gnome-menu 2.9.4 - en to fr translation catalogue (45 entries)

en: Accessibility
fr: Accessibilit��

en: Accessibility Settings
fr: Param��tres d'accessibilit��

en: Accessories
fr: Accessoires

en: Desktop accessories
fr: Accessoires du bureau

en: Desktop
fr: Environnement de bureau

en: Personal preferences and administration settings
fr: Pr��f��rences personnels et param��tres du syst��me

en: Programming
fr: Programmation

en: Tools for software development
fr: Les outils de d��veloppement de logiciels

en: Education
fr: ��ducation

en: Games
fr: Jeux

en: Games and amusements
fr: Jeux et amusements

en: Graphics
fr: Graphisme

en: Graphics applications
fr: Applications graphiques

en: Programs for Internet access such as web and email
fr: Les programmes pour acc��der �� Internet tel que le Web ou la messagerie

en: Multimedia menu
fr: Multim��dia

en: Sound & Video
fr: Son et Vid��o

en: Office
fr: Bureautique

en: Office Applications
fr: Autres applications

en: Applications that did not fit in other categories
fr: Les applications qui ne conviennent �� aucune autre cat��gorie

en: Other
fr: Autre

en: Personal preferences
fr: Pr��f��rences personnels

en: Preferences
fr: Pr��f��rences

en: Accessibility related preferences
fr: Pr��f��rences d'accessibilit��

en: Personal preferences and settings
fr: Pr��f��rences et param��tres personnels

en: Change systemwide settings (affects all users)
fr: Modifie les param��tres au niveau syst��me (affecte tous les utilisateurs)

en: System Tools
fr: Outils syst��me

en: System configuration and monitoring
fr: Configuration et surveillance syst��me

en: Menu Editor
fr: ��diteur de menu

en: Edit Menus
fr: ��diter les menus

en: _Applications:
fr: _Applications��:

en: _Defaults
fr: Valeurs par _d��faut

en: _Menus:
fr: _Menus��:

en: Name
fr: Nom

en: Show
fr: Afficher

en: Cannot find home directory: not set in /etc/passwd and no value for $HOME in environment
fr: Impossible de trouver le dossier personnel��: il n'est pas configur�� dans /etc/passwd et aucune valeur pour $HOME ne se trouve dans l'environnement

en: Menu file
fr: Fichier de menu

en: MENU_FILE
fr: FICHIER_MENU

en: Monitor for menu changes
fr: Surveiller les changements de menu

en: Include <Exclude>d entries
fr: Inclure les entr��es exclues avec <Exclude>

en: Invalid desktop file ID
fr: Identifiant de fichier .desktop invalide

en: [Invalid Filename]
fr: [Nom de fichier invalide]

en:  <excluded>
fr:  <exclus>

en: 
    
    
    ==== Menu changed, reloading ====
fr: 
    
    
    ==== Changement du menu, rechargement ====

en: Menu tree is empty
fr: L'arbre de menu est vide

en: - test GNOME's implementation of the Desktop Menu Specification
fr: - teste l'impl��mentation GNOME de la sp��cification des menus .desktop
