libgphoto2_port 2.5.0 - en to fr translation catalogue (116 entries)

en: Called for filename '%s'.
fr: Appel du fichier ����%s����.

en: Could not load '%s': '%s'.
fr: Impossible de charger ����%s������: ����%s����.

en: Could not find some functions in '%s': '%s'.
fr: Impossible de trouver certaines fonctions dans ����%s������: ����%s����.

en: '%s' already loaded
fr: ����%s���� d��j�� charg��

en: Could not load port driver list: '%s'.
fr: Impossible de charger la liste des pilotes de port��: ����%s����.

en: Loaded '%s' ('%s') from '%s'.
fr: Charger ����%s���� (����%s����) �� partir de ����%s����.

en: Using ltdl to load io-drivers from '%s'...
fr: Utilisation de ltdl pour charger les pilotes d'entr��es et sorties �� partir de ����%s�������

en: Counting entries (%i available)... | Counting entries (%i available)...
fr[0]: Compte des entr��es (%i��disponible)���
fr[1]: Compte des entr��es (%i��disponibles)���

en: %i regular entry available. | %i regular entries available.
fr[0]: %i��entr��e normale disponible.
fr[1]: %i��entr��es normales disponibles.

en: Looking for path '%s' (%i entry available)... | Looking for path '%s' (%i entries available)...
fr[0]: Recherche du chemin ����%s���� (%i��entr��e disponible)���
fr[1]: Recherche du chemin ����%s���� (%i��entr��es disponibles)���

en: Starting regex search for '%s'...
fr: Recherche d'apr��s l'expression rationnelle pour ����%s�������

en: Trying '%s'...
fr: Tentative dans ����%s�������

en: regcomp failed
fr: Erreur de regcomp

en: re_match failed (%i)
fr: Erreur de re_match (%i)

en: regexec failed
fr: Erreur de regexec

en: Generic Port
fr: Port g��n��rique

en: Looking up entry '%s'...
fr: Recherche de l'entr��e ����%s�������

en: Getting info of entry %i (%i available)... | Getting info of entry %i (%i available)...
fr[0]: Obtention de renseignements sur l'entr��e��%i (%i��disponible)���
fr[1]: Obtention de renseignements sur l'entr��e��%i (%i��disponibles)���

en: No error
fr: Pas d'erreur

en: Unspecified error
fr: Erreur ind��finie

en: I/O problem
fr: Probl��me d'E/S

en: Bad parameters
fr: Mauvais param��tres

en: Unsupported operation
fr: Op��ration non prise en charge

en: Fixed limit exceeded
fr: Limite d��termin��e d��pass��e

en: Timeout reading from or writing to the port
fr: D��lai d'attente d��pass�� en lecture ou ��criture sur le port

en: Serial port not supported
fr: Port s��rie non pris en charge

en: USB port not supported
fr: Port USB non pris en charge

en: Unknown port
fr: Port inconnu

en: Out of memory
fr: M��moire ��puis��e

en: Error loading a library
fr: Erreur au chargement de la biblioth��que

en: Error initializing the port
fr: Erreur d'initialisation du port

en: Error reading from the port
fr: Erreur de lecture du port

en: Error writing to the port
fr: Erreur d'��criture sur le port

en: Error updating the port settings
fr: Erreur de modification de la configuration du port

en: Error setting the serial port speed
fr: Erreur de configuration de la vitesse du port s��rie

en: Error clearing a halt condition on the USB port
fr: Erreur de r��initialisation d'une condition d'arr��t sur le port USB

en: Could not find the requested device on the USB port
fr: Impossible de trouver l'appareil demand�� sur le port USB

en: Could not claim the USB device
fr: Impossible de communiquer avec le p��riph��rique USB

en: Could not lock the device
fr: Impossible de verrouiller le p��riph��rique

en: libhal error
fr: Erreur de libhal

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: The operation '%s' is not supported by this device
fr: L'op��ration ����%s���� n'est pas possible avec ce p��riph��rique

en: The port has not yet been initialized
fr: Le port n'a pas encore ��t�� initialis��

en: Creating new device...
fr: Cr��ation de nouveau p��riph��rique���

en: Could not load '%s' ('%s').
fr: Impossible de charger ����%s���� (����%s����).

en: Could not find 'gp_port_library_operations' in '%s' ('%s')
fr: Impossible de trouver ����gp_port_library_operations���� dans ����%s���� (����%s����)

en: Opening %s port...
fr: Ouverture du port %s���

en: Closing port...
fr: Fermeture du port���

en: Freeing port...
fr: Lib��ration du port���

en: Writing %i=0x%x byte(s) to port...
fr: ��criture de %i=0x%x��octet(s) sur le port���

en: Could only write %i out of %i byte | Could only write %i out of %i bytes
fr[0]: ��criture de seulement %i sur %i��octet
fr[1]: ��criture de seulement %i sur %i��octets

en: Reading %i=0x%x byte from port... | Reading %i=0x%x bytes from port...
fr[0]: Lecture de %i=0x%x��octet du port���
fr[1]: Lecture de %i=0x%x��octets du port���

en: Could only read %i out of %i byte | Could only read %i out of %i byte(s)
fr[0]: Lecture de seulement %i sur %i��octet
fr[1]: Lecture de seulement %i sur %i��octets

en: Reading %i=0x%x byte from interrupt endpoint... | Reading %i=0x%x bytes from interrupt endpoint...
fr[0]: Lecture de %i=0x%x��octet depuis le signal d'interruption de la terminaison���
fr[1]: Lecture de %i=0x%x��octets depuis le signal d'interruption de la terminaison���

en: Could only read %i out of %i byte(s)
fr: Lecture de seulement %i sur %i octet(s)

en: Reading %i=0x%x byte from interrupt endpoint (fast)... | Reading %i=0x%x bytes from interrupt endpoint (fast)...
fr[0]: Lecture de %i=0x%x��octet depuis le signal d'interruption de la terminaison (rapide)���
fr[1]: Lecture de %i=0x%x��octets depuis le signal d'interruption de la terminaison (rapide)���

en: Setting timeout to %i millisecond(s)...
fr: R��glage du d��lai �� %i��milliseconde(s)���

en: Getting timeout...
fr: Obtention du d��lai���

en: Current timeout: %i milliseconds
fr: D��lai actuel��: %i��millisecondes

en: Setting settings...
fr: R��glage des param��tres���

en: Getting level of pin %i...
fr: Obtention du niveau de la broche��%i���

en: Level of pin %i: %i
fr: Niveau de la broche��%i��: %i

en: low
fr: bas

en: high
fr: haut

en: Setting pin %i (%s: '%s') to '%s'...
fr: R��glage de broche��%i (%s��: ����%s����) �� ����%s�������

en: Sending break (%i milliseconds)...
fr: Envoi du signal d'interruption (%i��millisecondes)���

en: Flushing port...
fr: Vidage des donn��es du port���

en: Clear halt...
fr: R��initialiser l'arr��t���

en: Writing message (request=0x%x value=0x%x index=0x%x size=%i=0x%x)...
fr: ��criture du message (requ��te=0x%x valeur=0x%x indice=0x%x taille=%i=0x%x)���

en: Reading message (request=0x%x value=0x%x index=0x%x size=%i=0x%x)...
fr: Lecture du message (requ��te=0x%x valeur=0x%x indice=0x%x taille=%i=0x%x)���

en: No error description available
fr: Description d'erreur non disponible

en: Media '%s'
fr: Media ����%s����

en: Could not lock device '%s'
fr: Impossible de verrouiller le p��riph��rique ����%s����

en: Device '%s' is locked by pid %d
fr: Le p��riph��rique ����%s���� est verrouill�� par le processus��%d.

en: Device '%s' could not be locked (dev_lock returned %d)
fr: Le p��riph��rique ����%s���� n'a pas pu ��tre verrouill�� (dev_lock a renvoy�� %d)

en: Device '%s' could not be unlocked.
fr: Le p��riph��rique ����%s���� n'a pas pu ��tre d��verrouill��.

en: Device '%s' could not be unlocked as it is locked by pid %d.
fr: Le p��riph��rique ����%s���� n'a pas pu ��tre d��verrouill�� car il est verrouill�� par le processus��%d.

en: Device '%s' could not be unlocked (dev_unlock returned %d)
fr: Le p��riph��rique ����%s���� n'a pas pu ��tre d��verrouill�� (dev_unlock a renvoy�� %d)

en: Serial Port %i
fr: Port s��rie %i

en: Failed to open '%s' (%s).
fr: ��chec d'ouverture de ����%s������(%s).

en: Could not close '%s' (%s).
fr: Impossible de fermer ����%s���� (%s).

en: Could not write to port (%s)
fr: Impossible d'��crire sur le port (%s)

en: Parity error.
fr: Erreur de parit��.

en: Unexpected parity response sequence 0xff 0x%02x.
fr: S��quence de r��ponse de parit�� 0xff 0x%02x inattendue.

en: Unknown pin %i.
fr: Broche��%i inconnue.

en: Could not get level of pin %i (%s).
fr: Impossible d'obtenir le niveau de la broche��%i (%s).

en: Could not set level of pin %i to %i (%s).
fr: Impossible de configurer le niveau de la broche��%i �� %i (%s).

en: Could not flush '%s' (%s).
fr: Impossible de vider ����%s���� (%s).

en: Could not set the baudrate to %d
fr: Impossible de configurer le d��bit �� %d

en: USB Mass Storage direct IO
fr: E/S directes de stockage de masse USB

en: Failed to open '%s' (%m).
fr: Impossible d'ouvrir ����%s���� (%m).

en: Could not close '%s' (%m).
fr: Impossible de fermer ����%s���� (%m).

en: Could not seek to offset: %x on '%s' (%m).
fr: Impossible de rechercher une position��: %x dans ����%s���� (%m).

en: Could not write to '%s' (%m).
fr: Impossible d'��crire dans ����%s���� (%m).

en: Could not read from '%s' (%m).
fr: Impossible de lire dans ����%s���� (%m).

en: Could not open USB device (%s).
fr: Impossible d'ouvrir le p��riph��rique USB (%s).

en: Device has driver '%s' attached.
fr: Le p��riph��rique a le pilote ����%s���� attach��.

en: Camera is already in use.
fr: L'appareil photographique est d��j�� utilis��.

en: Device has driver '%s' attached, detaching it now.
fr: Le p��riph��rique a le pilote ����%s���� attach��, d��tachement imm��diat.

en: Could not detach kernel driver '%s' of camera device.
fr: Impossible de d��tacher le pilote ����%s���� du noyau pour l'appareil photographique.

en: Could not query kernel driver of device.
fr: Impossible de recevoir le pilote pour ce p��riph��rique.

en: Could not claim interface %d (%s). Make sure no other program or kernel module (such as %s) is using the device and you have read/write access to the device.
fr: Impossible d'utiliser l'interface��%d (%s). Assurez-vous qu'aucun autre programme ou module du noyau (comme %s) n'utilisent le p��riph��rique et que vous y avez acc��s en lecture et ��criture.

en: Could not release interface %d (%s).
fr: Impossible de lib��rer l'interface��%d (%s).

en: Could not reset USB port (%s).
fr: Impossible de r��initialiser le port USB (%s).

en: Could not close USB port (%s).
fr: Impossible de fermer le port USB (%s).

en: Could not set config %d/%d (%s)
fr: Impossible de configurer %d/%d (%s)

en: Could not set altsetting from %d to %d (%s)
fr: Impossible de d��finir un param��tre alternatif (altsetting) de %d �� %d (%s)

en: The supplied vendor or product id (0x%x,0x%x) is not valid.
fr: L'identifiant de fabricant ou produit (0x%x,0x%x) est incorrect.

en: USB device (vendor 0x%x, product 0x%x) is a mass storage device, and might not function with gphoto2. Reference: %s
fr: Le p��riph��rique USB (fabricant 0x%x, produit 0x%x) est un p��riph��rique de stockage de masse, et pourrait ne pas fonctionner avec gPhoto2. R��f��rence��: %s

en: Could not find USB device (vendor 0x%x, product 0x%x). Make sure this device is connected to the computer.
fr: Impossible de trouver le p��riph��rique USB (fabricant 0x%x, produit 0x%x). Assurez-vous qu'il est bien connect�� �� l'ordinateur.

en: Could not find USB device (class 0x%x, subclass 0x%x, protocol 0x%x). Make sure this device is connected to the computer.
fr: Impossible de trouver le p��riph��rique USB (fabricant 0x%x, sous-classe 0x%x, produit 0x%x). Assurez-vous qu'il est bien connect�� �� l'ordinateur.

en: Device has a kernel driver attached (%d), detaching it now.
fr: Le p��riph��rique a un pilote de noyau attach�� (%d), d��tachement imm��diat.

en: Could not detach kernel driver of camera device.
fr: Impossible de d��tacher le pilote de noyau de l'appareil.

en: Could not reattach kernel driver of camera device.
fr: Impossible de rattacher le pilote de noyau de l'appareil.

en: USB Mass Storage raw SCSI
fr: Stockage de masse USB contenant des donn��es brutes SCSI

en: Could not send scsi command to: '%s' (%m).
fr: Impossible d'envoyer une commande scsi ����: ����%s���� (%m).
