beagle 0.0.10 - en to fr translation catalogue (71 entries)

en: If you're wondering whether Best is working check your notification area (system tray)
fr: Vérifiez que Best fonctionne dans la zone de notification(panneau système)

en: No Recent Searches
fr: Pas de recherche récente

en: Recent Searches
fr: Recherches récentes

en: Quit
fr: Quitter

en: Anywhere
fr: Partout

en: in Files
fr: dans les fichiers

en: in Addressbook
fr: dans le carnet d'adresse

en: in Mail
fr: dans les courriels

en: in Web Pages
fr: dans les pages internet

en: in Chats
fr: dans le chat

en: Search terms:
fr: Termes à rechercher :

en: Find
fr: Trouver

en: Show More Results
fr: Afficher plus de résultats

en: Show Previous Results
fr: Afficher les résultats précédents

en: No results.
fr: Aucun résultat.

note: To translators: {0} is the current count of results shown of {1} in total, this is the message that is initially shown when results are returned to the user.
en: Best <b>{0} results of {1}</b> are shown.
fr: Sont affichés les <b>{0} meilleurs résultats sur {1}</b>.

note: To translators: {0} to {1} is the interval of results currently shown of {2} results in total
en: Results <b>{0} through {1} of {2}</b> are shown.
fr: Sont affichés les résultats de <b>{0} à {1} sur {2}</b>.

note: To translators: {0} represents the current query keywords
en: The query for <i>{0}</i> failed.<br>The likely cause is that the beagle daemon isn't running.
fr: La demande concernant <i>{0}</i> a échoué. Le démon de beagle n'est probablement pas démarré.

note: To translators: {0} represents the current query keywords, {1} contains the errormessage
en: The query for <i>{0}</i> failed with error:<br>{1}<br>
fr: La demande concernant <i>{0}</i> a échoué avec l'erreur : <br>{1}<br>

en: The orientation of the tray.
fr: Orientation du panneau.

en: <b>Conversations History</b>
fr: <b>Historique des conversations</b>

en: IM Viewer
fr: Visionneuse de messagerie instantanée

en: Pages:
fr: Pages :

en: Words:
fr: Mots :

en: Empty
fr: Vide

en: Contains {0} Item
fr: Contient {0} item(s)

en: Send Mail
fr: Envoyer le courriel

note: For translators: From template Tiles/template-mail-message.html
en: Send IM
fr: Envoyer un message instantané

en: Conversation in {0}
fr: Conversation dans {0}

en: Conversation with {0}
fr: Conversation avec {0}

en: No Subject
fr: Pas de sujet

en: To
fr: À

en: From
fr: De

en: Sent
fr: Envoyé

en: Received
fr: Reçu

note: For translators: From template Tiles/template-docs.html For translators: From template Tiles/template-folder.html For translators: From template Tiles/template-file.html For translators: From template Tiles/template-picture.html For translators: From template Tiles/template-presentation.html
en: in folder
fr: dans le répertoire

note: For translators: From template Tiles/template-docs.html For translators: From template Tiles/template-file.html For translators: From template Tiles/template-presentation.html
en: Last modified
fr: Dernière modification

note: For translators: From template Tiles/template-docs.html For translators: From template Tiles/template-presentation.html
en: Title:
fr: Titre :

note: For translators: From template Tiles/template-docs.html For translators: From template Tiles/template-presentation.html
en: Author:
fr: Auteur :

note: For translators: From template Tiles/template-docs.html For translators: From template Tiles/template-launcher.html For translators: From template Tiles/template-folder.html For translators: From template Tiles/template-file.html For translators: From template Tiles/template-im-log.html For translat
en: Open
fr: Ouvrir

note: For translators: From template Tiles/template-docs.html For translators: From template Tiles/template-file.html For translators: From template Tiles/template-picture.html For translators: From template Tiles/template-presentation.html
en: Send to...
fr: Envoyer à...

note: For translators: From template Tiles/template-docs.html For translators: From template Tiles/template-file.html For translators: From template Tiles/template-music.html For translators: From template Tiles/template-picture.html For translators: From template Tiles/template-presentation.html
en: Reveal in file manager
fr: Afficher dans le navigateur de fichier

note: For translators: From template Tiles/template-launcher.html
en: Application:
fr: Application :

note: For translators: From template Tiles/template-mail-message.html
en: Folder:
fr: Répertoire :

note: For translators: From template Tiles/template-music.html
en: Track
fr: Piste

note: For translators: From template Tiles/template-music.html
en: from
fr: de

note: For translators: From template Tiles/template-music.html
en: Enqueue
fr: Mettre dans la file de lecture

note: For translators: From template Tiles/template-note.html
en: last modified
fr: dernière modification

note: For translators: From template Tiles/template-picture.html
en: Modified:
fr: Modifié :

note: For translators: From template Tiles/template-presentation.html
en: Slides:
fr: Diaporamas :

note: For translators: From template Tiles/template-web-history.html
en: Last viewed:
fr: Dernière visualisation :

note: For translators: From template Tiles/template-blog.html
en: Weblog:
fr: Weblog :

note: For translators: From template Tiles/template-blog.html
en: Published:
fr: Publié :

en: Image Directory
fr: Répertoire des images

en: Thumbnail Directory
fr: Répertoire des vignettes

en: Exif Directory
fr: Répertoire Exif

en: GPS Directory
fr: Répertoire GPS

en: InterOperability Directory
fr: Répertoire d'interopérabilité

en: Unknown Directory
fr: Répertoire inconnu

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Yesterday
fr: Hier

en: MMM d
fr: d MMM

en: MMM d, yyyy
fr: d MMM yyyy

en: h:mm tt
fr: h:m tt

note: To translators: {0} is the time of the day, eg. 13:45
en: Today, {0}
fr: Aujourd'hui, {0}

note: To translators: {0} is the time of the day, eg. 13:45
en: Yesterday, {0}
fr: Hier, {0}

note: To translators: {0} is the number of days that have passed, {1} is the time of the day, eg. 13:45
en: {0} days ago, {1}
fr: Il y a {0} jours, {1}

en: MMMM d, h:mm tt
fr: d MMMM, h:mm tt

en: MMMM d yyyy, h:mm tt
fr: d MMMM yyyy, h:mm tt

en: {0} hour
fr: {0} heure

note: Translators: {0} is a file size in bytes
en: {0} bytes
fr: {0} octets
