libc-2.7.frNBSP - en to fr translation catalogue (1308 entries)

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
fr: %.*s��: le param��tre ARGP_HELP_FMT requiert une valeur

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
fr: %��*s��:��param��tre ARGP_HELP_FMT inconnu

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
fr: Rebut dans l'argument ARGP_HELP_FMT��:��%s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
fr: Les arguments obligatoires ou optionnels pour les options de formes longues
    le sont aussi pour les options de forme courtes.

en: Usage:
fr: Usage��:

en:   or:
fr:   ou��:��

en: Try `%s --help' or `%s --usage' for more information.
fr: Pour en savoir davantage, faites��:����%s --help �� ou ��%s --usage��.

en: Report bugs to %s.
fr: Rapporter toutes anomalies �� %s.

en: Give this help list
fr: Donne cette liste d'aide

en: Give a short usage message
fr: Donne un court message expliquant l'usage

en: Set the program name
fr: Initialise le nom du programme

en: Hang for SECS seconds (default 3600)
fr: Attend N secondes (3600 par d��faut)

en: Print program version
fr: Affiche la version du programme

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
fr: (ERREUR DU PROGRAMME) Version inconnue��!��?

en: %s: Too many arguments
fr: %s��:��Trop d'arguments

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
fr: (ERREUR DU PROGRAMME) L'option aurait d�� ��tre reconnue��!��?

en: %s%s%s:%u: %s%sUnexpected error: %s.
fr: %s%s%s��:��%u��:��%s%s Erreur impr��vue��:��%s.

en: %s%s%s:%u: %s%sAssertion `%s' failed.
fr: %s%s%s:%u��:��%s%s L'assertion ����%s���� a ��chou��.

en: NAME
fr: NOM

en: Create C header file NAME containing symbol definitions
fr: Cr��ation du NOM du fichier d'en-t��te C contenant les d��finitions de symboles

en: Do not use existing catalog, force new output file
fr: Ne pas utiliser le catalogue existant, forcer la g��n��ration d'un autre fichier

en: Write output to file NAME
fr: ��crit en sortie dans le FICHIER

en: Generate message catalog.
    If INPUT-FILE is -, input is read from standard input.  If OUTPUT-FILE
    is -, output is written to standard output.
fr: G��n��re le catalogue de messages.
    Si le FICHIER_D_ENTR��E est -, l'entr��e est lue depuis l'entr��e standard.
    Si le FICHIER_DE_SORTIE est -, la sortie est dirig��e sur la sortie standard.

en: -o OUTPUT-FILE [INPUT-FILE]...
    [OUTPUT-FILE [INPUT-FILE]...]
fr: -o FICHIER_DE_SORTIE [FICHIER_D_ENTR��E]...
    [FICHIER_DE_SORTIE [FICHIER_D_ENTR��E]...]

en: For bug reporting instructions, please see:
    <http://www.gnu.org/software/libc/bugs.html>.
fr: Pour les instructions de rapport de bug, SVP voyez l����:��
    <http://www.gnu.org/software/libc/bugs.html>.

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
fr: Copyright �� %s Free Software Foundation, Inc.
    Ce logiciel est libre; voir les sources pour les conditions de
    reproduction. AUCUNE garantie n'est donn��e; tant pour des raisons
    COMMERCIALES que pour R��PONDRE �� UN BESOIN PARTICULIER.

en: Written by %s.
fr: ��crit par %s.

en: *standard input*
fr: *entr��e standard*

en: cannot open input file `%s'
fr: ne peut ouvrir le fichier d'entr��e ����%s����

en: illegal set number
fr: num��ro d'ensemble non permis

en: duplicate set definition
fr: double d��finitions d'ensemble

en: this is the first definition
fr: ceci est la premi��re d��finition

en: unknown set `%s'
fr: ensemble inconnu ����%s����

en: invalid quote character
fr: caract��re de citation (quote) invalide

en: unknown directive `%s': line ignored
fr: directive inconnue ����%s������:��ligne ignor��e

en: duplicated message number
fr: num��ro de message en double

en: duplicated message identifier
fr: identifiant de message en double

en: invalid character: message ignored
fr: caract��re invalide��:��message ignor��

en: invalid line
fr: ligne invalide

en: malformed line ignored
fr: ligne incorrecte ignor��e

en: cannot open output file `%s'
fr: ne peut ouvrir le fichier de sortie ����%s����

en: invalid escape sequence
fr: s��quence d'��chappement invalide

en: unterminated message
fr: message non termin��

en: while opening old catalog file
fr: lors de l'ouverture de l'ancien fichier catalogue

en: conversion modules not available
fr: modules de conversion indisponibles

en: cannot determine escape character
fr: ne peut d��terminer le caract��re d'��chappement

en: Don't buffer output
fr: n'accumule pas dans le tampon de sortie

en: Dump information generated by PC profiling.
fr: Affiche les informations g��n��r��s par profilage PC.

en: [FILE]
fr: [FICHIER]

en: cannot open input file
fr: ne peut ouvrir le fichier en entr��e

en: cannot read header
fr: ne peut lire l'en-t��te

en: invalid pointer size
fr: taille de pointeur invalide

en: Usage: xtrace [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...\n
fr: Usage��:��xtrace [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...\n

en: Try \`xtrace --help' for more information.\n
fr: Essayer \`xtrace --help' pour plus d'informations.\n

en: xtrace: option \`$1' requires an argument.\n
fr: xtrace��:��option \`$1' requiert un argument.\n

en: Trace execution of program by printing currently executed function.
    
         --data=FILE          Don't run the program, just print the data from FILE.
    
       -?,--help              Print this help and exit
          --usage             Give a short usage message
       -V,--version           Print version information and exit
    
    Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding
    short options.
    
    For bug reporting instructions, please see:
    <http://www.gnu.org/software/libc/bugs.html>.\n
fr: Trace l'ex��cution du programme en imprimant la fonction en cours.
    
         --data=FICHIER       Ne pas lancer le programme, affiche juste les donn��es de FICHIER.
    
       -��?,--help              Affiche cette aide et quitte
          --usage             Donne un court message d'usage
       -V,--version           Affiche la version et quitte
    
    Les arguments obligatoires pour les options de formes longues le sont aussi pour
    les options de formes courtes.
    
    Pour les instructions de rapport de bug, SVP voir��:��
    <http://www.gnu.org/software/libc/bugs.html>.\n

en: xtrace: unrecognized option \`$1'\n
fr: xtrace��:��option non reconnue\`$1'\n

en: No program name given\n
fr: Le nom de programme n'est pas indiqu��\n

en: executable \`$program' not found\n
fr: ex��cutable \`$program' non trouv��\n

en: \`$program' is no executable\n
fr: \`$program' n'est pas un ex��cutable\n

en: RTLD_SELF used in code not dynamically loaded
fr: RTLD_SELF utilis�� dans du code non charg�� dynamiquement

en: unsupported dlinfo request
fr: requ��te dlinfo non support��e

en: invalid namespace
fr: espace de nommage invalide

en: invalid mode
fr: mode invalide

en: invalid mode parameter
fr: param��tre de mode invalide

en: unknown
fr: inconnu

en: Unknown OS
fr: Syst��me d'exploitation inconnu

en: , OS ABI: %s %d.%d.%d
fr: , Syst��me d'exploitation ABI��:��%s %d.%d.%d

en: Can't open cache file %s
fr: Ne peut ouvrir le fichier de cache %s

en: mmap of cache file failed.
fr: la proc��dure mmap sur le fichier de cache a ��chou��e

en: File is not a cache file.
fr: Fichier n'est pas un fichier de cache.

en: %d libs found in cache `%s'
fr: %d libs trouv�� dans le cache ����%s����

en: Can't create temporary cache file %s
fr: Ne peut cr��er un fichier de cache temporaire��%s

en: Writing of cache data failed
fr: ��chec d'��criture des donn��es du cache

en: Changing access rights of %s to %#o failed
fr: ��chec de la modification des droits d'acc��s de��%s������%#o

en: Renaming of %s to %s failed
fr: ��chec du changement de nom de��%s��vers��%s

en: cannot create scope list
fr: ne peut cr��er une liste panorama

en: shared object not open
fr: objet partag�� non ouvert

en: DST not allowed in SUID/SGID programs
fr: DST non permis dans un programme SUID/SGID

en: empty dynamic string token substitution
fr: la cha��ne dynamique d'un jeton de substitution est vide

en: cannot load auxiliary `%s' because of empty dynamic string token substitution
fr: ne peut charger l'auxiliaire ����%s���� en raison d'une cha��ne dynamique de substitution de jeton vide

en: cannot allocate dependency list
fr: ne peut allouer une liste de d��pendances

en: cannot allocate symbol search list
fr: ne peut allouer la liste des symboles �� rechercher

en: Filters not supported with LD_TRACE_PRELINKING
fr: Filtres non support��s avec LD_TRACE_PRELINKING

en: DYNAMIC LINKER BUG!!!
fr: PROBL��ME DANS LE CHARGEUR DE LIENS DYNAMIQUES!!!

en: error while loading shared libraries
fr: erreur lors du chargement des librairies partag��es

en: cannot map pages for fdesc table
fr: ne peut faire correspondre les pages pour la table fdesc

en: cannot map pages for fptr table
fr: ne peut faire correspondre les pages pour la table fptr

en: internal error: symidx out of range of fptr table
fr: erreur interne��:��symidx en dehors de la table fptr

en: cannot allocate name record
fr: ne peut allouer un enregistrement de nom

en: cannot create cache for search path
fr: ne peut cr��er le cache pour le chemin de recherche

en: cannot create RUNPATH/RPATH copy
fr: ne peut cr��er une copie RUNPATH/RPATH

en: cannot create search path array
fr: ne peut cr��er un tableau des chemins de recherche

en: cannot stat shared object
fr: ne peut ��valuer par stat() l'objet partag��

en: cannot open zero fill device
fr: ne peut ouvrir le fichier de p��riph��rique rempli de z��ros

en: cannot create shared object descriptor
fr: ne peut cr��er un descripteur d'objet partag��

en: cannot read file data
fr: ne peut lire les donn��es du fichier

en: ELF load command alignment not page-aligned
fr: Commande de chargement sur une page ELF qui n'est pas align��e

en: ELF load command address/offset not properly aligned
fr: Commande de chargement sur une adresse ELF incorrectement align��e

en: cannot allocate TLS data structures for initial thread
fr: ne peut allouer une structure de donn��es TLS pour un thread initial

en: cannot handle TLS data
fr: ne peut traiter les donn��es TLS

en: object file has no loadable segments
fr: le fichier objet n'a pas de segment chargeable

en: failed to map segment from shared object
fr: ��chec d'adressage (mapping) du segment de l'objet partag��

en: cannot dynamically load executable
fr: ne peut dynamiquement charger un ex��cutable

en: cannot change memory protections
fr: ne peut modifier les protections de m��moire

en: cannot map zero-fill pages
fr: ne peut adresser des pages remplies de z��ros

en: object file has no dynamic section
fr: le fichier objet n'a pas de section dynamique

en: shared object cannot be dlopen()ed
fr: l'objet partag�� ne peut pas ��tre ouvert via dlopen()

en: cannot allocate memory for program header
fr: ne peut allouer de la m��moire pour une en-t��te de programme

en: invalid caller
fr: appelant invalide

en: cannot enable executable stack as shared object requires
fr: ne peut activer une pile ex��cutable comme l'objet partag�� le requiert

en: cannot close file descriptor
fr: ne peut pas fermer le descripteur de fichier

en: cannot create searchlist
fr: ne peut cr��er une liste de recherche

en: file too short
fr: fichier trop court

en: invalid ELF header
fr: en-t��te ELF invalide

en: ELF file data encoding not big-endian
fr: l'encodage des donn��es du fichier ELF n'est pas big-endian

en: ELF file data encoding not little-endian
fr: l'encodage des donn��es du fichier ELF n'est pas little-endian

en: ELF file version ident does not match current one
fr: l'identifiant de version du fichier ELF ne concorde pas avec la version courante

en: ELF file OS ABI invalid
fr: Syst��me d'exploitation du fichier ELF ABI invalide

en: ELF file ABI version invalid
fr: Version du fichier ELF ABI invalide

en: internal error
fr: Erreur interne

en: ELF file version does not match current one
fr: Version du fichier ELF ne concorde pas avec la version courante

en: only ET_DYN and ET_EXEC can be loaded
fr: Seuls ET_DYN et ET_EXEC peuvent ��tre charg��s

en: ELF file's phentsize not the expected size
fr: �� Phentize �� du fichier ELF ne concorde pas avec la taille pr��vue

en: wrong ELF class: ELFCLASS64
fr: mauvaise classe ELF: ELFCLASS64

en: wrong ELF class: ELFCLASS32
fr: mauvaise classe ELF: ELFCLASS32

en: cannot open shared object file
fr: Ne peut ouvrir le fichier d'objet partag��

en: relocation error
fr: erreur de r��affectation

en: symbol lookup error
fr: erreur de recherche de symbole

en: cannot extend global scope
fr: ne peut augmenter l'��tendue de la plage globale

en: TLS generation counter wrapped!  Please report this.
fr: Le compteur de g��n��ration TLS a boucl����! SVP exp��dier un rapport avec le script 'glibcbug'.

en: invalid mode for dlopen()
fr: mode invalide pour dlopen()

en: no more namespaces available for dlmopen()
fr: plus d'espace de nommage disponible pour dlmopen()

en: invalid target namespace in dlmopen()
fr: espace de nommage cible invalide dans dlmopen()

en: cannot allocate memory in static TLS block
fr: ne peut allouer de la m��moire dans un bloc statique TLS

en: cannot make segment writable for relocation
fr: ne peut rendre le segment inscritible pour une r��affectation

en: %s: no PLTREL found in object %s
fr: %s��:��aucun PLTREL trouv�� dans l'objet %s

en: %s: out of memory to store relocation results for %s
fr: %s : manque de m��moire pour stocker les r��sultats de la r��affectation pour %s

en: cannot restore segment prot after reloc
fr: ne peut restaurer le segment prot apr��s reloc

en: cannot apply additional memory protection after relocation
fr: ne peut appliquer les protections additionnelle de m��moire apr��s la r��affectation

en: RTLD_NEXT used in code not dynamically loaded
fr: RTLD_NEXT est utilis�� dans du code qui n'est pas charg�� dynamiquement

en: cannot create capability list
fr: ne peut cr��er une liste des possibilit��s

en: cannot create TLS data structures
fr: ne peut cr��er les structures de donn��es TLS

en: cannot allocate version reference table
fr: ne peut allouer la table de r��f��rence des versions

en: Print cache
fr: Imprimer le cache

en: Generate verbose messages
fr: Afficher des messages en mode verbeux

en: Don't build cache
fr: Ne pas construire le cache

en: Don't generate links
fr: Ne pas g��n��rer les liens

en: Change to and use ROOT as root directory
fr: Positionner dans, et utiliser le dossier racine ROOT

en: Use CACHE as cache file
fr: Utiliser CACHE comme ficher de cache

en: Use CONF as configuration file
fr: Utiliser CONF comme fichier de configuration

en: Only process directories specified on the command line.  Don't build cache.
fr: Traiter uniquement les r��pertoires sp��cifi��s sur la ligne de commande. Ne pas construire de cache.

en: Manually link individual libraries.
fr: Lier manuellement les librairies individuelles .

en: Format to use: new, old or compat (default)
fr: Format �� utiliser : nouveau, ancien ou compatible (par d��faut)

en: Ignore auxiliary cache file
fr: Ignore le fichier cache auxiliaire

en: Configure Dynamic Linker Run Time Bindings.
fr: Configuration dynamique des ��ditions de liens lors de l'ex��cution.

en: Path `%s' given more than once
fr: Chemin �� %s �� donn�� plus d'une fois

en: %s is not a known library type
fr: %s n'est pas un type de librairie connu

en: Can't stat %s
fr: Ne peut ��valuer par stat %s

en: Can't stat %s
fr: Ne peut ��valuer par stat %s

en: %s is not a symbolic link
fr: %s n'est pas un lien symbolique

en: Can't unlink %s
fr: Ne peut enlever le lien (unlink) %s

en: Can't link %s to %s
fr: Ne peut ��tablir un lien entre %s et %s

en:  (changed)
fr:  (a ��t�� modifi��)

en:  (SKIPPED)
fr:  (ESCAMOT��)

en: Can't find %s
fr: Ne peut rep��rer %s

en: Cannot lstat %s
fr: Ne peut ��valuer par lstat %s

en: Ignored file %s since it is not a regular file.
fr: A ignor�� le fichier %s parce que ce n'est pas un fichier r��gulier.

en: No link created since soname could not be found for %s
fr: Aucun lien cr���� ��tant donn�� que n'a pas ��t�� rep��r�� %s

en: Can't open directory %s
fr: Ne peut ouvrir le dossier %s

en: Cannot stat %s
fr: Ne peut ��valuer par stat %s

en: Input file %s not found.
fr: Fichier d'entr��e %s non rep��r��

en: libc5 library %s in wrong directory
fr: librairie libc5 %s est dans le mauvais dossier

en: libc6 library %s in wrong directory
fr: librairie libc6 %s est dans le mauvais dossier

en: libc4 library %s in wrong directory
fr: librairie libc4 %s est dans le mauvais dossier

en: libraries %s and %s in directory %s have same soname but different type.
fr: Les librairies %s et %s du dossier %s ont le m��me nom mais sont de types diff��rents.

en: Can't open configuration file %s
fr: Ne peut ouvrir le fichier de configuration %s

en: %s:%u: bad syntax in hwcap line
fr: %s:%u : mauvaise syntaxe dans la ligne hwcap

en: %s:%u: hwcap index %lu above maximum %u
fr: %s:%u : l'index hwcap %lu d��passe le maximum %u

en: %s:%u: hwcap index %lu already defined as %s
fr: %s:%u : l'index hwcap %lu d��j�� d��fini comme  %s

en: %s:%u: duplicate hwcap %lu %s
fr: %s:%u : hwcap en doublon %lu %s

en: need absolute file name for configuration file when using -r
fr: n��cessite un nom de fichier absolu pour le fichier de configuration quand on utilise -r

en: memory exhausted
fr: m��moire ��puis��e

en: %s:%u: cannot read directory %s
fr: %s:%u : ne peut lire le dossier %s

en: relative path `%s' used to build cache
fr: chemin relatif `%s' utilis�� pour construire le cache

en: Can't chdir to /
fr: Ne peut se positionner (chdir) dans /

en: Can't open cache file directory %s
fr: Ne peut ouvrir le dossier des fichiers de cache %s

en: Written by %s and %s.
fr: ��crits par %s et %s.

en: Usage: ldd [OPTION]... FILE...
          --help              print this help and exit
          --version           print version information and exit
      -d, --data-relocs       process data relocations
      -r, --function-relocs   process data and function relocations
      -u, --unused            print unused direct dependencies
      -v, --verbose           print all information
    For bug reporting instructions, please see:
    <http://www.gnu.org/software/libc/bugs.html>.
fr: Usage: ldd [OPTION]... FILE...
          --help              affiche cette aide et quitte
          --version           affiche les informations de version et quitte
      -d, --data-relocs       r��affecte les donn��es de processus
      -r, --function-relocs   r��affecte les donn��es de processus et les fonctions
      -u, --unused            affiche les d��pendances directes non utilis��es
      -v, --verbose           affiche toutes les informations
    Pour les instructions de rapport de bug, SVP voir : 
    <http://www.gnu.org/software/libc/bugs.html>.

en: ldd: option \`$1' is ambiguous
fr: ldd : option \`$1' est ambigu��

en: unrecognized option
fr: option non reconnue

en: Try \`ldd --help' for more information.
fr: Pour en savoir davantage, faites : \`ldd --help'.

en: missing file arguments
fr: arguments de fichier manquants

note: TRANS No such file or directory.  This is a ``file doesn't exist'' error TRANS for ordinary files that are referenced in contexts where they are TRANS expected to already exist.
en: No such file or directory
fr: Aucun fichier ou dossier de ce type

en: not regular file
fr: n'est pas un fichier r��gulier

en: warning: you do not have execution permission for
fr: attention : vous n'avez pas la permission d'ex��cution pour

en: 	not a dynamic executable
fr: 	 n'est pas un ex��cutable dynamique

en: exited with unknown exit code
fr: a quitt�� avec un code retour inconnu

en: error: you do not have read permission for
fr: erreur : vous n'avez pas de permission de lecture pour

en: file %s is truncated
fr: fichier %s est tronqu��

en: %s is a 32 bit ELF file.
fr: %s est un fichier ELF 32bits.

en: %s is a 64 bit ELF file.
fr: %s est un fichier ELF 64bits.

en: Unknown ELFCLASS in file %s.
fr: ELFCLASS inconnue dans le fichier %s.

en: %s is not a shared object file (Type: %d).
fr: %s n'est pas un fichier objet partag�� (Type: %d).

en: more than one dynamic segment
fr: plus d'un segment dynamique

en: Cannot fstat file %s.
fr: Ne peut ��valuer par fstat() %s

en: File %s is empty, not checked.
fr: Fichier %s est vide, n'a pas ��t�� v��rifi��.

en: File %s is too small, not checked.
fr: Fichier %s trop petit, n'a pas ��t�� v��rifi��.

en: Cannot mmap file %s.
fr: Erreur de la proc��dure mmap sur le fichier %s

en: %s is not an ELF file - it has the wrong magic bytes at the start.
fr: %s n'est pas un fichier de type ELF - il a un octet magique au d��but incorrect.

en: Output selection:
fr: S��lection de sortie :

en: print list of count paths and their number of use
fr: Afficher le d��compte des chemins et le nombre de leur utilisation

en: generate flat profile with counts and ticks
fr: G��n��rer un ficher de profilage plat avec les d��comptes et les marques de temps

en: generate call graph
fr: g��n��re un graphe des appels

en: Read and display shared object profiling data.
    For bug reporting instructions, please see:
    <http://www.gnu.org/software/libc/bugs.html>.
fr: Lit et affiche les donn��es de profilage des objets partag��s.
    Pour les instructions de rapport de bug, SVP voir : 
    <http://www.gnu.org/software/libc/bugs.html>.

en: failed to load shared object `%s'
fr: ��chec de chargement de l'objet partag�� �� %s ��

en: cannot create internal descriptors
fr: ne peut cr��er les descripteurs internes

en: Reopening shared object `%s' failed
fr: ��chec de r��ouverture de l'objet partag�� �� %s ��

en: reading of section headers failed
fr: ��chec de la lecture d'en-t��tes de section

en: reading of section header string table failed
fr: ��chec de lecture de la table des cha��nes d'en-t��tes de section

en: *** Cannot read debuginfo file name: %m
fr: *** Ne peut lire le nom de fichier de debuginfo : %m

en: cannot determine file name
fr: Ne peut d��terminer le nom de fichier

en: reading of ELF header failed
fr: ��chec de lecture de l'en-t��te ELF

en: *** The file `%s' is stripped: no detailed analysis possible
fr: *** Le fichier �� %s �� a ��t�� ��lagu����: aucune analyse d��taill��e possible

en: failed to load symbol data
fr: ��chec du chargement de donn��es de symbole

en: cannot load profiling data
fr: ne peut charger les donn��es de profilage

en: while stat'ing profiling data file
fr: lors de l'��valuation par stat() du fichier de donn��es de profilage

en: profiling data file `%s' does not match shared object `%s'
fr: Le fichier de donn��es de profilage �� %s �� ne concorde pas avec l'objet partag�� �� %s ��

en: failed to mmap the profiling data file
fr: ��chec de la proc��dure mmap sur le fichier de donn��es de profilage

en: error while closing the profiling data file
fr: erreur lors de la fermeture du fichier de donn��es de profilage

en: cannot create internal descriptor
fr: ne peut cr��er un descripteur interne

en: `%s' is no correct profile data file for `%s'
fr: �� %s �� est un fichier de profilage incorrect pour �� %s ��

en: cannot allocate symbol data
fr: ne peut allouer les donn��es des symboles

en: error while closing input `%s'
fr: erreur lors de la fermeture du fichier d'entr��e �� %s ��

en: illegal input sequence at position %Zd
fr: s��quence d'��chappement d'entr��e non permise �� la position %Zd

en: incomplete character or shift sequence at end of buffer
fr: caract��re ou s��quence de changement incomplet �� la fin du tampon

en: error while reading the input
fr: erreur lors de la lecture de l'entr��e

en: unable to allocate buffer for input
fr: incapable d'allouer un tampon pour l'entr��e

en: Input/Output format specification:
fr: Sp��cification des formats d'entr��e/sortie:

en: encoding of original text
fr: encodage du texte original

en: encoding for output
fr: encodage de la sortie

en: list all known coded character sets
fr: Liste tous les jeux de code de caract��res

en: Output control:
fr: Contr��le de sortie��:

en: omit invalid characters from output
fr: omission de caract��res invalides �� la sortie

en: output file
fr: fichier de sortie

en: suppress warnings
fr: suppression des AVERTISSEMENTS

en: print progress information
fr: affiche les informations de progression

en: Convert encoding of given files from one encoding to another.
fr: Convertit l'encodage des fichiers indiqu��s d'un encodage �� l'autre.

en: [FILE...]
fr: [FICHIER...]

en: cannot open output file
fr: ne peut ouvrir le fichier de sortie

en: conversions from `%s' and to `%s' are not supported
fr: conversions de �� %s �� et vers �� %s �� ne sont pas support��es

en: conversion from `%s' is not supported
fr: conversion de �� %s �� n'est pas support��e

en: conversion to `%s' is not supported
fr: conversion vers �� %s �� n'est pas support��e

en: conversion from `%s' to `%s' is not supported
fr: conversion de �� %s �� vers �� %s �� n'est pas support��e

en: failed to start conversion processing
fr: ��chec de d��marrage du processus de conversion

en: error while closing output file
fr: erreur lors de la fermeture du fichier de sortie

en: conversion stopped due to problem in writing the output
fr: conversion stopp��e en raison d'un probl��me d'��criture �� la sortie

en: illegal input sequence at position %ld
fr: s��quence d'��chappement non permise �� la position %ld

en: internal error (illegal descriptor)
fr: erreur interne (descripteur non permis)

en: unknown iconv() error %d
fr: erreur inconnue de iconv() %d

en: The following list contain all the coded character sets known.  This does
    not necessarily mean that all combinations of these names can be used for
    the FROM and TO command line parameters.  One coded character set can be
    listed with several different names (aliases).
fr: La liste suivante contient tous les jeux des codes de caract��res connus. Ceci
    ne signifie pas n��cessairement que toutes les combinaisons de ces noms peuvent
    ��tre utilis��es dans les param��tres �� FROM �� et �� TO �� des commandes. Un jeu de codes de
    caract��res peut ��tre affich�� avec diff��rents noms (aliases).

en: Create fastloading iconv module configuration file.
fr: Cr��ation d'un module iconv de chargement rapide du fichier de configuration.

en: [DIR...]
fr: [R��PERTOIRE...]

en: Prefix used for all file accesses
fr: Pr��fixe utilis�� pour tous les acc��s fichiers

en: Put output in FILE instead of installed location (--prefix does not apply to FILE)
fr: Dirige la sortie dans FILE au lieu de la sortie standard (--prefix ne s'applique pas �� FILE)

en: Do not search standard directories, only those on the command line
fr: Ne cherche pas les r��pertoires standards, seulement ceux sur la ligne de commande

en: Directory arguments required when using --nostdlib
fr: Arguments de r��pertoires requis avec --nostdlib

en: no output file produced because warnings were issued
fr: aucun fichier de sortie g��n��r�� en raison d'avertissements ��mis

en: while inserting in search tree
fr: lors d'une insertion dans un arbre de recherche

en: cannot generate output file
fr: ne peut g��n��rer le fichier de sortie

en: rcmd: Cannot allocate memory
fr: rcmd : ne peut allouer de la m��moire

en: rcmd: socket: All ports in use
fr: rcmd : socket: tous les ports sont occup��s

en: connect to address %s:
fr: Connecte l'adresse %s :

en: Trying %s...
fr: On tente %s...

en: rcmd: write (setting up stderr): %m
fr: rcmd : ��criture (configuration de stderr) : %m

en: rcmd: poll (setting up stderr): %m
fr: rcmd : poll (configuration de stderr) : %m

en: poll: protocol failure in circuit setup
fr: poll : ��chec du protocole dans la configuration du circuit

en: socket: protocol failure in circuit setup
fr: socket : ��chec de protocole dans la configuration du circuit.

en: rcmd: %s: short read
fr: rcmd : %s : lecture ��court��e

en: lstat failed
fr: ��chec de lstat()

en: cannot open
fr: ne peut ouvrir

en: fstat failed
fr: ��chec de fstat()

en: bad owner
fr: mauvais propri��taire

en: writeable by other than owner
fr: accessible en ��criture par d'autres que le propri��taire

en: hard linked somewhere
fr: lien direct rencontr��

en: out of memory
fr: m��moire ��puis��e

en: Error: .netrc file is readable by others.
fr: Erreur : le fichier .netrc est lisible par les autres usagers.

en: Remove password or make file unreadable by others.
fr: Retirer le mot de passe ou rendre les fichiers illisibles pour les autres usagers.

en: Unknown .netrc keyword %s
fr: Mot cl�� inconnu %s dans .netrc

en: Character out of range for UTF-8
fr: Caract��re en dehors de la plage pour UTF-8

en: cannot read character map directory `%s'
fr: ne peut lire via le dossier de la table des caract��res �� %s ��

en: character map file `%s' not found
fr: fichier de la table des caract��res �� %s �� non rep��rable

en: default character map file `%s' not found
fr: fichier par d��faut de la table des caract��res �� %s �� non rep��r��

en: character map `%s' is not ASCII compatible, locale not ISO C compliant
fr: table de caract��res �� %s �� n'est pas compatible ASCII, la locale n'est pas compatible ISO C

en: %s: <mb_cur_max> must be greater than <mb_cur_min>
fr: %s : <mb_cur_max> doit ��tre plus grande que <mb_cur_min>

en: syntax error in prolog: %s
fr: erreur de syntaxe du prologue : %s

en: invalid definition
fr: d��finition invalide

en: bad argument
fr: mauvais argument

en: duplicate definition of <%s>
fr: double d��finitions de <%s>

en: value for <%s> must be 1 or greater
fr: la valeur de <%s> doit ��tre plus grande ou ��gale �� 1

en: value of <%s> must be greater or equal than the value of <%s>
fr: la valeur de <%s> doit ��tre plus grande ou ��gale �� la valeur de <%s>

en: argument to <%s> must be a single character
fr: l'argument de <%s> doit ��tre un seul caract��re

en: character sets with locking states are not supported
fr: les jeux de caract��res avec ��tat v��rrouill��s ne sont pas support��s

en: syntax error in %s definition: %s
fr: erreur de syntaxe dans la d��finition de %s : %s

en: no symbolic name given
fr: aucun nom symbolique fourni

en: invalid encoding given
fr: encodage fourni invalide

en: too few bytes in character encoding
fr: trop peu d'octets pour l'encodage des caract��res

en: too many bytes in character encoding
fr: trop d'octets pour l'encodage des caract��res

en: no symbolic name given for end of range
fr: pas de nom symbolique fourni pour la fin de l'intervalle

en: %1$s: definition does not end with `END %1$s'
fr: %1$s : la d��finition ne se termine pas par ��END %1$s

en: only WIDTH definitions are allowed to follow the CHARMAP definition
fr: Seules les d��finitions de type �� WIDTH �� sont permises �� la suite
    d'une d��finition de type �� CHARMAP ��

en: value for %s must be an integer
fr: la valeur de %s doit ��tre un entier

en: %s: error in state machine
fr: %s : erreur de l'automate �� ��tats finis

en: %s: premature end of file
fr: %s : fin pr��matur��e du fichier

en: unknown character `%s'
fr: caract��re inconnu �� %s ��

en: number of bytes for byte sequence of beginning and end of range not the same: %d vs %d
fr: nombre d'octets pour une s��quence d'octets de d��but et de fin de plage n'est pas le m��me: %d vs %d

en: invalid names for character range
fr: nom invalide pour un intervalle de caract��res

en: hexadecimal range format should use only capital characters
fr: le format de la plage hexad��cimale doit utiliser que des majuscules

en: <%s> and <%s> are invalid names for range
fr: <%s> et <%s> sont des noms invalides pour un intervalle

en: upper limit in range is smaller than lower limit
fr: la limite sup��rieure de l'intervalle est plus basse que la limite inf��rieure

en: resulting bytes for range not representable.
fr: les octets r��sultants pour la plage ne sont pas repr��sentables.

en: No definition for %s category found
fr: Pas de d��finition pour la cat��gorie %s

en: %s: field `%s' not defined
fr: %s : champ �� %s �� n'est pas d��fini

en: %s: field `%s' must not be empty
fr: %s : champ �� %s �� ne peut ��tre vide

en: %s: invalid escape `%%%c' sequence in field `%s'
fr: %s : s��quence d'��chappement �� %%%c �� invalide dans le champ �� %s ��

en: %s: terminology language code `%s' not defined
fr: %s : code de terminologie du langage �� %s �� non d��fini

en: %s: field `%s' must not be defined
fr: %s : champ �� %s �� ne doit pas ��tre d��fini

en: %s: language abbreviation `%s' not defined
fr: %s : abr��viation de la langue �� %s �� n'est pas d��finie

en: %s: `%s' value does not match `%s' value
fr: %s : valeur �� %s �� ne concorde pas avec la valeur �� %s ��

en: %s: numeric country code `%d' not valid
fr: %s : code num��rique invalide pour le pays �� %d ��

en: %s: field `%s' declared more than once
fr: %s : champ �� %s �� d��clar�� plus d'une fois

en: %s: unknown character in field `%s'
fr: %s : caract��re inconnu dans le champ �� %s ��

en: %s: incomplete `END' line
fr: %s : ligne �� END �� incompl��te

en: %s: syntax error
fr: %s : erreur de syntaxe

en: `%.*s' already defined in charmap
fr: �� %.*s �� d��j�� d��fini dans la table des caract��res

en: `%.*s' already defined in repertoire
fr: �� %.*s �� d��j�� d��fini dans le dossier

en: `%.*s' already defined as collating symbol
fr: �� %.*s �� d��j�� d��fini comme symbole de classement (collation)

en: `%.*s' already defined as collating element
fr: �� %.*s �� d��j�� d��fini comme ��l��ment de classement (collation)

en: %s: `forward' and `backward' are mutually excluding each other
fr: %s : �� forward �� et �� backward �� sont mutuellement exclusifs

en: %s: `%s' mentioned more than once in definition of weight %d
fr: %s : �� %s �� mentionn�� plus d'une fois dans la d��finition du poids %d

en: %s: too many rules; first entry only had %d
fr: %s : trop de r��gles; la 1��re entr��e n'a que %d

en: %s: not enough sorting rules
fr: %s : pas assez de r��gles de tri

en: %s: empty weight string not allowed
fr: %s : cha��ne de poids vide non permise

en: %s: weights must use the same ellipsis symbol as the name
fr: %s : les poids doivent utiliser les m��mes symboles d'ellipse que les noms

en: %s: too many values
fr: %s: trop de valeurs

en: order for `%.*s' already defined at %s:%Zu
fr: L'ordre de �� %.*s �� est d��j�� d��fini dans %s:%Zu

en: %s: the start and the end symbol of a range must stand for characters
fr: %s: le symbole de d��part et de fin d'une plage doit ��tre en caract��res

en: %s: byte sequences of first and last character must have the same length
fr: %s: s��quences d'octets du 1er et dernier caract��re doivent avoir la m��me longueur

en: %s: byte sequence of first character of range is not lower than that of the last character
fr: %s: s��quence d'octet du 1er caract��re d'un intervalle n'est pas plus petit que celle du dernier caract��re

en: %s: symbolic range ellipsis must not directly follow `order_start'
fr: %s: plage de l'ellipse symbolique ne doit pas ��tre suivie directement de �� order_start ��

en: %s: symbolic range ellipsis must not be directly followed by `order_end'
fr: %s: plage de l'ellipse symbolique ne doit pas ��tre suivie directement de �� order_end ��

en: `%s' and `%.*s' are not valid names for symbolic range
fr: �� %s �� et �� %.*s �� sont des noms invalides pour un intervalle symbolique

en: %s: order for `%.*s' already defined at %s:%Zu
fr: %s: ordre de �� %.*s �� d��j�� d��fini comme %s:%Zu

en: %s: `%s' must be a character
fr: %s: �� %s �� doit ��tre un caract��re

en: %s: `position' must be used for a specific level in all sections or none
fr: %s: �� position �� doit ��tre utilis�� pour un niveau sp��cifique dans toutes les sections ou aucune

en: symbol `%s' not defined
fr: Symbole �� %s �� n'est pas d��fini

en: symbol `%s' has the same encoding as
fr: Symbole �� %s �� a le m��me encodage que

en: symbol `%s'
fr: Symbole �� %s ��

en: no definition of `UNDEFINED'
fr: Pas de d��finition de type �� UNDEFINED ��

en: too many errors; giving up
fr: trop d'erreurs; abandon

en: %s: nested conditionals not supported
fr: %s: conditions imbriqu��es non support��es

en: %s: more then one 'else'
fr: %s: plus puis 1 'else'

en: %s: duplicate definition of `%s'
fr: %s: double d��finition de �� %s ��

en: %s: duplicate declaration of section `%s'
fr: %s: double d��claration de section �� %s ��

en: %s: unknown character in collating symbol name
fr: %s: caract��re inconnu dans le nom du symbole de collation

en: %s: unknown character in equivalent definition name
fr: %s: caract��re inconnu dans la d��finition ��quivalent d'un nom

en: %s: unknown character in equivalent definition value
fr: %s: caract��re inconnu dans la d��finition ��quivalente d'une valeur

en: %s: unknown symbol `%s' in equivalent definition
fr: %s: symbole inconnu �� %s �� dans une d��finition ��quivalente

en: error while adding equivalent collating symbol
fr: Erreur lors de l'ajout d'un symbole de collation ��quivalent

en: duplicate definition of script `%s'
fr: Double d��finitions du script �� %s ��

en: %s: unknown section name `%.*s'
fr: %s: nom de section inconnu `% *s'

en: %s: multiple order definitions for section `%s'
fr: %s: d��finitions d'ordre multiple de la section �� %s ��

en: %s: invalid number of sorting rules
fr: %s: nombre invalide de r��gles de tri

en: %s: multiple order definitions for unnamed section
fr: %s: d��finitions d'ordre multiple pour une section sans nom

en: %s: missing `order_end' keyword
fr: %s: mot cl�� �� order_end �� manquant

en: %s: order for collating symbol %.*s not yet defined
fr: %s: ordre de fusionnement de symboles %.*s n'est pas encore d��fini

en: %s: order for collating element %.*s not yet defined
fr: %s: ordre de fusionnement d'��l��ments %.*s n'est pas encore d��fini

en: %s: cannot reorder after %.*s: symbol not known
fr: %s: ne peut r��ordonner apr��s %.*s: symbole inconnu

en: %s: missing `reorder-end' keyword
fr: %s: mot cl�� �� reorder-end �� manquant

en: %s: section `%.*s' not known
fr: %s: section �� %.*s �� inconnue

en: %s: bad symbol <%.*s>
fr: %s: symbole erron�� <%.*s>

en: %s: cannot have `%s' as end of ellipsis range
fr: %s: ne peut avoir �� %s �� �� la fin d'une plage d'ellipse

en: %s: empty category description not allowed
fr: %s: description de cat��gorie vide non permise

en: %s: missing `reorder-sections-end' keyword
fr: %s: mot cl�� �� reorder-sections-end �� manquant

en: %s: '%s' without matching 'ifdef' or 'ifndef'
fr: %s: '%s' sans correspondance 'ifdef' ou 'ifndef'

en: %s: 'endif' without matching 'ifdef' or 'ifndef'
fr: %s: 'endif' sans 'ifdef' ou 'ifndef' correspondant

en: No character set name specified in charmap
fr: Pas de nom de jeu caract��res sp��ecifi�� dans la table des caract��res

en: character L'\u%0*x' in class `%s' must be in class `%s'
fr: Le caract��re L'\u%0*x�� de la classe �� %s �� doit ��tre dans la classe �� %s ��

en: character L'\u%0*x' in class `%s' must not be in class `%s'
fr: Le caract��re L'\u%0*x�� de la classe �� %s �� ne doit pas ��tre dans la classe �� %s ��

en: internal error in %s, line %u
fr: Erreur interne dans %s, ligne %u

en: character '%s' in class `%s' must be in class `%s'
fr: Caract��re �� %s �� de la classe �� %s �� doit ��tre dans la classe �� %s ��

en: character '%s' in class `%s' must not be in class `%s'
fr: Caract��re �� %s �� de la classe �� %s �� ne doit pas ��tre dans la classe �� %s ��

en: <SP> character not in class `%s'
fr: Le caract��re <SP> n'est pas dans la classe �� %s ��

en: <SP> character must not be in class `%s'
fr: Le caract��re <SP> ne doit pas ��tre dans la classe �� %s ��

en: character <SP> not defined in character map
fr: Caract��re <SP> non d��fini dans la table des caract��res

en: `digit' category has not entries in groups of ten
fr: cat��gorie �� digit �� n'a pas d'entr��es dans les groupe des dizaines

en: no input digits defined and none of the standard names in the charmap
fr: Pas de chiffre d��fini et aucun des noms standards dans la table des caract��res

en: not all characters used in `outdigit' are available in the charmap
fr: Pas tous les caract��res utilis��s dans �� outdigit �� sont disponibles dans la table des caract��res

en: not all characters used in `outdigit' are available in the repertoire
fr: Pas tous les caract��res utilis��s dans �� outdigit �� sont disponibles dans le dossier

en: character class `%s' already defined
fr: Classe de caract��res �� %s �� d��j�� d��finie

en: implementation limit: no more than %Zd character classes allowed
fr: Limite d'implantation: pas plus de %Zd classes de caract��res permises

en: character map `%s' already defined
fr: Table de caract��res �� %s �� d��j�� d��finie

en: implementation limit: no more than %d character maps allowed
fr: Limite d'implantation: pas plus de %d tables de caract��res sont permises

en: %s: field `%s' does not contain exactly ten entries
fr: %s: champ �� %s �� ne contient pas exactement 10 entr��es

en: to-value <U%0*X> of range is smaller than from-value <U%0*X>
fr: Valeur-finale <U%0*X> de l'intervalle est plus petite que la valeur-d��part <U%0*X>

en: start and end character sequence of range must have the same length
fr: D��but et fin de l'intervalle de la s��quence de caract��res doivent avoir la m��me longueur

en: to-value character sequence is smaller than from-value sequence
fr: Valeur finale de la s��quence des caract��res est plus petite que la valeur de d��part

en: premature end of `translit_ignore' definition
fr: Fin pr��matur��e de la d��finition de �� translit_ignore ��

en: syntax error
fr: Erreur de syntaxe

en: %s: syntax error in definition of new character class
fr: %s: srreur de syntaxe dans la d��finition d'une nouvelle classe de caract��res

en: %s: syntax error in definition of new character map
fr: %s: erreur de syntaxe dans la d��finition d'une nouvelle table de caract��res

en: ellipsis range must be marked by two operands of same type
fr: Plage de l'ellipse doit ��tre marqu�� par 2 op��randes du m��me type

en: with symbolic name range values the absolute ellipsis `...' must not be used
fr: Les valeurs d'une plage de noms symboliques d'une ellipse absolue �� .... �� ne doivent pas ��tre utilis��s

en: with UCS range values one must use the hexadecimal symbolic ellipsis `..'
fr: Les valeurs d'une plage UCS doivent utiliser une ellipse symbolique en hexad��cimal �� .. ��

en: with character code range values one must use the absolute ellipsis `...'
fr: Les valeurs d'une plage de caract��res doivent utiliser une ellipse absolu �� ... ��

en: duplicated definition for mapping `%s'
fr: Double d��finitions de la table �� %s ��

en: %s: `translit_start' section does not end with `translit_end'
fr: %s: la section �� transit_start �� n'est pas termin��e par �� translit_end ��

en: %s: duplicate `default_missing' definition
fr: %s: double d��finition de �� default_missing ��

en: previous definition was here
fr: Le d��finition pr��c��dente ��tait ici

en: %s: no representable `default_missing' definition found
fr: %s: aucune d��finition �� default_missing �� pour les non repr��sentables

en: %s: character `%s' not defined while needed as default value
fr: %s: caract��re �� %s �� non d��fini alors qu'attendu comme valeur par d��faut

en: %s: character `%s' in charmap not representable with one byte
fr: %s: caract��re �� %s �� dans la table des caract��res n'est pas repr��sentable par un seul octet

en: %s: character `%s' needed as default value not representable with one byte
fr: %s: caract��re �� %s �� n��cessaire comme valeur par d��faut n'est pas repr��sentable par un seul octet

en: no output digits defined and none of the standard names in the charmap
fr: Pas de chiffre d��fini et aucun des noms standards dans la table des caract��res

en: %s: transliteration data from locale `%s' not available
fr: %s: la localisation �� %s �� n'est pas disponible pour la translit��ration des donn��es

en: %s: table for class "%s": %lu bytes
fr: %s: table pour la classe �� %s ��: %lu octets

en: %s: table for map "%s": %lu bytes
fr: %s: table de cract��res �� %s ��: %lu octets

en: %s: table for width: %lu bytes
fr: %s: table de largeur: %lu octets

en: %s: no identification for category `%s'
fr: %s: pas d'identification pour la cat��gorie �� %s ��

en: %s: duplicate category version definition
fr: %s: double d��finition de version de cat��gorie

en: %s: invalid value for field `%s'
fr: %s:  valeur invalide pour le champ �� %s ��

en: %s: field `%s' undefined
fr: %s: champ �� %s �� ind��fini

en: %s: value for field `%s' must not be an empty string
fr: %s: valeur du champ �� %s �� ne doit pas ��tre une cha��ne vide

en: %s: no correct regular expression for field `%s': %s
fr: %s: expression r��guli��re incorrecte du champ �� %s ��: %s

en: %s: value of field `int_curr_symbol' has wrong length
fr: %s: valeur du champ �� int_curr_symbol �� n'a pas la bonne longueur

en: %s: value of field `int_curr_symbol' does not correspond to a valid name in ISO 4217
fr: %s: valeur du champ �� int_curr_symbol �� ne correspond pas �� un nom valide de la norme ISO 4217

en: %s: value for field `%s' must be in range %d...%d
fr: %s: valeurs du champ �� %s �� doivent ��tre dans la gamme %d..%d

en: %s: value for field `%s' must be a single character
fr: %s: valeur du champ �� %s �� doit ��tre un caract��re simple

en: %s: `-1' must be last entry in `%s' field
fr: %s: �� -1 �� doit ��tre la derni��re entr��e du champ �� %s ��

en: %s: values for field `%s' must be smaller than 127
fr: %s: valeurs du champ �� %s �� doivent ��tre plus petites que 127

en: conversion rate value cannot be zero
fr: Le taux de conversion ne peut ��tre z��ro

en: %s: invalid escape sequence in field `%s'
fr: %s: s��quence d'��chappement invalide dans le champ �� %s ��

en: %s: direction flag in string %Zd in `era' field is not '+' nor '-'
fr: %s: indicateur de direction dans la cha��ne %Zd du champ �� era ��
    n'est pas un �� + �� ni un �� - ��

en: %s: direction flag in string %Zd in `era' field is not a single character
fr: %s: indicateur de direction dans la cha��ne %Zd du champ �� era ��
    n'est pas un caract��re simple

en: %s: invalid number for offset in string %Zd in `era' field
fr: %s: nombre ill��gal pour la valeur de saut dans la cha��ne %Zd du champ �� era ��

en: %s: garbage at end of offset value in string %Zd in `era' field
fr: %s: rebut �� la fin de la valeur du saut d'adresse dans la cha��ne %Zd 
    du champ �� era ��

en: %s: invalid starting date in string %Zd in `era' field
fr: %s: date finale invalide dans la cha��ne %Zd du champ �� era ��

en: %s: garbage at end of starting date in string %Zd in `era' field
fr: %s: rebut �� la fin de la date finale dans la cha��ne %Zd du champ �� era ��

en: %s: starting date is invalid in string %Zd in `era' field
fr: %s: date initiale invalide dans la cha��ne %Zd du champ �� era ��

en: %s: invalid stopping date in string %Zd in `era' field
fr: %s: date finale invalide dans la cha��ne %Zd du champ �� era ��

en: %s: garbage at end of stopping date in string %Zd in `era' field
fr: %s: rebut �� la fin de la date finale dans la cha��ne %Zd du champ �� era ��

en: %s: stopping date is invalid in string %Zd in `era' field
fr: %s: date finale invalide dans la cha��ne %Zd du champ �� era ��

en: %s: missing era name in string %Zd in `era' field
fr: %s: nom manquant dans la cha��ne %Zd du champ �� era ��

en: %s: missing era format in string %Zd in `era' field
fr: %s: format de type era manquant dans la cha��ne %Zd du champ �� era ��

en: %s: third operand for value of field `%s' must not be larger than %d
fr: %s: le 3e op��rande pour la valeur du champ �� %s �� ne peut ��tre plus grand que %d

en: %s: values for field `%s' must not be larger than %d
fr: %s: valeurs du champ �� %s �� ne doivent pas ��tre plus grandes que %d

en: %s: too few values for field `%s'
fr: %s: trop peu de valeurs pour le champ �� %s ��

en: extra trailing semicolon
fr: point virgule de terminaison superflu

en: %s: too many values for field `%s'
fr: %s:  trop de valeurs pour le champ �� %s ��

en: trailing garbage at end of line
fr: rebut en suffixe �� la fin de la ligne

en: garbage at end of number
fr: Rebut �� la fin des chiffres

en: garbage at end of character code specification
fr: Rebut �� la fin du caract��re du code de sp��cification

en: unterminated symbolic name
fr: Nom symbolique incomplet

en: illegal escape sequence at end of string
fr: S��quence d'��chappement non permises �� la fin de la cha��ne

en: unterminated string
fr: Cha��ne incompl��te

en: non-symbolic character value should not be used
fr: Une valeur de caract��re non-symbolique ne doit pas ��tre utilis��e

en: symbol `%.*s' not in charmap
fr: Symbole �� %.*s �� n'est pas dans la table des caract��res

en: symbol `%.*s' not in repertoire map
fr: Symbole �� %.*s �� n'est pas dans la table des r��pertoires

en: System information:
fr: Information syst��me:

en: Write names of available locales
fr: ��criture des noms disponibles des localisations

en: Write names of available charmaps
fr: ��criture des noms disponibles des tables de caract��res

en: Modify output format:
fr: Format de sortie de modification:

en: Write names of selected categories
fr: ��criture des noms s��lectionn��s des cat��gories

en: Write names of selected keywords
fr: ��criture des noms s��lectionn��s des mots cl��s

en: Print more information
fr: Afficher plus informations

en: Get locale-specific information.
    For bug reporting instructions, please see:
    <http://www.gnu.org/software/libc/bugs.html>.
fr: R��cup��re les informations sp��cifiques locales.
    Pour les instructions de rapport de bug, SVP voir:
    <http://www.gnu.org/software/libc/bugs.html>.

en: NAME
    [-a|-m]
fr: NOM
    [-a|-m]

en: Cannot set LC_CTYPE to default locale
fr: Ne peut initialiser LC_TYPE �� la locale par d��faut

en: Cannot set LC_MESSAGES to default locale
fr: Ne peut initialiser LC_MESSAGES �� la locale par d��faut

en: Cannot set LC_COLLATE to default locale
fr: Ne peut initialiser LC_COLLATE �� la locale par d��faut

en: Cannot set LC_ALL to default locale
fr: Ne peut initialiser LC_ALL �� la locale par d��faut

en: while preparing output
fr: lors de la pr��paration de la sortie

en: Input Files:
fr: Fichiers d'entr��e:

en: Symbolic character names defined in FILE
fr: Les noms symboliques des caract��res d��finis dans le FICHIER

en: Source definitions are found in FILE
fr: Les d��finitions des sources ont ��t�� rep��r��es dans le FICHIER

en: FILE contains mapping from symbolic names to UCS4 values
fr: FICHIER contient la table d'adressage des noms symboliques vers les valeurs UCS4

en: Create output even if warning messages were issued
fr: Cr��er la sortie m��me si des messages d'avertissement sont affich��es

en: Create old-style tables
fr: Cr��ation des tables selon le vieux format

en: Optional output file prefix
fr: Pr��fixe optionnel du fichier de sortie

en: Be strictly POSIX conform
fr: Doit se conformer de fa��on stricte �� la norme POSIX

en: Suppress warnings and information messages
fr: Supprimer les messages d'avertissement et d'information

en: Print more messages
fr: Afficher d'autres messages

en: Archive control:
fr: Contr��le d'archive:

en: Don't add new data to archive
fr: Ne pas ajouter de nouvelles donn��es �� l'archive

en: Add locales named by parameters to archive
fr: Ajouter des localisations nomm��s par param��tres �� l'archive

en: Replace existing archive content
fr: Remplacement du contenu de l'archive existante

en: Remove locales named by parameters from archive
fr: Retrait des localisations nomm��es par param��tres de l'archive

en: List content of archive
fr: Liste du contenu de l'archive

en: locale.alias file to consult when making archive
fr: fichier locale.alias �� consulter lors de la cr��ation de l'archive

en: Compile locale specification
fr: Compiler la sp��cification locale

en: NAME
    [--add-to-archive|--delete-from-archive] FILE...
    --list-archive [FILE]
fr: NOM
    [--add-to-archive|--delete-from-archive] FICHIER...
    --list-archive [FICHIER]

en: cannot create directory for output files
fr: ne peut cr��er le dossier pour les fichiers de sortie

en: FATAL: system does not define `_POSIX2_LOCALEDEF'
fr: ERREUR FATALE: le syst��me ne peut d��finir �� _POSIX2_LOCALEDEF ��

en: cannot open locale definition file `%s'
fr: Ne peut ouvrir le fichier des localisations �� %s ��

en: cannot write output files to `%s'
fr: Ne peut ��crire dans les fichiers de sortie vers �� %s ��

en: System's directory for character maps : %s
                           repertoire maps: %s
                           locale path    : %s
    %s
fr: Dossier syst��me de la table des caract��res : %s
                       de la table des r��pertoires : %s
                       du chemin des localisations : %s
    %s

en: circular dependencies between locale definitions
fr: D��pendance circulaires entre les d��finitions locales

en: cannot add already read locale `%s' a second time
fr: Ne peut ajouter une locale d��j�� lu �� %s �� une seconde fois

en: cannot create temporary file
fr: ne peut cr��er un fichier temporaire

en: cannot initialize archive file
fr: ne peut initialiser le fichier d'archive

en: cannot resize archive file
fr: ne peut modifier la taille du fichier d'archive

en: cannot map archive header
fr: ne peut mapper l'en-t��te de l'archive

en: failed to create new locale archive
fr: ��chec de cr��ation d'une nouvelle archive de localisation

en: cannot change mode of new locale archive
fr: ne peut changer les protections de la nouvelle archive de localisation

en: cannot map locale archive file
fr: ne peut mapper l'archive de localisation

en: cannot lock new archive
fr: ne peut verrouiller la nouvelle archive

en: cannot extend locale archive file
fr: ne peut augmenter la taille du fichier de l'archive de localisation

en: cannot change mode of resized locale archive
fr: ne peut modifier les protections de l'archive des localisations dont la taille a chang��

en: cannot rename new archive
fr: ne peut changer le nom de la nouvelle archive

en: cannot open locale archive "%s"
fr: ne peut ouvrir l'archive des localisations �� %s ��

en: cannot stat locale archive "%s"
fr: ne peut ��valuer par `stat' l'archive des localisations �� %s ��

en: cannot lock locale archive "%s"
fr: ne peut verrouiller l'archive des localisations �� %s ��

en: cannot read archive header
fr: ne peut lire l'en-t��te de l'archive

en: locale '%s' already exists
fr: localisation �� %s �� existe d��j��

en: cannot add to locale archive
fr: ne peut l'ajouter �� l'archive des localisations

en: locale alias file `%s' not found
fr: alias du fichier des localisations �� %s �� non trouv��

en: Adding %s
fr: Ajout de %s

en: stat of "%s" failed: %s: ignored
fr: ��chec d'��valuation par stat() de �� %s ����:  %s��: ignor��

en: "%s" is no directory; ignored
fr: �� %s �� n'est pas un dossier; ignor��

en: cannot open directory "%s": %s: ignored
fr: ne peut ouvrir le dossier �� %s ����:  %s��: ignor��

en: incomplete set of locale files in "%s"
fr: jeu incomplet de fichiers dea localisations dans �� %s ��

en: cannot read all files in "%s": ignored
fr: ne peut lire tous les fichiers dans �� %s ����:  ignor��

en: locale "%s" not in archive
fr: localisation �� %s �� n'est pas dans l'archive

en: argument to `%s' must be a single character
fr: L'argument de �� %s �� doit ��tre un caract��re simple

en: syntax error: not inside a locale definition section
fr: Erreur de syntaxe: pas �� l'int��rieur d'une section de d��finition localis��e

en: cannot open output file `%s' for category `%s'
fr: Ne peut ouvrir le fichier de sortie �� %s �� de cat��gorie �� %s ��

en: failure while writing data for category `%s'
fr: ��chec lors de l'��criture des donn��es de cat��gorie �� %s ��

en: cannot create output file `%s' for category `%s'
fr: Ne peut cr��er le fichier de sortie �� %s �� de cat��gorie �� %s ��

en: expect string argument for `copy'
fr: cha��ne attendue pour l'argument de �� copy ��

en: locale name should consist only of portable characters
fr: Nom de locale doit ��tre compos�� de caract��res portables

en: no other keyword shall be specified when `copy' is used
fr: Aucun autre mot cl�� ne doit ��tre sp��cifi�� lorsque �� copy �� est utilis��

en: `%1$s' definition does not end with `END %1$s'
fr: �� %1$s �� la d��finition ne se termine pas par �� END %1$s ��

en: syntax error in repertoire map definition: %s
fr: Erreur de syntaxe dans le dossier de la table des d��finitions: %s

en: no <Uxxxx> or <Uxxxxxxxx> value given
fr: Aucune valeur <Uxxxx> ou <Uxxxxxxxx> fournie

en: cannot save new repertoire map
fr: Ne peut sauvegarder la nouvelle carte des r��pertoires

en: repertoire map file `%s' not found
fr: Fichier de la table des caract��res �� %s �� non rep��rable

en: Set the owner, group and access permission of the slave pseudo terminal corresponding to the master pseudo terminal passed on file descriptor `%d'.  This is the helper program for the `grantpt' function.  It is not intended to be run directly from the command line.
fr: Etablit les permissions d'acc��s, le propri��taire et le groupe du pseudo terminal esclave correspondant au pseudo terminal ma��tre pass�� au descripteur de fichier`%d'.  Ceci est le programme d'aide de la fonction `grantpt'.  Il n'est pas pr��vu pour ��tre lanc�� depuis la ligne de commande.

en: The owner is set to the current user, the group is set to `%s', and the access permission is set to `%o'.
    
    %s
fr: Le propri��taire est ��tabli comme ��tant l'usager courant, le groupe est ��tabli �� `%s', et la permission d'acc��s est ��tablie �� `%o'.
    
    %s

en: too many arguments
fr: trop d'arguments

en: needs to be installed setuid `root'
fr: n��cessite d'��tre install�� avec setuid `root'

en: memory is consistent, library is buggy
fr: La m��moire est consistente, la librairie est fautive.

en: memory clobbered before allocated block
fr: M��moire ��cras��e avant le bloc allou��

en: memory clobbered past end of allocated block
fr: M��moire ��cras��e apr��s la fin du bloc allou��

en: block freed twice
fr: Bloc lib��r�� deux fois

en: bogus mcheck_status, library is buggy
fr: Statut de �� mcheck_status �� erron��, la librarie est erron��e.

en: Try \`memusage --help' for more information.
fr: Pour en savoir davantage, faites \`memusage --help'.

en: memusage: option \`$1' requires an argument
fr: memusage: option \`$1' requiert un argument

en: Usage: memusage [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...
    Profile memory usage of PROGRAM.
    
       -n,--progname=NAME     Name of the program file to profile
       -p,--png=FILE          Generate PNG graphic and store it in FILE
       -d,--data=FILE         Generate binary data file and store it in FILE
       -u,--unbuffered        Don't buffer output
       -b,--buffer=SIZE       Collect SIZE entries before writing them out
          --no-timer          Don't collect additional information through timer
       -m,--mmap              Also trace mmap & friends
    
       -?,--help              Print this help and exit
          --usage             Give a short usage message
       -V,--version           Print version information and exit
    
     The following options only apply when generating graphical output:
       -t,--time-based        Make graph linear in time
       -T,--total             Also draw graph of total memory use
          --title=STRING      Use STRING as title of the graph
       -x,--x-size=SIZE       Make graphic SIZE pixels wide
       -y,--y-size=SIZE       Make graphic SIZE pixels high
    
    Mandatory arguments to long options are also mandatory for any corresponding
    short options.
    
    For bug reporting instructions, please see:
    <http://www.gnu.org/software/libc/bugs.html>.
fr: Usage: memusage [OPTION]... PROGRAM [PROGRAMOPTION]...
    Profile memory usage of PROGRAM.
    
       -n,--progname=NAME     Nom du fichier de programmes �� profiler
       -p,--png=FILE          G��n��re un graphe PNG et le stocke dans FILE
       -d,--data=FILE         G��n��re des donn��es binaires et les stocke dans le fichier FILE
       -u,--unbuffered        N'utilise pas de tampon pour le fichier de sortie
       -b,--buffer=SIZE       Collecte les entr��es au nombre de SIZE avant d'��crire en sortie
          --no-timer          Ne collecte pas d'informations additionnelle par le biais du timer
       -m,--mmap              Trace aussi "mmap" & apparent��s
    
       -��?,--help              Imprime cette aide et quitte
          --usage             Donne un court message d'aide
       -V,--version           Affiche l'information de version et quitte
    
     Les options suivantes ne s'appliquent que �� la g��n��ration de sortie graphique:
       -t,--time-based        Rend un graphe lin��aire dans le temps
       -T,--total             Dessine aussi un graphe de l'usage de la m��moire totale
          --title=STRING      Emploi STRING pour le titre du graphe
       -x,--x-size=SIZE       Rend le graphe en SIZE pixels de large
       -y,--y-size=SIZE       Rend le graphe en SIZE pixels de haut
    
    Les arguments obligatoires pour les options de formes longues
    le sont aussi pour les options de forme courtes.
    
    Pour les instructions de rapport de bug, SVP voir:
    <http://www.gnu.org/software/libc/bugs.html>.

en: memusage: option \`${1##*=}' is ambiguous
fr: memusage: l'option \`${1##*=}' est ambigu��

en: memusage: unrecognized option \`$1'
fr: memusage: option non reconnue \`$1'

en: No program name given
fr: Le nom de programme n'a pas ��t�� indiqu��

en: Name output file
fr: Nommer le fichier de sortie

en: Title string used in output graphic
fr: Cha��ne de titre utilis�� dans le graphique de sortie

en: Generate output linear to time (default is linear to number of function calls)
fr: G��n��ration de sortie lin��aire au temps (par d��faut lin��aire au nombre d'appels de fonction)

en: Also draw graph for total memory consumption
fr: Afficher aussi le graphe de l'utilisation totale de la m��moire

en: Make output graphic VALUE pixels wide
fr: G��n��re un graphe ayant pour largeur VALUE pixels

en: Make output graphic VALUE pixels high
fr: G��n��re un graphe ayant VALUE pixels de hauteur

en: Generate graphic from memory profiling data
fr: G��n��ration du graphique des donn��es de profilage de la m��moire

en: DATAFILE [OUTFILE]
fr: DATAFILE [FICHIER_DE_SORTIE]

en: Unknown system error
fr: Erreur syst��me inconnue

en: unable to free arguments
fr: incapable de lib��rer des arguments

en: Success
fr: Succ��s

en: Probable success
fr: Succ��s probable

en: Not found
fr: Pas rep��r��

en: Probably not found
fr: Probablement pas rep��r��

en: Cache expired
fr: Cache expir��e

en: NIS+ servers unreachable
fr: Les serveurs NIS+ ne sont pas accessibles

en: Unknown object
fr: Objet inconnu

en: Server busy, try again
fr: Serveur occup��, essayer plus tard

en: Generic system error
fr: Erreur syst��me g��n��rique

en: First/next chain broken
fr: Bris de la cha��ne Premier/Suivant

note: TRANS Permission denied; the file permissions do not allow the attempted operation.
en: Permission denied
fr: Permission non accord��e

en: Not owner
fr: N'est pas le propri��taire

en: Name not served by this server
fr: Nom pas desservi par ce serveur

en: Server out of memory
fr: M��moire du serveur ��puis��e

en: Object with same name exists
fr: Objet ayant le m��me nom existe

en: Not master server for this domain
fr: N'est pas un serveur ma��tre pour ce domaine

en: Invalid object for operation
fr: Objet invalide pour l'op��ration

en: Malformed name, or illegal name
fr: Nom mal compos�� ou nom non permis

en: Unable to create callback
fr: Incapable de cr��er un callback()

en: Results sent to callback proc
fr: R��sultats transmis �� la proc��dure callback()

en: Not found, no such name
fr: Pas rep��r��, aucun nom de ce type

en: Name/entry isn't unique
fr: Nom entr��e n'est pas unique

en: Modification failed
fr: ��chec de modification

en: Database for table does not exist
fr: La base de donn��es de la table est inexistante

en: Entry/table type mismatch
fr: Mauvais appariement du type entr��e/table

en: Link points to illegal name
fr: Lien pointe sur un nom non autoris��

en: Partial success
fr: Succ��s partiel

en: Too many attributes
fr: Trop d'attributs

en: Error in RPC subsystem
fr: Erreur dans le sous-syst��me RPC

en: Missing or malformed attribute
fr: Attribut manquant ou mal compos��

en: Named object is not searchable
fr: Objet nomm�� n'est pas rep��rable

en: Error while talking to callback proc
fr: Erreur lors d'��change par la proc��dure de callback()

en: Non NIS+ namespace encountered
fr: Espace des noms non-NIS+ rencontr��

en: Illegal object type for operation
fr: Objet non permis pour ce type d'op��ration

en: Passed object is not the same object on server
fr: L'objet fourni n'est pas le m��me sur le serveur

en: Modify operation failed
fr: ��chec de l'op��ration de modification

en: Query illegal for named table
fr: Requ��te non permise pour la table �� named ��

en: Attempt to remove a non-empty table
fr: Tentative de retrait d'une table non vide

en: Error in accessing NIS+ cold start file.  Is NIS+ installed?
fr: Erreur lors de l'acc��s au fichier de d��marrage �� froid de NIS+. NIS+ est-il install����?

en: Full resync required for directory
fr: Resynchronisation compl��te est requise pour ce dossier

en: NIS+ operation failed
fr: ��chec de l'op��ration NIS+

en: NIS+ service is unavailable or not installed
fr: Le service NIS+ n'est pas disponible ou install��

en: Yes, 42 is the meaning of life
fr: Oui, 42 est la cl�� du sens de la vie

en: Unable to authenticate NIS+ server
fr: Incapable d'authentifier le serveur NIS+

en: Unable to authenticate NIS+ client
fr: Incapable d'authentifier le client NIS+

en: No file space on server
fr: Aucun espace disque disponible sur le serveur

en: Unable to create process on server
fr: Incapable de cr��er un processus sur le serveur

en: Master server busy, full dump rescheduled.
fr: Serveur ma��tre occup��, vidange compl��te report��e.

en: LOCAL entry for UID %d in directory %s not unique
fr: Entr��e LOCALE du UID %d dans le dossier %s n'est pas unique

en: UNKNOWN
fr: INCONNU

en: BOGUS OBJECT
fr: OBJET ERRON��

en: NO OBJECT
fr: PAS D'OBJET

en: DIRECTORY
fr: R��PERTOIRE

en: GROUP
fr: GROUPE

en: ENTRY
fr: ENTR��E

en: LINK
fr: LIENS

en: PRIVATE
fr: PRIV��

en: (Unknown object)
fr: (Objet inconnu)

en: Name : `%s'
fr: Nom : �� %s ��

en: Master Server :
fr: Serveur ma��tre :

en: Replicate :
fr: Duplication :

en: 	Name       : %s
fr: 	Nom        ��: %s

en: 	Public Key :
fr: 	Cl�� publique :

en: None.
fr: Aucun.

en: Unknown (type = %d, bits = %d)
fr: Inconnu (type = %d, bits = %d)

en: 	Universal addresses (%u)
fr: 	Adresses universelles (%u)

en: Time to live :
fr: Dur��e de vie restante :

en: Default Access rights :
fr: Droits d'acc��s par d��faut :

en: 	Type         : %s
fr: 	Type         ��: %s

en: 	Access rights:
fr: 		Droits d'acc��s :

en: Group Flags :
fr: Groupe de s��maphores :

en: 
    Group Members :
fr: 
    Membres du groupe :

en: Table Type          : %s
fr: Type de table       ��: %s

en: Number of Columns   : %d
fr: Nombre de colonnes  ��: %d

en: Character Separator : %c
fr: Caract��re de s��paration : %c

en: Search Path         : %s
fr: Chemin de recherche��: %s

en: Columns             :
fr: Colonnes            ��:

en: 	[%d]	Name          : %s
fr: 	[%d]	Nom           ��: %s

en: 		Attributes    :
fr: 		Attributs     ��:

en: 		Access Rights :
fr: 		Droits d'acc��s :

en: Linked Object Type :
fr: Type d'objet li����:

en: Linked to : %s
fr: Li��s ����: %s

en: 	Entry data of type %s
fr: 	Donn��es entr��es de type %s

en: 	[%u] - [%u bytes]
fr: 	[%u] - [%u octets]

en: Encrypted data
fr: Donn��es encrypt��es

en: Binary data
fr: Valeur binaire

en: Object Name   : %s
fr: Nom de l'objet��: %s

en: Directory     : %s
fr: Dossier    ��: %s

en: Owner         : %s
fr: Propri��taire  ��: %s

en: Group         : %s
fr: Groupe         ��: %s

en: Access Rights :
fr: Droits d'acc��s��:

en: 
    Time to Live  :
fr: 
    Dur��e de vie  ��:

en: Creation Time : %s
fr: Date de cr��ation : %s

en: Mod. Time     : %s
fr: Date de modification��: %s

en: Object Type   :
fr: Type d'objet��:

en:     Data Length = %u
fr:     Longueur des donn��es = %u

en: Status            : %s
fr: Statut            ��: %s

en: Number of objects : %u
fr: Nombre d'objets   ��: %u

en: Object #%d:
fr: Objet #%d:

en: Group entry for "%s.%s" group:
fr: Entr��e de groupe pour le groupe "%s.%s":

en:     Explicit members:
fr:     Membres explicites:

en:     No explicit members
fr:     Pas de membre explicite

en:     Implicit members:
fr:     Membres implicites:

en:     No implicit members
fr:     Pas de membre implicite

en:     Recursive members:
fr:     Membres r��cursifs:

en:     No recursive members
fr:     Pas de membre r��cursif

en:     Explicit nonmembers:
fr:     Non-membres explicites:

en:     No explicit nonmembers
fr:     Pas de non-membre explicite

en:     Implicit nonmembers:
fr:     Non-membres implicites:

en:     No implicit nonmembers
fr:     Pas de non-membre implicite

en:     Recursive nonmembers:
fr:     Non-membres r��cursifs:

en:     No recursive nonmembers
fr:     Pas de non-membre r��cursif

en: DES entry for netname %s not unique
fr: Entr��e DES pour le nom de r��seau %s n'est pas unique

en: netname2user: missing group id list in `%s'
fr: netname2user: liste d'identifiants de groupe manquante dans �� %s ��

en: netname2user: (nis+ lookup): %s
fr: netname2user(): (consultation NIS+): %s

en: netname2user: DES entry for %s in directory %s not unique
fr: netname2user(): entr��e DES de %s dans le dossier %s n'est pas unique

en: netname2user: principal name `%s' too long
fr: netname2user: nom principal �� %s �� est trop long

en: netname2user: LOCAL entry for %s in directory %s not unique
fr: netname2user(): entr��e LOCAL de %s dans le dossier %s n'est pas unique

en: netname2user: should not have uid 0
fr: netname2user: ne devrait pas avoir le UID 0

en: Request arguments bad
fr: Les arguments de la requ��te sont invalides

en: RPC failure on NIS operation
fr: ��chec RPC durant l'op��ration NIS

en: Can't bind to server which serves this domain
fr: Ne peut ��tablir un lien avec le serveur qui dessert ce domaine

en: No such map in server's domain
fr: Cette table n'est pas dans le domaine du serveur

en: No such key in map
fr: Cette cl�� n'est pas dans la table

en: Internal NIS error
fr: Erreur interne de NIS

en: Local resource allocation failure
fr: ��chec d'allocation de ressources locales

en: No more records in map database
fr: Aucun autre enregistrement dans la table de la base de donn��es

en: Can't communicate with portmapper
fr: Ne peut communiquer avec le convertisseur de ports

en: Can't communicate with ypbind
fr: Ne peut communiquer par ypbind

en: Can't communicate with ypserv
fr: Ne peut communiquer par ypserv

en: Local domain name not set
fr: Le nom du domaine local n'est pas initialis��

en: NIS map database is bad
fr: La table de la base de donn��es NIS est erron��e

en: NIS client/server version mismatch - can't supply service
fr: Non concordance de la version client/serveur NIS - ne peut fournir le service

en: Database is busy
fr: La base de donn��es est occup��e

en: Unknown NIS error code
fr: Code d'erreur NIS inconnu

en: Internal ypbind error
fr: Erreur interne de ypbind

en: Domain not bound
fr: Le domaine n'est pas d��limit��

en: System resource allocation failure
fr: ��chec d'allocation de ressources syst��me

en: Unknown ypbind error
fr: Erreur inconnue de ypbind

en: yp_update: cannot convert host to netname
fr: yp_update: ne peut convertir le nom de l'h��te �� un nom r��seau (netname)

en: yp_update: cannot get server address
fr: yp_update: ne peut obtenir l'adresse du serveur

en: Haven't found "%s" in hosts cache!
fr: N'a pas trouv�� �� %s �� dans la cache de la liste des h��tes!

en: Reloading "%s" in hosts cache!
fr: Recharge "%s" dans le cache h��te!

en: add new entry "%s" of type %s for %s to cache%s
fr: ajoute une nouvelle entr��e "%s" de type %s pour %s au cache%s

en: cannot stat() file `%s': %s
fr: Ne peut ��valuer par stat() le fichier �� %s ��: %s

en: pruning %s cache; time %ld
fr: ��courte %s cache; time %ld

en: invalid persistent database file "%s": %s
fr: fichier de base de donn��es reste invalide "%s": %s

en: header size does not match
fr: la taille de l'ent��te n'est pas ad��quate

en: file size does not match
fr: la taille du fichier n'est pas ad��quate

en: verification failed
fr: ��chec de la v��rification

en: suggested size of table for database %s larger than the persistent database's table
fr: la taille sugg��r��e de la table pour la base de donn��e %s est plus grande que la table persistante de la base de donn��e

en: cannot create read-only descriptor for "%s"; no mmap
fr: ne peut cr��er le descripteur read-only pour "%s"��; pas de mmap

en: database for %s corrupted or simultaneously used; remove %s manually if necessary and restart
fr: la base de donn��es %s est endommag��e ou utilis��e concurremment; supprimer %s manuellement au besoin et relancer

en: cannot create %s; no persistent database used
fr: ne peut cr��er %s; aucune base de donn��es persistante utilis��e

en: cannot create %s; no sharing possible
fr: ne peut cr��er %s; pas de partage possible

en: cannot write to database file %s: %s
fr: ne peut ��crire dans le fichier de base de donn��es %s: %s

en: cannot set socket to close on exec: %s; disabling paranoia mode
fr: ne peut ��tablir le socket comme ��tant ferm�� dans exec: %s; d��sactive le mode parano��a

en: cannot open socket: %s
fr: Ne peut ouvrir le socket: �� %s ��

en: cannot change socket to nonblocking mode: %s
fr: ne peut ��tablir le socket en mode nonblocking: %s

en: cannot set socket to close on exec: %s
fr: ne peut ��tablir le socket �� l'��tat ferm�� dans exec: %s

en: cannot enable socket to accept connections: %s
fr: Ne peut activer le socket pour accepter des connexions: %s

en: provide access to FD %d, for %s
fr: fournit l'acc��s �� FD %d, pour %s

en: cannot handle old request version %d; current version is %d
fr: Ne peut traiter une requ��te d'une vieille version %d; la version courante est %d

en: cannot write result: %s
fr: Ne peut ��crire les r��sultats: �� %s ��

en: error getting caller's id: %s
fr: erreur lors de la r��cup��ration de l'identifiant de l'appelant: %s

en: cannot open /proc/self/cmdline: %s; disabling paranoia mode
fr: ne peut ouvrir /proc/self/cmdline: %s; d��sactive le mode parano��a

en: cannot read /proc/self/cmdline: %s; disabling paranoia mode
fr: ne peut lire /proc/self/cmdline: %s; d��sactive le mode parano��a

en: cannot change to old UID: %s; disabling paranoia mode
fr: ne peut r����tablir l'ancien UID: %s; d��sactive le mode parano��a

en: cannot change to old GID: %s; disabling paranoia mode
fr: ne peut r����tablir l'ancien GID: %s; d��sactive le mode parano��a

en: cannot change to old working directory: %s; disabling paranoia mode
fr: ne peut r����tablir l'ancien dossier de travail: %s; d��sactive le mode parano��a

en: re-exec failed: %s; disabling paranoia mode
fr: re-exec a ��chou��: %s; d��sactive le mode parano��a

en: cannot change current working directory to "/": %s
fr: ne peut ��tablir le dossier de travail courant �� "/": %s

en: short read while reading request: %s
fr: Lecture ��court��e lors de la lecture de la requ��te: �� %s ��

en: key length in request too long: %d
fr: La longueur de la cl�� de la requ��te est trop longue: %d

en: short read while reading request key: %s
fr: Lecture ��court��e lors de la lecture de la cl�� de requ��te: %s

en: handle_request: request received (Version = %d) from PID %ld
fr: handle_request: requ��te re��ue (Version = %d) �� partir du PID %ld

en: handle_request: request received (Version = %d)
fr: handle_request: requ��te re��ue (Version = %d)

en: could only start %d threads; terminating
fr: n'a pu d��marrer que %d fils(threads)��; en train de s'achever

en: Failed to run nscd as user '%s'
fr: ��chec d'ex��cution de nscd en tant qu'usager �� %s ��

en: initial getgrouplist failed
fr: ��chec du getgrouplist initial

en: getgrouplist failed
fr: ��chec de getgrouplist

en: setgroups failed
fr: ��chec de setgroups

en: short write in %s: %s
fr: ��criture ��court��e dans %s: %s

en: Haven't found "%s" in group cache!
fr: N'a pas trouv�� �� %s �� dans la cache du groupe!

en: Reloading "%s" in group cache!
fr: Recharge "%s" dans le cache groupe!

en: Invalid numeric gid "%s"!
fr: gid num��rique invalide  �� %s ����!

en: freed %zu bytes in %s cache
fr: lib��r�� %zu octets dans le cache %s

en: no more memory for database '%s'
fr: plus de m��moire disponible pour la base de donn��es '%s'

en: Read configuration data from NAME
fr: Lire les donn��es de configuration du NOM

en: Do not fork and display messages on the current tty
fr: Ne pas cloner le processus par fork() et ne pas afficher de message sur le tty courant

en: NUMBER
fr: NUM��RO

en: Start NUMBER threads
fr: D��marrage du NOMBRE de �� threads ��

en: Shut the server down
fr: Arr��ter le serveur

en: Print current configuration statistic
fr: Afficher les statistiques de la configuration courante

en: Invalidate the specified cache
fr: Invalide la cache sp��cifi��e

en: TABLE,yes
fr: TABLE,oui

en: Use separate cache for each user
fr: Utiliser une cache s��par��e pour chaque usager

en: Name Service Cache Daemon.
fr: �� Daemon �� de la cache du service de noms.

en: wrong number of arguments
fr: Mauvais nombre d'arguments

en: failure while reading configuration file; this is fatal
fr: ne peut lire le fichier de configuration; cela est fatal

en: already running
fr: d��j�� en ex��cution

en: cannot fork
fr: ne peut fourcher

en: cannot change current working directory to "/"
fr: ne peut ��tablir le dossier de travail courant �� "/"

en: Could not create log file
fr: N'a pu cr���� le fichier journal

en: Only root is allowed to use this option!
fr: Seul ROOT est autoris�� �� utiliser cette option!

en: write incomplete
fr: ��criture incompl��te

en: cannot read invalidate ACK
fr: ne peut lire les ACK invalid��s

en: invalidation failed
fr: l'invalidation a ��chou��

en: secure services not implemented anymore
fr: les services de s��curit�� ne sont plus impl��ment��s

en: database %s is not supported
fr: la base de donn��es �� %s �� n'est pas support��e

en: Parse error: %s
fr: Erreur d'analyse syntaxique: %s

en: Must specify user name for server-user option
fr: Obligation de sp��cifier le nom de l'usager pour l'option serveur-usager

en: Must specify user name for stat-user option
fr: Obligation de sp��cifier le nom de l'usager pour l'option stat-user

en: invalid value for 'reload-count': %u
fr: valeur invalide pour 'reload-count': %u

en: Must specify value for restart-interval option
fr: Obligation de sp��cifier une valeur pour l'option restart-interval (intervalle de red��marrage)

en: Unknown option: %s %s %s
fr: Option inconnue: %s %s %s

en: cannot get current working directory: %s; disabling paranoia mode
fr: ne peut obtenir le dossier de travail courant: %s; d��sactive le mode parano��a

en: maximum file size for %s database too small
fr: la taille maximale de fichier pour la base de donn��es %s est trop petite

en: cannot write statistics: %s
fr: Ne peut ��crire les statistiques: �� %s ��

en: yes
fr: oui

en: no
fr: non

en: Only root or %s is allowed to use this option!
fr: Seul ROOT ou %s est autoris�� �� utiliser cette option!

en: nscd not running!
fr: nscd n'est pas en ex��cution!

en: cannot read statistics data
fr: Ne peut lire les donn��es de statistiques

en: nscd configuration:
    
    %15d  server debug level
fr: Configuration nscd:
    
    %15d  niveau serveur de d��boggage

en: %3ud %2uh %2um %2lus  server runtime
fr: %3ud %2uh %2um %2lus  temps d'ex��cution du serveur

en:     %2uh %2um %2lus  server runtime
fr:     %2uh %2um %2lus  temps d'ex��cution du serveur

en:         %2um %2lus  server runtime
fr:         %2um %2lus  temps d'ex��cution du serveur

en:             %2lus  server runtime
fr:             %2lus  temps d'ex��cution du serveur

en: %15d  current number of threads
    %15d  maximum number of threads
    %15lu  number of times clients had to wait
    %15s  paranoia mode enabled
    %15lu  restart internal
fr: %15d  nombre actuel de fils (threads)
    %15d  nombre maximum de fils (threads)
    %15lu  nombre de fois les clients ont eu �� attendre
    %15s  mode parano��a activ��
    %15lu  red��marrage interne

en: 
    %s cache:
    
    %15s  cache is enabled
    %15s  cache is persistent
    %15s  cache is shared
    %15zu  suggested size
    %15zu  total data pool size
    %15zu  used data pool size
    %15lu  seconds time to live for positive entries
    %15lu  seconds time to live for negative entries
    %15<PRIuMAX>  cache hits on positive entries
    %15<PRIuMAX>  cache hits on negative entries
    %15<PRIuMAX>  cache misses on positive entries
    %15<PRIuMAX>  cache misses on negative entries
    %15lu%% cache hit rate
    %15zu  current number of cached values
    %15zu  maximum number of cached values
    %15zu  maximum chain length searched
    %15<PRIuMAX>  number of delays on rdlock
    %15<PRIuMAX>  number of delays on wrlock
    %15<PRIuMAX>  memory allocations failed
    %15s  check /etc/%s for changes
fr: 
    %s m��moire cache:
    
    %15s  m��moire cache est activ��e
    %15s''m��moire cache persistante
    %15s''la m��moire cache est partag��e
    %15zu  taille sugg��r��e
    %15zu  taille totale du pool de donn��es
    %15zu  taille du pool de donn��es utilis��
    %15lu  dur��e de vie en secondes pour les entr��es positives
    %15lu  dur��e de vie en secondes pour les entr��es n��gatives
    %15<PRIuMAX>  rep��rages r��ussis dans le cache pour les entr��es positives
    
    %15<PRIuMAX>  rep��rages r��ussis dans le cache pour les entr��es n��gatives
    %15<PRIuMAX>  ��checs de rep��rage dans le cache pour les entr��es positives
    %15<PRIuMAX>  ��checs de rep��rage dans le cache pour les entr��es n��gatives
    %15lu%% taux de succ��s de rep��rage dans le cache
    %15zu  nombre courant de valeurs dans le cache
    %15zu  nombre maximum de valeurs dans le cache
    %15zu  longueur maximale des cha��nes recherch��es
    %15<PRIuMAX>  nombre de d��lais pour rdlock
    %15<PRIuMAX>  nombre de d��lais pour wrlock
    %15<PRIuMAX>  allocation de m��moire �� ��chou��e
    %15s  v��rifier /etc/%s pour les changements

en: Haven't found "%s" in password cache!
fr: N'a pas trouv�� "%s" dans le cache des mots de passe!

en: Reloading "%s" in password cache!
fr: Recharge "%s" dans le cache des mots de passe!

en: Invalid numeric uid "%s"!
fr: uid num��rique invalide  �� %s ����!

en: Failed opening connection to the audit subsystem: %m
fr: Echec d'ouverture de la connection au sous-syst��me d'audit: %m

en: Failed to set keep-capabilities
fr: A ��chou�� �� ��tablir les possibilit��s de garde(keep-capabilities)

en: prctl(KEEPCAPS) failed
fr: ��chec de prctl(KEEPCAPS)

en: Failed to initialize drop of capabilities
fr: A ��chou�� �� initialiser l'abandon de possibilit��s

en: cap_init failed
fr: cap_init a ��chou��

en: Failed to drop capabilities
fr: A ��chou�� �� abandonner les possibilit��s

en: cap_set_proc failed
fr: cap_set_proc a ��chou��

en: Failed to unset keep-capabilities
fr: A ��chou�� �� d��sactiver les possibilit��s de garde (keep-capabilities)

en: Failed to determine if kernel supports SELinux
fr: A ��chou�� �� d��terminer si le noyau supporte SELinux

en: Failed to start AVC thread
fr: A ��chou�� �� d��marrer le fil AVC (thread)

en: Failed to create AVC lock
fr: A ��chou�� �� cr��er un verrou AVC

en: Failed to start AVC
fr: A ��chou�� �� d��marrer AVC

en: Access Vector Cache (AVC) started
fr: Access Vector Cache (AVC) d��marr��

en: Error getting context of socket peer
fr: Erreur �� la r��cup��ration du contexte du pair du socket

en: Error getting context of nscd
fr: Erreur �� la r��cup��ration du contexte de nscd

en: Error getting sid from context
fr: erreur de r��cup��ration du sid depuis le contexte

en: 
    SELinux AVC Statistics:
    
    %15u  entry lookups
    %15u  entry hits
    %15u  entry misses
    %15u  entry discards
    %15u  CAV lookups
    %15u  CAV hits
    %15u  CAV probes
    %15u  CAV misses
fr: 
    SELinux AVC Statistiques:
    
    %15u  recherche d'entr��es
    %15u  entr��es trouv��es
    %15u  entr��es non trouv��es
    %15u  entr��es ��limin��es
    %15u  recherche de CAV
    %15u  CAV trouv��s
    %15u  CAV tent��s
    %15u  CAV loup��s

en: Haven't found "%s" in services cache!
fr: N'a pas trouv�� "%s" dans le cache des services!

en: Reloading "%s" in services cache!
fr: Recharge "%s" dans le cache des services!

en: database [key ...]
fr: base de donn��es [cl�� ...]

en: Service configuration to be used
fr: Configuration de service �� ��tre utilis��e

en: Get entries from administrative database.
    For bug reporting instructions, please see:
    <http://www.gnu.org/software/libc/bugs.html>.
fr: R��cup��re les entr��es depuis la base de donn��es administrateur.
    Pour les instructions de rapport de bug, SVP voir:
    <http://www.gnu.org/software/libc/bugs.html>.

en: Enumeration not supported on %s
fr: ��num��ration non support��e sur %s

en: Unknown database name
fr: Base de donn��es inconnue

en: Supported databases:
fr: Base de donn��es support��es:

en: Unknown database: %s
fr: Base de donn��es inconnue: �� %s ��

en: Convert key to lower case
fr: Conversion des caract��res en minuscules

en: Do not print messages while building database
fr: Ne pas afficher de message lors de la g��n��ration de la base de donn��es

en: Print content of database file, one entry a line
fr: Afficher le contenu du fichier de base de donn��es, une entr��e par ligne

en: Create simple DB database from textual input.
fr: Cr��er une base de donn��es DB simple �� partir des entr��es textuelles.

en: INPUT-FILE OUTPUT-FILE
    -o OUTPUT-FILE INPUT-FILE
    -u INPUT-FILE
fr: FICHIER_D_ENTR��E FICHIER_DE_SORTIE
    -o FICHIER_DE_SORTIE FICHIER_D_ENTR��E
    -u FICHIER_D_ENTR��E

en: No usable database library found.
fr: Librairie de bases de donn��es trouv��e non utilisable.

en: cannot open database file `%s': %s
fr: Ne peut ouvrir le fichier de base de donn��es `%s': %s

en: incorrectly formatted file
fr: Fichier incorrectement format��

en: duplicate key
fr: Duplicit�� de cl��

en: while writing database file
fr: lors de l'��criture du fichier de base de donn��es

en: problems while reading `%s'
fr: Probl��me lors de la lecture de `%s'

en: while reading database
fr: lors de la lecture de la base de donn��es

en: Usage: %s [-v specification] variable_name [pathname]
fr: Usage: %s [-v sp��cification] nom_de_variable [chemin_d_acc��s]

en: unknown specification "%s"
fr: sp��cification inconnu �� %s ��

en: Couldn't execute %s
fr: N'a pas pu ex��cuter %s

en: undefined
fr: ind��fini

en: Unrecognized variable `%s'
fr: Variable non reconnue �� %s ��

en: %s: option `%s' is ambiguous
fr: %s: l'option �� %s �� est ambigu��

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
fr: %s: l'option �� --%s �� ne permet pas d'argument

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
fr: %s: l'option �� %c%s �� ne permet pas d'argument.

en: %s: option `%s' requires an argument
fr: %s: l'option �� %s �� requiert un argument

en: %s: unrecognized option `--%s'
fr: %s: option non reconnue �� --%s ��

en: %s: unrecognized option `%c%s'
fr: %s: option non reconnue �� %c%s ��

en: %s: illegal option -- %c
fr: %s: option non permise -- %c

en: %s: invalid option -- %c
fr: %s: option invalide -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
fr: %s: l'option requiert un argument -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
fr: %s: l'option �� -W %s �� est ambigu��

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
fr: %s: l'option �� -W %s �� ne permet pas d'argument

en: No match
fr: Pas de concordance

en: Invalid regular expression
fr: Expression r��guli��re invalide

en: Invalid collation character
fr: Caract��re de fusionnement invalide

en: Invalid character class name
fr: Nom de classe de caract��res invalide

en: Trailing backslash
fr: Barre oblique inverse en suffixe

en: Invalid back reference
fr: R��f��rence arri��re invalide

en: Unmatched [ or [^
fr: ��chec du pairage de [ ou de [^

en: Unmatched ( or \(
fr: ��chec du pairage de ( ou de \(

en: Unmatched \{
fr: ��chec du pairage de \{

en: Invalid content of \{\}
fr: Contenu invalide de \{\}

en: Invalid range end
fr: Fin d'intervalle invalide

en: Memory exhausted
fr: M��moire ��puis��e

en: Invalid preceding regular expression
fr: Expression r��guli��re pr��c��dente invalide

en: Premature end of regular expression
fr: Fin pr��matur��e de l'expression r��guli��re

en: Regular expression too big
fr: Expression r��guli��re trop grosse

en: Unmatched ) or \)
fr: ��chec du pairage de ) ou de \)

en: No previous regular expression
fr: Aucune expression r��guli��re pr��c��dente

en: parameter null or not set
fr: param��tre nul ou non initialis��

en: Resolver Error 0 (no error)
fr: Code d'erreur 0 du �� resolver �� (pas d'erreur)

en: Unknown host
fr: H��te inconnu

en: Host name lookup failure
fr: Erreur de rep��rage du nom de l'h��te cible

en: Unknown server error
fr: Erreur du serveur inconnu

en: No address associated with name
fr: Aucune adresse associ��e avec le nom

en: Resolver internal error
fr: Erreur interne du �� resolver ��

en: Unknown resolver error
fr: Erreur inconnue du �� resolver ��

en: %s: line %d: cannot specify more than %d trim domains
fr: %s: ligne %d: ne peut sp��cifier plus que %d domaines coup��s

en: %s: line %d: list delimiter not followed by domain
fr: %s: ligne %d: d��limiteur de liste non suivi par un domaine

en: %s: line %d: expected `on' or `off', found `%s'
fr: %s: ligne %d: attendait �� on �� ou �� off ��, �� %s �� trouv��

en: %s: line %d: bad command `%s'
fr: %s: ligne %d: commande erron��e�� %s ��

en: %s: line %d: ignoring trailing garbage `%s'
fr: %s: ligne %d: rebut en suffixe ignor�� �� %s ��

en: %s%sUnknown signal %d
fr: %s%ssignal inconnu %d.

en: Unknown signal
fr: Signal inconnu

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Real-time signal %d
fr: Signal de Temps-R��el %d

en: Unknown signal %d
fr: Signal inconnu %d

en: authunix_create: out of memory
fr: authunix_create: m��moire ��puis��e

en: auth_unix.c: Fatal marshalling problem
fr: auth_unix.c: Probl��me fatal de mise en ordre

en: ; low version = %lu, high version = %lu
fr: ; version basse = %lu, version haute = %lu

en: ; why =
fr: ; pourquoi =

en: (unknown authentication error - %d)
fr: (erreur inconnue d'authentification - %d)

en: RPC: Success
fr: RPC: succ��s

en: RPC: Can't encode arguments
fr: RPC: ne peut encoder les arguments

en: RPC: Can't decode result
fr: RPC: ne peut d��coder le r��sultat

en: RPC: Unable to send
fr: RPC: incapable d'effectuer la transmission

en: RPC: Unable to receive
fr: RPC: incapable d'effectuer la r��ception

en: RPC: Timed out
fr: RPC: expiration du d��lai de la minuterie

en: RPC: Incompatible versions of RPC
fr: RPC: versions incompatibles de RPC

en: RPC: Authentication error
fr: RPC: erreur d'authentification

en: RPC: Program unavailable
fr: RPC: le programme n'est pas disponible

en: RPC: Program/version mismatch
fr: RPC: non concordance de programme ou de version

en: RPC: Procedure unavailable
fr: RPC: la proc��dure n'est pas disponible

en: RPC: Server can't decode arguments
fr: RPC: le serveur ne peut d��coder les arguments

en: RPC: Remote system error
fr: RPC: erreur syst��me sur l'h��te cible

en: RPC: Unknown host
fr: RPC: h��te inconnu

en: RPC: Unknown protocol
fr: RPC: protocole inconnu

en: RPC: Port mapper failure
fr: RPC: ��chec de conversion de ports

en: RPC: Program not registered
fr: RPC: le programme n'est pas enregistr��

en: RPC: Failed (unspecified error)
fr: RPC: ��chec (erreur non sp��cifi��e)

en: RPC: (unknown error code)
fr: RPC: (code d'erreur inconnu)

en: Authentication OK
fr: Succ��s d'authentification

en: Invalid client credential
fr: Identit�� du client invalide

en: Server rejected credential
fr: Le serveur a rejet�� l'identit��

en: Invalid client verifier
fr: V��rificateur du client invalide

en: Server rejected verifier
fr: Le server a rejet�� la v��rification

en: Client credential too weak
fr: Identit�� du client peu fiable

en: Invalid server verifier
fr: V��rificateur du serveur invalide

en: Failed (unspecified error)
fr: ��chec (erreur non sp��cifi��e)

en: clnt_raw.c: fatal header serialization error
fr: clnt_raw.c: Erreur fatale de s��rialisation d'en-t��te

en: clnttcp_create: out of memory
fr: clnttcp_create: m��moire ��puis��e

en: clntudp_create: out of memory
fr: clntudp_create: m��moire ��puis��e

en: clntunix_create: out of memory
fr: clntunix_create: m��moire ��puis��e

en: pmap_getmaps.c: rpc problem
fr: pmap_getmaps.c: probl��me RPC

en: Cannot register service
fr: Ne peut enregistrer le service

en: Cannot create socket for broadcast rpc
fr: Ne peut cr��er un socket pour une diffusion de type RPC

en: Cannot set socket option SO_BROADCAST
fr: Ne peut initialiser l'option �� SO_BROADCAST �� du socket

en: Cannot send broadcast packet
fr: Ne peut transmettre le paquet par diffusion

en: Broadcast poll problem
fr: Probl��me de scrutation lors de la diffusion

en: Cannot receive reply to broadcast
fr: Ne peut recevoir l'accus�� r��ception �� la requ��te faite par diffusion

en: %s: output would overwrite %s
fr: %s: la sortie ��craserait %s

en: %s: unable to open %s: %m
fr: %s: incapable d'ouvrir %s: %m

en: %s: while writing output %s: %m
fr: %s: lors de l'��criture sur la sortie %s: %m

en: cannot find C preprocessor: %s
fr: Ne peut trouver le pr��processeur C: %s

en: cannot find any C preprocessor (cpp)
fr: Ne peut trouver un pr��processeur C (cpp)

en: %s: C preprocessor failed with signal %d
fr: %s: ��chec du pr��processeur C -- code de terminaison: %d

en: %s: C preprocessor failed with exit code %d
fr: %s: ��chec du pr��processeur C -- code de terminaison: %d

en: illegal nettype: `%s'
fr: �� nettype �� non permis :�� %s ��

en: rpcgen: too many defines
fr: rpcgen: trop de d��finitions

en: rpcgen: arglist coding error
fr: rpcgen: erreur dans la liste d'arguments de codage

note: TRANS: the file will not be removed; this is an TRANS: informative message.
en: file `%s' already exists and may be overwritten
fr: Le fichier �� %s �� existe d��j�� et peut avoir ��t�� ��cras��.

en: Cannot specify more than one input file!
fr: Ne peut sp��cifier plus d'un fichier d'entr��e!

en: This implementation doesn't support newstyle or MT-safe code!
fr: Cette implantation ne supporte pas le nouveau style ou le code MT-safe!

en: Cannot use netid flag with inetd flag!
fr: Ne utiliser le s��maphore �� netid �� avec le s��maphore �� inetd ����!

en: Cannot use netid flag without TIRPC!
fr: Ne peut utiliser le s��maphore �� netid �� sans �� TIRPC ����!

en: Cannot use table flags with newstyle!
fr: Ne peut utiliser la table des s��maphores avec �� newstyle ����!

en: "infile" is required for template generation flags.
fr: "fichier_d_entr��e" est requis pour la g��n��ration du gabarit des indicateurs.

en: Cannot have more than one file generation flag!
fr: Ne peut avoir plus d'un fichier de g��n��ration de s��maphores!

en: usage: %s infile
fr: usage: %s fichier_d_entr��e

en: 	%s [-abkCLNTM][-Dname[=value]] [-i size] [-I [-K seconds]] [-Y path] infile
fr: 	%s [-abkCLNTM][-Dname[=valeur]] [-i taille] [-I [-K secondes]] [-Y chemin] fichier

en: 	%s [-c | -h | -l | -m | -t | -Sc | -Ss | -Sm] [-o outfile] [infile]
fr: 	%s [-c | -h | -l | -m | -t | -Sc | -Ss | -Sm] [-o fichier_de_sortie] [fichier_d_entr��e]

en: 	%s [-s nettype]* [-o outfile] [infile]
fr: 	%s [-s type_r��seau]* [-o fichier_de_sortie] [fichier_d_entr��e]

en: 	%s [-n netid]* [-o outfile] [infile]
fr: 	%s [-n id_r��seau]* [-o fichier_de_sortie] [fichier_d_entr��e]

en: constant or identifier expected
fr: Constante ou identificateur attendu

en: illegal character in file:
fr: Caract��re non permis dans le fichier

en: unterminated string constant
fr: Cha��ne d'une constante incompl��te

en: empty char string
fr: Cha��ne vide de caract��res

en: preprocessor error
fr: Erreur du pr��processeur

en: program %lu is not available
fr: Le programme %lu n'est pas disponible.

en: program %lu version %lu is not available
fr: Le programme %lu de version %lu n'est pas disponible.

en: program %lu version %lu ready and waiting
fr: Le programme %lu de version %lu est pr��t et en attente.

en: rpcinfo: can't contact portmapper
fr: rpcinfo: ne peut contacter l'aiguilleur de ports

en: No remote programs registered.
fr: Aucun programme enregistr�� sur l'h��te cible

en:    program vers proto   port
fr:    program no_version protocole  no_port

en: (unknown)
fr: (inconnu)

en: rpcinfo: broadcast failed: %s
fr: rpcinfo: ��chec de diffusion: %s

en: Sorry. You are not root
fr: D��sol��. Vous n'��tes pas ROOT

en: rpcinfo: Could not delete registration for prog %s version %s
fr: rpcinfo: ne peut ��liminer l'enregistrement du programme %s de version %s

en: Usage: rpcinfo [ -n portnum ] -u host prognum [ versnum ]
fr: Usage: rpcinfo [ -n no_port ] -u h��te no_prog [ no_version ]

en:        rpcinfo [ -n portnum ] -t host prognum [ versnum ]
fr:        rpcinfo [ -n no_de_port ] -t h��te no_program [ no_version ]

en:        rpcinfo -p [ host ]
fr:        rpcinfo -p [ h��te ]

en:        rpcinfo -b prognum versnum
fr:        rpcinfo -b no_program no_version

en:        rpcinfo -d prognum versnum
fr:        rpcinfo -d no_program no_version

en: rpcinfo: %s is unknown service
fr: rpcinfo: %s est un service inconnu

en: rpcinfo: %s is unknown host
fr: rpcinfo: %s est un h��te inconnu

en: svc_run: - out of memory
fr: svc_run: - m��moire ��puis��e

en: svc_run: - poll failed
fr: svc_run: - ��CHEC de scrutation

en: can't reassign procedure number %ld
fr: Ne peut r��assigner le num��ro de proc��dure %ld

en: couldn't create an rpc server
fr: Ne peut cr��er un serveur RPC

en: couldn't register prog %ld vers %ld
fr: Ne peut enregistrer le programme %ld de version %ld

en: registerrpc: out of memory
fr: registerrpc: m��moire ��puis��e

en: trouble replying to prog %d
fr: probl��me �� r��pondre au programme %d.

en: never registered prog %d
fr: Le programme %d n'a jamais ��t�� enregistr��.

en: svc_tcp.c - tcp socket creation problem
fr: svc_tcp.c - probl��me de cr��ation d'un socket TCP

en: svc_tcp.c - cannot getsockname or listen
fr: svc_tcp.c - ne peut rep��rer le nom du socket par getsockname() ou listen()

en: svctcp_create: out of memory
fr: svctcp_create: m��moire ��puis��e

en: svc_tcp: makefd_xprt: out of memory
fr: svc_tcp: makefd_xprt: m��moire ��puis��e

en: svcudp_create: socket creation problem
fr: svcudp_create: probl��me de cr��ation du socket

en: svcudp_create - cannot getsockname
fr: svcudp_create - ne peut rep��rer le nom du socket par getsockname()

en: svcudp_create: out of memory
fr: svctcp_create: m��moire ��puis��e

en: svcudp_create: xp_pad is too small for IP_PKTINFO
fr: svcudp_create: xp_pad est trop petit pour IP_PKTINFO

en: enablecache: cache already enabled
fr: enablecache: cache d��j�� activ��e

en: enablecache: could not allocate cache
fr: enablecache: ne peut allouer une cache

en: enablecache: could not allocate cache data
fr: enablecache: ne peut allouer une cache de donn��es

en: enablecache: could not allocate cache fifo
fr: enablecache: ne peut allouer une cache de type fifo

en: cache_set: victim not found
fr: cache_set: �� victim �� non rep��r��

en: cache_set: victim alloc failed
fr: cache_set: ��chec d'allocation de �� victim ��

en: cache_set: could not allocate new rpc_buffer
fr: cache_set: ne peut allouer une nouveau tampon rpc_buffer

en: svc_unix.c - AF_UNIX socket creation problem
fr: svc_unix.c - probl��me de cr��ation d'un socket �� AF_UNIX ��

en: svc_unix.c - cannot getsockname or listen
fr: svc_unix.c - ne peut rep��rer le nom du socket par getsockname() ou listen()

en: svcunix_create: out of memory
fr: svcunix_create: m��moire ��puis��e

en: svc_unix: makefd_xprt: out of memory
fr: svc_unix: makefd_xprt: m��moire ��puis��e

en: xdr_bytes: out of memory
fr: xdr_bytes: m��moire ��puis��e

en: xdr_string: out of memory
fr: xdr_string: m��moire ��puis��e

en: xdr_array: out of memory
fr: xdr_array: m��moire ��puis��e

en: xdrrec_create: out of memory
fr: xdrrec_create: m��moire ��puis��e

en: xdr_reference: out of memory
fr: xdr_reference: m��moire ��puis��e

en: Hangup
fr: Fin de la connexion (raccroch��)

en: Interrupt
fr: Interrompre

en: Quit
fr: Quitter

en: Illegal instruction
fr: Instruction non permise

en: Trace/breakpoint trap
fr: Trappe pour point d'arr��t et de trace

en: Aborted
fr: Abandon

en: Floating point exception
fr: Exception en point flottant

en: Killed
fr: Processus arr��t��

en: Bus error
fr: Erreur du bus

en: Segmentation fault
fr: Erreur de segmentation

note: TRANS Broken pipe; there is no process reading from the other end of a pipe. TRANS Every library function that returns this error code also generates a TRANS @code{SIGPIPE} signal; this signal terminates the program if not handled TRANS or blocked.  Thus, your program will never actually see @code{E
en: Broken pipe
fr: Relais bris�� (pipe)

en: Alarm clock
fr: Minuterie d'alerte

en: Terminated
fr: Compl��t��

en: Urgent I/O condition
fr: Condition d'E/S urgente

en: Stopped (signal)
fr: Signal d'arr��t

en: Stopped
fr: Arr��t��

en: Continued
fr: Poursuite

en: Child exited
fr: Le processus fils a termin��

en: Stopped (tty input)
fr: Arr��t�� (via l'entr��e sur tty)

en: Stopped (tty output)
fr: Arr��t�� (via la sortie sur tty)

en: I/O possible
fr: E/S possible

en: CPU time limit exceeded
fr: Temps UCT limite expir��

en: File size limit exceeded
fr: D��bordement de la taille permise pour un fichier

en: Virtual timer expired
fr: Expiration de la minuterie virtuelle

en: Profiling timer expired
fr: Expiration de la minuterie durant l'��tablissement du profile

en: Window changed
fr: La fen��tre a chang��e

en: User defined signal 1
fr: Signal #1 d��fini par l'usager

en: User defined signal 2
fr: Signal #2 d��fini par l'usager

en: EMT trap
fr: Trappe EMT

en: Bad system call
fr: Appel syst��me erron��

en: Stack fault
fr: Erreur sur la pile

en: Information request
fr: Requ��te d'information

en: Power failure
fr: Panne d'alimentation

en: Resource lost
fr: Ressource perdue

note: TRANS Operation not permitted; only the owner of the file (or other resource) TRANS or processes with special privileges can perform the operation.
en: Operation not permitted
fr: Op��ration non permise

note: TRANS No process matches the specified process ID.
en: No such process
fr: Aucun processus de ce type

note: TRANS Interrupted function call; an asynchronous signal occurred and prevented TRANS completion of the call.  When this happens, you should try the call TRANS again. TRANS TRANS You can choose to have functions resume after a signal that is handled, TRANS rather than failing with @code{EINTR}; see @
en: Interrupted system call
fr: Appel syst��me interrompu

note: TRANS Input/output error; usually used for physical read or write errors.
en: Input/output error
fr: Erreur d'entr��e/sortie

note: TRANS No such device or address.  The system tried to use the device TRANS represented by a file you specified, and it couldn't find the device. TRANS This can mean that the device file was installed incorrectly, or that TRANS the physical device is missing or not correctly attached to the TRANS com
en: No such device or address
fr: Aucun p��riph��rique ou adresse

note: TRANS Argument list too long; used when the arguments passed to a new program TRANS being executed with one of the @code{exec} functions (@pxref{Executing a TRANS File}) occupy too much memory space.  This condition never arises in the TRANS GNU system.
en: Argument list too long
fr: Liste d'arguments trop longue

note: TRANS Invalid executable file format.  This condition is detected by the TRANS @code{exec} functions; see @ref{Executing a File}.
en: Exec format error
fr: Erreur de format pour exec()

note: TRANS Bad file descriptor; for example, I/O on a descriptor that has been TRANS closed or reading from a descriptor open only for writing (or vice TRANS versa).
en: Bad file descriptor
fr: Mauvais descripteur de fichier

note: TRANS There are no child processes.  This error happens on operations that are TRANS supposed to manipulate child processes, when there aren't any processes TRANS to manipulate.
en: No child processes
fr: Aucun processus enfant

note: TRANS Deadlock avoided; allocating a system resource would have resulted in a TRANS deadlock situation.  The system does not guarantee that it will notice TRANS all such situations.  This error means you got lucky and the system TRANS noticed; it might just hang.  @xref{File Locks}, for an example.
en: Resource deadlock avoided
fr: Blocage ��vit�� des acc��s aux ressources

note: TRANS No memory available.  The system cannot allocate more virtual memory TRANS because its capacity is full.
en: Cannot allocate memory
fr: Ne peut allouer de la m��moire

note: TRANS Bad address; an invalid pointer was detected. TRANS In the GNU system, this error never happens; you get a signal instead.
en: Bad address
fr: Mauvaise adresse

note: TRANS A file that isn't a block special file was given in a situation that TRANS requires one.  For example, trying to mount an ordinary file as a file TRANS system in Unix gives this error.
en: Block device required
fr: Bloc de p��riph��rique requis

note: TRANS Resource busy; a system resource that can't be shared is already in use. TRANS For example, if you try to delete a file that is the root of a currently TRANS mounted filesystem, you get this error.
en: Device or resource busy
fr: P��riph��rique ou ressource occup��

note: TRANS File exists; an existing file was specified in a context where it only TRANS makes sense to specify a new file.
en: File exists
fr: Le fichier existe

note: TRANS An attempt to make an improper link across file systems was detected. TRANS This happens not only when you use @code{link} (@pxref{Hard Links}) but TRANS also when you rename a file with @code{rename} (@pxref{Renaming Files}).
en: Invalid cross-device link
fr: Lien crois�� de p��riph��que invalide

note: TRANS The wrong type of device was given to a function that expects a TRANS particular sort of device.
en: No such device
fr: Aucun p��riph��rique de ce type

note: TRANS A file that isn't a directory was specified when a directory is required.
en: Not a directory
fr: N'est pas un dossier

note: TRANS File is a directory; you cannot open a directory for writing, TRANS or create or remove hard links to it.
en: Is a directory
fr: est un dossier

note: TRANS Invalid argument.  This is used to indicate various kinds of problems TRANS with passing the wrong argument to a library function.
en: Invalid argument
fr: Argument invalide

note: TRANS The current process has too many files open and can't open any more. TRANS Duplicate descriptors do count toward this limit. TRANS TRANS In BSD and GNU, the number of open files is controlled by a resource TRANS limit that can usually be increased.  If you get this error, you might TRANS want 
en: Too many open files
fr: Trop de fichiers ouverts

note: TRANS There are too many distinct file openings in the entire system.  Note TRANS that any number of linked channels count as just one file opening; see TRANS @ref{Linked Channels}.  This error never occurs in the GNU system.
en: Too many open files in system
fr: Trop de fichiers ouverts dans le syst��me

note: TRANS Inappropriate I/O control operation, such as trying to set terminal TRANS modes on an ordinary file.
en: Inappropriate ioctl for device
fr: Ioctl() inappropr�� pour un p��riph��rique

note: TRANS An attempt to execute a file that is currently open for writing, or TRANS write to a file that is currently being executed.  Often using a TRANS debugger to run a program is considered having it open for writing and TRANS will cause this error.  (The name stands for ``text file busy''.)  This 
en: Text file busy
fr: Fichier texte occup��

note: TRANS File too big; the size of a file would be larger than allowed by the system.
en: File too large
fr: Fichier trop gros

note: TRANS No space left on device; write operation on a file failed because the TRANS disk is full.
en: No space left on device
fr: Aucun espace disponible sur le p��riph��rique

note: TRANS Invalid seek operation (such as on a pipe).
en: Illegal seek
fr: Rep��rage non permis

note: TRANS An attempt was made to modify something on a read-only file system.
en: Read-only file system
fr: Syst��me de fichiers accessible en lecture seulement

note: TRANS Too many links; the link count of a single file would become too large. TRANS @code{rename} can cause this error if the file being renamed already has TRANS as many links as it can take (@pxref{Renaming Files}).
en: Too many links
fr: Trop de liens

note: TRANS Domain error; used by mathematical functions when an argument value does TRANS not fall into the domain over which the function is defined.
en: Numerical argument out of domain
fr: L'argument num��rique est hors du domaine

note: TRANS Range error; used by mathematical functions when the result value is TRANS not representable because of overflow or underflow.
en: Numerical result out of range
fr: Le r��sultat num��rique est en dehors de l'intervalle

note: TRANS Resource temporarily unavailable; the call might work if you try again TRANS later.  The macro @code{EWOULDBLOCK} is another name for @code{EAGAIN}; TRANS they are always the same in the GNU C library. TRANS TRANS This error can happen in a few different situations: TRANS @itemize @bullet TRAN
en: Resource temporarily unavailable
fr: Ressource temporairement non disponible

note: TRANS In the GNU C library, this is another name for @code{EAGAIN} (above). TRANS The values are always the same, on every operating system. TRANS TRANS C libraries in many older Unix systems have @code{EWOULDBLOCK} as a TRANS separate error code.
en: Operation would block
fr: L'op��ration pourrait se bloquer

note: TRANS An operation that cannot complete immediately was initiated on an object TRANS that has non-blocking mode selected.  Some functions that must always TRANS block (such as @code{connect}; @pxref{Connecting}) never return TRANS @code{EAGAIN}.  Instead, they return @code{EINPROGRESS} to indicate t
en: Operation now in progress
fr: Op��ration maintenant en cours

note: TRANS An operation is already in progress on an object that has non-blocking TRANS mode selected.
en: Operation already in progress
fr: Op��ration d��j�� en cours

note: TRANS A file that isn't a socket was specified when a socket is required.
en: Socket operation on non-socket
fr: Op��ration de type socket sur un type non socket

note: TRANS The size of a message sent on a socket was larger than the supported TRANS maximum size.
en: Message too long
fr: Message trop long

note: TRANS The socket type does not support the requested communications protocol.
en: Protocol wrong type for socket
fr: Mauvais type pour un socket de protocole

note: TRANS You specified a socket option that doesn't make sense for the TRANS particular protocol being used by the socket.  @xref{Socket Options}.
en: Protocol not available
fr: Protocole non disponible

note: TRANS The socket domain does not support the requested communications protocol TRANS (perhaps because the requested protocol is completely invalid). TRANS @xref{Creating a Socket}.
en: Protocol not supported
fr: Protocole non support��

note: TRANS The socket type is not supported.
en: Socket type not supported
fr: Type de socket non support��

note: TRANS The operation you requested is not supported.  Some socket functions TRANS don't make sense for all types of sockets, and others may not be TRANS implemented for all communications protocols.  In the GNU system, this TRANS error can happen for many calls when the object does not support the TR
en: Operation not supported
fr: Op��ration non support��e

note: TRANS The socket communications protocol family you requested is not supported.
en: Protocol family not supported
fr: Famille de protocoles non support��e

note: TRANS The address family specified for a socket is not supported; it is TRANS inconsistent with the protocol being used on the socket.  @xref{Sockets}.
en: Address family not supported by protocol
fr: Famille d'adresses non support��e par le protocole

note: TRANS The requested socket address is already in use.  @xref{Socket Addresses}.
en: Address already in use
fr: Adresse d��j�� utilis��e

note: TRANS The requested socket address is not available; for example, you tried TRANS to give a socket a name that doesn't match the local host name. TRANS @xref{Socket Addresses}.
en: Cannot assign requested address
fr: Ne peut attribuer l'adresse demand��e

note: TRANS A socket operation failed because the network was down.
en: Network is down
fr: Le r��seau ne fonctionne pas

note: TRANS A socket operation failed because the subnet containing the remote host TRANS was unreachable.
en: Network is unreachable
fr: Le r��seau n'est pas accessible

note: TRANS A network connection was reset because the remote host crashed.
en: Network dropped connection on reset
fr: Le r��seau a rompu la connexion lors de la r��initialisation

note: TRANS A network connection was aborted locally.
en: Software caused connection abort
fr: Le logiciel a provoqu�� l'abandon de la connexion

note: TRANS A network connection was closed for reasons outside the control of the TRANS local host, such as by the remote machine rebooting or an unrecoverable TRANS protocol violation.
en: Connection reset by peer
fr: Connexion r��-initialis��e par le correspondant

note: TRANS The kernel's buffers for I/O operations are all in use.  In GNU, this TRANS error is always synonymous with @code{ENOMEM}; you may get one or the TRANS other from network operations.
en: No buffer space available
fr: Aucun espace tampon disponible

note: TRANS You tried to connect a socket that is already connected. TRANS @xref{Connecting}.
en: Transport endpoint is already connected
fr: Noeud final de transport d��j�� connect��

note: TRANS The socket is not connected to anything.  You get this error when you TRANS try to transmit data over a socket, without first specifying a TRANS destination for the data.  For a connectionless socket (for datagram TRANS protocols, such as UDP), you get @code{EDESTADDRREQ} instead.
en: Transport endpoint is not connected
fr: Noeud final de transport n'est pas connect��

note: TRANS No default destination address was set for the socket.  You get this TRANS error when you try to transmit data over a connectionless socket, TRANS without first specifying a destination for the data with @code{connect}.
en: Destination address required
fr: Adresse de destination requise

note: TRANS The socket has already been shut down.
en: Cannot send after transport endpoint shutdown
fr: Ne peut transmettre suite �� la fermeture du noeud final de transport

note: TRANS ???
en: Too many references: cannot splice
fr: Trop de r��f��rences: ne peut segmenter

note: TRANS A socket operation with a specified timeout received no response during TRANS the timeout period.
en: Connection timed out
fr: Connexion termin��e par expiration du d��lai d'attente

note: TRANS A remote host refused to allow the network connection (typically because TRANS it is not running the requested service).
en: Connection refused
fr: Connexion refus��e

note: TRANS Too many levels of symbolic links were encountered in looking up a file name. TRANS This often indicates a cycle of symbolic links.
en: Too many levels of symbolic links
fr: Trop de niveaux de liens symboliques

note: TRANS Filename too long (longer than @code{PATH_MAX}; @pxref{Limits for TRANS Files}) or host name too long (in @code{gethostname} or TRANS @code{sethostname}; @pxref{Host Identification}).
en: File name too long
fr: Nom de fichier trop long

note: TRANS The remote host for a requested network connection is down.
en: Host is down
fr: L'h��te cible est arr��t�� ou en panne

note: TRANS The remote host for a requested network connection is not reachable.
en: No route to host
fr: Aucun chemin d'acc��s pour atteindre l'h��te cible

note: TRANS Directory not empty, where an empty directory was expected.  Typically, TRANS this error occurs when you are trying to delete a directory.
en: Directory not empty
fr: Le dossier n'est pas vide

note: TRANS This means that the per-user limit on new process would be exceeded by TRANS an attempted @code{fork}.  @xref{Limits on Resources}, for details on TRANS the @code{RLIMIT_NPROC} limit.
en: Too many processes
fr: Trop de processus

note: TRANS The file quota system is confused because there are too many users. TRANS @c This can probably happen in a GNU system when using NFS.
en: Too many users
fr: Trop d'usagers

note: TRANS The user's disk quota was exceeded.
en: Disk quota exceeded
fr: D��bordement du quota d'espace disque

note: TRANS Stale NFS file handle.  This indicates an internal confusion in the NFS TRANS system which is due to file system rearrangements on the server host. TRANS Repairing this condition usually requires unmounting and remounting TRANS the NFS file system on the local host.
en: Stale NFS file handle
fr: Panne d'acc��s au fichier NFS

note: TRANS An attempt was made to NFS-mount a remote file system with a file name that TRANS already specifies an NFS-mounted file. TRANS (This is an error on some operating systems, but we expect it to work TRANS properly on the GNU system, making this error code impossible.)
en: Object is remote
fr: L'objet est t��l��-accessible

note: TRANS ???
en: RPC struct is bad
fr: La d��claration struct RPC est erron��e

note: TRANS ???
en: RPC version wrong
fr: Mauvaise version RPC

note: TRANS ???
en: RPC program not available
fr: Programme RPC non disponible

note: TRANS ???
en: RPC program version wrong
fr: Version de programme RPC erron��e

note: TRANS ???
en: RPC bad procedure for program
fr: Mauvaise proc��dure RPC du programme

note: TRANS No locks available.  This is used by the file locking facilities; see TRANS @ref{File Locks}.  This error is never generated by the GNU system, but TRANS it can result from an operation to an NFS server running another TRANS operating system.
en: No locks available
fr: Aucun verrou disponible

note: TRANS Inappropriate file type or format.  The file was the wrong type for the TRANS operation, or a data file had the wrong format. TRANS TRANS On some systems @code{chmod} returns this error if you try to set the TRANS sticky bit on a non-directory file; @pxref{Setting Permissions}.
en: Inappropriate file type or format
fr: Type de fichier ou format inappropri��

note: TRANS ???
en: Authentication error
fr: Erreur d'authentification

note: TRANS ???
en: Need authenticator
fr: Besoin d'un authentificateur

note: TRANS Function not implemented.  This indicates that the function called is TRANS not implemented at all, either in the C library itself or in the TRANS operating system.  When you get this error, you can be sure that this TRANS particular function will always fail with @code{ENOSYS} unless you TRAN
en: Function not implemented
fr: Fonction non implant��e

note: TRANS Not supported.  A function returns this error when certain parameter TRANS values are valid, but the functionality they request is not available. TRANS This can mean that the function does not implement a particular command TRANS or option value or flag bit at all.  For functions that operate 
en: Not supported
fr: Non support��

note: TRANS While decoding a multibyte character the function came along an invalid TRANS or an incomplete sequence of bytes or the given wide character is invalid.
en: Invalid or incomplete multibyte or wide character
fr: Cha��ne multi-octets ou ��tendue de caract��res invalide ou incompl��te

note: TRANS In the GNU system, servers supporting the @code{term} protocol return TRANS this error for certain operations when the caller is not in the TRANS foreground process group of the terminal.  Users do not usually see this TRANS error because functions such as @code{read} and @code{write} translat
en: Inappropriate operation for background process
fr: Op��ration inappropri��e pour un processus d'arri��re-plan

note: TRANS In the GNU system, opening a file returns this error when the file is TRANS translated by a program and the translator program dies while starting TRANS up, before it has connected to the file.
en: Translator died
fr: Panne du traducteur

note: TRANS The experienced user will know what is wrong. TRANS @c This error code is a joke.  Its perror text is part of the joke. TRANS @c Don't change it.
en: ?
fr: ��?

note: TRANS You did @strong{what}?
en: You really blew it this time
fr: Vous avez vraiment tout g��cher cette fois-ci

note: TRANS Go home and have a glass of warm, dairy-fresh milk.
en: Computer bought the farm
fr: L'ordinateur a achet�� la ferme

note: TRANS This error code has no purpose.
en: Gratuitous error
fr: Erreur gratuite

en: Bad message
fr: Message invalide

en: Identifier removed
fr: Identificateur ��limin��

en: Multihop attempted
fr: Tentative de connexion par de multiples noeuds de relais

en: No data available
fr: Aucune donn��e disponible

en: Link has been severed
fr: Le lien a ��t�� endommag��

en: No message of desired type
fr: Aucun message du type d��sir��

en: Out of streams resources
fr: Aucune autre ressource de type streams disponible

en: Device not a stream
fr: Le p��riph��rique n'est pas de type �� stream ��

en: Value too large for defined data type
fr: Valeur trop grande pour le type d��fini de donn��es

en: Protocol error
fr: Erreur de protocole

en: Timer expired
fr: Expiration de la minuterie

note: TRANS Operation canceled; an asynchronous operation was canceled before it TRANS completed.  @xref{Asynchronous I/O}.  When you call @code{aio_cancel}, TRANS the normal result is for the operations affected to complete with this TRANS error; @pxref{Cancel AIO Operations}.
en: Operation canceled
fr: Op��ration annul��e

en: Interrupted system call should be restarted
fr: Appel syst��me interrompu, il aurait d�� ��tre relanc��

en: Channel number out of range
fr: Num��ro de canal en dehors des limites

en: Level 2 not synchronized
fr: Niveau 2 non synchronis��

en: Level 3 halted
fr: Niveau 3 en halte

en: Level 3 reset
fr: Niveau 3 r��initialis��

en: Link number out of range
fr: Num��ro du lien hors intervalle

en: Protocol driver not attached
fr: Pilote du protocole n'est pas attach��

en: No CSI structure available
fr: Aucune structure CSI disponible

en: Level 2 halted
fr: Niveau 2 en halte

en: Invalid exchange
fr: ��change invalide

en: Invalid request descriptor
fr: Descripteur de requ��te invalide

en: Exchange full
fr: L'��changeur est plein

en: No anode
fr: Aucune �� anode �� disponible

en: Invalid request code
fr: Code de requ��te invalide

en: Invalid slot
fr: Dalot invalide

en: File locking deadlock error
fr: Erreur de verrou bloquant l'acc��s au fichier

en: Bad font file format
fr: Mauvais format du fichier de fontes

en: Machine is not on the network
fr: La machine cible n'est pas sur le r��seau

en: Package not installed
fr: Le paquetage n'est pas install��

en: Advertise error
fr: Erreur d'annonce

en: Srmount error
fr: Erreur srmount()

en: Communication error on send
fr: Erreur de communication lors de la transmission

en: RFS specific error
fr: Erreur sp��cifique �� �� RFS ��

en: Name not unique on network
fr: Le nom n'est pas unique sur le r��seau

en: File descriptor in bad state
fr: Le descripteur du fichier est dans un mauvais ��tat

en: Remote address changed
fr: L'adresse de l'h��te cible a ��t�� modifi��e

en: Can not access a needed shared library
fr: Ne peut acc��der �� la librairie partag��e demand��e

en: Accessing a corrupted shared library
fr: Acc��s d'une librairie partag��e qui est corrompue

en: .lib section in a.out corrupted
fr: La section .lib dans a.out est corrompue

en: Attempting to link in too many shared libraries
fr: Tentative d'��dition de liens �� partir de trop de librairies partag��es

en: Cannot exec a shared library directly
fr: Ne peut ex��cuter une librairie partag��e directement

en: Streams pipe error
fr: Erreur de relais de type streams

en: Structure needs cleaning
fr: La structure a besoin d'un nettoyage

en: Not a XENIX named type file
fr: Aucun fichier de type �� XENIX named ��

en: No XENIX semaphores available
fr: Aucun s��maphore XENIX disponible

en: Is a named type file
fr: est un type de fichier nomm�� (named)

en: Remote I/O error
fr: Erreur d'entr��e/sortie sur l'h��te cible

en: No medium found
fr: Aucun medium trouv��

en: Wrong medium type
fr: Mauvais type de medium

en: Required key not available
fr: Cl�� requise non disponible

en: Key has expired
fr: Expiration de la cl��

en: Key has been revoked
fr: La cl�� a ��t�� r��voqu��e

en: Key was rejected by service
fr: La cl�� a ��t�� rejet��e par le service

en: Owner died
fr: Propri��taire mort

en: State not recoverable
fr: Etat non r��cup��rable

en: Error in unknown error system:
fr: Erreur provenant d'une erreur syst��me inconnue:

en: Address family for hostname not supported
fr: Famille d'adresses non support��e pour le nom de l'h��te

en: Temporary failure in name resolution
fr: ��chec temporaire dans la r��solution du nom

en: Bad value for ai_flags
fr: Mauvaise valeur pour l'indicateur �� ai_flags ��

en: Non-recoverable failure in name resolution
fr: ��chec non r��cup��rable lors de la r��solution du nom

en: ai_family not supported
fr: ai_family non support��e

en: Memory allocation failure
fr: ��chec d'allocation m��moire

en: No address associated with hostname
fr: Aucune adresse associ��e avec le nom de l'h��te

en: Name or service not known
fr: Nom ou service inconnu

en: Servname not supported for ai_socktype
fr: Servname() n'est pas support��e pour ai_socktype

en: ai_socktype not supported
fr: ai_socktype non support��

en: System error
fr: Erreur syst��me

en: Processing request in progress
fr: Traitement de la requ��te en cours

en: Request canceled
fr: Requ��te annul��e

en: Request not canceled
fr: La requ��te ne peut ��tre annul��e

en: All requests done
fr: Toutes les requ��tes ex��cut��es

en: Interrupted by a signal
fr: Interrompu par un signal

en: Parameter string not correctly encoded
fr: La cha��ne param��tre n'est pas correctement encod��e

en: IOT trap
fr: Trappe IOT

en: %s is for unknown machine %d.
fr: %s est pour une machine inconnue %d.

en: makecontext: does not know how to handle more than 8 arguments
fr: makecontext: ne sait pas comment traiter plus de 8 arguments

en: cannot open `%s'
fr: Ne peut ouvrir �� %s ��

en: cannot read header from `%s'
fr: Ne peut lire l'en-t��te de �� %s ��

en: lacks alphabetic at start
fr: Il manque un lettre de l'alphabet au d��but

en: has fewer than 3 alphabetics
fr: a moins de 3 lettres alphab��tiques

en: has more than 6 alphabetics
fr: a plus de 6 lettres alphab��tiques

en: differs from POSIX standard
fr: diff��re du standard POSIX

en: %s: warning: zone "%s" abbreviation "%s" %s
fr: %s: attention: zone "%s" abr��viation "%s" %s

en: %s: usage is %s [ --version ] [ -v ] [ -c [loyear,]hiyear ] zonename ...
fr: %s: usage est %s [ --version ] [ -v ] [ -c [Ann��eBasse,]Ann��eHaute ] nom_du_fuseau_horaire ...

en: %s: wild -c argument %s
fr: %s: argument -c intempestif %s

en: Error writing to standard output
fr: Erreur d'��criture sur la sortie standard

en: %s: use of -v on system with floating time_t other than float or double
fr: %s: usage de -v sur un syst��me avec time_t flottant autre que float ou double

en: %s: Memory exhausted: %s
fr: %s: m��moire ��puis��e: %s

en: "%s", line %d: %s
fr: �� %s ��, ligne %d: %s

en:  (rule from "%s", line %d)
fr:  (r��gles de �� %s ��, ligne %d)

en: warning:
fr: AVERTISSEMENT:

en: %s: usage is %s [ --version ] [ -v ] [ -l localtime ] [ -p posixrules ] \
    	[ -d directory ] [ -L leapseconds ] [ -y yearistype ] [ filename ... ]
fr: %s: l'usage is %s [ --version ] [ -v ] [ -l temps_local ] [ -p r��gles_posix ] \
    	[ -d dossier ] [ -L secondes_��coul��es ] [ -y type_ann��e ] [ fichier ... ]

en: wild compilation-time specification of zic_t
fr: compilation sauvage-specification du temps de zic_t

en: %s: More than one -d option specified
fr: %s: option -d sp��cifi��e plus d'une fois

en: %s: More than one -l option specified
fr: %s: option -l sp��cifi��e plus d'une fois

en: %s: More than one -p option specified
fr: %s: option -p sp��cifi��e plus d'une fois

en: %s: More than one -y option specified
fr: %s: option -y sp��cifi��e plus d'une fois

en: %s: More than one -L option specified
fr: %s: option -L sp��cifi��e plus d'une fois

en: link to link
fr: lien �� lien

en: hard link failed, symbolic link used
fr: ��chec de cr��ation du lien direct, cr��ation d'un lien symbolique

en: %s: Can't link from %s to %s: %s
fr: %s: ne peut ��tablir un lien entre %s et %s: %s

en: same rule name in multiple files
fr: M��me nom de r��gle dans plusieurs fichiers

en: unruly zone
fr: Zone sans r��gle

en: %s in ruleless zone
fr: %s est dans une zone sans r��gle

en: standard input
fr: entr��e standard

en: %s: Can't open %s: %s
fr: %s: ne peut ouvrir %s: %s

en: line too long
fr: Ligne trop longue

en: input line of unknown type
fr: Ligne d'entr��e de type inconnu

en: %s: Leap line in non leap seconds file %s
fr: %s: ligne de type �� Leap �� dans un fichier qui n'a pas
    de d��lai en secondes %s

en: %s: panic: Invalid l_value %d
fr: %s: panique: valeur %d de type �� l_value �� invalide

en: %s: Error reading %s
fr: %s: erreur de lecture de %s

en: %s: Error closing %s: %s
fr: %s: erreur lors de la fermeture de %s: %s

en: expected continuation line not found
fr: ligne de continuation attendue, non rep��r��e

en: time overflow
fr: D��bordement du temps allou��

en: 24:00 not handled by pre-1998 versions of zic
fr: 24:00 non pris en charge par les versions de zic ant��rieures ��1998

en: values over 24 hours not handled by pre-2007 versions of zic
fr: valeurs au-del�� de 24 heures non prises en charge par les versions de zic ant��rieures �� 2007

en: wrong number of fields on Rule line
fr: Mauvais nombre de champs sur la ligne de type �� Rule ��

en: nameless rule
fr: R��gle sans nom

en: invalid saved time
fr: Temps sauvegard�� invalide

en: wrong number of fields on Zone line
fr: Mauvais nombre de champs sur la ligne de type �� Zone ��

en: "Zone %s" line and -l option are mutually exclusive
fr: La ligne "Zone %s" et l'option -l sont mutuellement exclusifs

en: "Zone %s" line and -p option are mutually exclusive
fr: La ligne "Zone %s" et l'option -p sont mutuellement exclusifs

en: duplicate zone name %s (file "%s", line %d)
fr: Double noms de zone  %s (fichier �� %s ��, ligne %d)

en: wrong number of fields on Zone continuation line
fr: Mauvais nombre de champs sur la ligne de type continuation de �� Zone ��

en: invalid UTC offset
fr: Adressage relatif GMT invalide

en: invalid abbreviation format
fr: Format d'abr��viation invalide

en: Zone continuation line end time is not after end time of previous line
fr: Temps final de la ligne de continuation du fuseau horaire est ant��rieur
    au temps final de la ligne pr��c��dente

en: wrong number of fields on Leap line
fr: Mauvais nombre de champs sur la ligne de type �� Leap ��

en: invalid leaping year
fr: Ann��e bissextile invalide

en: invalid month name
fr: Nom de mois invalide

en: invalid day of month
fr: Jour du mois invalide

en: time before zero
fr: Temps d��fini avant le z��ro

en: time too small
fr: valeur de temps trop petite

en: time too large
fr: valeur de temps trop grande

en: invalid time of day
fr: Heure du jour invalide

en: illegal CORRECTION field on Leap line
fr: champ CORRECTION non permis dans la ligne de type �� Leap ��

en: illegal Rolling/Stationary field on Leap line
fr: Champ �� Rolling/Stationary �� non permis sur la ligne de type �� Leap ��

en: wrong number of fields on Link line
fr: Mauvais nombre de champs sur la ligne de type �� Link ��

en: blank FROM field on Link line
fr: Champ �� FROM �� vide dans la ligne de type �� Link ��

en: blank TO field on Link line
fr: Champ �� TO �� vide dans la ligne de type �� Link ��

en: invalid starting year
fr: Ann��e initiale invalide

en: invalid ending year
fr: Ann��e finale invalide

en: starting year greater than ending year
fr: ann��e initiale plus grande que l'ann��e finale

en: typed single year
fr: une seule ann��e fournie

en: invalid weekday name
fr: Nom du jour de semaine invalide

en: %s: Can't remove %s: %s
fr: %s: ne peut enlever %s: %s

en: %s: Can't create %s: %s
fr: %s: ne peut cr��er %s: %s

en: %s: Error writing %s
fr: %s: erreur d'��criture de %s

en: no POSIX environment variable for zone
fr: pas de variable d'environnement POSIX pour zone

en: can't determine time zone abbreviation to use just after until time
fr: Ne peut d��terminer l'abr��viation du fuseau horaire �� utiliser
    juste apr��s telle date

en: too many transitions?!
fr: trop de transitions d��finies��?��!

en: internal error - addtype called with bad isdst
fr: Erreur interne - addtype() appell�� avec un mauvais bloc de type �� isdst ��

en: internal error - addtype called with bad ttisstd
fr: Erreur interne - addtype() appell�� avec un mauvais bloc de type �� ttisstd ��

en: internal error - addtype called with bad ttisgmt
fr: Erreur interne - addtype() appell�� avec un mauvais bloc de type �� ttisgmt ��

en: too many local time types
fr: trop de types localis��s pour la repr��sentation du temps

en: UTC offset out of range
fr: UTC d��calage en dehors de la plage

en: too many leap seconds
fr: trop de d��lai en secondes

en: repeated leap second moment
fr: R��p��tition du d��lai une seconde fois

en: Wild result from command execution
fr: R��sultat anarchique r��sultant de l'ex��cution de la commande

en: %s: command was '%s', result was %d
fr: %s: la commande ��tait �� %s ��, le r��sultat ��tait %d

en: Odd number of quotation marks
fr: Nombre impair de caract��res apostrophe

en: use of 2/29 in non leap-year
fr: Utiliser 2/29 pour les ann��es non-bissextiles

en: rule goes past start/end of month--will not work with pre-2004 versions of zic
fr: la r��gle en dehors de d��but/fin du mois--ne fonctionnera pas avec les versions de zic ant��rieures �� 2004

en: time zone abbreviation lacks alphabetic at start
fr: l'abr��viation du nom de fuseau horaire n'a pas de caract��re alphab��tique au d��but

en: time zone abbreviation has more than 3 alphabetics
fr: l'abr��viation du nom de fuseau horaire a plus de 3 caract��res alphab��tiques

en: time zone abbreviation has too many alphabetics
fr: l'abr��viation du nom de fuseau horaire a trop de caract��res alphab��tiques

en: time zone abbreviation differs from POSIX standard
fr: l'abr��viation du nom de fuseau horaire diff��re du standard POSIX

en: too many, or too long, time zone abbreviations
fr: trop ou de trop longues abr��viations de fuseaux horaires

en: %s: Can't create directory %s: %s
fr: %s: ne peut cr��er le dossier %s: %s

en: %s: %d did not sign extend correctly
fr: %s: %d n'a pas fait correctement l'expansion de la valeur sign��e
