Evince 0.3.2 - en to fr translation catalogue (186 entries)

en: _Remove Toolbar
fr: Supprimer la barre d'_outils

en: Separator
fr: S��parateur

note: translators: this is the label for toolbar button
en: Best Fit
fr: Taille id��ale

en: Fit Page Width
fr: Ajuster �� la largeur de la page

en: Document Viewer
fr: Visionneur de documents

en: View multipage documents
fr: Affiche les documents multipages

en: _Password:
fr: _Mot de passe��:

en: <b>Author:</b>
fr: <b>Auteur��:</b>

en: <b>Created:</b>
fr: <b>Cr��e le��:</b>

en: <b>Creator:</b>
fr: <b>Cr��ateur��:</b>

en: <b>Format:</b>
fr: <b>Format��:</b>

en: <b>Keywords:</b>
fr: <b>Mots cl��s��:</b>

en: <b>Modified:</b>
fr: <b>Modifi�� le��:</b>

en: <b>Number of Pages:</b>
fr: <b>Nombre de pages��:</b>

en: <b>Optimized:</b>
fr: <b>Optimis����:</b>

en: <b>Producer:</b>
fr: <b>Producteur��:</b>

en: <b>Security:</b>
fr: <b>S��curit����:</b>

en: <b>Subject:</b>
fr: <b>Sujet��:</b>

en: <b>Title:</b>
fr: <b>Titre��:</b>

en: Default sidebar size
fr: Taille par d��faut de la barre lat��rale

en: Show sidebar by default
fr: Afficher la barre lat��rale par d��faut

en: Show statusbar by default
fr: Afficher la barre d'��tat par d��faut

en: Show toolbar by default
fr: Afficher la barre d'outils par d��faut

en: Sidebar is the side item that contains the Index and Thumbnail lists. The default size sets the sidebar's width in pixels based from the side of the window. Any integer will be accepted. The sidebar will never shrink smaller than the size of the text required to display Thumbnails or Index. Large values will cause the sidebar to take up as much of the page display area as possible relative to the window's size.
fr: La barre lat��rale est l'��l��ment qui contient les listes d'index et des vignettes. La taille par d��faut fixe la largeur de la barre lat��rale en pixels bas��e.sur le bord de la fen��tre. Tout entier sera accept��. La barre lat��rale ne sera jamais r��duite plus que la taille n��cessaire �� afficher le texte des vignettes ou de l'index.Pour des valeurs importantes, la barre lat��rale occupera une portion de la surface d'affichage relative �� la taille de la fen��tre.

en: Sidebar is the side item that contains the Index and Thumbnail lists. Two boolean options, true makes sidebar visible by default while false makes sidebar not visible by default
fr: La��barre��lat��rale est la barre situ��e sur le c��t�� de la fen��tre contenant l'index et les vignettes.��Deux��valeurs��bool��ennes,��true��rends��la��barre��lat��rale��visible��par��d��faut��alors��que��false��ne��l'affiche��pas��par��d��faut

en: Statusbar is the standard bottom bar that display additional information about links and other actions. Two boolean options, true makes the statusbar visible by default while false makes sidebar not visible by default.
fr: La barre de statut est la barre situ��e en bas de la fen��tre affichant des informations suppl��mentaires sur les liens et les actions. Deux valeurs bool��ennes, true rends la barre de statut visible par d��faut alors que false ne l'affiche pas par d��faut.

en: Toolbar is the top bar that contains navigation and zoom controls. Two boolean options, true makes toolbar visible by default while false makes toolbar not visible by default.
fr: La barre d'outils est la barre situ��e en haut de la fen��tre contenant les commandes contr��lant la navigation et le niveau de zoom. Deux valeurs.bool��ennes, true rends la barre d'outils visible par d��faut alors que false ne l'affiche pas par d��faut.

en: File not available
fr: Fichier non disponible

en: DVI document has incorrect format
fr: Le document DVI a un format incorrect

note: translators: this is the document security state
en: Yes
fr: Oui

note: translators: this is the document security state
en: No
fr: Non

en: Unknown font type
fr: Type de police inconnu

en: No name
fr: Sans nom

en: Embedded subset
fr: Sous-ensemble inclus

en: Embedded
fr: Incluse

en: Not embedded
fr: Non incluse

en: None
fr: Aucun

en: No document loaded.
fr: Aucun document charg��.

en: Broken pipe.
fr: Tube interrompu.

en: Interpreter failed.
fr: L'interpr��teur a ��chou��.

en: Error while decompressing file %s:
fr: Erreur lors de la d��compression du fichier %s��:

en: Cannot open file %s.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier %s.

en: File is not readable.
fr: Le fichier n'est pas lisible.

en: Document loaded.
fr: Document charg��.

en: Failed to load document '%s'
fr: Impossible d'ouvrir le document ����%s����

en: Encapsulated PostScript
fr: PostScript encapsul��

en: Search string
fr: Cha��ne de recherche

en: The name of the string to be found
fr: Le nom de la cha��ne qui doit ��tre recherch��e

en: Case sensitive
fr: Respecter la casse

en: TRUE for a case sensitive search
fr: TRUE pour une recherche sensible �� la casse

en: Highlight color
fr: Couleur de mise en surbrillance

en: Color of highlight for all matches
fr: Couleur de mise en surbrillance pour toutes les correspondances

en: Current color
fr: Couleur courante

en: Color of highlight for the current match
fr: Couleur de mise en surbrillance pour la correspondance courante

en: F_ind:
fr: _Rechercher��:

en: _Previous
fr: _Pr��c��dent

en: _Next
fr: _Suivant

en: C_ase Sensitive
fr: _Respecter la casse

en: Unknown MIME Type
fr: Type MIME inconnu

en: Unhandled MIME type: '%s'
fr: Type MIME non pris en charge��: ����%s����

en: All Documents
fr: Tous les documents

en: PostScript Documents
fr: Documents PostScript

en: PDF Documents
fr: Documents PDF

en: DVI Documents
fr: Documents DVI

en: Djvu Documents
fr: Documents Djvu

en: All Files
fr: Tous les fichiers

en: (%d of %d)
fr: (%d sur %d)

en: of %d
fr: sur %d

en: Unable to find glade file
fr: Impossible de trouver le fichier glade

en: The glade file, %s, cannot be found.  Please check that your installation is complete.
fr: Le fichier glade, %s, ne peut pas ��tre trouv��. Veuillez v��rifier que votre installation est correcte.

en: Password required
fr: Mot de passe requis

en: The document <i>%s</i> is locked and requires a password before it can be opened.
fr: Le document <i>%s</i> est verrouill�� et n��cessite un mot de passe avant d'��tre ouvert.

en: Incorrect password
fr: Mot de passe incorrect

en: This document is locked and can only be read by entering the correct password.
fr: Ce document est verrouill�� et peut seulement ��tre lu en saisissant le mot de passe correct.

en: _Unlock Document
fr: _D��verrouiller le document

en: Properties
fr: Propri��t��s

en: General
fr: G��n��ral

en: Fonts
fr: Polices

en: Font
fr: Police

en: Gathering font information... %3d%%
fr: R��cup��ration des informations de polices...%3d%%

en: Loading...
fr: Chargement...

en: Print...
fr: Imprimer...

en: Thumbnails
fr: Vignettes

en: Go to page %s
fr: Aller �� la page %s

note: TRANS: Sometimes this could be better translated as "%d hit(s) on this page".  Therefore this string contains plural cases.
en: %d found on this page | %d found on this page
fr[0]: Trouv�� %d fois sur la page
fr[1]: Trouv�� %d fois sur la page

en: Not found
fr: Non trouv��

en: %3d%% remaining to search
fr: %3d%% reste �� rechercher

en: Unable to open document
fr: Impossible d'ouvrir le document

en: Document Viewer - Password Required
fr: Visionneur de documents - Mot de passe requis

en: %s - Password Required
fr: %s - Mot de passe requis

en: Loading document. Please wait
fr: Chargement du document. Veuillez patienter

en: Open Document
fr: Ouvrir un document

en: The file could not be saved as "%s".
fr: Le fichier ne peut pas ��tre enregistr�� sous ����%s����.

en: Save a Copy
fr: Enregistrer une copie

en: Print
fr: Imprimer

en: Generating PDF is not supported
fr: La g��n��ration de PDF n'est pas support��e

en: Printing is not supported on this printer.
fr: L'impression n'est pas support��e par cette imprimante.

en: You were trying to print to a printer using the "%s" driver. This program requires a PostScript printer driver.
fr: Vous essayez d'imprimer sur une imprimante utilisant le pilote ����%s����. Ce programme n��cessite un pilote d'impression PostScript.

en: The "Find" feature will not work with this document
fr: La fonctionnalit�� ����Rechercher���� ne fonctionnera pas avec ce document.

en: Searching for text is only supported for PDF documents.
fr: La recherche de texte n'est support��e que pour les documents PDF.

note: Toolbar-only
en: Leave Fullscreen
fr: Quitter le mode plein ��cran

en: Toolbar editor
fr: ��diteur de la barre d'outils

en: PostScript and PDF File Viewer.
    Using poppler %s (%s)
fr: Visionneur de fichiers PostScript et PDF.
    Utilise poppler %s (%s)

en: Evince is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
fr: Evince est un logiciel libre��; vous pouvez le redistribuer et/ou le
    modifier selon les termes de la Licence Publique G��n��rale GNU, telle
    que publi��e par la Free Software Foundation��; version 2 de la licence,
    ou encore (�� votre choix) toute version ult��rieure.

en: Evince is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
fr: Evince est distribu�� dans l'espoir qu'il sera utile, mais SANS AUCUNE
    GARANTIE ; sans m��me la garantie implicite de COMMERCIALISATION ou
    D'ADAPTATION �� UN OBJET PARTICULIER. Pour plus de d��tails, voir la
    Licence Publique G��n��rale GNU.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with Evince; if not, write to the Free Software Foundation, Inc.,
    59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA  02111-1307  USA
fr: Un exemplaire de la Licence Publique G��n��rale GNU doit ��tre fourni
    avec Evince��; si ce n'est pas le cas, ��crivez �� la Free Software
    Foundation Inc., 
    59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA  02111-1307  USA

en: �� 1996-2005 The Evince authors
fr: �� 1996-2005 Les auteurs d'Evince

en: _File
fr: _Fichier

en: _Edit
fr: _��dition

en: _View
fr: _Affichage

en: _Go
fr: A_ller ��

en: _Help
fr: _Aide

note: File menu
en: _Open...
fr: _Ouvrir...

en: Open an existing document
fr: Ouvre un document existant

en: _Save a Copy...
fr: _Enregistrer une copie...

en: Save the current document with a new filename
fr: Enregistre le document courant sous un nouveau nom

en: _Print...
fr: _Imprimer...

en: Print this document
fr: Imprime ce document

en: P_roperties
fr: _Propri��t��s

en: View the properties of this document
fr: Affiche les propri��t��s de ce document

en: Close this window
fr: Fermer cette fen��tre

en: Copy text from the document
fr: Copie le texte depuis le document

en: Select _All
fr: _Tout s��lectionner

en: Select the entire page
fr: S��lectionne la page enti��re

en: Find a word or phrase in the document
fr: Cherche un mot ou une phrase dans le document

en: Find Ne_xt
fr: Rechercher le _suivant

en: Find next occurrence of the word or phrase
fr: Rechercher la prochaine occurrence du mot ou de la phrase

en: T_oolbar
fr: Barre d'_outils

en: Customize the toolbar
fr: Personnalise la barre d'outils

en: Rotate _Left
fr: Tourner vers la _gauche

en: Rotate the document to the left
fr: Tourne le document vers la gauche

en: Rotate _Right
fr: Tourner vers la _droite

en: Rotate the document to the right
fr: Tourne le document vers la droite

en: Enlarge the document
fr: Agrandi le document

en: Shrink the document
fr: R��duit le document

en: _Reload
fr: _Recharger

en: Reload the document
fr: Recharge le document

note: Go menu
en: _Previous Page
fr: Page _pr��c��dente

en: Go to the previous page
fr: Va �� la page pr��c��dente

en: _Next Page
fr: Page _suivante

en: Go to the next page
fr: Va �� la page suivante

en: _First Page
fr: _Premi��re page

en: Go to the first page
fr: Va �� la premi��re page

en: _Last Page
fr: _Derni��re page

en: Go to the last page
fr: Va �� la derni��re page

note: Help menu
en: _Contents
fr: _Sommaire

en: Display help for the viewer application
fr: Affiche l'aide du visionneur

en: _About
fr: �� _propos

en: Display credits for the document viewer creators
fr: Affiche les noms des cr��ateurs du visionneur de documents

en: Leave fullscreen mode
fr: Quitte le mode plein ��cran

en: Scroll one page forward
fr: D��file d'une page vers l'avant

en: Scroll one page backward
fr: D��file d'une page vers l'arri��re

en: Focus the page selector
fr: Active le s��lecteur de pages

en: Go ten pages backward
fr: D��file de dix pages vers l'arri��re

en: Go ten pages forward
fr: D��file de dix pages vers l'avant

note: View Menu
en: _Toolbar
fr: Barre d'_outils

en: Show or hide the toolbar
fr: Affiche ou masque la barre d'outils

en: _Statusbar
fr: Barre d'��_tat

en: Show or hide the statusbar
fr: Affiche ou masque la barre d'��tat

en: Side _Pane
fr: Panneau _lat��ral

en: Show or hide the side pane
fr: Affiche ou masque le panneau lat��ral

en: _Continuous
fr: _Continu

en: Show the entire document
fr: Affiche le document entier

en: _Dual
fr: Pages _doubles

en: Show two pages at once
fr: Affiche deux pages �� la fois

en: _Fullscreen
fr: _Plein ��cran

en: Expand the window to fill the screen
fr: Agrandi la fen��tre pour occuper tout l'��cran

en: _Presentation
fr: _Pr��sentation

en: Run document as a presentation
fr: Ex��cuter le document comme un pr��sentation

en: _Best Fit
fr: Taille _id��ale

en: Make the current document fill the window
fr: Ajuste le document �� la taille de la fen��tre

en: Fit Page _Width
fr: _Ajuster �� la largeur de la page

en: Make the current document fill the window width
fr: Ajuste le document �� la largeur de la fen��tre

en: Select Page
fr: S��lectionner la page

en: Adjust the zoom level
fr: Ajuste le niveau de zoom

note: translators: this is the label for toolbar button
en: Previous
fr: Pr��c��dente

note: translators: this is the label for toolbar button
en: Next
fr: Suivante

note: translators: this is the label for toolbar button
en: Zoom In
fr: Zoom avant

note: translators: this is the label for toolbar button
en: Zoom Out
fr: Zoom arri��re

note: translators: this is the label for toolbar button
en: Fit Width
fr: Ajuster

en: The page of the document to display.
fr: La page du document �� afficher.

en: Evince Document Viewer
fr: Visionneur de documents Evince

en: Boolean options available, true enables thumbnailing and false disables the creation of new thumbnails
fr: Valeurs bool��ennes disponibles, true active la cr��ation de vignettes et false d��sactive la cr��ation de nouvelles vignettes

en: Enable thumbnailing of PDF Documents
fr: Active la cr��ation de vignettes pour les documents PDF

en: Thumbnail command for PDF Documents
fr: Commande pour la cr��ation des vignettes des documents PDF

en: Valid command plus arguments for the PDF Document thumbnailer. See nautilus thumbnailer documentation for more information.
fr: Commande valide et ses arguments pour le cr��ateur de vignettes des documents PDF. Reportez vous �� la documentation de nautilus thumbnailer pour plus d'informations.
