GNU wget 1.14 - en to fr translation catalogue (434 entries)

en: Unknown system error
fr: Erreur syst��me inconnue

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
fr: %s��: l'option ����%s���� est ambigu����; possibilit��s��:

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
fr: %s��: l'option ����--%s���� n'accepte pas d'argument

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
fr: %s��: l'option ����%c%s���� n'accepte pas d'argument

en: %s: option '--%s' requires an argument
fr: %s��: l'option ����--%s���� n��cessite un argument

en: %s: unrecognized option '--%s'
fr: %s��: l'option ����--%s���� n'est pas reconnue

en: %s: unrecognized option '%c%s'
fr: %s��: l'option ����%c%s���� n'est pas reconnue

en: %s: invalid option -- '%c'
fr: %s��: option incorrecte ��� ����%c����

en: %s: option requires an argument -- '%c'
fr: %s��: l'option n��cessite un argument ��� ����%c����

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
fr: %s��: l'option ����-W %s���� est ambigu��

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
fr: %s��: l'option ����-W %s���� n'accepte pas d'argument

en: %s: option '-W %s' requires an argument
fr: %s��: l'option ����-W %s���� n��cessite un argument

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
fr: ����

en: '
fr: ����

en: memory exhausted
fr: m��moire ��puis��e

en: %s: unable to resolve bind address %s; disabling bind.
fr: %s��: impossible de r��soudre l'adresse li��e %s��; d��sactivation de liaison (����bind����).

en: Connecting to %s|%s|:%d...
fr: Connexion �� %s|%s|:%d���

en: Connecting to %s:%d...
fr: Connexion �� %s:%d���

en: Connecting to [%s]:%d...
fr: Connexion �� [%s]:%d���

en: connected.
fr: connect��.

en: failed: %s.
fr: ��chec��: %s.

en: %s: unable to resolve host address %s
fr: %s��: impossible de r��soudre l'adresse de l'h��te %s

en: Converted %d files in %s seconds.
fr: %d��fichiers convertis en %s��secondes.

en: Converting %s...
fr: Conversion de %s���

en: nothing to do.
fr: rien �� faire.

en: Cannot convert links in %s: %s
fr: Impossible de convertir les liens dans %s��: %s

en: Unable to delete %s: %s
fr: Impossible de supprimer %s��: %s

en: Cannot back up %s as %s: %s
fr: Impossible d'archiver %s en %s��: %s

en: Syntax error in Set-Cookie: %s at position %d.
fr: Erreur de syntaxe dans Set-Cookie: %s �� la position��%d

en: Cookie coming from %s attempted to set domain to %s
fr: Un cookie provenant de %s a tent�� de changer le domaine en %s

en: Cannot open cookies file %s: %s
fr: Impossible d'ouvrir le fichier des cookies %s��: %s

en: Error writing to %s: %s
fr: Erreur d'��criture dans %s��: %s

en: Error closing %s: %s
fr: Erreur de fermeture pour %s��: %s

en: Unsupported listing type, trying Unix listing parser.
fr: Type d'affichage non pris en charge, essai avec l'analyseur d'affichage de type UNIX.

en: Index of /%s on %s:%d
fr: Index de /%s sur %s:%d

en: time unknown
fr: heure inconnue

en: File
fr: Fichier

en: Directory
fr: R��pertoire

en: Link
fr: Lien

en: Not sure
fr: Incertain

en:  (%s bytes)
fr:  (%s��octets)

en: Length: %s
fr: Taille��: %s

en: , %s (%s) remaining
fr: , %s (%s) restant

en: , %s remaining
fr: , %s restant

en:  (unauthoritative)
fr:  (non certifi��e)

en: Logging in as %s ...
fr: Ouverture de session en tant que %s���

en: Error in server response, closing control connection.
fr: Erreur de r��ponse du serveur, fermeture de la connexion de contr��le.

en: Error in server greeting.
fr: Erreur de message de salutation du serveur.

en: Write failed, closing control connection.
fr: ��chec d'��criture, fermeture de la connexion de contr��le.

en: The server refuses login.
fr: Le serveur refuse l'��tablissement de session.

en: Login incorrect.
fr: Erreur d'��tablissement de session.

en: Logged in!
fr: Session ��tablie.

en: Server error, can't determine system type.
fr: Erreur du serveur, impossible de d��terminer le type de syst��me.

en: done.
fr: termin��.

en: done.
fr: termin��.

en: Unknown type `%c', closing control connection.
fr: Type ����%c���� inconnu, fermeture de la connexion de contr��le.

en: done.
fr: termin��.

en: ==> CWD not needed.
fr: ==> CWD n'est pas n��cessaire.

en: No such directory %s.
fr: R��pertoire %s inexistant.

en: ==> CWD not required.
fr: ==> CWD n'est pas n��cessaire.

en: File has already been retrieved.
fr: Fichier d��j�� r��cup��r��.

en: Cannot initiate PASV transfer.
fr: Impossible d'initier le transfert PASV.

en: Cannot parse PASV response.
fr: Impossible d'analyser la r��ponse PASV.

en: couldn't connect to %s port %d: %s
fr: impossible d'��tablir la connexion �� %s sur le port��%d��: %s.

en: Bind error (%s).
fr: Erreur de liaison (����bind����) (%s).

en: Invalid PORT.
fr: Port incorrect.

en: 
    REST failed, starting from scratch.
fr: 
    ��CHEC de REST, reprise depuis le d��but.

en: File %s exists.
fr: Le fichier %s existe.

en: No such file %s.
fr: Fichier %s inexistant.

en: No such file %s.
fr: Fichier %s inexistant.

en: No such file or directory %s.
fr: Fichier ou r��pertoire %s inexistants.

en: %s has sprung into existence.
fr: %s vient de s'annoncer comme existante.

en: %s: %s, closing control connection.
fr: %s��: %s, fermeture de la connexion de contr��le.

en: %s (%s) - Data connection: %s;
fr: %s (%s) ��� Connexion de transfert de donn��es��: %s��;

en: Control connection closed.
fr: Connexion de contr��le ferm��e.

en: Data transfer aborted.
fr: Abandon du transfert des donn��es.

en: File %s already there; not retrieving.
fr: Fichier %s d��j�� pr��sent��; pas de r��cup��ration.

en: (try:%2d)
fr: (essai��: %2d)

en: %s (%s) - written to stdout %s[%s]
fr: %s (%s) ��� envoi sur la sortie standard %s[%s]

en: %s (%s) - %s saved [%s]
fr: %s (%s) - %s sauvegard�� [%s]

en: Removing %s.
fr: Destruction de %s.

en: Using %s as listing tmp file.
fr: Utilisation de %s comme fichier temporaire d'affichage.

en: Removed %s.
fr: %s supprim��.

en: Recursion depth %d exceeded max. depth %d.
fr: Le niveau��%d de r��cursivit�� d��passe le niveau maximal %d.

en: Remote file no newer than local file %s -- not retrieving.
fr: Le fichier distant n'est pas plus r��cent que le fichier local %s ��� pas de r��cup��ration.

en: Remote file is newer than local file %s -- retrieving.
fr: Le fichier distant est plus r��cent que le fichier local %s ��� r��cup��ration.

en: The sizes do not match (local %s) -- retrieving.
fr: Les tailles ne concordent pas (%s localement) ��� r��cup��ration.

en: Invalid name of the symlink, skipping.
fr: Nom de lien symbolique incorrect, ignor��.

en: Already have correct symlink %s -> %s
fr: Lien symbolique %s ��� %s d��j�� correct

en: Creating symlink %s -> %s
fr: Cr��ation du lien symbolique %s ��� %s

en: Symlinks not supported, skipping symlink %s.
fr: Liens symboliques non pris en charge, lien %s ignor��.

en: Skipping directory %s.
fr: R��pertoire %s ignor��.

en: %s: unknown/unsupported file type.
fr: %s��: type de fichier inconnu ou non pris en charge.

en: %s: corrupt time-stamp.
fr: %s��: horodatage corrompu.

en: Will not retrieve dirs since depth is %d (max %d).
fr: Les r��pertoires ne seront pas r��cup��r��s, le niveau��%d d��passe le maximum %d.

en: Not descending to %s as it is excluded/not-included.
fr: %s non parcouru puisqu'il est exclu ou non inclus.

en: Rejecting %s.
fr: Rejet de %s.

en: Error matching %s against %s: %s
fr: Erreur ��� %s ne correspond pas �� %s��: %s

en: No matches on pattern %s.
fr: Pas de concordance pour le motif %s.

en: Wrote HTML-ized index to %s [%s].
fr: Index ��crit sous forme HTML dans %s [%s].

en: Wrote HTML-ized index to %s.
fr: Index ��crit sous forme HTML dans %s.

en: ERROR: Cannot open directory %s.
fr: Erreur��: impossible d'ouvrir le r��pertoire %s.

en: ERROR: GnuTLS requires the key and the cert to be of the same type.
fr: Erreur��: GnuTLS n��cessite que la clef et le certificat soient de m��me type.

en: ERROR
fr: Erreur

en: WARNING
fr: Avertissement

en: %s: No certificate presented by %s.
fr: %s��: pas de certificat pr��sent�� par %s.

en: %s: The certificate of %s is not trusted.
fr: %s��: le certificat de %s n'est pas de confiance.

en: %s: The certificate of %s hasn't got a known issuer.
fr: %s��: le certificat %s n'est pas d'un ��metteur connu.

en: %s: The certificate of %s has been revoked.
fr: %s��: le certificat de %s a ��t�� r��voqu��.

en: Error initializing X509 certificate: %s
fr: Erreur d'initialisation du certificat X509��: %s

en: No certificate found
fr: Aucun certificat trouv��

en: Error parsing certificate: %s
fr: Erreur d'analyse du certificat��: %s

en: The certificate has not yet been activated
fr: Le certificat n'est pas encore activ��

en: The certificate has expired
fr: Le certificat a expir��

en: The certificate's owner does not match hostname %s
fr: Le propri��taire du certificat ne correspond pas au nom d'h��te %s

en: Unknown host
fr: H��te inconnu

en: Temporary failure in name resolution
fr: ��chec temporaire de r��solution de noms

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Resolving %s...
fr: R��solution de %s���

en: failed: No IPv4/IPv6 addresses for host.
fr: ��chec��: pas d'adresse IPv4 ou IPv6 pour l'h��te.

en: failed: timed out.
fr: ��chec��: d��lai d'attente expir��.

en: %s: Cannot resolve incomplete link %s.
fr: %s��: impossible de r��soudre le lien incomplet %s.

en: %s: Invalid URL %s: %s
fr: %s��: URL %s incorrecte��: %s

en: Failed writing HTTP request: %s.
fr: ��chec d'��criture de la requ��te HTTP��: %s.

en: No headers, assuming HTTP/0.9
fr: Pas d'en-t��te, HTTP/0.9 suppos��

en: File %s already there; not retrieving.
fr: Fichier %s d��j�� pr��sent��; pas de r��cup��ration.

en: Disabling SSL due to encountered errors.
fr: D��sactivation SSL �� cause des erreurs rencontr��es.

en: POST data file %s missing: %s
fr: Fichier de donn��es POST %s manquant��: %s

en: Reusing existing connection to [%s]:%d.
fr: R��utilisation de la connexion existante �� [%s]:%d.

en: Reusing existing connection to %s:%d.
fr: R��utilisation de la connexion existante �� %s:%d.

en: Failed reading proxy response: %s
fr: ��chec de lecture de la r��ponse du serveur mandataire (����proxy����)��: %s.

en: %s ERROR %d: %s.
fr: %s erreur��%d��: %s.

en: Malformed status line
fr: Ligne d'��tat mal form��e

en: Proxy tunneling failed: %s
fr: ��chec de tunnel du serveur mandataire (����proxy����)��: %s

en: %s request sent, awaiting response...
fr: requ��te %s transmise, en attente de la r��ponse���

en: No data received.
fr: Aucune donn��e re��ue.

en: Read error (%s) in headers.
fr: Erreur de lecture (%s) dans les en-t��tes.

en: Unknown authentication scheme.
fr: Sch��ma d'authentification inconnu.

en: Authorization failed.
fr: ��chec d'autorisation.

en: (no description)
fr: (pas de description)

en: Location: %s%s
fr: Emplacement��: %s%s

en: unspecified
fr: non indiqu��

en:  [following]
fr:  [suivant]

en: 
        The file is already fully retrieved; nothing to do.
fr: 
        Le fichier a d��j�� ��t�� compl��tement r��cup��r����; rien �� faire.

en: Length:
fr: Taille��:

en: ignored
fr: ignor��

en: Saving to: %s
fr: Sauvegarde en��: %s

en: Warning: wildcards not supported in HTTP.
fr: Avertissement��: les jokers ne sont pas permis en HTTP.

en: Spider mode enabled. Check if remote file exists.
fr: Mode ����spider���� activ��. V��rification de l'existence d'un fichier distant.

en: Cannot write to %s (%s).
fr: Impossible d'��crire dans %s (%s).

en: Cannot write to WARC file.
fr: Impossible d'��crire dans le fichier WARC.

en: Cannot write to temporary WARC file.
fr: Impossible d'��crire dans le fichier WARC temporaire.

en: Unable to establish SSL connection.
fr: Incapable d'��tablir une connexion SSL.

en: Cannot unlink %s (%s).
fr: Impossible de supprimer le lien %s (%s).

en: ERROR: Redirection (%d) without location.
fr: Erreur��: redirection (%d) sans destination.

en: Remote file does not exist -- broken link!!!
fr: Le fichier distant n'existe pas ��� lien mort.

en: Last-modified header missing -- time-stamps turned off.
fr: En-t��te de derni��re modification manquant ��� horodatage arr��t��.

en: Last-modified header invalid -- time-stamp ignored.
fr: En-t��te de derni��re modification incorrect ��� horodatage ignor��.

en: Server file no newer than local file %s -- not retrieving.
fr: Le fichier du serveur n'est pas plus r��cent que le fichier local %s ��� pas de r��cup��ration.

en: The sizes do not match (local %s) -- retrieving.
fr: Les tailles ne correspondent pas (%s localement) ��� r��cup��ration.

en: Remote file is newer, retrieving.
fr: Le fichier distant est plus r��cent, r��cup��ration.

en: Remote file exists and could contain links to other resources -- retrieving.
fr: Le fichier distant existe et pourrait contenir des liens vers d'autres ressources ��� r��cup��ration en cours.

en: Remote file exists but does not contain any link -- not retrieving.
fr: Le fichier distant existe mais ne contient aucun lien ��� pas de r��cup��ration.

en: Remote file exists and could contain further links,
    but recursion is disabled -- not retrieving.
fr: Le fichier distant existe et pourrait contenir plusieurs liens,
    mais le mode r��cursif est d��sactiv��e ��� pas de r��cup��ration.

en: Remote file exists.
fr: Le fichier distant existe.

en: %s URL: %s %2d %s
fr: URL %s��: %s %2d %s

en: %s (%s) - written to stdout %s[%s/%s]
fr: %s (%s) ��� envoi vers sortie standard %s[%s/%s]

en: %s (%s) - %s saved [%s/%s]
fr: %s (%s) ��� %s sauvegard�� [%s/%s]

en: %s (%s) - Connection closed at byte %s.
fr: %s (%s) ��� Fermeture de la connexion �� l'octet %s.

en: %s (%s) - Read error at byte %s (%s).
fr: %s (%s) ��� Erreur de lecture �� l'octet %s (%s).

en: %s (%s) - Read error at byte %s/%s (%s).
fr: %s (%s) ��� Erreur de lecture �� l'octet %s/%s (%s).

en: Unsupported quality of protection '%s'.
fr: Qualit�� de protection ����%s���� non prise en charge.

en: %s: WGETRC points to %s, which doesn't exist.
fr: %s��: WGETRC pointe vers %s qui n'existe pas.

en: %s: Cannot read %s (%s).
fr: %s��: impossible de lire %s (%s).

en: %s: Error in %s at line %d.
fr: %s��: erreur dans %s �� la ligne��%d.

en: %s: Syntax error in %s at line %d.
fr: %s��: erreur de syntaxe dans %s �� la ligne��%d.

en: %s: Unknown command %s in %s at line %d.
fr: %s��: commande inconnue %s dans %s �� la ligne��%d.

en: Parsing system wgetrc file (env SYSTEM_WGETRC) failed.  Please check
    '%s',
    or specify a different file using --config.
fr: ��chec d'analyse du fichier syst��me wgetrc (variable d'environnement SYSTEM_WGETRC). Veuillez v��rifier
    ����%s����,
    ou indiquer un autre fichier avec --config.

en: Parsing system wgetrc file failed.  Please check
    '%s',
    or specify a different file using --config.
fr: ��chec d'analyse du fichier syst��me wgetrc. Veuillez v��rifier
    ����%s����,
    ou indiquer un autre fichier avec --config.

en: %s: Warning: Both system and user wgetrc point to %s.
fr: %s��: avertissement��: le wgetrc du syst��me et celui de l'utilisateur pointent vers %s.

en: %s: Invalid --execute command %s
fr: %s��: commande --execute %s incorrecte

en: %s: %s: Invalid boolean %s; use `on' or `off'.
fr: %s��: %s��: valeur logique %s incorrecte��; utilisez ����on���� ou ����off����.

en: %s: %s: Invalid number %s.
fr: %s��: %s��: nombre %s incorrect.

en: %s: %s: Invalid byte value %s
fr: %s��: %s��: valeur d'octet %s incorrecte.

en: %s: %s: Invalid time period %s
fr: %s��: %s��: p��riode de temps %s incorrecte.

en: %s: %s: Invalid value %s.
fr: %s��: %s��: valeur %s incorrecte.

en: %s: %s: Invalid header %s.
fr: %s��: %s��: en-t��te %s incorrect.

en: %s: %s: Invalid WARC header %s.
fr: %s��: %s��: en-t��te WARC %s incorrect.

en: %s: %s: Invalid progress type %s.
fr: %s��: %s��: type de progression %s incorrect.

en: %s: %s: Invalid restriction %s,
        use [unix|windows],[lowercase|uppercase],[nocontrol],[ascii].
fr: %s��: %s��: restriction %s incorrecte,
         utilisez [unix|windows],[lowercase|uppercase],[nocontrol],[ascii].

en: Encoding %s isn't valid
fr: L'encodage %s est incorrect

en: locale_to_utf8: locale is unset
fr: locale_to_utf8��: les param��tres r��gionaux ne sont pas d��finis

en: Conversion from %s to %s isn't supported
fr: La conversion de %s �� %s n'est pas prise en charge

en: Incomplete or invalid multibyte sequence encountered
fr: S��quence multioctet incompl��te ou incorrecte rencontr��e

en: Unhandled errno %d
fr: Erreur��%d (errno) non g��r��e

en: idn_encode failed (%d): %s
fr: ��chec d'idn_encode (%d)��: %s

en: idn_decode failed (%d): %s
fr: ��chec d'idn_decode (%d)��: %s

en: 
    %s received, redirecting output to %s.
fr: 
    %s re��u, redirection de la sortie vers %s.

en: 
    %s received.
fr: 
    %s re��u.

en: %s: %s; disabling logging.
fr: %s��: %s��; d��sactivation de la journalisation.

en: Usage: %s [OPTION]... [URL]...
fr: Utilisation��: %s [OPTION]... [URL]...

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
fr: Les arguments obligatoires pour les options au format long le sont
    aussi pour les options au format court.

en: Startup:
fr: D��marrage��:

en:   -V,  --version           display the version of Wget and exit.
fr:   -V,  --version           afficher la version de Wget et quitter.

en:   -h,  --help              print this help.
fr:   -h,  --help              afficher l'aide-m��moire.

en:   -b,  --background        go to background after startup.
fr:   -b,  --background        passer en arri��re plan apr��s le d��marrage.

en:   -e,  --execute=COMMAND   execute a `.wgetrc'-style command.
fr:   -e,  --execute=COMMANDE  ex��cuter une commande de type ����.wgetrc����.

en: Logging and input file:
fr: Journalisation et fichier d'entr��e��:

en:   -o,  --output-file=FILE    log messages to FILE.
fr:   -o,  --output-file=FICHIER   journaliser les messages dans le FICHIER.

en:   -a,  --append-output=FILE  append messages to FILE.
fr:   -a,  --append-output=FICHIER accoler les messages au FICHIER.

en:   -d,  --debug               print lots of debugging information.
fr:   -d,  --debug                 afficher beaucoup d'informations de d��bogage.

en:        --wdebug              print Watt-32 debug output.
fr:        --wdebug                afficher la sortie de d��bogage Watt-32.

en:   -q,  --quiet               quiet (no output).
fr:   -q,  --quiet                 ex��cuter en mode silencieux (sans sortie).

en:   -v,  --verbose             be verbose (this is the default).
fr:   -v,  --verbose               ex��cuter en mode bavard (mode par d��faut).

en:   -nv, --no-verbose          turn off verboseness, without being quiet.
fr:   -nv, --no-verbose            arr��ter le mode bavard, sans ��tre silencieux.

en:        --report-speed=TYPE   Output bandwidth as TYPE.  TYPE can be bits.
fr:        --report-speed=TYPE     afficher la bande passante en TYPE (bits par ex.)

en:   -i,  --input-file=FILE     download URLs found in local or external FILE.
fr:   -i,  --input-file=FICHIER    t��l��charger les URL du FICHIER local ou externe.

en:   -F,  --force-html          treat input file as HTML.
fr:   -F,  --force-html            traiter le fichier d'entr��e comme du HTML.

en:   -B,  --base=URL            resolves HTML input-file links (-i -F)
                                 relative to URL.
fr:   -B,  --base=URL              r��soudre les liens HTML du fichier d'entr��e
                                   (-i -F) en relatif par rapport �� URL.

en:        --config=FILE         Specify config file to use.
fr:        --config=FICHIER        indiquer le FICHIER de configuration �� utiliser.

en: Download:
fr: T��l��chargement��:

en:   -t,  --tries=NUMBER            set number of retries to NUMBER (0 unlimits).
fr:   -t,  --tries=NOMBRE            d��finir NOMBRE de tentatives (0��: sans limite).

en:        --retry-connrefused       retry even if connection is refused.
fr:        --retry-connrefused       r��essayer m��me si la connexion est refus��e.

en:   -O,  --output-document=FILE    write documents to FILE.
fr:   -O,  --output-document=FICHIER ��crire les documents dans le FICHIER.

en:   -nc, --no-clobber              skip downloads that would download to
                                     existing files (overwriting them).
fr:   -nc, --no-clobber              sauter les t��l��chargements de fichiers
                                     d��j�� existants (qui auraient ��t�� ��cras��s).

en:   -c,  --continue                resume getting a partially-downloaded file.
fr:   -c,  --continue                poursuivre t��l��chargement de fichier incomplet.

en:        --progress=TYPE           select progress gauge type.
fr:        --progress=TYPE           s��lectionner le type de jauge de progression.

en:   -N,  --timestamping            don't re-retrieve files unless newer than
                                     local.
fr:   -N,  --timestamping            ne pas ret��l��charger les fichiers sauf s'ils
                                     sont plus r��cents que localement.

en:   --no-use-server-timestamps     don't set the local file's timestamp by
                                     the one on the server.
fr:   --no-use-server-timestamps     ne pas d��finir la date du fichier local ��
                                     celle du serveur.

en:   -S,  --server-response         print server response.
fr:   -S,  --server-response         afficher la r��ponse du serveur.

en:        --spider                  don't download anything.
fr:        --spider                  ne rien t��l��charger.

en:   -T,  --timeout=SECONDS         set all timeout values to SECONDS.
fr:   -T,  --timeout=SECONDE         d��finir toutes les valeurs de d��lai d'attente.

en:        --dns-timeout=SECS        set the DNS lookup timeout to SECS.
fr:        --dns-timeout=SECONDE     d��finir le d��lai d'attente de r��solution DNS.

en:        --connect-timeout=SECS    set the connect timeout to SECS.
fr:        --connect-timeout=SECONDE d��finir le d��lai d'attente de connexion.

en:        --read-timeout=SECS       set the read timeout to SECS.
fr:        --read-timeout=SECONDE    d��finir le d��lai d'attente de lecture.

en:   -w,  --wait=SECONDS            wait SECONDS between retrievals.
fr:   -w,  --wait=SECONDE            temps d'attente entre les essais.

en:        --waitretry=SECONDS       wait 1..SECONDS between retries of a retrieval.
fr:        --waitretry=SECONDE       temps d'attente maximal entre les essais.

en:        --random-wait             wait from 0.5*WAIT...1.5*WAIT secs between retrievals.
fr:        --random-wait             temps d'attente al��atoire��: avec un coefficient
                                     compris entre 0,5 et 1,5 du temps d'attente.

en:        --no-proxy                explicitly turn off proxy.
fr:        --no-proxy                d��sactiver explicitement le serveur mandataire.

en:   -Q,  --quota=NUMBER            set retrieval quota to NUMBER.
fr:   -Q,  --quota=NOMBRE            d��finir le quota de r��cup��ration �� NOMBRE.

en:        --bind-address=ADDRESS    bind to ADDRESS (hostname or IP) on local host.
fr:        --bind-address=ADRESSE    lier localement (nom d'h��te ou adresse IP).

en:        --limit-rate=RATE         limit download rate to RATE.
fr:        --limit-rate=TAUX         limiter le TAUX de t��l��chargement.

en:        --no-dns-cache            disable caching DNS lookups.
fr:        --no-dns-cache            d��sactiver la mise en cache des recherches DNS.

en:        --restrict-file-names=OS  restrict chars in file names to ones OS allows.
fr:        --restrict-file-names=SE  limiter caract��res du syst��me d'exploitation.

en:        --ignore-case             ignore case when matching files/directories.
fr:        --ignore-case             ignorer la casse pour la correspondance des
                                     fichiers ou r��pertoires.

en:   -4,  --inet4-only              connect only to IPv4 addresses.
fr:   -4,  --inet4-only              ne se connecter qu'aux adresses IPv4.

en:   -6,  --inet6-only              connect only to IPv6 addresses.
fr:   -6,  --inet6-only              ne se connecter qu'aux adresses IPv6.

en:        --prefer-family=FAMILY    connect first to addresses of specified family,
                                     one of IPv6, IPv4, or none.
fr:        --prefer-family=FAMILLE   se connecter de pr��f��rence aux adresses de la
                                     FAMILLE��: IPv6, IPv4 ou ����none���� (pour aucune).

en:        --user=USER               set both ftp and http user to USER.
fr:        --user=IDENTIFIANT        d��finir l'IDENTIFIANT pour FTP et HTTP.

en:        --password=PASS           set both ftp and http password to PASS.
fr:        --password=MOT_DE_PASSE   d��finir le MOT_DE_PASSE pour FTP et HTTP.

en:        --ask-password            prompt for passwords.
fr:        --ask-password            demander les mots de passe.

en:        --no-iri                  turn off IRI support.
fr:        --no-iri                  d��sactiver la prise en charge des IRI.

en:        --local-encoding=ENC      use ENC as the local encoding for IRIs.
fr:        --local-encoding=ENC      utiliser l'encodage local ENC pour les IRI.

en:        --remote-encoding=ENC     use ENC as the default remote encoding.
fr:        --remote-encoding=ENC     utiliser l'encodage distant ENC par d��faut.

en:        --unlink                  remove file before clobber.
fr:        --unlink                  supprimer le fichier avant de l'��craser.

en: Directories:
fr: R��pertoires��:

en:   -nd, --no-directories           don't create directories.
fr:   -nd, --no-directories           ne pas cr��er de r��pertoires.

en:   -x,  --force-directories        force creation of directories.
fr:   -x,  --force-directories        forcer la cr��ation de r��pertoires.

en:   -nH, --no-host-directories      don't create host directories.
fr:   -nH, --no-host-directories      ne pas cr��er de r��pertoires sur l'h��te.

en:        --protocol-directories     use protocol name in directories.
fr:        --protocol-directories     utiliser des r��pertoires au nom du protocole.

en:   -P,  --directory-prefix=PREFIX  save files to PREFIX/...
fr:   -P,  --directory-prefix=PR��FIXE sauvegarder les fichiers dans PR��FIXE/...

en:        --cut-dirs=NUMBER          ignore NUMBER remote directory components.
fr:        --cut-dirs=NOMBRE          ignorer NOMBRE composants de r��pertoire.

en: HTTP options:
fr: Options HTTP��:

en:        --http-user=USER        set http user to USER.
fr:        --http-user=IDENTIFIANT d��finir l'IDENTIFIANT HTTP.

en:        --http-password=PASS    set http password to PASS.
fr:        --http-password=MDP     d��finir le mot de passe HTTP.

en:        --no-cache              disallow server-cached data.
fr:        --no-cache              interdire les donn��es mises en cache du serveur.

en:        --default-page=NAME     Change the default page name (normally
                                   this is `index.html'.).
fr:        --default-page=NOM      modifier le nom de la page par d��faut
                                   (normalement ����index.html����).

en:   -E,  --adjust-extension      save HTML/CSS documents with proper extensions.
fr:   -E,  --adjust-extension      sauvegarder documents HTML et CSS avec extension.

en:        --ignore-length         ignore `Content-Length' header field.
fr:        --ignore-length         ignorer le champ d'en-t��te ����Content-Length����.

en:        --header=STRING         insert STRING among the headers.
fr:        --header=CHA��NE         ins��rer la CHA��NE dans les en-t��tes.

en:        --max-redirect          maximum redirections allowed per page.
fr:        --max-redirect          nbre maximum de redirections autoris��es par page.

en:        --proxy-user=USER       set USER as proxy username.
fr:        --proxy-user=IDENTIF    d��finir l'IDENTIFiant du serveur mandataire.

en:        --proxy-password=PASS   set PASS as proxy password.
fr:        --proxy-password=MDP    d��finir le mot de passe du serveur mandataire.

en:        --referer=URL           include `Referer: URL' header in HTTP request.
fr:        --referer=URL           inclure l'en-t��te ����Referer: URL���� dans requ��te.

en:        --save-headers          save the HTTP headers to file.
fr:        --save-headers          sauvegarder les en-t��tes HTTP dans le fichier.

en:   -U,  --user-agent=AGENT      identify as AGENT instead of Wget/VERSION.
fr:   -U,  --user-agent=AGENT      s'identifier comme AGENT au lieu de Wget/VERSION.

en:        --no-http-keep-alive    disable HTTP keep-alive (persistent connections).
fr:        --no-http-keep-alive    d��sactiver les connexions persistantes.

en:        --no-cookies            don't use cookies.
fr:        --no-cookies            ne pas utiliser les cookies.

en:        --load-cookies=FILE     load cookies from FILE before session.
fr:        --load-cookies=FICHIER  charger les cookies du FICHIER avant la session.

en:        --save-cookies=FILE     save cookies to FILE after session.
fr:        --save-cookies=FICHIER  sauvegarder cookies dans FICHIER apr��s session.

en:        --keep-session-cookies  load and save session (non-permanent) cookies.
fr:        --keep-session-cookies  charger et sauvegarder les cookies de session
                                   non permanents

en:        --post-data=STRING      use the POST method; send STRING as the data.
fr:        --post-data=CHA��NE      utiliser la m��thode POST pour envoyer la CHA��NE.

en:        --post-file=FILE        use the POST method; send contents of FILE.
fr:        --post-file=FICHIER     utiliser POST��; envoyer le contenu du FICHIER.

en:        --content-disposition   honor the Content-Disposition header when
                                   choosing local file names (EXPERIMENTAL).
fr:        --content-disposition   respecter l'en-t��te ����Content-Disposition���� pour
                                   choisir les noms de fichiers locaux (exp��riment.)

en:        --content-on-error      output the received content on server errors.
fr:        --content-on-error      afficher le contenu re��u apr��s erreurs serveur.

en:        --auth-no-challenge     send Basic HTTP authentication information
                                   without first waiting for the server's
                                   challenge.
fr:        --auth-no-challenge     envoyer les informations d'authentification
                                   HTTP de base sans attendre d'abord la question
                                   du serveur.

en: HTTPS (SSL/TLS) options:
fr: Options HTTPS (SSL/TLS)��:

en:        --secure-protocol=PR     choose secure protocol, one of auto, SSLv2,
                                    SSLv3, and TLSv1.
fr:        --secure-protocol=PR     choisir un protocole s��curis�� PR parmi auto,
                                    SSLv2, SSLv3 et TLSv1.

en:        --no-check-certificate   don't validate the server's certificate.
fr:        --no-check-certificate   ne pas valider le certificat du serveur.

en:        --certificate=FILE       client certificate file.
fr:        --certificate=FICHIER    fichier de certificat client.

en:        --certificate-type=TYPE  client certificate type, PEM or DER.
fr:        --certificate-type=TYPE  type du certificat client, PEM ou DER.

en:        --private-key=FILE       private key file.
fr:        --private-key=FICHIER    fichier de clef priv��e.

en:        --private-key-type=TYPE  private key type, PEM or DER.
fr:        --private-key-type=TYPE  type de clef priv��e, PEM ou DER.

en:        --ca-certificate=FILE    file with the bundle of CA's.
fr:        --ca-certificate=FICHIER fichier avec un lot de certificats d'autorit��s.

en:        --ca-directory=DIR       directory where hash list of CA's is stored.
fr:        --ca-directory=R��P       r��pertoire contenant une liste de hachages des
                                    certificats d'autorit��s de certification.

en:        --random-file=FILE       file with random data for seeding the SSL PRNG.
fr:        --random-file=FICHIER    fichier de donn��es al��atoires pour initier la
                                    g��n��ration de nombres pseudoal��atoires SSL.

en:        --egd-file=FILE          file naming the EGD socket with random data.
fr:        --egd-file=FICHIER       fichier du socket EGD avec donn��es al��atoires.

en: FTP options:
fr: Options FTP��:

en:        --ftp-stmlf             Use Stream_LF format for all binary FTP files.
fr:        --ftp-stmlf             utiliser le format Stream_LF pour tous les
                                   fichiers binaires FTP.

en:        --ftp-user=USER         set ftp user to USER.
fr:        --ftp-user=IDENTIFIANT  d��finir l'IDENTIFIANT FTP.

en:        --ftp-password=PASS     set ftp password to PASS.
fr:        --ftp-password=MDP      d��finir le mot de passe FTP.

en:        --no-remove-listing     don't remove `.listing' files.
fr:        --no-remove-listing     ne pas enlever les fichiers ����.listing����.

en:        --no-glob               turn off FTP file name globbing.
fr:        --no-glob               d��sactiver le d��veloppement de noms de fichiers.

en:        --no-passive-ftp        disable the "passive" transfer mode.
fr:        --no-passive-ftp        d��sactiver le mode de transfert passif.

en:        --preserve-permissions  preserve remote file permissions.
fr:        --preserve-permissions  pr��server les droits des fichiers distants.

en:        --retr-symlinks         when recursing, get linked-to files (not dir).
fr:        --retr-symlinks         en mode r��cursif, prendre les fichiers attach��s
                                   aux liens (pas les r��pertoires).

en: WARC options:
fr: options WARC��:

en:        --warc-file=FILENAME      save request/response data to a .warc.gz file.
fr:        --warc-file=FICHER        sauver les donn��es de requ��te et de r��ponse
                                     dans un fichier .warc.gz.

en:        --warc-header=STRING      insert STRING into the warcinfo record.
fr:        --warc-header=CHA��NE      ins��rer CHA��NE dans l'enregistrement warcinfo.

en:        --warc-max-size=NUMBER    set maximum size of WARC files to NUMBER.
fr:        --warc-max-size=NOMBRE    d��finir la taille maximal de fichiers WARC.

en:        --warc-cdx                write CDX index files.
fr:        --warc-cdx                ��crire les fichiers d'index CDX.

en:        --warc-dedup=FILENAME     do not store records listed in this CDX file.
fr:        --warc-dedup=FICHIER      ne pas garder enregistrements du fichier CDX.

en:        --no-warc-compression     do not compress WARC files with GZIP.
fr:        --no-warc-compression     ne pas compresser les fichiers WARC avec gzip.

en:        --no-warc-digests         do not calculate SHA1 digests.
fr:        --no-warc-digests         ne pas calculer les hachages SHA1.

en:        --no-warc-keep-log        do not store the log file in a WARC record.
fr:        --no-warc-keep-log        ne pas garder journal dans enregistrement WARC.

en:        --warc-tempdir=DIRECTORY  location for temporary files created by the
                                     WARC writer.
fr:        --warc-tempdir=R��PERTOIRE emplacement pour fichiers temporaires cr����s
                                     par l'��criture WARC.

en: Recursive download:
fr: T��l��chargement r��cursif��:

en:   -r,  --recursive          specify recursive download.
fr:   -r,  --recursive          activer les t��l��chargements r��cursifs.

en:   -l,  --level=NUMBER       maximum recursion depth (inf or 0 for infinite).
fr:   -l,  --level=NOMBRE       niveau de r��cursion maximal (inf ou 0 pour infini).

en:        --delete-after       delete files locally after downloading them.
fr:        --delete-after       d��truire les fichiers locaux apr��s t��l��chargement.

en:   -k,  --convert-links      make links in downloaded HTML or CSS point to
                                local files.
fr:   -k,  --convert-links      transformer les liens en local dans les fichiers
                                HTML et CSS t��l��charg��s.

en:   -K,  --backup-converted   before converting file X, back up as X_orig.
fr:   -K,  --backup-converted   sauver le fichier X en X_orig avant de le convertir.

en:   -K,  --backup-converted   before converting file X, back up as X.orig.
fr:   -K,  --backup-converted   sauver le fichier X en X.orig avant de le convertir.

en:   -m,  --mirror             shortcut for -N -r -l inf --no-remove-listing.
fr:   -m,  --mirror             raccourci pour -N -r -l inf --no-remove-listing.

en:   -p,  --page-requisites    get all images, etc. needed to display HTML page.
fr:   -p,  --page-requisites    obtenir toutes les images,��etc. n��cessaires pour
                                afficher la page HTML.

en:        --strict-comments    turn on strict (SGML) handling of HTML comments.
fr:        --strict-comments    activer traitement strict (SGML) des commentaires.

en: Recursive accept/reject:
fr: Acceptation ou rejet r��cursif��:

en:   -A,  --accept=LIST               comma-separated list of accepted extensions.
fr:   -A,  --accept=LISTE              liste d'extensions accept��es, s��par��es par
                                       des virgules.

en:   -R,  --reject=LIST               comma-separated list of rejected extensions.
fr:   -R,  --reject=LISTE              liste d'extensions rejet��es, s��par��es par
                                       des virgules.

en:        --accept-regex=REGEX        regex matching accepted URLs.
fr:        --accept-regex=EXPRESSION_R expression rationnelle correspondant aux
                                       URL accept��es.

en:        --reject-regex=REGEX        regex matching rejected URLs.
fr:        --reject-regex=EXPRESSION_R expression rationnelle correspondant aux
                                       URL rejet��es.

en:        --regex-type=TYPE           regex type (posix|pcre).
fr:        --regex-type=TYPE           type d'expression rationnelle (posix|pcre).

en:        --regex-type=TYPE           regex type (posix).
fr:        --regex-type=TYPE           type d'expression rationnelle (posix).

en:   -D,  --domains=LIST              comma-separated list of accepted domains.
fr:   -D,  --domains=LISTE             domaines accept��s, s��par��s par des virgules.

en:        --exclude-domains=LIST      comma-separated list of rejected domains.
fr:        --exclude-domains=LISTE     domaines rejet��s, s��par��s par des virgules.

en:        --follow-ftp                follow FTP links from HTML documents.
fr:        --follow-ftp                suivre les liens FTP des documents HTML.

en:        --follow-tags=LIST          comma-separated list of followed HTML tags.
fr:        --follow-tags=LISTE         liste des balises HTML �� suivre, s��par��es par
                                       des virgules.

en:        --ignore-tags=LIST          comma-separated list of ignored HTML tags.
fr:        --ignore-tags=LISTE         liste des balises HTML ignor��es, s��par��es par
                                       des virgules.

en:   -H,  --span-hosts                go to foreign hosts when recursive.
fr:   -H,  --span-hosts                suivre les liens externes en mode r��cursif.

en:   -L,  --relative                  follow relative links only.
fr:   -L,  --relative                  suivre les liens relatifs seulement.

en:   -I,  --include-directories=LIST  list of allowed directories.
fr:   -I,  --include-directories=LISTE liste des r��pertoires permis.

en:   --trust-server-names             use the name specified by the redirection
                                       url last component.
fr:   --trust-server-names             utiliser le nom indiqu�� par le suffixe de
                                       l'URL de redirection.

en:   -X,  --exclude-directories=LIST  list of excluded directories.
fr:   -X,  --exclude-directories=LISTE liste des r��pertoires exclus.

en:   -np, --no-parent                 don't ascend to the parent directory.
fr:   -np, --no-parent                 ne pas remonter dans le r��pertoire parent.

en: Mail bug reports and suggestions to <bug-wget@gnu.org>.
fr: Veuillez signaler toutes anomalies ou suggestions �� <bug-wget@gnu.org>.

en: GNU Wget %s, a non-interactive network retriever.
fr: GNU Wget %s, un r��cup��rateur r��seau non interactif.

en: Password for user %s:
fr: Mot de passe pour l'utilisateur %s��:

en: Password:
fr: Mot de passe��:

en: Wgetrc:
fr: Wgetrc��:

en: Locale:
fr: Param��tres r��gionaux��:

en: Compile:
fr: Compilation��:

en: Link:
fr: Lien��:

en: GNU Wget %s built on %s.
fr: GNU Wget��%s compil�� sur %s.

en:     %s (env)
fr:     %s (environnement)

en:     %s (user)
fr:     %s (utilisateur)

en:     %s (system)
fr:     %s (syst��me)

note: TRANSLATORS: When available, an actual copyright character (circle-c) should be used in preference to "(C)".
en: Copyright (C) 2011 Free Software Foundation, Inc.
fr: Copyright �� 2011 Free Software Foundation, Inc.

en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later
    <http://www.gnu.org/licenses/gpl.html>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
fr: Licence GPLv3+��: GNU GPL version 3 ou ult��rieure
    <http://www.gnu.org/licenses/gpl.html>.
    Logiciel libre��: vous ��tes libre de le modifier ou de le redistribuer.
    Il n'y a AUCUNE GARANTIE, dans les limites permises par la loi.

note: TRANSLATORS: When available, please use the proper diacritics for names such as this one. See en_US.po for reference.
en: 
    Originally written by Hrvoje Niksic <hniksic@xemacs.org>.
fr: 
    ��crit initialement par Hrvoje Niksic <hniksic@xemacs.org>.

en: Please send bug reports and questions to <bug-wget@gnu.org>.
fr: Veuillez signaler toutes anomalies ou demandes �� <bug-wget@gnu.org>.

en: Memory allocation problem
fr: Probl��me d'allocation de m��moire

en: Try `%s --help' for more options.
fr: Utilisez ����%s --help���� pour obtenir plus de renseignements.

en: %s: illegal option -- `-n%c'
fr: %s��: option incorrecte ��� ����-n%c����

en: Both --no-clobber and --convert-links were specified, only --convert-links will be used.
fr: --no-clobber et --convert-links ont toutes deux ��t�� indiqu��es, seule --convert-links sera utilis��e.

en: Can't be verbose and quiet at the same time.
fr: Impossible d'��tre en mode bavard et silencieux en m��me temps.

en: Can't timestamp and not clobber old files at the same time.
fr: Impossible d'utiliser les dates sans ��craser les vieux fichiers en m��me temps.

en: Cannot specify both --inet4-only and --inet6-only.
fr: Impossible d'indiquer --inet4-only et --inet6-only ensemble.

en: Cannot specify both -k and -O if multiple URLs are given, or in combination
    with -p or -r. See the manual for details.
fr: Impossible d'indiquer -k et -O ensemble si plusieurs URL sont donn��es, ou en
    combinaison avec -p ou -r. Consultez le manuel pour plus de pr��cisions.

en: WARNING: combining -O with -r or -p will mean that all downloaded content
    will be placed in the single file you specified.
fr: Attention��: combiner -O avec -r ou -p signifie que tout le contenu t��l��charg��
    sera plac�� dans le fichier unique indiqu��.

en: WARNING: timestamping does nothing in combination with -O. See the manual
    for details.
fr: Attention��: l'horodatage est inactif si combin�� avec -O. Consultez le manuel
    pour plus de pr��cisions.

en: File `%s' already there; not retrieving.
fr: Fichier ����%s���� d��j�� pr��sent��; pas de r��cup��ration.

en: WARC output does not work with --no-clobber, --no-clobber will be disabled.
fr: La sortie WARC ne fonctionne pas avec --no-clobber, qui sera donc d��sactiv��e.

en: WARC output does not work with timestamping, timestamping will be disabled.
fr: La sortie WARC ne fonctionne pas avec l'horodatage, qui sera donc d��sactiv��.

en: WARC output does not work with --spider.
fr: La sortie WARC ne fonctionne pas avec --spider.

en: WARC output does not work with --continue, --continue will be disabled.
fr: La sortie WARC ne fonctionne pas avec --continue, qui sera donc d��sactiv��e.

en: Digests are disabled; WARC deduplication will not find duplicate records.
fr: Les hachages sont d��sactiv��s��; la d��duplication WARC ne trouvera pas les enregistrements en double.

en: Cannot specify both --ask-password and --password.
fr: Impossible d'indiquer --ask-password et --password ensemble.

en: %s: missing URL
fr: %s��: URL manquante

en: This version does not have support for IRIs
fr: Cette version ne prend pas en charge les IRI

en: -k can be used together with -O only if outputting to a regular file.
fr: -k ne peut ��tre utilis��e avec -O qu'en cas de sortie dans un fichier ordinaire.

en: No URLs found in %s.
fr: Aucune URL rep��r��e dans %s.

en: FINISHED --%s--
    Total wall clock time: %s
    Downloaded: %d files, %s in %s (%s)
fr: Termin�� �����%s�����
    Temps total effectif��: %s
    T��l��charg��s��: %d��fichiers, %s en %s (%s)

en: Download quota of %s EXCEEDED!
fr: Quota de t��l��chargement %s d��pass��.

en: Continuing in background.
fr: Poursuite en arri��re plan.

en: Continuing in background, pid %lu.
fr: Poursuite en arri��re plan, PID��%lu.

en: Output will be written to %s.
fr: La sortie sera ��crite vers %s.

en: %s: Couldn't find usable socket driver.
fr: %s��: aucune socket de pilote utilisable.

en: %s: %s:%d: warning: %s token appears before any machine name
fr: %s��: %s:%d��: avertissement��: le jeton %s appara��t devant le nom de machine

en: %s: %s:%d: unknown token "%s"
fr: %s��: %s:%d��: jeton ����%s���� inconnu

en: Usage: %s NETRC [HOSTNAME]
fr: Utilisation��: %s NETRC [H��TE]

en: %s: cannot stat %s: %s
fr: %s��: impossible d'obtenir l'��tat de %s��: %s

en: WARNING: using a weak random seed.
fr: Attention��: utilisation d'une initialisation al��atoire faible.

en: Could not seed PRNG; consider using --random-file.
fr: Impossible d'initialiser la g��n��ration de nombres pseudoal��atoires��; consid��rer l'utilisation de --random-file.

en: %s: cannot verify %s's certificate, issued by %s:
fr: %s��: impossible de v��rifier l'attribut %s du certificat, ��mis par %s��:

en:   Unable to locally verify the issuer's authority.
fr:   Impossible de v��rifier localement l'autorit�� de l'��metteur.

en:   Self-signed certificate encountered.
fr:   R��cup��ration d'un certificat autosign��.

en:   Issued certificate not yet valid.
fr:   Le certificat ��mis n'est pas encore valable.

en:   Issued certificate has expired.
fr:   Le certificat ��mis a expir��.

en: %s: no certificate subject alternative name matches
    	requested host name %s.
fr: %s��: le nom de sujet alternatif du certificat ne correspond pas au
    	nom d'h��te %s demand��.

en:     %s: certificate common name %s doesn't match requested host name %s.
fr:     %s��: le nom commun du certificat %s ne correspond pas au nom d'h��te %s demand��.

en:     %s: certificate common name is invalid (contains a NUL character).
        This may be an indication that the host is not who it claims to be
        (that is, it is not the real %s).
fr:     %s��: le nom commun du certificat est incorrect (contient un caract��re
        NULL). Cela peut indiquer une usurpation d'h��te (c'est-��-dire qu'il ne
        s'agit pas du v��ritable %s).

en: To connect to %s insecurely, use `--no-check-certificate'.
fr: Pour ��tablir une connexion non s��curis��e �� %s, utilisez ����--no-check-certificate����.

en: 
    %*s[ skipping %sK ]
fr: 
    %*s[ %sK ignor�� ]

en: Invalid dot style specification %s; leaving unchanged.
fr: Indication de style ����point���� %s incorrect��; laiss�� sans modification.

note: TRANSLATORS: "ETA" is English-centric, but this must be short, ideally 3 chars.  Abbreviate if necessary.
en:   eta %s
fr:   tps %s

en:    in
fr:    ds

en: Cannot get REALTIME clock frequency: %s
fr: Impossible d'obtenir la fr��quence de l'horloge en temps r��el (REALTIME)��: %s

en: Removing %s since it should be rejected.
fr: Suppression de %s puisqu'il devrait ��tre rejet��.

en: Cannot open %s: %s
fr: Impossible d'ouvrir %s��: %s

en: Loading robots.txt; please ignore errors.
fr: Chargement de robots.txt��; veuillez ignorer les erreurs.

en: Error parsing proxy URL %s: %s.
fr: Erreur d'analyse de l'URL du serveur mandataire (����proxy����) %s��: %s

en: Error in proxy URL %s: Must be HTTP.
fr: Erreur d'URL de serveur mandataire (����proxy����) %s��: doit ��tre de type HTTP.

en: %d redirections exceeded.
fr: %d��redirections d��passant la limite permise.

en: Giving up.
fr: Abandon.

en: Retrying.
fr: Nouvel essai.

en: Found no broken links.
fr: Aucun lien mort trouv��.

en: Found %d broken link.
    
     | Found %d broken links.
fr[0]: %d��lien mort trouv��.
fr[1]: %d��liens morts trouv��s.

en: No error
fr: Aucune erreur

en: Unsupported scheme %s
fr: Sch��ma %s non pris en charge

en: Scheme missing
fr: Sch��ma manquant

en: Invalid host name
fr: Nom d'h��te incorrect

en: Bad port number
fr: Mauvais num��ro de port

en: Invalid user name
fr: Identifiant incorrect

en: Unterminated IPv6 numeric address
fr: Adresse num��rique IPv6 non termin��e

en: IPv6 addresses not supported
fr: Adresses IPv6 non prises en charge

en: Invalid IPv6 numeric address
fr: Adresse num��rique IPv6 incorrecte

en: HTTPS support not compiled in
fr: HTTPS non pris en charge lors de la compilation.

en: %s: %s: Failed to allocate enough memory; memory exhausted.
fr: %s��: %s��: ��chec d'allocation de m��moire��; m��moire ��puis��e.

en: %s: %s: Failed to allocate %ld bytes; memory exhausted.
fr: %s��: %s��: ��chec d'allocation de %ld��octets��; m��moire ��puis��e.

en: %s: aprintf: text buffer is too big (%ld bytes), aborting.
fr: %s��: aprintf��: tampon de texte trop grand (%ld��octets), abandon.

en: Continuing in background, pid %d.
fr: Poursuite en arri��re plan, PID��%d.

en: Failed to unlink symlink %s: %s
fr: Impossible de supprimer le lien symbolique %s��: %s

en: Invalid regular expression %s, %s
fr: Expression rationnelle %s incorrecte, %s

en: Error while matching %s: %d
fr: Erreur de correspondance de %s��: %d
