GNU grep 2.9 - en to fr translation catalogue (112 entries)

en: invalid argument %s for %s
fr: argument incorrect %s pour %s

en: ambiguous argument %s for %s
fr: argument ambigu %s pour %s

en: Valid arguments are:
fr: Les arguments valables sont :

en: write error
fr: erreur en écriture

en: Unknown system error
fr: Erreur système inconnue

en: %s: option '%s' is ambiguous; possibilities:
fr: %s: l'option '%s' est ambiguë ; les possibilités sont :

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
fr: %s : l'option "--%s" ne prend pas de paramètre

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
fr: %s : l'option "%c%s" ne prend pas de paramètre

en: %s: option '--%s' requires an argument
fr: %s : l'option "%s" requiert un paramètre

en: %s: unrecognized option '--%s'
fr: %s : l'option "--%s" n'est pas reconnue

en: %s: unrecognized option '%c%s'
fr: %s : l'option "%c%s" n'est pas reconnue

en: %s: invalid option -- '%c'
fr: %s : l'option --'%c' est incorrecte

en: %s: option requires an argument -- '%c'
fr: %s : l'option  --'%c' requiert un paramètre

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
fr: %s : l'option "-W %s" est ambiguë

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
fr: %s : l'option "-W %s" ne prend pas d'argument

en: %s: option '-W %s' requires an argument
fr: %s : l'option "%s" requiert un paramètre

en: memory exhausted
fr: mémoire épuisée

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  If the catalog has no translation, locale_quoting_style quotes `like this', and clocale_quoting_style quotes "like th
en: `
fr: "

en: '
fr: "

en: Success
fr: Succès

en: No match
fr: Aucune concordance

en: Invalid regular expression
fr: Expression régulière incorrecte

en: Invalid collation character
fr: Caractère de comparaison incorrect

en: Invalid character class name
fr: Nom de classe de caractères incorrect

en: Trailing backslash
fr: Anti-slash en trop

en: Invalid back reference
fr: Référence arrière incorrecte

en: Unmatched [ or [^
fr: Mauvaise association pour [ ou [^

en: Unmatched ( or \(
fr: Pas de concordance pour ( ou \(

en: Unmatched \{
fr: Pas de concordance pour \{

en: Invalid content of \{\}
fr: Contenu incorrect dans \{\}

en: Invalid range end
fr: Fin d'intervalle incorrecte

en: Memory exhausted
fr: Mémoire épuisée.

en: Invalid preceding regular expression
fr: Expression régulière précédente incorrecte

en: Premature end of regular expression
fr: Fin prématurée d'expression régulière

en: Regular expression too big
fr: Expression régulière trop grande

en: Unmatched ) or \)
fr: Pas de concordance pour ) ou \)

en: No previous regular expression
fr: Pas d'expression régulière précédente

en: Packaged by %s (%s)
fr: Empaqueté par %s (%s)

en: Packaged by %s
fr: Empaqueté par %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
fr: (c)

en: 
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
fr: 
    Licence GPLv3+: GNU GPL version 3 ou ultérieure <http://gnu.org/licenses/gpl.html>.
    Logiciel libre : vous êtes libre de le modifier ou de le redistribuer.
    Il n'y a AUCUNE GARANTIE, dans les limites autorisées par la loi.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
fr: Conçu par %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
fr: Conçu par %s et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
fr: Conçu par %s, %s et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
fr: Conçu par %s, %s, %s,
    et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
fr: Conçu par %s, %s, %s,
    %s, et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
fr: Conçu par %s, %s, %s,
    %s, %s, et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
fr: Conçu par %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
fr: Conçu par %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
fr: Conçu par %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, et %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
fr: Conçu par %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, et d'autres.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: 
    Report bugs to: %s
fr: 
    Rapporter toutes les anomalies à : %s

en: Report %s bugs to: %s
fr: Rapporter les anomalies de %s à : %s

en: %s home page: <%s>
fr: %s page web : <%s>

en: %s home page: <http://www.gnu.org/software/%s/>
fr: %s page web : <http://www.gnu.org/software/%s/>

en: General help using GNU software: <http://www.gnu.org/gethelp/>
fr: Aide générale des logiciels GNU : <http://www.gnu.org/gethelp/>

en: invalid %s%s argument `%s'
fr: Argument %s%s incorrect "%s"

en: invalid suffix in %s%s argument `%s'
fr: suffixe incorrect dans l'argument %s%s "%s"

en: %s%s argument `%s' too large
fr: argument %s%s "%s" trop grand

en: unbalanced [
fr: "[" non refermé

en: invalid character class
fr: classe de caractères incorrecte

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
fr: la syntaxe d'une classe de caractères est [[:space:]], pas [:space:]

en: unfinished \ escape
fr: séquence d'échappement \ non terminée

en: unfinished repeat count
fr: décompte de répétition non terminé.

en: malformed repeat count
fr: décompte de répétition mal formé

en: unbalanced (
fr: "(" non refermée

en: no syntax specified
fr: aucune syntaxe spécifiée

en: unbalanced )
fr: ")" non appariée

en: PATTERN is an extended regular expression (ERE).
fr: MOTIF est une expression régulière étendue

en: Invocation as `egrep' is deprecated; use `grep -E' instead.
fr: L'utilisation de "egrep" doit être abandonnée ; utilisez "grep -E" à la place.

en: PATTERN is a set of newline-separated fixed strings.
fr: MOTIF est un ensemble de chaines fixes séparées par des retours chariot.

en: Invocation as `fgrep' is deprecated; use `grep -F' instead.
fr: L'utilisation de "fgrep" doit être abandonnée ; utilisez "grep -F" à la place.

en: PATTERN is, by default, a basic regular expression (BRE).
fr: MOTIF est, par défaut, une expression régulière simple

en: `egrep' means `grep -E'.  `fgrep' means `grep -F'.
    Direct invocation as either `egrep' or `fgrep' is deprecated.
fr: "egrep" équivaut à "grep -E". "fgrep" équivaut à "grep -F".

en: others, see <http://git.sv.gnu.org/cgit/grep.git/tree/AUTHORS>
fr: pour les autres, voir <http://git.sv.gnu.org/cgit/grep.git/tree/AUTHORS>

en: invalid context length argument
fr: argument de longueur de contexte incorrect

en: lseek failed
fr: échec de lseek

en: input is too large to count
fr: taille des données en entrée trop importante pour compter

en: writing output
fr: génération du résultat

en: Binary file %s matches
fr: Fichier binaire %s concordant

en: (standard input)
fr: (entrée standard)

en: warning: %s: %s
fr: ATTENTION : %s : %s

en: recursive directory loop
fr: boucle de répertoire récursive

en: Usage: %s [OPTION]... PATTERN [FILE]...
fr: Usage: %s [OPTION]... MOTIF [FICHIER]...

en: Try `%s --help' for more information.
fr: Pour en savoir davantage, faites: « %s --help ».

en: Search for PATTERN in each FILE or standard input.
fr: Cherche MOTIF dans chaque FICHIER ou à partir de l'entrée standard.

en: Example: %s -i 'hello world' menu.h main.c
    
    Regexp selection and interpretation:
fr: Exemple: %s -i 'hello world» menu.h main.c
    
    Sélection et interprétation de l'expression régulière:

en:   -E, --extended-regexp     PATTERN is an extended regular expression (ERE)
      -F, --fixed-strings       PATTERN is a set of newline-separated fixed strings
      -G, --basic-regexp        PATTERN is a basic regular expression (BRE)
      -P, --perl-regexp         PATTERN is a Perl regular expression
fr:   -E, --extended-regexp     MOTIF est une expression regulière étendue
      -F, --fixed-regexp        MOTIF est un ensemble chaînes fixes séparées par des retours chariot
      -G, --basic-regexp        MOTIF est une expression régulière de base
      -P, --perl-regexp         MOTIF est une expression régulière en Perl

en:   -e, --regexp=PATTERN      use PATTERN for matching
      -f, --file=FILE           obtain PATTERN from FILE
      -i, --ignore-case         ignore case distinctions
      -w, --word-regexp         force PATTERN to match only whole words
      -x, --line-regexp         force PATTERN to match only whole lines
      -z, --null-data           a data line ends in 0 byte, not newline
fr:   -e, --regexp=MOTIF        utiliser MOTIF comme expression régulière
      -f, --file=FICHIER        charger le MOTIF depuis ce FICHIER
      -i, --ignore-case         ignorer la distinction de la casse
      -w, --word-regexp         forcer la concordance du MOTIF à des mots entiers
      -x, --line-regexp         forcer la concordance du MOTIF à des lignes entières
      -z, --null-data           ligne de données finissant par 0 et pas par un retour chariot

en: 
    Miscellaneous:
      -s, --no-messages         suppress error messages
      -v, --invert-match        select non-matching lines
      -V, --version             print version information and exit
          --help                display this help and exit
          --mmap                ignored for backwards compatibility
fr: 
    Divers :
      -s, --no-messages         supprimer les messages d'erreur
      -v, --invert-match        sélectionner les lignes sans concordance
      -V, --version             afficher le nom et la version du logiciel
          --help                afficher l'aide et quitter
          --mmap                ignorée (pour rétro-compatibilité)

en: 
    Output control:
      -m, --max-count=NUM       stop after NUM matches
      -b, --byte-offset         print the byte offset with output lines
      -n, --line-number         print line number with output lines
          --line-buffered       flush output on every line
      -H, --with-filename       print the filename for each match
      -h, --no-filename         suppress the prefixing filename on output
          --label=LABEL         print LABEL as filename for standard input
fr: 
    Contrôle de la sortie :
      -m, --max-count=NUM       arrête après NUM correspondances
      -b, --byte-offset         affiche le décalage en octets avec les lignes en sortie
      -n, --line-number         affiche les numéros de lignes avec la sortie
          --line-buffered       vide le tampon après chaque ligne
      -H, --with-filename       affiche le nom de fichier pour chaque concordance
      -h, --no-filename         supprime le préfixe nom de fichier en sortie
          --label=LABEL         affiche LABEL comme nom de fichier en entrée standard

en:   -o, --only-matching       show only the part of a line matching PATTERN
      -q, --quiet, --silent     suppress all normal output
          --binary-files=TYPE   assume that binary files are TYPE;
                                TYPE is `binary', `text', or `without-match'
      -a, --text                equivalent to --binary-files=text
fr:   -o, --only-matching       affiche la partie de ligne seule concordant avec MOTIF
      -q, --quiet, --silent     supprime toute la sortie standard
          --binary-files=TYPE   considère que les fichiers binaires sont de type
                                "TYPE" : soit `binary', soit `text', soit `without-match'
      -a, --text                équivaut à --binary-files=text

en:   -I                        equivalent to --binary-files=without-match
      -d, --directories=ACTION  how to handle directories;
                                ACTION is `read', `recurse', or `skip'
      -D, --devices=ACTION      how to handle devices, FIFOs and sockets;
                                ACTION is `read' or `skip'
      -R, -r, --recursive       equivalent to --directories=recurse
fr:   -I                        équivaut à --binary-files=without-match
      -d, --directories=ACTION  indique comment traiter les répertoires;
                                ACTION vaut : `read' ou `recurse', ou `skip'
      -D, --devices=ACTION      indique comment traiter les périphériques,
                                les FIFOS, les sockets; ACTION vaut `read' ou `skip'
      -R, -r, --recursive       équivaut à --directories=recurse

en:       --include=FILE_PATTERN  search only files that match FILE_PATTERN
          --exclude=FILE_PATTERN  skip files and directories matching FILE_PATTERN
          --exclude-from=FILE   skip files matching any file pattern from FILE
          --exclude-dir=PATTERN  directories that match PATTERN will be skipped.
fr:       --include=MOTIF_FIC  cherche dans les fichiers concordants avec MOTIF_FIC
          --exclude=MOTIF_FIC  ignore fichiers et rép. concordants avec MOTIF_FIC
          --exclude-from=FIC   ignore les fichiers concordants avec les motifs contenus dans FIC
          --exclude-dir=MOTIF  ignore les répertoires concordants avec MOTIF

en:   -L, --files-without-match  print only names of FILEs containing no match
      -l, --files-with-matches  print only names of FILEs containing matches
      -c, --count               print only a count of matching lines per FILE
      -T, --initial-tab         make tabs line up (if needed)
      -Z, --null                print 0 byte after FILE name
fr:   -L, --files-without-match  affiche seulement les noms de fichiers sans concordances
      -l, --files-with-matches  affiche seulement les noms de fichiers avec concordances
      -c, --count               affiche seulement le compte des lignes concordantes par fichier
      -T, --initial-tab         insérer des tabulations (si besoin)
      -Z, --null                sort l'octet 0 après le nom de fichier

en: 
    Context control:
      -B, --before-context=NUM  print NUM lines of leading context
      -A, --after-context=NUM   print NUM lines of trailing context
      -C, --context=NUM         print NUM lines of output context
fr: 
    Contrôle de contexte :
      -B, --before-context=NUM  affiche NUM lignes de contexte avant
      -A, --after-context=NUM   affiche NUM lignes de contexte après
      -C, --context=NUM         affiche NUM lignes de contexte en sortie

en:   -NUM                      same as --context=NUM
          --color[=WHEN],
          --colour[=WHEN]       use markers to highlight the matching strings;
                                WHEN is `always', `never', or `auto'
      -U, --binary              do not strip CR characters at EOL (MSDOS)
      -u, --unix-byte-offsets   report offsets as if CRs were not there (MSDOS)
fr:   -NUM                      comme --context=NUM
          --color[=QUAND],
          --colour[=QUAND]     met en évidence les concordances;
                                QUAND vaut "always" (toujours), "nevers" (jamais) ou "auto"
      -U, --binary              ne pas enlever les sauts de lignes à la fin (MSDOS)
      -u, --unix-byte-offsets   afficher les décalages sans tenir compte des sauts de ligne (MSDOS)

en: With no FILE, or when FILE is -, read standard input.  If less than two FILEs
    are given, assume -h.  Exit status is 0 if any line was selected, 1 otherwise;
    if any error occurs and -q was not given, the exit status is 2.
fr: Sans FICHIER, ou si FICHIER vaut -, lit l'entrée standard. Si moins de 2 fichiers
    sont donnés, utilise -h. Code de sortie 0 si une ligne est sélectionnée, 1 sinon;
    en cas d'erreur et si l'option -q n'est pas présente, le code de sortie vaut 2.

en: GNU Grep home page: <%s>
fr: Page web GNU Grep : <%s>

en: %s can only use the %s pattern syntax
fr: %s requiert exclusivement la syntaxe de motif %s

en: conflicting matchers specified
fr: opérateurs de concordance spécifiés en conflit

en: invalid matcher %s
fr: motif de concordance incorrect %s

en: in GREP_COLORS="%s", the "%s" capacity needs a value ("=..."); skipped
fr: dans GREP_COLORS="%s", la grandeur "%s" doit avoir une valeur ("=..."); ignorée

en: in GREP_COLORS="%s", the "%s" capacity is boolean and cannot take a value ("=%s"); skipped
fr: dans GREP_COLORS="%s", la grandeur "%s" est un booléen et ne peut pas avoir une valeur ("=%s"); ignorée

en: in GREP_COLORS="%s", the "%s" capacity %s
fr: dans GREP_COLORS="%s", la grandeur "%s" %s

en: stopped processing of ill-formed GREP_COLORS="%s" at remaining substring "%s"
fr: arrêt de l'utilisation de GREP_COLORS="%s", mal formée, sous-chaine restante "%s"

en: unknown devices method
fr: méthode d'examen des périphériques inconnue

en: invalid max count
fr: décompte maximal incorrect

en: unknown binary-files type
fr: type de fichier binaire inconnu

en: support for the -P option is not compiled into this --disable-perl-regexp binary
fr: l'option -P n'est pas supportée par ce programme compilé avec l'option --disable-perl-regexp

en: the -P option only supports a single pattern
fr: l'option -P ne supporte qu'un seul motif

en: exceeded PCRE's backtracking limit
fr: limite de retour arrière des PCRE dépassée
