texinfo 4.13 - en to fr translation catalogue (608 entries)

en: Unknown system error
fr: Erreur syst��me inconnue

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
fr: %s��: l'option ����%s���� est ambigu����; options possibles��:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
fr: %s��: l'option ����--%s���� n'autorise pas d'argument

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
fr: %s��: l'option ����%c%s���� n'autorise pas d'argument

en: %s: option '--%s' requires an argument
fr: %s��: l'option ����--%s���� a besoin d'un argument

en: %s: unrecognized option '--%s'
fr: %s��: l'option ����--%s���� n'a pas ��t�� reconnue

en: %s: unrecognized option '%c%s'
fr: %s��: l'option ����%c%s���� n'a pas ��t�� reconnue

en: %s: invalid option -- '%c'
fr: %s��: option non valide -- ����%c����

en: %s: option requires an argument -- '%c'
fr: %s��: l'option a besoin d'un argument -- ����%c����

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
fr: %s��: l'option ����-W %s���� est ambigu��

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
fr: %s��: l'option ����-W %s���� n'autorise pas d'argument

en: %s: option '-W %s' requires an argument
fr: %s��: l'option ����-W %s���� requiert un argument

en: Success
fr: Succ��s

en: No match
fr: Pas de correspondance

en: Invalid regular expression
fr: Expression rationnelle incorrecte

en: Invalid collation character
fr: Caract��re de collationnement invalide

en: Invalid character class name
fr: Nom de classe de caract��re invalide

en: Trailing backslash
fr: Antislash de fin

en: Invalid back reference
fr: R��f��rence arri��re invalide

en: Unmatched [ or [^
fr: ����[���� ou ����[^���� sans correspondance

en: Unmatched ( or \(
fr: ����(���� ou ����\(���� sans correspondance

en: Unmatched \{
fr: ����\{���� sans correspondance

en: Invalid content of \{\}
fr: Contenu de \{\} invalide

en: Invalid range end
fr: Fin de registre invalide

en: Memory exhausted
fr: M��moire ��puis��e

en: Invalid preceding regular expression
fr: Expression rationnelle pr��c��dente invalide

en: Premature end of regular expression
fr: Fin pr��matur��e d'expression rationnelle

en: Regular expression too big
fr: Expression rationnelle trop longue

en: Unmatched ) or \)
fr: ����)���� ou ����\)���� sans correspondance

en: No previous regular expression
fr: Aucune expression rationnelle ant��rieure

en: memory exhausted
fr: m��moire ��puis��e

en: Move forward a character
fr: Avance d'un caract��re

en: Move backward a character
fr: Recule d'un caract��re

en: Move to the start of this line
fr: Va au d��but de cette ligne

en: Move to the end of this line
fr: Va �� la fin de cette ligne

en: Move forward a word
fr: Avance d'un mot

en: Move backward a word
fr: Recule d'un mot

en: Delete the character under the cursor
fr: Supprime le caract��re sous le curseur

en: Delete the character behind the cursor
fr: Supprime le caract��re pr��c��dant le curseur

en: Cancel or quit operation
fr: Annule ou quitte l'op��ration

en: Accept (or force completion of) this line
fr: Accepte (ou compl��te) cette ligne

en: Insert next character verbatim
fr: Ins��re le prochain caract��re tel quel

en: Insert this character
fr: Ins��re ce caract��re

en: Insert a TAB character
fr: Ins��re une tabulation

en: Transpose characters at point
fr: Permute les caract��res autour de ce point

en: Yank back the contents of the last kill
fr: Colle le contenu du dernier effacement

en: Kill ring is empty
fr: Le presse-papiers est vide

en: Yank back a previous kill
fr: Colle un effacement pr��c��dent

en: Kill to the end of the line
fr: Efface jusqu'�� la fin de la ligne

en: Kill to the beginning of the line
fr: Efface jusqu'au d��but de la ligne

en: Kill the word following the cursor
fr: Efface le mot apr��s le curseur

en: Kill the word preceding the cursor
fr: Efface le mot avant le curseur

en: No completions
fr: Aucune fa��on de compl��ter

en: Not complete
fr: Incomplet

en: List possible completions
fr: ��num��re les fa��ons de compl��ter

en: Sole completion
fr: Une seule fa��on de compl��ter

en: %d completion:
     | %d completions:
fr[0]: %d fa��on de compl��ter��:
fr[1]: %d fa��ons de compl��ter��:

en: Insert completion
fr: Compl��te

en: Building completions...
fr: Recherche des fa��ons de compl��ter...

en: Scroll the completions window
fr: Fait d��filer la fen��tre des fa��ons de compl��ter

en: Footnotes could not be displayed
fr: Impossible d'afficher les notes de bas de page

en: Show the footnotes associated with this node in another window
fr: Montre les notes de bas de page de ce n��ud dans une autre fen��tre

en: ---------- Footnotes ----------
fr: ----- Notes de bas de page ----

en: Look up a string in the index for this file
fr: Recherche une cha��ne dans l'index pour ce fichier

en: Finding index entries...
fr: Recherche des entr��es d'index...

en: No indices found.
fr: Aucun index trouv��.

en: Index entry:
fr: Entr��e d'index��:

en: Search string too short
fr: Ch��in �� rechercher trop courte

en: Go to the next matching index item from the last `\[index-search]' command
fr: Va �� la correspondance suivante de la commande ����\[index-search]����

en: No previous index search string.
fr: Aucune cha��ne de recherche d'index pr��c��dente.

en: No index entries.
fr: Aucune entr��e d'index.

en: No more index entries containing `%s'.
fr: Aucune %sentr��e d'index contenant ����%s����.

en: No index entries containing `%s'.
fr: Aucune %sentr��e d'index contenant ����%s����.

en: CAN'T SEE THIS
fr: CECI��N'EST��PAS��VISIBLE

en: Found `%s' in %s. (`\[next-index-match]' tries to find next.)
fr: ����%s���� trouv�� dans %s (����\[next-index-match]���� cherchera le prochain).

en: Scanning indices of `%s'...
fr: Parcours des index de ����%s����...

en: No available info files have `%s' in their indices.
fr: ����%s���� n'est pr��sent dans aucun des index disponibles.

en: Grovel all known info file's indices for a string and build a menu
fr: Cherche une cha��ne dans tous les index de fichiers info et construit un menu

en: Index apropos:
fr: Description des index��:

en: 
    * Menu: Nodes whose indices contain `%s':
fr: 
    * Menu��: n��uds dont les index contiennent ����%s������:

en: List all matches of a string in the index
fr: Liste dans l'index toutes les correspondances �� un cha��ne

en: No index
fr: Aucun index

en: Index topic:
fr: Sujet de l'index��:

en: Index for `%s'
fr: Index pour ����%s����

en: Try --help for more information.
fr: Utilisez --help pour plus d'informations.

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
fr: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    Licence GPLv3+��: GNU GPL version 3 ou sup��rieure <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Ceci est un logiciel libre��: vous ��tes libre de le modifier et de le diffuser.
    Aucune garantie n'est offerte, dans les limites permises par la loi.

en: no index entries found for `%s'
fr: aucune entr��e d'index trouv��e pour ����%s����

en: Usage: %s [OPTION]... [MENU-ITEM...]
    
    Read documentation in Info format.
fr: Utilisation��: %s [OPTION]... [ENTR��E-DE-MENU...]
    
    Lit un document au format Info.

en: Options:
      -k, --apropos=STRING         look up STRING in all indices of all manuals.
      -d, --directory=DIR          add DIR to INFOPATH.
          --dribble=FILENAME       remember user keystrokes in FILENAME.
      -f, --file=FILENAME          specify Info file to visit.
fr: Options��:
      -k, --apropos=CHA��NE         Cherche la CHA��NE dans les index des manuels.
      -d, --directory=R��P          Ajoute le r��pertoire R��P �� INFOPATH.
          --dribble=FICHIER        Conserve les frappes clavier dans FICHIER.
      -f, --file=FICHIER           Indique quel fichier Info visiter.

en:   -h, --help                   display this help and exit.
          --index-search=STRING    go to node pointed by index entry STRING.
      -n, --node=NODENAME          specify nodes in first visited Info file.
      -o, --output=FILENAME        output selected nodes to FILENAME.
fr:   -h, --help                   Affiche l'aide puis s'arr��te.
          --index-search=CHA��NE    Cherche CHA��NE dans l'index et va au
                                     n��ud correspondant.
      -n, --node=N��UD              S��lectionne le n��ud du premier fichier
                                     Info visit��..
      -o, --output=FICHIER         ��crit les n��uds s��lectionn��s dans FICHIER.

en:   -R, --raw-escapes            output "raw" ANSI escapes (default).
          --no-raw-escapes         output escapes as literal text.
          --restore=FILENAME       read initial keystrokes from FILENAME.
      -O, --show-options, --usage  go to command-line options node.
fr:   -R, --raw-escapes            Affiche les codes ANSI bruts (par d��faut).
          --no-raw-escapes         Affiche les codes ANSI comme texte litt��ral.
          --restore=FICHIER        Lit les 1res frappes clavier depuis FICHIER.
      -O, --show-options, --usage  Va au n��ud des options en ligne de commande.

en:   -b, --speech-friendly        be friendly to speech synthesizers.
fr:   -b, --speech-friendly        Compatibilit�� avec les synth��tiseurs vocaux.

en:       --strict-node-location   (for debugging) use Info file pointers as-is.
          --subnodes               recursively output menu items.
          --vi-keys                use vi-like and less-like key bindings.
          --version                display version information and exit.
      -w, --where, --location      print physical location of Info file.
fr:       --strict-node-location   (d��bgogage) utilise tels quels les pointeurs
                                     de fichier Info.
          --subnodes               Affichage r��cursif des entr��es de menu.
          --vi-keys                Raccourcis clavier type vi et less.
          --version                Affiche la version et s'arr��te.
      -w, --where, --location      Affiche l'emplacement du fichier Info.

en: 
    The first non-option argument, if present, is the menu entry to start from;
    it is searched for in all `dir' files along INFOPATH.
    If it is not present, info merges all `dir' files and shows the result.
    Any remaining arguments are treated as the names of menu
    items relative to the initial node visited.
fr: 
    Le premier argument, hors options, s'il est pr��sent, est l'entr��e de menu
    o�� d��marrer��; elle sera recherch��e dans tous les fichiers ����dir���� trouv��s
    en parcourant les r��pertoires de la variable INFOPATH.
    S'il n'est pas pr��sent, info fusionne tous les fichiers ����dir���� et affiche
    le r��sultat.
    Tout argument restant sera consid��r�� comme un nom d'entr��e de menu
    relatif au premier n��ud visit��.

en: 
    For a summary of key bindings, type h within Info.
fr: 
    Pour obtenir un r��sum�� des raccourcis clavier, entrer h depuis
    le programme.

en: 
    Examples:
      info                       show top-level dir menu
      info info                  show the general manual for Info readers
      info info-stnd             show the manual specific to this Info program
      info emacs                 start at emacs node from top-level dir
      info emacs buffers         start at buffers node within emacs manual
      info --show-options emacs  start at node with emacs' command line options
      info --subnodes -o out.txt emacs  dump entire manual to out.txt
      info -f ./foo.info         show file ./foo.info, not searching dir
fr: 
    Exemples��:
      info                       Affiche le menu du r��pertoire (����dir����) de
                                   plus haut niveau.
      info info                  Affiche le manuel g��n��ral des lecteurs Info.
      info info-stnd             Affiche le manuel sp��cifique de ce lecteur Info.
      info emacs                 D��marre au n��ud Emacs du haut.
      info emacs buffers         D��marre au n��ud buffers du manuel Emacs.
      info --show-options emacs  D��marre au n��ud des options de ligne de
                                   commande d'Emacs.
      info --subnodes -o copie.txt emacs
                                 Copie l'int��gralit�� du manuel dans copie.txt.
      info -f ./foo.info         Affiche ./foo.info, sans parcourir
                                 l'arborescence.

en: 
    Email bug reports to bug-texinfo@gnu.org,
    general questions and discussion to help-texinfo@gnu.org.
    Texinfo home page: http://www.gnu.org/software/texinfo/
fr: 
    Signalez (en anglais) toute anomalie �� bug-texinfo@gnu.org.
    Pour les discussions et questions g��n��rales, ��crivez �� help-texinfo@gnu.org.
    Site Texinfo��: http://www.gnu.org/software/texinfo/

en: Cannot find node `%s'.
fr: Impossible de trouver le n��ud ����%s����.

en: Cannot find node `(%s)%s'.
fr: Impossible de trouver le n��ud ����(%s)%s����.

en: Cannot find a window!
fr: Impossible de trouver une fen��tre��!

en: Point doesn't appear within this window's node!
fr: Le point n'appara��t pas dans le n��ud de cette fen��tre��!

en: Cannot delete the last window.
fr: Impossible de d��truire la derni��re fen��tre.

en: No menu in this node.
fr: Aucun menu dans ce n��ud.

en: No footnotes in this node.
fr: Aucune note de bas de page dans ce n��ud.

en: No cross references in this node.
fr: Aucun renvoi dans ce n��ud.

en: No `%s' pointer for this node.
fr: Aucun pointeur ����%s���� pour ce n��ud.

en: Unknown Info command `%c'; try `?' for help.
fr: Commande Info ����%c���� inconnue��; utilisez ����?���� pour l'aide.

en: Terminal type `%s' is not smart enough to run Info.
fr: Le terminal ����%s���� n'est pas assez ��volu�� pour lancer Info.

en: You are already at the last page of this node.
fr: Vous ��tes d��j�� �� la derni��re page de ce n��ud.

en: You are already at the first page of this node.
fr: Vous ��tes d��j�� �� la premi��re page de ce n��ud.

en: Only one window.
fr: Une seule fen��tre.

en: Resulting window would be too small.
fr: La fen��tre r��sultante serait trop petite.

en: Not enough room for a help window, please delete a window.
fr: Pas assez de place pour une fen��tre d'aide, veuillez d��truire une fen��tre.

en: Basic Info command keys
fr: Raccourcis Info de base

en: \%-10[quit-help]  Close this help window.
fr: \%-10[quit-help]  Ferme cette fen��tre d'aide.

en: \%-10[quit]  Quit Info altogether.
fr: \%-10[quit]  Quitte compl��tement Info.

en: \%-10[get-info-help-node]  Invoke the Info tutorial.
fr: \%-10[get-info-help-node]  Appel du tutoriel Info.

en: \%-10[prev-line]  Move up one line.
fr: \%-10[prev-line]  Monte d'une ligne.

en: \%-10[next-line]  Move down one line.
fr: \%-10[next-line]  Descend d'une ligne.

en: \%-10[scroll-backward]  Scroll backward one screenful.
fr: \%-10[scroll-backward]  Recule d'une page.

en: \%-10[scroll-forward]  Scroll forward one screenful.
fr: \%-10[scroll-forward]  Avance d'une page.

en: \%-10[beginning-of-node]  Go to the beginning of this node.
fr: \%-10[beginning-of-node]  Va au d��but de ce n��ud.

en: \%-10[end-of-node]  Go to the end of this node.
fr: \%-10[end-of-node]  Va �� la fin de ce n��ud.

en: \%-10[move-to-next-xref]  Skip to the next hypertext link.
fr: \%-10[move-to-next-xref]  Saute au prochain hyperlien.

en: \%-10[select-reference-this-line]  Follow the hypertext link under the cursor.
fr: \%-10[select-reference-this-line]  Suit l'hyperlien sous le curseur.

en: \%-10[history-node]  Go back to the last node seen in this window.
fr: \%-10[history-node]  Retourne au dernier n��ud vu dans cette fen��tre.

en: \%-10[global-prev-node]  Go to the previous node in the document.
fr: \%-10[global-prev-node]  Va au n��ud pr��c��dent de ce document.

en: \%-10[global-next-node]  Go to the next node in the document.
fr: \%-10[global-next-node]  Va au n��ud suivant de ce document.

en: \%-10[prev-node]  Go to the previous node on this level.
fr: \%-10[prev-node]  Va au n��ud pr��c��dent de ce niveau.

en: \%-10[next-node]  Go to the next node on this level.
fr: \%-10[next-node]  Va au n��ud suivant de ce niveau.

en: \%-10[up-node]  Go up one level.
fr: \%-10[up-node]  Remonte d'un niveau.

en: \%-10[top-node]  Go to the top node of this document.
fr: \%-10[top-node]  Va au premier n��ud (����top����) de ce document.

en: \%-10[dir-node]  Go to the main `directory' node.
fr: \%-10[dir-node]  Va au n��ud r��pertoire (����dir����) principal.

en: 1...9       Pick the first...ninth item in this node's menu.
fr: 1...9       Choisit la premi��re...neuvi��me entr��e du menu de ce n��ud.

en: \%-10[last-menu-item]  Pick the last item in this node's menu.
fr: \%-10[last-menu-item]  Choisit la derni��re entr��e du menu de ce n��ud.

en: \%-10[menu-item]  Pick a menu item specified by name.
fr: \%-10[menu-item]  S��lectionne une entr��e de menu par son nom.

en: \%-10[xref-item]  Follow a cross reference specified by name.
fr: \%-10[xref-item]  Suit le renvoi sp��cifi�� par son nom.

en: \%-10[goto-node]  Go to a node specified by name.
fr: \%-10[goto-node]  Va au n��ud sp��cifi�� par son nom.

en: \%-10[search]  Search forward for a specified string.
fr: \%-10[search]  Recherche la cha��ne indiqu��e vers l'avant.

en: \%-10[search-previous]  Search for previous occurrence.
fr: \%-10[search-previous]  Recherche l���occurrence pr��c��dente.

en: \%-10[search-next]  Search for next occurrence.
fr: \%-10[search-next]  Recherche l'occurrence suivante.

en: \%-10[index-search]  Search for a specified string in the index, and
                  select the node referenced by the first entry found.
fr: \%-10[index-search]  Recherche la cha��ne indiqu��e dans l'index et
                  s��lectionne le n��ud correspondant �� la premi��re entr��e.

en: \%-10[virtual-index]  Synthesize menu of matching index entries.
fr: \%-10[virtual-index]  Pr��sente un menu des entr��es d'index correspondantes.

en: \%-10[abort-key]  Cancel the current operation.
fr: \%-10[abort-key]  Annule l'op��ration en cours.

en: Basic Commands in Info Windows
    ******************************
fr: Commandes de base des fen��tres Info
    ***********************************

en:   %-10s  Quit this help.
fr:   %-10s  Quitte cet aide.

en:   %-10s  Quit Info altogether.
fr:   %-10s  Quitte Info compl��tement.

en:   %-10s  Invoke the Info tutorial.
fr:   %-10s  Appel du tutoriel Info.

en:   %-10s  Move to the `next' node of this node.
fr:   %-10s  Va au n��ud suivant (����next����) de ce n��ud.

en:   %-10s  Move to the `previous' node of this node.
fr:   %-10s  Va au n��ud pr��c��dent (����previous����) de ce n��ud.

en:   %-10s  Move `up' from this node.
fr:   %-10s  Va au n��ud sup��rieur de ce n��ud.

en:   %-10s  Pick menu item specified by name.
                  Picking a menu item causes another node to be selected.
fr:   %-10s  S��lectionne une entr��e de menu par son nom.
                  Choisit une entr��e de menu s��lectionne un autre n��ud.

en:   %-10s  Follow a cross reference.  Reads name of reference.
fr:   %-10s  Suit un renvoi. Lit le nom de la r��f��rence.

en:   %-10s  Move to the last node seen in this window.
fr:   %-10s  Va au dernier n��ud vu dans cette fen��tre.

en:   %-10s  Skip to next hypertext link within this node.
fr:   %-10s  Saute au prochain hyperlien �� l'int��rieur de ce n��ud.

en:   %-10s  Follow the hypertext link under cursor.
fr:   %-10s  Suit l'hyperlien sous le curseur.

en:   %-10s  Move to the `directory' node.  Equivalent to `g (DIR)'.
fr:   %-10s  Va au n��ud r��pertoire. ��quivalent �� ����g (DIR)����.

en:   %-10s  Move to the Top node.  Equivalent to `g Top'.
fr:   %-10s  Va au premier n��ud. ��quivalent �� ����g Top����.

en: Moving within a node:
    ---------------------
fr: Se d��placer �� l'int��rieur d'un n��ud��:
    -------------------------------------

en:   %-10s  Scroll forward a page.
fr:   %-10s  Avance d'une page.

en:   %-10s  Scroll backward a page.
fr:   %-10s  Recule d'une page.

en:   %-10s  Go to the beginning of this node.
fr:   %-10s  Va au d��but de ce n��ud.

en:   %-10s  Go to the end of this node.
fr:   %-10s  Va �� la fin de ce n��ud.

en:   %-10s  Scroll forward 1 line.
fr:   %-10s  Avance d'une ligne.

en:   %-10s  Scroll backward 1 line.
fr:   %-10s  Recule d'une ligne.

en: Other commands:
    ---------------
fr: Autres commandes��:
    ------------------

en:   %-10s  Pick first...ninth item in node's menu.
fr:   %-10s  Choisit la premi��re...neuvi��me entr��e du menu de ce n��ud.

en:   %-10s  Pick last item in node's menu.
fr:   %-10s  Choisit la dernie��re entre��e du menu de ce n��ud.

en:   %-10s  Search for a specified string in the index entries of this Info
                  file, and select the node referenced by the first entry found.
fr:   %-10s  Recherche la cha��ne indiqu��e dans l'index et
                  s��lectionne le n��ud correspondant �� la premi��re entr��e.

en:   %-10s  Move to node specified by name.
                  You may include a filename as well, as in (FILENAME)NODENAME.
fr:   %-10s  Va au n��ud sp��cifi�� par son nom.
                  Vous pouvez inclure un nom de fichier, p. ex. (FICHIER)N��UD.

en:   %-10s  Search forward for a specified string,
                  and select the node in which the next occurrence is found.
fr:   %-10s  Recherche la cha��ne indiqu��e vers l'avant
                  et s��lectionne le n��ud contenant la prochaine occurrence.

en:   %-10s  Search backward for a specified string,
                  and select the node in which the next occurrence is found.
fr:   %-10s  Recherche la cha��ne indiqu��e vers l'arri��re
                  et s��lectionne le n��ud contenant la prochaine occurrence.

en: The current search path is:
fr: Le chemin de recherche actuel est��:

en: Commands available in Info windows:
fr: Commandes disponibles dans les fen��tres Info��:

en: Commands available in the echo area:
fr: Commandes disponibles dans la zone d'��cho��:

en: The following commands can only be invoked via %s:
fr: Les commandes suivantes sont uniquement appelables via %s��:

en: The following commands cannot be invoked at all:
fr: Les commandes suivantes ne peuvent pas ��tre appel��es��:

en: Display help message
fr: Affiche le message d'aide

en: Visit Info node `(info)Help'
fr: Visite le n��ud Info ����(info)Help����

en: Print documentation for KEY
fr: Imprime la documentation du RACCOURCI

en: Describe key: %s
fr: D��crit le raccourci��: %s

en: ESC %s is undefined.
fr: ESC %s n'est pas d��fini.

en: %s is undefined.
fr: %s n'est pas d��fini.

en: %s is defined to %s.
fr: %s est d��fini �� %s.

en: Show what to type to execute a given command
fr: Montre ce qu'il faut entrer pour ex��cuter une commande donn��e

en: Where is command:
fr: O�� est la commande��:

en: `%s' is not on any keys
fr: ����%s���� n'est affect�� �� aucun raccourci

en: %s can only be invoked via %s.
fr: %s peut uniquement ��tre invoqu�� via %s.

en: %s can be invoked via %s.
fr: %s peut ��tre invoqu�� via %s.

en: There is no function named `%s'
fr: Il n'y a aucune fonction nomm��e ����%s����

en: Selecting other nodes:
    ----------------------
fr: S��lection d'autres n��uds��:
    --------------------------

en: incorrect number of arguments
fr: nombre d'arguments incorrect

en: cannot open input file `%s'
fr: impossible d'ouvrir le fichier d'entr��e ����%s����

en: cannot create output file `%s'
fr: impossible de cr��er le fichier de sortie ����%s����

en: error writing to `%s'
fr: erreur d'��criture dans ����%s����

en: error closing output file `%s'
fr: erreur de fermeture du fichier de sortie ����%s����

en: key sequence too long
fr: s��quence de touches trop longue

en: missing key sequence
fr: s��quence de touches manquante

en: NUL character (\000) not permitted
fr: le caract��re NUL (\000) est interdit

en: NUL character (^%c) not permitted
fr: le caract��re NUL (^%c) est interdit

en: missing action name
fr: nom de l'action manquant

en: section too long
fr: section trop longue

en: unknown action `%s'
fr: action inconnue ����%s����

en: action name too long
fr: nom d'action trop long

en: extra characters following action `%s'
fr: caract��res en surplus d��tect��s apr��s l'action ����%s����

en: missing variable name
fr: nom de variable manquant

en: missing `=' immediately after variable name
fr: ����=���� manquant imm��diatement apr��s la variable

en: variable name too long
fr: nom de variable trop long

en: value too long
fr: valeur trop longue

en: "%s", line %u:
fr: ����%s����, ligne %u��:

en: Usage: %s [OPTION]... [INPUT-FILE]
    
    Compile infokey source file to infokey file.  Reads INPUT-FILE (default
    $HOME/.infokey) and writes compiled key file to (by default) $HOME/.info.
    
    Options:
      --output FILE        output to FILE instead of $HOME/.info
      --help               display this help and exit.
      --version            display version information and exit.
fr: Utilisation��: %s [OPTION]... [FICHIER-D-ENTR��E]
    
    Compiler le fichier infokey source vers un fichier infokey. Lit le
    FICHIER-ENTR��E (par d��faut $HOME/.infokey) et ��crit le fichier compil��
    des raccourcis dans $HOME/.info (par d��faut).
    
    Options��:
      --output FICHIER      ��crire dans FICHIER au lieu de $HOME/.info
      --help                Affiche ce message d'aide et s'arr��te.
      --version             Affiche le version du logiciel et s'arr��te.

en: Ignoring invalid infokey file `%s' - too small
fr: Fichier infokey invalide ����%s���� ignor�� - trop petit

en: Ignoring invalid infokey file `%s' - too big
fr: Fichier infokey invalide ����%s���� ignor�� - trop gros

en: Error reading infokey file `%s' - short read
fr: Erreur de lecture du fichier infokey ����%s���� - lecture ��court��e

en: Invalid infokey file `%s' (bad magic numbers) -- run infokey to update it
fr: Fichier infokey ����%s���� invalide (nombre magique incorrect) -- ex��cutez infokey pour le mettre �� jour

en: Your infokey file `%s' is out of date -- run infokey to update it
fr: Fichier infokey ����%s���� p��rim�� -- ex��cutez infokey pour le mettre �� jour

en: Invalid infokey file `%s' (bad section length) -- run infokey to update it
fr: Fichier infokey ����%s���� invalide (longueur de section incorrecte) -- ex��cutez infokey pour le mettre �� jour

en: Invalid infokey file `%s' (bad section code) -- run infokey to update it
fr: Fichier infokey ����%s���� invalide (code de section incorrect) -- ex��cutez infokey pour le mettre �� jour

en: Bad data in infokey file -- some key bindings ignored
fr: Le fichier infokey contient des donn��es erron��es -- quelques raccourcis ignor��s

en: Bad data in infokey file -- some var settings ignored
fr: Le fichier infokey contient des donn��es erron��es - quelques initialisations de variables ignor��es

en: Read the name of an Info command and describe it
fr: Lit le nom d'une commande Info et la d��crit

en: Describe command:
fr: D��crire la commande��:

en: Read a command name in the echo area and execute it
fr: Lit le nom d'une commande dans la zone d'��cho et l'ex��cute

en: Cannot execute an `echo-area' command here.
fr: Impossible d'ex��cuter une commande de zone d'��cho ici.

en: Undefined command: %s
fr: Commandes non d��finie��: %s

en: Set the height of the displayed window
fr: D��finit la hauteur de la fen��tre affich��e

en: Set screen height to (%d):
fr: D��finit la hauteur de l'��cran �� (%d)��:

en:    Source files groveled to make this file include:
fr:    Les fichiers sources aplatis pour faire ce fichier comprennent��:

en: Couldn't manipulate the file %s.
fr: Impossible de manipuler le fichier %s.

en: 
    * Menu:
      (File)Node                        Lines   Size   Containing File
      ----------                        -----   ----   ---------------
fr: 
    * Menu:
      (Fichier)N��ud                     Lignes  Taille Fichier conteneur
      -------------                     ------  ------ -----------------

en: Here is the menu of nodes you have recently visited.
    Select one from this menu, or use `\[history-node]' in another window.
fr: Voici le menu de n��uds que vous avez visit�� r��cemment. Choisissez-en un,
    ou utilisez ����\[history-node]���� dans une autre fen��tre.

en: Make a window containing a menu of all of the currently visited nodes
fr: Cr��e une fen��tre contenant un menu de tous les n��uds d��j�� visit��s

en: Select a node which has been previously visited in a visible window
fr: S��lectionne un n��ud qui a d��j�� ��t�� visit�� dans une fen��tre visible

en: Select visited node:
fr: S��lectionne un n��ud visit����:

en: The reference disappeared! (%s).
fr: La r��f��rence a disparu��! (%s).

en: Terminal cannot be initialized: %s
fr: Impossible d'initialiser le terminal��: %s

en: regexp error: %s
fr: Erreur d'expression rationnelle��: %s

en: Welcome to Info version %s. Type \[get-help-window] for help, \[menu-item] for menu item.
fr: Bienvenue �� Info version %s. Entrez ����\[get-help-window]���� pour l'aide, ����\[menu-item]���� pour une entr��e de menu.

en: Move down to the next line
fr: Descend �� la ligne suivante

en: Move up to the previous line
fr: Monte �� la ligne pr��c��dente

en: Move to the end of the line
fr: Va �� la fin de la ligne

en: Move to the start of the line
fr: Va au d��but de la ligne

en: Next
fr: Suivant

en: No more nodes within this document.
fr: Aucun autre n��ud dans ce document.

en: No `Prev' for this node.
fr: Aucun n��ud pr��c��dent pour ce n��ud.

en: No `Prev' or `Up' for this node within this document.
fr: Aucun n��ud pr��c��dent ou sup��rieur pour ce n��ud dans ce document.

en: Move forwards or down through node structure
fr: Avance ou descend dans la structure de n��uds

en: Move backwards or up through node structure
fr: Recule ou monte dans la structure de n��uds

en: Scroll forward in this window
fr: Fait d��filer la fen��tre en avant

en: Scroll forward in this window and set default window size
fr: Fait d��filer la fen��tre en avant et en fixer la taille par d��faut

en: Scroll forward in this window staying within node
fr: Fait d��filer la fen��tre en avant, en restant dans le n��ud

en: Scroll forward in this window staying within node and set default window size
fr: Fait d��filer la fen��tre en avant, dans le n��ud��; en fixer la taille par d��f.

en: Scroll backward in this window
fr: Fait d��filer la fen��tre en arri��re

en: Scroll backward in this window and set default window size
fr: Fait d��filer la fen��tre en arri��re et en fixer la taille par d��faut

en: Scroll backward in this window staying within node
fr: Fait d��filer la fen��tre en arri��re, en restant dans le n��ud

en: Scroll backward in this window staying within node and set default window size
fr: Fait d��filer la fen��tre en arri��re, dans le n��ud��; en fixer la taille par d��f.

en: Move to the start of this node
fr: Va au d��but de ce n��ud

en: Move to the end of this node
fr: Va �� la fin de ce n��ud

en: Scroll down by lines
fr: Fait d��filer vers le bas par lignes

en: Scroll up by lines
fr: Fait d��filer vers le haut par lignes

en: Scroll down by half screen size
fr: Fait d��filer vers le bas par demi-��cran

en: Scroll up by half screen size
fr: Fait d��filer vers le haut par demi-��cran

en: Select the next window
fr: S��lectionne la fen��tre suivante

en: Select the previous window
fr: S��lectionne la fen��tre pr��c��dente

en: Split the current window
fr: Divise en deux la fen��tre courante

en: Delete the current window
fr: D��truit la fen��tre courante

en: Cannot delete a permanent window
fr: Impossible de d��truire une fen��tre permanente

en: Delete all other windows
fr: D��truit toutes les autres fen��tres

en: Scroll the other window
fr: Fait d��filer l'autre fen��tre

en: Scroll the other window backward
fr: Fait d��filer l'autre fen��tre en arri��re

en: Grow (or shrink) this window
fr: Agrandit (ou r��duit) cette fen��tre

en: Divide the available screen space among the visible windows
fr: Divise l'espace disponible entre les fen��tres visibles

en: Toggle the state of line wrapping in the current window
fr: Marche-arr��t du passage automatique �� la ligne (fen��tre actuelle)

en: Toggle the usage of regular expressions in searches
fr: Marche-arr��t de l'utilisation des expressions rationnelles dans les recherches

en: Using regular expressions for searches.
fr: La recherche utilise des expressions rationnelles.

en: Using literal strings for searches.
fr: La recherche utilise des cha��nes litt��rales.

en: Select the Next node
fr: S��lectionne le n��ud suivant (����Next����)

en: Select the Prev node
fr: S��lectionne le n��ud pr��c��dent (����Prev����)

en: Select the Up node
fr: S��lectionne le n��ud sup��rieur (����Up����)

en: Select the last node in this file
fr: S��lectionne le dernier n��ud dans ce fichier

en: This window has no additional nodes
fr: Cette fen��tre n'a aucun n��ud additionnel

en: Select the first node in this file
fr: S��lectionne le premier n��ud dans ce fichier

en: Select the last item in this node's menu
fr: S��lectionne la derni��re entr��e de menu de ce n��ud

en: Select this menu item
fr: S��lectionne cette entr��e de menu

en: There isn't %d item in this menu. | There aren't %d items in this menu.
fr[0]: Il n'y a pas %d entr��e dans ce menu.
fr[1]: Il n'y a pas %d entr��es dans ce menu.

en: Menu item (%s):
fr: Entr��e de menu (%s)��:

en: Menu item:
fr: Entr��e de menu��:

en: Follow xref (%s):
fr: Suit le renvoi (%s)��:

en: Follow xref:
fr: Suit le renvoi��:

en: Read a menu item and select its node
fr: Lit une entr��e de menu et s��lectionne son n��ud

en: Read a footnote or cross reference and select its node
fr: Lit une note de bas de page ou un renvoi et s��lectionne son n��ud

en: Move to the start of this node's menu
fr: Va au d��but du menu de ce n��ud

en: Visit as many menu items at once as possible
fr: Visite d'un seul coup autant d'entr��es de menu que possible

en: Read a node name and select it
fr: Lit un nom de n��ud et le s��lectionne

en: Goto node:
fr: Va au n��ud��:

en: No menu in node `%s'.
fr: Aucun menu dans le n��ud ����%s����.

en: No menu item `%s' in node `%s'.
fr: Aucune entr��e de menu ����%s���� dans le n��ud ����%s����.

en: Unable to find node referenced by `%s' in `%s'.
fr: Impossible de trouver le n��ud r��f��renc�� par ����%s���� dans ����%s����.

en: Read a list of menus starting from dir and follow them
fr: Lit une liste de menus, partant du r��pertoire ����dir����, et les suit

en: Follow menus:
fr: Suit les menus��:

en: Find the node describing program invocation
fr: Trouve le n��ud d��crivant l'appel du programme

en: Find Invocation node of [%s]:
fr: Trouve le n��ud Invocation de [%s]��:

en: Read a manpage reference and select it
fr: Lit une r��f��rence de page de manuel et la s��lectionne

en: Get Manpage:
fr: Obtenir la page de manuel��:

en: Select the node `Top' in this file
fr: S��lectionne le premier n��ud (����Top����) de ce fichier

en: Select the node `(dir)'
fr: S��lectionne le n��ud ����(dir)����

en: Kill node (%s):
fr: Efface le n��ud (%s)��:

en: Cannot kill node `%s'
fr: Impossible d'effacer le n��ud ����%s����

en: Cannot kill the last node
fr: Impossible d'effacer le dernier n��ud

en: Select the most recently selected node
fr: Choisit le n��ud le plus r��cemment s��lectionn��

en: Kill this node
fr: Efface ce n��ud

en: Read the name of a file and select it
fr: Lit le nom d'un fichier et le s��lectionne

en: Find file:
fr: Trouve le fichier��:

en: Cannot find `%s'.
fr: Impossible de trouver ����%s����.

en: Could not create output file `%s'.
fr: Impossible de cr��er le fichier de sortie ����%s����.

en: Done.
fr: Termin��.

en: Writing node %s...
fr: ��criture du n��ud ����%s����...

en: Pipe the contents of this node through INFO_PRINT_COMMAND
fr: Envoie le contenu de ce n��ud �� la commande INFO_PRINT_COMMAND

en: Cannot open pipe to `%s'.
fr: Impossible d'ouvrir un tube vers ����%s����.

en: Printing node %s...
fr: Impression du n��ud ����%s����...

en: Search continued from the end of the document.
fr: Poursuite de la recherche depuis la fin du document.

en: Search continued from the beginning of the document.
fr: Poursuite de la recherche depuis le d��but du document.

en: Searching subfile %s ...
fr: Recherche dans le sous-fichier ����%s����...

en: Read a string and search for it case-sensitively
fr: Lit une cha��ne et la recherche en respectant la casse

en: Read a string and search for it
fr: Lit une cha��ne et la recherche

en: Read a string and search backward for it
fr: Lit une cha��ne et la recherche vers l'arri��re

en: %s%s%s [%s]:
fr: %s%s%s [%s]��:

en: Regexp search
fr: Recherche une expr. rationnelle

en:  case-sensitively
fr:  respectant la casse

en:  backward
fr:  vers l'arri��re

en: Search
fr: Recherche

en: Search failed.
fr: ��chec de la recherche.

en: Repeat last search in the same direction
fr: Recommence la derni��re recherche dans la m��me direction

en: No previous search string
fr: Aucune cha��ne de recherche ant��rieure

en: Repeat last search in the reverse direction
fr: R��p��te la derni��re recherche dans la direction oppos��e

en: Search interactively for a string as you type it
fr: Recherche interactive de la cha��ne en cours de frappe

en: Regexp I-search backward:
fr: Recherche arri��re interactive d'exp. ration.��:

en: I-search backward:
fr: Recherche arri��re interactive��:

en: Regexp I-search:
fr: Recherche interactive d'exp. ration.��:

en: I-search:
fr: Recherche interactive��:

en: Failing
fr: ��chec

en: Move to the previous cross reference
fr: Va au renvoi pr��c��dent

en: Move to the next cross reference
fr: Va au renvoi suivant

en: Select reference or menu item appearing on this line
fr: S��lectionne la r��f��rence ou l'entr��e de menu de cette ligne

en: Cancel current operation
fr: Annule l'op��ration en cours

en: Quit
fr: Quitte

en: Move the cursor to a specific line of the window
fr: D��place le curseur sur une ligne sp��cifique de la fen��tre

en: Redraw the display
fr: Redessine l'��cran

en: Quit using Info
fr: Quitte Info

en: Run command bound to this key's lowercase variant
fr: Ex��cute la commande li��e �� la minuscule associ��e �� cette touche

en: Unknown command (%s).
fr: Commande inconnue (%s).

en: "%s" is invalid
fr: ����%s���� est invalide

en: `%s' is invalid
fr: ����%s���� est invalide

en: Add this digit to the current numeric argument
fr: Ajouter ce chiffre �� l'argument num��rique courant

en: Start (or multiply by 4) the current numeric argument
fr: D��marre (ou multiplie par 4) l'argument num��rique courant

en: Internally used by \[universal-argument]
fr: Utilis�� en interne par \[universal-argument]

en: readline: Out of virtual memory!
fr: readline��: m��moire virtuelle ��puis��e��!

en: When "On", footnotes appear and disappear automatically
fr: En position ����On����, les notes de bas de page sont affich��es automatiquement

en: When "On", creating or deleting a window resizes other windows
fr: En position ����On����, cr��er ou d��truire une fen��tre r��ajuste les autres

en: When "On", flash the screen instead of ringing the bell
fr: En position ����On����, le signal sonore est remplac�� par un flash ��cran

en: When "On", errors cause the bell to ring
fr: En position ����On����, les erreurs provoquent un signal sonore

en: When "On", Info garbage collects files which had to be uncompressed
fr: En position ����On����, Info supprime les fichiers qui ont d�� ��tre d��compress��s

en: When "On", the portion of the matched search string is highlighted
fr: En position ����On����, la portion de cha��ne recherch��e est surlign��e

en: Controls what happens when scrolling is requested at the end of a node
fr: Comportement lorsque l'on essaie de faire d��filer �� la fin d'un n��ud

en: Same as scroll-behaviour
fr: Identique �� scroll-behaviour

en: The number lines to scroll when the cursor moves out of the window
fr: Le nombre de lignes �� faire d��filer quand le curseur sort de la fen��tre

en: Controls whether scroll-behavior affects cursor movement commands
fr: Contr��le si scroll-behavior affecte les commandes de d��placement du curseur

en: When "On", Info accepts and displays ISO Latin characters
fr: En position ����On����, Info accepte et affiche les caract��res latins ISO

en: What to do when a scrolling command is issued at the end of the last node
fr: Comportement lorsque l'on essaie de faire d��filer �� la fin du dernier n��ud

en: Minimal length of a search string
fr: Longueur minimale d'une cha��ne de recherche

en: Explain the use of a variable
fr: Explique l'utilisation d'une variable

en: Describe variable:
fr: D��crire la variable��:

en: Set the value of an Info variable
fr: Fixe la valeur d'une variable Info

en: Set variable:
fr: D��finir la variable��:

en: Set %s to value (%d):
fr: Donner �� %s la valeur (%d)��:

en: Set %s to value (%s):
fr: Donner �� %s la valeur (%s)��:

en: --*** Tags out of Date ***
fr: --*** ��tiquettes obsol��tes ***

en: -----Info: (), lines ----,
fr: -----Info��: (), lignes ----,

en: -%s---Info: %s, %d lines --%s--
fr: -%s---Info��: %s, %d lignes --%s--

en: -%s%s-Info: (%s)%s, %d lines --%s--
fr: -%s%s-Info��: (%s)%s, %d lignes --%s--

en:  Subfile: %s
fr:  Sous-fichier��: %s

en: %s for %s
fr: %s pour %s

en: 	Try `%s --help' for a complete list of options.
fr: 	Utilisez ����%s --help���� pour une liste compl��te d'options.

en: Usage: %s [OPTION]... [INFO-FILE [DIR-FILE]]
fr: Utilisation��: %s [OPTION]... [FICHIER-INFO [FICHIER-DIR]]

en: Add or remove entries in INFO-FILE from the Info directory DIR-FILE.
fr: Ajoute ou supprime des entr��es du FICHIER-INFO dans FICHIER-DIR.

en: Options:
     --debug             report what is being done.
     --delete            delete existing entries for INFO-FILE from DIR-FILE;
                          don't insert any new entries.
     --description=TEXT  the description of the entry is TEXT; used with
                          the --name option to become synonymous with the
                          --entry option.
     --dir-file=NAME     specify file name of Info directory file;
                          equivalent to using the DIR-FILE argument.
     --dry-run           same as --test.
fr: Options��:
     --debug             Indique ce qui est fait.
     --delete            D��truit les entr��es du FICHIER-INFO dans FICHIER-DIR��;
                          ne pas ajouter de nouvelles entr��es.
     --description=TEXTE Le TEXTE��est la description de l'entr��e��; avec l'option
                          --name, devient synonyme de --entry.
     --dir-file=NOM      D��finit le nom de fichier du r��pertoire Info��;
                          ��quivalent �� l'argument FICHIER-DIR.
     --dry-run           Identique �� --test.

en:  --entry=TEXT        insert TEXT as an Info directory entry.
                          TEXT is written as an Info menu item line followed
                           by zero or more extra lines starting with whitespace.
                          If you specify more than one entry, all are added.
                          If you don't specify any entries, they are determined
                           from information in the Info file itself.
                          When removing, TEXT specifies the entry to remove.
                          TEXT is only removed as a last resort, if the
                          entry as determined from the Info file is not present,
                          and the basename of the Info file isn't found either.
fr:  --entry=TEXTE       Ins��re le TEXTE��en tant qu'entr��e de r��pertoire Info.
                          Le TEXTE��est affich�� comme une entr��e de menu Info,
                           ��ventuellement suivie par des lignes suppl��mentaires
                           d��marrant par un blanc.
                          Si vous indiquez plus d'une entr��e, elles seront toutes
                          ajout��es.
                          Si vous n'indiquez aucune entr��e, elles seront
                           identifi��es �� partir des informations du fichier Info.
                          Lors d'une suppression, le TEXTE��indique l'entr��e ��
                           supprimer. L'entr��e ne sera supprim��e qu'en dernier
                           ressort, si l'entr��e identifi��e dans le fichier Info
                           est absente et s'il n'y a aucun fichier Info de ce nom.

en:  --help              display this help and exit.
     --info-dir=DIR      same as --dir-file=DIR/dir.
     --info-file=FILE    specify Info file to install in the directory;
                          equivalent to using the INFO-FILE argument.
     --item=TEXT         same as --entry=TEXT.
     --keep-old          do not replace entries, or remove empty sections.
     --menuentry=TEXT    same as --name=TEXT.
     --name=TEXT         the name of the entry is TEXT; used with --description
                          to become synonymous with the --entry option.
     --no-indent         do not format new entries in the DIR file.
     --quiet             suppress warnings.
fr:  --help              Affiche ce message d'aide et s'arr��te.
     --info-dir=R��P      Identique �� --dir-file=R��P/dir.
     --info-file=FICHIER Indique le fichier Info �� installer dans le r��pertoire��;
                          ��quivalent �� l'utilisation de l'argument FICHIER-INFO.
     --item=TEXTE        Identique �� --entry=TEXTE.
     --keep-old          Ne pas remplacer d'entr��es ou supprimer les sections
                          vides.
     --menuentry=TEXT    Identique �� --name=TEXTE.
     --name=TEXT         Le nom de l'entr��e est TEXTE��; utilis�� avec --description,
                          il est ��quivalent �� l'option --entry.
     --no-indent         Ne pas mettre en forme les nouvelles entr��es dans le
                          fichier DIR.
     --quiet             Supprime les avertissements.

en:  --regex=R           put this file's entries in all sections that match the
                          regular expression R (ignoring case).
     --remove            same as --delete.
     --remove-exactly    only remove if the info file name matches exactly;
                          suffixes such as .info and .gz are not ignored.
     --section=SEC       put entries in section SEC of the directory.
                          If you specify more than one section, all the entries
                           are added in each of the sections.
                          If you don't specify any sections, they are determined
                           from information in the Info file itself.
     --section R SEC     equivalent to --regex=R --section=SEC --add-once.
fr:  --regex=R           Place les entr��es de ce fichier dans toutes les
                          sections correspondant �� l'expression rationnelle R
                          (sans tenir compte de la casse).
     --remove            Identique �� --delete.
     --remove-exactly    Ne supprime que si le nom du fichier correspond
                          exactement��; les suffixe comme .info et .gz ne sont
                          pas ignor��s.
     --section=SEC       Place les entr��es dans la section SEC du r��pertoire.
                          Si vous indiquez plus d'une section, toutes les
                           entr��es seront ajout��es �� chacune des sections.
                          Si vous n'indiquez aucune section, les sections
                           seront d��termin��es �� partir du fichier Info.
     --section R SEC     ��quivalent �� --regex=R --section=SEC --add-once.

en:  --silent            suppress warnings.
     --test              suppress updating of DIR-FILE.
     --version           display version information and exit.
fr:  --silent            Supprime les avertissements.
     --test              Ne met pas �� jour FICHIER-DIR.
     --version           Affiche la version puis s'arr��te.

en: Email bug reports to bug-texinfo@gnu.org,
    general questions and discussion to help-texinfo@gnu.org.
    Texinfo home page: http://www.gnu.org/software/texinfo/
fr: Signalez (en anglais) toute anomalie �� bug-texinfo@gnu.org.
    Pour les discussions et questions g��n��rales, ��crivez �� help-texinfo@gnu.org.
    Site Texinfo��: http://www.gnu.org/software/texinfo/

en: This is the file .../info/dir, which contains the
    topmost node of the Info hierarchy, called (dir)Top.
    The first time you invoke Info you start off looking at this node.
    
    %s	This is the top of the INFO tree
    
      This (the Directory node) gives a menu of major topics.
      Typing "q" exits, "?" lists all Info commands, "d" returns here,
      "h" gives a primer for first-timers,
      "mEmacs<Return>" visits the Emacs manual, etc.
    
      In Emacs, you can click mouse button 2 on a menu item or cross reference
      to select it.
    
    %s
fr: Ceci est le fichier .../info/dir, qui contient le n��ud 
    le plus haut de la hi��rarchie Info. Ce n��ud est appel�� (dir)Top.
    C'est de ce n��ud que vous d��marrez la premi��re fois que
    vous utilisez Info.
    
    %s	Ceci est le haut de l'arborescence INFO
    
      Ceci (le n��ud R��pertoire) fournit un menu des sujets majeurs.
      Emtrez ����q���� pour quitter, ����?���� pour afficher toutes les commandes Info,
      ����d���� pour revenir ici, ����h���� affiche un guide d'initiation pour les
      nouveaux venus, ����mEmacs<Entr��e>���� d��marre une consultation du manuel
      Emacs, et c��tera.
    
      Dans Emacs, vous pouvez cliquer avec le deuxi��me bouton de la souris
      sur une entr��e de menu ou sur un renvoi pour le s��lectionner.
    
    %s

en: %s: could not read (%s) and could not create (%s)
fr: %s��: impossible de lire (%s) et de cr��er (%s)

en: %s: empty file
fr: %s��: fichier vide

en: START-INFO-DIR-ENTRY without matching END-INFO-DIR-ENTRY
fr: START-INFO-DIR-ENTRY sans END-INFO-DIR-ENTRY correspondant

en: END-INFO-DIR-ENTRY without matching START-INFO-DIR-ENTRY
fr: END-INFO-DIR-ENTRY sans START-INFO-DIR-ENTRY correspondant

en: %s: already have dir file: %s
fr: %s��: a d��j�� un fichier dir��: %s

en: %s: Specify the Info file only once.
fr: %s��: le fichier Info doit ��tre indiqu�� une seule fois.

en: Extra regular expression specified, ignoring `%s'
fr: Expression rationnelle en surplus ����%s���� ignor��e

en: Error in regular expression `%s': %s
fr: Expression rationnelle ����%s���� incorrecte��: %s

en: excess command line argument `%s'
fr: Argument en trop sur la ligne de commande��: ����%s����

en: No input file specified; try --help for more information.
fr: Aucun fichier d'entr��e indiqu����; consultez l'aide (--help).

en: No dir file specified; try --help for more information.
fr: Aucun fichier dir indiqu����; consultez l'aide (--help).

en: no info dir entry in `%s'
fr: aucune entr��e de r��pertoire Info dans ����%s����

en: no entries found for `%s'; nothing deleted
fr: aucune entr��e pour ����%s����; aucune suppression

en: Could not open %s for writing: %s
fr: Impossible d'ouvrir %s pour ��criture��: %s

en: recursion is always allowed
fr: la r��cursivit�� est toujours possible

en: arguments are quoted by default
fr: les arguments sont entre guillemets par d��faut

en: %s is not a valid language code
fr: %s n'est pas un code de langue

en: %s is not a valid region code
fr: %s n'est pas un code de r��gion

en: Cannot read %s: %s
fr: Impossible de lire ����%s������: %s

en: Error on closing @verbatiminclude file %s: %s
fr: Erreur de fermeture du fichier @verbatiminclude ����%s������: %s

en: @%s: Cannot find %s
fr: @%s��: impossible de trouver %s

en: Missing type
fr: Type absent

en: Unrecognized type: %s
fr: Le type ����--%s���� n'a pas ��t�� reconnu

en: %s:%d: no node to be renamed
fr: %s��: %d��: pas de n��ud �� renommer

en: %s:%d: nodes without a new name at the end of file
fr: %s��: %d��: n��uds sans nouveau nom �� la fin du fichier

en: protect_hashchar_at_line_beginning cannot protect in @%s
fr: protect_hashchar_at_line_beginning est ineffectif dans @%s

en: Obsolete variable %s
fr: Variable obsol��te��: %s

en: Can't create directories `%s' or `%s': %s
fr: Impossible de cr��er les r��pertoires ����%s���� ou ����%s������: %s

en: Can't create directories `%s': %s
fr: Impossible de cr��er les r��pertoires ����%s������: %s

en: Error on closing %s: %s
fr: Erreur lors de la fermeture de ����%s������: %s

en: @image file `%s' not found, using `%s'
fr: fichier @image ����%s���� non trouv����; utilisation de ����%s����

en: @image file `%s' (for HTML) not found, using `%s'
fr: fichier @image ����%s���� (pour HTML) non trouv����; utilisation de ����%s����

en: Raw format %s is not converted
fr: Le format brut %s n'est pas converti

en: %s:%d: string not closed in css file
fr: %s��: %d��: cha��ne non cl��tur��e dans le fichier css

en: %s:%d: --css-include ended in comment
fr: %s��: %d��: --css-include s'est termin�� dans un commentaire

en: %s:%d @import not finished in css file
fr: %s��: %d @import non termin�� dans le fichier css

en: css file %s not found
fr: fichier css ����%s���� non trouv��

en: could not open --include-file %s: %s
fr: impossible d'ouvrir --include-file ����%s������: %s

en: Error on closing CSS file %s: %s
fr: Erreur de fermeture du fichier CSS ����%s������: %s

en: No htmlxref.cnf entry found for `%s'
fr: Aucune entr��e htmlxref.cnf trouv��e pour ����%s����

en: Handler %s of stage %s priority %s failed
fr: Gestionnaire de %s �� l'��tape %s priorit�� %s en ��chec

en: Must specify a title with a title command or @top
fr: Merci de sp��cifier un titre �� l'aide d'une commande de titrage ou @top

en: Error on closing redirection node file %s: %s
fr: Erreur de fermeture du fichier de redirection de n��ud ����%s������: %s

en: Old name for `%s' is a node of the document
fr: Ancien nom de ����%s���� est un n��ud dans ce document

en: Target node (new name for `%s') not in document: %s
fr: N��ud cible (nouveau nom de ����%s����) absent du document��: %s

en: Error on closing renamed node redirection file %s: %s
fr: Erreur de fermeture du fichier ����%s���� de redirection du n��ud renomm����: %s

en: Empty node name
fr: Nom de n��ud vide

en: Syntax for an external node used for `%s'
fr: Utilisation de la syntaxe pour un n��ud externe pour ����%s����

en: Document without nodes.
fr: Document sans n��ud.

en: Document without Top node.
fr: Document sans n��ud ����Top����.

en: Rename %s failed: %s
fr: Le renommage de ����%s���� a ��chou����: %s

en: @%s output more than once: %s
fr: @%s est rendu plus d'une fois��: %s

en: @%s outside of any node
fr: @%s en dehors de tout n��ud

en: Entry for index `%s' outside of any node
fr: L'entr��e de l'index ����%s���� est hors de tout n��ud

en: @image file `%s' unreadable: %s
fr: Fichier @image ����%s���� illisible��: %s

en: Cannot find @image file `%s.txt' nor alternate text
fr: Fichier @image ����%s.txt���� et texte de remplacement non trouv��s

en: @strong{Note...} produces a spurious cross-reference in Info; reword to avoid that
fr: @strong{Note...} produit un renvoi parasite dans Info��; reformulez pour ��viter cela

en: `.' or `,' must follow @xref, not %s
fr: ����.���� ou ����,���� doit suivre @xref, mais pas %s

en: `.' or `,' must follow @xref
fr: ����.���� ou ����,���� doit suivre @xref

en: @%s should only appear at beginning or end of document
fr: @%s autoris�� seulement en d��but ou en fin de document

en: Can't read file %s: %s
fr: Ne peut lire le fichier ����%s������: %s

en: Multiple @%s
fr: Multiples @%s

en: Bad syntax for @%s argument: %s
fr: Mauvaise syntaxe pour l'argument �� @%s��: %s

en: Bad or empty @%s formal argument: %s
fr: Argument formel @%s erron�� ou vide��: %s

en: %c%s requires a name
fr: %c%s a besoin d'un nom

en: %c%s missing close brace
fr: %c%s accolade fermante manquante

en: @itemx should not begin @%s
fr: @itemx ne peut d��buter un @%s

en: @itemx must follow @item
fr: @itemx vient apr��s @item

en: @%s has text but no @item
fr: @%s contient du texte mais pas de @item

en: `@end' expected `%s', but saw `%s'
fr: ����@end���� attendait ����%s����, mais a eu ����%s����

en: @%s seen before @end %s
fr: @%s rencontr�� avant @end %s

en: No matching `%cend %s'
fr: Aucun ����%cend %s���� correspondant

en: Misplaced %c
fr: %c mal plac��e

en: Unmatched `%c%s'
fr: ����%c%s���� sans correspondance

en: Macro `%s' called with too many args
fr: Macro ����%s���� appel��e avec trop d'arguments

en: @%s missing close brace
fr: @%s accolade fermante manquante

en: @%s `%s' previously defined
fr: @%s ����%s���� d��j�� d��fini

en: here is the previous definition as @%s
fr: voici la d��finition pr��c��dente de @%s

en: Missing name for @%s
fr: @%s sans nom

en: Missing category for @%s
fr: @%s sans cat��gorie

en: Unexpected argument on @%s line: %s
fr: Argument inattendu �� la ligne @%s��: %s

en: empty multitable
fr: multitable vide

en: Superfluous argument to @%s
fr: Argument superflu �� @%s

en: Bad argument to @%s
fr: Mauvais argument �� @%s

en: %s requires an argument: the formatter for %citem
fr: %s n��cessite un argument��: le formateur %citem

en: Command @%s not accepting argument in brace should not be on @%s line
fr: Une commande @%s n'acceptant pas d'argument entre parenth��ses
      ne peut se trouver sur un ligne @%s

en: Superfluous argument to @%s %s: %s
fr: Argument superflu �� @%s %s��: %s

en: Bad argument to @%s: %s
fr: Mauvais argument �� @%s��: %s

en: @%s: Cannot open %s: %s
fr: @%s��: impossible d'ouvrir %s��: %s

en: Encoding `%s' is not a canonical texinfo encoding
fr: L'encodage ����%s���� n'est pas accept�� par texinfo

en: unrecognized encoding name `%s'
fr: codage non reconnu ����%s����

en: @%s after the first element
fr: @%s apr��s le premier ��l��ment

en: @%s only meaningful on a @multitable line
fr: @%s n'a de sens que sur une ligne @multitable

en: @%s should not be associated with @top
fr: @%s ne peut ��trre associ�� �� @top

en: @node precedes @%s, but parts may not be associated with nodes
fr: @node pr��c��de @%s, mais des parties peuvent ne pas ��tre associ��es �� des n��uds

en: Empty argument in @%s
fr: Argument vide �� @%s

en: Empty node name after expansion `%s'
fr: Nom de n��ud vide apr��s expansion de ����%����

en: Empty menu entry name in `%s'
fr: Entr��e de menu vide dans ����%s����.

en: Empty node in menu entry
fr: Entr��e de menu sans nom de n��ud

en: @%s should not appear in @%s
fr: @%s ne devrait pas appara��tre dans @%s

en: @end %s should only appear at a line beginning
fr: @end %s ne peut appara��tre qu'en t��te de ligne

en: macro `%s' previously defined
fr: macro ����%s���� d��j�� d��finie

en: here is the previous definition of `%s'
fr: voici la d��finition pr��c��dente de ����%s����

en: Redefining Texinfo language command: @%s
fr: Red��finition de la commande de langue Texinfo��: %s

en: @%s without associated character
fr: @%s sans caract��re associ��

en: @%s defined with zero or more than one argument should be invoked with {}
fr: @%s d��fini sans ou avec plus d'un argument s'invoque avec {}

en: Macro call nested too deeply (set MAX_NESTED_MACROS to override; current value %d)
fr: Appel de macro trop profond��ment imbriqu��
      (d��rogation par MAX_NESTED_MACROS��; vaut actuellement %d)

en: Recursive call of macro %s is not allowed; use @rmacro if needed
fr: Appel r��cursif de la macro ����%���� non permis��; utiliser @rmacro si besoin

en: Accent command `@%s' must not be followed by whitespace
fr: La commande d'accentuation ����@%s���� doit ��tre suivie d'une espace

en: Use braces to give a command as an argument to @%s
fr: Utiliser des accolades pour passer une commande en argument �� ����@%s����

en: %c%s expects `i' or `j' as argument, not `%s'
fr: %c%s attend l'argument ����i���� ou ����j����, et non ����%s����

en: Accent command `@%s' must not be followed by new line
fr: La commande d'accentuation ����@%s���� ne doit pas ��tre suivie d'un retour charriot

en: @%s expected braces
fr: @%s accolades attendues

en: undefined flag: %s
fr: drapeau ind��fini��: %s

en: Bad syntax for @value
fr: Syntaxe erron��e pour @value

en: %c%s is obsolete.
fr: %c%s est obsol��te.

en: %c%s is obsolete; %s
fr: %c%s est obsol��te��; %s

en: @%s should only appear at a line beginning
fr: @%s ne peut appara��tre qu'en d��but de ligne

en: @%s not allowed inside `@%s' block
fr: @%s interdit dans un bloc ����@%s����

en: @%s should only appear in heading or footing
fr: @%s ne peut appara��tre qu'en ent��te ou en pied

en: @%s not meaningful inside `@%s' block
fr: @%s n'a aucun sens dans un bloc ����%s����

en: @tab before @item
fr: @tab avant @item

en: Too many columns in multitable item (max %d)
fr: Trop de colonnes dans une entr��e de multitable (%d max)

en: ignoring @tab outside of multitable
fr: inhibition de @tab hors de multitable

en: @%s outside of table or list
fr: @%s en dehors d'une table ou d'une liste

en: Must be after `@%s' to use `@%s'
fr: Il faut ��tre apr��s ����@%s���� pour utiliser ����@%s����

en: @%s not meaningful outside `@titlepage' and `@quotation' environments
fr: @%s n'a aucun sens hors des environnements ����@titlepage���� et ����@quotation����

en: @dircategory after first node
fr: @dircategory apr��s le premier n��ud

en: @direntry after first node
fr: @direntry apr��s le premier n��ud

en: @%s seen before first @node
fr: @%s vu avant le premier @node

en: perhaps your @top node should be wrapped in @ifnottex rather than @ifinfo?
fr: votre n��ud @top devrait peut-��tre ��tre dans @ifnottex au lieu de @ifinfo��?

en: @%s should only appear in math context
fr: @%s est r��serv�� au contexte math

en: Unknown command `%s'
fr: Commande inconnue ����%s����

en: Unexpected @
fr: @ inattendu

en: @%s is not meaningful outside `@float' environment
fr: @%s n'a aucun sens hors de l'environnement ����@float����

en: @%s should be right below `@float'
fr: @%s se place juste apr��s ����@float����

en: Ignoring multiple @%s
fr: @%s multiples ignor��s

en: Command @%s does not accept arguments
fr: La commande @%s s'emploie sans argument

en: Command @%s missing a node or external manual argument
fr: Commande @%s d��pourvue d'argment n��ud ou manuel externe

en: In @%s empty cross reference name after expansion `%s'
fr: Dans @%s, nom de r��f��rence crois��e vide apr��s expansion de ����%s����

en: In @%s empty cross reference title after expansion `%s'
fr: Dans @%s, titre de r��f��rence crois��e vide apr��s expansion de ����%s����

en: @image missing filename argument
fr: @image sans nom de fichier

en: Superfluous arguments for node
fr: Arguments de n��ud superflus

en: Remaining argument on @%s line: %s
fr: Mauvais argument �� la ligne @%s��: %s

en: Environment command %s as argument to @%s
fr: Commande d'environnement %s en argument �� @%s

en: Empty @%s
fr: @%s vide

en: column fraction not a number: %s
fr: Fraction de colonne non num��rique��: %s

en: @sp arg must be numeric, not `%s'
fr: L'argument �� @sp doit ��tre num��rique, et non ����%s����

en: Reserved index name %s
fr: %s est un nom d'index r��serv��

en: Unknown source index in @%s: %s
fr: Source d'index inconnue dans ����%s������: %s

en: Unknown destination index in @%s: %s
fr: Destination d'index inconnue dans ����%s������: %s

en: @%s leads to a merging of %s in itself, ignoring
fr: @%s conduit �� une fusion de %s avec lui-m��me��; on ignore

en: Unknown index `%s' in @printindex
fr: Index ����%s���� inconnu dans @printindex

en: Printing an index `%s' merged in another one `%s'
fr: Impression d'un index ����%s���� fusionn�� dans un autre ����%s����

en: Printindex before document beginning: @printindex %s
fr: Printindex avant le d��but du document��: @printindex %s

en: @%s arg must be `top' or `bottom', not `%s'
fr: L'argument �� @%s est ����top���� ou ����bottom����, mais pas ����%s����

en: Only @%s 10 or 11 is supported, not `%s'
fr: Seuls @%s 10 ou 11��sont autoris��s, pas ����%s����

en: @%s arg must be `separate' or `end', not `%s'
fr: L'argument �� @%s est ����separate���� ou ����end����, mais pas ����%s����

en: @%s arg must be `on', `off' or `odd', not `%s'
fr: L'argument �� @%s est ����on����, ����off���� ou ����odd����, mais pas ����%s����

en: Expected @%s on or off, not `%s'
fr: @%s peut ��tre ����on���� ou ����off����, mais pas ����%s����

en: @kbdinputstyle arg must be `code'/`example'/`distinct', not `%s'
fr: L'argument �� @kbdinputstyle est ����code����, ����example���� ou ����distinct����, mais pas ����%s����

en: %s:%d: warning: %s (possibly involving @%s)
fr: %s��: %d��: Attention��: %s (implique probablement @%s)

en: %s:%d: warning: %s
fr: %s��:%d��: avertissement��: %s

en: warning: %s
fr: avertissement��: %s

en: Raising the section level of @%s which is too low
fr: ��l��vation du niveau de section de ����@%s���� qui est trop bas

en: No chapter-level command before @%s
fr: Pas de commande niveau chapitre avant @%s

en: Lowering the section level of @%s appearing after a lower element
fr: Abaissement du niveau de section de @%s qui appara��t apr��s un ��l��ment subalterne

en: No sectioning command associated with @%s
fr: Acune commande de sectionnage n'est associ��e �� @%s

en: Menu reference to nonexistent node `%s'
fr: Entr��e de menu pour un n��ud ����%s���� inexistant

en: Menu entry node name `%s' different from %s name `%s'
fr: Entr��e de menu ����%s���� diff��rente du nom de %s ����%s����

en: unreferenced node `%s'
fr: n��ud ����%s���� non r��f��renc��

en: Node `%s' is %s for `%s' in sectioning but not in menu
fr: Le n��ud ����%s���� est %s dans le d��coupage, mais pas dans le menu

en: Node %s `%s' in menu `%s' and in sectioning `%s' differ
fr: Le n��ud %s ����%s���� est ����%s���� dans le menu mais ����%s���� dans le sectionnage

en: Node `%s' is %s for `%s' in menu but not in sectioning
fr: Le n��ud ����%s���� est %s pour ����%s���� dans le menu mais pas dans le sectionnage

en: %s pointer `%s' (for node `%s') different from %s name `%s'
fr: Le pointeur %s ����%s���� (pour le n��ud ����%s����) diff��re de %s nomm�� ����%s����

en: Node `%s' lacks menu item for `%s' despite being its Up target
fr: Le n��ud ����%s���� n'a pas d'entr��e de menu pour ����%s����,  dont le ����Up���� le d��signe

en: For `%s', up in menu `%s' and up `%s' don't match
fr: Pour ����%s����, avant dans le menu ����%s���� et avant ����%s���� ne correspondent pas

en: @%s reference to nonexistent node `%s'
fr: @%s pointe vers un n��ud ����%s���� inexistant

en: @%s to `%s', different from %s name `%s'
fr: @%s pour ����%s����, diff��rent de %s nomm�� ����%s����

en: Empty index key in @%s
fr: Entr��e d'index vide dans @%s

en: Can't open %s for writing: %s
fr: Impossible d'ouvrir %s en ��criture��: %s

en: tex4ht error opening %s: %s
fr: Erreur d'ouverture de %s par tex4ht��: %s

en: chdir to %s failed
fr: ��chec de la bascule vers le r��pertoire %s

en: tex4ht output file missing: %s
fr: Fichier de sortie pour tex4ht absent��: %s

en: tex4ht processing produced %d items in HTML; expected %d, the number of items found in the document
fr: Le traitement par tex4ht a produit %d ��l��ments HTML��;
      %d ��taient attendus, nombre d'��l��ments trouv��s dans le document

en: tex4ht output has no HTML item for @%s %s
fr: La sortie de tex4html n'a pas d'��l��ment HTML pour @%s %s

en: error loading %s: %s
fr: erreur de chargement de ����%s������: %s

en: Unknown variable %s
fr: Variable ����%s���� inconnue

en: Can't read init file %s
fr: Impossible de lire le fichier d'initialisation ����%s����

en: Usage: makeinfo [OPTION]... TEXINFO-FILE...
fr: Utilisation��: makeinfo [OPTION]... FICHIER-TEXINFO...

en:   or:  texi2any [OPTION]... TEXINFO-FILE...
fr: Utilisation��: texi2any [OPTION]... FICHIER-TEXINFO...

en: Translate Texinfo source documentation to various other formats, by default
    Info files suitable for reading online with Emacs or standalone GNU Info.
fr: Traduit une documentation source Texinfo en divers autres formats. 
    Par d��faut, en fichiers Info adapt��s �� une lecture en ligne avec Emacs
    ou avec le lecteur Info autonome GNU.

en: Options for Info and plain text:
          --disable-encoding      do not output accented and special characters
                                    in Info output based on @documentencoding.
          --enable-encoding       override --disable-encoding (default).
          --fill-column=NUM       break Info lines at NUM characters (default %d).
          --footnote-style=STYLE  output footnotes in Info according to STYLE:
                                    `separate' to put them in their own node;
                                    `end' to put them at the end of the node, in
                                    which they are defined (this is the default).
          --paragraph-indent=VAL  indent Info paragraphs by VAL spaces (default %d).
                                    If VAL is `none', do not indent; if VAL is
                                    `asis', preserve existing indentation.
          --split-size=NUM        split Info files at size NUM (default %d).
fr: Options pour les formats Info et texte��:
          --disable-encoding      Ne pas conserver les caract��res sp��ciaux et
                                    accentu��s dans la sortie Info (se basant
                                    sur @documentencoding).
          --enable-encoding       Outrepasse --disable-encoding (par d��faut).
          --fill-column=NB        Coupe les lignes Info tous les NB caract��res
                                    (par d��faut %d).
          --footnote-style=STYLE  Produit les notes des bas de page (pour le
                                    format Info) en fonction du STYLE��:
                                    ����separate���� pour les placer dans leur propre
                                      n��ud.
                                    ����end���� pour les placer �� la fin du n��ud o��
                                      ils sont d��finis (par d��faut).
          --paragraph-indent=NB   Indente les paragraphes Info par NB espaces
                                    (par d��faut %d). Si NB est ����none����, ne pas
                                    indenter��; si NB est ����asis����, pr��server
                                    l'indentation existante.
          --split-size=NB         S��pare les fichiers Info �� la taille NB (par
                                    d��faut %d).

en: Options for XML and Docbook:
          --output-indent=VAL     does nothing, retained for compatibility.
fr: Options pour les formats XML et Docbook��:
          --output-indent=VAL     sans objet (conserv�� pour compatibilit��).

en: Options for DVI/PS/PDF:
          --Xopt=OPT              pass OPT to texi2dvi; can be repeated.
fr: Options pour les formats DVI, PS et PDF��:
          --Xopt=OPTION           Passe OPTION �� texi2dvi��; peut ��tre r��p��t��.

en: %s: --footnote-style arg must be `separate' or `end', not `%s'.
fr: %s��: --footnote-style est ����separate���� ou ����end����, mais pas ����%s����.

en: %s: --paragraph-indent arg must be numeric/`none'/`asis', not `%s'.
fr: %s��: --paragraph-indent est num��rique, ����none���� ou ����asis����, mais pas ����%s����.

en: %s: Ignoring unrecognized TEXINFO_OUTPUT_FORMAT value `%s'.
fr: %s��: valeur ����%s���� de TEXINFO_OUTPUT_FORMAT non reconnue, ignor��e.

en: when generating %s, only one input FILE may be specified with -o
fr: pour g��n��rer %s, un seul fichier d'entr��e peut ��tre sp��cifi�� par -o

en: Ignoring splitting for format %s
fr: D��coupage sans objet pour le format %s

en: %s: missing file argument.
fr: %s��: argument fichier absent.

en: Try `%s --help' for more information.
fr: Consultez ����%s --help���� pour plus d'informations.

en: Error on closing macro expand file %s: %s
fr: Erreur de fermeture du fichier d'expansion de macros ����%s������: %s

en: Could not open %s for writing: %s
fr: Impossible d'ouvrir ����%s���� en ��criture��: %s

en: Error on closing %s: %s
fr: Erreur de fermeture de ����%s������: %s

en: display this help and exit
fr: affiche cet aide et s'arr��te

en: send output to FILE
fr: envoie la sortie dans le fichier FILE

en: display version information and exit
fr: affiche la version du logiciel et s'arr��te

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
fr: Utilisation��: %s [OPTION]... FICHIER...

en: Generate a sorted index for each TeX output FILE.
fr: Produit un index tri�� pour chaque FICHIER de sortie TeX.

en: Usually FILE... is specified as `foo.%c%c' for a document `foo.texi'.
fr: D'habitude FICHIER... est indiqu�� ����foo.%c%c���� pour un document ����foo.texi����.

en: 
    Options:
fr: 
    Options��:

en: failure reopening %s
fr: ��chec de la r��ouverture de %s

en: %s: not a texinfo index file
fr: %s��: n'est pas un fichier d'index Texinfo

en: No page number in %s
fr: Aucun num��ro de page dans %s

en: entry %s follows an entry with a secondary name
fr: l'entr��e %s suit une entr��e ayant un nom secondaire
