gold-2.20.90 - en to fr translation catalogue (153 entries)

en: %s: no archive symbol table (run ranlib)
fr: %s: pas d'archive de table de symboles (lancer ranlib)

en: %s: malformed archive header at %zu
fr: %s: Ent��te d'archive malform�� ici: %zu

en: %s: malformed archive header size at %zu
fr: %s: Taille de l'ent��te d'archive malform��e ici : %zu

en: %s: malformed archive header name at %zu
fr: %s: Nom d'ent��te d'archive malform�� ici : %zu

en: relocation overflow in relocation %u
fr: d��bordement pour la r��implantation %u

en: unsupported reloc %u in object file
fr: r��implantation %u non support��e dans le fichier objet

en: cannot open %s: %s:
fr: impossible d'ouvrir %s: %s:

en: while closing %s: %s
fr: en fermant %s: %s

en: %s: can not read directory: %s
fr: %s: impossible de lire le r��pertoire: %s

en: %s: fatal error:
fr: %s: erreur fatale

en: %s: error:
fr: %s: erreur:

en: %s: warning:
fr: %s: avertissement

en: %s: %s: error:
fr: %s: %s: erreur:

en: %s: %s: warning:
fr: %s: %s: avertissement

en: %s: %s: error: undefined reference to '%s'
fr: %s: %s: erreur: r��f��rence ind��finie �� '%s'

en: %s: %s: error: undefined reference to '%s', version '%s'
fr: %s: %s: erreur: r��f��rence ind��finie �� '%s', version '%s'

note: Handle unary operators.  We use a preprocessor macro as a hack to capture the C operator.
en: unary
fr: unaire

note: Handle binary operators.  We use a preprocessor macro as a hack to capture the C operator.  KEEP_LEFT means that if the left operand is section relative and the right operand is not, the result uses the same section as the left operand.  KEEP_RIGHT is the same with left and right swapped.  IS_DIV me
en: binary
fr: binaire

en:  by zero
fr:  par z��ro

en: unknown constant %s
fr: constante inconnue %s

en: SEGMENT_START not implemented
fr: DEBUT_SEGEMENT non impl��ment��

en: ORIGIN not implemented
fr: ORIGINE non impl��ment��e

en: LENGTH not implemented
fr: TAILLE n'est pas impl��ment��

en: munmap failed: %s
fr: munmap a ��chou��: %s

en: %s: fstat failed: %s
fr: %s: fstat a ��chou��: %s

en: could not reopen file %s
fr: impossible de rouvrir le fichier %s

en: %s: pread failed: %s
fr: %s: pread a ��chou��: %s

en: %s: file too short: read only %lld of %lld bytes at %lld
fr: %s: fichier trop court: lecture seule %lld de %lld octets �� %lld

en: %s: lseek failed: %s
fr: %s: lseek a ��chou��: %s

en: %s: readv failed: %s
fr: %s: readv a ��chou��: %s

en: %s: stat failed: %s
fr: %s: stat a ��chou��: %s

en: cannot find %s%s
fr: impossible de trouver %s%s

en: cannot find %s
fr: impossible de trouver %s

en: cannot open %s: %s
fr: impossible d'ouvrir %s: %s

en: pthead_mutextattr_init failed: %s
fr: pthead_mutextattr_init a ��chou��: %s

en: pthread_mutextattr_settype failed: %s
fr: pthread_mutextattr_settype a ��chou��: %s

en: pthread_mutexattr_destroy failed: %s
fr: pthread_mutexattr_destroy a ��chou��: %s

en: pthread_mutex_destroy failed: %s
fr: pthread_mutex_destroy a ��chou��: %s

en: pthread_mutex_lock failed: %s
fr: pthread_mutex_lock a ��chou��: %s

en: pthread_mutex_unlock failed: %s
fr: pthread_mutex_unlock a ��chou��: %s

en: pthread_cond_init failed: %s
fr: pthread_cond_init a ��chou��: %s

en: pthread_cond_destroy failed: %s
fr: pthread_cond_destroy a ��chou��: %s

en: pthread_cond_wait failed: %s
fr: pthread_cond_wait a ��chou��: %s

en: pthread_cond_signal failed: %s
fr: pthread_cond_signal a ��chou��: %s

en: pthread_cond_broadcast failed: %s
fr: pthread_cond_broadcast a ��chou��: %s

en: pthread_once failed: %s
fr: pthread_once a ��chou��: %s

en: %s: internal error in %s, at %s:%d
fr: %s: erreur interne dans %s, �� %s:%d

en: no input files
fr: pas de fichiers en entr��e

en: cannot mix -r with --gc-sections or --icf
fr: impossible de composer -r et --gc-sections ou --icf

en: cannot mix -static with dynamic object %s
fr: impossible de composer -static avec l'objet dynamique %s

en: cannot mix -r with dynamic object %s
fr: impossible de composer -r avec l'objet dynamique %s

en: command line changed
fr: la ligne de commande �� chang��e

en: output is not an ELF file.
fr: la sortie n'est pas un fichier au format ELF.

en: unsupported file: 32-bit, big-endian
fr: fichier non support��: 32-bit, big-endian

en: unsupported file: 32-bit, little-endian
fr: fichier non support��: 32-bit, little-endian

en: unsupported file: 64-bit, big-endian
fr: fichier non support��: 64-bit, big-endian

en: unsupported file: 64-bit, little-endian
fr: fichier non support��: 64-bit, little-endian

en: /dev/urandom: read failed: %s
fr: /dev/urandom: lecture impossible: %s

en: cannot open map file %s: %s
fr: impossible d'ouvrir le fichier partag�� %s: %s

en: cannot close map file: %s
fr: impossible de fermer le fichier partag��: %s

en: %s: %s input: %zu
fr: %s: %s entr��e: %zu

en: %s is not supported but is required for %s in %s
fr: %s n'est pas support�� mais n��cessaire pour %s dans %s

en: %s: unsupported ELF machine number %d
fr: %s: num��ro de machine ELF non support�� %d

en: %s: incompatible target
fr: %s: cible incompatible

en: %s: not configured to support 32-bit big-endian object
fr: %s: non configur�� pour supporter des objets en 32-bit big-endian

en: %s: not configured to support 32-bit little-endian object
fr: %s: non configur�� pour supporter des objets de 32-bit little-endian

en: %s: not configured to support 64-bit big-endian object
fr: %s: non configur�� pour supporter des objets de 64-bit big-endian

en: Usage: %s [options] file...
    Options:
fr: Usage: %s [options] fichier...
    Options:

note: config.guess and libtool.m4 look in ld --help output for the string "supported targets".
en: %s: supported targets:
fr: %s: cibles support��es:

en: Report bugs to %s
fr: D��clarer un bogue �� %s

en:   Supported targets:
fr: Cibles support��es:

en: unable to parse script file %s
fr: impossible d'analyser le fichier de script %s

en: unable to parse version script file %s
fr: impossible d'analyser la version du fichier de script %s

en: unable to parse dynamic-list script file %s
fr: impossible d'analyser la liste dynamique du fichier de script %s

en: %s: use the --help option for usage information
fr: %s: utiliser l'option --help pour obtenir des informations sur l'utilisation

en: unexpected argument
fr: argument non attendu

en: missing argument
fr: argument manquant

en: unknown -z option
fr: option -z non reconnue

en: -shared and -static are incompatible
fr: -shared and -static sont incompatibles

en: -shared and -pie are incompatible
fr: -shared and -pie sont incompatibles

en: -shared and -r are incompatible
fr: -shared et -r sont incompatibles

en: -pie and -r are incompatible
fr: -pie and -r sont incompatibles

note: I guess it's neither a long option nor a short option.
en: unknown option
fr: option inconnue

en: %s: missing group end
fr: %s: absence de fin de groupe

en: Report usage information
fr: Information d'usage

en: Report version information
fr: Information sur la version

en: Report version and target information
fr: Information sur la version et la cible

en: Not supported
fr: Non support��

en: Set input format
fr: Sp��cifier le format d'entr��e

en: -l searches for shared libraries
fr: -l recherche les biblioth��que dynamique

en: -l does not search for shared libraries
fr: -l ne recherche pas les biblioth��ques dynamiques

en: [none]
fr: [non]

en: Alias for -d
fr: Alias pour -d

en: Turn on debugging
fr: Active le mode debogage

en: Define a symbol
fr: D��finit un symbole

en: SYMBOL=EXPRESSION
fr: SYMBOLE=EXPRESSION

en: Read a list of dynamic symbols
fr: Lecture d'une liste de symboles dynamiques

en: FILE
fr: FICHIER

en: Set program start address
fr: D��finir l'adresse de d��but du programme

en: ADDRESS
fr: ADRESSE

en: Export all dynamic symbols
fr: Exporter tous les symboles dynamiques

en: SYMBOL
fr: SYMBOLE

en: FILENAME
fr: NOM DE FICHIER

en: PROGRAM
fr: PROGRAMME

en: Work in progress; do not use
fr: Op��rations en cours; ne pas utiliser

en: Do a full build
fr: Construire en totalit��

en: Assume files changed
fr: Suppose que le fichiers ont chang��s

en: Assume files didn't change
fr: Suppose que les fichiers n'ont pas chang��s

en: LIBNAME
fr: NOM DE BIBLIOTHEQUE

en: Add directory to search path
fr: Ajouter des r��pertoires au chemin de recherche

en: DIR
fr: DOSSIER

en: Ignored for compatibility
fr: Ignor�� pour des raisons de compatibilit��s

en: Optimize output file size
fr: Optimiser la taille du fichier de sortie

en: LEVEL
fr: NIVEAU

en: Set output format
fr: Choisir le format de sortie

en: [binary]
fr: [binaire]

en: PLUGIN
fr: AJOUT

en: [file]
fr: [fichier]

en: SIZE
fr: TAILLE

en: COUNT
fr: ENUMERER

en: Set target system root directory
fr: D��finir le dossier racine du syst��me cible

en: Read linker script
fr: Lecture du script d'��dition de liens

en: Run the linker multi-threaded
fr: Ex��cuter l'��diteur de liens en version multithread��s

en: Do not run the linker multi-threaded
fr: Ne pas ��x��cuter l'��diteur de liens en version multithread��e

en: Number of threads to use
fr: Nombre de threads �� lancer

en: Number of threads to use in initial pass
fr: Nombre de threads �� utiliser pour la premi��re passe

en: Number of threads to use in middle pass
fr: Nombre de threads �� utiliser pour la passe interm��diaire

en: Number of threads to use in final pass
fr: Nombre de threads �� utiliser pour la derni��re passe

en: Synonym for --debug=files
fr: Synonyme pour --debug=fichiers

en: PATH
fr: CHEMIN

en: %s: open: %s
fr: %s: ouvrir: %s

en: %s: write: unexpected 0 return-value
fr: %s: write: retour de la valeur 0 inattendu

en: %s: write: %s
fr: %s: ��crit: %s

en: %s: close: %s
fr: %s: fermer: %s

en: ** section headers
fr: ** en-t��te de section

en: ** file header
fr: ** en-t��te de fichier

en: ** fill
fr: ** remplir

en: ** string table
fr: ** table de cha��ne de caract��re

en: ** group
fr: ** groupe

en: ** dynamic
fr: ** dynamique

en: unrecognized output format %s
fr: format de sortie non reconnu %s

en: %s: could not load plugin library
fr: %s: impossible de charger la biblioth��que d'extension de fonctionnalit��s

en: %s: could not find onload entry point
fr: %s: impossible de trouver le point d'entr��e dynamique

en: %s: file is empty
fr: %s: le fichier est vide

note: Here we have to handle any other input file types we need.
en: %s: not an object or archive
fr: %s: n'est pas un objet ou une archive

en: could not convert call to '%s' to '%s'
fr: impossible de convertir l'appel de '%s' en '%s'

note: A dynamic object cannot reference a hidden or internal symbol defined in another object.
en: %s symbol '%s' in %s is referenced by DSO %s
fr: %s symbole '%s' dans %s est r��f��renc�� par DSO %s

en: multiple definition of '%s'
fr: multiples d��finitions de '%s'

en: command line
fr: ligne de commande

en: %s: %s entries: %zu
fr: %s: %s entr��es: %zu

en: %s: reference to %s
fr: %s: r��f��rence �� %s

en: %s: definition of %s
fr: %s: definition de %s

en: %s failed: %s
fr: %s ��chec: %s
