gnulib-2.0.0.3462.e9796 - en to fr translation catalogue (208 entries)

en: invalid argument %s for %s
fr: argument %s non valable pour %s

en: ambiguous argument %s for %s
fr: argument %s ambigu pour %s

en: Valid arguments are:
fr: Les arguments valables sont��:

en: ARGP_HELP_FMT: %s value is less than or equal to %s
fr: ARGP_HELP_FMT��: la valeur %s est inf��rieure ou ��gale �� %s

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter requires a value
fr: %.*s��: le param��tre ARGP_HELP_FMT n��cessite une valeur

en: %.*s: ARGP_HELP_FMT parameter must be positive
fr: %.*s��: le param��tre ARGP_HELP_FMT doit ��tre positif

en: %.*s: Unknown ARGP_HELP_FMT parameter
fr: %.*s��: param��tre ARGP_HELP_FMT inconnu

en: Garbage in ARGP_HELP_FMT: %s
fr: Probl��me dans ARGP_HELP_FMT��: %s

en: Mandatory or optional arguments to long options are also mandatory or optional for any corresponding short options.
fr: Les arguments obligatoires pour la forme longue des options le sont aussi pour les formes courtes associ��es.

en: Usage:
fr: Utilisation��:

en:   or:
fr:   ou��:

en: Try `%s --help' or `%s --usage' for more information.
fr: Essayez ����%s --help���� ou ����%s --usage���� pour obtenir plus de renseignements.

en: Report bugs to %s.
fr: Signalez toute anomalie �� %s.

en: Unknown system error
fr: Erreur syst��me inconnue

en: give this help list
fr: affiche cette aide

en: give a short usage message
fr: donne un court message d'utilisation

en: NAME
fr: NOM

en: set the program name
fr: d��finit le nom du programme

en: hang for SECS seconds (default 3600)
fr: suspension pendant SECS secondes (par d��faut 3600)

en: print program version
fr: affiche la version du programme

en: (PROGRAM ERROR) No version known!?
fr: (Erreur du programme) pas de version connue��!

en: %s: Too many arguments
fr: %s��: trop d'arguments

en: (PROGRAM ERROR) Option should have been recognized!?
fr: (Erreur du programme) l'option aurait d�� ��tre reconnue��!

en: program error
fr: erreur du programme

en: stack overflow
fr: d��passement de pile

en: cannot find a temporary directory, try setting $TMPDIR
fr: impossible de trouver un r��pertoire temporaire, essayez de d��finir $TMPDIR

en: cannot create a temporary directory using template "%s"
fr: impossible de cr��er un r��pertoire temporaire en utilisant le mod��le ����%s����.

en: cannot remove temporary file %s
fr: impossible de supprimer le ficher temporaire %s

en: cannot remove temporary directory %s
fr: impossible de supprimer le r��pertoire temporaire %s

en: error closing file
fr: erreur de fermeture de fichier

en: write error
fr: erreur d'��criture

en: preserving permissions for %s
fr: conservation des permissions de %s

en: error while opening "%s" for reading
fr: erreur �� l'ouverture de ����%s���� en lecture

en: cannot open backup file "%s" for writing
fr: impossible d'ouvrir le fichier de sauvegarde ����%s���� en ��criture

en: error reading "%s"
fr: erreur de lecture de ����%s����

en: error writing "%s"
fr: erreur d'��criture de ����%s����

en: error after reading "%s"
fr: erreur apr��s la lecture de ����%s����

en: fdopen() failed
fr: ��chec de fdopen()

en: C# compiler not found, try installing pnet
fr: compilateur C# non trouv��, essayez d'installer pnet

en: C# virtual machine not found, try installing pnet
fr: machine virtuelle C# non trouv��e, essayez d'installer pnet

en: %s subprocess failed
fr: ��chec de sous-processus %s

en: regular empty file
fr: fichier r��gulier vide

en: regular file
fr: fichier r��gulier

en: directory
fr: r��pertoire

en: block special file
fr: fichier sp��cial de blocs

en: character special file
fr: fichier sp��cial de caract��res

en: fifo
fr: PEPS (FIFO)

en: symbolic link
fr: lien symbolique

en: message queue
fr: file de messages

en: semaphore
fr: s��maphore

en: shared memory object
fr: objet de m��moire partag��e

en: typed memory object
fr: objet m��moire typ��

en: weird file
fr: fichier bizarre

en: Address family for hostname not supported
fr: Famille d'adresses du nom d'h��te non pris en charge

en: Temporary failure in name resolution
fr: ��chec temporaire lors de la r��solution de noms

en: Bad value for ai_flags
fr: Mauvaise valeur pour ai_flags

en: Non-recoverable failure in name resolution
fr: ��chec d��finitif lors de la r��solution de noms

en: ai_family not supported
fr: ai_family non pris en charge

en: Memory allocation failure
fr: ��chec d'allocation m��moire

en: No address associated with hostname
fr: Aucune adresse associ��e au nom d'h��te

en: Name or service not known
fr: Nom ou service inconnu

en: Servname not supported for ai_socktype
fr: Nom de serveur non pris en charge pour ai_socktype

en: ai_socktype not supported
fr: ai_socktype non pris en charge

en: System error
fr: Erreur syst��me

en: Argument buffer too small
fr: M��moire tampon d'argument trop petite

en: Processing request in progress
fr: Traitement de la requ��te en cours

en: Request canceled
fr: Requ��te annul��e

en: Request not canceled
fr: Requ��te non annul��e

en: All requests done
fr: Requ��tes toutes trait��es

en: Interrupted by a signal
fr: Interruption par un signal

en: Parameter string not correctly encoded
fr: Cha��ne de param��tre mal encod��

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: %s: option '%s' is ambiguous
fr: %s��: l'option ����%s���� est ambigu��

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
fr: %s��: l'option ����--%s���� ne prend pas d'argument

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
fr: %s��: l'option ����%c%s���� ne prend pas d'argument

en: %s: option '%s' requires an argument
fr: %s��: l'option ����%s���� n��cessite un argument

en: %s: unrecognized option '--%s'
fr: %s��: option ����--%s���� non reconnue

en: %s: unrecognized option '%c%s'
fr: %s��: option ���� %c%s���� non reconnue

en: %s: invalid option -- '%c'
fr: %s��: option non valable -- ����%c����

en: %s: option requires an argument -- '%c'
fr: %s��: l'option n��cessite un argument -- ����%c����

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
fr: %s��: l'option ����-W %s���� est ambigu��

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
fr: %s��: l'option ����-W %s���� ne prend pas d'argument

en: invalid source_version argument to compile_java_class
fr: argument source_version non valable pour compile_java_class

en: invalid target_version argument to compile_java_class
fr: argument target_version non valable pour compile_java_class

en: failed to create "%s"
fr: ��chec de cr��ation de ����%s����

en: error while writing "%s" file
fr: erreur lors de l'��criture du fichier ����%s����

en: Java compiler not found, try installing gcj or set $JAVAC
fr: compilateur Java non trouv��, essayez d'installer gcj ou de d��finir $JAVAC

en: Java virtual machine not found, try installing gij or set $JAVA
fr: machine virtuelle Java non trouv��e, essayez d'installer gij ou de d��finir $JAVAC

en: %s subprocess I/O error
fr: erreur d'entr��e sortie du sous-processus %s

en: cannot change permissions of %s
fr: impossible de modifier les permissions de %s

en: cannot create directory %s
fr: impossible de cr��er le r��pertoire %s

en: memory exhausted
fr: m��moire ��puis��e

en: unable to record current working directory
fr: impossible de m��moriser le r��pertoire de travail courant

en: failed to return to initial working directory
fr: ��chec de retour au r��pertoire initial de travail

en: Failed to open /dev/zero for read
fr: ��chec d'ouverture de /dev/zero en lecture

en: creation of reading thread failed
fr: ��chec de cr��ation du processus de lecture

en: cannot set up nonblocking I/O to %s subprocess
fr: impossible de configurer l'entr��e sortie non bloquante au sous-processus %s

en: communication with %s subprocess failed
fr: ��chec de communication avec le sous-processus %s

en: write to %s subprocess failed
fr: ��chec d'��criture vers le sous-processus %s

en: read from %s subprocess failed
fr: ��chec de lecture depuis le sous-processus %s

en: subprocess %s terminated with exit code %d
fr: le sous-processus %s s'est termin�� avec le code de retour %d

en: creation of threads failed
fr: ��chec de cr��ation de processus

en: %s subprocess terminated with exit code %d
fr: le sous-processus de %s s'est termin�� avec le code de retour %d

en: cannot create pipe
fr: impossible de cr��er un tube (����pipe����)

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  If the catalog has no translation, locale_quoting_style quotes `like this', and clocale_quoting_style quotes "like th
en: `
fr: ����

en: '
fr: ����

en: Success
fr: Succ��s

en: No match
fr: Pas de correspondance

en: Invalid regular expression
fr: Expression rationnelle non valable

en: Invalid collation character
fr: Caract��re d'assemblage non valable

en: Invalid character class name
fr: Nom de classe de caract��res non valable

en: Trailing backslash
fr: Barre oblique inverse en fin de ligne

en: Invalid back reference
fr: R��f��rence ant��rieure non valable

en: Unmatched [ or [^
fr: [ ou [^ non appair��

en: Unmatched ( or \(
fr: ( ou \( non appair��e

en: Unmatched \{
fr: \{ non appair��e

en: Invalid content of \{\}
fr: Le contenu de \{\} n'est pas valable

en: Invalid range end
fr: Borne finale de l'intervalle non valable

en: Memory exhausted
fr: M��moire ��puis��e

en: Invalid preceding regular expression
fr: Expression rationnelle pr��c��dente non valable

en: Premature end of regular expression
fr: Fin pr��matur��e d'expression rationnelle

en: Regular expression too big
fr: Expression rationnelle trop grande

en: Unmatched ) or \)
fr: ) ou \) non appair��e

en: No previous regular expression
fr: Pas d'expression rationnelle pr��c��dente

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for an affirmative answer (english: "yes").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | 
en: ^[yY]
fr: ^[oOyY].*

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for a negative answer (english: "no").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | grep 
en: ^[nN]
fr: ^[nN].*

en: setting permissions for %s
fr: impossible de d��finir les permissions de %s

en: Hangup
fr: Raccrocher

en: Interrupt
fr: Interrompre

en: Quit
fr: Quitter

en: Illegal instruction
fr: Instruction ill��gale

en: Trace/breakpoint trap
fr: Pi��ge de trace ou point de d'arr��t

en: Aborted
fr: Abandonn��

en: Floating point exception
fr: Exception de virgule flottante

en: Killed
fr: Tu��

en: Bus error
fr: Erreur de bus

en: Segmentation fault
fr: Erreur de segmentation

en: Broken pipe
fr: Tube bris��

en: Alarm clock
fr: R��veil

en: Terminated
fr: Termin��

en: Urgent I/O condition
fr: Condition d'entr��e sortie urgente

en: Stopped (signal)
fr: Arr��t�� (signal)

en: Stopped
fr: Arr��t��

en: Continued
fr: Continu��

en: Child exited
fr: Enfant quitt��

en: Stopped (tty input)
fr: Arr��t�� (entr��e de tty)

en: Stopped (tty output)
fr: Arr��t�� (sortie de tty)

en: I/O possible
fr: Entr��e sortie possible

en: CPU time limit exceeded
fr: Temps limite de processeur d��pass��

en: File size limit exceeded
fr: Taille limite de fichier d��pass��e

en: Virtual timer expired
fr: Temporisation virtuelle d��pass��e

en: Profiling timer expired
fr: Temporisation de profilage d��pass��e

en: Window changed
fr: Fen��tre modifi��e

en: User defined signal 1
fr: Signal��1 d��fini par utilisateur

en: User defined signal 2
fr: Signal��2 d��fini par utilisateur

en: EMT trap
fr: Pi��ge EMT

en: Bad system call
fr: Mauvais appel syst��me

en: Stack fault
fr: D��faut de pile

en: Information request
fr: Demande de renseignements

en: Power failure
fr: ��chec d'alimentation

en: Resource lost
fr: Ressource perdue

en: error writing to a closed pipe or socket
fr: Erreur d'��criture vers un tube ou une socket ferm��

en: Real-time signal %d
fr: Signal %d en temps-r��el

en: Unknown signal %d
fr: Signal %d inconnu

en: iconv function not usable
fr: fonction iconv non utilisable

en: iconv function not available
fr: fonction iconv non disponible

en: character out of range
fr: caract��re hors limites

en: cannot convert U+%04X to local character set
fr: impossible de convertir U+%04X dans le jeu de caract��res local

en: cannot convert U+%04X to local character set: %s
fr: impossible de convertir U+%04X dans le jeu de caract��res local��: %s

en: invalid user
fr: utilisateur non valable

en: invalid group
fr: groupe non valable

en: invalid spec
fr: sp��cification non valable

en: unable to display error message
fr: impossible d'afficher le message d'erreur

en: Packaged by %s (%s)
fr: Empaquet�� par %s (%s)

en: Packaged by %s
fr: Empaquet�� par %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
fr: ��

en: 
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
fr: 
    Licence GPLv3+��: GNU GPL version��3 ou ult��rieure <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    Logiciel libre��: vous ��tes libre de le modifier ou de le redistribuer.
    Il n'y a AUCUNE GARANTIE, dans les limites permises par la loi.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
fr: ��crit par %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
fr: ��crit par %s et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
fr: ��crit par %s, %s et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
fr: ��crit par %s, %s, %s,
    et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
fr: ��crit par %s, %s, %s,
    %s et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
fr: ��crit par %s, %s, %s,
    %s, %s, et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
fr: ��crit par %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
fr: ��crit par %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
fr: ��crit par %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
fr: ��crit par %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s et d'autres.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: 
    Report bugs to: %s
fr: 
    Signalez toute anomalie ����: %s

en: Report %s bugs to: %s
fr: Signalez les anomalies de %s ����: %s

en: %s home page: <%s>
fr: page d'accueil de %s��: <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
fr: page d'accueil de %s��: <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
fr: Aide globale sur les logiciels GNU��: <http://www.gnu.org/help/gethelp>

en: _open_osfhandle failed
fr: ��chec de _open_osfhandle

en: cannot restore fd %d: dup2 failed
fr: impossible de restaurer le descripteur de fichier (fd) %d��: ��chec de dup2

en: %s subprocess
fr: sous-processus %s

en: %s subprocess got fatal signal %d
fr: le sous-processus %s a re��u un signal fatal %d

en: stdin
fr: entr��e standard (stdin)

en: stdout
fr: sortie standard (stdout)

en: stderr
fr: sortie d'erreur (stderr)

en: unknown stream
fr: flux inconnu

en: failed to reopen %s with mode %s
fr: impossible de rouvrir %s en mode %s

en: string comparison failed
fr: ��chec de comparaison de cha��ne

en: Set LC_ALL='C' to work around the problem.
fr: D��finir LC_ALL='C' pour contourner le probl��me.

en: The strings compared were %s and %s.
fr: Les cha��nes compar��es ��taient %s et %s.

en: cannot perform formatted output
fr: impossible mettre en forme la sortie format��e

en: invalid %s%s argument `%s'
fr: argument %s%s non valable ����%s����

en: invalid suffix in %s%s argument `%s'
fr: suffixe non valable dans l'argument %s%s ����%s����

en: %s%s argument `%s' too large
fr: argument %s%s ����%s���� trop grand
