gnome-screensaver 0.0.16 - en to fr translation catalogue (137 entries)

en: Screensaver
fr: ��conomiseur d'��cran

en: Set your screensaver preferences
fr: D��finir vos pr��f��rences pour l'��conomiseur d'��cran

en: <b>_Screensaver</b>
fr: <b>_��conomiseur d'��cran</b>

en: Screensaver Preferences
fr: Pr��f��rences de l'��conomiseur d'��cran

en: _Activate after:
fr: _Activer apr��s:

en: _Lock screen when active
fr: _V��rouille l'��cran si activ��

en: How many minutes until the monitor goes black
fr: Combien de minutes avant que l'��cran ne devienne noir

en: How many minutes until the monitor goes black.
fr: Combien de minutes avant que l'��cran ne devienne noir.

en: How many minutes until the monitor power-saves
fr: Combien de minutes avant que l'��cran ne passe en ��conomie d'��nergie

en: How many minutes until the monitor power-saves.
fr: Combien de minutes avant que l'��cran ne passe en ��conomie d'��nergie.

en: How many minutes until the monitor powers down
fr: Combien de minutes avant que l'��cran ne s'��teigne

en: How many minutes until the monitor powers down.
fr: Combien de minutes avant que l'��cran ne s'��teigne.

en: The number of minutes after blanking the screen before a logout option will appear
fr: Le nombre de minutes apr��s avoir effac�� l'��cran avant qu'une option de fin de session n'apparaisse

en: The number of minutes after blanking the screen before a logout option will appear.
fr: Le nombre de minutes apr��s avoir effac�� l'��cran avant qu'une option de fin de session n'apparaisse.

en: The number of minutes after blanking the screen before locking
fr: Le nombre de minutes apr��s avoir effac�� l'��cran avant verrouillage

en: The number of minutes after blanking the screen before locking.
fr: Le nombre de minutes apr��s avoir effac�� l'��cran avant verrouillage.

en: The number of minutes of idle time before blanking the screen
fr: Le nombre de minutes d'inactivit�� avant d'effacer l'��cran

en: The number of minutes of idle time before blanking the screen.
fr: Le nombre de minutes d'inactivit�� avant d'effacer l'��cran.

en: The number of minutes to run before changing the screensaver
fr: Nombre de minutes avant le changement d'��conomiseur d'��cran

en: The number of minutes to run before changing the screensaver.
fr: Nombre de minutes avant le changement d'��conomiseur d'��cran.

en: The screensaver selection mode
fr: Mode de s��lection de l'��conomiseur d'��cran

en: The selected screensaver themes
fr: Th��mes s��lectionn��s pour l'��conomiseur d'��cran

en: This key specifies the selection mode used by the screensaver. Possible values are "disabled", "blank-only", "single", and "random".
fr: Cette cl�� indique le mode de s��lection qu'utilisera l'��conomiseur d'��cran. Les valeurs possibles sont "disabled (d��sactiv��)", "blank-only (effacement seulement)", "single (un seul)", et "random (al��atoire)".

en: This key specifies the themes to be used by the screensaver.
fr: Cette cl�� indique les th��mes qu'utilisera l'��conomiseur d'��cran.

en: Whether to lock as well as blank
fr: S'il faut verrouiller en plus d'effacer

en: Whether to lock as well as blank.
fr: S'il faut verrouiller en plus d'effacer.

en: Whether to offer the option of logging out after logout_delay
fr: S'il faut offrir l'option de se d��connecter apr��s logout_delay

en: Whether to offer the option of logging out after logout_delay.
fr: S'il faut offrir l'option de se d��connecter apr��s logout_delay.

en: Whether to power down the monitor
fr: S'il faut ��teindre le moniteur

en: Whether to power down the monitor.
fr: S'il faut ��teindre le moniteur.

en: This displays a slideshow of images of the cosmos.
fr: Affiche un diaporama d'images du cosmos.

en: Pictures folder
fr: Dossier d'images

en: This displays a slideshow of images from your Pictures directory.
fr: Ceci affiche un diaporama des images de votre r��pertoire d'images.

en: Pop art squares
fr: Carr��s �� Pop Art ��

en: This draws a pop-art-ish looking grid of pulsing colors. By Levi Burton.
fr: Dessine une grille de couleurs puls��es ressemblant �� du Pop art.> Par Levi Burton.

en: Location to get images from
fr: Emplacement du r��pertoire d'images

en: PATH
fr: CHEMIN

en: Manager
fr: Gestionnaire

en: The manager which owns this object.
fr: Le gestionnaire auquel appartient cet objet.

en: Name
fr: Nom

en: The name of the X11 display this object refers to.
fr: Le nom du serveur X11 auquel ce r��f��re cet objet.

en: User
fr: Utilisateur

en: The user currently logged in on this virtual terminal.
fr: L'utilisateur est actuellement connect�� �� ce terminal virtuel.

en: The number of the virtual console this display can be found on, or %-1.
fr: Le nombre de consoles virtuels que ce gestionnaire peut accepter, ou %-1.

en: Nested
fr: Imbriqu��

en: Whether or not this display is a windowed (Xnest) display.
fr: S'il faut ou pas afficher dans un gestionnaire fen��tr�� (Xnest).

en: The display manager could not be contacted for unknown reasons.
fr: Le gestionnaire de connexions ne peut ��tre joint pour des raisons inconnues.

en: The display manager is not running or too old.
fr: Le gestionnaire de connexions ne fonctionne pas ou est trop ancien.

en: The configured limit of flexible servers has been reached.
fr: La limite configur��e de serveurs flexibles vient d'��tre atteinte.

en: There was an unknown error starting X.
fr: Une erreur inconnue est survenue lors du d��marrage de X.

en: The X server failed to finish starting.
fr: Le serveur X n'a pas pu terminer son d��marrage.

en: There are too many X sessions running.
fr: Il y a trop de sessions X ouvertes.

en: The nested X server (Xnest) cannot connect to your current X server.
fr: Le serveur X imbriqu�� (Xnest) ne peut se connecter �� votre serveur X en cours.

en: The X server in the GDM configuration could not be found.
fr: Le serveur X dans la configuration de GDM est introuvable.

en: Trying to set an unknown logout action, or trying to set a logout action which is not available.
fr: Essaie de d��finir une action de d��connexion inconnue, ou essaie de d��finir une action de d��connexion qui n'est pas disponible.

en: Virtual terminals not supported.
fr: Les terminaux virtuels ne sont pas support��s.

en: Invalid virtual terminal number.
fr: Num��ro de terminal virtuel non valide.

en: Trying to update an unsupported configuration key.
fr: Essaie de mettre �� jour une cl�� de configuration non support��e.

en: ~/.Xauthority file badly configured or missing.
fr: Le fichier ~/.Xauthority n'est pas correctement configur�� ou absent.

en: Too many messages were sent to the display manager, and it hung up.
fr: Trop de messages ont ��t�� envoy��s au gestionnaire de connexions et il vient de planter.

en: The display manager sent an unknown error message.
fr: Le gestionnaire de connexions a envoy�� un message d'erreur inconnu.

en: The user this menu item represents.
fr: L'utilisateur repr��sent�� par cet item du menu.

en: Icon Size
fr: Taille des ic��nes

en: The size of the icon to use.
fr: La taille des ic��nes �� utiliser

en: The user manager object this user is controlled by.
fr: Le gestionnaire d'utilisateur qui contr��le l'utilisateur.

en: Show Details
fr: Montrer les d��tails

note: markup
en: GDM (The GNOME Display Manager) is not running.
fr: GDM (le gestionnaire de connexions GNOME) n'est pas lanc��.

en: You might in fact be using a different display manager, such as KDM (KDE Display Manager) or xdm.
fr: Vous utilisez peut-��tre un gestionnaire de connexions diff��rent tel que KDM (KDE Display Manager) ou xdm.

en: If you still wish to use this feature, either start GDM yourself or ask your system administrator to start GDM.
fr: Si vous voulez quand m��me utiliser cette fonctionnalit��, soit vous d��marrez GDM vous-m��me, soit vous demandez �� votre administrateur syst��me de d��marrer GDM.

note: markup
en: Cannot communicate with GDM (The GNOME Display Manager)
fr: Impossible de communiquer avec GDM (le gestionnaire de connexion GNOME)

en: Perhaps you have an old version of GDM running.
fr: Vous avez peut-��tre une ancienne version de GDM.

en: Cannot communicate with gdm, perhaps you have an old version running.
fr: Impossible de communiquer avec gdm, vous avez peut-��tre une version trop ancienne en fonctionnement.

en: The allowed limit of flexible X servers reached.
fr: La limite autoris��e de serveurs X flexibles a ��t�� atteinte.

en: There were errors trying to start the X server.
fr: Le d��marrage du serveur X a g��n��r�� des erreurs.

en: The X server failed.  Perhaps it is not configured well.
fr: Le serveur X a ��chou��. Il n'est peut-��tre pas bien configur��.

en: Too many X sessions running.
fr: Trop de sessions X en cours.

en: The nested X server (Xnest) cannot connect to your current X server.  You may be missing an X authorization file.
fr: Le serveur X imbriqu�� (Xnest) ne peut se connecter �� votre serveur X en cours. Il vous manque peut-��tre un fichier d'autorisation X.

en: The nested X server (Xnest) is not available, or gdm is badly configured.
    Please install the Xnest package in order to use the nested login.
fr: Le serveur X imbriqu�� (Xnest) n'est pas disponible, ou gdm est mal configur��.
    Veuillez installer le paquet Xnest afin d'utiliser une connexion imbriqu��e.

en: The X server is not available, it is likely that gdm is badly configured.
fr: Le serveur X n'est pas disponible, gdm est probablement mal configur��.

en: Trying to change to an invalid virtual terminal number.
fr: Essaie de changer �� un num��ro invalide de terminal virtuel.

en: You do not seem to have authentication needed be for this operation.  Perhaps your .Xauthority file is not set up correctly.
fr: Apparemment, vous n'��tes pas correctement authentifi�� pour pouvoir effectuer cette op��ration. Votre fichier .Xauthority n'est peut ��tre pas r��gl�� correctement.

en: Too many messages were sent to gdm and it hung upon us.
fr: Trop de messages ont ��t�� envoy��s �� gdm et il vient de planter.

en: Unknown error occured.
fr: Une erreur inconnue est survenue.

en: Copying file: %i of %i
fr: Copie de fichier: %i sur %i

en: Copying '%s'
fr: Copie de '%s'

en: From URI
fr: Depuis la ressource (URI)

en: URI currently transferring from
fr: T��l��chargement depuis la ressource (URI)

en: To URI
fr: Vers la ressource (URI)

en: URI currently transferring to
fr: T��l��chargement vers la ressource (URI)

en: Fraction completed
fr: Proportion effectu��e

en: Fraction of transfer currently completed
fr: Proportion du t��l��chargement effectu��e

en: Current URI index
fr: Index de ressource courant

en: Current URI index - starts from 1
fr: Index de ressource courant (commence �� 1)

en: Total URIs
fr: Nombre de resources

en: Total number of URIs
fr: Nombre de ressources

en: Copying files
fr: Copie de fichiers

en: From:
fr: De:

en: To:
fr: Vers:

en: Connecting...
fr: Connexion...

en: Causes the screensaver to exit gracefully
fr: Demande �� l'��conomiseur d'��cran de quitter proprement

en: Query the state of the screensaver
fr: V��rifier l'��tat de l'��conomiseur d'��cran

en: Tells the running screensaver process to lock the screen immediately
fr: Indique �� l'��conomiseur d'��cran en cours de verrouiller l'��cran imm��diatement

en: If the screensaver is active then switch to another graphics demo
fr: Si l'��conomiseur d'��cran est actif, alors change de d��monstration graphique

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
fr: D��marrer l'��conomiseur d'��cran (efface l'��cran)

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
fr: Si l'��conomiseur d'��cran est actif alors le d��sactiver (r��-affiche l'��cran).

en: Disable running graphical themes while blanked
fr: D��sactiver les th��mes graphiques lorsqu'ils ne sont pas visibles

en: Enable running graphical themes while blanked (if applicable)
fr: Activer les th��mes graphiques lorsqu'ils sont invisibles (si possible)

en: Poke the running screensaver to simulate user activity
fr: Demande �� l'��conomiseur d'��cran de simuler l'activit�� d'un utilisateur

en: Version of this application
fr: Version de l'application

en: The screensaver is %s
fr: L'��conomiseur d'��cran est %s

en: active
fr: actif

en: inactive
fr: inactif

en: Show debugging output
fr: Afficher la sortie de d��bogage

en: Show the logout button
fr: Afficher le bouton de d��connexion

en: Invalid screensaver theme
fr: Th��me d'��conomiseur d'��cran incorrect

en: This file does not appear to be a valid screensaver theme.
fr: Ce fichier ne semble pas ��tre un th��me d'��conomiseur d'��cran correct.

en: %d hour | %d hours
fr[0]: %d heure
fr[1]: %d heures

en: %d second | %d seconds
fr[0]: %d seconde
fr[1]: %d secondes

note: 0 seconds
en: 0 seconds
fr: 0 seconde

en: Never
fr: Jamais

en: Could not load the main interface
fr: Impossible de charger l'interface principale

en: Please make sure that the screensaver is properly installed
fr: Assurez-vous que l'��conomiseur d'��cran est correctement install��

en: failed to register with the message bus
fr: ��chec de l'enregistrement sur le bus de message

en: screensaver already running in this session
fr: L'��cran de veille est d��j�� ouvert pour cette session

en: Checking password...
fr: V��rification du mot de passe...

en: About %ld second left | About %ld seconds left
fr[0]: Il reste %ld seconde
fr[1]: Il reste %ld secondes

en: Time expired!
fr: Temps expir��!

en: You have the Caps Lock key on.
fr: La touche Verr. Maj. est enfonc��e.

en: Password check failed!
fr: La v��rification du mot de passe a ��chou��!

en: _Unlock
fr: _D��verrouiller

en: _Switch User
fr: Changer d'_utilisateur

en: Log in as a new user
fr: Se connecter en tant que nouvel utilisateur

en: Enter a password to unlock the screen
fr: Saisissez le mot de passe pour d��verrouiller l'��cran

en: Name:
fr: Nom:

en: _Password:
fr: _Mot de passe:

en: Switch to another user?
fr: Changer d'utilisateur?

en: Log _Out
fr: _Clore la session
