gtick 0.5.0 - en to fr translation catalogue (75 entries)

en: Usage: %s [OPTION...]
    
    Options:
      -h, --help              Show this help message
      -v, --version           Print version information
      -d, --debug[=level]     Print additional runtime debugging data to stdout
fr: Utilisation��: %s [OPTION...]
    
    Options:
      -h, --help              afficher l'aide-m��moire
      -v, --version           afficher la version du logiciel
      -d, --debug[=NIVEAU]    afficher des donn��es de d��bogage sur sortie standard

en: About GTick
fr: �� propos de GTick

en: License
fr: Licence

en: Copyright (c) 1999, Alex Roberts <bse@dial.pipex.com>
    Copyright (c) 2003, 2004, 2005, 2006, 2007 Roland Stigge <stigge@antcom.de>
    Logo by Mario Andres Pagella <mapagella@fitzroy-is.com.ar>
    
    Homepage:
    http://www.antcom.de/gtick/
    
    Email bug reports, comments, etc. to
    Developer's mailing list:
    gtick-devel@gnu.org
fr: Copyright �� 1999, Alex Roberts <bse@dial.pipex.com>
    Copyright �� 2003, 2004, 2005, 2006, 2007 Roland Stigge <stigge@antcom.de>
    Logo de Mario Andres Pagella <mapagella@fitzroy-is.com.ar>
    
    Page d'accueil��:
    http://www.antcom.de/gtick/
    
    Signaler tous rapports de bogue, commentaires,��etc. ��
    la liste de diffusion des d��veloppeurs��:
    gtick-devel@nongnu.org

en: GTick License
fr: Licence de GTick

en: GTick - The Metronome
    Copyright (c) 1999, Alex Roberts <bse@dial.pipex.com>
    Copyright (c) 2003, 2004, 2005, 2006 Roland Stigge <stigge@antcom.de>
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version 3
    of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
fr: GTick ��� le m��tronome
    Copyright �� 1999, Alex Roberts <bse@dial.pipex.com>
    Copyright �� 2003, 2004, 2005, 2006 Roland Stigge <stigge@antcom.de>
    
    Ce programme est un logiciel libre��; vous pouvez le redistribuer ou le
    modifier selon les termes de la Licence Publique G��n��rale de GNU, publi��e
    par la Free Software Foundation, soit la version��3, soit (selon votre
    pr��f��rence) toute version ult��rieure.
    
    Ce programme est distribu�� dans l'espoir qu'il soit utile,
    mais AUCUNE garantie n'est donn��e tant pour des raisons COMMERCIALES
    que pour R��PONDRE �� UN BESOIN PARTICULIER. Consulter la Licence
    Publique G��n��rale de GNU pour plus de pr��cisions.
    
    Vous devriez avoir re��u copie de la Licence Publique G��n��rale de GNU
    avec ce programme��; sinon, consultez <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: Shortcuts
fr: Raccourcis

en: Shift-w
fr: Maj-w

en: Shift-q
fr: Maj-q

en: Shift-a
fr: Maj-a

en: Shift-s
fr: Maj-s

en: Shift-z
fr: Maj-z

en: Shift-x
fr: Maj-x

en: Start/Stop
fr: D��marrer/Arr��ter

en: Speed: Faster
fr: Vitesse��: acc��l��rer

en: Speed: Slower
fr: Vitesse��: ralentir

en: Meter
fr: Mesure

en: Double Speed
fr: Vitesse double

en: Half Speed
fr: Demi-vitesse

en: Speed: -10
fr: Vitesse��: -10

en: Speed: +10
fr: Vitesse��: +10

en: Speed: -2
fr: Vitesse��: -2

en: Speed: +2
fr: Vitesse��: +2

en: Double Volume
fr: Volume double

en: Half Volume
fr: Demi-volume

en: Volume: -10
fr: Volume��: -10

en: Volume: +10
fr: Volume��: +10

en: Volume: -2
fr: Volume��: -2

en: Volume: +2
fr: Volume��: +2

en: Idle
fr: Au ralenti

en: Start
fr: D��marrer

en: Running
fr: Ex��cution

en: Stop
fr: Arr��ter

en: _Help
fr: _Aide

en: _Metronome
fr: _M��tronome

en: _Quit
fr: _Quitter

en: _Edit
fr: _��dition

en: _Preferences
fr: _Pr��f��rences

en: _View
fr: _Vue

en: _About
fr: _�� propos

en: _Shortcuts
fr: _Raccourcis

en: Start the metronome
fr: D��marrer le m��tronome

en: _Visual Tick
fr: Tics _visuels

en: _Accent Table
fr: Table d'_accents

en: Pr_ofiles
fr: Pr_ofils

en: Settings
fr: Configuration

note: TRANSLATORS: This button needs to be clicked ("tapped") at least twice for specifying a tempo
en: Tap
fr: Marque

en: Speed:
fr: Vitesse��:

en: Volume:
fr: Volume��:

note: TRANSLATORS: all beats are equal
en: Even
fr: un temps

note: TRANSLATORS: duple meter
en: 2/4
fr: deux temps

note: TRANSLATORS: triple meter
en: 3/4
fr: trois temps

note: TRANSLATORS: quadruple meter / common meter
en: 4/4
fr: quatre temps

note: TRANSLATORS: meter with more than 4 beats per measure
en: Other:
fr: Autre��:

en: Beat Accent
fr: Accent rythmique

en: Couldn't start metronome.
    Please check if specified sound device
    and sample file are accessible.
fr: Impossible de d��marrer le m��tronome.
    Veuillez v��rifier que le p��riph��rique de son
    et le fichier d'��chantillonnage sont accessibles.

en: Please choose a sound file.
fr: Veuillez choisir un fichier de son.

en: Preferences
fr: Pr��f��rences

en: Sound
fr: Son

en: Default
fr: D��faut

en: Sine
fr: Sinuso��dal

en: Choose
fr: Choisir

en: Sound System
fr: Syst��me de son

en: Pulseaudio
fr: PulseAudio

en: Device filename:
fr: Nom de fichier du p��riph��rique��:

en: External Commands
fr: Commandes externes

en: Execute on start:
fr: Ex��cuter au d��marrage��:

en: Execute on stop:
fr: Ex��cuter �� l'arr��t��:

en: Speed Range
fr: ��tendue des vitesses

en: Minimum BPM:
fr: BPM minimal��:

en: Maximum BPM:
fr: BPM maximal��:

en: Unnamed Profile
fr: Profil sans nom

en: Edit Profile
fr: ��diter un profil

en: Please enter new Profile name:
fr: Veuillez saisir un nouveau nom de profil��:

en: Profiles
fr: Profils
