gtksourceview 1.1.92 - en to fr translation catalogue (257 entries)

en: Escape Character
fr: Caract��re d'��chappement

en: Escaping character for syntax patterns
fr: Caract��re d'��chappement dans la syntaxe des motifs

en: Check Brackets
fr: V��rifier les parenth��ses

en: Whether to check and highlight matching brackets
fr: V��rifier et indiquer les couples de parenth��ses

en: Highlight
fr: Colorisation syntaxique

en: Whether to highlight syntax in the buffer
fr: Utiliser la colorisation syntaxique pour le fichier

en: Maximum Undo Levels
fr: Nombre d'annulation possible

en: Number of undo levels for the buffer
fr: Nombre d'annulation possible pour le fichier

en: Language
fr: Langage

en: Language object to get highlighting patterns from
fr: Objet de langage pour les motifs de colorisation syntaxique

en: Language specification directories
fr: R��pertoires contenant les caract��ristiques des langages

en: List of directories where the language specification files (.lang) are located
fr: Liste des r��pertoires contenant les fichiers de caract��ristiques des langages

en: Configuration options for the print job
fr: Options de configuration de l'impression

en: Source Buffer
fr: Fichier source

en: GtkSourceBuffer object to print
fr: Objet GtkSourceBuffer �� imprimer

en: Tabs Width
fr: Taille des tabulations

en: Width in equivalent space characters of tabs
fr: Taille en caract��res d'espacement des tabulations

en: Wrap Mode
fr: Mode de coupure

en: Word wrapping mode
fr: Mode de coupure des mots

en: Whether to print the document with highlighted syntax
fr: Imprimer le document avec la colorisation syntaxique

en: Font
fr: Police

en: GnomeFont name to use for the document text (deprecated)
fr: Nom de la police �� utiliser pour le texte du document (obsol��te)

en: Font Description
fr: Description de la police

en: Font to use for the document text (e.g. "Monospace 10")
fr: Nom de la police �� utiliser pour le texte du document (ex��: ����Monospace 10����)

en: Numbers Font
fr: Police des num��ros

en: GnomeFont name to use for the line numbers (deprecated)
fr: Nom de la police �� utiliser pour les num��ros de ligne (obsol��te)

en: Font description to use for the line numbers
fr: Description de la police �� utiliser pour les num��ros de ligne

en: Print Line Numbers
fr: Imprimer les num��ros de ligne

en: Interval of printed line numbers (0 means no numbers)
fr: Intervalle entre les num��ros de lignes imprim��s (0 pour aucun num��ro)

en: Print Header
fr: Imprimer l'en-t��te

en: Whether to print a header in each page
fr: Imprimer un en-t��te �� chaque page

en: Print Footer
fr: Imprimer le pied de page

en: Whether to print a footer in each page
fr: Imprimer un pied de page �� chaque page

en: Header and Footer Font
fr: Police des en-t��tes et pieds de page

en: GnomeFont name to use for the header and footer (deprecated)
fr: Nom de police �� utiliser pour les en-t��tes et pieds de page (obsol��te)

en: Header and Footer Font Description
fr: Description de la police des en-t��tes et pieds de page

en: Font to use for headers and footers (e.g. "Monospace 10")
fr: Nom de police �� utiliser pour les en-t��tes et pieds de page (ex��: ����Monospace 10����)

en: Base-N Integer
fr: Entier en base N

en: Character
fr: Caract��re

en: Comment
fr: Commentaire

note: $this = (datatype)
en: Data Type
fr: Type de donn��e

note: CSS functions, such as rgb(), clip(), or lang().
en: Function
fr: Fonction

en: Decimal
fr: D��cimal

en: Floating Point
fr: Virgule flottante

en: Keyword
fr: Mot-cl��

en: Preprocessor
fr: Pr��processeur

en: String
fr: Cha��ne

en: Specials
fr: Sp��ciales

note: Proposed language specification for CSS (Cascading Style Sheet) files. Reference used: http://www.w3.org/TR/CSS2/ Tested with: http://www.simplebits.com/css/simple.css Submitted by Scott Martin (scott@coffeeblack.org) FIXME: find the correct mimetype
en: Others
fr: Autres

en: Others 2
fr: Autres 2

en: Others 3
fr: Autres 3

en: Default
fr: Par d��faut

en: Tag ID
fr: ID de la balise

en: ID used to refer to the source tag
fr: ID utilis�� pour se r��f��rer �� la balise de source

en: Tag style
fr: Style de la balise

en: The style associated with the source tag
fr: Le style associ�� �� la balise de source

en: Show Line Numbers
fr: Afficher les num��ros de ligne

en: Whether to display line numbers
fr: Afficher/Cacher les num��ros de lignes

en: Show Line Markers
fr: Afficher les rep��res de fin de ligne

en: Whether to display line marker pixbufs
fr: Afficher/cacher les r��p��res de fin de ligne

en: Auto Indentation
fr: Indentation automatique

en: Whether to enable auto indentation
fr: Activer/D��sactiver l'indentation automatique

en: Insert Spaces Instead of Tabs
fr: Remplacer les tabulations par des espaces

en: Whether to insert spaces instead of tabs
fr: Remplacer les tabulations par des espaces

en: Show Right Margin
fr: Afficher la marge �� droite

en: Whether to display the right margin
fr: Afficher/cacher la marge �� droite

en: Margin position
fr: Position de la marge

en: Position of the right margin
fr: Position de la marge �� droite

en: Use smart home/end
fr: Utiliser un mode sp��ciale pour les touches d��but/fin

en: HOME and END keys move to first/last non whitespace characters on line before going to the start/end of the line
fr: Les touches HOME et END d��placent le curseur au premier/dernier caract��re qui n'est pas un exspace sur la ligne avant d'aller en d��but/fin de ligne

en: Highlight current line
fr: Mettre en surbrillance la ligne actuelle

en: Whether to highlight the current line
fr: Mettre en surbrillance la ligne actuelle

en: Character Constant
fr: Constante de type caract��re

en: Keywords
fr: Mots-cl��s

en: Line Comment
fr: Commentaire sur une ligne

note: For values like: z-index: 2; +/- before 0 is not allowed.
en: Number
fr: Nombre

en: Preprocessor Keywords
fr: Mots-cl��s du pr��processeur

en: True And False
fr: Vrai et faux

en: '#if 0' Comment
fr: Commentaire '#if 0'

en: Block Comment
fr: Commentaire sur un bloc

en: Common Macro
fr: Macro usuelle

en: Floating Point Number
fr: Nombre �� virgule flottante

note: FIXME WHY DOESN'T THIS WORK?
en: Hex Number
fr: Nombre h��xad��cimal

en: Octal Number
fr: Nombre octal

en: Preprocessor Definitions
fr: D��finitions du pr��processeur

en: Multiline String
fr: Cha��ne sur plusieurs lignes

en: String 2
fr: Cha��ne 2

note: At rules must occur at the start of a line.
en: At Rules
fr: R��gles ��

note: For CSS 2-style selectors: tag[attr="value"].
en: Attribute Value Delimiters
fr: D��limiteurs de valeur d'attribut

note: Hexadecimal method of specifying colors. Can either be 3 or 6 in length: #ffcc00 = #fc0.
en: Hexadecimal Color
fr: Couleur hexad��cimal

note: Upgrades a rule set's importance when several rule sets conflict.
en: Importance Modifier
fr: Modificateur d'importance

en: Known Property Values
fr: Valeurs de propri��t�� connues

en: Operators
fr: Op��rateurs

en: Property Names
fr: Noms de propri��t��

note: Brackets define a declaration block, parentheses define functions.
en: Punctuators
fr: Ponctuations

en: Selector Grammar
fr: Grammaire du s��lecteur

note: Pseudo-class rules. Good to have syntax highlighting for these for mistypings.
en: Selector Pseudo Classes
fr: Pseudo classes des s��l��cteurs

note: Pseudo-element rules. Good to have syntax highlighting for these for mistypings.
en: Selector Pseudo Elements
fr: Pseudo ��l��ments du s��l��cteur

note: Escaped unicode characters can contain either 6 hexadecimal characters or 1-5 hex characters followed by one whitespace character.
en: Unicode Character Reference
fr: R��f��f��rence de caract��re Unicode

note: Unicode range values.
en: Unicode Range
fr: Intervalle Unicode

en: Boolean Value
fr: Valeur bool��enne

en: Encoding
fr: Encodage

en: Exec Parameter
fr: Param��tre de l'ex��cutable

en: Group
fr: Groupe

en: Non Standard Key
fr: Cl�� non standard

en: Standard Key
fr: Cl�� standard

en: Added line
fr: Ligne ajout��e

en: Changed line
fr: Ligne modifi��e

en: Diff file
fr: Fichier diff

en: Location
fr: Chemin

en: Removed line
fr: Ligne supprim��e

en: Special case
fr: Cas sp��cial

en: Attributes
fr: Attributs

en: Closing Bracket
fr: Fermeture

en: Entity
fr: Entit��

en: Markup
fr: Balisage

en: Tags
fr: Balises

en: Input/Output
fr: Entr��e/Sortie

en: Intrinsics
fr: Intrins��ques

en: Read/Write
fr: Lecture/��criture

en: Double Quote String
fr: Cha��ne doublement cit��e

en: Include Directive
fr: Directive d'inclusion

en: Keysymbol
fr: Symbole cl��

en: Single Quote String
fr: Cha��ne simplement cit��e

en: State
fr: ��tat

en: Keysymbols
fr: Symboles cl��s

en: Type or Constructor
fr: Type ou contructeur

en: Sectional
fr: D'un groupe

en: Decimal Number
fr: Nombre d��cimal

en: Integer
fr: Entier

en: Declarations
fr: D��clarations

en: Flow
fr: Flux

en: Memory
fr: M��moire

en: Modifiers
fr: Modifieurs

en: Numeric
fr: Valeurs num��riques

en: Array Operators
fr: Op��rateurs de matrice

en: Constructors
fr: Contructeurs

en: Error Handling
fr: Gestion d'erreur

en: Floating-Point Number
fr: Nombre �� virgule flottante

en: Flow Keywords
fr: Mots-cl��s de flux

en: Future Reserved Words
fr: Mots r��serv��s pour le futur

en: Global Functions
fr: Fonctions globales

en: Global Properties
fr: Propri��t��s globales

en: Hexadecimal Number
fr: Nombre hexad��cimal

en: Literals
fr: Nombres litt��raux

en: Math Value Properties
fr: Propri��t�� de valeur math��matique

en: Object Functions
fr: Fonctions objet

en: Object Properties
fr: Propri��t��s Objet

en: Objects
fr: Objets

en: Unicode Escape Sequence
fr: S��quence d'��chappement Unicode

en: Word Operators
fr: Op��rateurs de mots

en: Comment Environment
fr: Environnement de commentaire

en: Include
fr: Inclusion

en: Math
fr: Math��matiques

en: Most Used Commands
fr: Commandes les plus utilis��es

en: Functions
fr: Fonctions

en: Line Comment 2
fr: Commentaire sur une ligne 2

en: Multiline String 2
fr: Cha��ne sur plusieurs lignes 2

note: `backticks-quoted strings`
en: Backtick String
fr: Cha��ne backtick

en: Special Targets
fr: Cibles sp��ciales

en: Targets
fr: Cibles

en: Binary Number
fr: Nombre binaire

en: Core Keywords
fr: Mots-cl��s de base

en: Core Types
fr: Types de base

en: Keywords Defined by Macros
fr: Mots-cl��s d��finis par des macros

en: Block Comment 1
fr: Commentaire sur un bloc 1

en: Block Comment 2
fr: Commentaire sur un bloc 2

en: Boolean Bitwise Operators
fr: Op��rateurs d'op��rations bit-��-bit

en: Builtin Functions
fr: Fonctions int��gr��es

en: Builtin Types
fr: Types int��gr��s

en: Builtin Values
fr: Valeurs int��gr��es

en: Functions and Function Modifiers
fr: Fonctions et modificateurs de fonction

en: General Format
fr: Format g��n��ral

en: Loop, Flow, and Exceptions Keywords
fr: Mots-cl��s de boucle, de flux et d'exceptions

en: Math Operators
fr: Op��rateurs math��matiques

en: Preprocessor Defines
fr: D��finitions du pr��processeur

en: Type, Class and Object Keywords
fr: Type, classe et mots-cl��s objet

en: Function Call
fr: Appel de function

en: Method Call
fr: Appel de m��thode

en: String2
fr: Cha��ne2

en: String3
fr: Cha��ne3

note: # Bourne Shell Line Comment
en: Bash Line Comment
fr: Commentaire sur une ligne style Bash

note: /* C Block Comment
en: C Block Comment
fr: Commentaire C sur un bloc

note: // C++ Line Comment
en: C++ Line Comment
fr: Commentaire C++ sur une ligne

en: Case Insensitive Keyword
fr: Mot-cl�� insensible �� la casse

note: This are keywords, the are recognised by php
en: Case Sensitive Keyword
fr: Mot-cl�� sensible �� la casse

note: "duble-quoted strings"
en: Double Quoted String
fr: Cha��ne doublement cit��e

en: First Open PHP Tag
fr: Premi��re balise d'ouverture PHP

en: HTML Block
fr: Bloc HTML

note: 'single-quoted strings'
en: Single Quoted String
fr: Cha��ne simplement cit��e

en: gettext translation
fr: Traduction via gettext

en: Builtins
fr: Commande int��gr��es

en: Module Handler
fr: Handler de module

en: Assignment Operator
fr: Op��rateur d'affectation

en: Delimiter
fr: D��limiteur

en: Integer Number
fr: Nombre entier

en: Reserved Class
fr: Classe r��serv��e

en: Reserved Constant
fr: Constante r��serv��e

en: Attribute Definitions
fr: D��finition d'attribut

en: Class Variables
fr: Variables de classe

en: Constants
fr: Constantes

en: Definitions
fr: D��finitions

en: Global Variables
fr: Variables globales

en: Instance Variables
fr: Variables d'instance

en: Module Handlers
fr: Gestionnaire de module

en: Multiline Comment
fr: Commentaire sur plusieurs lignes

en: Pseudo Variables
fr: Pseudo variables

en: RegExp Variables
fr: Variables d'expression rationnelle

en: Regular Expression
fr: Expression rationnelle

en: Regular Expression 2
fr: Expression rationnelle 2

en: Built-in Commands
fr: Fonctions int��gr��es

en: Common Commands
fr: Commandes les plus utilis��es

en: ANSI Datatypes
fr: Types de donn��es ANSI

en: ANSI Reserved Words
fr: Mots r��serv��s ANSI

en: Aggregate Functions
fr: Fonctions aggr��g��es

en: Analytic Functions
fr: Fonctions analytiques

en: Character Functions Returning Character Values
fr: Fonctions caract��res retournant des valeurs caract��res

en: Character Functions Returning Number Values
fr: Fonctions caract��res retournant des valeurs num��riques

en: Collection Functions
fr: Fonctions de collection

en: Conversion Functions
fr: Fonctions de conversion

en: Data Mining Functions
fr: Fonctions d'exploration de donn��es

en: Datetime Functions
fr: Fonctions de date et heure

en: Encoding and Decoding Functions
fr: Fonctions d'encodage et de d��codage

en: Environment and Identifier Functions
fr: Fonctions d'environnement et d'identifiant

en: General Comparison Functions
fr: Fonctions g��n��rales de comparaison

en: Hierarchical Function
fr: Fonction hi��rarchique

en: Integer Literals
fr: Entiers litt��raux

en: Large Object Functions
fr: Fonctions de grand objet

en: Model Functions
fr: Fonctions de mod��le

en: NLS Character Functions
fr: Fonctions de caract��res NLS

en: NULL-Related Functions
fr: Fonctions li��es �� NULL

en: Number Literals
fr: Nombres litt��raux

en: Numeric Functions
fr: Fonctions num��riques

en: Object Reference Functions
fr: Fonctions de r��f��rence d'objets

en: Oracle Built-in Datatypes
fr: Types de donn��es pr��d��finis d'Oracle

en: Oracle Reserved Words
fr: Mots r��serv��s d'Oracle

en: Oracle-Supplied Types
fr: Types de donn��es fournis par Oracle

en: SQL Statements
fr: Commandes SQL

en: SQL*Plus Commands
fr: Commandes SQL*Plus

en: SQL/DS and DB2 Datatypes
fr: SQL/DS et types de donn��es DB2

en: Text Literals
fr: Texte litt��ral

en: Unlimited
fr: Illimit��

en: XML Functions
fr: Fonctions XML

en: Characters
fr: Caract��res

en: File Attributes
fr: Attributs de fichier

en: Formatting
fr: Formattage

en: Generated Content
fr: Contenu g��n��r��

en: Indexing
fr: Indexation

en: Macro Parameters
fr: Param��tre de macro

en: Markup (block)
fr: Balisage (bloc)

en: Markup (inline)
fr: Balisage (en ligne)

en: Sectioning
fr: Groupement

en: Old Style Comment
fr: Vieux type de commentaire

en: Gates
fr: Portes

en: True and False
fr: Vrai et faux

en: Hexadecimal
fr: Hexad��cimal

en: Tag
fr: Balise
