f-spot 0.0.13 - en to fr translation catalogue (438 entries)

en: F-Spot Photo Manager
fr: Gestionnaire de photos F-Spot

en: Organize, enjoy, and share your photos
fr: Organisez vos albums photo

en: Photo Manager
fr: Gestionnaire de photos

en: F-Spot Photo Viewer
fr: Visualiseur de photos F-Spot

en: Photo Viewer
fr: Visualiseur de photos

en: By Extension
fr: Par extension

en: Unsupported file format.
fr: Format non supporté.

en: Determine File Type:
fr: Déterminez le type de fichiers :

en: Load Image
fr: Charger l'image

en: Save Image
fr: Enregistrer l'image

en: No image loaded.
fr: Aucune image chargée.

en: Can't save non local files.
fr: Impossible d'enregistrer des fichiers non locaux.

en: Unsupported image type for saving.
fr: Type de fichiers non supporté pour l'enregistrement

en: interpolation type
fr: type d'interpolation

en: the type of interpolation to use
fr: type d'interpolation à utiliser

en: check type
fr: type de damier

en: the type of chequering to use
fr: le type de carreaux à utiliser

en: the size of chequers to use
fr: la taille des carreaux à utiliser

en: dither
fr: tramage

en: dither type
fr: type de tramage

en: File not found
fr: Fichier non trouvé

en: Unknown transform type %d
fr: Type de transformation inconnu : %d

en: Operation failed
fr: Échec de l'opération

en: Preview
fr: Aperçu

en: Path
fr: Chemin

en: File
fr: Fichier

en: Downloading Previews
fr: Téléchargement des aperçus

en: Downloading Preview of {0}
fr: Téléchargement de l'aperçu de {0}

en: Unknown destination.
fr: Destination inconnue.

en: When copying files from a camera you must select a valid destination on the local filesystem
fr: Lors de la copie de fichiers depuis un appareil photo, vous devez sélectionner une destination valide sur le système de fichiers local.

en: Unable to create directory.
fr: Impossible de créer le dossier.

en: Error "{0}" while creating directory "{1}".  Check that the path and permissions are correct and try again
fr: Erreur « {0} » lors de la création du dossier « {1} ». Veuillez vérifier que le chemin et les permissions sont corrects et essayez à nouveau.

en: Transferring Pictures
fr: Transfert des images

en: Copying file {0} of {1}
fr: Copie du fichier {0} sur {1}

en: Done Copying Files
fr: Copie des fichiers terminée

en: Download Complete
fr: Téléchargement terminé

en: Error transferring file
fr: Erreur de transfert du fichier

en: Transferring "{0}" from camera
fr: Transfert de l'image « {0} » depuis l'appareil photo

en: Select Destination
fr: Sélectionner la destination

en: Camera
fr: Appareil photo

en: Transferring picture "{0}" To CD
fr: Transfert de l'image « {0} » vers le CD

note: This indicates the current photo is photo {0} of {1} out of photos
en: {0} of {1}
fr: {0} sur {1}

en: Done Sending Photos
fr: Envoi des photos terminé

en: Transfer Complete
fr: Transfert terminé

en: Error While Transferring
fr: Erreur lors du transfert

en: Error Transferring
fr: Erreur de transfert

en: Error: Error while transferring; Aborting
fr: Erreur : erreur lors du transfert ; annulation

en: Error: File Already Exists; Aborting
fr: Erreur : le fichier existe déjà ; annulation

en: Error saving adjusted photo
fr: Erreur lors de la sauvegarde de la photo ajustée

en: Received exception "{0}". Unable to save image {1}
fr: Exception « {0} » reçue. Impossible de sauver l'image {1}

en: Image Directory
fr: Données de l'image

en: Thumbnail Directory
fr: Données de la vignette

en: Exif Directory
fr: Données EXIF

en: GPS Directory
fr: Données GPS

en: InterOperability Directory
fr: Données d'interopérabilité

en: Unknown Directory
fr: Données inconnues

en: Enter Password
fr: Saisissez le mot de passe

en: Enter Password for
fr: Saisissez le mot de passe pour

en: Uploading picture "{0}"
fr: Envoi de l'image « {0} »

en: Upload Complete
fr: Envoi terminé

en: Error Uploading To Flickr
fr: Erreur lors de l'envoi vers Flickr

en: Uploading Pictures
fr: Envoi des images

en: Unable to log on.
fr: Impossible de se connecter.

en: F-Spot was unable to log on to Flickr.  Make sure the settings you supplied are correct.
fr: F-Spot n'a pas pu se connecter à Flickr. Veuillez vérifier que les réglages que vous avez fournis sont corrects.

en: Select Export Folder
fr: Choisissez une destination

en: Building Gallery
fr: Construction de la galerie

note: Abbreviation of previous
en: Prev
fr: Préc

en: Next
fr: Suivant

en: Gallery generated by
fr: Galerie créée par

en: Page:
fr: Page :

en: Exit fullscreen
fr: Quitter le mode plein écran

en: <b>Account</b>
fr: <b>Compte</b>

en: <b>Color Management</b>
fr: <b>Gestion des couleurs</b>

en: <b>Color Temperature</b>
fr: <b>Température de couleur</b>

en: <b>End Date</b>
fr: <b>Date de fin</b>

en: <b>Export Method</b>
fr: <b>Méthode d'exportation</b>

en: <b>Exposure</b>
fr: <b>Exposition</b>

en: <b>From Photo</b>
fr: <b>Depuis une photo</b>

en: <b>Gallery</b>
fr: <b>Galerie</b>

en: <b>Histo_gram</b>
fr: <b>Histo_gramme</b>

en: <b>Histogram</b>
fr: <b>Histogramme</b>

en: <b>Metadata</b>
fr: <b>Metadonnées</b>

en: <b>Photograph Layout</b>
fr: <b>Mise en page de la photographie</b>

en: <b>Photos to Burn</b>
fr: <b>Photos à graver</b>

en: <b>Predefined</b>
fr: <b>Prédéfini</b>

en: <b>Preview</b>
fr: <b>Aperçu</b>

en: <b>Printer Details</b>
fr: <b>Détails de l'imprimante</b>

en: <b>Reference Photo</b>
fr: <b>Photo de référence</b>

en: <b>Start Date</b>
fr: <b>Date de départ</b>

en: <b>_White Balance</b>
fr: <b>Balance des _blancs</b>

en: <small>1 of 1</small>
fr: <small>1 sur 1</small>

en: <small><i>Enable this option to store tags and descriptions inside 
    supported image formats.</i></small>
fr: <small><i>Activez cette option pour inclure les étiquettes et les descriptions dans
    les images dont le format est supporté.</i></small>

en: <small>C_ontrast:</small>
fr: <small>C_ontraste:</small>

en: <small>_Brightness:</small>
fr: <small>_Luminosité:</small>

en: <small>_Exposure:</small>
fr: <small>_Exposition:</small>

en: <small>_Hue:</small>
fr: <small>_Coloration:</small>

en: <small>_Tint:</small>
fr: <small>_Tinte:</small>

en: <span weight='bold' size='larger'>Error Connecting to Gallery</span>
fr: <span weight='bold' size='larger'>Erreur lors de la connexion à la galerie</span>

en: Ad_just Color...
fr: A_juster les couleurs...

en: Adjust Color
fr: Ajuster les couleurs

en: Adjust Time
fr: Régler la date

en: Adjust _Time
fr: Régler la _date

en: Appears to have been taken on:
fr: Semble avoir été prise le :

en: Arranged _By
fr: Trié _par

en: Attach Tag:
fr: Attacher l'étiquette :

en: Browse
fr: Naviguer

en: C_aption:
fr: _Légende :

en: C_ontrast:
fr: C_ontraste :

en: Camera Selection
fr: Sélection de l'appareil photo

en: Co_nfigure
fr: Co_nfiguration

en: Copy Locat_ion
fr: Copier l'_emplacement

en: Copy _Files to:
fr: Copier les _fichiers vers :

en: Copy file to the Photos folder
fr: Copier le fichier vers le dossiers Photos

en: Create CD
fr: Créer un CD

en: Create New _Tag...
fr: Créer une nouvelle _étiquette...

en: Create _new version...
fr: Créer une _nouvelle version...

en: Create _gallery using "Original"
fr: Créer une _gallerie en utilisant « Original »

en: Create standalone _web gallery
fr: Créer une galerie _web

en: Crop Photo to Fit
fr: Découper la photo pour l'ajuster

en: Description:
fr: Description :

en: Directory
fr: Répertoire

en: Display Side_bar
fr: Afficher la _barre latérale

en: Display T_ags
fr: Afficher les _étiquettes

en: Display Too_lbar
fr: Afficher la barre d'ou_tils

en: Display _Dates
fr: Afficher les d_ates

en: Display _Timeline
fr: Afficher la _frise chronologique

en: E-Mail:
fr: Courrier électronique :

en: E_xport titles and comments
fr: E_xporter les titres et les commentaires

en: E_xport To CD...
fr: Exporter vers un _CD...

en: Edit Tag Icon
fr: Modifier l'icône de l'étiquette

en: Edit icon
fr: Modifier l'icône

en: Export
fr: Exporter

en: Export _titles and comments
fr: Exporter les _titres et les commentaires

en: Export to _Flickr...
fr: Exporter vers _Flickr...

en: Export to _Folder...
fr: Exporter vers un _dossier...

en: Export to _Web Gallery...
fr: Exporter vers une galerie _web...

en: F-Spot Photo Album
fr: Album photo F-Spot

en: F-Spot View
fr: Affichage F-Spot

en: Fin_d
fr: _Rechercher

en: Find by _Tag
fr: Rechercher par _étiquette

en: Folder Export
fr: Dossier d'exportation

en: From Screen
    Standard RGB
fr: Depuis l'écran
    Standard RVB

en: Full Page
    Standard - 4x6
fr: Pleine page
    Standard - 4x6

en: G_allery Name:
fr: Nom de la g_alerie :

en: G_allery:
fr: G_alerie :

en: Gallery:
fr: Galerie :

en: Import
fr: Importer

en: Import from C_amera...
fr: Importer depuis l'_appareil photo...

en: Import Source:
fr: Importer la source :

en: Import photos
fr: Importer des photos

en: Include subdirectories.
fr: Inclure les sous-dossiers.

en: Metadata Browser
fr: Navigateur de métadonnées

en: N_umber of Copies:
fr: N_ombre de Copies :

en: None
    Title
    Filename
    Date
    Photo Details
fr: Aucun
    Titre
    Nom du fichier
    Date
    Détails de la photo

en: Open _album in browser when done uploading
fr: Ouvrir l'_album dans le navigateur web quand le téléchargement est terminé

en: Open _destination when done exporting.
fr: Ouvrir la _destination quand l'exportation est terminée.

en: P_arent Tag:
fr: Etiquette _parente :

en: P_hoto Source:
fr: Source de la p_hoto :

en: Page 1 of 3
fr: Page 1 sur 3

en: Photo 0 of 0
fr: Photo 0 sur 0

en: Photo _Size:
fr: _Taille de la photo :

en: Please verify that the settings for this gallery are correct.
fr: Veuillez vérifier que les réglages pour cette galerie sont corrects.

en: Preferences
fr: Préférences :

en: Previous
fr: Précédente

en: Print
fr: Imprimer

en: Print crop _marks
fr: Imprimer les _marques de découpages

en: Re_fresh Thumbnail
fr: Actualiser la _vignette

en: Rem_ove Tag
fr: _Enlever l'étiquette

en: Rotate _Left
fr: Rotation à _gauche

en: Rotate _Right
fr: Rotation à _droite

en: Select Photos to Copy From Camera...
fr: Choisir les photos à copier depuis l'appareil photo...

en: Select _All
fr: _Tout sélectionner

en: Select _None
fr: _Ne rien sélectionner

en: Select a Tag...
fr: Sélect une étiquette...

en: Select the camera from which you want to transfer files
fr: Sélectionnez l'appareil photo depuis lequel vous voulez rapatrier les fichiers.

en: Selected Camera:
fr: Appareil photo sélectionné :

en: Selection
    Gallery
    Viewport
fr: Sélection
    Galerie
    Viewport

en: Send _Mail...
fr: Envoyer par _courrier électronique...

en: Set Date Range
fr: Définir une plage de dates

en: Set _Date Range...
fr: _Définir une plage de dates

en: Set as _Background
fr: _Utiliser comme fond d'écran

en: Shift all photos by {0}
fr: Décaler toutes les photos par {0}

en: Show or hide the side pane
fr: Afficher ou masquer le panneau latéral

en: Show or hide the toolbar
fr: Afficher ou masquer le panneau la barre d'outils

en: Side _pane
fr: _Panneau latéral

en: So_urce Temp
fr: Température de la so_urce

en: Space all photos by
fr: Espacer toutes les photos

en: Standard RGB
    Image Profile
    Custom
fr: Standard RVB
    Profil image
    Personnalisé

en: Strip _metadata
fr: Enlever les _metadonnées

en: Strip image _metadata
fr: Enlever les _métadonnées de l'image

en: Tags:
fr: Etiquettes :

en: Toolbar
fr: Barre d'outils

en: U_RL:
fr: U_RL :

en: View
fr: Visualisation

en: Was actually taken on:
fr: A été prise le :

en: Will print Using: US Letter size on Generic Postscript
fr: Imprimera en utilisant : la taille US Letter sur Generic PostScript

en: Write _metadata to file
fr: Ecrire les _métadonnées sur le fichier

en: Zoom _in
fr: Zoom a_vant

en: Zoom _out
fr: Zoom a_rrière

en: Zoom in
fr: Zoom avant

en: Zoom out
fr: Zoom arrière

en: _Album Name:
fr: Nom de l'_album :

en: _Attach Tag
fr: _Attacher l'étiquette

en: _Attach Tag to Selection
fr: _Attacher l'étiquette à la sélection

en: _Border:
fr: _Bordure :

en: _Brightness:
fr: _Luminosité :

en: _Browse Previously Scheduled Files
fr: _Parcourir les fichiers récents

en: _Clear Date Range
fr: Ne plus tenir _compte des dates

en: _Close
fr: _Fermer

en: _Delete From Drive
fr: _Supprimer du lecteur

en: _Delete Selected Tag
fr: _Supprimer l'étiquette sélectionnée

en: _Delete Version
fr: _Supprimer la version

en: _Description:
fr: _Description :

en: _Directory
fr: _Dossier

en: _Display:
fr: _Afficher :

en: _Edit Selected Tag...
fr: É_diter l'étiquette sélectionnée...

en: _Export
fr: _Exporter

en: _Export tags
fr: _Exporter les étiquettes

en: _Export to Album:
fr: _Exporter vers l'album :

en: _Folder:
fr: _Dossier :

en: _Fullscreen
fr: _Plein écran

en: _Gallery
fr: _Gallerie

en: _Gallery Name:
fr: Nom de la _gallerie :

en: _Gallery:
fr: _Gallerie :

en: _Hue:
fr: _Coloration :

en: _Icon:
fr: _Icone :

en: _Import files after copy
fr: _Importer les fichiers après la copie

en: _Import...
fr: _Importer...

en: _Metadata Browser
fr: Navigateur de _métadonnées

en: _Month
fr: _Mois

en: _Open album in browser when done uploading
fr: _Ouvrir l'album dans un navigateur à la fin de l'envoi

en: _Open destination when done exporting
fr: _Ouvrir le dossier de destination à la fin de l'exportation

en: _Output:
fr: _Sortie :

en: _Parent Album:
fr: Album _parent :

en: _Password:
fr: Mot de _passe:

en: _Prefix:
fr: _Prefixe :

en: _Print...
fr: Im_primer...

en: _Remove From Catalog
fr: Supprimer du _catalogue

en: _Remove Tag From Selection
fr: _Enlever l'étiquette de la sélection

en: _Rename Version
fr: _Renommer la version

en: _Resize to:
fr: _Redimensionner :

en: _Saturation:
fr: _Saturation :

en: _Save the files only
fr: Enregi_strer seulement les fichiers

en: _Scale photos to no larger than:
fr: Redimen_sionner les photos au plus à :

en: _Select Tags...
fr: _Sélectionner les étiquettes...

en: _Sharpen...
fr: _Renforcer la netteté...

en: _Slideshow
fr: _Diaporama

en: _Strip metadata
fr: _Supprimer les métadonnées

en: _Tag Name:
fr: Nom de l'é_tiquette :

en: _Tags
fr: É_tiquettes

en: _Title:
fr: _Titre :

en: _URI:
fr: _URL :

en: _Untagged Photos
fr: Photos sans étiq_uette

en: _Username:
fr: _Identifiant :

en: _View
fr: Afficha_ge

en: _View photos in browser when done uploading
fr: _Afficher les photos dans le navigateur après l'envoi

en: _Virtual Filesystem
fr: Système de fichiers _virtuel

en: _Write only these photos to CD
fr: _Graver uniquement ces photos sur le CD

en: dialog1
fr: dialogue1

en: for a difference of
fr: pour une différence de

note: The preceding text here is the second checkbutton in the Time dialog that says "Space all photos by []"
en: min. Starting at {0}
fr: dont le min. commence à {0}

en: Error Uploading To Gallery
fr: Erreur du téléchargement vers la galerie

en: (No Gallery)
fr: (Pas de galerie)

en: (Not Connected)
fr: (Non connecté)

en: (No Albums)
fr: (Pas d'album)

en: More dates
fr: Plus de dates

en: More directories
fr: Plus de dossiers

en: More
fr: Plus

en: Select Folder
fr: Sélectionner un dossier

en: (No Cameras Detected)
fr: (Aucun appareil photo détecté)

en: Loading {0} of {1}
fr: Chargement {0} sur {1}

en: Done Loading
fr: Chargement terminé

en: Directory does not exist.
fr: Le dossier n'existe pas.

en: The directory you selected "{0}" does not exist.  Please choose a different directory
fr: Le dossier sélectionné « {0} » n'existe pas. Veuillez choisir un dossier différent

en: Select Tag
fr: Sélectionner une étiquette

en: Create New Tag
fr: Créer une nouvelle étiquette

en: Name:
fr: Nom :

en: Version:
fr: Version :

en: Date:
fr: Date :

en: Size:
fr: Taille :

en: Exposure:
fr: Exposition :

note: The label for the root category is used in new and edit tag dialogs
en: (None)
fr: (Aucun)

en: Extended Metadata
fr: Métadonnées étendues

en: No active photo
fr: Aucune photo active

en: The photo "{0}" does not exist
fr: La photo « {0} » n'existe pas

en: No metadata available
fr: Aucune métadonnée disponible

en: IPTC Information Interchange Model (IIM) Version number
fr: Version du IPTC Information Interchange Model (IIM)

en: OSI Destination routing information
fr: Information de destination du routage OSI

en: IPTC file format
fr: Format de fichier IPTC

en: Identifies the provider and product
fr: Identifie le fournisseur et le produit

en: A unique number identifying the envelope
fr: Nombre unique identifiant l'enveloppe

en: A unique number
fr: Nombre unique

en: The envelope handling priority between 1 (most urgent) and 9 (least urgent)
fr: Priorité de traitement de l'enveloppe entre 1 (le plus urgent) et 9 (le moins urgent)

en: The year month and day (CCYYMMDD) the service sent the material
fr: Date au format année mois et jour (AAAAMMJJ) à laquelle le service a envoyé le matériel

en: The hour minute and second the (HHMMSS+HHMM) the service sent the material
fr: Date au format heures, minutes et secondes (HHMMSS+HHMM) à laquelle le service a envoyé le matériel

en: The character set designation
fr: Désignation du jeu de caractères

en: External globally unique object identifier
fr: Identifiant unique global et externe de l'objet

en: Abstract Relationship Method (ARM) identifier
fr: Identifiant du Abstract Relationship Method (ARM)

en: Abstract Relationship Method (ARM) version number.
fr: Version du Abstract Relationship Method (ARM).

en: Number identifying the IIM version this application record uses
fr: Nombre identifiant la version IIM qu'utilise cette application

en: Object type reference
fr: Référence du type de l'objet

en: Object attribute reference
fr: Référence d'attribut de l'objet

en: Object name
fr: Nom de l'objet

en: Status of the objectdata according to the provider
fr: Statut des données de l'objet en accord avec le fournisseur

en: Name of the city the content is focussing on
fr: Nom de la ville où a été prise la photo

en: Copyright information for
fr: Informations de droit d'auteur pour

en: Full name of the country of the focus of the content
fr: Nom complet du pays où a été prise la photo

en: Two or three letter ISO3166 code of the country of the focus of the content
fr: Code ISO3166 de deux ou trois lettres du pays où a été prise la photo

en: The title of the author or creator
fr: Titre de l'auteur ou du créateur

en: The person involved in writing, editing or correcting the object data or caption/abstract
fr: Personne impliquée dans l'écriture, l'édition ou la correction des données de l'objet ou des légendes/résumés

en: Headline of the content
fr: Titre du contenu

en: Instructions from the creator to the receiver not covered by other fields
fr: Instructions du créateur au destinataire supplémentaires

en: Intellectual genre of the object
fr: Type de l'objet

en: Unknown IIM DataSet
fr: Jeu de données IIM inconnu

en: Error saving sharpened photo
fr: Erreur lors de la sauvegarde de la photo affinée

en: Sharpen
fr: Renforcer la netteté

en: Amount:
fr: Taux :

en: Radius:
fr: Rayon :

en: Threshold:
fr: Seuil :

en: Browse many photos simultaneously
fr: Afficher beaucoup de photos simultanément

en: View and edit a photo
fr: Voir et éditer une photo

en: View photos fullscreen
fr: Voir les photos en plein écran

en: View photos in a slideshow
fr: Voir les photos dans un diaporama

en: No cameras detected.
fr: Aucun appareil photo détecté.

en: F-Spot was unable to find any cameras attached to this system.  Double check that the camera is connected and has power
fr: F-Spot n'a pas pu trouver un appareil photo connecté à ce système. Veuillez vérifier que l'appareil photo est connecté et sous tension

en: Error connecting to camera
fr: Erreur lors de la connexion de l'appareil photo

en: Received error "{0}" while connecting to camera
fr: Erreur « {0} » reçue lors de la connexion de l'appareil photo

note: Translators, The singular case will never happen here.
en: Merge the selected tag | Merge the {0} selected tags?
fr[0]: Fusionner l'étiquette sélectionnée ?
fr[1]: Fusionner les {0} étiquettes sélectionnées ?

en: This operation will merge the selected tags and any sub-tags into a single tag.
fr: Cette opération fusionnera les étiquettes sélectionnées et toutes leurs sous-étiquettes en une seule étiquette.

en: _Merge tags
fr: _Fusionner les étiquettes

en: Unsharp Mask
fr: Enlever le relief

en: _Ok
fr: _OK

en: Error Deleting Picture
fr: Erreur lors de la suppression de la photo

en: No permission to delete the file:
    {0}
fr: Vous n'avez pas les droits pour supprimer le fichier :
    {0}

en: An error of type {0} occurred while deleting the file:
    {1}
fr: Une erreur du type {0} s'est produite lors de la suppression du fichier :
    {1}

en: Delete the selected photo permanently? | Delete the {0} selected photos permanently?
fr[0]: Supprimer définitivement la photo sélectionnée ?
fr[1]: Supprimer définitivement les {0} photos sélectionnées ?

en: This deletes all versions of the selected photo from your drive. | This deletes all versions of the selected photos from your drive.
fr[0]: Cela supprimera de votre disque dur toutes les versions de la photo sélectionnée.
fr[1]: Cela supprimera de votre disque dur toutes les versions des photos sélectionnées.

en: _Delete photo | _Delete photos
fr[0]: _Supprimer la photo
fr[1]: _Supprimer les photos

en: Remove the selected photo from F-Spot? | Remove the {0} selected photos from F-Spot?
fr[0]: Enlever la photo sélectionnée de F-Spot ?
fr[1]: Enlever les {0} photos sélectionnées de F-Spot ?

en: If you remove photos from the F-Spot catalog all tag information will be lost. The photos remain on your computer and can be imported into F-Spot again.
fr: Si vous enlevez des photos du catalogue de F-Spot, toutes leurs associations avec des étiquettes seront perdues. Les photos resteront sur votre ordinateur et pourront être importées à nouveau dans F-Spot.

en: _Remove from Catalog
fr: Supprimer du _catalogue

en: Delete tag "{0}"?
fr: Supprimer l'étiquette « {0} » ?

en: Delete the {0} selected tags?
fr: Supprimer les {0} étiquettes sélectionnées ?

en: If you delete a tag, all associations with photos are lost.
fr: Si vous supprimez une étiquette, toutes ses associations avec des photos seront perdues.

en: _Delete tag | _Delete tags
fr[0]: Supprimer l'_étiquette
fr[1]: Supprimer les _étiquettes

note: A Category is not empty. Can not delete it.
en: Tag is not empty
fr: L'étiquette n'est pas vide

en: Can not delete tags that have tags within them.  Please delete tags under "{0}" first
fr: Impossible de supprimer les étiquettes qui contiennent d'autres étiquettes. Supprimez d'abord les étiquettes de « {0} ».

en: Rotate selected photo left | Rotate selected photos left
fr[0]: Faire pivoter la photo sélectionnée à gauche
fr[1]: Faire pivoter les photos sélectionnées à gauche

en: Rotate selected photo right | Rotate selected photos right
fr[0]: Faire pivoter la photo sélectionnée à droite
fr[1]: Faire pivoter les photos sélectionnées à droite

en: Creator
fr: Créateur

en: Title
fr: Titre

en: Copyright
fr: Droits d'auteur

en: Subject and Keywords
fr: Objet et mots clés

en: Planar Configuration
fr: Configuration du plan

en: Photometric Interpretation
fr: Interprétation photométrique

en: Resolution Unit
fr: Unité de résolution

en: Exposure Program
fr: Programme d'exposition

en: Metering Mode
fr: Mode de mesure

en: Exposure Mode
fr: Mode d'exposition

en: Custom Rendered
fr: Traitement d'image personnalisé

en: Components Configuration
fr: Configuration des composants

en: Light Source
fr: Source lumineuse

en: Sensing Method
fr: Méthode de détection

en: Color Space
fr: Espace colorimétrique

en: White Balance
fr: Balance des blancs

en: Focal Plane Resolution Unit
fr: Unité de résolution de plan focal

en: File Source Type
fr: Type de fichier source

en: Scene Capture Type
fr: Type de capture de scène

en: Gain Control
fr: Controle du gain

en: Contrast
fr: Contraste

en: Sharpness
fr: Netteté

en: Scene Type
fr: Type de scène

en: Copy Photo Location
fr: Copier l'adresse de la photo

en: Remove From Catalog
fr: Supprimer du catalogue

en: Delete From Drive
fr: Supprimer du disque

note: FIXME TagMenu is ugly.
en: Attach Tag
fr: Attacher l'étiquette

note: FIXME finish the IPhotoSelection stuff and move the activate handler into the class this current method is way too complicated.
en: Remove Tag
fr: Supprimer l'étiquette

en: Modified | Modified ({0})
fr[0]: Modifié
fr[1]: Modifiés ({0})

note: Fixme this should really set parent menu items insensitve
en: (No Tags)
fr: (Pas d'étiquette)

en: Create New Version
fr: Créer une nouvelle version

en: Rename Version
fr: Renommer la version

en: New name:
fr: Nouveau nom :

en: Really Delete?
fr: Voulez-vous vraiment la supprimer ?

en: Really delete version "{0}"?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer la version « {0} » ?

en: (No Edits)
fr: (Aucune modification)

en: No Constraint
fr: Aucune contrainte

en: 4 x 3 (Book)
fr: 4 x 3 (Livre)

en: 4 x 6 (Postcard)
fr: 4 x 6 (Carte postale)

en: 4 x 3 Portrait (Book)
fr: 4 x 3 Portrait (Livre)

en: 4 x 6 Portrait (Postcard)
fr: 4 x 6 Portrait (Carte postale)

en: Square
fr: Carré

en: Crop photo to selected area
fr: Rogner autour de la zone sélectionnée

en: Remove redeye from selected area
fr: Supprimer les yeux rouges de la zone sélectionnée

en: Select an area to crop
fr: Sélectionnez une zone à rogner

en: Select an area to remove redeye
fr: Sélectionnez une zone pour supprimer les yeux rouges

en: No selection available
fr: Pas de sélection disponible

en: This tool requires an active selection. Please select a region of the photo and try the operation again
fr: Cet outil requiert une sélection active. Veuillez choisir une zone de la photoet recommencer l'opération

en: Error editing photo
fr: Erreur lors de l'édition de la photo

en: Comment:
fr: Commentaire :

en: Adjust the photo colors
fr: Ajuster les couleurs des photos

en: Constrain the aspect ratio of the selection
fr: Imposer le format de la sélection

en: Next photo
fr: Photo suivante

en: Previous photo
fr: Photo précédente

en: Rotating photos
fr: Pivotement des photos

en: Rotating photo "{0}"
fr: Pivotement de la photo « {0} »

en: Unable to rotate photo | Unable to rotate {0} photos
fr[0]: Impossible de faire pivoter la photo
fr[1]: Impossible de faire pivoter les {0} photos

en: The photo could not be rotated because it is on a read only file system or media such as a CDROM.  Please check the permissions and try again | {0} photos could not be rotated because they are on a read only file system or media such as a CDROM.  Please check the permissions and try again
fr[0]: La photo n'a pas pu être pivotée car elle est sur un système de fichiers en lecture seule ou sur un périphérique de type CDROM.  Veuillez vérifier les permissions et essayez à nouveau.
fr[1]: {0} photos n'ont pas pu être pivotées car elle sont sur un système de fichiers en lecture seule ou sur un périphérique de type CDROM.  Veuillez vérifier les permissions et essayez à nouveau.

en: Received error "{0}" while attempting to rotate {1}
fr: Erreur recue « {0} » lors de la tentative de pivotement de {1}

en: Error while rotating photo.
fr: Erreur lors du pivotement de la photo.

en: Crop
fr: Rogner

en: Desaturate
fr: Déssaturer

en: Edit Photo
fr: Edition

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Loading
fr: Chargement

en: Reduce Red-Eye
fr: Enlever les yeux rouges

en: Sepia Tone
fr: Effet Sepia

en: Slideshow
fr: Diaporama

en: Near
fr: Proche

en: Far
fr: Loin

en: This name is already in use
fr: Ce nom est déjà utilisé

en: Name of New Tag:
fr: Nom de la nouvelle étiquette :

en: Edit Tag
fr: Editer l'étiquette

en: Tag Name:
fr: Nom de l'étiquette :

en: Photo {0} of {1}
fr: Photo {0} sur {1}

en: Edit Icon for Tag {0}
fr: Éditer l'icône pour l'étiquette {0}

en: Edit Tag "{0}"
fr: Editer l'étiquette « {0} »

en: Delete Tag | Delete Tags
fr[0]: Supprimer l'étiquette
fr[1]: Supprimer les étiquettes

en: Attach Tag To Selection | Attach Tags To Selection
fr[0]: Attacher l'étiquette à la sélection
fr[1]: Attacher les étiquettes à la sélection

en: Remove Tag From Selection | Remove Tags From Selection
fr[0]: Remove Tag From Selection
fr[1]: Enlever l'étiquette de la sélection

en: Merge Tags
fr: Fusionner les étiquettes

en: Error renaming tag
fr: Erreur en renommant l'étiquette

note: Mono.Unix.Error error = Mono.Unix.Stdlib.GetLastError ();
en: Unable to create temporary file
fr: Impossible de créer un fichier temporaire

en: There was an error invoking the external handler
fr: Il y a eu une erreur lors de l'appel du gestionnaire externe

en: Received error:
    "{0}"
fr: Erreur :
    « {0} »

en: Find:
fr: Rechercher :

en: Untagged photos
fr: Photos sans étiquette

en: No matching photos found
fr: Aucune photo n'a été trouvée

en: Clear search
fr: Effacer la recherche
