gnupg 2.0.19 - en to fr translation catalogue (888 entries)

en: failed to acquire the pinentry lock: %s
fr: impossible d'obtenir le verrou pinentry��: %s

en: |pinentry-label|_Cancel
fr: |pinentry-label|_Annuler

en: |pinentry-label|PIN:
fr: |pinentry-label|Code personnel��:

note: TRANSLATORS: This string is displayed by Pinentry as the label for the quality bar.
en: Quality:
fr: Qualit����:

note: TRANSLATORS: This string is a tooltip, shown by pinentry when hovering over the quality bar.  Please use an appropriate string to describe what this is about.  The length of the tooltip is limited to about 900 characters.  If you do not translate this entry, a default english text (see source) will 
en: pinentry.qualitybar.tooltip
fr: La qualit�� du texte entr�� ci-dessus.
    Veuillez demander �� votre administrateur des pr��cisions sur les crit��res.

en: Please enter your PIN, so that the secret key can be unlocked for this session
fr: Veuillez entrer votre code personnel, pour pouvoir d��bloquer la clef secr��te pendant cette session

en: Please enter your passphrase, so that the secret key can be unlocked for this session
fr: Veuillez entrer votre phrase de passe, pour pouvoir d��bloquer la clef secr��te pendant cette session

note: TRANSLATORS: The string is appended to an error message in the pinentry.  The %s is the actual error message, the two %d give the current and maximum number of tries.
en: SETERROR %s (try %d of %d)
fr: SETERROR %s (essai��%d sur %d)

en: PIN too long
fr: Code personnel trop long

en: Passphrase too long
fr: Phrase de passe trop longue

en: Invalid characters in PIN
fr: Caract��res incorrects dans le code personnel

en: PIN too short
fr: Code personnel trop court

en: Bad PIN
fr: Mauvais code personnel

en: Bad Passphrase
fr: Mauvaise phrase de passe

en: Passphrase
fr: Phrase de passe

en: ssh keys greater than %d bits are not supported
fr: les clefs SSH plus grandes que %d��bits ne sont pas prises en charge

en: can't create `%s': %s
fr: impossible de cr��er ����%s������: %s

en: can't open `%s': %s
fr: impossible d'ouvrir ����%s������: %s

en: error getting serial number of card: %s
fr: erreur de lecture du num��ro de s��rie de la carte��: %s

en: detected card with S/N: %s
fr: carte d��tect��e avec le num��ro de s��rie��: %s

en: error getting default authentication keyID of card: %s
fr: erreur de lecture de l'identifiant de clef d'authentification par d��faut de la carte��: %s

en: no suitable card key found: %s
fr: aucune clef de carte convenable n'a ��t�� trouv��e��: %s

en: shadowing the key failed: %s
fr: ��chec de dissimulation de la clef��: %s

en: error writing key: %s
fr: erreur d'��criture la clef��: %s

en: An ssh process requested the use of key%%0A  %s%%0A  (%s)%%0ADo you want to allow this?
fr: Un processus SSH demande �� utiliser la clef%%0A  %s%%0A  (%s)%%0AVoulez-vous l'autoriser��?

en: Allow
fr: Autoriser

en: Deny
fr: Refuser

en: Please enter the passphrase for the ssh key%%0A  %F%%0A  (%c)
fr: Veuillez entrer la phrase de passe pour la clef SSH%%0A  %F%%0A  (%c)

en: Please re-enter this passphrase
fr: Veuillez r��p��ter cette phrase de passe

en: Please enter a passphrase to protect the received secret key%%0A   %s%%0A   %s%%0Awithin gpg-agent's key storage
fr: Veuillez entrer une phrase de passe pour prot��ger la clef secr��te%%0A   %s%%0A   %s%%0Are��ue dans l'espace de stockage de clefs de gpg-agent

en: does not match - try again
fr: ne correspond pas ��� veuillez r��essayer

en: failed to create stream from socket: %s
fr: ��chec de cr��ation du flux �� partir de cette socket��: %s

en: Please insert the card with serial number
fr: Veuillez ins��rer la carte de num��ro de s��rie

en: Please remove the current card and insert the one with serial number
fr: Veuillez retirer la carte pr��sente et ins��rer celle de num��ro de s��rie

en: Admin PIN
fr: Code personnel d'administration

note: TRANSLATORS: A PUK is the Personal Unblocking Code used to unblock a PIN.
en: PUK
fr: CDP

en: Reset Code
fr: Code de r��initialisation

en: %s%%0A%%0AUse the reader's keypad for input.
fr: %s%%0A%%0AUtilisez le pav�� num��rique du lecteur en entr��e.

en: Repeat this Reset Code
fr: R��p��tez ce code de r��initialisation

en: Repeat this PUK
fr: R��p��tez ce code de d��blocage personnel

en: Repeat this PIN
fr: R��p��tez ce code personnel

en: Reset Code not correctly repeated; try again
fr: les codes de r��initialisation ne correspondent pas��; veuillez r��essayer

en: PUK not correctly repeated; try again
fr: les codes de d��blocage personnels ne correspondent pas��; veuillez r��essayer

en: PIN not correctly repeated; try again
fr: Les codes personnels ne correspondent pas��; veuillez r��essayer

en: Please enter the PIN%s%s%s to unlock the card
fr: Veuillez entrer le code personnel%s%s%s pour d��verrouiller la carte

en: error creating temporary file: %s
fr: erreur de cr��ation du fichier temporaire��: %s

en: error writing to temporary file: %s
fr: erreur d'��criture du fichier temporaire��: %s

en: Enter new passphrase
fr: Entrez la nouvelle phrase de passe

en: Take this one anyway
fr: La prendre tout de m��me

en: Warning: You have entered an insecure passphrase.%%0AA passphrase should be at least %u character long. | Warning: You have entered an insecure passphrase.%%0AA passphrase should be at least %u characters long.
fr[0]: Attention��: une phrase de passe non s��curis��e a ��t�� entr��e.%%0AUne phrase de passe devrait ��tre longue d'au moins %u��caract��re.
fr[1]: Attention��: une phrase de passe non s��curis��e a ��t�� entr��e.%%0AUne phrase de passe devrait ��tre longue d'au moins %u��caract��res.

en: Warning: You have entered an insecure passphrase.%%0AA passphrase should contain at least %u digit or%%0Aspecial character. | Warning: You have entered an insecure passphrase.%%0AA passphrase should contain at least %u digits or%%0Aspecial characters.
fr[0]: Attention��: une phrase de passe non s��curis��e a ��t�� entr��e.%%0AUne phrase de passe devrait contenir au moins%%0A%u��chiffre ou caract��re sp��cial.
fr[1]: Attention��: une phrase de passe non s��curis��e a ��t�� entr��e.%%0AUne phrase de passe devrait contenir au moins%%0A%u��chiffres ou caract��res sp��ciaux.

en: Warning: You have entered an insecure passphrase.%%0AA passphrase may not be a known term or match%%0Acertain pattern.
fr: Attention��: une phrase de passe non s��curis��e a ��t�� entr��e.%%0AUne phrase de passe ne devrait ni ��tre un mot commun,%%0Ani correspondre �� un certain sch��ma.

en: You have not entered a passphrase!%0AAn empty passphrase is not allowed.
fr: Aucune phrase de passe n'a ��t�� entr��e.%0AUne phrase de passe vide n'est pas autoris��e.

en: You have not entered a passphrase - this is in general a bad idea!%0APlease confirm that you do not want to have any protection on your key.
fr: Aucune phrase de passe n'a ��t�� entr��e ��� c'est souvent une mauvaise id��e.%0AVeuillez confirmer que vous ne voulez aucune protection pour la clef.

en: Yes, protection is not needed
fr: Oui, aucune protection n'est n��cessaire

en: Please enter the passphrase to%0Aprotect your new key
fr: Veuillez entrer la phrase de passe%0Apour prot��ger la nouvelle clef

en: Please enter the new passphrase
fr: Veuillez entrer la nouvelle phrase de passe

en: @Options:
fr: @Options��:

en: run in server mode (foreground)
fr: ex��cuter en mode serveur (premier plan)

en: run in daemon mode (background)
fr: ex��cuter en mode d��mon (arri��re-plan)

en: verbose
fr: bavard

en: be somewhat more quiet
fr: devenir beaucoup plus silencieux

en: sh-style command output
fr: sortie de commandes �� la sh

en: csh-style command output
fr: sortie de commandes �� la csh

en: |FILE|read options from FILE
fr: |FICHIER|lire les options depuis le FICHIER

en: do not detach from the console
fr: ne pas d��tacher de la console

en: do not grab keyboard and mouse
fr: ne pas capturer le clavier et la souris

en: use a log file for the server
fr: utiliser un fichier journal pour le serveur

en: use a standard location for the socket
fr: utiliser un emplacement de socket standard

en: |PGM|use PGM as the PIN-Entry program
fr: |PROG|utiliser PROG pour entrer le code personnel

en: |PGM|use PGM as the SCdaemon program
fr: |PROG|utiliser PROG comme SCdaemon

en: do not use the SCdaemon
fr: ne pas utiliser le SCdaemon

en: ignore requests to change the TTY
fr: ignorer les demandes de modification du TTY

en: ignore requests to change the X display
fr: ignorer les demandes de modification d'aff. X

en: |N|expire cached PINs after N seconds
fr: |N|oublier les codes personnels apr��s N��secondes

en: do not use the PIN cache when signing
fr: ne pas utiliser le cache de code pour signer

en: allow clients to mark keys as "trusted"
fr: permettre de marquer la confiance des clefs

en: allow presetting passphrase
fr: permettre de pr��configurer la phrase de passe

en: enable ssh-agent emulation
fr: activer l'��mulation de ssh-agent

en: |FILE|write environment settings also to FILE
fr: |FICHIER|��crire aussi les r��glages d'env. dans FICHIER

note: TRANSLATORS: @EMAIL@ will get replaced by the actual bug reporting address.  This is so that we can change the reporting address without breaking the translations.
en: Please report bugs to <@EMAIL@>.
fr: Veuillez signaler toutes anomalies �� <@EMAIL@> (en anglais)
    et tout probl��me de traduction �� <traduc@traduc.org>.

en: Usage: gpg-agent [options] (-h for help)
fr: Utilisation��: gpg-agent [options] (-h pour l'aide)

en: Syntax: gpg-agent [options] [command [args]]
    Secret key management for GnuPG
fr: Syntaxe��: gpg-agent [options] [commande [arguments]]
    Gestionnaire de clefs secr��tes pour GnuPG

en: invalid debug-level `%s' given
fr: niveau de d��bogage ����%s���� incorrect

en: %s is too old (need %s, have %s)
fr: %s est trop ancien (n��cessaire��: %s, utilis����: %s)

en: NOTE: no default option file `%s'
fr: Remarque��: pas de fichier d'options par d��faut ����%s����

en: option file `%s': %s
fr: fichier d'options ����%s������: %s

en: reading options from `%s'
fr: lecture des options de ����%s����

en: error creating `%s': %s
fr: erreur de cr��ation de ����%s������: %s

en: can't create directory `%s': %s
fr: impossible de cr��er le r��pertoire ����%s������: %s

en: name of socket too long
fr: nom de socket trop long

en: can't create socket: %s
fr: impossible de cr��er la socket��: %s

en: socket name `%s' is too long
fr: le nom de la socket ����%s���� est trop long

en: a gpg-agent is already running - not starting a new one
fr: une instance de gpg-agent est d��j�� en cours d'ex��cution ���
    pas de d��marrage d'une nouvelle instance

en: error getting nonce for the socket
fr: erreur de lecture du ����nonce���� de la socket

en: error binding socket to `%s': %s
fr: erreur de lien de la socket �� ����%s������: %s

en: listen() failed: %s
fr: ��chec de listen()��: %s

en: listening on socket `%s'
fr: ��coute sur la socket ����%s����

en: directory `%s' created
fr: r��pertoire ����%s���� cr����

en: stat() failed for `%s': %s
fr: ��chec de stat() pour ����%s������: %s

en: can't use `%s' as home directory
fr: impossible d'utiliser ����%s���� comme r��pertoire personnel

en: error reading nonce on fd %d: %s
fr: erreur de lecture du ����nonce���� sur le descripteur��%d��: %s

en: handler 0x%lx for fd %d started
fr: gestionnaire 0x%lx pour le descripteur��%d d��marr��

en: handler 0x%lx for fd %d terminated
fr: gestionnaire 0x%lx pour le descripteur��%d termin��

en: ssh handler 0x%lx for fd %d started
fr: gestionnaire SSH 0x%lx pour le descripteur��%d d��marr��

en: ssh handler 0x%lx for fd %d terminated
fr: gestionnaire SSH 0x%lx pour le descripteur��%d termin��

en: pth_select failed: %s - waiting 1s
fr: ��chec de pth_select��: %s ��� attente 1��s

en: %s %s stopped
fr: %s %s arr��t��

en: no gpg-agent running in this session
fr: aucune instance de gpg-agent n'est en cours d'ex��cution dans cette session

en: malformed GPG_AGENT_INFO environment variable
fr: la variable d'environnement GPG_AGENT_INFO est mal d��finie

en: gpg-agent protocol version %d is not supported
fr: le protocole gpg-agent version��%d n'est pas pris en charge

en: Usage: gpg-preset-passphrase [options] KEYGRIP (-h for help)
fr: Utilisation��: gpg-preset-passphrase [options] KEYGRIP (-h pour l'aide)

en: Syntax: gpg-preset-passphrase [options] KEYGRIP
    Password cache maintenance
fr: Syntaxe��: gpg-preset-passphrase [options] KEYGRIP
    Maintenance du cache des mots de passe

en: @Commands:
fr: @Commandes��:

en: @
    Options:
fr: @
    Options��:

en: Usage: gpg-protect-tool [options] (-h for help)
fr: Utilisation��: gpg-protect-tool [options] (-h pour l'aide)

en: Syntax: gpg-protect-tool [options] [args]
    Secret key maintenance tool
fr: Syntaxe��: gpg-protect-tool [options] [arguments]
    Outils de maintenance des clefs secr��tes

en: Please enter the passphrase to unprotect the PKCS#12 object.
fr: Veuillez entrer la phrase de passe pour d��prot��ger l'objet PKCS#12.

en: Please enter the passphrase to protect the new PKCS#12 object.
fr: Veuillez entrer la phrase de passe pour prot��ger le nouvel objet PKCS#12.

en: Please enter the passphrase to protect the imported object within the GnuPG system.
fr: Veuillez entrer la phrase de passe pour prot��ger l'objet import�� dans le syst��me GnuPG.

en: Please enter the passphrase or the PIN
    needed to complete this operation.
fr: Veuillez entrer la phrase de passe ou le code personnel
    n��cessaires pour terminer cette op��ration.

en: Passphrase:
fr: Phrase de passe��:

en: cancelled
fr: annul��

en: error while asking for the passphrase: %s
fr: erreur de demande de la phrase de passe��: %s

en: error opening `%s': %s
fr: erreur d'ouverture de ����%s������: %s

en: file `%s', line %d: %s
fr: fichier ����%s����, ligne��%d��: %s

en: statement "%s" ignored in `%s', line %d
fr: d��claration ����%s���� ignor��e dans ����%s����, ligne��%d

en: system trustlist `%s' not available
fr: le syst��me de liste de confiance ����%s���� n'est pas disponible

en: bad fingerprint in `%s', line %d
fr: mauvaise empreinte dans ����%s����, ligne��%d

en: invalid keyflag in `%s', line %d
fr: option de clef incorrecte dans ����%s����, ligne��%d

en: error reading `%s', line %d: %s
fr: erreur de lecture de ����%s����, ligne��%d��: %s

en: error reading list of trusted root certificates
fr: erreur de lecture de la liste des certificats racine de confiance

note: TRANSLATORS: This prompt is shown by the Pinentry and has one special property: A "%%0A" is used by Pinentry to insert a line break.  The double percent sign is actually needed because it is also a printf format string.  If you need to insert a plain % sign, you need to encode it as "%%25".  The "%s
en: Do you ultimately trust%%0A  "%s"%%0Ato correctly certify user certificates?
fr: Attribuez vous une confiance ultime%%0A  ����%s����%%0Apour certifier correctement les certificats de l'utilisateur��?

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

note: TRANSLATORS: This prompt is shown by the Pinentry and has one special property: A "%%0A" is used by Pinentry to insert a line break.  The double percent sign is actually needed because it is also a printf format string.  If you need to insert a plain % sign, you need to encode it as "%%25".  The sec
en: Please verify that the certificate identified as:%%0A  "%s"%%0Ahas the fingerprint:%%0A  %s
fr: Veuillez v��rifier que le certificat identifi�� par��:%%0A  ����%s����%%0Aa pour empreinte��:%%0A  %s

note: TRANSLATORS: "Correct" is the label of a button and intended to be hit if the fingerprint matches the one of the CA.  The other button is "the default "Cancel" of the Pinentry.
en: Correct
fr: Exact

en: Wrong
fr: Faux

en: Note: This passphrase has never been changed.%0APlease change it now.
fr: Remarque��: cette phrase de passe n'a jamais ��t�� modifi��e.%0AVeuillez la modifier maintenant.

en: This passphrase has not been changed%%0Asince %.4s-%.2s-%.2s.  Please change it now.
fr: Cette phrase de passe n'a pas ��t�� modifi��e%%0Adepuis le %.4s-%.2s-%.2s. Veuillez la modifier maintenant.

en: Change passphrase
fr: Modifier la phrase de passe

en: I'll change it later
fr: Je la modifierai plus tard

en: error creating a pipe: %s
fr: erreur de cr��ation d'un tube��: %s

en: can't fdopen pipe for reading: %s
fr: impossible d'ouvrir un tube en lecture avec fdopen��: %s

en: error forking process: %s
fr: erreur de cr��ation de processus fils��: %s

en: waiting for process %d to terminate failed: %s
fr: ��chec d'attente de fin du processus��%d��: %s

en: error getting exit code of process %d: %s
fr: erreur de lecture du code de retour du processus��%d��: %s

en: error running `%s': exit status %d
fr: erreur d'ex��cution de ����%s������: code de retour %d

en: error running `%s': probably not installed
fr: erreur d'ex��cution de ����%s������: il n'est sans doute pas install��

en: error running `%s': terminated
fr: erreur d'ex��cution de ����%s������: termin��

en: error creating socket: %s
fr: erreur de cr��ation de socket��: %s

en: host not found
fr: h��te introuvable

en: gpg-agent is not available in this session
fr: gpg-agent n'est pas disponible dans cette session

en: can't connect to `%s': %s
fr: impossible de se connecter �� ����%s������: %s

en: communication problem with gpg-agent
fr: probl��me de communication avec gpg-agent

en: problem setting the gpg-agent options
fr: probl��me de configuration des options de gpg-agent

en: canceled by user
fr: annul�� par l'utilisateur

en: problem with the agent
fr: probl��me avec l'agent

en: can't disable core dumps: %s
fr: impossible d'emp��cher la g��n��ration de fichiers ����core������: %s

en: Warning: unsafe ownership on %s "%s"
fr: Attention��: le propri��taire de %s n'est pas s��r ����%s����

en: Warning: unsafe permissions on %s "%s"
fr: Attention��: les droits de %s ne sont pas s��rs ����%s����

note: TRANSLATORS: See doc/TRANSLATE about this string.
en: yes
fr: oui

en: yY
fr: oO

note: TRANSLATORS: See doc/TRANSLATE about this string.
en: no
fr: non

note: TRANSLATORS: See doc/TRANSLATE about this string.
en: quit
fr: quitter

note: TRANSLATORS: See doc/TRANSLATE about this string.
en: okay|okay
fr: ok|ok

note: TRANSLATORS: See doc/TRANSLATE about this string.
en: cancel|cancel
fr: annuler|annuler

en: cC
fr: aA

en: out of core in secure memory while allocating %lu bytes
fr: hors limite de la m��moire s��curis��e lors de l'allocation de %lu��octets

en: out of core while allocating %lu bytes
fr: hors limite lors de l'allocation de %lu��octets

en: no running gpg-agent - starting one
fr: pas d'instance de gpg-agent en cours d'ex��cution ���
    d��marrage d'une nouvelle instance

en: waiting %d seconds for the agent to come up
fr: %d��secondes d'attente pour permettre �� l'agent d'arriver

en: can't connect to the agent - trying fall back
fr: impossible de se connecter �� l'agent ��� essai avec la solution de repli

note: TRANSLATORS: Copy the prefix between the vertical bars verbatim.  It will not be printed.
en: |audit-log-result|Good
fr: |audit-log-result|Bon

en: |audit-log-result|Bad
fr: |audit-log-result|Mauvais

en: |audit-log-result|Not supported
fr: |audit-log-result|Non pris en charge

en: |audit-log-result|No certificate
fr: |audit-log-result|Pas de certificat

en: |audit-log-result|Not enabled
fr: |audit-log-result|Non activ��

en: |audit-log-result|Error
fr: |audit-log-result|Erreur

en: |audit-log-result|Not used
fr: |audit-log-result|Non utilis��

en: |audit-log-result|Okay
fr: |audit-log-result|D'accord

en: |audit-log-result|Skipped
fr: |audit-log-result|Ignor��

en: |audit-log-result|Some
fr: |audit-log-result|Un peu

en: Certificate chain available
fr: Cha��ne de certificat disponible

en: root certificate missing
fr: certificat racine manquant

en: Data encryption succeeded
fr: Chiffrement des donn��es r��ussi

en: Data available
fr: Donn��es disponibles

en: Session key created
fr: Clef de session cr����e

en: algorithm: %s
fr: algorithme��: %s

en: unsupported algorithm: %s
fr: algorithme non pris en charge��: %s

en: seems to be not encrypted
fr: n'a pas l'air chiffr��

en: Number of recipients
fr: Nombre de destinataires

en: Recipient %d
fr: Destinataire��%d

en: Data signing succeeded
fr: Signature des donn��es r��ussie

en: data hash algorithm: %s
fr: algorithme de hachage de donn��es��: %s

en: Signer %d
fr: Signataire��%d

en: attr hash algorithm: %s
fr: algorithme de hachage des attributs��: %s

en: Data decryption succeeded
fr: D��chiffrement des donn��es r��ussi

en: Encryption algorithm supported
fr: Algorithme de chiffrement pris en charge

en: Data verification succeeded
fr: V��rification des donn��es r��ussie

en: Signature available
fr: Signature disponible

en: Parsing data succeeded
fr: Analyse des donn��es r��ussie

en: bad data hash algorithm: %s
fr: mauvais algorithme de hachage de donn��es��: %s

en: Signature %d
fr: Signature��%d

en: Certificate chain valid
fr: Cha��ne de certificat correcte

en: Root certificate trustworthy
fr: Certificat racine digne de confiance

en: no CRL found for certificate
fr: aucune liste de r��vocation trouv��e pour le certificat

en: the available CRL is too old
fr: la liste de r��vocation de certificats est trop vieille

en: CRL/OCSP check of certificates
fr: v��rification de liste de r��vocation par OCSP pour le certificat

en: Included certificates
fr: Certificats inclus

en: No audit log entries.
fr: Aucune entr��e de journal d'audit.

en: Unknown operation
fr: Op��ration inconnue

en: Gpg-Agent usable
fr: gpg-agent utilisable

en: Dirmngr usable
fr: dirmngr utilisable

en: No help available for `%s'.
fr: Pas d'aide disponible pour ����%s����.

en: ignoring garbage line
fr: ligne inutile ignor��e

en: [none]
fr: [aucun]

en: armor: %s
fr: armure��: %s

en: invalid armor header:
fr: en-t��te d'armure incorrect��:

en: armor header:
fr: en-t��te d'armure��:

en: invalid clearsig header
fr: en-t��te de signature en texte clair incorrect

en: unknown armor header:
fr: en-t��te d'armure inconnu��:

en: nested clear text signatures
fr: signatures en texte clair imbriqu��es

en: unexpected armor:
fr: armure inattendue��:

en: invalid dash escaped line:
fr: ligne prot��g��e par ����-���� incorrecte��:

en: invalid radix64 character %02X skipped
fr: caract��re %02X incorrect en radix64, ignor��

en: premature eof (no CRC)
fr: fin de fichier pr��matur��e (pas de CRC)

en: premature eof (in CRC)
fr: fin de fichier pr��matur��e (dans le CRC)

en: malformed CRC
fr: CRC mal d��fini

en: CRC error; %06lX - %06lX
fr: erreur de CRC��; %06lX - %06lX

en: premature eof (in trailer)
fr: fin de fichier pr��matur��e (dans le pied)

en: error in trailer line
fr: erreur dans la ligne de pied

en: no valid OpenPGP data found.
fr: aucune donn��e OpenPGP valable n'a ��t�� trouv��e.

en: invalid armor: line longer than %d characters
fr: armure incorrecte��: ligne plus longue que %d��caract��res

en: quoted printable character in armor - probably a buggy MTA has been used
fr: caract��re Quoted-Printable dans l'armure provenant sans
    doute d'un serveur de courriers ��lectroniques d��fectueux

en: a notation name must have only printable characters or spaces, and end with an '='
fr: un nom de notation ne doit contenir que des caract��res imprimables ou des espaces, et se terminer avec ����=����

en: a user notation name must contain the '@' character
fr: un nom de notation d'utilisateur doit contenir un caract��re ����@����

en: a notation name must not contain more than one '@' character
fr: un nom de notation ne doit pas contenir plus d'un caract��re ����@����

en: a notation value must not use any control characters
fr: une valeur de notation ne doit utiliser aucun caract��re de contr��le

en: WARNING: invalid notation data found
fr: Attention��: des donn��es de notation incorrectes ont ��t�� trouv��es.

en: not human readable
fr: non lisible par l'utilisateur

en: OpenPGP card not available: %s
fr: la carte OpenPGP n'est pas disponible��: %s

en: OpenPGP card no. %s detected
fr: carte OpenPGP n����%s d��tect��e

en: can't do this in batch mode
fr: impossible de faire cela en mode automatique

en: This command is only available for version 2 cards
fr: Cette commande n'est disponible que pour les cartes en version��2

en: Reset Code not or not anymore available
fr: le code de r��initialisation n'est plus disponible

en: Your selection?
fr: Quel est votre choix��?

en: [not set]
fr: [non positionn��]

en: male
fr: masculin

en: female
fr: f��minin

en: unspecified
fr: non indiqu��

en: not forced
fr: non forc��

en: forced
fr: forc��

en: Error: Only plain ASCII is currently allowed.
fr: Erreur��: seul l'ASCII standard est permis pour l'instant.

en: Error: The "<" character may not be used.
fr: Erreur��: le caract��re ����<���� ne peut pas ��tre utilis��.

en: Error: Double spaces are not allowed.
fr: Erreur��: les espaces doubles ne sont pas permises.

en: Cardholder's surname:
fr: Nom du d��tenteur de la carte��:

en: Cardholder's given name:
fr: Pr��nom du d��tenteur de la carte��:

en: Error: Combined name too long (limit is %d characters).
fr: Erreur��: nom combin�� trop long (limit�� �� %d��caract��res).

en: URL to retrieve public key:
fr: URL pour r��cup��rer la clef publique��:

en: Error: URL too long (limit is %d characters).
fr: Erreur��: URL trop longue (limit��e �� %d��caract��res).

en: error allocating enough memory: %s
fr: erreur d'allocation de suffisamment de m��moire��: %s

en: error reading `%s': %s
fr: erreur de lecture de ����%s������: %s

en: error writing `%s': %s
fr: erreur d'��criture de ����%s������: %s

en: Login data (account name):
fr: Donn��es d'identification (nom du compte)��:

en: Error: Login data too long (limit is %d characters).
fr: Erreur��: donn��es d'identification trop longues (limit��es ��
    %d��caract��res).

en: Private DO data:
fr: Donn��es DO priv��es��:

en: Error: Private DO too long (limit is %d characters).
fr: Erreur��: DO priv�� trop long (limit�� �� %d��caract��res).

en: Language preferences:
fr: Pr��f��rences de langue��:

en: Error: invalid length of preference string.
fr: Erreur��: longueur incorrecte de la cha��ne de pr��f��rences.

en: Error: invalid characters in preference string.
fr: Erreur��: caract��res incorrects dans la cha��ne de pr��f��rences.

en: Sex ((M)ale, (F)emale or space):
fr: Sexe ((M)asculin, (F)��minin ou espace)��:

en: Error: invalid response.
fr: Erreur��: r��ponse incorrecte.

en: CA fingerprint:
fr: empreinte de l'autorit�� de certification��:

en: Error: invalid formatted fingerprint.
fr: Erreur��: formatage incorrect de l'empreinte.

en: key operation not possible: %s
fr: l'op��ration sur la clef n'est pas possible��: %s

en: not an OpenPGP card
fr: ce n'est pas une carte OpenPGP

en: error getting current key info: %s
fr: erreur de lecture des renseignements actuellement contenus
    dans la clef��: %s

en: Replace existing key? (y/N)
fr: Remplacer la clef existante��? (o/N)

en: NOTE: There is no guarantee that the card supports the requested size.
          If the key generation does not succeed, please check the
          documentation of your card to see what sizes are allowed.
fr: Remarque��: Il n'y a aucune garantie que la carte g��re la taille demand��e.
               En cas d'��chec de g��n��ration de la clef, veuillez v��rifier les
               tailles permises dans la documentation de la carte.

en: What keysize do you want for the Signature key? (%u)
fr: Quelle taille de clef d��sirez-vous pour la clef de signature��? (%u)

en: What keysize do you want for the Encryption key? (%u)
fr: Quelle taille de clef d��sirez-vous pour la clef de chiffrement��? (%u)

en: What keysize do you want for the Authentication key? (%u)
fr: Quelle taille de clef d��sirez-vous pour la clef d'authentification��? (%u)

en: rounded up to %u bits
fr: arrondie �� %u��bits

en: %s keysizes must be in the range %u-%u
fr: les tailles de clefs %s doivent ��tre dans l'intervalle %u-%u

en: The card will now be re-configured to generate a key of %u bits
fr: La carte sera maintenant reconfigur��e pour g��n��rer une clef de %u��bits

en: error changing size of key %d to %u bits: %s
fr: erreur de modification de taille de clef %d en %u��bits��: %s

en: Make off-card backup of encryption key? (Y/n)
fr: Faire une sauvegarde hors carte de la clef de chiffrement��? (O/n)

en: NOTE: keys are already stored on the card!
fr: Remarque��: les clefs sont d��j�� stock��es sur la carte.

en: Replace existing keys? (y/N)
fr: Remplacer les clefs existantes��? (o/N)

en: Please note that the factory settings of the PINs are
       PIN = `%s'     Admin PIN = `%s'
    You should change them using the command --change-pin
fr: Veuillez noter que les configurations d'usine des codes personnels sont
       code��personnel = ����%s����     code personnel d'admin. = ����%s����.
    Vous devriez les modifier avec la commande --change-pin

en: Please select the type of key to generate:
fr: Veuillez s��lectionner le type de clef �� g��n��rer��:

en:    (1) Signature key
fr:    (1) Clef de signature

en:    (2) Encryption key
fr:    (2) Clef de chiffrement

en:    (3) Authentication key
fr:    (3) Clef d'authentification

en: Invalid selection.
fr: Choix incorrect.

en: Please select where to store the key:
fr: Veuillez s��lectionner l'endroit o�� stocker la clef��:

en: unknown key protection algorithm
fr: algorithme de protection de clef inconnu

en: secret parts of key are not available
fr: Les parties secr��tes de la clef ne sont pas disponibles.

en: secret key already stored on a card
fr: la clef secr��te est d��j�� stock��e sur une carte

en: error writing key to card: %s
fr: erreur d'��criture la clef sur la carte��: %s

en: quit this menu
fr: quitter ce menu

en: show admin commands
fr: afficher les commandes d'administration

en: show this help
fr: afficher cette aide

en: list all available data
fr: afficher toutes les donn��es disponibles

en: change card holder's name
fr: modifier le nom du d��tenteur de la carte

en: change URL to retrieve key
fr: modifier l'URL pour r��cup��rer la clef

en: fetch the key specified in the card URL
fr: r��cup��rer la clef indiqu��e dans l'URL de la carte

en: change the login name
fr: modifier l'identifiant de connexion

en: change the language preferences
fr: modifier les pr��f��rences de langue

en: change card holder's sex
fr: modifier le sexe du d��tenteur de la carte

en: change a CA fingerprint
fr: modifier une empreinte d'autorit�� de certification

en: toggle the signature force PIN flag
fr: inverser le param��tre obligeant �� entrer le code personnel pour les
    signatures

en: generate new keys
fr: g��n��rer de nouvelles clefs

en: menu to change or unblock the PIN
fr: menu pour modifier ou d��verrouiller le code personnel

en: verify the PIN and list all data
fr: v��rifier le code personnel et afficher toutes les donn��es

en: unblock the PIN using a Reset Code
fr: d��bloquer le code personnel en utilisant un code de r��initialisation

en: gpg/card>
fr: gpg/carte>

en: Admin-only command
fr: La commande n'est utilisable qu'en mode administration

en: Admin commands are allowed
fr: Les commandes d'administration sont permises

en: Admin commands are not allowed
fr: Les commandes d'administration ne sont pas permises

en: Invalid command  (try "help")
fr: Commande incorrecte (essayez ����help����)

en: --output doesn't work for this command
fr: --output n'est pas compatible avec cette commande

en: can't open `%s'
fr: impossible d'ouvrir ����%s����

en: key "%s" not found: %s
fr: clef ����%s���� introuvable��: %s

en: error reading keyblock: %s
fr: erreur de lecture du bloc de clef��: %s

en: (unless you specify the key by fingerprint)
fr: (�� moins d'indiquer la clef par son empreinte)

en: can't do this in batch mode without "--yes"
fr: impossible de faire cela en mode automatique sans ����--yes����

en: Delete this key from the keyring? (y/N)
fr: Faut-il supprimer cette clef du porte-clefs��? (o/N)

en: This is a secret key! - really delete? (y/N)
fr: C'est une clef secr��te ��� faut-il vraiment la supprimer��? (o/N)

en: deleting keyblock failed: %s
fr: ��chec de suppression du bloc de clef��: %s

en: ownertrust information cleared
fr: les renseignements de confiance du propri��taire ont ��t�� effac��es

en: there is a secret key for public key "%s"!
fr: il y a une clef secr��te pour la clef publique ����%s����.

en: use option "--delete-secret-keys" to delete it first.
fr: utiliser d'abord l'option ����--delete-secret-keys���� pour la supprimer.

en: error creating passphrase: %s
fr: erreur de cr��ation de la phrase de passe��: %s

en: can't use a symmetric ESK packet due to the S2K mode
fr: impossible d'utiliser un paquet ESK sym��trique en mode S2K

en: using cipher %s
fr: utilisation de l'algorithme de chiffrement %s

en: `%s' already compressed
fr: ����%s���� est d��j�� compress��

en: WARNING: `%s' is an empty file
fr: Attention��: ����%s���� est un fichier vide

en: you can only encrypt to RSA keys of 2048 bits or less in --pgp2 mode
fr: le chiffrement RSA n'est possible qu'avec des clefs d'au plus 2048��bits
    en mode --pgp2

en: reading from `%s'
fr: lecture de ����%s����

en: unable to use the IDEA cipher for all of the keys you are encrypting to.
fr: impossible d'utiliser le chiffrement IDEA avec toutes les clefs
    utilis��s pour chiffrer.

en: WARNING: forcing symmetric cipher %s (%d) violates recipient preferences
fr: Attention��: forcer le chiffrement sym��trique %s (%d) est en
                d��saccord avec les pr��f��rences du destinataire

en: WARNING: forcing compression algorithm %s (%d) violates recipient preferences
fr: Attention��: forcer l'algorithme de compression %s (%d) est en
                d��saccord avec les pr��f��rences du destinataire

en: forcing symmetric cipher %s (%d) violates recipient preferences
fr: forcer le chiffrement sym��trique %s (%d) est en d��saccord
    avec les pr��f��rences du destinataire

en: you may not use %s while in %s mode
fr: impossible d'utiliser %s en mode %s.

en: %s/%s encrypted for: "%s"
fr: %s/%s chiffr�� pour��: ����%s����

en: %s encrypted data
fr: donn��es chiffr��es avec %s

en: encrypted with unknown algorithm %d
fr: chiffr�� avec l'algorithme inconnu %d

en: WARNING: message was encrypted with a weak key in the symmetric cipher.
fr: Attention��: le message a ��t�� chiffr�� avec une clef faible pendant le
                chiffrement sym��trique.

en: problem handling encrypted packet
fr: probl��me de gestion des paquets chiffr��s

en: no remote program execution supported
fr: aucun programme d'ex��cution �� distance n'est pris en charge

en: external program calls are disabled due to unsafe options file permissions
fr: les appels aux programmes externes sont d��sactiv��s car les droits
    du fichier d'options ne sont pas s��rs

en: this platform requires temporary files when calling external programs
fr: cette plateforme a besoin de fichiers temporaires pour appeler des
    programmes externes

en: unable to execute program `%s': %s
fr: impossible d'ex��cuter le programme ����%s������: %s

en: unable to execute shell `%s': %s
fr: impossible d'ex��cuter l'interpr��teur de commandes ����%s������: %s

en: system error while calling external program: %s
fr: erreur syst��me pendant l'appel du programme externe��: %s

en: unnatural exit of external program
fr: sortie non naturelle du programme externe

en: unable to execute external program
fr: impossible d'ex��cuter le programme externe

en: unable to read external program response: %s
fr: impossible de lire la r��ponse du programme externe��: %s

en: WARNING: unable to remove tempfile (%s) `%s': %s
fr: Attention��: impossible de supprimer le fichier temporaire
                (%s) ����%s������: %s

en: WARNING: unable to remove temp directory `%s': %s
fr: Attention��: impossible de supprimer le r��pertoire temporaire ����%s������:
                %s

en: export signatures that are marked as local-only
fr: exporter les signatures marqu��es comme locales seulement

en: export attribute user IDs (generally photo IDs)
fr: exporter les attributs d'identit�� (en g��n��ral les photos d'identit��)

en: export revocation keys marked as "sensitive"
fr: exporter les clefs de r��vocation marqu��es comme ����sensibles����

en: remove the passphrase from exported subkeys
fr: supprimer la phrase de passe des sous-clefs export��es

en: remove unusable parts from key during export
fr: supprimer les parties inutilisables de la clef pendant l'exportation

en: remove as much as possible from key during export
fr: supprimer autant que possible de la clef pendant l'exportation

en: export keys in an S-expression based format
fr: exporter les clefs dans un format bas�� sur une expression symbolique

en: exporting secret keys not allowed
fr: il est interdit d'exporter les clefs secr��tes

en: key %s: not protected - skipped
fr: clef %s��: non prot��g��e ��� ignor��e

en: key %s: PGP 2.x style key - skipped
fr: clef %s��: clef de type PGP��2.x ��� ignor��e

en: key %s: key material on-card - skipped
fr: clef %s��: mat��riel de clef sur la carte ��� ignor��e

en: about to export an unprotected subkey
fr: sur le point d'exporter une sous-clef non prot��g��e

en: failed to unprotect the subkey: %s
fr: ��chec de d��protection de la sous-clef��: %s

en: WARNING: secret key %s does not have a simple SK checksum
fr: Attention��: la clef secr��te %s n'a pas de somme de contr��le SK simple

en: WARNING: nothing exported
fr: Attention��: rien n'a ��t�� export��

en: too many entries in pk cache - disabled
fr: trop d'entr��es dans le cache de clefs publiques ��� d��sactiv��

en: [User ID not found]
fr: [identit�� introuvable]

en: automatically retrieved `%s' via %s
fr: ����%s���� automatiquement r��cup��r�� par %s

en: error retrieving `%s' via %s: %s
fr: erreur de r��cup��ration de ����%s���� avec %s��: %s

en: No fingerprint
fr: Aucune empreinte

en: Invalid key %s made valid by --allow-non-selfsigned-uid
fr: La clef incorrecte %s a ��t�� rendue valable par
    --allow-non-selfsigned-uid

en: no secret subkey for public subkey %s - ignoring
fr: pas de sous-clef secr��te pour la sous-clef publique %s ��� ignor��e

en: using subkey %s instead of primary key %s
fr: utilisation de la sous-clef %s �� la place de la clef
    principale %s

en: key %s: secret key without public key - skipped
fr: clef %s��: clef secr��te sans clef publique ��� ignor��e

en: make a signature
fr: faire une signature

en: make a clear text signature
fr: faire une signature en texte clair

en: make a detached signature
fr: faire une signature d��tach��e

en: encrypt data
fr: chiffrer les donn��es

en: encryption only with symmetric cipher
fr: chiffrement sym��trique seulement

en: decrypt data (default)
fr: d��chiffrer les donn��es (d��faut)

en: verify a signature
fr: v��rifier une signature

en: list keys
fr: afficher les clefs

en: list keys and signatures
fr: afficher les clefs et les signatures

en: list and check key signatures
fr: afficher et v��rifier les signatures de clefs

en: list keys and fingerprints
fr: afficher les clefs et les empreintes

en: list secret keys
fr: afficher les clefs secr��tes

en: generate a new key pair
fr: g��n��rer une nouvelle paire de clefs

en: generate a revocation certificate
fr: g��n��rer un certificat de r��vocation

en: remove keys from the public keyring
fr: supprimer les clefs du porte-clefs public

en: remove keys from the secret keyring
fr: supprimer les clefs du porte-clefs secret

en: sign a key
fr: signer une clef

en: sign a key locally
fr: signer une clef localement

en: sign or edit a key
fr: signer ou ��diter une clef

en: change a passphrase
fr: modifier une phrase de passe

en: export keys
fr: exporter les clefs

en: export keys to a key server
fr: exporter les clefs vers un serveur de clefs

en: import keys from a key server
fr: importer les clefs d'un serveur de clefs

en: search for keys on a key server
fr: chercher les clefs avec un serveur de clefs

en: update all keys from a keyserver
fr: mettre �� jour les clefs depuis un serveur

en: import/merge keys
fr: importer ou fusionner les clefs

en: print the card status
fr: afficher l'��tat de la carte

en: change data on a card
fr: modifier les donn��es d'une carte

en: change a card's PIN
fr: modifier le code personnel d'une carte

en: update the trust database
fr: mettre la base de confiance �� jour

en: print message digests
fr: indiquer les fonctions de hachage

en: run in server mode
fr: ex��cuter en mode serveur

en: create ascii armored output
fr: cr��er une sortie ASCII avec armure

en: |USER-ID|encrypt for USER-ID
fr: |IDENTIT��|chiffrer pour l'IDENTIT��

en: |USER-ID|use USER-ID to sign or decrypt
fr: |IDENTIT��|utiliser l'IDENTIT�� pour signer ou d��chiffrer

en: |N|set compress level to N (0 disables)
fr: |N|niveau de compression N (0 d��sactive)

en: use canonical text mode
fr: utiliser le mode texte canonique

en: |FILE|write output to FILE
fr: |FICHIER|��crire la sortie dans le FICHIER

en: do not make any changes
fr: ne rien modifier

en: prompt before overwriting
fr: demander avant d'��craser un fichier

en: use strict OpenPGP behavior
fr: utiliser le comportement strict d'OpenPGP

en: @
    (See the man page for a complete listing of all commands and options)
fr: @
    (Consultez la page de manuel pour obtenir une liste compl��te des commandes
    et options)

en: @
    Examples:
    
     -se -r Bob [file]          sign and encrypt for user Bob
     --clearsign [file]         make a clear text signature
     --detach-sign [file]       make a detached signature
     --list-keys [names]        show keys
     --fingerprint [names]      show fingerprints
fr: @
    Exemples��:
    
     -se -r Alice [fichier]       signer et chiffrer pour l'utilisateur Alice
     --clearsign [fichier]        faire une signature en texte clair
     --detach-sign [fichier]      faire une signature d��tach��e
     --list-keys [utilisateur]    montrer les clefs
     --fingerprint [utilisateur]  montrer les empreintes

en: Usage: gpg [options] [files] (-h for help)
fr: Utilisation��: gpg [options] [fichiers] (-h pour l'aide)

en: Syntax: gpg [options] [files]
    sign, check, encrypt or decrypt
    default operation depends on the input data
fr: Syntaxe��: gpg [options] [fichiers]
    signer, v��rifier, chiffrer ou d��chiffrer
    l'op��ration par d��faut d��pend des donn��es entr��es

en: 
    Supported algorithms:
fr: 
    Algorithmes pris en charge��:

en: Pubkey:
fr: Clef publique��:

en: Cipher:
fr: Chiffrement��:

en: Hash:
fr: Hachage��:

en: Compression:
fr: Compression��:

en: usage: gpg [options]
fr: utilisation��: gpg [options]

en: conflicting commands
fr: commandes en conflit

en: no = sign found in group definition `%s'
fr: aucun signe = trouv�� dans la d��finition du groupe ����%s����

en: WARNING: unsafe ownership on homedir `%s'
fr: Attention��: le propri��taire du r��pertoire personnel ����%s����
                n'est pas s��r

en: WARNING: unsafe ownership on configuration file `%s'
fr: Attention��: le propri��taire du fichier de configuration ����%s����
                n'est pas s��r

en: WARNING: unsafe ownership on extension `%s'
fr: Attention��: le propri��taire de l'extension ����%s����
                n'est pas s��r

en: WARNING: unsafe permissions on homedir `%s'
fr: Attention��: les droits du r��pertoire personnel ����%s����
                ne sont pas s��rs

en: WARNING: unsafe permissions on configuration file `%s'
fr: Attention��: les droits du fichier de configuration ����%s����
                ne sont pas s��rs

en: WARNING: unsafe permissions on extension `%s'
fr: Attention��: les droits de l'extension ����%s����
                ne sont pas s��rs

en: WARNING: unsafe enclosing directory ownership on homedir `%s'
fr: Attention��: le propri��taire du r��pertoire contenant le r��pertoire personnel
                ����%s���� n'est pas s��r

en: WARNING: unsafe enclosing directory ownership on configuration file `%s'
fr: Attention��: le propri��taire du r��pertoire contenant le fichier de
                configuration ����%s���� n'est pas s��r

en: WARNING: unsafe enclosing directory ownership on extension `%s'
fr: Attention��: le propri��taire du r��pertoire contenant l'extension
                ����%s���� n'est pas s��r

en: WARNING: unsafe enclosing directory permissions on homedir `%s'
fr: Attention��: les droits du r��pertoire contenant le r��pertoire personnel
                ����%s���� ne sont pas s��rs

en: WARNING: unsafe enclosing directory permissions on configuration file `%s'
fr: Attention��: les droits du r��pertoire contenant le fichier de configuration
                ����%s���� ne sont pas s��rs

en: WARNING: unsafe enclosing directory permissions on extension `%s'
fr: Attention��: les droits du r��pertoire contenant l'extension
                ����%s���� ne sont pas s��rs

en: unknown configuration item `%s'
fr: ��l��ment de configuration ����%s���� inconnu

en: display photo IDs during key listings
fr: montrer les photos d'identit�� en affichant les clefs

en: show policy URLs during signature listings
fr: montrer les URL de politique en affichant les signatures

en: show all notations during signature listings
fr: montrer toutes les notations en affichant les signatures

en: show IETF standard notations during signature listings
fr: utiliser les notations aux normes IETF en affichant les signatures

en: show user-supplied notations during signature listings
fr: utiliser les notations fournies par l'utilisateur en affichant les signatures

en: show preferred keyserver URLs during signature listings
fr: montrer les URL des serveurs de clefs favoris en affichant les signatures

en: show user ID validity during key listings
fr: indiquer la validit�� de l'identit�� en affichant les clefs

en: show revoked and expired user IDs in key listings
fr: montrer les identit��s r��voqu��es et expir��es en affichant les clefs

en: show revoked and expired subkeys in key listings
fr: indiquer les sous-clefs r��voqu��es et expir��es en affichant les clefs

en: show the keyring name in key listings
fr: montrer le nom du porte-clefs en affichant les clefs

en: show expiration dates during signature listings
fr: montrer les dates d'expiration en affichant les signatures

en: NOTE: old default options file `%s' ignored
fr: Remarque��: l'ancien fichier d'options par d��faut ����%s���� a ��t�� ignor��

en: libgcrypt is too old (need %s, have %s)
fr: libgcrypt est trop ancienne (n��cessaire��: %s, utilis����: %s)

en: NOTE: %s is not for normal use!
fr: Remarque��: %s n'est pas pour une utilisation normale.

en: `%s' is not a valid signature expiration
fr: ����%s���� n'est pas une date d'expiration de signature valable

en: `%s' is not a valid character set
fr: ����%s���� n'est pas un jeu de caract��res valable

en: could not parse keyserver URL
fr: impossible d'analyser l'URL du serveur de clefs

en: %s:%d: invalid keyserver options
fr: %s��: %d��: les options du serveur de clefs sont incorrectes

en: invalid keyserver options
fr: les options du serveur de clefs sont incorrectes

en: %s:%d: invalid import options
fr: %s��: %d��: options d'importation incorrectes

en: invalid import options
fr: options d'importation incorrectes

en: %s:%d: invalid export options
fr: %s��: %d��: options d'exportation incorrectes

en: invalid export options
fr: options d'exportation incorrectes

en: %s:%d: invalid list options
fr: %s��: %d��: options de liste incorrectes

en: invalid list options
fr: options de liste incorrectes

en: display photo IDs during signature verification
fr: montrer les photos d'identit�� en v��rifiant les signatures

en: show policy URLs during signature verification
fr: montrer les URL de politique en v��rifiant les signatures

en: show all notations during signature verification
fr: montrer toutes les notations en v��rifiant les signatures

en: show IETF standard notations during signature verification
fr: utiliser les notations aux normes IETF en v��rifiant les signatures

en: show user-supplied notations during signature verification
fr: utiliser les notations fournies par l'utilisateur en v��rifiant les signatures

en: show preferred keyserver URLs during signature verification
fr: montrer les URL des serveurs de clefs favoris en v��rifiant les signatures

en: show user ID validity during signature verification
fr: indiquer la validit�� de l'identit�� en v��rifiant les signatures

en: show revoked and expired user IDs in signature verification
fr: montrer les identit��s r��voqu��es et expir��es en v��rifiant les signatures

en: show only the primary user ID in signature verification
fr: ne montrer que l'identit�� principale en v��rifiant les signatures

en: validate signatures with PKA data
fr: valider les signatures avec les donn��es PKA

en: elevate the trust of signatures with valid PKA data
fr: augmenter la confiance des signatures avec des donn��es PKA valables

en: %s:%d: invalid verify options
fr: %s��: %d��: options de v��rification incorrectes

en: invalid verify options
fr: options de v��rification incorrectes

en: unable to set exec-path to %s
fr: impossible de configurer le chemin d'ex��cution �� %s

en: %s:%d: invalid auto-key-locate list
fr: %s��: %d��: liste de recherche automatique de clef incorrecte

en: invalid auto-key-locate list
fr: liste de recherche automatique de clef incorrecte

en: WARNING: program may create a core file!
fr: Attention��: le programme pourrait cr��er un fichier ����core����.

en: WARNING: %s overrides %s
fr: Attention��: %s remplace %s

en: %s not allowed with %s!
fr: %s n'est pas permis avec %s.

en: %s makes no sense with %s!
fr: %s n'a aucun sens avec %s.

en: will not run with insecure memory due to %s
fr: ne sera pas ex��cut�� avec une m��moire non s��curis��e �� cause de %s

en: you can only make detached or clear signatures while in --pgp2 mode
fr: une signature d��tach��e ou en texte clair n'est possible qu'en mode --pgp2

en: you can't sign and encrypt at the same time while in --pgp2 mode
fr: signer et chiffrer en m��me temps n'est possible qu'en mode --pgp2

en: you must use files (and not a pipe) when working with --pgp2 enabled.
fr: des fichiers (et pas un tube) doivent ��tre utilis��s lorsque --pgp2
    est activ��.

en: encrypting a message in --pgp2 mode requires the IDEA cipher
fr: chiffrer un message en mode --pgp2 n��cessite l'algorithme de chiffrement IDEA

en: selected cipher algorithm is invalid
fr: l'algorithme de chiffrement s��lectionn�� est incorrect

en: selected digest algorithm is invalid
fr: la fonction de hachage s��lectionn��e est incorrecte

en: selected compression algorithm is invalid
fr: l'algorithme de compression s��lectionn�� est incorrect

en: selected certification digest algorithm is invalid
fr: la fonction de hachage de certification s��lectionn��e est incorrecte

en: completes-needed must be greater than 0
fr: ����completes-needed���� doit ��tre sup��rieur �� 0

en: marginals-needed must be greater than 1
fr: ����marginals-needed���� doit ��tre sup��rieur �� 1

en: max-cert-depth must be in the range from 1 to 255
fr: ����max-cert-depth���� doit ��tre compris entre 1 et 255

en: invalid default-cert-level; must be 0, 1, 2, or 3
fr: ����default-cert-level���� incorrect��; doit ��tre 0, 1, 2 ou 3

en: invalid min-cert-level; must be 1, 2, or 3
fr: ����min-cert-level���� incorrect��; doit ��tre , 1, 2 ou 3

en: NOTE: simple S2K mode (0) is strongly discouraged
fr: Remarque��: le mode S2K simple (0) est fortement d��conseill��

en: invalid S2K mode; must be 0, 1 or 3
fr: mode S2K incorrect��; doit ��tre 0, 1 ou 3

en: invalid default preferences
fr: pr��f��rences par d��faut incorrectes

en: invalid personal cipher preferences
fr: pr��f��rences personnelles de chiffrement incorrectes

en: invalid personal digest preferences
fr: pr��f��rences personnelles de hachage incorrectes

en: invalid personal compress preferences
fr: pr��f��rences personnelles de compression incorrectes

en: %s does not yet work with %s
fr: %s ne fonctionne pas encore avec %s

en: you may not use cipher algorithm `%s' while in %s mode
fr: impossible d'utiliser l'algorithme de chiffrement ����%s���� en mode %s.

en: you may not use digest algorithm `%s' while in %s mode
fr: impossible d'utiliser l'algorithme de hachage ����%s���� en mode %s.

en: you may not use compression algorithm `%s' while in %s mode
fr: impossible d'utiliser l'algorithme de compression ����%s���� en mode %s.

en: failed to initialize the TrustDB: %s
fr: impossible d'initialiser la base de confiance��: %s

en: WARNING: recipients (-r) given without using public key encryption
fr: Attention��: les destinataires (-r) indiqu��s n'utilisent pas
                de clef publique pour le chiffrement

en: --store [filename]
fr: --store [fichier]

en: --symmetric [filename]
fr: --symmetric [fichier]

en: symmetric encryption of `%s' failed: %s
fr: ��chec du chiffrement sym��trique de ����%s������: %s

en: --encrypt [filename]
fr: --encrypt [fichier]

en: --symmetric --encrypt [filename]
fr: --symmetric --encrypt [fichier]

en: you cannot use --symmetric --encrypt with --s2k-mode 0
fr: impossible d'utiliser --symmetric --encrypt avec --s2k-mode 0

en: you cannot use --symmetric --encrypt while in %s mode
fr: impossible d'utiliser --symmetric --encrypt en mode %s

en: --sign [filename]
fr: --sign [fichier]

en: --sign --encrypt [filename]
fr: --sign --encrypt [fichier]

en: --symmetric --sign --encrypt [filename]
fr: --symmetric --sign --encrypt [fichier]

en: you cannot use --symmetric --sign --encrypt with --s2k-mode 0
fr: impossible d'utiliser --symmetric --sign --encrypt avec --s2k-mode 0

en: you cannot use --symmetric --sign --encrypt while in %s mode
fr: impossible d'utiliser --symmetric --sign --encrypt en mode %s

en: --sign --symmetric [filename]
fr: --sign --symmetric [fichier]

en: --clearsign [filename]
fr: --clearsign [fichier]

en: --decrypt [filename]
fr: --decrypt [fichier]

en: --sign-key user-id
fr: --sign-key identit��

en: --lsign-key user-id
fr: --lsign-key identit��

en: --edit-key user-id [commands]
fr: --edit-key identit�� [commandes]

en: --passwd <user-id>
fr: --passwd <identit��>

en: keyserver send failed: %s
fr: ��chec d'envoi vers le serveur de clefs��: %s

en: keyserver receive failed: %s
fr: ��chec de r��ception depuis le serveur de clefs��: %s

en: key export failed: %s
fr: ��chec d'exportation de la clef��: %s

en: keyserver search failed: %s
fr: ��chec de recherche au sein du serveur de clefs��: %s

en: keyserver refresh failed: %s
fr: ��chec de rafra��chissement par le serveur de clefs��: %s

en: dearmoring failed: %s
fr: ��chec de d��construction d'une armure��: %s

en: enarmoring failed: %s
fr: ��chec de construction d'une armure��: %s

en: invalid hash algorithm `%s'
fr: algorithme de hachage ����%s���� incorrect

en: [filename]
fr: [fichier]

en: Go ahead and type your message ...
fr: Vous pouvez taper votre message���

en: the given certification policy URL is invalid
fr: l'URL de politique de certification donn��e est incorrecte

en: the given signature policy URL is invalid
fr: l'URL de politique de signature donn��e est incorrecte

en: the given preferred keyserver URL is invalid
fr: l'URL du serveur de clefs favori qui a ��t�� donn��e est incorrecte

en: |FILE|take the keys from the keyring FILE
fr: |FICHIER|prendre les clefs dans le porte-clefs FICHIER

en: make timestamp conflicts only a warning
fr: convertir les conflits de date en avertissements

en: |FD|write status info to this FD
fr: |FD|��crire l'��tat sur ce descripteur

en: Usage: gpgv [options] [files] (-h for help)
fr: Utilisation��: gpgv [options] [fichiers] (-h pour l'aide)

en: Syntax: gpgv [options] [files]
    Check signatures against known trusted keys
fr: Syntaxe��: gpgv [options] [fichiers]
    V��rifier des signatures avec des clefs de confiance connues

en: No help available
fr: Pas d'aide disponible

en: No help available for `%s'
fr: Pas d'aide disponible pour ����%s����

en: import signatures that are marked as local-only
fr: importer des signatures marqu��es comme locales seulement

en: repair damage from the pks keyserver during import
fr: r��parer les donn��es endommag��es du serveur pks pendant l'importation

en: do not update the trustdb after import
fr: ne pas mettre �� jour la base de confiance apr��s l'importation

en: create a public key when importing a secret key
fr: cr��er une clef publique en important une clef secr��te

en: only accept updates to existing keys
fr: n'accepter que les mises �� jour des clefs existantes

en: remove unusable parts from key after import
fr: nettoyer les parties inutilisables de la clef apr��s l'importation

en: remove as much as possible from key after import
fr: enlever tout ce qui est possible de la clef apr��s l'importation

en: skipping block of type %d
fr: un bloc de type %d a ��t�� ignor��

en: %lu keys processed so far
fr: %lu��clefs trait��es jusqu'�� pr��sent

en: Total number processed: %lu
fr:       Quantit�� totale trait��e��: %lu

en:       skipped new keys: %lu
fr:      nouvelles clefs ignor��es��: %lu

en:           w/o user IDs: %lu
fr:                 sans identit����: %lu

en:               imported: %lu
fr:                     import��es��: %lu

en:              unchanged: %lu
fr:                 non modifi��es��: %lu

en:           new user IDs: %lu
fr:           nouvelles identit��s��: %lu

en:            new subkeys: %lu
fr:          nouvelles sous-clefs��: %lu

en:         new signatures: %lu
fr:          nouvelles signatures��: %lu

en:    new key revocations: %lu
fr: nouvelles r��vocations de clef��: %lu

en:       secret keys read: %lu
fr:           clefs secr��tes lues��: %lu

en:   secret keys imported: %lu
fr:      clefs secr��tes import��es��: %lu

en:  secret keys unchanged: %lu
fr:  clefs secr��tes non modifi��es��: %lu

en:           not imported: %lu
fr:                 non import��es��: %lu

en:     signatures cleaned: %lu
fr:          signatures nettoy��es��: %lu

en:       user IDs cleaned: %lu
fr:           identit��s nettoy��es��: %lu

en: WARNING: key %s contains preferences for unavailable
    algorithms on these user IDs:
fr: Attention��: la clef %s contient des pr��f��rences pour des
                algorithmes indisponibles pour ces identit��s��:

en:          "%s": preference for cipher algorithm %s
fr:             ����%s������: pr��f��rence pour l'algorithme de chiffrement %s

en:          "%s": preference for digest algorithm %s
fr:             ����%s������: pr��f��rence pour l'algorithme de hachage %s

en:          "%s": preference for compression algorithm %s
fr:             ����%s������: pr��f��rence pour l'algorithme de compression %s

en: it is strongly suggested that you update your preferences and
fr: vous devriez mettre �� jour vos pr��f��rences et redistribuer cette

en: re-distribute this key to avoid potential algorithm mismatch problems
fr: clef pour ��viter d'��ventuels probl��mes d'algorithmes non appropri��s

en: you can update your preferences with: gpg --edit-key %s updpref save
fr: vous pouvez mettre �� jour vos pr��f��rences avec��:
    gpg --edit-key %s updpref save

en: key %s: no user ID
fr: clef %s��: pas d'identit��

en: key %s: PKS subkey corruption repaired
fr: clef %s��: corruption de sous-clef PKS r��par��e

en: key %s: accepted non self-signed user ID "%s"
fr: clef %s��: identit�� ����%s���� non autosign��e accept��e

en: key %s: no valid user IDs
fr: clef %s��: pas d'identit�� valable

en: this may be caused by a missing self-signature
fr: cela pourrait provenir d'une autosignature manquante

en: key %s: public key not found: %s
fr: clef %s��: clef publique introuvable��: %s

en: key %s: new key - skipped
fr: clef %s��: nouvelle clef ��� ignor��e

en: no writable keyring found: %s
fr: aucun porte-clefs accessible en ��criture n'a ��t�� trouv����: %s

en: writing to `%s'
fr: ��criture de ����%s����

en: error writing keyring `%s': %s
fr: erreur d'��criture du porte-clefs ����%s������: %s

en: key %s: public key "%s" imported
fr: clef %s��: clef publique ����%s���� import��e

en: key %s: doesn't match our copy
fr: clef %s��: ne correspond pas �� notre copie

en: key %s: can't locate original keyblock: %s
fr: clef %s��: impossible de trouver le bloc de clef d'origine��: %s

en: key %s: can't read original keyblock: %s
fr: clef %s��: impossible de lire le bloc de clef d'origine��: %s

en: key %s: "%s" 1 new user ID
fr: clef %s��: ����%s���� 1��nouvelle identit��

en: key %s: "%s" %d new user IDs
fr: clef %s��: ����%s���� %d��nouvelles identit��s

en: key %s: "%s" 1 new signature
fr: clef %s��: ����%s���� 1��nouvelle signature

en: key %s: "%s" %d new signatures
fr: clef %s��: ����%s���� %d��nouvelles signatures

en: key %s: "%s" 1 new subkey
fr: clef %s��: ����%s���� 1��nouvelle sous-clef

en: key %s: "%s" %d new subkeys
fr: clef %s��: ����%s���� %d��nouvelles sous-clefs

en: key %s: "%s" %d signature cleaned
fr: clef %s��: ����%s���� %d��signature nettoy��e

en: key %s: "%s" %d signatures cleaned
fr: clef %s��: ����%s���� %d��signatures nettoy��es

en: key %s: "%s" %d user ID cleaned
fr: clef %s��: ����%s���� %d��identit�� nettoy��e

en: key %s: "%s" %d user IDs cleaned
fr: clef %s��: ����%s���� %d��identit��s nettoy��es

en: key %s: "%s" not changed
fr: clef %s��: ����%s���� n'est pas modifi��e

en: key %s: secret key with invalid cipher %d - skipped
fr: clef %s��: clef secr��te avec chiffrement %d incorrect ��� ignor��e

en: importing secret keys not allowed
fr: impossible d'importer des clefs secr��tes

en: no default secret keyring: %s
fr: pas de porte-clefs par d��faut��: %s

en: key %s: secret key imported
fr: clef %s��: clef secr��te import��e

en: key %s: already in secret keyring
fr: clef %s��: d��j�� dans le porte-clefs secret

en: key %s: secret key not found: %s
fr: clef %s��: clef secr��te introuvable��: %s

en: key %s: no public key - can't apply revocation certificate
fr: clef %s��: pas de clef publique ��� impossible d'appliquer le certificat
              de r��vocation

en: key %s: invalid revocation certificate: %s - rejected
fr: clef %s��: certificat de r��vocation incorrect��: %s ��� rejet��

en: key %s: "%s" revocation certificate imported
fr: clef %s��: ����%s���� certificat de r��vocation import��

en: key %s: no user ID for signature
fr: clef %s��: pas d'identit�� pour la signature

en: key %s: unsupported public key algorithm on user ID "%s"
fr: clef %s��: algorithme �� clef publique non g��r�� avec l'identit�� ����%s����

en: key %s: invalid self-signature on user ID "%s"
fr: clef %s��: autosignature de l'identit�� ����%s���� incorrecte

en: key %s: unsupported public key algorithm
fr: clef %s��: algorithme �� clef publique non pris en charge

en: key %s: invalid direct key signature
fr: clef %s��: signature directe de clef incorrecte

en: key %s: no subkey for key binding
fr: clef %s��: pas de sous-clef pour relier la clef

en: key %s: invalid subkey binding
fr: clef %s��: lien �� la sous-clef incorrect

en: key %s: removed multiple subkey binding
fr: clef %s��: suppression de lien multiple aux sous-clefs

en: key %s: no subkey for key revocation
fr: clef %s��: pas de sous-clef pour r��voquer la clef

en: key %s: invalid subkey revocation
fr: clef %s��: r��vocation de sous-clef incorrecte

en: key %s: removed multiple subkey revocation
fr: clef %s��: suppression de la r��vocation de sous-clefs multiples

en: key %s: skipped user ID "%s"
fr: clef %s��: identit�� ����%s���� ignor��e

en: key %s: skipped subkey
fr: clef %s��: sous-clef ignor��e

en: key %s: non exportable signature (class 0x%02X) - skipped
fr: clef %s��: signature non exportable (classe 0x%02X) ��� ignor��e

en: key %s: revocation certificate at wrong place - skipped
fr: clef %s��: certificat de r��vocation au mauvais endroit ��� ignor��

en: key %s: invalid revocation certificate: %s - skipped
fr: clef %s��: certificat de r��vocation incorrect��: %s ��� ignor��

en: key %s: subkey signature in wrong place - skipped
fr: clef %s��: signature de sous-clef au mauvais endroit ��� ignor��e

en: key %s: unexpected signature class (0x%02X) - skipped
fr: clef %s��: classe de signature inattendue (0x%02X) ��� ignor��e

en: key %s: duplicated user ID detected - merged
fr: clef %s��: identit��s en double d��tect��es ��� fusionn��es

en: WARNING: key %s may be revoked: fetching revocation key %s
fr: Attention��: la clef %s est peut-��tre r��voqu��e��: recherche de
                la clef de r��vocation %s

en: WARNING: key %s may be revoked: revocation key %s not present.
fr: Attention��: la clef %s est peut-��tre r��voqu��e��: la clef de
                r��vocation %s est absente.

en: key %s: "%s" revocation certificate added
fr: clef %s��: ajout du certificat de r��vocation ����%s����

en: key %s: direct key signature added
fr: clef %s��: ajout de la signature directe de clef

en: NOTE: a key's S/N does not match the card's one
fr: Remarque��: le num��ro de s��rie d'une clef ne correspond pas �� celui de la carte

en: NOTE: primary key is online and stored on card
fr: Remarque��: la clef principale est en ligne et stock��e sur la carte

en: NOTE: secondary key is online and stored on card
fr: Remarque��: la clef secondaire est en ligne et stock��e sur la carte

en: error creating keyring `%s': %s
fr: erreur de cr��ation du porte-clefs ����%s������: %s

en: keyring `%s' created
fr: le porte-clefs ����%s���� a ��t�� cr����

en: keyblock resource `%s': %s
fr: ressource de bloc de clef ����%s������: %s

en: failed to rebuild keyring cache: %s
fr: ��chec de reconstruction du cache de porte-clefs��: %s

en: [revocation]
fr: [r��vocation]

en: [self-signature]
fr: [autosignature]

en: 1 bad signature
fr: 1��mauvaise signature

en: %d bad signatures
fr: %d��mauvaises signatures

en: 1 signature not checked due to a missing key
fr: 1��signature non v��rifi��e �� cause d'une clef manquante

en: %d signatures not checked due to missing keys
fr: %d��signatures non v��rifi��es �� cause de clefs manquantes

en: 1 signature not checked due to an error
fr: 1��signature non v��rifi��e �� cause d'une erreur

en: %d signatures not checked due to errors
fr: %d��signatures non v��rifi��es �� cause d'erreurs

en: 1 user ID without valid self-signature detected
fr: 1��identit�� sans autosignature valable d��tect��

en: %d user IDs without valid self-signatures detected
fr: %d��identit��s sans autosignature valable d��tect��

en: Please decide how far you trust this user to correctly verify other users' keys
    (by looking at passports, checking fingerprints from different sources, etc.)
fr: D��cidez maintenant de la confiance que vous portez en cet utilisateur pour
    v��rifier les clefs des autres utilisateurs (en regardant les passeports, en
    v��rifiant les empreintes depuis diverses sources,��etc.)

en:   %d = I trust marginally
fr:   %d = je fais tr��s l��g��rement confiance

en:   %d = I trust fully
fr:   %d = je fais enti��rement confiance

en: Please enter the depth of this trust signature.
    A depth greater than 1 allows the key you are signing to make
    trust signatures on your behalf.
fr: Veuillez entrer la profondeur de cette signature de confiance.
    Une profondeur sup��rieure �� 1 permet �� la clef que vous signez de faire
    des signatures de confiance de votre part.

en: Please enter a domain to restrict this signature, or enter for none.
fr: Veuillez entrer un domaine pour restreindre cette signature, ou appuyer
    sur la touche entr��e pour aucun domaine.

en: User ID "%s" is revoked.
fr: L'identit�� ����%s���� est r��voqu��e.

en: Are you sure you still want to sign it? (y/N)
fr: Voulez-vous vraiment toujours la signer��? (o/N)

en:   Unable to sign.
fr:   Impossible de signer.

en: User ID "%s" is expired.
fr: L'identit�� ����%s���� est expir��.

en: User ID "%s" is not self-signed.
fr: L'identit�� ����%s���� n'est pas autosign��e.

en: User ID "%s" is signable.
fr: L'identit�� ����%s���� peut ��tre sign��.

en: Sign it? (y/N)
fr: La signer vraiment��? (o/N)

en: The self-signature on "%s"
    is a PGP 2.x-style signature.
fr: L'autosignature de ����%s����
    est une signature de type PGP��2.x.

en: Do you want to promote it to an OpenPGP self-signature? (y/N)
fr: Voulez vous la modifier en autosignature OpenPGP��? (o/N)

en: Your current signature on "%s"
    has expired.
fr: Votre signature actuelle de ����%s����
    a expir��.

en: Do you want to issue a new signature to replace the expired one? (y/N)
fr: Voulez-vous cr��er une nouvelle signature pour remplacer celle qui a
    expir����? (o/N)

en: Your current signature on "%s"
    is a local signature.
fr: Votre signature actuelle de ����%s����
    est locale.

en: Do you want to promote it to a full exportable signature? (y/N)
fr: Voulez vous la rendre compl��tement exportable��? (o/N)

en: "%s" was already locally signed by key %s
fr: ����%s���� a d��j�� ��t�� sign��e localement par la clef %s

en: "%s" was already signed by key %s
fr: ����%s���� a d��j�� ��t�� sign��e par la clef %s

en: Do you want to sign it again anyway? (y/N)
fr: Voulez-vous vraiment la signer encore��? (o/N)

en: Nothing to sign with key %s
fr: Rien �� signer avec la clef %s

en: This key has expired!
fr: Cette clef a expir��.

en: This key is due to expire on %s.
fr: Cette clef va expirer le %s.

en: Do you want your signature to expire at the same time? (Y/n)
fr: Voulez-vous que votre signature expire en m��me temps��? (O/n)

en: You may not make an OpenPGP signature on a PGP 2.x key while in --pgp2 mode.
fr: Impossible de faire une signature OpenPGP d'une clef PGP��2.x en mode --pgp2.

en: This would make the key unusable in PGP 2.x.
fr: Cela rendrait la clef inutilisable par PGP��2.x.

en: How carefully have you verified the key you are about to sign actually belongs
    to the person named above?  If you don't know what to answer, enter "0".
fr: Avec quel soin avez-vous v��rifi�� que la clef �� signer appartient bien ��
    la personne sus-nomm��e��? Si vous ne savez quoi r��pondre, entrez ����0����.

en:    (0) I will not answer.%s
fr:    (0) Je ne r��pondrai pas.%s

en:    (1) I have not checked at all.%s
fr:    (1) Je n'ai pas v��rifi�� du tout.%s

en:    (2) I have done casual checking.%s
fr:    (2) J'ai partiellement v��rifi��.%s

en:    (3) I have done very careful checking.%s
fr:    (3) J'ai compl��tement v��rifi��.%s

en: Your selection? (enter `?' for more information):
fr: Quel est votre choix��? (Entrez ����?���� pour plus de renseignements)��:

en: Are you sure that you want to sign this key with your
    key "%s" (%s)
fr: Voulez-vous vraiment signer cette clef avec votre
    clef ����%s���� (%s)

en: This will be a self-signature.
fr: Ce sera une autosignature.

en: WARNING: the signature will not be marked as non-exportable.
fr: Attention��: la signature ne sera pas marqu��e comme non exportable.

en: WARNING: the signature will not be marked as non-revocable.
fr: Attention��: La signature ne sera pas marqu��e comme non r��vocable.

en: The signature will be marked as non-exportable.
fr: La signature sera marqu��e comme non exportable.

en: The signature will be marked as non-revocable.
fr: La signature sera marqu��e comme non r��vocable.

en: I have not checked this key at all.
fr: Je n'ai pas du tout v��rifi�� cette clef.

en: I have checked this key casually.
fr: J'ai partiellement v��rifi�� cette clef.

en: I have checked this key very carefully.
fr: J'ai compl��tement v��rifi�� cette clef.

en: Really sign? (y/N)
fr: Voulez-vous vraiment signer��? (o/N)

en: signing failed: %s
fr: ��chec de la signature��: %s

en: Key has only stub or on-card key items - no passphrase to change.
fr: La clef ne poss��de que des items partiels ou stock��s sur carte ���
    pas de phrase de passe �� modifier.

en: This key is not protected.
fr: Cette clef n'est pas prot��g��e.

en: Secret parts of primary key are not available.
fr: Les parties secr��tes de la clef principale ne sont pas disponibles.

en: Secret parts of primary key are stored on-card.
fr: Les parties secr��tes de la clef principale sont stock��es sur la carte.

en: Key is protected.
fr: La clef est prot��g��e.

en: Can't edit this key: %s
fr: Impossible d'��diter cette clef��: %s

en: Enter the new passphrase for this secret key.
fr: Entrez la nouvelle phrase de passe pour cette clef secr��te.

en: passphrase not correctly repeated; try again
fr: la phrase de passe n'a pas ��t�� correctement r��p��t��e��; veuillez r��essayer

en: You don't want a passphrase - this is probably a *bad* idea!
fr: Vous ne voulez pas de phrase de passe ��� c'est sans doute une *mauvaise* id��e.

en: Do you really want to do this? (y/N)
fr: Voulez-vous vraiment faire cela��? (o/N)

en: moving a key signature to the correct place
fr: d��placement d'une signature de clef au bon endroit

en: save and quit
fr: enregistrer et quitter

en: show key fingerprint
fr: afficher l'empreinte de la clef

en: list key and user IDs
fr: afficher la clef et les identit��s

en: select user ID N
fr: s��lectionner l'identit�� N

en: select subkey N
fr: s��lectionner la sous-clef N

en: check signatures
fr: v��rifier les signatures

en: sign selected user IDs [* see below for related commands]
fr: signer les identit��s s��lectionn��es [* voir ci-dessous les commandes similaires]

en: sign selected user IDs locally
fr: signer les identit��s s��lectionn��es localement

en: sign selected user IDs with a trust signature
fr: signer les identit��s s��lectionn��es avec une signature de confiance

en: sign selected user IDs with a non-revocable signature
fr: signer les identit��s s��lectionn��es avec une signature non r��vocable

en: add a user ID
fr: ajouter une identit��

en: add a photo ID
fr: ajouter une photo d'identit��

en: delete selected user IDs
fr: supprimer les identit��s s��lectionn��es

en: add a subkey
fr: ajouter une sous-clef

en: add a key to a smartcard
fr: ajouter une clef �� une carte �� puce

en: move a key to a smartcard
fr: d��placer une clef vers une carte �� puce

en: move a backup key to a smartcard
fr: d��placer une clef de sauvegarde vers une carte �� puce

en: delete selected subkeys
fr: supprimer les sous-clefs s��lectionn��es

en: add a revocation key
fr: ajouter une clef de r��vocation

en: delete signatures from the selected user IDs
fr: supprimer les signatures des identit��s s��lectionn��es

en: change the expiration date for the key or selected subkeys
fr: modifier la date d'expiration de la clef ou des sous-clefs s��lectionn��es

en: flag the selected user ID as primary
fr: marquer l'identit�� s��lectionn��e comme principale

en: toggle between the secret and public key listings
fr: passer de la liste des clefs secr��tes �� celle des clefs priv��es ou vice versa

en: list preferences (expert)
fr: afficher les pr��f��rences (expert)

en: list preferences (verbose)
fr: afficher les pr��f��rences (bavard)

en: set preference list for the selected user IDs
fr: d��finir la liste des pr��f��rences pour les identit��s s��lectionn��es

en: set the preferred keyserver URL for the selected user IDs
fr: d��finir le serveur de clefs favori pour les identit��s s��lectionn��es

en: set a notation for the selected user IDs
fr: d��finir une notation pour les identit��s s��lectionn��es

en: change the passphrase
fr: modifier la phrase de passe

en: change the ownertrust
fr: modifier la confiance du propri��taire

en: revoke signatures on the selected user IDs
fr: r��voquer les signatures des identit��s s��lectionn��es

en: revoke selected user IDs
fr: r��voquer les identit��s s��lectionn��es

en: revoke key or selected subkeys
fr: r��voquer la clef ou des sous-clefs s��lectionn��es

en: enable key
fr: activer la clef

en: disable key
fr: d��sactiver la clef

en: show selected photo IDs
fr: montrer les photos d'identit�� s��lectionn��es

en: compact unusable user IDs and remove unusable signatures from key
fr: compacter les identit��s inutilisables et enlever les
                signatures inutilisables de la clef

en: compact unusable user IDs and remove all signatures from key
fr: compacter les identit��s inutilisables et enlever toutes
                les signatures de la clef

en: error reading secret keyblock "%s": %s
fr: erreur de lecture du bloc de clef secr��te ����%s������: %s

en: Secret key is available.
fr: La clef secr��te est disponible.

en: Need the secret key to do this.
fr: La clef secr��te est n��cessaire pour faire cela.

en: Please use the command "toggle" first.
fr: Utilisez d'abord la commande ����toggle����.

en: * The `sign' command may be prefixed with an `l' for local signatures (lsign),
      a `t' for trust signatures (tsign), an `nr' for non-revocable signatures
      (nrsign), or any combination thereof (ltsign, tnrsign, etc.).
fr: * La commande ����sign���� peut ��tre pr��c��d��e du caract��re ����l���� pour
      les signatures locales (lsign), ����t���� pour les signatures de
      confiance (tsign), ����nr���� pour les signatures non r��vocables
      (nrsign), ou toute combinaison possible (ltsign, tnrsign,��etc.).

en: Key is revoked.
fr: La clef est r��voqu��e.

en: Really sign all user IDs? (y/N)
fr: Voulez-vous vraiment signer toutes les identit��s��? (o/N)

en: Hint: Select the user IDs to sign
fr: Conseil��: s��lectionner les identit��s �� signer

en: Unknown signature type `%s'
fr: Type de signature ����%s���� inconnu

en: This command is not allowed while in %s mode.
fr: Cette commande n'est pas permise en mode %s.

en: You must select at least one user ID.
fr: Vous devez s��lectionner au moins une identit��.

en: You can't delete the last user ID!
fr: Vous ne pouvez pas supprimer la derni��re identit��.

en: Really remove all selected user IDs? (y/N)
fr: Faut-il vraiment supprimer toutes les identit��s s��lectionn��es��? (o/N)

en: Really remove this user ID? (y/N)
fr: Faut-il vraiment supprimer cette identit����? (o/N)

note: TRANSLATORS: Please take care: This is about moving the key and not about removing it.
en: Really move the primary key? (y/N)
fr: Faut-il vraiment d��placer la clef principale��? (o/N)

en: You must select exactly one key.
fr: Vous devez s��lectionner exactement une clef.

en: Command expects a filename argument
fr: La commande attend un nom de fichier comme argument

en: Can't open `%s': %s
fr: Impossible d'ouvrir ����%s������: %s

en: Error reading backup key from `%s': %s
fr: Erreur de lecture de la clef de sauvegarde sur ����%s������: %s

en: You must select at least one key.
fr: Vous devez s��lectionner au moins une clef.

en: Do you really want to delete the selected keys? (y/N)
fr: Voulez-vous vraiment supprimer les clefs s��lectionn��es��? (o/N)

en: Do you really want to delete this key? (y/N)
fr: Voulez-vous vraiment supprimer cette clef��? (o/N)

en: Really revoke all selected user IDs? (y/N)
fr: Voulez-vous vraiment r��voquer toutes les identit��s s��lectionn��es��? (o/N)

en: Really revoke this user ID? (y/N)
fr: Voulez-vous vraiment r��voquer cette identit����? (o/N)

en: Do you really want to revoke the entire key? (y/N)
fr: Voulez-vous vraiment r��voquer toute la clef��? (o/N)

en: Do you really want to revoke the selected subkeys? (y/N)
fr: Voulez-vous vraiment r��voquer les sous-clefs s��lectionn��es��? (o/N)

en: Do you really want to revoke this subkey? (y/N)
fr: Voulez-vous vraiment r��voquer cette sous-clef��? (o/N)

en: Owner trust may not be set while using a user provided trust database
fr: La confiance du propri��taire pourrait ne pas ��tre d��finie �� partir de
    la base de confiance d'un tiers

en: Set preference list to:
fr: D��finir la liste de pr��f��rences en��:

en: Really update the preferences for the selected user IDs? (y/N)
fr: Faut-il vraiment mettre �� jour les pr��f��rences pour les
    identit��s s��lectionn��es��? (o/N)

en: Really update the preferences? (y/N)
fr: Faut-il vraiment mettre �� jour les pr��f��rences��? (o/N)

en: Save changes? (y/N)
fr: Faut-il enregistrer les modifications��? (o/N)

en: Quit without saving? (y/N)
fr: Faut-il quitter sans enregistrer��? (o/N)

en: update failed: %s
fr: ��chec de la mise �� jour��: %s

en: update secret failed: %s
fr: ��chec de la mise �� jour de la clef secr��te��: %s

en: Key not changed so no update needed.
fr: La clef n'a pas ��t�� modifi��e donc la mise �� jour est inutile.

en: Digest:
fr: Hachage��:

en: Features:
fr: Fonctionnalit��s��:

en: Keyserver no-modify
fr: Serveur de clefs sans modification

en: Preferred keyserver:
fr: Serveur de clefs favori��:

en: Notations:
fr: Notations��:

en: There are no preferences on a PGP 2.x-style user ID.
fr: Il n'y a pas de pr��f��rences dans une identit�� de type PGP��2.x.

en: The following key was revoked on %s by %s key %s
fr: La clef suivante a ��t�� r��voqu��e le %s par la clef %s %s

en: This key may be revoked by %s key %s
fr: Cette clef peut ��tre r��voqu��e par la clef %s %s

en: (sensitive)
fr: (sensible)

en: created: %s
fr: cr������: %s

en: revoked: %s
fr: r��voqu��e��: %s

en: expired: %s
fr: expir��e��: %s

en: expires: %s
fr: expire��: %s

en: usage: %s
fr: utilisation��: %s

en: trust: %s
fr: confiance��: %s

en: validity: %s
fr: validit����: %s

en: This key has been disabled
fr: Cette clef a ��t�� d��sactiv��e

en: card-no:
fr: n�� de carte��:

en: Please note that the shown key validity is not necessarily correct
    unless you restart the program.
fr: Veuillez remarquer que la validit�� affich��e pour la clef n'est pas
    forc��ment correcte avant d'avoir relanc�� le programme.

en: revoked
fr: r��voqu��e

en: expired
fr: expir��e

en: WARNING: no user ID has been marked as primary.  This command may
                  cause a different user ID to become the assumed primary.
fr: Attention��: aucune identit�� n'a ��t�� d��finie comme principale. Cette commande
                risque de rendre une autre identit�� principale par d��faut.

en: WARNING: This is a PGP2-style key.  Adding a photo ID may cause some versions
             of PGP to reject this key.
fr: Attention��: c'est une clef de type PGP��2. Ajouter une photo d'identit��
                peut forcer certaines versions de PGP �� rejeter cette clef.

en: Are you sure you still want to add it? (y/N)
fr: Voulez-vous vraiment toujours l'ajouter��? (o/N)

en: You may not add a photo ID to a PGP2-style key.
fr: Vous ne devriez pas ajouter de photo d'identit�� �� une clef de type PGP��2.

en: Delete this good signature? (y/N/q)
fr: Supprimer cette bonne signature��? (o/N/q)

en: Delete this invalid signature? (y/N/q)
fr: Supprimer cette signature incorrecte��? (o/N/q)

en: Delete this unknown signature? (y/N/q)
fr: Supprimer cette signature inconnue��? (o/N/q)

en: Really delete this self-signature? (y/N)
fr: Faut-il vraiment supprimer cette autosignature��? (o/N)

en: Deleted %d signature.
fr: %d��signature supprim��e.

en: Deleted %d signatures.
fr: %d��signatures supprim��es

en: Nothing deleted.
fr: Rien n'a ��t�� supprim��.

en: invalid
fr: incorrecte

en: User ID "%s" compacted: %s
fr: Identit�� ����%s���� compact��e��: %s

en: User ID "%s": %d signature removed
fr: Identit�� ����%s������: %d��signature enlev��e

en: User ID "%s": %d signatures removed
fr: Identit�� ����%s������: %d��signatures enlev��es

en: User ID "%s": already minimized
fr: Identit�� ����%s������: d��j�� minimis��e

en: User ID "%s": already clean
fr: Identit�� ����%s������: d��j�� nettoy��e

en: WARNING: This is a PGP 2.x-style key.  Adding a designated revoker may cause
             some versions of PGP to reject this key.
fr: Attention��: c'est une clef de type PGP��2.x. Ajouter un r��vocateur d��sign��
                peut forcer certaines versions de PGP �� rejeter cette clef.

en: You may not add a designated revoker to a PGP 2.x-style key.
fr: Vous ne pouvez pas ajouter de r��vocateur d��sign�� �� une clef de type PGP��2.x.

en: Enter the user ID of the designated revoker:
fr: Entrez l'identit�� du r��vocateur d��sign����:

en: cannot appoint a PGP 2.x style key as a designated revoker
fr: impossible d'utiliser une clef de type PGP��2.x comme r��vocateur d��sign��.

en: you cannot appoint a key as its own designated revoker
fr: vous ne pouvez pas utiliser une clef comme son propre r��vocateur d��sign��

en: this key has already been designated as a revoker
fr: cette clef �� d��j�� ��t�� d��sign��e comme un r��vocateur

en: WARNING: appointing a key as a designated revoker cannot be undone!
fr: Attention��: l'��tablissement d'une clef comme r��vocateur d��sign��
                est irr��versible.

en: Are you sure you want to appoint this key as a designated revoker? (y/N)
fr: Voulez-vous vraiment rendre cette clef comme r��vocateur d��sign����? (o/N)

en: Please remove selections from the secret keys.
fr: Veuillez supprimer les s��lections des clefs secr��tes.

en: Please select at most one subkey.
fr: Veuillez s��lectionner au plus une sous-clef.

en: Changing expiration time for a subkey.
fr: Modification de la date d'expiration d'une sous-clef.

en: Changing expiration time for the primary key.
fr: Modification de la date d'expiration de la clef principale.

en: You can't change the expiration date of a v3 key
fr: Vous ne pouvez pas modifier la date d'expiration d'une clef��v3

en: No corresponding signature in secret ring
fr: Pas de signature correspondante dans le porte-clefs secret

en: signing subkey %s is already cross-certified
fr: la sous-clef de signature %s a d��j�� une certification crois��e

en: subkey %s does not sign and so does not need to be cross-certified
fr: la sous-clef %s ne signe pas et n'a donc pas besoin de certification crois��e

en: Please select exactly one user ID.
fr: Veuillez s��lectionner exactement une identit��.

en: skipping v3 self-signature on user ID "%s"
fr: l'autosignature��v3 de l'identit�� ����%s���� a ��t�� ignor��e

en: Enter your preferred keyserver URL:
fr: Entrez l'URL de votre serveur de clefs favori��:

en: Are you sure you want to replace it? (y/N)
fr: Voulez-vous vraiment le remplacer��? (o/N)

en: Are you sure you want to delete it? (y/N)
fr: Voulez-vous vraiment le supprimer��? (o/N)

en: Enter the notation:
fr: Entrez la notation��:

en: Proceed? (y/N)
fr: Continuer��? (o/N)

en: No user ID with index %d
fr: Pas d'identit�� d'indice��%d

en: No user ID with hash %s
fr: Pas d'identit�� avec le hachage %s

en: No subkey with index %d
fr: Pas de sous-clef d'indice��%d

en: user ID: "%s"
fr: identit����: ����%s����

en: signed by your key %s on %s%s%s
fr: sign��e par votre clef %s le %s%s%s

en:  (non-exportable)
fr:  (non exportable)

en: This signature expired on %s.
fr: Cette signature a expir�� le %s.

en: Are you sure you still want to revoke it? (y/N)
fr: Voulez-vous vraiment toujours la r��voquer��? (o/N)

en: Create a revocation certificate for this signature? (y/N)
fr: Faut-il cr��er un certificat de r��vocation pour cette signature��? (o/N)

en: Not signed by you.
fr: Non sign��e par vous.

en: You have signed these user IDs on key %s:
fr: Vous avez sign�� ces identit��s sur la clef %s��:

en:  (non-revocable)
fr:  (non r��vocable)

en: revoked by your key %s on %s
fr: r��voqu��e par votre clef %s le %s

en: You are about to revoke these signatures:
fr: Vous ��tes sur le point de r��voquer ces signatures��:

en: Really create the revocation certificates? (y/N)
fr: Faut-il vraiment cr��er les certificats de r��vocation��? (o/N)

en: no secret key
fr: pas de clef secr��te

en: user ID "%s" is already revoked
fr: l'identit�� ����%s����" est d��j�� r��voqu��e.

en: WARNING: a user ID signature is dated %d seconds in the future
fr: Attention��: une signature d'identit�� date de %d��secondes��dans le futur

en: Key %s is already revoked.
fr: La clef %s est d��j�� r��voqu��.

en: Subkey %s is already revoked.
fr: La sous-clef %s est d��j�� r��voqu��e.

en: Displaying %s photo ID of size %ld for key %s (uid %d)
fr: Affichage de la photo d'identit�� %s de taille��%ld pour la clef
    %s (uid %d)

en: preference `%s' duplicated
fr: pr��f��rence ����%s���� dupliqu��e

en: too many cipher preferences
fr: trop de pr��f��rences de chiffrement

en: too many digest preferences
fr: trop de pr��f��rences de hachage

en: too many compression preferences
fr: trop de pr��f��rences de compression

en: invalid item `%s' in preference string
fr: ��l��ment ����%s���� incorrect dans la cha��ne de pr��f��rences

en: writing direct signature
fr: ��criture de la signature directe

en: writing self signature
fr: ��criture de l'autosignature

en: writing key binding signature
fr: ��criture de la signature de lien �� la clef

en: keysize invalid; using %u bits
fr: taille incorrecte��; utilisation de %u��bits

en: keysize rounded up to %u bits
fr: taille arrondie �� %u��bits
