libgda 0.8.191 - en to fr translation catalogue (130 entries)

en: Data source %s not found in configuration
fr: La source de données « %s » n'a pas été trouvée dans la configuration

en: Provider %s is not installed
fr: Le fourniseur %s n'est pas installé

en: Could not load %s provider
fr: Ne peut charger le fournisseur %s

en: Provider %s does not implement entry point
fr: Le fournisseur %s n'implémente pas de point d'entrée

en: Creation of GdaServerProvider failed
fr: La création de GdaServerProvider a échoué

en: Temporary data source created by libgda. Don't remove it
fr: Source de donnée temporaire créée par libgda. Ne pas supprimer

note: gda_server_recordset_model_set_field_defined_size (recset, 0, 256);
en: Name
fr: Nom

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Connection string
fr: Chaîne de connexion

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Password
fr: Mot de passe

en: Data model %p is not editable
fr: Le modèle de donnée %p n'est pas éditable

en: Attempt to initialize an already initialized client
fr: Tentative d'initialiser un client déjà initialisé

en: libgda needs GModule. Finishing...
fr: libgda a besoin de GModule. Fin...

en: MESSAGE: %s
fr: MESSAGE : %s

en: ERROR: %s
fr: ERREUR : %s

en: Unexpected integer value
fr: Valeur inattendue (Nombre entier)

en: Unexpected float value
fr: Valeur inattendue (nombre flottant)

en: Unexpected string value
fr: Valeur inattendue (chaîne de caractères)

en: Unexpected symbol '='
fr: Caractère '=' inattendu

en: Unexpected symbol '<'
fr: Caractère ''< inattendu

en: Unexpected symbol '>'
fr: Caractère '>' inattendu

en: Found a non-numeric value after a '-' sign
fr: Valeur non numérique après un signe '-'

en: Unexpected identifier
fr: Identifiant inattendu

en: There is already a field called %s
fr: Il y a déjà un champ nommé %s

en: Error while reading %s: %s
fr: Erreur lors de la lecture de %s : %s

en: Could not create file %s
fr: Ne peut créer le fichier %s

en: TRUE
fr: VRAI

en: FALSE
fr: FAUX

en: Could not load file at %s
fr: Ne peut charger le fichier à %s

en: Could not parse file at %s
fr: Ne peut analyser le fichier à %s

en: Invalid XML database file '%s'
fr: Fichier XML de base de données sélectionnée « %s » non valide

en: Table %s already exists
fr: La table %s existe déjà

en: Invalid node
fr: Noeud invalide

en: Duplicated <data> node for table %s
fr: Noeud <data> dupliqué pour la table %s

en: Invalid XML node
fr: Noeud XML invalide

en: A full path must be specified on the connection string to open a database.
fr: Un chemin complet doit être spécifié sur la chaîne de connexion pour ouvrir une base de données.

en: Not Implemented
fr: Pas implementé

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Data type
fr: Type de donnée

en: Size
fr: Taille

en: Scale
fr: Echelle

en: Not null?
fr: Non null ?

en: Primary key?
fr: Clé primaire ?

en: Unique index?
fr: Index unique ?

en: References
fr: Références

en: Invalid argument
fr: Argument invalide

en: Table %s not found
fr: Table %s non trouvée

en: Could not get description for column
fr: Ne peut obtenir la description pour la colonne

en: GDA default provider, based on the libgda XML format
fr: Fournisseur GDA par défaut, basé sur le format de fichier XML lbgda

en: A database FILENAME must be specified in the connection_string
fr: Le champ FILENAME (nom du fichier) doit être spécifié dans la chaîne de connexion

en: Could not open file %s
fr: Ne peut ouvrir le fichier %s

en: Invalid MDB handle
fr: Gestionnaire MDB (MS Access) invalide

en: Table Name
fr: Nom de la table

en: GDA provider for MS Access files
fr: Fournisseur GDA pour fichiers MS Access

en: You cannot provide a UNIX_SOCKET if you also provide either a HOST or a PORT.
fr: Vous ne pouvez fournir un UNIX_SOCKET si vous fournissez aussi un HOTE ou un PORT.

en: Invalid MYSQL handle
fr: Gestionnaire MySQL invalide

en: Invalid MySQL handle
fr: Gestionnaire MySQL invalide

en: You need to specify the name of the table
fr: Vous devez spécifier le nom de la table

en: Row number out of range
fr: Numéro d'enregistrements hors limite

en: Attempt to insert a row with an invalid number of columns
fr: Tentative d'insertion d'une ligne avec un nombre de colonnes invalide

en: Could not retrieve column's information
fr: Ne peut recueillir les informations sur la colonne

en: Could not retrieve column's value
fr: Ne peut récupérer la valeur de la colonne

en: GDA provider for MySQL databases
fr: Fournisseur GDA pour bases de données MySQL

en: GDA bridge to ODBC data sources
fr: Fournisseur GDA pour sources de données ODBC

en: Could not initialize Oracle
fr: Ne peut initialiser Oracle

en: Could not initialize the Oracle environment
fr: Ne peut initialiser l'environnement Oracle

en: Could not set the Oracle username attribute
fr: Ne peut définir l'attribut 'username' (Nom d'utilisateur) d'Oracle

en: Could not set the Oracle password attribute
fr: Ne peut définir l'attribut 'username' (mot de passe) d'Oracle

en: Could not begin the Oracle session
fr: Ne peut commencer la session Oracle

en: Invalid Oracle handle
fr: Gestionnaire Oracle invalide

en: Could not get the number of columns in the result set
fr: Ne peut obtenir le nombre de colonnes du résultat de la requête

en: Could not start the Oracle transaction
fr: Ne peut pas commencer la transaction Oracle

en: Could not prepare the transaction to commit
fr: Ne peut pas préparer la transaction pour la finaliser (COMMIT)

en: Could not get the column list
fr: Ne peut obtenir la liste des colonnes

note: Set it here instead of the SQL query to allow i18n
en: Users
fr: Utilisateurs

note: Set it here instead of the SQL query to allow i18n
en: Indexes
fr: Index

en: Procedures
fr: Procédures stockées

note: Set it here instead of the SQL query to allow i18n
en: Sequences
fr: Séquences

note: Set it here instead of the SQL query to allow i18n
en: Views
fr: Vues

en: Column out of range
fr: Colonne hors limite

en: Could not get the Oracle column data type
fr: Ne peut obtenir le type de colonne Oracle

en: Could not get the Oracle defined size
fr: Ne peut obtenir la taille définie d'Oracle

en: Could not fetch a row
fr: Ne peut récupérer une ligne

en: GDA provider for Oracle databases
fr: Fournisseur GDA pour bases de données Oracle

en: NO DESCRIPTION
fr: AUCUNE DESCRIPTION

en: Not available
fr: Non disponible

en: Invalid PostgreSQL handle
fr: Gestionnaire PostgreSQL invalide

note: Set it here instead of the SQL query to allow i18n
en: Aggregates
fr: Aggrégations

note: Set it here instead of the SQL query to allow i18n
en: Databases
fr: Bases de données

en: Table name
fr: Nom de la table

en: Sequence
fr: Séquence

en: Column number out of range
fr: Numéro de colonne hors limite

en: GDA provider for PostgreSQL databases
fr: Fournisseur GDA pour bases de données PostgreSQL

en: Invalid SQLITE handle
fr: Gestionnaire SQLITE invalide

en: Invalid SQLite handle
fr: Gestionnaire SQLITE invalide

en: Only one database per connection is allowed
fr: Seule une base de données par connexion est permise

en: To remove a SQLite database you should remove the database file by hand
fr: Pour supprimer une base de données SQLite, vous devez supprimer le fichier manuellement.

en: GDA provider for SQLite databases
fr: Fournisseur GDA pour bases de données SQLite

en: Could not initiate Sybase component factory
fr: Ne peut ouvrir la fabrique de composant SyBase

en: Could not parse XML document
fr: Ne peut analyser le document XML

en: Could not get file from %s
fr: Ne peut obtenir le fichier depuis %s

en: 		NONE
fr: 		AUCUN

en: ** ERROR: could not open connection to %s
fr: ** ERREUR : ne peut ouvrir de connexion vers %s

note: show provider features
en: 	Provider capabilities...
fr: 	Capacités du fournisseur...

en: 		Aggregates: %s
fr: 		Aggrégations : %s

en: Supported
fr: Supporté

en: Not supported
fr: Non supporté

en: 		Indexes: %s
fr: 		Indexes : %s

en: 		Procedures: %s
fr: 		Procédures : %s

en: 		Sequences: %s
fr: 		Séquences : %s

en: 		SQL: %s
fr: 		SQL : %s

en: 		Transactions: %s
fr: 		Transaction : %s

en: 		Triggers: %s
fr: 		Triggers : %s

en: 		Users: %s
fr: 		Utilisateurs : %s

en: 		Views: %s
fr: 		Vues : %s

en: 		XML queries: %s
fr: 		Requêtes XML : %s

en: Stored procedures
fr: Procédures stockées

en: Connection Tables
fr: Tables de connexion

en: Available types
fr: Types disponibles

note: test transactions
en: 	Starting transaction...
fr: 	Démarrage de la transaction...

en: Error
fr: Erreur

en: 	Finishing transaction...
fr: 	Fin de la transaction...

en: 	Rolling back transaction...
fr: 	Rolling back de la transaction...

en: Testing GDA client API
fr: Test de l'API GDA client

en: ** ERROR: gda_config_get_data_source_list returned a NULL item
fr: ** ERREUR : gda_config_get_data_source_list a retourné un élément NULL

en:  Data source = %s, User = %s
fr: Source de données = %s, Utilisateur = %s

en: ** ERROR: gda_config_get_provider_list returned a NULL item
fr: ** ERREUR : gda_config_get_provider_list a retourné un élément NULL

en:  Provider = %s
fr:  Fournisseur = %s

en: 	location = %s
fr: 	emplacement = %s
