GNU grep 2.14 - en to fr translation catalogue (111 entries)

en: invalid argument %s for %s
fr: argument %s incorrect pour %s

en: ambiguous argument %s for %s
fr: argument %s ambigu pour %s

en: Valid arguments are:
fr: Les arguments valables sont��:

en: write error
fr: erreur d'��criture

en: Unknown system error
fr: Erreur syst��me inconnue

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
fr: %s��: l'option ����%s���� est ambigu����; possibilit��s��:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
fr: %s��: l'option ����--%s���� n'accepte pas d'argument

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
fr: %s��: l'option ����%c%s���� n'accepte pas d'argument

en: %s: option '--%s' requires an argument
fr: %s��: l'option ����--%s���� n��cessite un argument

en: %s: unrecognized option '--%s'
fr: %s��: option ����--%s���� non reconnue

en: %s: unrecognized option '%c%s'
fr: %s��: option ����%c%s���� non reconnue

en: %s: invalid option -- '%c'
fr: %s��: option incorrecte ��� ����%c����

en: %s: option requires an argument -- '%c'
fr: %s��: l'option n��cessite un argument ��� ����%c����

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
fr: %s��: l'option ����-W %s���� est ambigu��

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
fr: %s��: l'option ����-W %s���� n'accepte pas d'argument

en: %s: option '-W %s' requires an argument
fr: %s��: l'option ����-W %s���� n��cessite un argument

en: memory exhausted
fr: m��moire ��puis��e

en: unable to record current working directory
fr: impossible d'enregistrer le r��pertoire de travail actuel

en: failed to return to initial working directory
fr: ��chec de retour au r��pertoire initial de travail

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
fr: ����

en: '
fr: ����

en: Success
fr: R��ussite

en: No match
fr: Pas de correspondance

en: Invalid regular expression
fr: Expression rationnelle incorrecte

en: Invalid collation character
fr: Caract��re de collation incorrect

en: Invalid character class name
fr: Nom de classe de caract��res incorrect

en: Trailing backslash
fr: Barre oblique inverse finale

en: Invalid back reference
fr: R��f��rence arri��re incorrecte

en: Unmatched [ or [^
fr: [ ou [^ sans correspondance

en: Unmatched ( or \(
fr: ( ou \( sans correspondance

en: Unmatched \{
fr: \{ sans correspondance

en: Invalid content of \{\}
fr: Contenu de \{\} incorrect

en: Invalid range end
fr: Fin d'intervalle incorrecte

en: Memory exhausted
fr: M��moire ��puis��e

en: Invalid preceding regular expression
fr: Expression rationnelle pr��c��dente incorrecte

en: Premature end of regular expression
fr: Fin pr��matur��e d'expression rationnelle

en: Regular expression too big
fr: Expression rationnelle trop grande

en: Unmatched ) or \)
fr: ) ou \) sans correspondance

en: No previous regular expression
fr: Pas d'expression rationnelle pr��c��dente

en: Packaged by %s (%s)
fr: Empaquet�� par %s (%s)

en: Packaged by %s
fr: Empaquet�� par %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
fr: ��

en: 
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
fr: 
    Licence GPLv3+: GNU GPL version 3 ou ult��rieure <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    Logiciel libre��: vous ��tes libre de le modifier ou de le redistribuer.
    Il n'y a AUCUNE GARANTIE, dans les limites autoris��es par la loi.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
fr: ��crit par %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
fr: ��crit par %s et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
fr: ��crit par %s, %s et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
fr: ��crit par %s, %s, %s,
    et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
fr: ��crit par %s, %s, %s,
    %s, et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
fr: ��crit par %s, %s, %s,
    %s, %s, et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
fr: ��crit par %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
fr: ��crit par %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
fr: ��crit par %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
fr: ��crit par %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, et d'autres.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: 
    Report bugs to: %s
fr: 
    Signalez toute anomalie ����: %s

en: Report %s bugs to: %s
fr: Signalez les anomalies de %s ����: %s

en: %s home page: <%s>
fr: Page d'accueil de %s��: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
fr: Page d'accueil de %s��: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
fr: Aide globale sur les logiciels GNU��: <http://www.gnu.org/help/gethelp>

en: invalid %s%s argument '%s'
fr: argument %s%s incorrect ����%s����

en: invalid suffix in %s%s argument '%s'
fr: suffixe incorrect dans l'argument %s%s ����%s����

en: %s%s argument '%s' too large
fr: argument %s%s ����%s���� trop grand

en: unbalanced [
fr: [ non appari��

en: invalid character class
fr: classe de caract��res incorrecte

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
fr: la syntaxe d'une classe de caract��res est [[:space:]], pas [:space:]

en: unfinished \ escape
fr: s��quence d'��chappement \ non termin��e

en: unbalanced (
fr: ( non appari��e

en: no syntax specified
fr: aucune syntaxe indiqu��e

en: unbalanced )
fr: ) non appari��e

en: PATTERN is an extended regular expression (ERE).
fr: MOTIF est une expression rationnelle ��tendue (ERE).

en: Invocation as 'egrep' is deprecated; use 'grep -E' instead.
fr: L'utilisation de ����egrep���� doit ��tre abandonn��e��; utilisez ����grep -E���� �� la place.

en: PATTERN is a set of newline-separated fixed strings.
fr: MOTIF est un ensemble de cha��nes fixes s��par��es par des changements de ligne.

en: Invocation as 'fgrep' is deprecated; use 'grep -F' instead.
fr: L'utilisation de ����fgrep���� doit ��tre abandonn��e��; utilisez ����grep -F���� �� la place.

en: PATTERN is, by default, a basic regular expression (BRE).
fr: MOTIF est, par d��faut, une expression rationnelle simple.

en: 'egrep' means 'grep -E'.  'fgrep' means 'grep -F'.
    Direct invocation as either 'egrep' or 'fgrep' is deprecated.
fr: ����egrep���� ��quivaut �� ����grep -E����. ����fgrep���� ��quivaut �� ����grep -F����.
    L'invocation directe de ����egrep���� ou ����fgrep���� doit ��tre abandonn��e.

en: others, see <http://git.sv.gnu.org/cgit/grep.git/tree/AUTHORS>
fr: autres, consultez <http://git.sv.gnu.org/cgit/grep.git/tree/AUTHORS>

en: invalid context length argument
fr: argument de longueur de contexte incorrect

en: lseek failed
fr: ��chec de lseek

en: input is too large to count
fr: taille des donn��es en entr��e trop importante pour compter

en: Binary file %s matches
fr: Fichier binaire %s correspondant

en: warning: %s: %s
fr: Avertissement��: %s��: %s

en: recursive directory loop
fr: boucle de r��pertoire r��cursive

en: input file %s is also the output
fr: le fichier d'entr��e %s est aussi en sortie

en: (standard input)
fr: (entr��e standard)

en: Usage: %s [OPTION]... PATTERN [FILE]...
fr: Utilisation��: %s [OPTION]... MOTIF [FICHIER]...

en: Try '%s --help' for more information.
fr: Ex��cutez ����%s --help���� pour obtenir des renseignements compl��mentaires.

en: Search for PATTERN in each FILE or standard input.
fr: Chercher un MOTIF dans chaque FICHIER ou �� partir de l'entr��e standard.

en: Example: %s -i 'hello world' menu.h main.c
    
    Regexp selection and interpretation:
fr: Exemple��: %s -i 'Bonjour, le monde' menu.h main.c
    
    S��lection et interpr��tation de l'expression rationnelle��:

en:   -E, --extended-regexp     PATTERN is an extended regular expression (ERE)
      -F, --fixed-strings       PATTERN is a set of newline-separated fixed strings
      -G, --basic-regexp        PATTERN is a basic regular expression (BRE)
      -P, --perl-regexp         PATTERN is a Perl regular expression
fr:   -E, --extended-regexp     MOTIF est une expression rationnelle ��tendue
      -F, --fixed-regexp        cha��nes fixes s��par��es par des changements de ligne
      -G, --basic-regexp        MOTIF est une expression rationnelle de base
      -P, --perl-regexp         MOTIF est une expression rationnelle en Perl

en:   -e, --regexp=PATTERN      use PATTERN for matching
      -f, --file=FILE           obtain PATTERN from FILE
      -i, --ignore-case         ignore case distinctions
      -w, --word-regexp         force PATTERN to match only whole words
      -x, --line-regexp         force PATTERN to match only whole lines
      -z, --null-data           a data line ends in 0 byte, not newline
fr:   -e, --regexp=MOTIF        utiliser MOTIF comme expression rationnelle
      -f, --file=FICHIER        charger le MOTIF depuis ce FICHIER
      -i, --ignore-case         ignorer la distinction de la casse
      -w, --word-regexp         forcer la correspondance du MOTIF en mots entiers
      -x, --line-regexp         forcer la correspondance du MOTIF en lignes enti��res
      -z, --null-data           finir les lignes de donn��es par un octet nul

en: 
    Miscellaneous:
      -s, --no-messages         suppress error messages
      -v, --invert-match        select non-matching lines
      -V, --version             print version information and exit
          --help                display this help and exit
          --mmap                deprecated no-op; evokes a warning
fr: 
    Divers��:
      -s, --no-messages         supprimer les messages d'erreur
      -v, --invert-match        s��lectionner les lignes sans correspondance
      -V, --version             afficher le nom et la version du logiciel
          --help                afficher l'aide et quitter
          --mmap                ignor��, �� abandonner, ��mets un avertissement

en: 
    Output control:
      -m, --max-count=NUM       stop after NUM matches
      -b, --byte-offset         print the byte offset with output lines
      -n, --line-number         print line number with output lines
          --line-buffered       flush output on every line
      -H, --with-filename       print the file name for each match
      -h, --no-filename         suppress the file name prefix on output
          --label=LABEL         use LABEL as the standard input file name prefix
fr: 
    Contr��le de la sortie��:
      -m, --max-count=NOMBRE    arr��ter apr��s NOMBRE correspondances
      -b, --byte-offset         afficher la position en octet avec la sortie
      -n, --line-number         afficher le num��ro de ligne avec la sortie
          --line-buffered       vider le tampon apr��s chaque ligne
      -H, --with-filename       afficher le nom de fichier avec les correspondances
      -h, --no-filename         supprimer le pr��fixe de nom de fichier en sortie
          --label=��TIQUETTE     utiliser ��TIQUETTE pour le pr��fixe d'entr��e standard

en:   -o, --only-matching       show only the part of a line matching PATTERN
      -q, --quiet, --silent     suppress all normal output
          --binary-files=TYPE   assume that binary files are TYPE;
                                TYPE is 'binary', 'text', or 'without-match'
      -a, --text                equivalent to --binary-files=text
fr:   -o, --only-matching       n'afficher que la partie de ligne correspondante
      -q, --quiet, --silent     supprimer toute la sortie standard
          --binary-files=TYPE   consid��rer que les fichiers binaires sont de type
                                TYPE��: ����binary����, ����text���� ou ����without-match����
      -a, --text                identique �� --binary-files=text

en:   -I                        equivalent to --binary-files=without-match
      -d, --directories=ACTION  how to handle directories;
                                ACTION is 'read', 'recurse', or 'skip'
      -D, --devices=ACTION      how to handle devices, FIFOs and sockets;
                                ACTION is 'read' or 'skip'
      -r, --recursive           like --directories=recurse
      -R, --dereference-recursive  likewise, but follow all symlinks
fr:   -I                        identique �� --binary-files=without-match
      -d, --directories=ACTION  la fa��on de traiter les r��pertoires��;
                                ACTION est ����read����, ����recurse���� ou ����skip����
      -D, --devices=ACTION      la fa��on de traiter les p��riph��riques, les FIFOS
                                et les sockets��; ACTION est ����read���� ou ����skip����
      -r, --recursive           identique �� --directories=recurse
      -R, --dereference-recursive  similaire, mais avec suivi des liens symboliques

en:       --include=FILE_PATTERN  search only files that match FILE_PATTERN
          --exclude=FILE_PATTERN  skip files and directories matching FILE_PATTERN
          --exclude-from=FILE   skip files matching any file pattern from FILE
          --exclude-dir=PATTERN  directories that match PATTERN will be skipped.
fr:       --include=MOTIF_FIC   ne chercher que fichiers correspondants �� MOTIF_FIC
          --exclude=MOTIF_FIC   ignorer fichiers et r��p. correspondants �� MOTIF_FIC
          --exclude-from=FIC    ignorer fichiers correspondants aux motifs de FIC
          --exclude-dir=MOTIF   ignorer les r��pertoires correspondants au MOTIF

en:   -L, --files-without-match  print only names of FILEs containing no match
      -l, --files-with-matches  print only names of FILEs containing matches
      -c, --count               print only a count of matching lines per FILE
      -T, --initial-tab         make tabs line up (if needed)
      -Z, --null                print 0 byte after FILE name
fr:   -L, --files-without-match n'afficher que noms de fichiers sans correspondance
      -l, --files-with-matches  n'afficher que noms de fichiers avec correspondances
      -c, --count               n'afficher que le nombre de lignes correspondantes
      -T, --initial-tab         ins��rer des tabulations (si n��cessaire)
      -Z, --null                afficher l'octet nul apr��s le nom de fichier

en: 
    Context control:
      -B, --before-context=NUM  print NUM lines of leading context
      -A, --after-context=NUM   print NUM lines of trailing context
      -C, --context=NUM         print NUM lines of output context
fr: 
    Contr��le de contexte��:
      -B, --before-context=NBRE afficher NBRE lignes de contexte avant
      -A, --after-context=NBRE  afficher NBRE lignes de contexte apr��s
      -C, --context=NBRE        afficher NBRE lignes de contexte en sortie

en:   -NUM                      same as --context=NUM
          --color[=WHEN],
          --colour[=WHEN]       use markers to highlight the matching strings;
                                WHEN is 'always', 'never', or 'auto'
      -U, --binary              do not strip CR characters at EOL (MSDOS/Windows)
      -u, --unix-byte-offsets   report offsets as if CRs were not there
                                (MSDOS/Windows)
fr:   -NBRE                     identique �� --context=NBRE
          --color[=QUAND],
          --colour[=QUAND]      mettre en ��vidence les correspondances��; QUAND est
                                ����always���� (toujours) ����never���� (jamais) ou ����auto����
      -U, --binary              ne pas enlever les retours chariot en fin de ligne
      -u, --unix-byte-offsets   afficher les positions sans tenir compte des retours
                                chariot (MS-DOS ou Windows)

en: When FILE is -, read standard input.  With no FILE, read . if a command-line
    -r is given, - otherwise.  If fewer than two FILEs are given, assume -h.
    Exit status is 0 if any line is selected, 1 otherwise;
    if any error occurs and -q is not given, the exit status is 2.
fr: Si FICHIER vaut -, lire l'entr��e standard. Sans FICHIER, lire . si une option
    -r est donn��e, - sinon. Si moins de deux fichiers sont donn��s, utiliser -h.
    Le code de sortie est 0 si une ligne est s��lectionn��e, 1 sinon��;
    en cas d'erreur et si l'option -q n'est pas pr��sente, le code de sortie est 2.

en: GNU Grep home page: <%s>
fr: Page d'accueil de GNU Grep��: <%s>

en: %s can only use the %s pattern syntax
fr: %s ne peut utiliser que la syntaxe de motif %s

en: conflicting matchers specified
fr: op��rateurs de correspondance indiqu��s en conflit

en: invalid matcher %s
fr: motif de correspondance incorrect %s

en: unknown devices method
fr: m��thode d'examen des p��riph��riques inconnue

en: invalid max count
fr: d��compte maximal incorrect

en: unknown binary-files type
fr: type de fichier binaire inconnu

en: the --mmap option has been a no-op since 2010
fr: l'option --mmap est ignor��e depuis 2010

en: support for the -P option is not compiled into this --disable-perl-regexp binary
fr: l'option -P n'est pas prise en charge par ce programme compil�� avec l'option --disable-perl-regexp

en: the -P option only supports a single pattern
fr: l'option -P ne permet d'utiliser qu'un seul motif

en: internal error
fr: erreur interne

en: exceeded PCRE's line length limit
fr: limite de longueur de ligne des PCRE d��pass��e

en: exceeded PCRE's backtracking limit
fr: limite de retour arri��re des PCRE d��pass��e
