yelp 2.12.0 - en to fr translation catalogue (174 entries)

en: GNU Info Pages
fr: Pages Info GNU

en: Configuration Files
fr: Fichiers de configuration

en: Development
fr: Développement

en: FORTRAN Functions
fr: Fonctions FORTRAN

en: Games
fr: Jeux

en: Hardware Devices
fr: Périphériques matériels

en: Kernel Routines
fr: Routines du noyau

en: Library Functions
fr: Fonctions de bibliothèques

en: Manual Pages
fr: Pages de manuel

en: OpenSSL Applications
fr: Applications OpenSSL

en: OpenSSL Configuration
fr: Configuration OpenSSL

en: OpenSSL Overviews
fr: Divers OpenSSL

en: Overviews
fr: Divers

en: POSIX Functions
fr: Fonctions POSIX

en: POSIX Headers
fr: Entêtes POSIX

en: Perl Functions
fr: Fonctions Perl

en: Qt Functions
fr: Fonctions QT

en: System Administration
fr: Administration système

en: System Calls
fr: Appels système

en: Termcap Applications
fr: Applications Termcap

en: X11 Applications
fr: Applications X11

en: X11 Configuration
fr: Configuration X11

en: X11 Devices
fr: Périphériques X11

en: X11 Functions
fr: Fonctions X11

en: X11 Games
fr: Jeux X11

en: X11 Overviews
fr: Divers X11

en: Accessibility
fr: Accessibilité

en: Accessories
fr: Accessoires

en: Desktop
fr: Bureau

en: Education Applications
fr: Applications éducatives

en: Graphics
fr: Graphisme

en: Help Topics
fr: Sommaire de l'aide

en: Office
fr: Bureautique

en: Other
fr: Autre

en: Other Documentation
fr: Autre documentation

en: Panel Applets
fr: Applets de tableaux de bord

en: Preferences
fr: Préférences

en: Programming
fr: Programmation

en: Scientific
fr: Applications scientifiques

en: System Tools
fr: Outils système

en: X Applications
fr: Applications X

en: <b>Accessibility</b>
fr: <b>Accessibilité</b>

en: <b>Fonts</b>
fr: <b>Polices</b>

en: Add Bookmark
fr: Ajouter un signet

en: Bookmarks
fr: Signets

en: C_ase sensitive
fr: Sensible à la c_asse

en: Find
fr: Rechercher

en: Open Location
fr: Ouvrir l'emplacement

en: Re_name
fr: Re_nommer

en: _Bookmarks:
fr: _Signets :

en: _Browse with caret
fr: _Naviguer avec les carets

en: _Find:
fr: _Rechercher :

en: _Fixed width:
fr: Chasse _fixe :

en: _Location:
fr: _Emplacement :

en: _Next
fr: _Suivant

en: _Previous
fr: _Précédent

en: _Title:
fr: _Titre :

en: _Use system fonts
fr: _Utiliser les polices système

en: _Variable width:
fr: Chasse _variable :

en: _Wrap around
fr: Recherche _circulaire

en: Font for fixed text
fr: Police à chasse fixe

en: Font for text
fr: Police du texte

en: Font for text with fixed width.
fr: Police de texte à chasse fixe.

en: Font for text with variable width.
fr: Police pour le texte à chasse variable.

en: Use a keyboard-controllable caret when viewing pages.
fr: Utiliser un caret contrôlable par le clavier lorsque de la visualisation des pages.

en: Use caret
fr: Utiliser avec le caret

en: Use system fonts
fr: Utiliser les polices systèmes

en: Use the default fonts set for the system.
fr: Utiliser les polices définies pour le système.

en: Yelp Factory
fr: Fabrique Yelp

en: Open Bookmark in New Window
fr: Ouvrir le signet dans une nouvelle fenêtre

en: Rename Bookmark
fr: Renommer le signet

en: Remove Bookmark
fr: Supprimer le signet

en: A bookmark titled %s already exists for this page.
fr: Un signet intitulé %s existe déjà pour cette page.

en: A bookmark titled <b>%s</b> already exists for this page.
fr: Un signet intitulé <b>%s</b> existe déjà pour cette page.

en: Document Sections
fr: Sections du document

en: The file ‘%s’ could not be parsed. Either the file does not exist, or it is not well-formed XML.
fr: Le fichier « %s » ne peut être analysé. Il n'existe pas ou alors ce n'est pas un fichier XML correct.

en: An unknown error occured
fr: Une erreur inconnue est apparue

en: Could not load document
fr: Impossible de charger le document

en: Could not load section
fr: Impossible de charger la section

en: Could not read the table of contents
fr: Impossible de lire la table des matières

en: Unsupported Format
fr: Format non supporté

en: Could not read document
fr: Impossible de lire le document

en: Could not process document
fr: Impossible de traiter le document

en: No information is available about the error.
fr: Aucune information n'est disponible à propos de cette erreur.

en: The file  ‘%s’ could not be parsed. Either the file does not exist, or it is not a well-formed info page.
fr: Le fichier « %s » ne peut être analysé. Il n'existe pas ou ce n'est pas une page info correcte.

en: The file ‘%s’ could not be read and decoded. The file may be compressed in an unsupported format.
fr: Le fichier « %s » ne peut être lu et décodé. Le fichier peut être compressé dans format non supporté.

en: Define which cache directory to use
fr: Définit le répertoire de cache à utiliser

en: Could not activate Yelp: '%s'
fr: Impossible d'activer Yelp : « %s »

en: Could not open new window.
fr: Impossible d'ouvrir une nouvelle fenêtre.

en: Help
fr: Aide

en: The file ‘%s’ could not be parsed.  Either the file does not exist, or it is formatted incorrectly.
fr: Le fichier « %s » ne peut être analysé. Il n'existe pas ou il est incorrectement formaté.

en: Document Information
fr: Information sur le document

en: The YelpDocInfo struct of the document
fr: La structure YelpDocInfo du document

en: Preparing to print
fr: Préparation de l'impression

en: Generating PDF is not currently supported
fr: La génération de PDF n'est actuellement pas supportée

en: Printing is not supported on this printer
fr: L'impression n'est pas supportée sur cette imprimante

en: You were trying to print to a printer using the "%s" driver.  This program requires a PostScript printer driver.
fr: Vous essayez d'imprimer en utilisant le driver « %s ». Cette application nécessite une imprimante PostScript

en: An error occurred while printing
fr: Une erreur s'est produite durant l'impression

en: It was not possible to print your document
fr: Impossible d'imprimer le document

en: Printing
fr: Impression en cours

en: <b>Printing</b>
fr: <b>Impression</b>

en: Waiting to print
fr: Attente d'impression

en: _From:
fr: _De :

en: Sets the start of the range of pages to be printed
fr: Définit la première page devant être imprimée

en: _To:
fr: _À :

en: Sets the end of the range of pages to be printed
fr: Définit la dernière page devant être imprimée

en: Your search could not be processed. The file ‘%s’ is either missing or is not a valid XSLT stylesheet.
fr: La recherche ne peut être effectuée. Le fichier « %s » est manquant ou n'est pas une feuille de style XSLT valide.

en: No href attribute found on yelp:document
fr: Aucun attribut href trouvé dans yelp:document

en: Out of memory
fr: À cours de mémoire

en: Help Contents
fr: Contenu de l'aide

en: Could not load the OMF file '%s'.
fr: Impossible de charger le fichier OMF « %s ».

note: TRANSLATORS: This is an image of the opening quote character used to watermark blockquote elements.  Different languages use different opening quote characters, so the icon name is translatable.  The name of the icon should be "yelp-watermark-blockquote-XXXX", where XXXX is the Unicode code point of
en: yelp-watermark-blockquote-201C
fr: yelp-watermark-blockquote-00AB

en: YelpTocPager: Pause count is negative.
fr: YelpTocPager : le compteur de pause est négatif.

en: Read man page for %s
fr: Lire la page man pour %s

en: Read info page for %s
fr: Lire la page info de %s

en: The table of contents could not be loaded. The file ‘%s’ is either missing or is not well-formed XML.
fr: La table des matières ne peut être chargée. Le fichier « %s » est manquant ou ce n'est pas un fichier XML correct.

en: Command Line Help
fr: Aide en ligne de commande

en: The table of contents could not be processed. The file ‘%s’ is either missing or is not a valid XSLT stylesheet.
fr: La table des matières ne peut être traitée. Le fichier « %s » est manquant ou n'est pas une feuille de style XSLT valide.

en: _File
fr: _Fichier

en: _Edit
fr: _Édition

en: _Go
fr: A_ller

en: _Bookmarks
fr: _Signets

en: _Help
fr: _Aide

en: _New Window
fr: _Nouvelle fenêtre

en: Print This Document
fr: Imprimer ce document

en: Print This Page
fr: Imprimer cette page

en: About This Document
fr: À propos de ce document

en: Open _Location
fr: Ouvrir l'emp_lacement

en: _Close Window
fr: _Fermer la fenêtre

en: _Copy
fr: _Copier

en: _Select All
fr: Tout _sélectionner

en: _Find...
fr: _Rechercher...

en: Find Pre_vious
fr: Rechercher le _précédent

en: Find previous occurrence of the word or phrase
fr: Rechercher l'occurence précédente du mot ou de la phrase

en: Find Ne_xt
fr: Rechercher le _suivant

en: Find next occurrence of the word or phrase
fr: Rechercher la prochaine occurence du mot ou de la phrase

en: _Preferences
fr: _Préférences

en: _Reload
fr: _Recharger

en: _Back
fr: _Précédent

en: Show previous page in history
fr: Affiche la page précédente de l'historique

en: _Forward
fr: _Suivant

en: Show next page in history
fr: Affiche la page suivante de l'historique

en: _Help Topics
fr: Sommaire de l'_aide

en: Go to the listing of help topics
fr: Aller à la liste du sommaire de l'aide.

en: _Previous Section
fr: Section _précédente

en: _Next Section
fr: Section suiva_nte

en: _Contents
fr: _Sommaire

en: _Add Bookmark
fr: _Ajouter un signet

en: _Edit Bookmarks...
fr: _Éditer les signets...

en: _Open Link
fr: _Ouvrir le lien

en: Open Link in _New Window
fr: Ouvrir le lien dans une _nouvelle fenêtre

en: _Copy Link Address
fr: _Copier l'adresse du lien

en: _About
fr: À _propos

en: Copy _Email Address
fr: _Copier l'adresse du courriel

en: Help Browser
fr: Navigateur d'aide

en: The Uniform Resource Identifier for the file is invalid.
fr: L'identificateur uniforme de ressource pour le fichier n'est pas valide.

en: The Uniform Resource Identifier ‘%s’ is invalid or does not point to an actual file.
fr: L'identificateur uniforme de ressource « %s » n'est pas valide ou ne pointe pas sur le fichier actuel.

en: Man pages are not supported in this version.
fr: Les pages de manuel ne sont pas supportées dans cette version.

en: GNU info pages are not supported in this version
fr: Les pages GNU info ne sont pas supportées dans cette version

en: Search is not supported in this version.
fr: La recherche n'est pas supportée dans cette version.

en: SGML documents are no longer supported. Please ask the author of the document to convert to XML.
fr: Les documents SGML ne sont plus supportés. Veuillez demander à l'auteur du document de le convertir en XML.

en: _Search:
fr: _Rechercher :

en: Search for other documentation
fr: Recherche d'un autre documentation

en: Fin_d:
fr: _Rechercher :

en: Find _Next
fr: Rechercher le _suivant

en: Find _Previous
fr: Rechercher le _précédent

en: A transformation context could not be created for the file ‘%s’. The format may not be supported.
fr: Un contexte de transformation ne peut être créé pour le fichier « %s ». Le format n'est peut être pas supporté.

en: The section ‘%s’ does not exist in this document. If you were directed to this section from a Help button in an application, please report this to the maintainers of that application.
fr: La section « %s » n'existe pas dans ce document. Si vous avez été dirigé vers cette section par une bouton d'aide dans une application, veuillez reporter cela au mainteneur de cette application.

en: The file ‘%s’ could not be read.  This file might be missing, or you might not have permissions to read it.
fr: Le fichier « %s » ne peut être lu. Ce fichier peut être manquant, ou vous n'avez les droits suffisants pour le lire.

en: Loading...
fr: Chargement...

en: A documentation browser and viewer for the Gnome Desktop.
fr: Un navigateur et lecteur de documentation pour le bureau GNOME.

en: The file ‘%s’ could not be parsed. Either the file does not exist, or it is improperly formatted.
fr: Le fichier « %s » ne peut être analysé. Soit il n'existe pas, soit il est mal formaté.

en: The document ‘%s’ could not be processed. The file ‘%s’ is either missing, or it is not a valid XSLT stylesheet.
fr: Le document « %s » ne peut être traité. Le fichier « %s » est manquant ou n'est pas une feuille de style XSLT valide.

en: Get help with GNOME
fr: Obtenir de l'aide sur GNOME
