifier ou de le redistribuer.
    Il n'y a AUCUNE GARANTIE, dans les limites permises par la loi.

en: Unknown system error
fr: Erreur syst��me inconnue

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
fr: %s��: l'option ����%s���� est ambigu����; possibilit��s��:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
fr: %s��: l'option ����--%s���� n'accepte pas d'argument

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
fr: %s��: l'option ����%c%s���� n'accepte pas d'argument

en: %s: option '--%s' requires an argument
fr: %s��: l'option ����--%s���� n��cessite un argument

en: %s: unrecognized option '--%s'
fr: %s��: option ����--%s���� non reconnue

en: %s: unrecognized option '%c%s'
fr: %s��: option ����%c%s���� non reconnue

en: %s: invalid option -- '%c'
fr: %s��: option incorrecte ��� ����%c����

en: %s: option requires an argument -- '%c'
fr: %s��: l'option n��cessite un argument ��� ����%c����

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
fr: %s��: l'option ����-W %s���� est ambigu��

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
fr: %s��: l'option ����-W %s���� n'accepte pas d'argument

en: %s: option '-W %s' requires an argument
fr: %s��: l'option ����-W %s���� n��cessite un argument

en: write error
fr: erreur d'��criture

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
fr: ����

en: '
fr: ����

en: memory exhausted
fr: m��moire ��puis��e
