evolution 2.1.5 - en to fr translation catalogue (3851 entries)

en: evolution addressbook
fr: carnet d'adresses d'Evolution

en: New Contact
fr: Nouveau contact

en: New Contact List
fr: Nouvelle liste de contacts

en: current addressbook folder has %d card | current addressbook folder has %d cards
fr[0]: dossier actuel du carnet d'adresses possède %d carte
fr[1]: dossier actuel du carnet d'adresses possède %d cartes

en: Open
fr: Ouvrir

en: Contact List:
fr: Liste de contacts :

en: Contact:
fr: Contact :

en: evolution minicard
fr: mini-carte d'Evolution

en: It has alarms.
fr: Il possède des alarmes.

en: It has recurrences.
fr: Il possède des récurrences.

en: It is a meeting.
fr: C'est une réunion.

en: Calendar Event: Summary is %s.
fr: Événement du calendrier : le résumé est %s.

en: Calendar Event: It has no summary.
fr: Événement du calendrier : il n'a pas de résumé.

en: calendar view event
fr: vue des événements du calendrier

en: Grab Focus
fr: Capturer le focus

en: New Appointment
fr: Nouveau rendez-vous

en: New All Day Event
fr: Nouvel événement journée entière

en: New Meeting
fr: Nouvelle réunion

en: Go to Today
fr: Aller à aujourd'hui

en: Go to Date
fr: Aller à la date

en: a table to view and select the current time range
fr: un tableau pour consulter et sélectionner l'intervalle de temps courant

en: It has %d event. | It has %d events.
fr[0]: Il possède %d événement.
fr[1]: Il possède %d événements.

en: It has no events.
fr: Il ne possède pas d'événements.

en: Work Week View: %s. %s
fr: Vue hebdomadaire de travail : %s. %s

en: Day View: %s. %s
fr: Vue journalière : %s. %s

en: calendar view for a work week
fr: vue du calendrier pour une semaine de travail

en: calendar view for one or more days
fr: vue du calendrier pour un ou plusieurs jours

en: Gnome Calendar
fr: Calendrier de GNOME

en: search bar
fr: barre de recherche

en: evolution calendar search bar
fr: barre de recherche du calendrier d'Evolution

en: Jump button
fr: Bouton du saut

en: Click here, you can find more events.
fr: Cliquez ici, vous pourrez trouver plus d'événements.

en: Month View: %s. %s
fr: Vue mensuelle : %s. %s

en: Week View: %s. %s
fr: Vue hebdomadaire : %s. %s

en: calendar view for a month
fr: vue du calendrier pour un mois

en: calendar view for one or more weeks
fr: vue du calendrier pour une ou plusieurs semaines

note: action name
en: popup a child
fr: affiche un fils

en: edit
fr: éditer

en: begin editing this cell
fr: débute l'édition de cette cellule

en: toggle
fr: basculer

note: action name
en: toggle the cell
fr: bascule la cellule

en: expand
fr: étendre

en: expands the row in the ETree containing this cell
fr: étend la rangée du ETree contenant cette cellule

en: collapse
fr: réduire

en: collapses the row in the ETree containing this cell
fr: réduit la rangée du ETree contenant cette cellule

en: Table Cell
fr: Cellule de tableau

en: click to add
fr: cliquez pour ajouter

en: click
fr: clic

en: sort
fr: tri

en: Calendar: from %s to %s
fr: Calendrier : du %s au %s

en: evolution calendar item
fr: élément du calendrier d'Evolution

en: Combo Button
fr: Bouton déroulant

en: Activate Default
fr: Utiliser le défaut

en: Popup Menu
fr: Menu contextuel

en: A contact already exists with this address. Would you like to add a new card with the same address anyway?
fr: Un contact avec cette adresse existe déjà. Voulez-vous quand même ajouter une nouvelle carte avec la même adresse ?

en: Address '{0}' already exists.
fr: L'adresse « {0} » existe déjà.

en: Cannot move contact.
fr: Impossible de déplacer le contact.

en: Category editor not available.
fr: Éditeur de catégorie non disponible.

en: Check to make sure your password is spelled correctly and that you are using a supported login method. Remember that many passwords are case sensitive; your caps lock might be on.
fr: Vérifiez que votre mot de passe est orthographié correctement que vous utilisez une méthode de connexion supportée. Souvenez-vous que beaucoup de mot de passes sont sensibles à la casse : caps lock devrait peut-être être activé.

en: Could not get schema information for LDAP server.
fr: Impossible d'obtenir les informations relatives au schéma du serveur LDAP.

en: Could not remove addressbook.
fr: Impossible de supprimer le carnet d'adresses.

en: Delete address book '{0}'?
fr: Supprimer le carnet d'adresses « {0} » ?

en: Error loading addressbook.
fr: Erreur de chargement du carnet d'adresses.

en: Error saving {0} to {1}: {2}
fr: Erreur lors de l'enregistrement de {0} vers {1} : {2}

en: Failed to authenticate with LDAP server.
fr: L'authentification sur le serveur LDAP a échoué

en: LDAP server did not respond with valid schema information.
fr: Le serveur a renvoyé des informations relatives au schéma non valides.

en: Server Version
fr: Version du serveur

en: Some features may not work properly with your current server
fr: Il est possible que certaines fonctionnalités ne fonctionnent pas correctement avec la version actuelle de votre serveur

en: The Evolution addressbook has quit unexpectedly.
fr: Le carnet d'adresses d'Evolution a quitté de façon inattendue.

en: The image you have selected is large. Do you want to resize and store it?
fr: L'image que vous avez sélectionné est grande. Voulez-vous la redimensionnez avant de l'enregistrer ?

en: This LDAP server may use an older version of LDAP, which does not support this functionality or it may be misconfigured. Ask your administrator for supported search bases.
fr: Il se peut que ce serveur LDAP utilise une ancienne version de LDAP, qui ne supporte pas cette fonctionnalité, ou qu'il soit mal configuré. Renseignez-vous auprès de votre administrateur sur les bases de recherche supportées.

en: This address book will be removed permanently.
fr: Ce carnet d'adresses sera supprimé définitivement.

en: This addressbook could not be opened.
fr: Ce carnet d'adresses ne peut être ouvert.

en: This addressbook server does not have any suggested search bases.
fr: Le serveur de carnet d'adresses n'a aucune des bases de recherche suggérées.

en: This addressbook server might be unreachable or the server name may be misspelled or your network connection could be down.
fr: Il se peut que le serveur de carnet d'adresses soit injoignable, que le nom du serveur contienne une faute ou bien que votre réseau soit coupé.

en: This server does not support LDAPv3 schema information.
fr: Ce serveur ne supporte pas les informations relatives au schéma LDAPv3.

en: Unable to open addressbook
fr: Impossible d'ouvrir le carnet d'adresses

en: Unable to perform search.
fr: Impossible d'effectuer une recherche.

en: Unable to save {0}.
fr: Impossible d'enregistrer {0}.

en: Would you like to save your changes?
fr: Voulez-vous enregistrer les modifications ?

en: You are attempting to move a contact from one addressbook to another but it cannot be removed from the source. Do you want to save a copy instead?
fr: Vous essayez de déplacer un contact d'un carnet d'adresses vers un autre mais il ne peut pas être supprimé de la source. Voulez-vous en faire une copie à la place ?

en: You are connecting to an unsupported GroupWise server and may encounter problems using Evolution. For best results the server should be upgraded to a supported version
fr: Vous vous connectez à un serveur GroupWise non supporté, cela peut engendré des problèmes à l'utilisation d'Evolution. Il est recommandé de mettre à niveau votre serveur vers une version supportée

en: You have made modifications to this contact. Do you want to save these changes?
fr: Vous avez modifiez les informations sur ce contact. Voulez-vous enregistrer ces modifications ?

en: Your contacts for {0} will not be available until Evolution is restarted.
fr: Vos contacts pour {0} ne seront plus disponibles tant que Evolution n'a pas été redémarré.

en: _Add
fr: A_jouter

en: _Discard
fr: _Abandonner

en: Default Sync Address:
fr: Adresse de synchronisation par défaut :

en: Could not load addressbook
fr: Impossible de charger le carnet d'adresses

en: Could not read pilot's Address application block
fr: Impossible de lire l'application Adresses du Pilot

en: Autocompletion
fr: Complétion automatique

en: Certificates
fr: Certificats

en: Configure autocomplete here
fr: Configurez la complétion automatique ici

en: Evolution Addressbook
fr: Carnet d'adresses d'Evolution

en: Evolution Addressbook address pop-up
fr: Pop-up d'adresse du carnet d'adresses d'Evolution

en: Evolution Addressbook address viewer
fr: Visionneur d'adresses du carnet d'adresses d'Evolution

en: Evolution Addressbook card viewer
fr: Visionneur de cartes du carnet d'adresses d'Evolution

en: Evolution Addressbook component
fr: Composant Carnet d'adresses d'Evolution.

en: Evolution S/Mime Certificate Management Control
fr: Composant de gestion des certifications S/Mime d'Evolution

en: Evolution folder settings configuration control
fr: Composant de configuration des paramètres dossier d'Evolution

en: Manage your S/MIME certificates here
fr: Gérer vos certificats S/Mime ici

note: create the local source group On This Computer is always first and Search Folders is always last
en: On This Computer
fr: Sur cet ordinateur

note: Create the default Person addressbook Create the default Person calendar Create the default Person task list orange
en: Personal
fr: Personnel

note: Create the LDAP source group
en: On LDAP Servers
fr: Sur les serveurs LDAP

en: _Contact
fr: _Contacts

en: Create a new contact
fr: Créer un nouveau contact

en: Contact _List
fr: _Liste de contacts

en: Create a new contact list
fr: Créer une nouvelle liste de contacts

en: New Address Book
fr: Nouveau carnet d'adresses

en: Address _Book
fr: _Carnet d'adresses

en: Create a new address book
fr: Créer un nouveau carnet d'adresses

en: Failed upgrading Addressbook settings or folders.
fr: Échec lors de la mise à jour des paramètres ou des dossier du carnet d'adresses.

en: _Type:
fr: _Type :

en: Copy book content locally for offline operation
fr: Copier le contenu du carnet en local pour les opérations hors-ligne

en: General
fr: Général

en: Addressbook
fr: Carnet d'adresses

en: Server Information
fr: Information sur le serveur

en: Authentication
fr: Authentification

en: Details
fr: Détails

en: Searching
fr: Recherche

en: Downloading
fr: Téléchargement

en: Address Book Properties
fr: Propriétés du carnet d'adresses

en: Migrating...
fr: Migration...

en: Migrating `%s':
fr: Migration de « %s » :

en: LDAP Servers
fr: Serveurs LDAP

en: Autocompletion Settings
fr: Paramètres de complétion automatique

en: The location and hierarchy of the Evolution contact folders has changed since Evolution 1.x.
    
    Please be patient while Evolution migrates your folders...
fr: L'emplacement et la hiérarchie des dossiers des contacts ont changés depuis Evolution 1.x.
    
    Veuillez patienter pendant qu'Evolution migre vos dossiers...

en: The format of mailing list contacts has changed.
    
    Please be patient while Evolution migrates your folders...
fr: Le format des contacts pour les listes de courriels a changé.
    
    Veuillez patienter pendant qu'Evolution migre vos dossiers...

en: The way Evolution stores some phone numbers has changed.
    
    Please be patient while Evolution migrates your folders...
fr: La manière dont Evolution stocke certains numéros de téléphone a changé.
    
    Veuillez patienter pendant qu'Evolution migre vos dossiers...

en: Evolution's Palm Sync changelog and map files have changed.
    
    Please be patient while Evolution migrates your Pilot Sync data...
fr: Les fichiers de données de synchronisation des Palm d'Evolution ont changés
    
    Veuillez patienter pendant qu'Evolution migre vos dossiers...

en: Delete
fr: Supprimer

en: Properties...
fr: Propriétés...

en: Contact Source Selector
fr: Sélecteur de source des contacts

en: Accessing LDAP Server anonymously
fr: Accès anonyme au serveur LDAP

en: Failed to authenticate.
fr: L'authentification a échoué.

en: Enter password for %s (user %s)
fr: Saisissez le mot de passe pour %s (utilisateur %s)

en: Autocomplete length
fr: Longueur avant complétion automatique

en: EFolderList XML for the list of completion URIs
fr: EFolderList XML pour la liste de complétion d'URIs

en: EFolderList XML for the list of completion URIs.
fr: EFolderList XML pour la liste de complétion d'URIs.

en: Position of the vertical pane, between the card and list views and the preview pane, in pixels.
fr: Position du panneau vertical, entre les cartes, la vue en liste et le panneau d'aperçu, en pixels.

en: Show preview pane
fr: Afficher le panneau d'aperçu

en: The number of characters that must be typed before Evolution will attempt to autocomplete.
fr: Le nombre de caractères qui doivent être saisis avant qu'Evolution essaye de compléter.

en: URI for the folder last used in the select names dialog
fr: L'URI du dossier utilisé en dernier dans le dialogue de sélection de noms

en: URI for the folder last used in the select names dialog.
fr: L'URI du dossier utilisé en dernier dans le dialogue de sélection de noms.

en: Vertical pane position
fr: Position du panneau vertical

en: Whether to show the preview pane.
fr: Indiquer s'il faut afficher le panneau d'aperçu.

en: <b>Authentication</b>
fr: <b>Authentification</b>

en: <b>Display</b>
fr: <b>Affichage</b>

en: <b>Downloading</b>
fr: <b>Téléchargement</b>

en: <b>Searching</b>
fr: <b>Recherche</b>

en: <b>Server Information</b>
fr: <b>Informations sur le serveur</b>

en: <b>Type:</b>
fr: <b>Type :</b>

en: Add Address Book
fr: Ajouter carnet d'adresses

en: Always
fr: Toujours

en: Anonymously
fr: Anonymement

en: Basic
fr: Basique

en: Distinguished name
fr: Nom distinctif

en: Email address
fr: Adresse électronique

en: Evolution will use this email address to authenticate you with the server.
fr: Evolution utilisera cette adresse électronique pour vous authentifier auprès du serveur.

en: Find Possible Search Bases
fr: Trouver les bases de recherche possibles

en: Lo_gin:
fr: Co_nnexion :

en: Never
fr: Jamais

en: One
fr: Un

en: Search _base:
fr: Ba_se de recherche :

en: Selecting this option means that Evolution will only connect to your LDAP server if your LDAP server supports SSL or TLS.
fr: Sélectionner cette option signifie que Evolution se connectera à votre serveur LDAP
    uniquement si votre serveur LDAP supporte SSL ou TLS.

en: Selecting this option means that Evolution will only try to use SSL/TLS if you are in a insecure environment. For example, if you and your LDAP server are behind a firewall at work, then Evolution doesn't need to use SSL/TLS because your connection is already secure.
fr: Sélectionner cette option signifie que Evolution essaiera d'utiliser SSL/TLS uniquement si vous êtes dans un environnement non sécurisé. Par exemple, si vous et votre serveur LDAP vous trouvez derrière un pare-feu au travail, alors Evolution n'aura pas besoin d'utiliser SSL/TLS car votre connexion est déjà sécurisée.

en: Selecting this option means that your server does not support either SSL or TLS.  This means that your connection will be insecure, and that you will be vulnerable to security exploits.
fr: Sélectionner cette option signifie que votre serveur ne supporte ni SSL ni TLS. Cela signifie que votre connexion ne sera pas sécurisée et que vous serez vulnérable aux
    problèmes de sécurité.

en: Sub
fr: Sous

en: Supported Search Bases
fr: Bases de recherche supportées

en: The search base is the distinguished name (DN)  of the entry where your searches will begin. If you leave this blank, the search will begin at the root of the directory tree.
fr: La base de recherche est le nom distinctif (DN) de l'entrée où les recherches devront débuter. Si vous ne renseignez pas ce champ, la recherche débutera à la racine de l'arborescence de l'annuaire.

en: The search scope defines how deep you would like the search to extend down the directory tree. A search scope of "sub" will include all entries below your search base. A search scope of "one" will only include the entries one level beneath your base.
fr: Le domaine de recherche définit la portée de la recherche dans l'arborescence de l'annuaire. Un domaine de recherche « sub » inclura toutes les entrées sous la base de recherche. Un domaine de recherche « one » inclura les entrées se trouvant un niveau en dessous de la base.

en: This is the full name of your ldap server. For example, "ldap.mycompany.com".
fr: Ceci représente le nom complet de votre serveur LDAP. Par exemple, « ldap.monentreprise.com ».

en: This is the maximum number of entries to download. Setting this number to be too large will slow down your address book.
fr: Ceci représente le nombre maximum d'entrées à télécharger. Un nombre trop élevé ralentira l'accès à votre carnet d'adresses.

en: This is the method Evolution will use to authenticate you.  Note that setting this to "Email Address" requires anonymous access to your ldap server.
fr: Ceci est la méthode qui sera utilisée par Evolution pour vous authentifier. Notez que spécifier « Adresse électronique » implique l'accès anonyme à votre serveur LDAP.

en: This is the name for this server that will appear in your Evolution folder list. It is for display purposes only.
fr: Ceci représente le nom du serveur tel qu'il apparaîtra dans la liste des dossiers d'Evolution. Il est utilisé pour l'affichage uniquement.

en: This is the port on the LDAP server that Evolution will try to connect to. A list of standard ports has been provided. Ask your system administrator what port you should specify.
fr: Ceci représente le port sur le serveur LDAP auquel Evolution essaiera de se connecter. Une liste de ports standard est fournie. Demandez à votre administrateur système le port à utiliser.

en: Using distinguished name (DN)
fr: En utilisant le nom distinctif (DN)

en: Using email address
fr: En utilisant l'adresse électronique

en: Whenever Possible
fr: Lorsque c'est possible

en: _Add Address Book
fr: _Ajouter carnet d'adresses

en: _Download limit:
fr: Limite de _téléchargement :

en: _Find Possible Search Bases
fr: _Trouver les bases de recherche possibles

en: _Login method:
fr: _Méthode d'identification :

en: _Name:
fr: _Nom :

en: _Port:
fr: _Port :

en: _Search scope:
fr: Domain_e de recherche :

en: _Server:
fr: S_erveur :

en: _Timeout:
fr: _Délai :

en: _Use secure connection:
fr: _Utiliser une connexion sécurisée :

en: cards
fr: cartes

en: <b>Email</b>
fr: <b>Adresse électronique</b>

en: <b>Home</b>
fr: <b>Maison</b>

en: <b>Instant Messaging</b>
fr: <b>Messagerie instantanée</b>

en: <b>Job</b>
fr: <b>Métier</b>

en: <b>Miscellaneous</b>
fr: <b>Divers</b>

en: <b>Other</b>
fr: <b>Autre</b>

en: <b>Telephone</b>
fr: <b>Téléphone</b>

en: <b>Web Addresses</b>
fr: <b>Adresses Web</b>

en: <b>Work</b>
fr: <b>Travail</b>

en: Contact Editor
fr: Éditeur de contacts

en: Full _Name...
fr: _Nom complet...

en: MSN Messenger
fr: Messagerie MSN

en: Mailing Address
fr: Adresse postale

en: Ni_ckname:
fr: _Surnom :

en: Personal Information
fr: Information personnelle

en: Telephone
fr: Téléphone

note: red
en: Work
fr: Travail

en: _Address:
fr: _Adresse :

en: _Anniversary:
fr: _Anniversaire :

en: _Assistant:
fr: _Adjoint :

en: _Birthday:
fr: _Date de naissance :

en: _Calendar:
fr: _Calendrier :

en: _Categories
fr: _Catégories

en: _City:
fr: _Ville :

en: _Company:
fr: _Société :

en: _Country:
fr: _Pays :

en: _Department:
fr: _Service :

en: _File under:
fr: _Classer sous :

en: _Free/Busy:
fr: _Libre/Occupé :

en: _Home Page:
fr: _Site internet :

en: _Manager:
fr: D_irecteur :

en: _Notes:
fr: _Notes :

en: _Office:
fr: _Bureau :

en: _PO Box:
fr: _Boîte postale :

en: _Profession:
fr: _Profession :

en: _Spouse:
fr: _Conjoint(e) :

en: _State/Province:
fr: État/Pro_vince :

en: _Title:
fr: _Titre :

en: _Video Chat:
fr: _Vidéo-conférence :

en: _Wants to receive HTML mail
fr: _Préfère recevoir le courriel en HTML

en: _Web Log:
fr: _Journal en ligne :

en: _Where:
fr: _Où :

en: _Zip/Postal Code:
fr: _Code postal :

en: Address
fr: Adresse

en: Editable
fr: Modifiable

en: United States
fr: États-Unis

en: Albania
fr: Albanie

en: Algeria
fr: Algérie

en: American Samoa
fr: Samoa (US)

en: Andorra
fr: Andorre

en: Antarctica
fr: Antartique

en: Antigua And Barbuda
fr: Antigua et Barbuda

en: Argentina
fr: Argentine

en: Armenia
fr: Arménie

en: Australia
fr: Australie

en: Austria
fr: Autriche

en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

en: Bahrain
fr: Bahreïn

en: Barbados
fr: Barbade

en: Belarus
fr: Biélorussie

en: Belgium
fr: Belgique

en: Benin
fr: Bénin

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: Bhutan
fr: Bhoutan

en: Bolivia
fr: Bolivie

en: Bosnia And Herzegowina
fr: Bosnie Herzégovine

en: Bouvet Island
fr: Île Bouvet

en: Brazil
fr: Brésil

en: British Indian Ocean Territory
fr: Territoire britannique de l'océan Indien

en: Brunei Darussalam
fr: Brunéi Darussalam

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Burkina Faso
fr: Burkina-Faso

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: Cape Verde
fr: Cap Vert

en: Cayman Islands
fr: Îles Caïman

en: Central African Republic
fr: République Centre-Africaine

en: Chad
fr: Tchad

en: Chile
fr: Chili

en: China
fr: Chine

en: Christmas Island
fr: Île Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
fr: Îles Cocos

en: Colombia
fr: Colombie

en: Comoros
fr: Comores

en: Congo, The Democratic Republic Of The
fr: Congo, République démocratique du

en: Cook Islands
fr: Îles Cook

en: Cote d'Ivoire
fr: Côte d'Ivoire

en: Croatia
fr: Croatie

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Czech Republic
fr: République Tchèque

en: Denmark
fr: Danemark

en: Dominica
fr: Dominique

en: Dominican Republic
fr: République Dominicaine

en: Ecuador
fr: Équateur

en: Egypt
fr: Égypte

en: El Salvador
fr: Salvador

en: Equatorial Guinea
fr: Guinée Équatoriale

en: Eritrea
fr: Érythrée

en: Estonia
fr: Estonie

en: Ethiopia
fr: Éthiopie

en: Falkland Islands
fr: Îles Malouines

en: Faroe Islands
fr: Îles Feroe

en: Fiji
fr: Îles Fidji

en: Finland
fr: Finlande

en: French Guiana
fr: Guyane Française

en: French Polynesia
fr: Polynésie Française

en: French Southern Territories
fr: Terres Australes Françaises

en: Gambia
fr: Gambie

en: Georgia
fr: Géorgie

en: Germany
fr: Allemagne

en: Greece
fr: Grèce

en: Greenland
fr: Groenland

en: Grenada
fr: Grenade

en: Guinea
fr: Guinée

en: Guinea-bissau
fr: Guinée Bissau

en: Guyana
fr: Guyane

en: Haiti
fr: Haïti

en: Heard And McDonald Islands
fr: Îles Heard et McDonald

en: Holy See
fr: Vatican

en: Hungary
fr: Hongrie

en: Iceland
fr: Islande

en: India
fr: Inde

en: Indonesia
fr: Indonésie

en: Iraq
fr: Irak

en: Ireland
fr: Irlande

en: Israel
fr: Israël

en: Italy
fr: Italie

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: Japan
fr: Japon

en: Jordan
fr: Jordanie

en: Korea, Democratic People's Republic Of
fr: Corée, République démocratique populaire de

en: Korea, Republic Of
fr: Corée (République de)

en: Kuwait
fr: Koweït

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Lebanon
fr: Liban

en: Libya
fr: Libye

en: Lithuania
fr: Lituanie

en: Macedonia
fr: Macédoine

en: Malaysia
fr: Malaisie

en: Malta
fr: Malte

en: Marshall Islands
fr: Îles Marshall

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Mauritius
fr: Maurice

en: Mexico
fr: Mexique

en: Micronesia
fr: Micronésie

en: Moldova, Republic Of
fr: Moldavie (République de)

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: Morocco
fr: Maroc

en: Namibia
fr: Namibie

en: Nepal
fr: Népal

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: Netherlands Antilles
fr: Antilles Néerlandaises

en: New Caledonia
fr: Nouvelle Calédonie

en: New Zealand
fr: Nouvelle Zélande

en: Norfolk Island
fr: Île Norfolk

en: Northern Mariana Islands
fr: Îles Marianes

en: Norway
fr: Norvège

en: Palestinian Territory
fr: Territoire Palestinien

en: Papua New Guinea
fr: Papouasie Nouvelle Guinée

en: Peru
fr: Pérou

en: Poland
fr: Pologne

en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

en: Reunion
fr: La Réunion

en: Romania
fr: Roumanie

en: Russian Federation
fr: Russie

en: Saint Kitts And Nevis
fr: St Kitts et Nevis

en: Saint Lucia
fr: Sainte Lucie

en: Saint Vincent And The Grenadines
fr: Saint-Vincent-et-les-Grenadines

en: San Marino
fr: San Marin

en: Sao Tome And Principe
fr: Sao Tome et Principe

en: Saudi Arabia
fr: Arabie Saoudite

en: Senegal
fr: Sénégal

en: Serbia And Montenegro
fr: Serbie et Monténégro

en: Singapore
fr: Singapour

en: Slovakia
fr: Slovaquie

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: Solomon Islands
fr: Îles Salomon

en: Somalia
fr: Somalie

en: South Africa
fr: Afrique du Sud

en: South Georgia And The South Sandwich Islands
fr: Géorgie du Sud et Îles Sandwich

en: Spain
fr: Espagne

en: St. Helena
fr: St Hélène

en: St. Pierre And Miquelon
fr: St Pierre et Miquelon

en: Sudan
fr: Soudan

en: Suriname
fr: Surinam

en: Svalbard And Jan Mayen Islands
fr: Îles Svalbard et Jan Mayen

en: Sweden
fr: Suède

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Syria
fr: Syrie

en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

en: Tanzania, United Republic Of
fr: Tanzanie (République Unie de)

en: Thailand
fr: Thaïlande

en: Timor-Leste
fr: Timor oriental

en: Trinidad And Tobago
fr: Trinidad et Tobago

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: Turkey
fr: Turquie

en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

en: Turks And Caicos Islands
fr: Îles Turks et Caïques

en: Uganda
fr: Ouganda

en: United Arab Emirates
fr: Émirats Unis

en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

en: United States Minor Outlying Islands
fr: Îles isolées (US)

en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

en: Venezuela
fr: Vénézuéla

en: Viet Nam
fr: Vietnam

en: Virgin Islands, British
fr: Îles Vierges (anglaises)

en: Virgin Islands, U.S.
fr: Îles Vierges (US)

en: Wallis And Futuna Islands
fr: Îles Wallis et Futuna

en: Western Sahara
fr: Sahara Occidental

en: Yemen
fr: Yémen

en: Zambia
fr: Zambie

en: Name
fr: Nom

en: AOL Instant Messenger
fr: Messagerie instantanée AOL

en: Yahoo Messenger
fr: Messagerie Yahoo

en: Location
fr: Emplacement

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Home
fr: Domicile

en: Other
fr: Autre

en: Source Book
fr: Livre source

en: Target Book
fr: Livre cible

en: Is New Contact
fr: Nouveau contact

en: Writable Fields
fr: Champs modifiables

en: Required Fields
fr: Champs requis

en: Changed
fr: Modifié

en: Contact Editor - %s
fr: Éditeur de contacts - %s

en: Please select an image for this contact
fr: Veuillez sélectionner une image pour ce contact

en: No image
fr: Pas d'image

en: The contact data is invalid:
fr: La donnée sur le contact n'est pas valide :

en: Invalid contact.
fr: Contact invalide

en: Contact Quick-Add
fr: Ajout express de contact

en: _Edit Full
fr: _Éditer entièrement

en: _Full name:
fr: _Nom complet :

en: E-_mail:
fr: _Courriel :

en: Are you sure you want
    to delete contact list (%s) ?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir
    supprimer cette liste de contacts (%s) ?

en: Are you sure you want
    to delete these contact lists?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir
    supprimer ces listes de contacts ?

en: Are you sure you want
    to delete contact (%s) ?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir
    supprimer ce contact (%s) ?

en: Are you sure you want
    to delete these contacts?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir 
    supprimer ces contacts ?

en: Address _2:
fr: Adresse _2 :

en: Ci_ty:
fr: _Ville :

en: Countr_y:
fr: _Pays :

en: Full Address
fr: Adresse complète

en: _ZIP Code:
fr: _Code postal :

en: Dr.
fr: Dr

en: Esq.
fr: Monsieur

en: Full Name
fr: Nom complet

en: Jr.
fr: Jr

en: Miss
fr: Mlle

en: Mr.
fr: M.

en: Mrs.
fr: MM

en: Ms.
fr: Mme

en: Sr.
fr: Sr

en: _First:
fr: _Prénom :

en: _Last:
fr: _Nom :

en: _Middle:
fr: Second préno_m :

en: _Suffix:
fr: _Suffixe :

en: Add IM Account
fr: Ajouter un compte d'IM

en: _Account name:
fr: _Nom du compte :

en: _IM Service:
fr: _Service d'IM :

en: _Location:
fr: _Emplacement :

en: Add an email to the List
fr: Ajouter une adresse électronique à la liste

en: Contact List Editor
fr: Éditeur de liste de contacts

en: Insert email addresses from Address Book
fr: Insérer des adresses électroniques à partir du carnet d'adresses

en: Members
fr: Membres

en: Remove an email address from the List
fr: Supprimer une adresse électronique de la liste

en: _Hide addresses when sending mail to this list
fr: Masquer les adresses lors de l'envoi d'un mail à _cette liste

en: _List name:
fr: _Nom de la liste :

en: _Select
fr: _Sélectionner

en: _Type an email address or drag a contact into the list below:
fr: _Saisissez une adresse électronique ou déplacez un contact dans la liste ci-dessous :

en: Book
fr: Carnet

en: Is New List
fr: Est une nouvelle liste

en: _Members
fr: _Membres

en: Contact List Members
fr: Membres de la liste de contacts

en: Changed Contact:
fr: Contact Modifié :

en: Conflicting Contact:
fr: Contact en conflit :

en: Duplicate Contact Detected
fr: Contact double détecté

en: The changed email or name of this contact already
    exists in this folder.  Would you like to add it anyway?
fr: Le nom ou l'adresse électronique modifié(e) pour ce contact existe déjà
    dans ce dossier. Voulez-vous quand même l'ajouter ?

en: New Contact:
fr: Nouveau contact

en: Original Contact:
fr: Contact initial :

en: The name or email address of this contact already exists
    in this folder.  Would you like to add it anyway?
fr: Le nom ou l'adresse électronique de ce contact existe déjà
    dans ce dossier. Voulez-vous quand même l'ajouter ?

note: FIXME: get the toplevel window...
en: Advanced Search
fr: Recherche avancée

en: No contacts
fr: Aucun contact

en: Query
fr: Requête

en: Error getting book view
fr: Erreur d'obtention de l'affichage carnet

en: Model
fr: Modèle

en: Error modifying card
fr: Erreur lors de la modification de la carte

en: Name begins with
fr: Le nom commence par

en: Email begins with
fr: L'adresse commence par

en: Category is
fr: La catégorie est

note: We attach subitems below
en: Any field contains
fr: Tout champ contient

en: Advanced...
fr: Avancée...

en: Address Book
fr: Carnet d'adresses

en: Save as VCard...
fr: Enregistrer comme VCard...

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: New Contact...
fr: Nouveau contact...

en: New Contact List...
fr: Nouvelle liste de contacts...

en: Forward Contact
fr: Faire suivre au contact

en: Forward Contacts
fr: Faire suivre les contacts

en: Send Message to Contact
fr: Envoyer un message au contact

en: Send Message to List
fr: Envoyer un message à la liste

en: Send Message to Contacts
fr: Envoyer un message aux contacts

en: Print
fr: Imprimer

en: Copy to Address Book...
fr: Copier dans le carnet d'adresses...

en: Move to Address Book...
fr: Déplacer dans le carnet d'adresses...

en: Cut
fr: Couper

en: Copy
fr: Copier

en: Paste
fr: Coller

note: All, unmatched, separator
en: Any Category
fr: Toute catégorie

en: Print cards
fr: Imprimer les cartes

en: Assistant
fr: Adjoint

en: Assistant Phone
fr: Téléphone adjoint

en: Business Fax
fr: Fax (travail)

en: Business Phone
fr: Téléphone (travail)

en: Business Phone 2
fr: Téléphone (travail) 2

en: Callback Phone
fr: Répondeur

en: Car Phone
fr: Téléphone voiture

en: Categories
fr: Catégories

en: Company Phone
fr: Téléphone société

en: Email
fr: Courriel

en: Email 2
fr: Courriel 2

en: Email 3
fr: Courriel 3

en: Family Name
fr: Nom de famille

en: File As
fr: Classer comme

en: Given Name
fr: Prénom

en: Home Fax
fr: Fax (domicile)

en: Home Phone
fr: Téléphone (domicile)

en: Home Phone 2
fr: Téléphone (domicile) 2

en: ISDN Phone
fr: Téléphone ISDN

en: Manager
fr: Directeur

en: Mobile Phone
fr: Téléphone portable

en: Nickname
fr: Surnom

en: Office
fr: Bureau

en: Organization
fr: Organisation

en: Other Fax
fr: Fax Autre

en: Other Phone
fr: Autre téléphone

en: Primary Phone
fr: Téléphone principal

en: Role
fr: Rôle

en: Spouse
fr: Conjoint(e)

en: Telex
fr: Télex

en: Title
fr: Titre

en: Unit
fr: Unité

en: Web Site
fr: Site Web

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Has Focus
fr: A le focus

en: Field
fr: Champ

en: Field Name
fr: Nom du champ

en: Text Model
fr: Modèle de texte

en: Max field name length
fr: Longueur max. du nom du champ

en: Column Width
fr: Largeur des colonnes

en: 
    
    Search for the Contact
    
    or double-click here to create a new Contact.
fr: 
    
    Recherchez le contact
    
    ou double-cliquez ici pour créer un nouveau contact.

en: 
    
    There are no items to show in this view.
    
    Double-click here to create a new Contact.
fr: 
    
    Il n'y a aucun élément à afficher dans cette vue.
    
    Double-cliquez ici pour créer un nouveau contact.

en: 
    
    Search for the Contact.
fr: 
    
    Rechercher le contact.

en: 
    
    There are no items to show in this view.
fr: 
    
    Il n'y a aucun élément à afficher dans cette vue.

en: Adapter
fr: Adaptateur

en: Selected
fr: Sélectionné

en: Has Cursor
fr: A le curseur

en: (map)
fr: (carte)

en: map
fr: carte

en: List Members
fr: Membres de la liste

en: E-mail
fr: Courriel

en: Video Conferencing
fr: Vidéo conférence

en: Phone
fr: Téléphone

en: work
fr: travail

en: WWW
fr: Web

en: personal
fr: personnel

en: Job Title
fr: Fonction

en: Home page
fr: Site internet

note: E_BOOK_ERROR_OK
en: Success
fr: Succès

note: E_BOOK_ERROR_INVALID_ARG E_BOOK_ERROR_BUSY
en: Backend busy
fr: Moteur de traitement occupé

note: E_BOOK_ERROR_REPOSITORY_OFFLINE
en: Repository offline
fr: Dépôt Hors ligne

note: E_BOOK_ERROR_NO_SUCH_BOOK
en: Address Book does not exist
fr: Le carnet d'adresses n'existe pas

note: E_BOOK_ERROR_NO_SELF_CONTACT
en: No Self Contact defined
fr: Aucun contact personnel défini

note: E_BOOK_ERROR_URI_NOT_LOADED E_BOOK_ERROR_URI_ALREADY_LOADED E_BOOK_ERROR_PERMISSION_DENIED
en: Permission denied
fr: Permission refusée

note: E_BOOK_ERROR_CONTACT_NOT_FOUND
en: Contact not found
fr: Contact non trouvé

note: E_BOOK_ERROR_CONTACT_ID_ALREADY_EXISTS
en: Contact ID already exists
fr: L'ID du contact existe déjà.

note: E_BOOK_ERROR_PROTOCOL_NOT_SUPPORTED
en: Protocol not supported
fr: Protocole non supporté

note: E_BOOK_ERROR_CANCELLED
en: Cancelled
fr: Annulée

note: E_BOOK_ERROR_COULD_NOT_CANCEL
en: Could not cancel
fr: Impossible d'annuler

note: E_BOOK_ERROR_AUTHENTICATION_FAILED
en: Authentication Failed
fr: Échec de l'authentification

note: E_BOOK_ERROR_AUTHENTICATION_REQUIRED
en: Authentication Required
fr: Authentification requise

note: E_BOOK_ERROR_TLS_NOT_AVAILABLE
en: TLS not Available
fr: TLS non disponible

note: E_BOOK_ERROR_CORBA_EXCEPTION E_BOOK_ERROR_NO_SUCH_SOURCE
en: No such source
fr: Aucun message correspondant

note: E_BOOK_ERROR_OFFLINE_UNAVAILABLE
en: Not available in offline mode
fr: Non disponible en mode hors ligne

note: E_BOOK_ERROR_OTHER_ERROR
en: Other error
fr: Autre erreur

note: E_BOOK_ERROR_INVALID_SERVER_VERSION
en: Invalid server version
fr: Version du serveur invalide

en: We were unable to open this addressbook. This either means this book is not marked for offline usage or not yet downloaded for offline usage. Please load the addressbook once in online mode to download its contents
fr: Nous sommes incapable d'ouvrir le carnet d'adresses. Cela signifie que le carnet n'est pas marqué pour un usage hors-ligne ou ne peut pas être téléchargé encore pour une consultation hors-ligne. Veuillez charger ce carnet d'adresses une fois en mode connecté pour télécharger son contenu.

en: We were unable to open this addressbook.  Please check that the path %s exists and that you have permission to access it.
fr: Impossible d'ouvrir ce carnet d'adresses. Veuillez vérifier que le chemin %s existe et que vous avez les permissions pour y accéder.

en: We were unable to open this addressbook.  This either means you have entered an incorrect URI, or the LDAP server is unreachable.
fr: Impossible d'ouvrir ce carnet d'adresses. Vous avez saisi un URI incorrect ou le serveur LDAP n'est pas accessible.

en: This version of Evolution does not have LDAP support compiled in to it.  If you want to use LDAP in Evolution, you must install an LDAP-enabled Evolution package.
fr: Le support LDAP n'a pas été intégré à cette version d'Evolution. Pour utiliser LDAP dans Evolution, vous devez installer un paquet d'Evolution avec support LDAP activé.

en: We were unable to open this addressbook.  This either means you have entered an incorrect URI, or the server is unreachable.
fr: Impossible d'ouvrir ce carnet d'adresses. Vous avez saisi un URI incorrect ou le serveur LDAP n'est pas accessible.

en: More cards matched this query than either the server is 
    configured to return or Evolution is configured to display.
    Please make your search more specific or raise the result limit in
    the directory server preferences for this addressbook.
fr: Le nombre de cartes correspondant à cette requête dépasse la
    capacité de renvoi configurée pour le serveur ou la capacité
    d'affichage configurée pour Evolution. Veuillez affiner votre
    recherche ou augmenter le nombre maximum de résultats dans
    les préférences du serveur d'annuaires de ce carnet d'adresses.

en: The time to execute this query exceeded the server limit or the limit
    you have configured for this addressbook.  Please make your search
    more specific or raise the time limit in the directory server
    preferences for this addressbook.
fr: Le temps nécessaire à l'exécution de la requête à dépassé le temps
    limite du serveur ou la limite que vous avez configurée pour ce carnet
    d'adresses. Veuillez affiner votre recherche ou augmenter la limite de
    temps dans les préférences du serveur d'annuaires de ce carnet 
    d'adresses.

en: The backend for this addressbook was unable to parse this query.
fr: Le moteur de traitement du carnet d'adresses n'a pas pu analyser cette requête.

en: The backend for this addressbook refused to perform this query.
fr: Le moteur de traitement du carnet d'adresses a refusé d'effectuer cette requête.

en: This query did not complete successfully.
fr: Cette requête ne s'est pas terminée correctement.

en: Error adding list
fr: Erreur lors de l'ajout de la liste

en: Error adding contact
fr: Erreur lors de l'ajout du contact

en: Error modifying list
fr: Erreur lors de la modification de la liste

en: Error modifying contact
fr: Erreur lors de la modification du contact

en: Error removing list
fr: Erreur lors de la suppression de la liste

en: Error removing contact
fr: Erreur lors de la suppression du contact

en: Opening %d contact will open %d new window as well.
    Do you really want to display this contact? | Opening %d contacts will open %d new windows as well.
    Do you really want to display all of these contacts?
fr[0]: L'affichage de %d contact implique l'ouverture de %d nouvelle fenêtre.
    Voulez-vous vraiment afficher ce contact ?
fr[1]: L'affichage de %d contacts implique l'ouverture de %d nouvelles fenêtres.
    Voulez-vous vraiment afficher tous ces contacts ?

en: %s already exists
    Do you want to overwrite it?
fr: %s existe déjà.
    Voulez-vous l'écraser ?

en: Overwrite
fr: Écraser

en: list
fr: liste

en: Move contact to
fr: Déplacer le contact vers

en: Copy contact to
fr: Copier le contact vers

en: Move contacts to
fr: Déplacer les contacts vers

en: Copy contacts to
fr: Copier les contacts vers

en: Select target addressbook.
fr: Sélectionnez la cible du carnet d'adresses.

en: Multiple VCards
fr: VCards multiples

en: VCard for %s
fr: VCard pour %s

note: * This is the code for the UI thingie that lets you manipulate the e-mail * addresses (and *only* the e-mail addresses) associated with an existing * contact.
en: (none)
fr: (aucun(e))

en: Primary Email
fr: Courriel principal

en: Select an Action
fr: Sélectionner une action

en: Create a new contact "%s"
fr: Créer un nouveau contact « %s »

en: Add address to existing contact "%s"
fr: Ajouter une adresse au contact existant « %s »

en: Querying Address Book...
fr: Interrogation du carnet d'adresses...

en: Merge E-Mail Address
fr: Fusionner l'adresse électronique

en: There is one other contact. | There are %d other contacts.
fr[0]: Il existe un autre contact.
fr[1]: Il existe %d autres contacts.

en: Show Full VCard
fr: Afficher la VCard complètement

en: Show Compact VCard
fr: Enregistrer la VCard en compact

en: Save in addressbook
fr: Enregistrer dans le carnet d'adresses

en: Card View
fr: Vue carte

en: GTK Tree View
fr: Affichage de l'arborescence GTK

en: Importing ...
fr: Importation...

en: Evolution LDIF importer
fr: Assistant d'importation LDIF d'Evolution

en: Evolution VCard Importer
fr: Assistant d'importation VCard d'Evolution

en: Print envelope
fr: Imprimer l'enveloppe

en: Print contacts
fr: Imprimer les contacts

en: Print contact
fr: Imprimer les contacts

en: Blank forms at end:
fr: Formulaires vierges à la fin :

en: Body
fr: Corps

en: Bottom:
fr: Bas :

en: Dimensions:
fr: Dimensions :

en: F_ont...
fr: P_olice...

en: Fonts
fr: Polices

en: Footer:
fr: Pied de page :

en: Header
fr: En-tête

en: Header/Footer
fr: En-tête/Pied de page

en: Headings
fr: En-têtes

en: Headings for each letter
fr: En-têtes pour chaque lettre

en: Height:
fr: Hauteur :

en: Immediately follow each other
fr: Se suivent immédiatement

en: Include:
fr: Inclure :

en: Landscape
fr: Paysage

en: Left:
fr: Gauche :

en: Letter tabs on side
fr: Sélecteurs de lettre sur le coté

en: Margins
fr: Marges

en: Number of columns:
fr: Nombre de colonnes :

en: Page Setup:
fr: Configuration de la page :

en: Paper
fr: Papier

en: Paper source:
fr: Source du papier :

en: Preview:
fr: Aperçu :

en: Print using gray shading
fr: Imprimer en utilisant un ombrage gris

en: Reverse on even pages
fr: Impression opposée sur les pages paires

en: Right:
fr: Droite :

en: Sections:
fr: Sections :

en: Shading
fr: Ombrage

note: FIXME: Take care of i18n
en: Size:
fr: Taille :

en: Start on a new page
fr: Démarrer sur une nouvelle page

en: Style name:
fr: Nom du style :

en: Top:
fr: Haut :

en: Type:
fr: Type :

en: Width:
fr: Largeur :

en: _Font...
fr: _Police...

en: Contact Print Style Editor Test
fr: Test de l'éditeur de style d'impression de contacts

en: This should test the contact print style editor widget
fr: Ceci devrait tester le composant graphique d'éditeur de style pour l'impression de contacts

en: Contact Print Test
fr: Test d'impression de contact

en: This should test the contact print code
fr: Ceci devrait tester le code d'impression des contacts

en: Can not open file
fr: Impossible d'ouvrir le fichier

en: Couldn't get list of addressbooks
fr: Impossible d'obtenir la liste des carnets d'adresses

en: failed to open book
fr: Impossible d'ouvrir le livre

en: Specify the output file instead of standard output
fr: Spécifier un fichier de sortie au lieu de la sortie standard

en: OUTPUTFILE
fr: FICHIERSORTIE

en: List local addressbook folders
fr: Liste des dossiers locaux de carnet d'adresses

en: Show cards as vcard or csv file
fr: Afficher les cartes comme des vcards ou des fichiers csv

en: Export in asynchronous mode
fr: Exporter en mode asynchrone

en: The number of cards in one output file in asychronous mode, default size 100.
fr: Le nombre de cartes dans un fichier de sortie en mode asynchrone, la taille par défaut est 100.

en: NUMBER
fr: NUMÉRO

en: Command line arguments error, please use --help option to see the usage.
fr: Erreur avec les arguments de la ligne de commande, veuillez utiliser l'option --help pour voir leur utilisation.

en: Only support csv or vcard format.
fr: Supporte uniquement les formats csv et vcard.

en: In async mode, output must be file.
fr: En mode async la sortie doit être un fichier.

en: In normal mode, there is no need for the size option.
fr: En mode normal, il n'y a pas besoin de l'option de taille.

en: Unhandled error
fr: Erreur non gérée

en: Error loading default addressbook.
fr: Erreur de chargement du carnet d'adresses par défaut.

en: Input File
fr: Fichier d'entrée

en: No filename provided.
fr: Aucun nom de fichier spécifié.

en:  There are few attachments getting downloaded. Saving the appointment will cause the appointment to be saved without those pending attachments
fr:  Il y a des pièces jointes à télécharger. L'enregistrement du rendez-vous sera effectué sans les pièces jointes auxquelles il est associé

en:  There are few attachments getting downloaded. Saving the task will cause the task to be saved without those pending attachments
fr:  Il y a des pièces jointes à télécharger. L'enregistrement de la tâche sera effectué sans les pièces jointes auxquelles elle est associée

en: Adding a meaningful Summary to your appointment will give your recipients an idea of what your appointment is about.
fr: Ajouter un résumé compréhensible à votre rendez-vous permet de donner à vos destinataires une idée du but de votre rendez-vous.

en: Adding a meaningful Summary to your task will give your recipients an idea of what your task is about.
fr: Ajouter un résumé compréhensible à vos messages permet de donner à vos destinataires une idée du but de la tâche.

en: All information in these journal entries will be deleted and can not be restored.
fr: Toutes les informations sur ces journaux seront supprimées et ne pouront être restaurées.

en: All information in this journal will be deleted and can not be restored.
fr: Toutes les informations sur ce journal seront supprimées et ne pouront être restaurées.

en: All information on these appointments will be deleted and can not be restored.
fr: Toutes les informations sur ces rendez-vous seront supprimées et ne pouront être restaurées.

en: All information on these tasks will be deleted and can not be restored.
fr: Toutes les informations sur ces tâches seront supprimées et ne pouront être restaurées.

en: All information on this appointment will be deleted and can not be restored.
fr: Toutes les informations sur ce rendez-vous seront supprimées et ne pouront être restaurées.

en: All information on this journal entry will be deleted and can not be restored.
fr: Toutes les informations sur ce journal seront supprimées et ne pouront être restaurées.

en: All information on this meeting will be deleted and can not be restored.
fr: Toutes les informations sur cette réunion seront supprimées et ne pouront être restaurées.

en: All information on this task will be deleted and can not be restored.
fr: Toutes les informations sur cette tâche seront supprimées et ne pouront être restaurées.

en: Are you sure you want to delete the '{0}' task?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer la tâche intitulée « {0} » ?

en: Are you sure you want to delete the appointment titled '{0}'?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le rendez-vous intitulé « {0} » ?

en: Are you sure you want to delete the journal entry '{0}'?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer l'entrée de journal « {0} » ?

en: Are you sure you want to delete these {0} appointments?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ces {0} rendez-vous ?

en: Are you sure you want to delete these {0} journal entries?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer des {0} entrées de journal ?

en: Are you sure you want to delete these {0} tasks?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ces {0} tâches ?

en: Are you sure you want to delete this appointment?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce rendez-vous ?

en: Are you sure you want to delete this journal entry?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette entrée de journal ?

en: Are you sure you want to delete this meeting?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette réunion ?

en: Are you sure you want to delete this task?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette tâche ?

en: Are you sure you want to send the appointment without a summary?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir envoyer le rendez-vous sans résumé ?

en: Are you sure you want to send the task without a summary?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir envoyer la tâche sans résumé ?

en: Delete calendar '{0}'?
fr: Supprimer le calendrier « {0} » ?

en: Delete task list '{0}'?
fr: Supprimer la liste des tâches « {0} » ?

en: Discard Changes
fr: Abandonner les modifications

en: Don't Send
fr: Ne pas envoyer

en: Download in progress. Do you want to save the appointment?
fr: Téléchargement en cours. Voulez-vous sauvegarder ce rendez-vous ?

en: Download in progress. Do you want to save the task?
fr: Téléchargment en cours. Voulez-vous enregistrer la tâche ?

en: Editor could not be loaded.
fr: L'éditeur ne peut pas être chargé.

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to RSVP.
fr: Tous les participants recevront des invitations par courriel qu'ils pourront accepter ou décliner.

en: Email invitations will be sent to all participants and allow them to accept this task.
fr: Des invitations vont être envoyées par courriel à tous les participants, les autorisant à accepter cette tâche.

en: Error loading calendar
fr: Erreur lors du chargement du calendrier

en: Error loading task list
fr: Erreur lors du chargement de la liste des tâches

en: If you don't send a cancellation notice, the other participants may not know the journal has been deleted.
fr: Si vous n'envoyez pas une note d'annulation, les autres participants ne seront peut-être pas au courant que la journal a été supprimé.

en: If you don't send a cancellation notice, the other participants may not know the meeting is canceled.
fr: Si vous n'envoyez pas une note d'annulation, les autres participants ne seront peut-être pas au courant que la réunion a été annulée.

en: If you don't send a cancellation notice, the other participants may not know the task has been deleted.
fr: Si vous n'envoyez pas une note d'annulation, les autres participants ne seront peut-être pas au courant que la tâche a été annulée.

en: Save Changes
fr: Enregistrer les changements

en: Send
fr: Envoyer

en: Send Notice
fr: Envoyer une note

en: Sending updated information allows other participants to keep their calendars up to date.
fr: Envoyer des informations mises à jour permet aux autres participants de garder leurs calendriers à jour.

en: Sending updated information allows other participants to keep their task lists up to date.
fr: Envoyer des informations mises à jour permet aux autres participants de garder leurs listes de tâches à jour.

en: The Evolution calendar has quit unexpectedly.
fr: Le calendrier d'Evolution a quitté de façon inattendue.

en: The Evolution tasks have quit unexpectedly.
fr: Le gestionnaire de tâches d'Evolution a quitté de façon inattendue.

en: The calendar is not marked for offline usage
fr: Le calendrier n'est pas marqué pour un usage hors-ligne.

en: The task list is not marked for offline usage
fr: La liste des tâches n'est pas marquée pour un usage hors-ligne.

en: This calendar will be removed permanently.
fr: Ce calendrier sera supprimé définitivement .

en: This task list will be removed permanently.
fr: Cette liste des tâches sera supprimée définitivement .

en: Would you like to save your changes to this appointment?
fr: Voulez-vous enregistrer les modifications apportées à ce rendez-vous ?

en: Would you like to save your changes to this task?
fr: Voulez-vous enregistrer les modifications apportées à cette tâche ?

en: Would you like to send a cancellation notice for this journal entry?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir envoyer un avis d'annulation pour cette entrée de journal ?

en: Would you like to send all the participants a cancellation notice?
fr: Voulez-vous envoyer une note d'annulation à tous les participants ?

en: Would you like to send meeting invitations to participants?
fr: Voulez-vous envoyer des invitations pour la réunion aux participants ?

en: Would you like to send this task to participants?
fr: Voulez-vous envoyer cette tâche aux participants ?

en: Would you like to send updated meeting information to participants?
fr: Voulez-vous envoyer des informations mises à jour sur la réunion aux participants ?

en: Would you like to send updated task information to participants?
fr: Voulez-vous envoyer des informations mises à jour sur la tâche aux participants ?

en: You have made changes to this appointment, but not yet saved them.
fr: Vous avez fait des modifications à ce rendez-vous, mais nous ne les avez pas encore sauvegardées.

en: You have made changes to this task, but not yet saved them.
fr: Vous avez fait des modifications à cette tâche, mais nous ne les avez pas encore sauvegardées.

en: Your calendars will not be available until Evolution is restarted.
fr: Vos calendriers ne seront plus disponibles tant que Evolution n'a pas été redémarré.

en: Your tasks will not be available until Evolution is restarted.
fr: Vos tâches ne seront plus disponibles tant que Evolution n'a pas été redémarré.

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: _Send
fr: _Envoyer

en: Enter password
fr: Saisissez le mot de passe

en: Split Multi-Day Events:
fr: Partager les événements sur plusieurs jours :

en: Could not start evolution-data-server
fr: Impossible de démarrer evolution-data-server

en: Could not read pilot's Calendar application block
fr: Impossible de lire les données du bloc Calendrier du Pilot.

en: Default Priority:
fr: Priorité par défaut :

en: Could not read pilot's ToDo application block
fr: Impossible de lire les données du bloc « À faire » du Pilot.

en: Calendar and Tasks
fr: Calendrier et tâches

en: Calendars
fr: Calendriers

en: Configure your timezone, Calendar and Task List here
fr: Configurez ici votre fuseau horaire, votre calendrier et votre liste de tâches

en: Evolution Calendar and Tasks
fr: Calendrier et tâches d'Evolution

en: Evolution Calendar configuration control
fr: Composant de configuration du calendrier d'Evolution

en: Evolution Calendar scheduling message viewer
fr: Afficheur de message de planification du calendrier d'Evolution

en: Evolution Calendar/Task editor
fr: Éditeur de calendrier/tâches d'Evolution

en: Evolution's Calendar component
fr: Composant Calendrier d'Evolution

en: Evolution's Tasks component
fr: Composant Tâches d'Evolution

en: Tasks
fr: Tâches

en: _Calendars
fr: _Calendriers

en: _Tasks
fr: _Tâches

en: Evolution Calendar alarm notification service
fr: Service de notification d'alarme du calendrier d'Evolution

en: Start time
fr: Heure de début

en: <big><b>%s</b></big>
    %s until %s
fr: "<big><b>%s</b></big>\n
    "%s jusqu'à %s

en: Appointments
fr: Rendez-vous

note: Location
en: Location:
fr: Lieu :

en: Snooze _time:
fr: _Durée du report :

en: _Edit
fr: _Éditer

en: _Snooze
fr: _Report

en: description of appointment
fr: description du rendez-vous

en: location of appointment
fr: lieu du rendez-vous

en: Dismiss
fr: Faire disparaître

en: Dismiss All
fr: Faire tout disparaître

en: No summary available.
fr: Aucun résumé disponible.

en: No description available.
fr: Aucune description disponible.

en: No location information available.
fr: Aucune information sur l'emplacement disponible.

en: Alarm on %s
    %s
    Starting at %s
    Ending at %s
fr: Alarme sur %s
    %s
    Débute à %s
    Fini à %s

en: Warning
fr: Avertissement

en: Evolution does not support calendar reminders with
    email notifications yet, but this reminder was
    configured to send an email.  Evolution will display
    a normal reminder dialog box instead.
fr: Evolution ne supporte pas encore les rappels du 
    calendrier avec notification par courriel.
    Toutefois ce rappel a été configuré pour envoyer
    un courriel. Evolution affichera une fenêtre
    d'avertissement classique à la place.

en: An Evolution Calendar reminder is about to trigger. This reminder is configured to run the following program:
    
            %s
    
    Are you sure you want to run this program?
fr: Un rappel du calendrier d'Evolution est sur le point d'être activé.
    Il est configuré pour lancer le programme suivant :
    
            %s
    
    Voulez-vous vraiment lancer ce programme ?

en: Do not ask me about this program again.
fr: Ne plus me demander à propos de ce programme.

en: Could not initialize Bonobo
fr: Impossible d'initialiser Bonobo

en: Could not create the alarm notify service factory
fr: Impossible de créer la fabrique de services de notification d'alarme

en: invalid time
fr: Heure non valide

en: Alarm programs
fr: Programmes de l'alarme

en: Ask for confirmation when deleting items
fr: Demander une confirmation pour la suppression des éléments

en: Background color of tasks that are due today, in "#rrggbb" format.
fr: Couleur des tâches qui sont dues aujourd'hui, dans le format « #rrggbb ».

en: Background color of tasks that are overdue, in "#rrggbb" format.
fr: Couleur des tâches qui sont en retard, dans le format « #rrggbb ».

en: Calendars to run alarms for
fr: Calendrier pour lequels lancer les alarmes

en: Color to draw the Marcus Bains Line in the Time bar (empty for default).
fr: Couleur pour dessiner la ligne Marcus Bains dans la barre de temps (vide par défaut).

en: Color to draw the Marcus Bains line in the Day View.
fr: Couleur pour dessiner la ligne Marcus Bains dans l'affichage du jour.

en: Compress weekends in month view
fr: Compresser les week-ends dans la vue mensuelle

en: Confirm expunge
fr: Confirmer le nettoyage

en: Days on which the start and end of work hours should be indicated.
fr: Jours pour lesquels les heures de début et de fin du travail doivent être indiquées

en: Default appointment reminder
fr: Rappel par défaut des rendez-vous

en: Default reminder units
fr: Unités par défaut du rappel

en: Default reminder value
fr: Valeur par défaut du rappel

en: Free/busy server urls
fr: Urls des serveurs Libre/Occupé

en: Free/busy template url
fr: Url du modèle Libre/Occupé

en: Hide completed tasks
fr: Masquer les tâches terminées

en: Hide task units
fr: Masquer les unités des tâches

en: Hide task value
fr: Masquer la valeur de la tâche

en: Horizontal pane position
fr: Position du panneau horizontal

en: Hour the workday ends on, in twenty four hour format, 0 to 23.
fr: Heure à laquelle la journée de travail se termine, dans le format 24 heures, de 0 à 23.

en: Hour the workday starts on, in twenty four hour format, 0 to 23.
fr: Heure à laquelle la journée de travail commence, dans le format 24 heures, de 0 à 23.

en: Intervals shown in Day and Work Week views, in minutes.
fr: Intervalles affichés dans les vues quotidiennes et hebdomadaires, en minutes.

en: Last alarm time
fr: Dernier déclenchement de l'alarme

en: List of server urls for free/busy publishing.
fr: Liste des urls pour les publications des informations de type Libre/Occupé.

en: Marcus Bains Line
fr: Ligne Marcus Bains

en: Marcus Bains Line Color - Day View
fr: Couleur de la ligne Marcus Bains - Vue du jour

en: Marcus Bains Line Color - Time bar
fr: Couleur de la ligne Marcus Bains - Barre de temps

en: Minute the workday ends on, 0 to 59.
fr: Minute à laquelle les journées de travail se terminent, de 0 à 59.

en: Minute the workday starts on, 0 to 59.
fr: Minute à laquelle les journées de travail commencent, de 0 à 59.

en: Month view horizontal pane position
fr: Position du panneau horizontal dans la vue mensuelle

en: Month view vertical pane position
fr: Position du panneau vertical dans la vue mensuelle

en: Number of units for determining for a default reminder.
fr: Nombre d'unités pour déterminer un rappel par défaut.

en: Number of units for determining when to hide tasks.
fr: Nombre d'unités pour déterminer quand masquer les tâches.

en: Overdue tasks color
fr: Couleur des tâches en retard

en: Position of the horizontal pane, between the date navigator calendar and the task list when not in the month view, in pixels.
fr: Position du panneau horizontal hors vue mensuelle, entre le navigateur de vues et de dates du calendrier et la liste des tâches, en pixels.

en: Position of the horizontal pane, between the view and the date navigator calendar and task list in the month view, in pixels.
fr: Position du panneau horizontale en vue mensuelle, entre le navigateur de vues et de dates du calendrier et la liste des tâches, en pixels

en: Position of the vertical pane, between the task list and the task preview pane, in pixels.
fr: Position du panneau vertical, entre la liste des tâches et le panneau d'aperçu des tâches, en pixels.

en: Position of the vertical pane, between the view and the date navigator calendar and task list in the month view, in pixels.
fr: Position du panneau vertical en vue mensuelle, entre le navigateur de vues et de dates du calendrier et la liste des tâches, en pixels.

en: Position of the vertical pane, between the view and the date navigator calendar and task list when not in the month view, in pixels.
fr: Position du panneau vertical hors vue mensuelle, entre le navigateur de vues et de dates du calendrier et la liste des tâches, en pixels.

en: Programs that are allowed to be run by alarms.
fr: Programmes qui peuvent être lancés par les alarmes.

en: Show appointment end times in week and month views
fr: Afficher les heures de fin de rendez-vous dans les vues mensuelles et hebdomadaires

en: Show display alarms in notification tray
fr: Afficher les alarmes dans la zone de notification

en: Show week numbers in date navigator
fr: Afficher les numéros de semaine dans le navigateur de dates

en: Tasks due today color
fr: Couleurs des tâches dues aujourd'hui

en: Tasks vertical pane position
fr: Position du panneau vertical des tâches

en: The default timezone to use for dates and times in the calendar, as an untranslated Olsen timezone database location like "America/New York".
fr: Le fuseau horaire par défaut à utiliser pour les dates et les horaires dans le calendrier, comme un emplacement non traduit de la base de données des fuseaux horaires d'Olsen par exemple « America/New York ».

en: The url template to use as a free/busy data fallback, %u is replaced by the user part of the mail address and %d is replaced by the domain.
fr: L'url du modèle à utiliser comme donnée libre/occupé, %u est remplacé par le nom d'utilisateur de l'adresse électronique et %d est remplacé par le nom de domaine.

en: Time divisions
fr: Divisions horaires

en: Time the last alarm ran, in time_t.
fr: Heure à laquelle la dernière alarme est lancée, en time_t.

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Twenty four hour time format
fr: Format de date 24 heures

en: Units for a default reminder, "minutes", "hours" or "days".
fr: Unités pour le rappel par défaut, « minutes », « hours » ou « days ».

en: Units for determining when to hide tasks, "minutes", "hours" or "days".
fr: Unités pour déterminer quand masquer les tâches, « minutes », « hours » ou « days ».

en: Week start
fr: Début de la semaine

en: Weekday the week starts on, from Sunday (0) to Saturday (6).
fr: Jour de début de la semaine, de dimanche (0) à samedi (6).

en: Whether or not to use the notification tray for display alarms.
fr: Indique si il faut utiliser ou non une icône de notification pour afficher les alarmes.

en: Whether to ask for confirmation when deleting an appointment or task.
fr: Indique si il faut demander une confirmation pour la suppression des rendez-vous ou des tâches.

en: Whether to ask for confirmation when expunging appointments and tasks.
fr: Indique si il faut demander une confirmation pour le nettoyage des rendez-vous et des tâches.

en: Whether to compress weekends in the month view, which puts Saturday and Sunday in the space of one weekday.
fr: Indique si les week-ends doivent être compressés dans la vue mensuelle, ce qui placera samedi et dimanche dans l'espace d'un seul jour.

en: Whether to display the end time of events in the week and month views.
fr: Indique si il faut afficher l'heure de fin des événements dans les vues hebdomadaire et mensuelle.

en: Whether to draw the Marcus Bains Line (line at current time) in the calendar.
fr: Indique si dessiner la ligne Marcus Bains (ligne actuellement) dans le calendrier.

en: Whether to hide completed tasks in the tasks view.
fr: Indique si il faut masquer les tâches terminées dans la vue des tâches.

en: Whether to set a default reminder for appointments.
fr: Indique si il faut mettre en place un rappel par défaut des rendez-vous.

en: Whether to show times in twenty four hour format instead of using am/pm.
fr: Indique si il faut afficher l'heure en format 24h au lieu d'utiliser am/pm.

en: Whether to show week numbers in the date navigator.
fr: Indique si il faut afficher les numéros de semaine dans le navigateur de dates.

en: Work days
fr: Jours ouvrés

en: Workday end hour
fr: Heure à laquelle les jours ouvrés se terminent

en: Workday end minute
fr: Minute à laquelle les jours ouvrés se terminent

en: Workday start hour
fr: Heure à laquelle les jours ouvrés commencent

en: Workday start minute
fr: Minute à laquelle les jours ouvrés commencent

en: Summary contains
fr: Le résumé contient

en: Description contains
fr: La description contient

en: Comment contains
fr: Le commentaire contient

en: Location contains
fr: L'emplacement contient

en: Unmatched
fr: Différent

en: Calendar
fr: Calendrier

en: This operation will permanently erase all events older than the selected amount of time. If you continue, you will not be able to recover these events.
fr: Cette opération va définitivement effacer tous les événements plus vieux que la date sélectionnée. Si vous continuez, vous ne pourrez plus récupérer ces événements.

en: Purge events older than
fr: Purger les événements plus vieux que

en: days
fr: jours

note: Create the On the web source group Create the Webcal source group Create the LDAP source group
en: On The Web
fr: Sur internet

en: Birthdays & Anniversaries
fr: Anniversaires

note: Create the weather group
en: Weather
fr: Météo

en: New Calendar
fr: Nouveau calendrier

en: Failed upgrading calendars.
fr: Échec de la mise à jour des calendriers.

en: Unable to open the calendar '%s' for creating events and meetings
fr: Impossible d'ouvrir le calendrier « %s » pour créer des événements et des réunions

en: There is no calendar available for creating events and meetings
fr: Il n'y a pas de calendrier disponible pour créer des événements et des réunions

en: Calendar Source Selector
fr: Sélecteur de source de calendrier

en: New appointment
fr: Nouveau rendez-vous

en: _Appointment
fr: _Rendez-vous

en: Create a new appointment
fr: Créer un nouveau rendez-vous

en: New meeting
fr: Nouvelle réunion

en: M_eeting
fr: _Réunion

en: Create a new meeting request
fr: Créer une nouvelle demande de réunion

en: New all day appointment
fr: Nouveau rendez-vous sur une journée entière

en: All Day A_ppointment
fr: Rendez-vous _journée entière

en: Create a new all-day appointment
fr: Créer un nouveau rendez-vous journée entière

en: New calendar
fr: Nouveau calendrier

en: Cale_ndar
fr: Cale_ndrier

en: Create a new calendar
fr: Créer un nouveau calendrier

en: Day View
fr: Vue journalière

en: Work Week View
fr: Vue hebdomadaire de travail

en: Week View
fr: Vue hebdomadaire

en: Month View
fr: Vue mensuelle

en: Error while opening the calendar
fr: Erreur lors de l'ouverture du calendrier

en: Method not supported when opening the calendar
fr: Méthode non supportée pour l'ouverture du calendrier

en: Permission denied to open the calendar
fr: Vous n'avez pas les droits suffisants pour ouvrir le calendrier.

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: <b>Alarm</b>
fr: <b>Alarme</b>

en: <b>Repeat</b>
fr: <b>Répéter</b>

en: Add Alarm
fr: Ajouter une alarme

en: Custom _message
fr: _Message personnalisé

en: Custom alarm sound
fr: Alarme sonore personnalisée

en: Mes_sage:
fr: _Message :

en: Play a sound
fr: Jouer un son

en: Pop up an alert
fr: Afficher une alerte

en: Run a program
fr: Lancer un programme

en: Send To:
fr: Envoyer à :

en: Send an email
fr: Envoyer un courriel

en: _Arguments:
fr: _Arguments :

en: _Program:
fr: _Programme :

en: _Repeat the alarm
fr: _Répéter l'alarme

en: _Sound:
fr: _Son :

en: after
fr: après le

en: before
fr: avant le

en: day(s)
fr: jour(s)

en: end of appointment
fr: Fin du rendez-vous

en: extra times every
fr: toutes les

en: hour(s)
fr: heure(s)

en: hours
fr: heures

en: start of appointment
fr: Début du rendez-vous

en: Action/Trigger
fr: Action/Activation

en: A_dd
fr: A_jouter

en: Alarms
fr: Alarmes

en: %.0fK
fr: %.0fk

en: attachment
fr: pièce jointe

en: _Remove
fr: _Enlever

en: _Properties
fr: _Propriétés

en: _Add attachment...
fr: A_jouter une pièce jointe...

en: Attachment Bar
fr: Barre des pièces jointes

en: Suggest automatic display of attachment
fr: Suggérer l'affichage automatique de la pièce jointe

en: Attach file(s)
fr: Joindre des fichiers

en: Cannot attach file %s: %s
fr: Impossible de joindre le fichier %s : %s.

en: Cannot attach file %s: not a regular file
fr: Impossible de joindre le fichier %s : il ne s'agit pas d'un fichier normal.

en: Attachment Properties
fr: Propriétés de la pièce jointe

en: Description:
fr: Description :

en: File name:
fr: Nom du fichier :

en: MIME type:
fr: Type MIME :

note: g_object_set((GObject *)renderer, "activatable", TRUE, NULL);
en: Enabled
fr: Activé

en: Are you sure you want to remove this URL?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette URL ?

en: Remove
fr: Supprimer

en: Don't Remove
fr: Ne pas supprimer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Enable
fr: Activer

en: <b>Alerts</b>
fr: <b>Alertes</b>

en: <b>Default Free/Busy Server</b>
fr: <b>Serveur Libre/Occupé par défaut</b>

en: <b>Publishing</b>
fr: <b>Publication</b>

en: <b>Task List</b>
fr: <b>Liste de tâches</b>

en: <b>Time</b>
fr: <b>Heure</b>

en: <b>Work Week</b>
fr: <b>Semaine de travail</b>

en: <i>%u and %d will be replaced by user and domain from the email address.</i>
fr: <i>%u et %d seront remplacés par le nom d'utilisateur et le domaine de l'adresse électronique.</i>

en: Calendar and Tasks Settings
fr: Paramétrage du calendrier et des tâches

en: Color for overdue tasks
fr: Couleur des tâches en retard

en: Color for tasks due today
fr: Couleur des tâches d'aujourd'hui

en: Day _ends:
fr: La journé_e se termine :

en: Days
fr: Jours

en: Display
fr: Affichage

en: E_nable
fr: A_ctiver

en: Free/Busy
fr: Libre/Occupé

en: Friday
fr: Vendredi

en: Hours
fr: Heures

en: Monday
fr: Lundi

en: Publishing Table
fr: Publication

en: S_un
fr: _Dim

en: Saturday
fr: Samedi

en: Sh_ow a reminder
fr: A_fficher un rappel

en: Show week _numbers in date navigator
fr: Afficher les _numéros de semaine dans le navigateur de dates

en: Sunday
fr: Dimanche

en: T_asks due today:
fr: Tâches d'_aujourd'hui :

en: T_hu
fr: _Jeu

en: Template:
fr: Modèle :

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Time _zone:
fr: Fuseau _horaire :

en: Time format:
fr: Format de date :

en: Tuesday
fr: Mardi

en: W_eek starts:
fr: La s_emaine débute :

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Work days:
fr: Jours ouvrés :

en: _12 hour (AM/PM)
fr: _12 heures (AM/PM)

en: _24 hour
fr: _24 heures

en: _Add URL
fr: A_jouter une URL

en: _Ask for confirmation when deleting items
fr: _Demander une confirmation pour l'effacement des éléments

en: _Compress weekends in month view
fr: _Compresser les week-ends dans la vue mensuelle

en: _Day begins:
fr: Le _jour commence :

en: _Fri
fr: _Ven

en: _Hide completed tasks after
fr: _Masquer les tâches effectuées après

en: _Mon
fr: _Lun

en: _Overdue tasks:
fr: Tâches en _retard :

en: _Sat
fr: _Sam

en: _Show appointment end times in week and month views
fr: _Afficher les heures de fin de rendez-vous dans les vues mensuelles et hebdomadaires

en: _Time divisions:
fr: Di_visions horaires :

en: _Tue
fr: _Mar

en: _Wed
fr: M_er

en: before every appointment
fr: avant chaque rendez-vous

en: option menu to choose reminder units
fr: option du menu pour choisir les unités du rappel

en: option menu to choose time units
fr: option du menu pour choisir les unités de temps

en: Copy calendar contents locally for offline operation
fr: Copier le contenu du calendrier en local pour les opérations hors-ligne

en: Copy task list contents locally for offline operation
fr: Copier le contenu de la liste des tâches en local pour les opérations hors-ligne

en: C_olor:
fr: C_ouleur :

en: Tasks List
fr: Liste des tâches

en: Calendar Properties
fr: Propriétés du calendrier

en: Task List Properties
fr: Propriétés de la liste des tâches

en: Add Calendar
fr: Ajouter un calendrier

en: Add Task List
fr: Ajouter une liste des tâches

en: Pick a color
fr: Choisissez une couleur

en: _Add Calendar
fr: A_jouter un calendrier

en: _Add Task List
fr: A_jouter une liste des tâches

en: _Refresh:
fr: _Rafraîchir :

en: _URL:
fr: _URL :

en: weeks
fr: semaines

en: This event has been deleted.
fr: Cet événement a été supprimé.

en: This task has been deleted.
fr: Cette tâche a été supprimée.

en: This journal entry has been deleted.
fr: Cette entrée du journal a été supprimée.

en: %s  You have made changes. Forget those changes and close the editor?
fr: %s  Vous avez fait des modifications. Oublier ces modifications et fermer l'éditeur ?

en: %s  You have made no changes, close the editor?
fr: %s  Vous n'avez fait aucune modification. Fermer l'éditeur ?

en: This event has been changed.
fr: Cet événement a été modifié.

en: This task has been changed.
fr: Cette tâche a été modifiée.

en: This journal entry has been changed.
fr: Cette entrée du journal a été modifiée.

en: %s  You have made changes. Forget those changes and update the editor?
fr: %s  Vous avez fait des modifications. Oublier ces modifications et mettre à jour l'éditeur ?

en: %s  You have made no changes, update the editor?
fr: %s  Vous n'avez fait aucune modification. Mettre à jour l'éditeur ?

en: Validation error: %s
fr: Erreur de validation : %s

en:  to
fr:  À

en:  (Completed
fr:  (Terminé

en: Completed
fr: Terminé

en:  (Due
fr:  (Date d'échéance

en: Due
fr: Date d'échéance

en: Attached message - %s
fr: Message attaché - %s

note: translators, this count will always be >1
en: Attached message | %d attached messages
fr[0]: Message attaché
fr[1]: %d messages attachés

en: _Copy
fr: _Copier

en: _Move
fr: _Déplacer

en: Cancel _Drag
fr: Annuler le _déplacement

en: Could not update object
fr: Impossible de mettre à jour l'objet.

en: <b>%d</b> Attachment | <b>%d</b> Attachments
fr[0]: <b>%d</b> fichier attaché
fr[1]: <b>%d</b> fichiers attachés

en: _Attachment Bar (drop attachments here)
fr: Barre des pièces _jointes (déposer les pièces jointes ici)

en: Edit Appointment
fr: Éditer le rendez-vous

en: Meeting - %s
fr: Réunion - %s

en: Appointment - %s
fr: Rendez-vous - %s

en: Assigned Task - %s
fr: Tâche assignée - %s

en: Task - %s
fr: Tâche - %s

en: Journal entry - %s
fr: Entrée de journal - %s

en: No summary
fr: Aucun résumé

en: Changes made to this item may be discarded if an update arrives
fr: Les changements apportés à cet élément peuvent être annulés en cas de réception d'une mise à jour.

en: Unable to use current version!
fr: Impossible d'utiliser la version courante !

en: Could not open source
fr: Impossible d'ouvrir la source

en: Could not open destination
fr: Impossible d'ouvrir la destination

en: Destination is read only
fr: La destination est en lecture seule

en: The event could not be deleted due to a corba error
fr: Impossible de supprimer l'événement à cause d'une erreur CORBA.

en: The task could not be deleted due to a corba error
fr: Impossible de supprimer la tâche à cause d'une erreur CORBA.

en: The journal entry could not be deleted due to a corba error
fr: Impossible de supprimer l'entrée de journal à cause d'une erreur CORBA.

en: The item could not be deleted due to a corba error
fr: Impossible de supprimer l'élément à cause d'une erreur CORBA.

en: The event could not be deleted because permission was denied
fr: Impossible de supprimer l'événement à cause de permissions insuffisantes.

en: The task could not be deleted because permission was denied
fr: Impossible de supprimer la tâche à cause de permissions insuffisantes.

en: The journal entry could not be deleted because permission was denied
fr: Impossible de supprimer l'entrée de journal à cause de permissions insuffisantes.

en: The item could not be deleted because permission was denied
fr: Impossible de supprimer l'élément à cause de permissions insuffisantes.

en: The event could not be deleted due to an error
fr: Impossible de supprimer l'événement à cause d'une erreur

en: The task could not be deleted due to an error
fr: Impossible de supprimer la tâche à cause d'une erreur

en: The journal entry could not be deleted due to an error
fr: Impossible de supprimer l'entrée de journal à cause d'une erreur

en: The item could not be deleted due to an error
fr: Impossible de supprimer l'élément à cause d'une erreur

en: Delegate To:
fr: Déléguer à :

en: Enter Delegate
fr: Saisissez un délégué

en: Appointment
fr: Rendez-vous

en: Recurrence
fr: Récurrence

en: Scheduling
fr: Planification

en: Delegatees
fr: Délégués

en: Attendees
fr: Participants

en: Event with no start date
fr: Évènement sans date de début

en: Event with no end date
fr: Évènement sans date de fin

en: Start date is wrong
fr: La date de début est erronée.

en: End date is wrong
fr: La date de fin est erronée.

en: Start time is wrong
fr: L'heure de début est erronée.

en: End time is wrong
fr: L'heure de fin est erronée.

en: Unable to open the calendar '%s'.
fr: Impossible d'ouvrir le calendrier « %s ».

en: %d day before appointment | %d days before appointment
fr[0]: %d jour avant le rendez-vous
fr[1]: %d jours avant le rendez-vous

en: %d hour before appointment | %d hours before appointment
fr[0]: %d heure avant le rendez-vous
fr[1]: %d heures avant le rendez-vous

en: %d minute before appointement | %d minutes before appointment
fr[0]: %d minute avant le rendez-vous
fr[1]: %d minutes avant le rendez-vous

en: 1 day before appointment
fr: 1 jour avant le rendez-vous

en: 1 hour before appointment
fr: 1 heure avant le rendez-vous

en: 15 minutes before appointment
fr: 15 minutes avant le rendez-vous

en: <b>Basics</b>
fr: <b>Bases</b>

en: <b>Date and Time</b>
fr: <b>Date et Heure</b>

en: <b>Send Options</b>
fr: <b>Options d'envoi</b>

en: A_ll day event
fr: _Toute la journée

en: Ad_vanced send options
fr: Options a_vancées d'envoi

en: C_ustomize...
fr: _Personnaliser...

en: Ca_tegories...
fr: Ca_tégories...

en: Cale_ndar:
fr: Cale_ndrier :

en: Classi_fication:
fr: Classi_fication :

en: Confidential
fr: Confidentiel

en: Event Description
fr: Description de l'événement :

en: Locat_ion:
fr: L_ieu :

en: Private
fr: Privé

en: Show time as _busy
fr: Afficher le temps comme _occupé

en: Su_mmary:
fr: Résu_mé :

en: This appointment has customized alarms
fr: Ce rendez-vous a des alarmes personnalisées

en: _Alarm
fr: _Alarme

en: _Description:
fr: _Description :

en: _End time:
fr: Heure de _fin :

en: _Start time:
fr: Heure de _début :

en: <b>Dele_gatees</b>
fr: <b>_Délégués</b>

en: <b>From:</b>
fr: <b>De :</b>

note: an empty string is the same as 'None' Put the "None" and "UTC" entries at the top of the combo's list. When "None" is selected we want the field to be cleared. Note that we don't show this here, since by default a 'None' date is not permitted.
en: None
fr: Aucune

en: The organizer selected no longer has an account.
fr: L'organisateur sélectionné n'a plus de compte.

en: An organizer is required.
fr: Un organisateur est nécessaire.

en: At least one attendee is required.
fr: Au moins un participant est nécessaire.

en: _Delegate To...
fr: _Déléguer à...

en: Attendee
fr: Participant

en: Click here to add an attendee
fr: Cliquez ici pour ajouter un participant.

en: Common Name
fr: Nom courant

en: Delegated From
fr: Délégué par

en: Delegated To
fr: Délégué à

en: Language
fr: Langue

en: Member
fr: Membre

en: RSVP
fr: Réponse S.V.P

en: Status
fr: État

en: <b>Att_endees</b>
fr: <b>_Participants</b>

en: C_hange Organizer
fr: _Changer l'organisateur

en: Or_ganizer:
fr: Or_ganisateur :

en: Organizer
fr: Organisateur

en: Organizer:
fr: Organisateur :

en: <b>Calendar options</b>
fr: <b>Options du calendrier</b>

en: Add New Calendar
fr: Ajouter nouveau calendrier

en: Calendar Group
fr: Groupe de calendrier

en: Calendar Location
fr: Emplacement du calendrier

en: Calendar Name
fr: Nom du calendrier

en: <b>Task List Options</b>
fr: <b>Options de la liste de tâches</b>

en: Add New Task List
fr: Ajouter nouvelle liste des tâches

en: Task List Group
fr: Groupe de listes des tâches

en: Task List Name
fr: Nom de la liste des tâches

en: You are modifying a recurring event, what would you like to modify?
fr: Vous êtes en train de modifier un événement récurrent. Que souhaitez-vous modifier ?

en: You are delegating a recurring event, what would like to delegate?
fr: Vous êtes en train de déléguer un événement récurrent. Que souhaitez-vous déléguer ?

en: You are modifying a recurring task, what would you like to modify?
fr: Vous êtes en train de modifier une tâche récurrente. Que souhaitez-vous modifier ?

en: You are modifying a recurring journal entry, what would you like to modify?
fr: Vous êtes en train de modifier une entrée de journal récurrente. Que souhaitez-vous modifier ?

en: This Instance Only
fr: Seulement cette occurrence

en: This and Prior Instances
fr: Cette instance et les plus prioritaires

en: This and Future Instances
fr: Cette instances et les instances futures

en: All Instances
fr: Toutes les occurrences

en: This appointment contains recurrences that Evolution cannot edit.
fr: Ce rendez-vous contient des récurrences qu'Evolution ne peut éditer.

en: Recurrence date is invalid
fr: La date de la récurrence est non valide

en: on
fr: le

en: first
fr: premier

en: second
fr: seconde

en: third
fr: troisième

en: fourth
fr: quatrième

en: last
fr: dernier

en: Other Date
fr: Autre date

en: day
fr: jour

en: on the
fr: le

en: Date/Time
fr: Date/Heure

en: <b>Preview</b>
fr: <b>Aperçu</b>

en: <b>Recurrence</b>
fr: <b>Récurrence</b>

en: Every
fr: Tou(te)s les

en: This appointment rec_urs
fr: Ce rendez-vous est réc_urrent

en: for
fr: pour

en: forever
fr: pour toujours

en: month(s)
fr: mois

en: until
fr: jusqu'à

en: week(s)
fr: semaine(s)

en: year(s)
fr: année(s)

en: Completed date is wrong
fr: La date d'achèvement est erronée.

en: Web Page
fr: Page Web

en: <span weight="bold">Miscellaneous</span>
fr: <span weight="bold">Divers</span>

en: <span weight="bold">Status</span>
fr: <span weight="bold">État</span>

note: Pass TRUE as is_utc, so it gets converted to the current timezone.
en: Completed
fr: Achevée

en: High
fr: Haute

en: In Progress
fr: En cours

en: Low
fr: Basse

en: Not Started
fr: Non démarrée

en: P_ercent complete:
fr: Pourcentage _effectué :

en: Undefined
fr: Indéfinie

en: _Date completed:
fr: _Date d'achèvement :

en: _Priority:
fr: _Priorité :

en: _Status:
fr: _État :

en: _Web Page:
fr: Page _Web :

en: Task
fr: Tâche

en: Assignment
fr: Tâche

en: Due date is wrong
fr: La date d'échéance est erronée.

en: Unable to open tasks in '%s'.
fr: Impossible d'ouvrir les tâches dans '%s'.

en: D_escription:
fr: D_escription :

en: Sta_rt date:
fr: Date de _début :

en: Task Description
fr: Description de la tâche

en: _Due date:
fr: _Date d'échéance :

en: _Group:
fr: _Groupe :

en: <b>Free/Busy C_alendars</b>
fr: <b>C_alendriers Libre/Occupé</b>

en: <b>Publishing Frequency</b>
fr: <b>Fréquence de publication</b>

en: <b>Publishing _Location</b>
fr: <b>Emplacement de _publication</b>

en: Free/Busy Publishing Settings
fr: Paramètres de la publication Libre/Occupé

en: _Daily
fr: _Journalière

en: _Manual
fr: _Manuel

en: _Password:
fr: _Mot de passe :

en: _Remember password
fr: Mémo_riser le mot de passe

en: _Username:
fr: Nom d'_utilisateur :

en: _Weekly
fr: _Hebdomadaire

en: %d day | %d days
fr[0]: %d jour
fr[1]: %d jours

en: %d week | %d weeks
fr[0]: %d semaine
fr[1]: %d semaines

en: %d hour | %d hours
fr[0]: %d heure
fr[1]: %d heures

en: %d second | %d seconds
fr[0]: %d seconde
fr[1]: %d secondes

en: Unknown action to be performed
fr: Action inconnue à exécuter

note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s before the start of the appointment
fr: %s %s avant le début du rendez-vous

note: Translator: The first %s refers to the base, which would be actions like * "Play a Sound". Second %s refers to the duration string e.g:"15 minutes"
en: %s %s after the start of the appointment
fr: %s %s après le début du rendez-vous

note: Translator: The %s refers to the base, which would be actions like * "Play a sound"
en: %s at the start of the appointment
fr: %s au début du rendez-vous

en: %s %s before the end of the appointment
fr: %s %s avant la fin du rendez-vous

en: %s %s after the end of the appointment
fr: %s %s après la fin du rendez-vous

en: %s at the end of the appointment
fr: %s à la fin du rendez-vous

en: %s at %s
fr: %s à %s

en: %s for an unknown trigger type
fr: %s pour un type d'activation inconnu

en: Click to open %s
fr: Cliquez pour ouvrir %s

en: Untitled
fr: Sans titre

en: Summary:
fr: Résumé :

en: Start Date:
fr: Date de début :

en: Due Date:
fr: Date d'échéance :

note: write status Status
en: Status:
fr: État :

en: Priority:
fr: Priorité :

en: Web Page:
fr: Page Web :

en: End Date
fr: Date de fin

en: Start Date
fr: Date de début

en: Summary
fr: Résumé

en: Free
fr: Libre

en: Busy
fr: Occupé

en: The geographical position must be entered in the format: 
    
    45.436845,125.862501
fr: La position géographique doit être entrée dans le format :
    
    45.436845,125.862501

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

note: This is the default filename used for temporary file creation
en: Unknown
fr: Inconnu

en: Recurring
fr: Récurrent

en: Assigned
fr: Attribué

en: Task Table
fr: Tableau des tâches

en: Deleting selected objects
fr: Supprimer les objets sélectionnés

en: Updating objects
fr: Mise à jour des objets

en: Save as...
fr: Enregistrer sous...

en: Open _Web Page
fr: Ouvrir le _site internet

en: _Save As...
fr: Enregistrer _sous...

en: _Print...
fr: _Imprimer...

en: C_ut
fr: Co_uper

en: _Paste
fr: C_oller

en: _Assign Task
fr: _Assigner une tâche

en: _Forward as iCalendar
fr: _Faire suivre comme iCalendar

en: _Mark as Complete
fr: _Marquer comme terminé

en: _Mark Selected Tasks as Complete
fr: _Marquer les tâches sélectionnées comme terminées

note: FIXME: need to disable for undeletable folders
en: _Delete
fr: _Supprimer

en: _Delete Selected Tasks
fr: _Supprimer les tâches sélectionnées

en: Click to add a task
fr: Cliquez ici pour ajouter une tâche

en: % Complete
fr: % Fait

en: Complete
fr: Terminé

en: Completion date
fr: Date d'achèvement

en: Due date
fr: Date d'échéance

en: Priority
fr: Priorité

en: Start date
fr: Date de début

en: Task sort
fr: Tri par tâche

en: Moving items
fr: Déplacement d'éléments

en: Copying items
fr: Copie d'éléments

en: New _Appointment...
fr: Nouveau _rendez-vous...

en: New All Day _Event
fr: Nouvel événement journée _entière

en: New Task
fr: Nouvelle tâche

note: FIXME: hook in this somehow
en: Current View
fr: Vue courante

en: Select _Today
fr: Sélectionner au_jourd'hui

en: _Select Date...
fr: _Sélectionner une date...

note: TODO: Why is this in a context menu when it applies globally?
en: _Publish Free/Busy Information
fr: _Publier l'information Libre/Occupé

en: Cop_y to Calendar...
fr: _Copier vers le calendrier...

en: Mo_ve to Calendar...
fr: Déplacer _vers le calendrier...

en: _Delegate Meeting...
fr: Déléguer une _réunion...

en: _Schedule Meeting...
fr: Planifier une _réunion...

en: _Forward as iCalendar...
fr: _Faire suivre comme iCalendar...

en: Make this Occurrence _Movable
fr: Rendre cette occurrence _déplaçable

en: Delete this _Occurrence
fr: Supprimer cette _occurrence

en: Delete _All Occurrences
fr: Supprimer _toutes les occurrences

note: strftime format of a weekday, a date and a time, 24-hour. strptime format of a weekday, a date and a time, in 24-hour format. strftime format of a weekday, a date and a time, in 24-hour format.
en: %a %m/%d/%Y %H:%M:%S
fr: %a %d/%m/%Y %H:%M:%S

note: strftime format of a weekday, a date and a time, 12-hour. strptime format of a weekday, a date and a time, in 12-hour format. strftime format of a weekday, a date and a time, in 12-hour format.
en: %a %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
fr: %a %d/%m/%Y %I:%M:%S %p

en: The date must be entered in the format: 
    
    %s
fr: La date doit être entrée dans le format :
    
    %s

en: %02i minute divisions
fr: %02i divisions par minute

en: Yes. (Complex Recurrence)
fr: Oui. (Récurrence complexe)

en: Every day | Every %d days
fr[0]: Tous les jours
fr[1]: Tous les %d jours

en: Every week | Every %d weeks
fr[0]: Toutes les semaines
fr[1]: Toutes les %d semaines

en: Every week on  | Every %d weeks on
fr[0]: Toutes les semaines le
fr[1]: Toutes les %d semaines le

en:  and
fr:  et

en: The %s day of
fr: Le %s jour de

en: The %s %s of
fr: Le %s %s de

en: every month | every %d months
fr[0]: tous les mois
fr[1]: tous les %d mois

en: Every year | Every %d years
fr[0]: Tous les ans
fr[1]: Tous les %d ans

en: a total of %d time |  a total of %d times
fr[0]:  un total de %d fois
fr[1]:  un total de %d fois

en: , ending on
fr: , finissant le

en: Starts
fr: Débuts

en: Ends
fr: Fins

en: Due
fr: Échéance

en: iCalendar Information
fr: Information iCalendar

note: Title
en: iCalendar Error
fr: Erreur iCalendar

en: An unknown person
fr: Une personne inconnue

note: Describe what the user can do
en: <br> Please review the following information, and then select an action from the menu below.
fr: <br> Veuillez vérifier les informations suivantes puis sélectionner une action
    du menu ci-dessous.

en: Accepted
fr: Accepté

en: Tentatively Accepted
fr: Accepté provisoirement

en: Declined
fr: Refusé

en: The meeting has been cancelled, however it could not be found in your calendars
fr: La réunion a été annulée mais ne peut être trouvée dans vos calendriers

en: The task has been cancelled, however it could not be found in your task lists
fr: La tâche a été annulée mais ne peut être trouvée dans vos listes de tâches

en: <b>%s</b> has published meeting information.
fr: <b>%s</b> a publié les informations de la réunion.

en: Meeting Information
fr: Informations de la réunion

en: <b>%s</b> requests the presence of %s at a meeting.
fr: <b>%s</b> demande la présence de %s à ce rendez-vous.

en: <b>%s</b> requests your presence at a meeting.
fr: <b>%s</b> demande votre présence à cette réunion.

en: Meeting Proposal
fr: Proposition de réunion

note: FIXME Whats going on here?
en: <b>%s</b> wishes to add to an existing meeting.
fr: <b>%s</b> souhaite être intégré à une réunion existante.

en: Meeting Update
fr: Mise à jour de la réunion

en: <b>%s</b> wishes to receive the latest meeting information.
fr: <b>%s</b> souhaite recevoir les informations de la dernière réunion.

en: Meeting Update Request
fr: Demande de mise à jour de la réunion

en: <b>%s</b> has replied to a meeting request.
fr: <b>%s</b> a répondu à une demande de réunion.

en: Meeting Reply
fr: Réponse à une réunion

en: <b>%s</b> has cancelled a meeting.
fr: <b>%s</b> a annulé une réunion.

en: Meeting Cancellation
fr: Annulation de réunion

en: <b>%s</b> has sent an unintelligible message.
fr: <b>%s</b> a envoyé un message incompréhensible.

en: Bad Meeting Message
fr: Mauvais message de réunion

en: <b>%s</b> has published task information.
fr: <b>%s</b> a publié les informations de la tâche.

en: Task Information
fr: Informations de la tâche

en: <b>%s</b> requests %s to perform a task.
fr: <b>%s</b> demande à %s d'exécuter une tâche.

en: <b>%s</b> requests you perform a task.
fr: <b>%s</b> vous demande d'exécuter une tâche.

en: Task Proposal
fr: Tâche proposée

note: FIXME Whats going on here?
en: <b>%s</b> wishes to add to an existing task.
fr: <b>%s</b> souhaite être intégré à une tâche existante.

en: Task Update
fr: Mise à jour de tâche

en: <b>%s</b> wishes to receive the latest task information.
fr: <b>%s</b> souhaite recevoir les informations de la dernière tâche.

en: Task Update Request
fr: Demande de mise à jour de tâche

en: <b>%s</b> has replied to a task assignment.
fr: <b>%s</b> a répondu à une assignation de tâche.

en: Task Reply
fr: Réponse à une tâche

en: <b>%s</b> has cancelled a task.
fr: <b>%s</b> a annulé une tâche.

en: Task Cancellation
fr: Annulation de tâche

en: Bad Task Message
fr: Mauvais message de tâche

en: <b>%s</b> has published free/busy information.
fr: <b>%s</b> a publié une information Libre/Occupé.

en: Free/Busy Information
fr: Information Libre/Occupé

en: <b>%s</b> requests your free/busy information.
fr: <b>%s</b> demande votre information Libre/Occupé.

en: Free/Busy Request
fr: Demande Libre/Occupé

en: <b>%s</b> has replied to a free/busy request.
fr: <b>%s</b> a répondu à une demande Libre/Occupé.

en: Free/Busy Reply
fr: Réponse Libre/Occupé

en: Bad Free/Busy Message
fr: Mauvais message Libre/Occupé

en: The message does not appear to be properly formed
fr: Le message ne semble pas être correctement rempli.

en: The message contains only unsupported requests.
fr: Le message ne contient que des requêtes non supportées.

en: The attachment does not contain a valid calendar message
fr: La pièce jointe ne contient pas d'information de calendrier valide.

en: The attachment has no viewable calendar items
fr: La pièce jointe ne contient pas d'information de calendrier visualisable.

en: Update complete
fr: Mise à jour terminée

en: Object is invalid and cannot be updated
fr: L'objet n'est pas valide et ne peut être mis à jour

en: This response is not from a current attendee.  Add as an attendee?
fr: Cette réponse ne provient pas d'un participant. L'ajouter comme participant ?

en: Attendee status could not be updated because of an invalid status!
fr: Le statut du participant n'a pas pu être mis à jour à cause d'un statut non valide !

en: Attendee status updated
fr: Statut du participant mis à jour

en: Attendee status can not be updated because the item no longer exists
fr: Le statut du participant ne peut être mis à jour car l'entrée n'existe plus

en: Removal Complete
fr: Effacement Terminé

en: Item sent!
fr: Élément envoyé !

en: The item could not be sent!
fr: Impossible d'envoyer l'élément !

en: Choose an action:
fr: Sélectionner une action :

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Accept
fr: Accepter

en: Tentatively accept
fr: Accepter provisoirement

en: Decline
fr: Refuser

en: Send Free/Busy Information
fr: Envoyer l'information Libre/Occupé

en: Update respondent status
fr: Mettre à jour le statut de l'interlocuteur

en: Send Latest Information
fr: Envoyer les dernières informations

en: Cancel
fr: Annuler

en: --to--
fr: --à--

en: Calendar Message
fr: Message du calendrier

en: Date:
fr: Date :

en: Loading Calendar
fr: Chargement du calendrier

en: Loading calendar...
fr: Chargement du calendrier

en: Server Message:
fr: Message du serveur :

en: date-end
fr: date de fin

en: date-start
fr: date de début

en: Chair Persons
fr: Présidents

en: Required Participants
fr: Participants attendus

en: Optional Participants
fr: Participants optionnels

en: Resources
fr: Ressources

en: Individual
fr: Individuel

en: Group
fr: Groupe

en: Resource
fr: Ressource

en: Room
fr: Salle

en: Chair
fr: Président

en: Required Participant
fr: Participant attendu

en: Optional Participant
fr: Participant optionnel

en: Non-Participant
fr: Non participant

en: Needs Action
fr: Nécessite une action.

en: Tentative
fr: Provisoire

en: Delegated
fr: Délégué

en: In Process
fr: En cours

note: This is a strftime() format string %A = full weekday name, %B = full month name, %d = month day, %Y = full year.
en: %A, %B %d, %Y
fr: %A %d %B %Y

note: This is a strftime() format string %a = abbreviated weekday name, %m = month number, %d = month day, %Y = full year. This is a strftime() format string %a = abbreviated weekday name, %m = month number, %d = month day, %Y = full year. strptime format of a weekday and a date. strftime format of a week
en: %a %m/%d/%Y
fr: %a %d/%m/%Y

note: This is a strftime() format string %m = month number, %d = month day, %Y = full year. strptime format of a weekday and a date. This is the preferred date format for the locale. This is a strftime() format for a short date. %m = month, %d = day of month, %Y = year (all digits).
en: %m/%d/%Y
fr: %d/%m/%Y

en: Out of Office
fr: Absent du bureau

en: No Information
fr: Aucune information

en: Show _only working hours
fr: Afficher _seulement les heures de travail

en: Show _zoomed out
fr: Afficher _Zoomé arrière

en: _Update free/busy
fr: _Mettre à jour Libre/Occupé

en: _Autopick
fr: _Choix automatique

en: _All people and resources
fr: _Toutes les personnes et ressources

en: All _people and one resource
fr: Toutes les _personnes et une ressource

en: _Required people
fr: Personnes atte_ndues

en: Required people and _one resource
fr: Personnes attendues et _une ressource

en: Enter the password for %s
fr: Saisissez le mot de passe pour %s

en: Error on %s:
     %s
fr: Erreur sur %s :
     %s

en: Loading tasks
fr: Chargement des tâches

en: Opening tasks at %s
fr: Ouverture des tâches à %s

en: Completing tasks...
fr: Achèvement des tâches...

en: Deleting selected objects...
fr: Suppression des objets sélectionnés...

en: Expunging
fr: Nettoyage

en: Timezone Button
fr: Bouton du fuseau horaire

en: Updating query
fr: Mise à jour des objets

note: bonobo displays this string so it must be in locale
en: Custom View
fr: Vue personnalisée

en: Save Custom View
fr: Enregistrer la vue personnalisée

en: Define Views...
fr: Définir les vues...

en: Loading appointments at %s
fr: Chargement des rendez-vous à %s

en: Loading tasks at %s
fr: Chargement des tâches à %s

en: Opening %s
fr: Ouverture de %s

en: Purging
fr: Purger

en: April
fr: Avril

en: August
fr: Août

en: December
fr: Décembre

en: February
fr: Février

en: January
fr: Janvier

en: July
fr: Juillet

en: June
fr: Juin

en: March
fr: Mars

en: May
fr: Mai

en: November
fr: Novembre

en: October
fr: Octobre

en: Select Date
fr: Sélectionner une date

en: September
fr: Septembre

en: _Select Today
fr: _Sélectionner aujourd'hui

en: An organizer must be set.
fr: Un organiseur doit être configuré.

en: At least one attendee is necessary
fr: Au moins un participant est nécessaire.

en: Event information
fr: Informations de l'événement

en: Task information
fr: Informations de la tâche

en: Journal information
fr: Informations du journal

en: Free/Busy information
fr: Information Libre/Occupé

en: Calendar information
fr: Informations du calendrier

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Counter-proposal
fr: Contre-proposition

en: Free/Busy information (%s to %s)
fr: Information Libre/Occupé (%s à %s)

en: iCalendar information
fr: Information iCalendar

en: You must be an attendee of the event.
fr: Vous devez être inscrit comme participant à l'événement.

en: The location and hierarchy of the Evolution task folders has changed since Evolution 1.x.
    
    Please be patient while Evolution migrates your folders...
fr: L'emplacement et la hiérarchie des dossiers des tâches ont changés depuis Evolution 1.x.
    
    Veuillez patienter pendant qu'Evolution migre vos dossiers...

en: The location and hierarchy of the Evolution calendar folders has changed since Evolution 1.x.
    
    Please be patient while Evolution migrates your folders...
fr: L'emplacement et la hiérarchie des dossiers des calendriers ont changés depuis Evolution 1.x.
    
    Veuillez patienter pendant qu'Evolution migre vos dossiers...

note: FIXME: set proper domain/code
en: Unable to migrate old settings from evolution/config.xmldb
fr: Impossible de migrer les anciens paramètres à partir de evolution/config.xmldb

note: FIXME: domain/code
en: Unable to migrate calendar `%s'
fr: Impossible de migrer le calendrier « %s »

note: FIXME: domain/code
en: Unable to migrate tasks `%s'
fr: Impossible de migrer les tâches dans '%s'

en: 1st
fr: 1

en: 2nd
fr: 2

en: 3rd
fr: 3

en: 4th
fr: 4

en: 5th
fr: 5

en: 6th
fr: 6

en: 7th
fr: 7

en: 8th
fr: 8

en: 9th
fr: 9

en: 10th
fr: 10

en: 11th
fr: 11

en: 12th
fr: 12

en: 13th
fr: 13

en: 14th
fr: 14

en: 15th
fr: 15

en: 16th
fr: 16

en: 17th
fr: 17

en: 18th
fr: 18

en: 19th
fr: 19

en: 20th
fr: 20

en: 21st
fr: 21

en: 22nd
fr: 22

en: 23rd
fr: 23

en: 24th
fr: 24

en: 25th
fr: 25

en: 26th
fr: 26

en: 27th
fr: 27

en: 28th
fr: 28

en: 29th
fr: 29

en: 30th
fr: 30

en: 31st
fr: 31

en: Su
fr: Di

en: Mo
fr: Lu

en: Tu
fr: Ma

en: We
fr: Me

en: Th
fr: Je

en: Fr
fr: Ve

note: Day
en: Selected day (%a %b %d %Y)
fr: Jour sélectionné (%a %d %b %Y)

en: %a %b %d
fr: %a %d %b

en: %a %b %d %Y
fr: %a %d %b %Y

en: Selected week (%s - %s)
fr: Semaine sélectionnée (%s - %s)

note: Month
en: Selected month (%b %Y)
fr: Mois sélectionné (%b %Y)

note: Year
en: Selected year (%Y)
fr: Année sélectionnée (%Y)

en: Summary: %s
fr: Résumé : %s

en: Location: %s
fr: Lieu : %s

en: Status: %s
fr: État : %s

en: Priority: %s
fr: Priorité : %s

en: Percent Complete: %i
fr: Pourcentage effectué : %i

en: URL: %s
fr: URL : %s

en: Categories: %s
fr: Catégories : %s

en: Contacts:
fr: Contacts :

en: Print Preview
fr: Aperçu avant impression

en: Print Item
fr: Imprimer l'élément

en: New Task List
fr: Nouvelle liste de tâches

en: %d task | %d tasks
fr[0]: %d tâche
fr[1]: %d tâches

en: , %d selected | , %d selected
fr[0]: , %d sélectionné
fr[1]: , %d sélectionnés

en: Failed upgrading tasks.
fr: La mise à jour des tâches a échoué.

en: Unable to open the task list '%s' for creating events and meetings
fr: Impossible d'ouvrir la liste de tâches « %s » pour créer des événements et des réunions

en: There is no calendar available for creating tasks
fr: Il n'y a pas de calendrier disponible pour créer des tâches

en: Task Source Selector
fr: Sélecteur de source de tâche

en: New task
fr: Nouvelle tâche

en: _Task
fr: _Tâche

en: Create a new task
fr: Créer une nouvelle tâche

en: New assigned task
fr: Tâche nouvellement assignée

en: Assigne_d Task
fr: _Assigner une tâche

en: Create a new assigned task
fr: Créer une tâche nouvellement assignée

en: New task list
fr: Nouvelle liste des tâches

en: Task l_ist
fr: _Liste de tâches

en: Create a new task list
fr: Créer une nouvelle liste des tâches

en: This operation will permanently erase all tasks marked as completed. If you continue, you will not be able to recover these tasks.
    
    Really erase these tasks?
fr: Cette opération va définitivement effacer toutes les tâches marquées comme terminées. Si vous continuez, vous ne pourrez plus récupérer ces tâches.
    
    Voulez-vous vraiment effacer les tâches ?

en: Do not ask me again.
fr: Ne plus me demander.

en: Print Tasks
fr: Imprimer les tâches

note: The first letter of each day of the week starting with Sunday
en: SMTWTFS
fr: DLMMJVS

en: Appointments and Meetings
fr: Rendez-vous et réunions

en: Opening calendar
fr: Ouverture du calendrier

en: iCalendar files (.ics)
fr: Fichiers iCalendar (.ics)

en: Evolution iCalendar importer
fr: Assistant d'importation iCalendar d'Evolution

en: Reminder!!
fr: Rappel !!

en: vCalendar files (.vcf)
fr: Fichiers vCalendar (.vcf)

en: Evolution vCalendar importer
fr: Assistant d'importation vCalendar d'Evolution

en: Calendar Events
fr: Événements du calendrier

en: Evolution Calendar intelligent importer
fr: Assistant d'importation intelligent du calendrier d'Evolution

note: * These are the timezone names from the Olson timezone data. * We only place them here so gettext picks them up for translation. * Don't include in any C files.
en: Africa/Abidjan
fr: Afrique/Abidjan

en: Africa/Accra
fr: Afrique/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
fr: Afrique/Addis_Ababa

en: Africa/Algiers
fr: Afrique/Alger

en: Africa/Asmera
fr: Afrique/Asmera

en: Africa/Bamako
fr: Afrique/Bamako

en: Africa/Bangui
fr: Afrique/Bangui

en: Africa/Banjul
fr: Afrique/Banjul

en: Africa/Bissau
fr: Afrique/Bissau

en: Africa/Blantyre
fr: Afrique/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
fr: Afrique/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
fr: Afrique/Bujumbura

en: Africa/Cairo
fr: Afrique/Cairo

en: Africa/Casablanca
fr: Afrique/Casablanca

en: Africa/Ceuta
fr: Afrique/Ceuta

en: Africa/Conakry
fr: Afrique/Conakry

en: Africa/Dakar
fr: Afrique/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
fr: Afrique/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
fr: Afrique/Djibouti

en: Africa/Douala
fr: Afrique/Douala

en: Africa/El_Aaiun
fr: Afrique/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
fr: Afrique/Freetown

en: Africa/Gaborone
fr: Afrique/Gaborone

en: Africa/Harare
fr: Afrique/Harare

en: Africa/Johannesburg
fr: Afrique/Johannesburg

en: Africa/Kampala
fr: Afrique/Kampala

en: Africa/Khartoum
fr: Afrique/Khartoum

en: Africa/Kigali
fr: Afrique/Kigali

en: Africa/Kinshasa
fr: Afrique/Kinshasa

en: Africa/Lagos
fr: Afrique/Lagos

en: Africa/Libreville
fr: Afrique/Libreville

en: Africa/Lome
fr: Afrique/Lome

en: Africa/Luanda
fr: Afrique/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
fr: Afrique/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
fr: Afrique/Lusaka

en: Africa/Malabo
fr: Afrique/Malabo

en: Africa/Maputo
fr: Afrique/Maputo

en: Africa/Maseru
fr: Afrique/Maseru

en: Africa/Mbabane
fr: Afrique/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
fr: Afrique/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
fr: Afrique/Monrovia

en: Africa/Nairobi
fr: Afrique/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
fr: Afrique/Ndjamena

en: Africa/Niamey
fr: Afrique/Niamey

en: Africa/Nouakchott
fr: Afrique/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
fr: Afrique/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
fr: Afrique/Porto-Novo

en: Africa/Sao_Tome
fr: Afrique/Sao_Tome

en: Africa/Timbuktu
fr: Afrique/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
fr: Afrique/Tripoli

en: Africa/Tunis
fr: Afrique/Tunis

en: Africa/Windhoek
fr: Afrique/Windhoek

en: America/Adak
fr: Amérique/Adak

en: America/Anchorage
fr: Amérique/Anchorage

en: America/Anguilla
fr: Amérique/Anguilla

en: America/Antigua
fr: Amérique/Antigua

en: America/Araguaina
fr: Amérique/Araguaina

en: America/Aruba
fr: Amérique/Aruba

en: America/Asuncion
fr: Amérique/Asuncion

en: America/Barbados
fr: Amérique/Barbade

en: America/Belem
fr: Amérique/Belem

en: America/Belize
fr: Amérique/Belize

en: America/Boa_Vista
fr: Amérique/Boa_Vista

en: America/Bogota
fr: Amerique/Bogota

en: America/Boise
fr: Amérique/Boise

en: America/Buenos_Aires
fr: Amérique/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
fr: Amérique/Cambridge_Bay

en: America/Cancun
fr: Amérique/Cancun

en: America/Caracas
fr: Amérique/Caracas

en: America/Catamarca
fr: Amérique/Catamarca

en: America/Cayenne
fr: Amérique/Cayenne

en: America/Cayman
fr: Amérique/Cayman

en: America/Chicago
fr: Amérique/Chicago

en: America/Chihuahua
fr: Amérique/Chihuahua

en: America/Cordoba
fr: Amérique/Cordoba

en: America/Costa_Rica
fr: Amérique/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
fr: Amérique/Cuiaba

en: America/Curacao
fr: Amérique/Curacao

en: America/Danmarkshavn
fr: Amérique/Danmarkshavn

en: America/Dawson
fr: Amérique/Dawson

en: America/Dawson_Creek
fr: Amérique/Dawson_Creek

en: America/Denver
fr: Amérique/Denver

en: America/Detroit
fr: Amérique/Detroit

en: America/Dominica
fr: Amérique/Dominica

en: America/Edmonton
fr: Amérique/Edmonton

en: America/Eirunepe
fr: Amérique/Eirunepe

en: America/El_Salvador
fr: Amérique/El_Salvador

en: America/Fortaleza
fr: Amérique/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
fr: Amérique/Glace_Bay

en: America/Godthab
fr: Amérique/Godthab

en: America/Goose_Bay
fr: Amérique/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
fr: Amérique/Grand_Turk

en: America/Grenada
fr: Amérique/Grenade

en: America/Guadeloupe
fr: Amérique/Guadeloupe

en: America/Guatemala
fr: Amérique/Guatemala

en: America/Guayaquil
fr: Amérique/Guayaquil

en: America/Guyana
fr: Amérique/Guyane

en: America/Halifax
fr: Amérique/Halifax

en: America/Havana
fr: Amérique/Havana

en: America/Hermosillo
fr: Amérique/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
fr: Amérique/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
fr: Amérique/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
fr: Amérique/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
fr: Amérique/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
fr: Amérique/Indianapolis

en: America/Inuvik
fr: Amérique/Inuvik

en: America/Iqaluit
fr: Amérique/Iqaluit

en: America/Jamaica
fr: Amérique/Jamaica

en: America/Jujuy
fr: Amérique/Jujuy

en: America/Juneau
fr: Amérique/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
fr: Amérique/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
fr: Amérique/Kentucky/Monticello

en: America/La_Paz
fr: Amérique/La_Paz

en: America/Lima
fr: Amérique/Lima

en: America/Los_Angeles
fr: Amérique/Los_Angeles

en: America/Louisville
fr: Amérique/Louisville

en: America/Maceio
fr: Amérique/Maceio

en: America/Managua
fr: Amérique/Managua

en: America/Manaus
fr: Amérique/Manaus

en: America/Martinique
fr: Amérique/Martinique

en: America/Mazatlan
fr: Amérique/Mazatlan

en: America/Mendoza
fr: Amérique/Mendoza

en: America/Menominee
fr: Amérique/Menominee

en: America/Merida
fr: Amérique/Merida

en: America/Mexico_City
fr: Amérique/Mexico_City

en: America/Miquelon
fr: Amérique/Miquelon

en: America/Monterrey
fr: Amérique/Monterrey

en: America/Montevideo
fr: Amérique/Montevideo

en: America/Montreal
fr: Amérique/Montreal

en: America/Montserrat
fr: Amérique/Montserrat

en: America/Nassau
fr: Amérique/Nassau

en: America/New_York
fr: Amérique/New_York

en: America/Nipigon
fr: Amérique/Nipigon

en: America/Nome
fr: Amérique/Nome

en: America/Noronha
fr: Amérique/Noronha

en: America/North_Dakota/Center
fr: Amérique/North_Dakota/Center

en: America/Panama
fr: Amérique/Panama

en: America/Pangnirtung
fr: Amérique/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
fr: Amérique/Paramaribo

en: America/Phoenix
fr: Amérique/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
fr: Amérique/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
fr: Amérique/Port_of_Spain

en: America/Porto_Velho
fr: Amérique/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
fr: Amérique/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
fr: Amérique/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
fr: Amérique/Rankin_Inlet

en: America/Recife
fr: Amérique/Recife

en: America/Regina
fr: Amérique/Regina

en: America/Rio_Branco
fr: Amérique/Rio_Branco

en: America/Rosario
fr: Amérique/Rosario

en: America/Santiago
fr: Amérique/Santiago

en: America/Santo_Domingo
fr: Amérique/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
fr: Amérique/Sao_Paulo

en: America/Scoresbysund
fr: Amérique/Scoresbysund

en: America/Shiprock
fr: Amérique/Shiprock

en: America/St_Johns
fr: Amérique/St_Johns

en: America/St_Kitts
fr: Amérique/St_Kitts

en: America/St_Lucia
fr: Amérique/St_Lucia

en: America/St_Thomas
fr: Amérique/St_Thomas

en: America/St_Vincent
fr: Amérique/St_Vincent

en: America/Swift_Current
fr: Amérique/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
fr: Amérique/Tegucigalpa

en: America/Thule
fr: Amérique/Thule

en: America/Thunder_Bay
fr: Amérique/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
fr: Amérique/Tijuana

en: America/Tortola
fr: Amérique/Tortola

en: America/Vancouver
fr: Amérique/Vancouver

en: America/Whitehorse
fr: Amérique/Whitehorse

en: America/Winnipeg
fr: Amérique/Winnipeg

en: America/Yakutat
fr: Amérique/Yakutat

en: America/Yellowknife
fr: Amérique/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
fr: Antarctique/Casey

en: Antarctica/Davis
fr: Antarctique/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
fr: Antarctique/DumontDurville

en: Antarctica/Mawson
fr: Antarctique/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
fr: Antarctique/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
fr: Antarctique/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
fr: Antarctique/South_Pole

en: Antarctica/Syowa
fr: Antarctique/Syowa

en: Antarctica/Vostok
fr: Antarctique/Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
fr: Arctique/Longyearbyen

en: Asia/Aden
fr: Asie/Aden

en: Asia/Almaty
fr: Asie/Almaty

en: Asia/Amman
fr: Asie/Amman

en: Asia/Anadyr
fr: Asie/Anadyr

en: Asia/Aqtau
fr: Asie/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
fr: Asie/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
fr: Asie/Ashgabat

en: Asia/Baghdad
fr: Asie/Baghdad

en: Asia/Bahrain
fr: Asie/Barhain

en: Asia/Baku
fr: Asie/Baku

en: Asia/Bangkok
fr: Asie/Bangkok

en: Asia/Beirut
fr: Asie/Beirut

en: Asia/Bishkek
fr: Asie/Bishkek

en: Asia/Brunei
fr: Asie/Brunei

en: Asia/Calcutta
fr: Asie/Calcutta

en: Asia/Choibalsan
fr: Asie/Choibalsan

en: Asia/Chongqing
fr: Asie/Chungqing

en: Asia/Colombo
fr: Asie/Colombo

en: Asia/Damascus
fr: Asie/Damascus

en: Asia/Dhaka
fr: Asie/Dhaka

en: Asia/Dili
fr: Asie/Dili

en: Asia/Dubai
fr: Asie/Dubai

en: Asia/Dushanbe
fr: Asie/Dushanbe

en: Asia/Gaza
fr: Asie/Gaza

en: Asia/Harbin
fr: Asie/Harbin

en: Asia/Hong_Kong
fr: Asie/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
fr: Asie/Hovd

en: Asia/Irkutsk
fr: Asie/Irkutsk

en: Asia/Istanbul
fr: Asie/Istanbul

en: Asia/Jakarta
fr: Asie/Jakarta

en: Asia/Jayapura
fr: Asie/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
fr: Asie/Jerusalem

en: Asia/Kabul
fr: Asie/Kabul

en: Asia/Kamchatka
fr: Asie/Kamchatka

en: Asia/Karachi
fr: Asie/Karachi

en: Asia/Kashgar
fr: Asie/Kashgar

en: Asia/Katmandu
fr: Asie/Katmandu

en: Asia/Krasnoyarsk
fr: Asie/Krasnoyarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
fr: Asie/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
fr: Asie/Kuching

en: Asia/Kuwait
fr: Asie/Kuwait

en: Asia/Macao
fr: Asie/Macao

en: Asia/Macau
fr: Asie/Macau

en: Asia/Magadan
fr: Asie/Magadan

en: Asia/Makassar
fr: Asie/Makassar

en: Asia/Manila
fr: Asie/Manila

en: Asia/Muscat
fr: Asie/Muscat

en: Asia/Nicosia
fr: Asie/Nicosie

en: Asia/Novosibirsk
fr: Asie/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
fr: Asie/Omsk

en: Asia/Oral
fr: Asie/Oral

en: Asia/Phnom_Penh
fr: Asie/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
fr: Asie/Pontianak

en: Asia/Pyongyang
fr: Asie/Pyongyang

en: Asia/Qatar
fr: Asie/Qatar

en: Asia/Qyzylorda
fr: Asie/Qyzylorda

en: Asia/Rangoon
fr: Asie/Rangoon

en: Asia/Riyadh
fr: Asie/Riyadh

en: Asia/Saigon
fr: Asie/Saigon

en: Asia/Sakhalin
fr: Asie/Sakhalin

en: Asia/Samarkand
fr: Asie/Samarkand

en: Asia/Seoul
fr: Asie/Seoul

en: Asia/Shanghai
fr: Asie/Shanghai

en: Asia/Singapore
fr: Asie/Singapore

en: Asia/Taipei
fr: Asie/Taipei

en: Asia/Tashkent
fr: Asie/Tashkent

en: Asia/Tbilisi
fr: Asie/Tbilisi

en: Asia/Tehran
fr: Asie/Tehran

en: Asia/Thimphu
fr: Asie/Thimphu

en: Asia/Tokyo
fr: Asie/Tokyo

en: Asia/Ujung_Pandang
fr: Asie/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
fr: Asie/Ulaanbaatar

en: Asia/Urumqi
fr: Asie/Urumqi

en: Asia/Vientiane
fr: Asie/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
fr: Asie/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
fr: Asie/Yakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
fr: Asie/Yekaterinburg

en: Asia/Yerevan
fr: Asie/Yerevan

en: Atlantic/Azores
fr: Atlantique/Azores

en: Atlantic/Bermuda
fr: Atlantique/Bermuda

en: Atlantic/Canary
fr: Atlantique/Canary

en: Atlantic/Cape_Verde
fr: Atlantique/Cape_Verde

en: Atlantic/Faeroe
fr: Atlantique/Faeroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
fr: Atlantique/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
fr: Atlantique/Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
fr: Atlantique/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
fr: Atlantique/South_Georgia

en: Atlantic/St_Helena
fr: Atlantique/St_Helena

en: Atlantic/Stanley
fr: Atlantique/Stanley

en: Australia/Adelaide
fr: Australie/Adelaide

en: Australia/Brisbane
fr: Australie/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
fr: Australie/Broken_Hill

en: Australia/Darwin
fr: Australie/Darwin

en: Australia/Hobart
fr: Australie/Hobart

en: Australia/Lindeman
fr: Australie/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
fr: Australie/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
fr: Australie/Melbourne

en: Australia/Perth
fr: Australie/Perth

en: Australia/Sydney
fr: Australie/Sydney

en: Indian/Comoro
fr: Indian/Comore

en: Pacific/Apia
fr: Pacifique/Apia

en: Pacific/Auckland
fr: Pacifique/Auckland

en: Pacific/Chatham
fr: Pacifique/Chatham

en: Pacific/Easter
fr: Pacifique/Easter

en: Pacific/Efate
fr: Pacifique/Efate

en: Pacific/Enderbury
fr: Pacifique/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
fr: Pacifique/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
fr: Pacifique/Fiji

en: Pacific/Funafuti
fr: Pacifique/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
fr: Pacifique/Galapagos

en: Pacific/Gambier
fr: Pacifique/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
fr: Pacifique/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
fr: Pacifique/Guam

en: Pacific/Honolulu
fr: Pacifique/Honolulu

en: Pacific/Johnston
fr: Pacifique/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
fr: Pacifique/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
fr: Pacifique/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
fr: Pacifique/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
fr: Pacifique/Majuro

en: Pacific/Marquesas
fr: Pacifique/Marquesas

en: Pacific/Midway
fr: Pacifique/Midway

en: Pacific/Nauru
fr: Pacifique/Nauru

en: Pacific/Niue
fr: Pacifique/Niue

en: Pacific/Norfolk
fr: Pacifique/Norfolk

en: Pacific/Noumea
fr: Pacifique/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
fr: Pacifique/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
fr: Pacifique/Palau

en: Pacific/Pitcairn
fr: Pacifique/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
fr: Pacifique/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
fr: Pacifique/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
fr: Pacifique/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
fr: Pacifique/Saipan

en: Pacific/Tahiti
fr: Pacifique/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
fr: Pacifique/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
fr: Pacifique/Tongatapu

en: Pacific/Truk
fr: Pacifique/Truk

en: Pacific/Wake
fr: Pacifique/Wake

en: Pacific/Wallis
fr: Pacifique/Wallis

en: Pacific/Yap
fr: Pacifique/Yap

en: Posting destination
fr: Destination de la contribution

en: Choose folders to post the message to.
fr: Choisir les dossiers auxquels envoyer ce message.

en: Click here for the address book
fr: Cliquez ici pour le carnet d'adresses

note: * Reply-To: * * Create this before we call create_from_optionmenu, * because that causes from_changed to be called, which * expects the reply_to fields to be initialized.
en: _Reply-To:
fr: _Répondre à :

note: * From
en: Fr_om:
fr: _De :

note: * Subject
en: S_ubject:
fr: _Objet :

en: _To:
fr: _À :

en: Enter the recipients of the message
fr: Saisissez les destinataires du message

en: _Cc:
fr: _Cc :

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message
fr: Saisissez les adresses qui recevront une copie carbone de ce message

en: _Bcc:
fr: Cc_i :

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message without appearing in the recipient list of the message.
fr: Saisissez les adresses qui recevront une copie carbone du message sans apparaître dans la liste des destinataires du messages.

note: * Post-To
en: _Post To:
fr: _Poster à :

en: Click here to select folders to post to
fr: Cliquez ici pour sélectionner les dossiers de destination

en: Post To:
fr: Poster à :

en: A_ttach
fr: _Joindre

en: Cannot sign outgoing message: No signing certificate set for this account
fr: Impossible de signer le message sortant : pas de certificat de signature définit pour ce compte

en: Cannot encrypt outgoing message: No encryption certificate set for this account
fr: Impossible de chiffrer le message sortant : aucune certificat de chiffrement définit pour ce compte

en: Unknown reason
fr: Raison inconnue

en: Could not open file
fr: Impossible d'ouvrir le fichier

en: Unable to retrieve message from editor
fr: Impossible de récupérer le message de l'éditeur.

en: Untitled Message
fr: Message sans titre

note: NB: This function is never used anymore
en: Open File
fr: Ouvrir un fichier

en: Autogenerated
fr: Générée automatiquement

en: Si_gnature:
fr: Si_gnature :

en: Compose a message
fr: Composer un message

en: _Attachment Bar
fr: Barre des pièces _jointes

en: <b>(The composer contains a non-text message body, which cannot be edited.)<b>
fr: <b>(Le composeur contient un corps de message non textuel qui ne peut être édité.)<b>

en:  There are few attachments getting downloaded. Sending the mail will cause the mail to be sent without those pending attachments
fr:  Il y a des pièces jointes à télécharger. Envoyer le courriel sera effectué sans joindre ces pièces jointes à télécharger

en: All accounts have been removed.
fr: Tous les comptes ont été supprimés.

en: Are you sure you want to discard the message, titled '{0}', you are composing?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir annuler le message, dont le titre est « {0} », que vous êtes entrain de composer.

en: Because &quot;{0}&quot;, you may need to select different mail options.
fr: À cause de « {0} », il se peut que vous ayez besoin de choisir d'autres options de messagerie.

en: Because &quot;{1}&quot;.
fr: À cause de « {1} ».

en: Closing this composer window will discard the message permanently, unless you choose to save the message in your Drafts folder. This will allow you to continue the message at a later date.
fr: Le message va être perdu définitivement si vous fermez la fenêtre de composition, à moins que vous choisissiez de sauvegarder le message dans votre dossier de brouillons. Ceci vous permettra de reprendre ce message plus tard.

en: Could not create composer window.
fr: Impossible de créer la fenêtre de composition.

en: Could not create message.
fr: Impossible de créer le message.

en: Could not read signature file &quot;{0}&quot;.
fr: Impossible de lire le fichier de signature « {0} ».

en: Could not retrieve messages to attach from {0}.
fr: Impossible de récupérer le message attaché sur {0}.

en: Could not save to autosave file &quot;{0}&quot;.
fr: Impossible d'enregistrer le fichier de sauvegarde automatique « {0} ».

en: Directories can not be attached to Messages.
fr: Les répertoires ne peuvent être joins à des messages.

en: Do you want to recover unfinished messages?
fr: Voulez-vous récupérer les messages non terminés ?

en: Don't Recover
fr: Ne pas récupérer

en: Download in progress. Do you want to send the mail?
fr: Téléchargement en cours. Voulez-vous envoyer le courriel ?

en: Error saving to autosave because &quot;{1}&quot;.
fr: Erreur lors de l'enregistrement dans les sauvegardes automatiques à cause de « {1} ».

en: Evolution quit unexpectedly while you were composing a new message. Recovering the message will allow you to continue where you left off.
fr: Evolution a quitté de façon inattendue pendant que vous composiez un nouveau message. Récupérer le message vous permettra de reprendre là où vous vous êtes arrêté.

en: Recover
fr: Récupérer

en: The file `{0}' is not a regular file and cannot be sent in a message.
fr: Le fichier « {0} » n'est pas un fichier régulier et ne peut être envoyé dans un message.

en: To attach the contents of this directory, either attach the files in this directory individually, or create an archive of the directory and attach it.
fr: Pour joindre le contenu de ce répertoire vous devez soit joindre les fichiers qu'il contient un à un, soit créer une archive à partir du répertoire et la joindre.

en: Unable to activate the HTML editor control.
    
    Please make sure that you have the correct version of gtkhtml and libgtkhtml installed.
fr: Impossible le composant d'édition HTML.
    
    Veuillez vous assurer que vous avez les bonnes versions de gtkhtml et libgtkhtml.

en: Unable to activate the address selector control.
fr: Impossible d'activer le composant de sélection d'adresses.

en: Unfinished messages found
fr: Messages non terminés trouvés

en: Warning: Modified Message
fr: Avertissement : message modifié

en: You cannot attach the file `{0}' to this message.
fr: Vous ne pouvez pas attacher le fichier « {0} » à ce message.

en: You need to configure an account before you can compose mail.
fr: Vous devez configurer un compte avant de pouvoir composer un message.

en: _Discard Changes
fr: A_bandonner les modifications

en: _Save Message
fr: _Enregistrer le message

en: The Evolution Groupware Suite
fr: La suite de travail collaboratif Evolution

en: address card
fr: Carte Adresse

en: calendar information
fr: Informations du calendrier

en: <b>Currently, your status is "Out of the Office". </b>
    
    Would you like to change your status to "In the Office"?
fr: <b>Votre statut actuel est « Absent du bureau ». </b>
    
    Voulez-vous activer le statut « Au bureau » ?

en: <b>Out of Office Message:</b>
fr: <b>Message « Absent du bureau » :</b>

en: <b>Status:</b>
fr: <b>État :</b>

en: <small>The message specified below will be automatically sent to each person who sends
    mail to you while you are out of the office.</small>
fr: <small>Le message spécifié ci-dessous sera automatiquement envoyé à toute personne vous
    envoyant du courriel pendant votre absence du bureau.</small>

en: I am currently in the office
fr: Je suis actuellement au bureau.

en: I am currently out of the office
fr: Je suis actuellement absent du bureau.

en: No, Don't Change Status
fr: Non, ne pas modifier le statut.

en: Out of Office Assistant
fr: Assistant Absent du bureau

en: Yes, Change Status
fr: Oui, modifier le statut.

en: <b>Receiving Email</b>
fr: <b>Réception des messages</b>

en: <b>Sending Email:</b>
fr: <b>Envoi des messages</b>

en: <small>This page allows you to choose if you want to be notified via a read receipt when a message you
    sent is read, and to specify what Evolution should do when someone requests a receipt from you.</small>
fr: <small>Sur cette page, vous pouvez indiquer si vous souhaitez être informé de la réception d'un message que
    vous avez expédié et vous pouvez spécifier le comportement d'Evolution en cas de requête d'accusé de réception provenant de l'extérieur.</small>

en: Always send back a read receipt
fr: Toujours envoyer un accusé de réception

en: Ask me if I want to send back a read receipt
fr: Me demander si je souhaite envoyer un accusé de réception.

en: Never send back a read receipt
fr: Ne jamais envoyé d'accusé de réception.

en: Read Receipts
fr: Accusés de réception

en: Request a read receipt for all messages I send
fr: Demander un accusé de réception pour tous les messages que j'envoie.

en: Unless the message is sent to a mailing list, and not to me personally
fr: Sauf si le message est envoyé à une liste de distribution, et non à moi personnellement.

en: When you receive an email with a read receipt request, what should Evolution do?
fr: Comportement d'Evolution à l'arrivée d'un message avec demande d'accusé de réception :

en: A file by that name already exists.
    Overwrite it?
fr: Un fichier du même nom existe.
    L'écraser ?

en: Overwrite file?
fr: Écraser le fichier ?

en: Evolution Error
fr: Erreur d'Evolution

en: Evolution Warning
fr: Avertissement d'Evolution

en: Evolution Information
fr: Information d'Evolution

en: Evolution Query
fr: Requête d'Evolution

note: setup a dummy error
en: <span weight="bold">Internal error, unknown error '%s' requested</span>
fr: <span weight="bold">Erreur interne, erreur inconnue « %s » demandée</span>

en: Cannot open file &quot;{0}&quot;.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier « {0} ».

en: Cannot save file &quot;{0}&quot;.
fr: Impossible d'enregistrer le fichier « {0} ».

en: Do you wish to overwrite it?
fr: Voulez-vous l'écraser ?

en: File exists &quot;{0}&quot;.
fr: Fichier existant « {0} ».

en: _Overwrite
fr: É_craser

note: strptime format of a weekday, a date and a time, in 12-hour format, without seconds. strftime format of a weekday, a date and a time, in 12-hour format, without seconds.
en: %a %m/%d/%Y %I:%M %p
fr: %a %d/%m/%Y %I:%M:%p

note: strptime format of a weekday, a date and a time, in 24-hour format, without seconds. strftime format of a weekday, a date and a time, in 24-hour format, without seconds.
en: %a %m/%d/%Y %H:%M
fr: %a %d/%m/%Y %H:%M

note: strptime format of a weekday, a date and a time, in 12-hour format, without minutes or seconds.
en: %a %m/%d/%Y %I %p
fr: %a %d/%m/%Y %I %p

note: strptime format of a weekday, a date and a time, in 24-hour format, without minutes or seconds.
en: %a %m/%d/%Y %H
fr: %a %d/%m/%Y %H

note: strptime format of a date and a time, in 12-hour format.
en: %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
fr: %d/%m/%Y %I:%M:%S %p

note: strptime format of a date and a time, in 24-hour format.
en: %m/%d/%Y %H:%M:%S
fr: %d/%m/%Y %H:%M:%S

note: strptime format of a date and a time, in 12-hour format, without seconds.
en: %m/%d/%Y %I:%M %p
fr: %d/%m/%Y %I:%M %p

note: strptime format of a date and a time, in 24-hour format, without seconds.
en: %m/%d/%Y %H:%M
fr: %d/%m/%Y %H:%M

note: strptime format of a date and a time, in 12-hour format, without minutes or seconds.
en: %m/%d/%Y %I %p
fr: %d/%m/%Y %I %p

note: strptime format of a date and a time, in 24-hour format, without minutes or seconds.
en: %m/%d/%Y %H
fr: %d/%m/%Y %H

en: The orientation of the tray.
fr: Orientation de la zone de notification.

en: 1 second ago | %d seconds ago
fr[0]: Il y a une seconde
fr[1]: Il y a %d secondes

en: 1 minute ago | %d minutes ago
fr[0]: Il y a une minute
fr[1]: Il y a %d minutes

en: 1 hour ago | %d hours ago
fr[0]: Il y a 1 heure
fr[1]: Il y a %d heures

en: 1 day ago | %d days ago
fr[0]: Il y a 1 jour
fr[1]: Il y a %d jours

en: 1 week ago | %d weeks ago
fr[0]: Il y a une semaine
fr[1]: Il y a %d semaines

en: 1 month ago | %d months ago
fr[0]: Il y a 1 mois
fr[1]: Il y a %d mois

en: 1 year ago | %d years ago
fr[0]: Il y a 1 an
fr[1]: Il y a %d ans

en: <click here to select a date>
fr: <cliquez ici pour sélectionner une date>

en: now
fr: maintenant

en: Select a time to compare against
fr: Sélectionnez une heure pour la comparaison.

en: Choose a file
fr: Choisissez un fichier

note: forest green
en: To Do
fr: À faire

note: blue
en: Later
fr: Plus tard

en: _Rule name:
fr: Nom de la _règle :

en: If
fr: Si

en: if all criteria are met
fr: si tous les critères sont remplis

en: if any criteria are met
fr: si un des critères est rempli

en: Execute actions
fr: Exécuter les actions

en: All related
fr: Relatés

en: Replies
fr: Réponses

en: Replies and parents
fr: Réponses et parents

en: Include threads
fr: Inclure les fils

en: Incoming
fr: Entrant

en: Outgoing
fr: Sortant

en: Bad regular expression &quot;{0}&quot;.
fr: Erreur dans l'expression régulière « {0} ».

en: Could not compile regular expression &quot;{1}&quot;.
fr: Impossible de compiler l'expression régulière « {1} ».

en: File &quot;{0}&quot; does not exist or is not a regular file.
fr: Le fichier « {0} » n'existe pas ou n'est pas un fichier régulier.

en: Missing date.
fr: Date manquante

en: Missing file name.
fr: Nom de fichier manquant

en: Missing name.
fr: Nom manquant.

en: Name &quot;{0}&quot; already used.
fr: Nom « {0} » déjà utilisé.

en: Please choose another name.
fr: Veuillez choisir un autre nom.

en: You must choose a date.
fr: Vous devez choisir une date.

en: You must name this filter.
fr: Vous devez attribuer un nom au filtre.

en: You must specify a file name.
fr: Vous devez indiquer un nom de fichier.

en: <b>_Filter Rules</b>
fr: <b>Règles de _filtrage</b>

en: Compare against
fr: Comparer avec

en: Show filters for mail:
fr: Afficher les filtres pour le courriel :

en: The message's date will be compared against
    12:00am of the date specified.
fr: La date du message sera comparée à la date
    spécifiée (12:00)

en: The message's date will be compared against
    a time relative to when filtering occurs.
fr: La date du message sera comparée à une date
    relative au moment où le filtre est exécuté.

en: The message's date will be compared against
    the current time when filtering occurs.
fr: La date du message sera comparée à la date
    actuelle au moment du filtrage.

en: a time relative to the current time
fr: une date relative à la date actuelle

en: ago
fr: passé(e)s

en: months
fr: mois

en: seconds
fr: secondes

en: the current time
fr: la date actuelle

en: the time you specify
fr: une date que vous spécifiez

en: years
fr: années

en: Add Rule
fr: Ajouter une règle

en: Edit Rule
fr: Éditer la règle

en: Rule name
fr: Nom de la règle

en: Composer Preferences
fr: Préférences du composeur

en: Configure mail preferences, including security and message display, here
fr: Définissez ici les préférences pour le courriel, les paramètres de sécurité et l'affichage des messages.

en: Configure spell-checking, signatures, and the message composer here
fr: Définissez ici la fonction de correction de l'orthographe et les signatures, et configurez le composeur de messages.

en: Configure your email accounts here
fr: Configurez ici vos comptes de messagerie.

en: Evolution Mail
fr: Messagerie d'Evolution

en: Evolution Mail accounts configuration control
fr: Composant de configuration des comptes de messagerie d'Evolution

en: Evolution Mail component
fr: Composant Messagerie d'Evolution

en: Evolution Mail composer
fr: Composeur de courriel d'Evolution

en: Evolution Mail composer configuration control
fr: Configuration du composeur de courriel d'Evolution

en: Evolution Mail preferences control
fr: Préférences de la messagerie d'Evolution

en: Mail
fr: Courriel

en: Mail Accounts
fr: Comptes de messagerie

en: Mail Preferences
fr: Préférences du courriel

en: _Mail
fr: _Courriel

en: %s License Agreement
fr: Accord de licence %s

en: 
    Please read carefully the license agreement
    for %s displayed below
    and tick the check box for accepting it
fr: 
    Veuillez lire attentivement l'accord de licence
    affiché ci-dessous pour « %s »
    et cochez la case pour l'accepter

en: Select Folder
fr: Sélectionnez un dossier

en: Ask for each message
fr: Demander pour chaque message

en: Identity
fr: Identité

en: Receiving Email
fr: Réception des courriels

en: Automatically check for _new mail every
fr: Vérifier automatiquement les _nouveaux courriels toutes les

en: Sending Email
fr: Envoi du courriel

en: Defaults
fr: Valeurs par défaut

note: Security settings
en: Security
fr: Sécurité

note: Most sections for this is auto-generated fromt the camel config
en: Receiving Options
fr: Options de réception

en: Checking for New Mail
fr: Recherche de nouveau courriel

en: Account Editor
fr: Éditeur de compte

en: Evolution Account Assistant
fr: Assistant de compte d'Evolution

note: translators: default account indicator
en: [Default]
fr: [Défaut]

en: Account name
fr: Nom du compte

en: Protocol
fr: Protocole

en: Mail Accounts Table
fr: Comptes de messagerie

en: Unnamed
fr: Sans nom

en: Language(s)
fr: Langues

en: Add signature script
fr: Ajouter un script de signature

en: Signature(s)
fr: Signatures

en: -------- Forwarded Message --------
fr: -------- Message transféré --------

en: an unknown sender
fr: Un expéditeur inconnu

note: Note to translators: this is the attribution string used when quoting messages. * each ${Variable} gets replaced with a value. To see a full list of available * variables, see em-composer-utils.c:1514
en: On ${AbbrevWeekdayName}, ${Year}-${Month}-${Day} at ${24Hour}:${Minute} ${TimeZone}, ${Sender} wrote:
fr: Le ${WeekdayName} ${Day} ${MonthName} ${Year} à ${24Hour}:${Minute} ${TimeZone}, ${Sender} a écrit :

en: _Filter Rules
fr: Règles de _filtrage

note: Automatically generated. Do not edit.
en: Adjust Score
fr: Ajuster le score

en: Assign Color
fr: Assigner une couleur

en: Assign Score
fr: Assigner un score

en: Attachments
fr: Pièces jointes

en: Beep
fr: Bip

en: contains
fr: contient

en: Copy to Folder
fr: Copier vers le dossier

en: Date received
fr: Date de réception

en: Date sent
fr: Date d'envoi

en: Deleted
fr: Supprimé

en: does not contain
fr: ne contient pas

en: does not end with
fr: ne finit pas par

en: does not exist
fr: n'existe pas

en: does not return
fr: ne retourne pas

en: does not sound like
fr: ne ressemble pas à

en: does not start with
fr: ne commence pas par

en: Do Not Exist
fr: N'existe pas

en: Draft
fr: Brouillon

en: ends with
fr: finit par

en: Exist
fr: Existe

en: exists
fr: existe

en: Follow Up
fr: Donner suite

en: is
fr: est

en: is after
fr: est après

en: is before
fr: est avant

en: is Flagged
fr: est marqué

en: is greater than
fr: est supérieur à

en: is less than
fr: est inférieur à

en: is not
fr: n'est pas

en: is not Flagged
fr: n'est pas marqué

en: Junk
fr: Spam

en: Junk Test
fr: Test spam

en: Label
fr: Étiquette

en: Mailing list
fr: Liste de diffusion

en: Match All
fr: Vérifie tout

en: Message Body
fr: Corps du message

en: Message Header
fr: En-tête du message

en: Message is Junk
fr: Le message est un spam

en: Message is not Junk
fr: Le message n'est pas un spam

en: Move to Folder
fr: Déplacer vers le dossier

en: Pipe to Program
fr: Canal d'accès au programme

en: Play Sound
fr: Jouer le son

en: Read
fr: Lu

en: Recipients
fr: Destinataires

en: Regex Match
fr: Regex correspond

en: Replied to
fr: Répondu à

en: returns
fr: retourne

en: returns greater than
fr: est supérieur à

en: returns less than
fr: est inférieur à

en: Run Program
fr: Lancer le programme

en: Sender
fr: Expéditeur

en: Set Status
fr: Définir l'état

en: Size (kB)
fr: Taille (ko)

en: sounds like
fr: ressemble à

en: Source Account
fr: Compte source

en: Specific header
fr: En-tête spécifique

en: starts with
fr: Débute par

en: Stop Processing
fr: Arrêter le traitement

en: Subject
fr: Objet

en: Unset Status
fr: Statut non défini

note: and now for the action area
en: <b>Then</b>
fr: <b>Alors</b>

en: C_reate Search Folder From Search...
fr: Créer un dossier de _recherche à partir d'une recherche...

note: TODO: can this be done in a loop?
en: Total message: | Total messages:
fr[0]: Total des messages
fr[1]: Total des messages

en: Unread message: | Unread messages:
fr[0]: Messages non lus
fr[1]: Messages non lus

en: Folder Properties
fr: Propriétés du dossier

en: <click here to select a folder>
fr: <cliquez ici pour sélectionner un dossier>

en: Create
fr: Créer

en: Folder _name:
fr: _Nom du dossier :

en: Search Folders
fr: Dossiers de recherche

note: UNMATCHED is always last
en: UNMATCHED
fr: CORRESPONDPAS

en: Drafts
fr: Brouillons

note: translators: standard local mailbox names
en: Inbox
fr: Boîte de réception

en: Outbox
fr: Boîte d'envoi

en: Sent
fr: Envoyé

en: Loading...
fr: Chargement...

en: Mail Folder Tree
fr: Arborescence des courriels

en: Moving folder %s
fr: Déplacement du dossier %s

en: Copying folder %s
fr: Copie du dossier %s

en: Moving messages into folder %s
fr: Déplacement des messages vers le dossier %s

en: Copying messages into folder %s
fr: Copie des messages vers le dossier %s

en: Cannot drop message(s) into toplevel store
fr: Impossible de déposer le ou les messages dans le stockage de haut niveau

en: _Copy to Folder
fr: _Copier vers le dossier

en: _Move to Folder
fr: _Déplacer vers le dossier

en: Scanning folders in "%s"
fr: Examen des dossiers dans « %s »

en: _View
fr: Afficha_ge

en: Open in _New Window
fr: Ouvrir dans une _nouvelle fenêtre

en: _Copy...
fr: _Copier...

en: _Move...
fr: _Déplacer...

note: FIXME: need to disable for nochildren folders
en: _New Folder...
fr: _Nouveau dossier...

en: _Rename...
fr: _Renommer...

en: Copying `%s' to `%s'
fr: Copie de %s vers %s

en: Select folder
fr: Sélectionnez un dossier

en: C_opy
fr: C_opier

en: Rename the "%s" folder to:
fr: Renommer le dossier « %s » en :

en: Rename Folder
fr: Renommer le dossier

en: Folder names cannot contain '/'
fr: Les noms de dossier ne peuvent pas contenir le caractère « / ».

en: Creating folder `%s'
fr: Création du dossier « %s »

en: Create folder
fr: Créer un dossier

en: Specify where to create the folder:
fr: Précisez où créer le dossier >

en: Reply to _All
fr: Répondre à _tous

en: _Reply to Sender
fr: _Répondre à l'expéditeur

en: _Forward
fr: _Faire suivre

en: _Edit as New Message...
fr: _Éditer comme un nouveau message...

en: U_ndelete
fr: _Récupérer

en: _Move to Folder...
fr: _Déplacer vers le dossier...

en: _Copy to Folder...
fr: _Copier vers le dossier...

en: Mar_k as Read
fr: Marquer comme _lu

en: Mark as _Unread
fr: Marquer comme _non lu

en: Mark as _Important
fr: Marquer comme _important

en: _Mark as Unimportant
fr: Marquer comme non im_portant

en: Mark as _Junk
fr: Marquer comme _spam

en: Mark as _Not Junk
fr: Marquer comme non _spam

en: Mark for Follo_w Up...
fr: Marquer pour _donner suite...

en: Fla_g Completed
fr: Marquer _Achevé

en: Cl_ear Flag
fr: _Effacer les marqueurs

en: Crea_te Rule From Message
fr: Créer une _règle à partir du message

en: Search Folder from _Subject
fr: Dossier de recherche sur l'_objet

en: Search Folder from Se_nder
fr: Dossier de recherche sur l'e_xpéditeur

en: Search Folder from _Recipients
fr: Dossier de recherche sur les de_stinataires

en: Search Folder from Mailing _List
fr: Dossier de recherche sur la _liste de diffusion

en: Filter on Sub_ject
fr: Filtre sur l'_objet

en: Filter on Sen_der
fr: Filtre sur l'e_xpéditeur

en: Filter on Re_cipients
fr: Filtre sur les de_stinataires

en: Filter on _Mailing List
fr: Filtre sur la _liste de diffusion

note: default charset used in mail view
en: Default
fr: Défaut

en: Print Message
fr: Imprimer le message

en: Unable to retrieve message
fr: Impossible de récupérer le message

en: _Copy Link Location
fr: _Copier l'emplacement du lien

en: Create _Search Folder
fr: Créer un nouveau dossier de _recherche

en: _From this Address
fr: _De cette adresse

en: _To this Address
fr: _À cette adresse

en: Click to mail %s
fr: Cliquer sur le message %s

note: message-search popup match count string
en: Matches: %d
fr: Correspond : %d

en: Unsigned
fr: Non signé

en: This message is not signed. There is no guarantee that this message is authentic.
fr: Ce message n'est pas signé. Il n'y a aucune garantie que ce message soit authentique.

en: Valid signature
fr: Signature valide

en: This message is signed and is valid meaning that it is very likely that this message is authentic.
fr: Ce message est signé et valide, ce qui signifie que ce message est vraisemblablement authentique.

en: Invalid signature
fr: Signature non valide

en: The signature of this message cannot be verified, it may have been altered in transit.
fr: La signature de ce message ne peut être vérifiée, il se peut qu'il ait été altéré durant la transmission.

en: Valid signature, cannot verify sender
fr: Signature valide, impossible de vérifier l'expéditeur

en: This message is signed with a valid signature, but the sender of the message cannot be verified.
fr: Ce message est signé avec une signature valide mais l'expéditeur du message ne peut être vérifié.

en: Unencrypted
fr: Non chiffré

en: This message is not encrypted.  Its content may be viewed in transit across the Internet.
fr: Ce message n'est pas chiffré. Son contenu peut être vu lors de son passage sur Internet.

en: Encrypted, weak
fr: Chiffré, faiblement

en: This message is encrypted, but with a weak encryption algorithm.  It would be difficult, but not impossible for an outsider to view the content of this message in a practical amount of time.
fr: Ce message est chiffré, mais avec un algorithme de chiffrage faible. Il sera difficile, mais pas impossible pour un extérieur de voir le contenu de ce message dans une période de temps raisonnable.

en: Encrypted
fr: Chiffré

en: This message is encrypted.  It would be difficult for an outsider to view the content of this message.
fr: Ce message est chiffré. Il sera difficile pour un extérieur de voir le contenu de ce message.

en: Encrypted, strong
fr: Chiffré, fortement

en: This message is encrypted, with a strong encryption algorithm.  It would be very difficult for an outsider to view the content of this message in a practical amount of time.
fr: Ce message est chiffré avec un algorithme de chiffrage fort. Il sera vraiment difficile, pour un extérieur, de voir le contenu de ce message dans une période de temps raisonnable.

en: _View Certificate
fr: _Voir le certificat

en: This certificate is not viewable
fr: Ce certificat n'est pas affichable

en: Completed on %B %d, %Y, %l:%M %p
fr: Complété le %B %d, %Y, %l:%M %p

en: Overdue:
fr: Retard :

en: by %B %d, %Y, %l:%M %p
fr: par %B %d, %Y, %l:%M %p

en: _View Inline
fr: _Afficher dans le corps

en: _Hide
fr: _Masquer

en: _Fit to Width
fr: Adapter à la _largeur

en: Show _Original Size
fr: Afficher à la taille d'_origine

en: Attachment Button
fr: Bouton de pièce jointe

en: Select folder to save all attachments...
fr: Sélectionner le dossier où enregistrer toutes les pièces jointes

en: Select folder to save selected attachments...
fr: Sélectionner le dossier où enregistrer les pièces jointes sélectionnées...

en: Save Selected...
fr: Enregistrer les pièces jointes sélectionnées...

note: Cant i put in the number of attachments here ?
en: %d attachment | %d attachments
fr[0]: %d pièce jointe
fr[1]: %d pièces jointes

en: No Attachment
fr: Aucune pièce jointe

en: Save All
fr: Tout enregistrer

en: Page %d of %d
fr: Page %d sur %d

en: Retrieving `%s'
fr: Récupération de « %s »

en: Valid signature but cannot verify sender
fr: Signature valide mais impossible de vérifier l'expéditeur

en: Malformed external-body part.
fr: Partie corps externe mal formée

en: Pointer to FTP site (%s)
fr: Pointeur sur le site FTP (%s)

en: Pointer to local file (%s) valid at site "%s"
fr: Pointeur sur le fichier local (%s) valide sur le site « %s »

en: Pointer to local file (%s)
fr: Pointeur sur le fichier local (%s)

en: Pointer to remote data (%s)
fr: Pointeur sur des données distantes (%s)

en: Pointer to unknown external data ("%s" type)
fr: Pointeur sur des données externes inconnues (« %s » type)

en: Formatting message
fr: Formatage des messages

en: From
fr: De

en: Reply-To
fr: Répondre à

en: To
fr: À

en: Bcc
fr: Cci

note: pseudo-header
en: Mailer
fr: Logiciel de messagerie

en: Newsgroups
fr: Groupes de discussion

en: %s attachment
fr: pièce jointe %s

en: Could not parse S/MIME message: Unknown error
fr: Impossible d'analyser le message S/MIME : erreur inconnue

en: Could not parse MIME message. Displaying as source.
fr: Impossible d'analyser le message MIME. Afficher comme source

en: Unsupported encryption type for multipart/encrypted
fr: Type de chiffrement non supporté pour multipart/encrypted

en: Unsupported signature format
fr: Format de signature non supporté

en: Error verifying signature
fr: Erreur lors de la vérification de signature

en: Unknown error verifying signature
fr: Erreur inconnue de la vérification de signature

en: Every time
fr: A chaque fois

en: Once per day
fr: Une fois par jour

en: Once per week
fr: Une fois par semaine

en: Once per month
fr: Une fois par mois

en: The location and hierarchy of the Evolution mailbox folders has changed since Evolution 1.x.
    
    Please be patient while Evolution migrates your folders...
fr: L'emplacement et la hiérarchie des dossiers des boîtes à lettres ont changés depuis Evolution 1.x.
    
    Veuillez patienter pendant qu'Evolution migre vos dossiers...

en: Unable to create new folder `%s': %s
fr: Impossible de créer le nouveau dossier « %s » : %s

en: Unable to copy folder `%s' to `%s': %s
fr: Impossible de copier le dossier « %s » vers « %s » : %s

en: Unable to scan for existing mailboxes at `%s': %s
fr: Impossible de rechercher les boîtes aux lettres existant dans « %s » : %s

en: Unable to open old POP keep-on-server data `%s': %s
fr: Impossible d'ouvrir les anciennes données POP conservées sur le serveur « %s » : %s

en: Unable to create POP3 keep-on-server data directory `%s': %s
fr: Impossible de créer un répertoire pour les données POP3 restées sur le serveur « %s » : %s

en: Unable to copy POP3 keep-on-server data `%s': %s
fr: Impossible de copier les données POP3 restées sur le serveur « %s »  : %s

en: Failed to create local mail storage `%s': %s
fr: La création du répertoire de stockage de courriel local « %s » a échoué : %s

en: Unable to create local mail folders at `%s': %s
fr: Impossible de créer les répertoires de stockage de courriel local sur « %s » : %s

en: Unable to read settings from previous Evolution install, `evolution/config.xmldb' does not exist or is corrupt.
fr: Impossible de lire les paramètres de l'installation d'Evolution précédente, « evolution/config.xmldb » n'existe pas ou est corrompu.

en: Save As...
fr: Enregistrer sous...

en: untitled_image.%s
fr: image_sanstitre.%s

en: Set as _Background
fr: Définir comme _arrière-plan

en: _Reply to sender
fr: _Répondre à l'expéditeur

en: Reply to _List
fr: Répondre à la _liste

en: _Open Link in Browser
fr: _Ouvrir un lien dans le navigateur

en: _Send New Message To...
fr: Envoyer un nouveau _message à...

en: _Add to Addressbook
fr: A_jouter dans le carnet d'adresses

en: Open in %s...
fr: Ouvrir dans %s...

en: This store does not support subscriptions, or they are not enabled.
fr: Ce stockage ne supporte pas les abonnements, ou ils ne sont pas activés.

en: Subscribed
fr: Abonné

en: Folder
fr: Dossier

note: FIXME: This is just to get the shadow, is there a better way?
en: Please select a server.
fr: Veuillez sélectionner un serveur.

en: No server has been selected
fr: Aucun serveur n'a été sélectionné.

en: Don't show this message again.
fr: Ne plus afficher ce message.

en: Filters
fr: Filtres

en: Save Message...
fr: Enregistrer le message...

en: Add address
fr: Ajouter adresse

note: Drop filename for messages from a mailbox
en: Messages from %s
fr: Messages de %s

en: Search _Folders
fr: Dossiers de _recherche

en: Search Folder source
fr: Source du dossier de recherche

en: Automatic link recognition
fr: Reconnaître automatiquement les liens

en: Automatic smiley recognition
fr: Reconnaître automatiquement les frimousses

en: Check incoming mail being junk
fr: Vérifier si les messages entrants sont des spams

en: Citation highlight color
fr: Couleur de surbrillance des citations

en: Citation highlight color.
fr: Couler de surbrillance des citations.

en: Composer Window default height
fr: Hauteur par défaut de la fenêtre de composition

en: Composer Window default width
fr: Largeur par défaut de la fenêtre de composition

en: Default charset in which to compose messages
fr: Jeu de caractère par défaut pour la composition des messages

en: Default charset in which to compose messages.
fr: Jeu de caractère par défaut pour la composition des messages.

en: Default charset in which to display messages
fr: Jeu de caractère par défaut pour l'affichage des messages

en: Default charset in which to display messages.
fr: Jeu de caractère par défaut pour l'affichage des messages.

en: Default forward style
fr: Style de transfert par défaut

en: Default height of the Composer Window
fr: Hauteur par défaut de la fenêtre de composition

en: Default height of the Message Window
fr: Hauteur par défaut de la fenêtre des messages

en: Default height of the Subscribe dialog
fr: Hauteur par défaut du dialogue des abonnements

en: Default reply style
fr: Style de réponse par défaut

en: Default width of the Composer Window
fr: Largeur par défaut de la fenêtre de composition

en: Default width of the Message Window
fr: Largeur par défaut de la fenêtre des messages

en: Default width of the Subscribe dialog
fr: Largeur par défaut du dialogue des abonnements

en: Draw spelling error indicators on words as you type.
fr: Afficher les indicateurs d'erreurs d'orthographe sur les mots que vous entrez.

en: Empty Trash folders on exit
fr: Vider les dossiers Corbeille en quittant

en: Empty all Trash folders when exiting Evolution.
fr: Vider les dossiers Corbeille en quittant Evolution.

en: Enable caret mode, so that you can see a cursor when reading mail.
fr: Activer la lecture au curseur, ainsi vous pouvez voir un curseur quand vous lisez vos mails.

en: Enable/disable caret mode
fr: Activer/désactiver la lecture au curseur

en: Height of the message-list pane
fr: Hauteur du panneau de la liste des messages

en: Height of the message-list pane.
fr: Hauteur du panneau de la liste des messages

en: If a user tries to open 10 or more messages at one time, ask the user if they really want to do it.
fr: Si un utilisateur essaye d'ouvrir 10 message ou plus en une seule fois, lui demander si c'est réellement ce qu'il désire.

en: If there isn't a builtin viewer for a particular mime-type inside Evolution, any mime-types appearing in this list which map to a bonobo-component viewer in GNOME's mime-type database may be used for displaying content.
fr: S'il n'y a pas de vue intégrée à l'intérieur d'Evolution pour un type mime particulier, n'importe lequel des types mime apparaissant dans cette liste qui est assigné à une vue de composant bonobo dans la base des types mime GNOME pouvant être utilisée pour l'affichage du contenu.

en: Last time empty trash was run
fr: Dernière fois où la corbeille a été vidée

en: List of Labels and their associated colors
fr: Liste des étiquettes et des couleurs qui leur sont associées

en: List of accepted licenses
fr: Liste des licences acceptées

en: List of accounts
fr: Liste de comptes

en: List of accounts known to the mail component of Evolution. The list contains strings naming subdirectories relative to /apps/evolution/mail/accounts.
fr: Liste des comptes connus par le client de messagerie d'Evolution. Cette liste contient des chaînes désignant les noms des sous-répertoires relatifs à /apps/evolution/mail/accounts.

en: List of custom headers and whether they are enabled.
fr: Liste des en-têtes personnelles et de leur activation.

en: List of labels known to the mail component of Evolution. The list contains strings containing name:color where color uses the HTML hex encoding.
fr: Liste des étiquettes connues pour le client de messagerie d'Evolution. Cette liste contient des chaînes de type nom:couleur où les couleurs utilisent l'encodage hexadécimal HTML

en: List of mime types to check for bonobo component viewers
fr: Liste des types mime à vérifier pour les composants bonobo de visualisation

en: List of protocol names whose license has been accepted.
fr: Liste des noms de protocoles dont la licence à été acceptée.

en: Load images for HTML messages over http
fr: Charger les images pour les messages HTML utilisant http

en: Load images for HTML messages over http(s). Possible values are: 0 - Never load images off the net 1 - Load images in mail from contacts 2 - Always load images off the net
fr: Charger les images pour les messages HTML en utilisant http(s). Les valeurs possibles sont : 0 - Ne jamais charger les images à partir du net 1 - Charger les images si l'expéditeur est dans le carnet d'adresses 2 - Toujours charger les images à partir du net

en: Log filter actions
fr: Enregistrer les actions des filtres

en: Log filter actions to the specified log file.
fr: Enregistrer les actions des filtres dans le fichier de journal spécifié.

en: Logfile to log filter actions
fr: Fichier de journal où enregistrer les actions des filtres

en: Logfile to log filter actions.
fr: Fichier de journal où enregistrer les actions des filtres.

en: Mark as Seen after specified timeout
fr: Marquer comme lu après le délai spécifié

en: Mark as Seen after specified timeout.
fr: Marquer comme lu après le délai spécifié.

en: Mark citations in the message "Preview"
fr: Marquer les citations dans le message « Preview »

en: Mark citations in the message "Preview".
fr: Marquer les citations dans le message « Preview ».

en: Message Window default height
fr: Hauteur par défaut de la fenêtre des messages

en: Message Window default width
fr: Largeur par défaut de la fenêtre des messages

en: Message-display style (normal, full headers, source)
fr: Style d'affichage des messages (normal, en-têtes complètes, source)

en: Minimum days between emptying the trash on exit
fr: Nombre minimal de jours avant de vider la corbeille en quittant

en: Minimum time between emptying the trash on exit, in days.
fr: Durée minimale avant de vider la corbeille en quittant, en jours.

en: New Mail Notify sound file
fr: Fichier sonore de notification des nouveaux courriels

en: New Mail Notify type
fr: Type de notification des nouveaux courriels

en: Prompt on empty subject
fr: Demander pour les objets vides

en: Prompt the user when he or she tries to expunge a folder.
fr: Demander à l'utilisateur quant qu'il ou elle essaie de purger un dossier.

en: Prompt the user when he or she tries to send a message without a Subject.
fr: Demander confirmation à l'utilisateur quand il ou elle envoie des message sans objet.

en: Prompt when user expunges
fr: Demander si l'utilisateur purge

en: Prompt when user only fills Bcc
fr: Demander si l'utilisateur remplit uniquement Cci

en: Prompt when user tries to open 10 or more messages at once
fr: Demander lorsqu'un utilisateur essaye d'ouvrir 10 messages ou plus en une fois.

en: Prompt when user tries to send HTML mail to recipients that may not want to receive HTML mail.
fr: Demander lors de l'envoi de messages HTML à des contacts qui n'en veulent pas.

en: Prompt when user tries to send a message with no To or Cc recipients.
fr: Demander lors de l'envoi de messages où seuls des destinataires sans To ou Cc définis.

en: Prompt when user tries to send unwanted HTML
fr: Demander lorsque l'utilisateur essaye d'envoyer des message HTML non désirés

en: Recognize links in text and replace them.
fr: Reconnaître les liens dans le texte et les remplacer.

en: Recognize smileys in text and replace them with images.
fr: Reconnaître les frimousses dans le texte et les remplacer par des images.

en: Run junk test on incoming mail
fr: Lancer le test de spam sur les messages entrants

en: Send HTML mail by default
fr: Envoyer par défaut le courriel au format HTML

en: Send HTML mail by default.
fr: Envoyer par défaut le courriel au format HTML.

en: Show Animations
fr: Afficher les animations

en: Show animated images as animations.
fr: Afficher les images animées et animations.

en: Show deleted messages (with a strike-through) in the message-list.
fr: Afficher les messages supprimés (comme barrés) dans la liste des messages.

en: Show deleted messages in the message-list
fr: Afficher les messages marqués comme supprimés dans la liste des messages

en: Show the "Preview" pane
fr: Afficher le panneau « Aperçu »

en: Show the "Preview" pane.
fr: Afficher le panneau « Précédent ».

en: Sound file to play when new mail arrives.
fr: Jouer un fichier son lors de l'arrivée de nouveaux messages.

en: Specifies the type of New Mail Notification the user wishes to use.
fr: Spécifie le type de notification d'arrivée de courriel que l'utilisateur désire utiliser.

en: Spell check inline
fr: Correction orthographique en ligne

en: Subscribe dialog default height
fr: Hauteur par défaut du dialogue d'abonnements

en: Subscribe dialog default width
fr: Largeur par défaut du dialogue d'abonnements

en: Terminal font
fr: Police du terminal

en: The last time empty trash was run, in days since the epoch.
fr: La dernière fois que la corbeille a été vidée, en jours depuis l'epoch.

en: The terminal font for mail display
fr: Les polices de terminal pour l'affichage des mails

en: The variable width font for mail display
fr: Sélection d'une police HTML à largeur variable pour l'afficher des messages

en: This key should contain a list of XML structures specifying custom headers, and whether they are to be displayed. The format of the XML structure is &lt;header enabled&gt; - set enabled if the header is to be displayed in the mail view.
fr: Cette clé doit contenir une liste de structures XML spécifiant les en-têtes personnalisées, et s'ils doivent être affichés. Le format de structure XML est &lt;header enabled&gt; - activé si l'en-tête est affichée dans la vue du courriel.

en: Thread the message list.
fr: Liste de messages par fil de discussion.

en: Thread the message-list
fr: Liste de messages par fil de discussion

en: Thread the message-list based on Subject
fr: Liste de messages basée sur les sujets

en: Timeout for marking message as Seen
fr: Délai avant de marquer les messages comme vus

en: Timeout for marking message as Seen.
fr: Délai avant de marquer les messages comme vus.

en: UID string of the default account.
fr: Chaîne UID pour le compte par défaut.

en: Use Spamassassin daemon and client
fr: Utiliser le démon et le client Spamassassin

en: Use Spamassassin daemon and client (spamc/spamd)
fr: Utiliser le démon et le client Spamassassin (spamc/spamd)

en: Use custom fonts
fr: Utiliser des polices personnalisées

en: Use custom fonts for displaying mail
fr: Utiliser des polices personnalisées pour afficher le courriel

en: Use only local spam tests.
fr: Utiliser seulement des tests de spam locaux.

en: Use only the local spam tests (no DNS).
fr: Utiliser seulement des tests de spam locaux (pas de DNS).

en: Variable width font
fr: Largeur de polices variable

en: View/Bcc menu item is checked
fr: L'élément du menu Affichage/Cci est coché

en: View/Bcc menu item is checked.
fr: L'élément du menu Affichage/Cci est coché.

en: View/Cc menu item is checked
fr: L'élément du menu Affichage/Cc est coché

en: View/Cc menu item is checked.
fr: L'élément du menu Affichage/Cc est coché.

en: View/From menu item is checked
fr: L'élément du menu Affichage/De est coché

en: View/From menu item is checked.
fr: L'élément du menu Affichage/De est coché.

en: View/PostTo menu item is checked
fr: L'élément du menu Affichage/Envoyer À est coché

en: View/PostTo menu item is checked.
fr: L'élément du menu Affichage/Envoyer À est coché

en: View/ReplyTo menu item is checked
fr: L'élément du menu Affichage/Répondre À est coché

en: View/ReplyTo menu item is checked.
fr: L'élément du menu Affichage/Répondre À est coché.

en: Whether or not to fall back on threading by subjects when the messages do not contain In-Reply-To or References headers.
fr: Retomber sur le tri par sujets quand les messages ne contiennent pas d'en-tête In-Reply-To ou References.

en: Importing Elm data
fr: Importation des données Elm

en: Evolution Elm importer
fr: Assistant d'importation Elm d'Evolution

en: Import mail from Elm.
fr: Importation des boîtes à lettres de Elm.

en: Destination folder:
fr: Dossier de destination :

en: Select folder to import into
fr: Sélectionnez un dossier pour l'import

en: Berkeley Mailbox (mbox)
fr: Boîte aux lettres Berkeley (mbox)

en: Importer Berkeley Mailbox format folders
fr: Importe les dosiers au format de boîte aux lettres Berkeley

en: Importing `%s'
fr: Importation de « %s »

en: Importing...
fr: Importation...

en: Please wait
fr: Veuillez patienter

en: Importing mailbox
fr: Importation des boîtes à lettres

en: Scanning %s
fr: Examen de %s

en: Priority Filter "%s"
fr: Filtre de priorité : %s

en: Some of your Netscape email filters are based on
    email priorities, which are not used in Evolution.
    Instead, Evolution provides scores in the range of
    -3 to 3 that can be assigned to emails and filtered
    accordingly.
    
    As a workaround, a set of filters called "Priority Filter"
    was added that converts Netscape's email priorities into
    Evolution's scores, and the affected filters use scores instead
    of priorities. Check the imported filters to make sure
    everything still works as intended.
fr: Certains de vos filtres de courriel Netscape appliquent des
    priorités qui ne sont pas utilisées dans Evolution.
    Evolution propose des scores allant de -3 à 3 ;
    vous pouvez les assigner aux messages et effectuer les
    filtrages en conséquence.
    
    La solution proposée est un ensemble de filtres nommé
    « Filtre de priorité » : il convertit les priorités de courriel
    Netscape en scores Evolution pour les filtres concernés.
    Nous vous conseillons de vérifier les filtres importés.

en: Some of your Netscape email filters use
    the "Ignore Thread" or "Watch Thread"
    feature, which is not supported in Evolution.
    These filters will be dropped.
fr: Certains de vos filtres de courriel Netscape
    appliquent les fonctions « Ignorer la discussion »
    ou « Surveiller la discussion » qui ne sont pas supportées
    dans Evolution.
    Ces filtres ne seront pas appliqués.

en: Some of your Netscape email filters test the
    body of emails for (in)equality to a given string,
    which is not supported in Evolution. Those filters
    were modified to test whether that string is or is not
    contained in the message body.
fr: Certains de vos filtres de courriel Netscape comparent
    le corps des messages à une chaîne de caractères définie.
    Cette fonction n'est pas supportée dans Evolution. Ces
    filtres ont été modifiés pour vérifier si la chaîne en question
    est contenue dans le corps du message.

en: Evolution is importing your old Netscape data
fr: Evolution importe vos anciennes données Netscape

en: Importing Netscape data
fr: Importation des données Netscape

en: Settings
fr: Paramètres

en: Mail Filters
fr: Filtres de courriel

en: Evolution has found Netscape mail files.
    Would you like them to be imported into Evolution?
fr: Evolution a trouvé des fichiers de courriel Netscape.
    Voulez-vous les importer dans Evolution ?

en: Importing Pine data
fr: Importation des données de Pine

en: Evolution Pine importer
fr: Assistant d'importation Pine d'Evolution

en: Import mail from Pine.
fr: Importation des boîtes à lettres de Pine.

en: Mail to %s
fr: Courriel à %s

en: Mail from %s
fr: Courriel de %s

en: Subject is %s
fr: L'objet est %s

en: %s mailing list
fr: Liste de diffusion %s

en: Add Filter Rule
fr: Ajouter une règle de filtre

en: %d deleted | %d deleted
fr[0]: %d supprimé
fr[1]: %d supprimés

en: %d junk | %d junk
fr[0]: %d spam
fr[1]: %d spams

en: %d draft | %d drafts
fr[0]: %d brouillon
fr[1]: %d brouillons

en: %d sent | %d sent
fr[0]: %d envoyé
fr[1]: %d envoyés

en: %d unsent | %d unsent
fr[0]: %d non envoyé
fr[1]: %d non envoyés

en: , %d unread | , %d unread
fr[0]: , %d non lu
fr[1]: , %d non lus

en: New Mail Message
fr: Nouveau message

en: _Mail Message
fr: _Message

en: Compose a new mail message
fr: Composer un nouveau message

en: New Mail Folder
fr: Nouveau dossier pour le courriel

en: Mail _Folder
fr: _Dossier de courriel

en: Create a new mail folder
fr: Créer un nouveau dossier pour le courriel

en: Failed upgrading Mail settings or folders.
fr: Échec lors de la mise à jour des dossiers ou paramètres de courriel.

en:  Ch_eck for Supported Types
fr: _Vérifier les types supportés

en: <b>SSL is not supported in this build of Evolution</b>
fr: <b>SSL n'est pas supporté dans cette compilation d'Evolution</b>

en: <b>_Languages</b>
fr: <b>_Langues</b>

en: <small>This will make the the filter more reliable, but slower</small>
fr: <small>Ceci va rendre le filtre plus efficace, mais plus lent</small>

en: <span weight="bold">Account Information</span>
fr: <span weight="bold">Informations sur le compte</span>

en: <span weight="bold">Alerts</span>
fr: <span weight="bold">Alertes</span>

en: <span weight="bold">Authentication Type</span>
fr: <span weight="bold">Type d'authentification</span>

en: <span weight="bold">Authentication</span>
fr: <span weight="bold">Authentification</span>

en: <span weight="bold">Composing Messages</span>
fr: <span weight="bold">Composition de messages</span>

en: <span weight="bold">Default Behavior</span>
fr: <span weight="bold">Comportement par défaut</span>

en: <span weight="bold">Delete Mail</span>
fr: <span weight="bold">Supprimer le courriel</span>

en: <span weight="bold">Displayed Mail _Headers</span>
fr: <span weight="bold">_Afficher les en-têtes des mails</span>

en: <span weight="bold">Filter Options</span>
fr: <span weight="bold">Options de filtrage</span>

en: <span weight="bold">General</span>
fr: <span weight="bold">Général</span>

en: <span weight="bold">Labels and Colors</span>
fr: <span weight="bold">Étiquettes and couleurs</span>

en: <span weight="bold">Loading Images</span>
fr: <span weight="bold">Chargement des images</span>

en: <span weight="bold">Message Display</span>
fr: <span weight="bold">Affichage des messages</span>

en: <span weight="bold">Message Fonts</span>
fr: <span weight="bold">Police des messages</span>

en: <span weight="bold">Message Receipts</span>
fr: <span weight="bold">Accusés de réception des messages</span>

en: <span weight="bold">New Mail Notification</span>
fr: <span weight="bold">Notification des nouveaux courriels</span>

en: <span weight="bold">Optional Information</span>
fr: <span weight="bold">Informations optionnelles</span>

en: <span weight="bold">Printed Fonts</span>
fr: <span weight="bold">Polices d'impression</span>

en: <span weight="bold">Required Information</span>
fr: <span weight="bold">Informations requises</span>

en: <span weight="bold">Security</span>
fr: <span weight="bold">Sécurité</span>

en: <span weight="bold">Sent and Draft Messages</span>
fr: <span weight="bold">Messages envoyés et brouillons</span>

en: <span weight="bold">Server Configuration</span>
fr: <span weight="bold">Configuration du serveur</span>

en: Account Management
fr: Gestion des comptes

en: Add Ne_w Signature...
fr: Ajouter une _nouvelle signature...

en: Add _Script
fr: Ajouter un sc_ript

en: Al_ways sign outgoing messages when using this account
fr: _Toujours signer les messages sortants lors de l'utilisation de ce compte

en: Also encrypt to sel_f when sending encrypted mail
fr: Éga_lement chiffrer pour moi-même lors de l'envoi de courriel chiffré

en: Alway_s carbon-copy (cc) to:
fr: Toujours envoyer une copie (_Cc) à :

en: Always _blind carbon-copy (bcc) to:
fr: Toujours envoyer une copie cachée (Cc_i) à :

en: Always _trust keys in my keyring when encrypting
fr: Faire _toujours confiance aux clés de mon trousseau lors du chiffrement.

en: Always encrypt to _myself when sending encrypted mail
fr: Toujours chiffrer pour _moi-même lors de l'envoi de courriel chiffré.

en: Attach original message
fr: Joindre le message d'origine

en: Attachment
fr: Pièce jointe

en: Automatically _insert smiley images
fr: _Insérer automatiquement des images de frimousses

en: Baltic (ISO-8859-13)
fr: Balte (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
fr: Balte (ISO-8859-4)

en: Beep w_hen new mail arrives
fr: Émettre un _bip lors de l'arrivée de nouveaux messages

en: C_haracter set:
fr: Jeu de _caractères :

en: Ch_eck for Supported Types
fr: _Vérifier les types supportés

en: Check _incoming mail for junk
fr: Vérifier la présence de spams dans les messages _entrants

en: Check spelling while I _type
fr: Vérifier l'or_thographe pendant la frappe

en: Checks incoming mail messages to be Junk
fr: Vérifier si les messages entrants sont du spam

en: Cle_ar
fr: _Effacer

en: Clea_r
fr: E_ffacer

en: Color for _misspelled words:
fr: Couleur pour les _mots mal orthographiés :

en: Colors
fr: Couleurs

en: Confirm _when expunging a folder
fr: _Confirmer avant le nettoyage du dossier

en: Congratulations, your mail configuration is complete.
    
    You are now ready to send and receive email 
    using Evolution. 
    
    Click "Apply" to save your settings.
fr: Félicitations, vous avez fini de configurer votre messagerie.
    
    Vous pouvez maintenant envoyer et recevoir du courriel avec Evolution.
    
    Cliquez sur « Appliquer » pour enregistrer les paramètres.

en: De_fault
fr: Dé_faut

en: Default character e_ncoding:
fr: _Codage des caractères par défaut :

en: Digitally _sign outgoing messages (by default)
fr: _Signer numériquement les messages sortants (par défaut)

en: Do not quote original message
fr: Ne pas citer le message d'origine

en: Done
fr: Fait

en: Drafts _Folder:
fr: Dossier _Brouillons :

en: Email Accounts
fr: Comptes de messagerie

en: Email _Address:
fr: _Adresse électronique :

en: Empty trash folders on e_xit
fr: Vider les dossiers corbeille en qui_ttant

en: Encry_ption certificate:
fr: Certi_ficat de chiffrage :

en: Encrypt out_going messages (by default)
fr: _Chiffrer les messages sortants (par défaut)

en: Execute Command...
fr: Exécuter une commande...

en: Fi_xed-width:
fr: Largeur fi_xe :

en: Font Properties
fr: Propriétés de la police

en: Format messages in _HTML
fr: Formater les messages en _HTML

en: HTML Mail
fr: Courriel HTML

en: Headers
fr: En-têtes

en: Highlight _quotations with
fr: Mettre les citations en _surbrillance avec

en: I_nclude remote tests
fr: I_nclure les tests distants :

en: Inline
fr: Dans le corps

en: Languages Table
fr: Langues

en: Mail Configuration
fr: Configuration de la messagerie

en: Mail Headers Table
fr: En-têtes des messages

en: Mailbox location
fr: Emplacement de la boîte à lettres

en: Message Composer
fr: Composeur de messages

en: Note: you will not be prompted for a password until you connect for the first time
fr: Note : vous n'aurez pas à fournir de mot de passe avant votre première connexion.

en: Or_ganization:
fr: Or_ganisation :

en: PGP/GPG _Key ID:
fr: ID de la _clé PGP/GPG :

en: Play sound file when new mail arri_ves
fr: _Jouer un fichier son lors de l'arrivée de nouveaux messages

en: Please enter a descriptive name for this account in the space below.
    This name will be used for display purposes only.
fr: Veuillez saisir un nom descriptif pour ce compte dans l'espace ci-dessous.
    Ce nom sera seulement utilisé à des fins d'affichage.

en: Please enter information about the way you will send mail. If you are not sure, ask your system administrator or Internet Service Provider.
fr: Saisissez les informations nécessaires pour envoyer le courriel. En cas de doute, adressez-vous à votre administrateur système ou à votre fournisseur d'accès Internet.

en: Please enter your name and email address below. The "optional" fields below do not need to be filled in, unless you wish to include this information in email you send.
fr: Veuillez saisir votre nom et votre adresse électronique ci-dessous. Les champs « optionnels » ci-dessous n'ont pas besoin d'être remplis, à moins que vous ne désiriez inclure ces informations dans les messages que vous envoyez.

en: Please select among the following options
fr: Veuillez effectuer une sélection parmi les options suivantes.

en: Pr_ompt when sending messages with only Bcc recipients defined
fr: _Demander lors de l'envoi de messages où seuls des destinataires Cci sont définis.

en: Quote original message
fr: Citer le message d'origine

en: Quoted
fr: Cité

en: Re_member password
fr: _Mémoriser le mot de passe

en: Re_ply-To:
fr: Ré_pondre à :

en: Remember _password
fr: _Mémoriser le mot de passe

en: S_elect...
fr: S_électionner...

en: S_tandard Font:
fr: Police par _défaut :

en: Se_lect...
fr: Sé_lectionner...

en: Select HTML fixed width font
fr: Sélection d'une police HTML à largeur fixe

en: Select HTML fixed width font for printing
fr: Sélection d'une police HTML à largeur fixe pour l'impression

en: Select HTML variable width font
fr: Sélection d'une police HTML à largeur variable

en: Select HTML variable width font for printing
fr: Sélection d'une police HTML à largeur variable pour l'impression

en: Send message receipts:
fr: Envoyer les accusés de réception des messages :

en: Sending Mail
fr: Envoi du courriel

en: Sent _Messages Folder:
fr: Dossier des _messages envoyés :

en: Ser_ver requires authentication
fr: Le _serveur requiert une authentification.

en: Server _Type:
fr: _Type de serveur :

en: Sig_ning certificate:
fr: Cert_ificat de signature :

en: Signat_ure:
fr: Signat_ure :

en: Signatures Table
fr: Signatures

en: Specify _filename:
fr: Spécifiez le nom du _fichier :

en: Spell Checking
fr: Correction orthographique

en: T_erminal Font:
fr: Police du _terminal :

en: T_ype:
fr: T_ype :

en: The list of languages here reflects only the languages for which you have a dictionary installed.
fr: La liste de langages ne mentionne que les langues pour lesquelles un dictionnaire a été installé.

en: The output of this script will be used as your
    signature. The name you specify will be used
    for display purposes only.
fr: La sortie de ce script sera utilisée pour votre
    signature. Le nom spécifié ne sera utilisé
    que pour l'affichage.

en: Type the name by which you would like to refer to this account.
    For example: "Work" or "Personal"
fr: Saisissez le nom par lequel vous voulez désigner ce compte.
    Par exemple : « Travail » ou « Personnel »

en: User_name:
fr: _Nom d'utilisateur :

en: V_ariable-width:
fr: _Largeur variable :

en: Welcome to the Evolution Mail Configuration Assistant.
    
    Click "Forward" to begin.
fr: Bienvenue dans l'assistant de configuration de messagerie d'Evolution.
    
    Cliquez sur « Suivant » pour commencer.

en: _Add Signature
fr: A_jouter une signature

en: _Always load images from the Internet
fr: _Toujours charger les images à partir d'Internet

en: _Do not notify me when new mail arrives
fr: Ne pas prévenir lors _de l'arrivée de nouveaux messages

en: _Don't sign meeting requests (for Outlook compatibility)
fr: Ne pas signer les de_mandes de réunion (compatibilité Outlook)

en: _Forward style:
fr: Style de _transfert :

en: _Full Name:
fr: _Nom complet :

en: _Load images in mail from contacts
fr: _Ouvrir les images dans les courriels des contacts

en: _Make this my default account
fr: En faire _mon compte par défaut

en: _Mark messages as read after
fr: _Marquer les messages comme lus après

en: _Never load images from the Internet
fr: _Ne jamais charger les images à partir d'Internet

en: _Path:
fr: _Chemin :

en: _Prompt when sending HTML messages to contacts that don't want them
fr: Demander lors de l'envoi de messages HTML à des contacts qui n'en veulent _pas

en: _Prompt when sending messages with an empty subject line
fr: Demander lors de l'envoi de messages dé_pourvu d'objet

en: _Reply style:
fr: Style de _réponse  :

en: _Script:
fr: _Script :

en: _Show animated images
fr: Afficher le_s images animées

en: _Use Secure Connection:
fr: _Utiliser une connexion sécurisée :

en: _Use the same fonts as other applications
fr: _Utiliser les mêmes polices que dans les autres applications

en: color
fr: couleur

en: <b>Search Folder Sources</b>
fr: <b>Sources de dossier de recherche</b>

en: <span weight="bold">Digital Signature</span>
fr: <span weight="bold">Signature digitale</span>

en: <span weight="bold">Encryption</span>
fr: <span weight="bold">Chiffrement</span>

en: Case _Sensitive
fr: _Sensible à la casse

en: Co_mpleted
fr: _Achevée

en: F_ind:
fr: Re_chercher :

en: Find in Message
fr: Rechercher dans le message

en: Flag to Follow Up
fr: Marquer à donner suite

en: Folder Subscriptions
fr: Gérer les abonnements

en: License Agreement
fr: Accord de licence

en: None Selected
fr: Aucun sélectionné

en: S_erver:
fr: S_erveur

en: Security Information
fr: Informations de sécurité

en: The messages you have selected for follow up are listed below.
    Please select a follow up action from the "Flag" menu.
fr: Les messages sélectionnés pour suivi sont listés ci-après.
    Veuillez sélectionner une action de suivi dans le menu « Marqueur ».

en: _Accept License
fr: _Accepter la licence

en: _Due By:
fr: _Date d'échéance :

en: _Flag:
fr: _Marqueur :

en: _Subscribe
fr: _S'abonner

en: _Tick this to accept the license agreement
fr: Cochez ici pour accepter les _termes de la licence

en: _Unsubscribe
fr: Se _désabonner

en: specific folders only
fr: dossiers spécifiques seulement

en: with all active remote folders
fr: avec tous les dossiers actifs distants

en: with all local and active remote folders
fr: avec tous les dossiers actifs locaux et distants

en: with all local folders
fr: avec tous les dossiers locaux

en: Pinging %s
fr: Ping sur %s

en: Filtering Folder
fr: Filtrage du dossier

en: Fetching Mail
fr: Récupération du courriel

note: sending mail, filtering failed
en: Failed to apply outgoing filters: %s
fr: L'application des filtres de sortie a échoué : %s

en: Failed to append to %s: %s
    Appending to local `Sent' folder instead.
fr: L'ajout à %s a échoué : %s
    Ajouté au dossier local « Sent » à la place.

en: Failed to append to local `Sent' folder: %s
fr: L'ajout au dossier local « Envoyés » a échoué : %s

en: Sending message %d of %d
fr: Envoi du message %d sur %d

en: Failed to send %d of %d messages
fr: Échec lors de l'envoi de %d sur %d messages

en: Cancelled.
fr: Annulé.

en: Complete.
fr: Terminé.

en: Saving message to folder
fr: Enregistrement du message dans le dossier

en: Moving messages to %s
fr: Déplacement des messages vers %s

en: Copying messages to %s
fr: Copie des messages vers %s

en: Forwarded messages
fr: Messages transférés

en: Opening folder %s
fr: Ouverture du dossier %s

en: Opening store %s
fr: Ouverture du stockage %s

en: Removing folder %s
fr: Suppression du dossier %s

en: Storing folder '%s'
fr: Stockage du dossier « %s »

en: Expunging and storing account '%s'
fr: Nettoyage et stockage du compte « %s »

en: Storing account '%s'
fr: Stockage du compte « %s »

en: Refreshing folder
fr: Rafraîchissement du dossier

en: Expunging folder
fr: Nettoyage du dossier

en: Emptying trash in '%s'
fr: Vidage de la corbeille dans « %s »

en: Local Folders
fr: Dossiers locaux

en: Retrieving message %s
fr: Récupération du message %s

en: Retrieving %d message | Retrieving %d messages
fr[0]: Récupération de %d message
fr[1]: Récupération de %d messages

en: Saving %d message | Saving %d messsages
fr[0]: Enregistrement de %d message
fr[1]: Enregistrement de %d messages

en: Unable to create output file: %s
     %s
fr: Impossible de créer le fichier de sortie : %s
     %s

en: Error saving messages to: %s:
     %s
fr: Erreur lors de l'enregistrement des messages vers : %s :
     %s

en: Saving attachment
fr: Enregistrement de la pièce jointe

en: Cannot create output file: %s:
     %s
fr: Impossible de créer le fichier de sortie : %s
     %s

en: Could not write data: %s
fr: Impossible d'écrire les données : %s.

en: Disconnecting from %s
fr: Déconnexion de %s

en: Reconnecting to %s
fr: Reconnexion à %s

en: Checking Service
fr: Service de vérification

en: Cancelling...
fr: Annulation...

en: Server: %s, Type: %s
fr: Serveur : %s, type : %s

en: Path: %s, Type: %s
fr: Chemin : %s, type : %s

en: Type: %s
fr: Type : %s

en: Send & Receive Mail
fr: Envoyer et recevoir le courriel

en: Cancel _All
fr: _Tout annuler

en: Updating...
fr: Mise à jour...

en: Waiting...
fr: Attente...

en: Checking for new mail
fr: Recherche de nouveau courriel

en: Enter Password for %s
fr: Saisissez le mot de passe pour %s

en: Enter Password
fr: Saisissez le mot de passe

en: User canceled operation.
fr: L'utilisateur a annulé l'opération.

en: Edit signature
fr: Éditer la signature

en: Enter a name for this signature.
fr: Saisissez un nom pour cette signature.

en: Name:
fr: Nom :

en: Could not create spool directory `%s': %s
fr: Impossible de créer le répertoire de spool « %s » : %s

en: Trying to movemail a non-mbox source `%s'
fr: Essaye de movemail une source non mbox « %s »

en: Forwarded message - %s
fr: Message transféré - %s

en: Forwarded message
fr: Message transféré

en: Invalid folder: `%s'
fr: Dossier non valide : « %s »

en: Setting up Search Folder: %s
fr: Mise en place du dossier de recherche : %s

en: Updating Search Folders for '%s:%s'
fr: Mise à jour des dossiers de recherche pour « %s:%s »

en: Updating Search Folders for '%s'
fr: Mise à jour des dossiers de recherche pour « %s »

en: Edit Search Folder
fr: Éditer un dossier de recherche

en: New Search Folder
fr: Nouveau dossier de recherche

en: A folder named &quot;{1}&quot; already exists. Please use a different name.
fr: Un dossier nommé « {1} » existe déjà. Veuillez utiliser un nom différent.

en: A non-empty folder at &quot;{1}&quot; already exists.
    
    You can choose to ignore this folder, overwrite or append its contents, or quit.
fr: Un dossier non vide existe déjà sur « {1} ».
    
    Vous pouvez choisir d'ignorer ce dossier, d'écraser ou d'ajouter son contenu, ou de quitter.

en: A read receipt notification has been requested for &quot;{1}&quot;.  Send the reciept notification to {0}?
fr: Un accusé de réception a été demandée à la lecture de &quot;{1}&quot;. Voulez-vous envoyer l'accusé de réception à {0} ?

en: Adding a meaningful Subject line to your messages will give your recipients an idea of what your mail is about.
fr: Ajouter un sujet compréhensible à vos messages permet de donner à vos destinataires une idée du propos du courriel.

en: Are you sure you want to delete this account and all its proxies?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce compte et tous ses proxies ?

en: Are you sure you want to delete this account?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce compte ?

en: Are you sure you want to open {0} messages at once?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir ouvrir {0} messages en une fois ?

en: Are you sure you want to permanently remove all the deleted messages in all folders?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer définitivement tous les messages effacés dans tous les dossiers

en: Are you sure you want to permanently remove all the deleted messages in folder &quot;{0}&quot;?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer définitivement tous les messages effacés dans le dossier « {0} » ?

en: Are you sure you want to send a message in HTML format?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir envoyer un message au format HTML ?

en: Are you sure you want to send a message with only BCC recipients?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir envoyer un message avec des destinataires Cci seulement.

en: Are you sure you want to send a message without a subject?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir envoyer un message sans sujet ?

en: Because &quot;{0}&quot;.
fr: À cause de « {0} ».

en: Because &quot;{2}&quot;.
fr: À cause de « {2} ».

en: Cannot add Search Folder &quot;{0}&quot;.
fr: Impossible d'ajouter le dossier de recherche « {0} ».

en: Cannot copy folder &quot;{0}&quot; to &quot;{1}&quot;.
fr: Impossible de copier le dossier « {0} » vers « {1} ».

en: Cannot create folder &quot;{0}&quot;.
fr: Impossible de créer le dossier « {0} ».

en: Cannot create temporary save directory.
fr: Impossible de créer de répertoire de sauvegarde temporaire.

en: Cannot create the save directory, because &quot;{1}&quot;
fr: Impossible de créer le répertoire de sauvegarde parce que « {1} »

en: Cannot delete folder &quot;{0}&quot;.
fr: Impossible de supprimer le dossier « {0} ».

en: Cannot delete system folder &quot;{0}&quot;.
fr: Impossible de supprimer le dossier système « {0} ».

en: Cannot edit Search Folder &quot;{0}&quot; as it does not exist.
fr: Impossible d'éditer le dossier de recherche « {0} » puisque il n'existe pas.

en: Cannot move folder &quot;{0}&quot; to &quot;{1}&quot;.
fr: Impossible de déplacer le dossier « {0} » vers « {1} ».

en: Cannot open source &quot;{1}&quot;
fr: Impossible d'ouvrir la source « {1} »

en: Cannot open source &quot;{2}&quot;.
fr: Impossible d'ouvrir la source « {2} ».

en: Cannot open target &quot;{2}&quot;.
fr: Impossible d'ouvrir la cible « {2} ».

en: Cannot read the license file &quot;{0}&quot;, due to an installation problem.  You will not be able to use this provider until you can accept its license.
fr: Impossible de lire le fichier de licence « {0} », à cause d'un problème d'installation. Vous ne serez pas capable d'utiliser ce fournisseur jusqu'à ce que vous acceptiez sa licence.

en: Cannot rename &quot;{0}&quot; to &quot;{1}&quot;.
fr: Impossible de renommer le dossier « {0} » en « {1} ».

en: Cannot rename or move system folder &quot;{0}&quot;.
fr: Impossible de renommer ou déplacer le dossier système « {0} ».

en: Cannot save changes to account.
fr: Impossible d'enregistrer les modifications au compte.

en: Cannot save to directory &quot;{0}&quot;.
fr: Impossible d'enregistrer dans le répertoire « {0} ».

en: Cannot save to file &quot;{0}&quot;.
fr: Impossible d'enregistrer dans le fichier « {0} ».

en: Cannot set signature script &quot;{0}&quot;.
fr: Impossible d'utiliser le script de signature « {0} ».

en: Check to make sure your password is spelled correctly.  Remember that many passwords are case sensitive; your caps lock might be on.
fr: Vérifiez que votre mot de passe est orthographié correctement. Souvenez-vous que beaucoup de mot de passes sont sensibles à la casse : caps lock devrait peut-être être activé.

en: Could not save signature file.
fr: Impossible d'enregistrer le fichier de signature.

en: Delete &quot;{0}&quot;?
fr: Supprimer « {0} » ?

en: Delete account?
fr: Supprimer le compte ?

en: Discard changed?
fr: Abandonner les modifications ?

en: Do you want the operation to be performed in the subfolders?
fr: Voulez-vous que l'opération soit effectuée dans les sous-dossiers ?

en: Do you wish to save your changes?
fr: Voulez-vous enregistrer vos modifications ?

en: Don't delete
fr: Ne pas supprimer

en: Enter password.
fr: Saisissez le mot de passe

en: Error loading filter definitions.
fr: Erreur de chargement des définitions du filtre.

en: Error while performing operation.
fr: Erreur durant l'exécution de l'opération.

en: Error while {0}.
fr: Erreur durant {0}.

en: File exists but cannot overwrite it.
fr: Le fichier existe mais ne peut être écrasé.

en: File exists but is not a regular file.
fr: Le fichier existe mais n'est pas un fichier régulier.

en: If you continue, you will not be able to recover these messages.
fr: Si vous continuez vous ne serez pas capable de récupérer ces messages.

en: If you delete the folder, all of its contents and its subfolders contents will be deleted permanently.
fr: Si vous supprimez le dossier, tout ce contenu ainsi que le contenu de ses sous-dossiers sera supprimés définitivement.

en: If you proceed, the account information and
    all proxy information will be deleted permanently.
fr: Si vous continuez, toutes les informations sur le compte et le proxy seront supprimées définitivement.

en: If you proceed, the account information will be deleted permanently.
fr: Si vous continuez, toutes les informations sur le compte seront supprimées définitivement.

en: If you quit, these messages will not be sent until Evolution is started again.
fr: Si vous quittez, ces messages ne seront pas envoyés avant qu'Evolution soit à nouveau démarré.

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Invalid authentication
fr: Authentification invalide

en: Mail filters automatically updated.
fr: Filtres du courriel automatiquement mis à jour.

en: Many email systems add an Apparently-To header to messages that only have BCC recipients. This header, if added, will list all of your recipients to your message anyway. To avoid this, you should add at least one To: or CC: recipient.
fr: De nombreux systèmes de messagerie électronique ajoutent un champ « Apparently-To » aux messages qui ont uniquement des destinataires Cci. Ce champ, s'il est ajouté, ce champ listera tous les destinataires de votre message. Pour éviter cela, vous devriez ajouter au moins un destinataire À : ou Cc :

en: Mark all messages as read
fr: Marquer tous les messages comme lus

en: Mark all messages as read in the selected folder
fr: Marquer tous les messages dans le dossier sélectionné comme lus

en: Missing folder.
fr: Dossier manquant.

en: No sources selected.
fr: Aucune source n'a été sélectionnée.

en: Opening too many messages at once may take a long time.
fr: Ouvrir trop de messages en une fois peut prendre un long moment.

en: Please check your account settings and try again.
fr: Vérifiez les paramètres de votre compte et essayez à nouveau.

en: Please enter a valid email address in the To: field. You can search for email addresses by clicking on the To: button next to the entry box.
fr: Saisissez une adresse électronique valide dans le champ To:. Vous pouvez rechercher des adresses électroniques en cliquant sur le bouton To : à côté de la boîte de saisie.

en: Please make sure the following recipients are willing and able to receive HTML email:
    {0}
    Send anyway?
fr: Veuillez vous assurer que les destinataires suivants veulent et peuvent recevoir du courriel HTML :
    {0}
    Envoyer quand même ?

en: Please wait.
fr: Veuillez patienter.

en: Problem migrating old mail folder &quot;{0}&quot;.
fr: Problème lors de la migration de l'ancien dossier de courriel « {0} ».

en: Querying server
fr: Interrogation du serveur

en: Querying server for a list of supported authentication mechanisms.
fr: Questionne le serveur pour obtenir une liste des mécanismes d'authentification supportés.

en: Read receipt requested.
fr: Accusé de réception demandé.

en: Really delete folder &quot;{0}&quot; and all of its subfolders?
fr: Réellement supprimer le dossier « {0} » et tous ses sous-dossiers ?

en: Search Folders automatically updated.
fr: Dossiers de recherche automatiquements mis à jours.

en: Send Receipt
fr: Envoyer un accusé de réception

en: System folders are required for Ximian Evolution to function correctly and cannot be renamed, moved, or deleted.
fr: Les dossiers système sont nécessaires pour que Ximian Evolution fonctionne correctement, et ne peuvent être renommés, déplacés ou supprimés.

en: The contact list you are sending to is configured to hide list recipients.
    
    Many email systems add an Apparently-To header to messages that only have BCC recipients. This header, if added, will list all of your recipients in your message. To avoid this, you should add at least one To: or CC: recipient.
fr: La liste de contacts à laquelle vous allez écrire est configurée pour cacher la liste des destinataires.
    
    De nombreux systèmes de messagerie électronique ajoutent un champ « Apparently-To » aux messages qui ont uniquement des destinataires Cci. Ce champ, s'il est ajouté, listera tous les destinataires de votre message. Pour éviter cela, vous devriez ajouter au moins un destinataire À : ou Cc :

en: The following Search Folder(s):
    {0}
    Used the now removed folder:
        &quot;{1}&quot;
    And have been updated.
fr: Les dossiers de recherche suivants :
    {0}
    utilisaient le dossier maintenant supprimé :
        « {1} »
    et ont été mis à jour.

en: The following filter rule(s):
    {0}
    Used the now removed folder:
        &quot;{1}&quot;
    And have been updated.
fr: Les règles de filtrage suivantes :
    {0}
    utilisaient le dossier maintenant supprimé :
        « {1} »
    et ont été mises à jour.

en: The message was sent via the &quot;sendmail&quot; external application.  Sendmail reports the following error: status 67: mail not sent.
    The message is stored in the Outbox folder.  Check the message for errors and resend.
fr: Ce message a été envoyé à l'aide de l'application externe « sendmail ». Sendmail a reporté l'erreur suivante : status 67 : courriel non envoyé.
    Ce message est stocké dans le dossier Boîte d'envoi. Veuillez vérifier si le message contient des erreurs et envoyer à nouveau.

en: The script file must exist and be executable.
fr: Le fichier de script doit exister et être exécutable.

en: This folder may have been added implicitly,
    go to the Search Folder editor to add it explicitly, if required.
fr: Il se peut que ce dossier ait été ajouté implicitement, allez dans l'éditeur de dossiers de recherche pour l'ajouter explicitement, si nécessaire.

en: This message cannot be sent because you have not specified any Recipients
fr: Ce message ne peut être envoyé car vous n'avez spécifié aucun destinataire

en: This server does not support this type of authentication and may not support authentication at all.
fr: Le serveur ne supporte pas ce type d'authentification et il se peut qu'il ne supporte aucune identification du tout.

en: This signature has been changed, but has not been saved.
fr: Cette signature a été modifiée, mais n'a pas été enregistrée.

en: Unable to connect to the GroupWise server.
fr: Impossible de se connecter au serveur GroupWise.

en: Unable to open the drafts folder for this account.  Use the system drafts folder instead?
fr: Impossible d'ouvrir le dossier Brouillons pour ce compte. Voulez-vous utiliser le dossier Brouillons générique ?

en: Unable to read license file.
fr: Impossible de lire le fichier de licence.

en: Use _Default
fr: Utiliser le _défaut

en: Use default drafts folder?
fr: Utiliser le dossier Brouillons par défaut ?

en: You have not filled in all of the required information.
fr: Vous n'avez pas saisi toutes les informations requises.

en: You have unsent messages, do you wish to quit anyway?
fr: Certains messages n'ont pas été envoyés. Êtes-vous sûr de vouloir quitter le programme ?

en: You may not create two accounts with the same name.
fr: Vous ne devez pas créer deux comptes avec le même nom.

en: You must name this Search Folder.
fr: Vous devez nommer ce dossier de recherche.

en: You must specify a folder.
fr: Vous devez indiquer un dossier.

en: You must specify at least one folder as a source.
    Either by selecting the folders individually, and/or by selecting all local folders, all remote folders, or both.
fr: Vous devez spécifier au moins un dossier comme source.
    Soit en sélectionnant les dossiers individuellement, et/ou en sélectionnant tous les dossiers locaux, tous les dossiers distants, ou les deux.

en: Your login to your server &quot;{0}&quot; as &quot;{0}&quot; failed.
fr: Votre identification sur le serveur « {0} » en temps que « {0} » a échoué.

en: Your message with the subject &quot;{0}&quot; was not delivered.
fr: Votre message, dont le sujet est « {0} », n'a pas été délivré.

en: _Append
fr: A_jouter

en: _Discard changes
fr: Aban_donner les modifications

en: _Empty Trash
fr: _Vider la corbeille

en: _Expunge
fr: Ne_ttoyer

en: _Open Messages
fr: _Ouvrir les messages

en: Unseen
fr: Non vu

en: Seen
fr: Vu

en: Answered
fr: Répondu

en: Multiple Unseen Messages
fr: Multiples messages non vus

en: Multiple Messages
fr: Messages multiples

en: Lowest
fr: Le plus bas

en: Lower
fr: Plus bas

en: Higher
fr: Plus haut

en: Highest
fr: Le plus haut

note: strftime format of a time, in 12-hour format, without seconds.
en: Today %l:%M %p
fr: Aujourd'hui %H:%M

en: Yesterday %l:%M %p
fr: Hier %H:%M

en: %a %l:%M %p
fr: %a %H:%M

en: %b %d %l:%M %p
fr: %d %b %H:%M

en: %b %d %Y
fr: %d %b %Y

en: Message List
fr: Liste des messages

en: Generating message list
fr: Génération de la liste des messages

en: Due By
fr: Date d'échéance

en: Flag Status
fr: État des marqueurs

en: Flagged
fr: Marqué

en: Follow Up Flag
fr: Indicateur de suivi

en: Original Location
fr: Emplacement d'origine :

en: Received
fr: Reçu

en: Size
fr: Taille

en: Call
fr: Appel

en: Do Not Forward
fr: Ne pas faire suivre

en: Follow-Up
fr: Donner suite

en: For Your Information
fr: Pour votre information

en: Forward
fr: Faire suivre

en: No Response Necessary
fr: Aucune réponse nécessaire

en: Reply
fr: Répondre

en: Reply to All
fr: Répondre à tous

en: Review
fr: Revoir

en: Body contains
fr: Le corps contient

en: Message contains
fr: Le message contient

en: Recipients contain
fr: Les destinataires contiennent

en: Sender contains
fr: L'expéditeur contient

en: Subject contains
fr: L'objet contient

en: Subject or Sender contains
fr: Le sujet ou l'expéditeur contiennent

en: A formatter plugin which displays audio attachments inline and allows you to play them directly from evolution.
fr: Un greffon qui affiche les fichiers audio inclus et qui permet de les lire directement depuis Evolution.

en: Audio inline plugin
fr: Greffon audio

en: Select name of Evolution archive
fr: Sélectionner le nom de l'archive d'Evolution

en: _Restart Evolution after backup
fr: _Redémarrer Evolution après la sauvegarde

en: Select Evolution archive to restore
fr: Sélectionner l'archive d'Evolution à restaurer

en: _Restart Evolution after restore
fr: _Redémarrer Evolution après la restauration

en: Backup Evolution directory
fr: Sauvegarder le répertoire d'Evolution

en: Restore Evolution directory
fr: Restaurer le répertoire d'Evolution

en: Check Evolution archive
fr: Vérifier l'archive d'Evolution

en: Restart Evolution
fr: Redémarrer Evolution

en: A plugin for backing up and restore Evolution data and settings.
fr: Un greffon pour sauvegarder et restaurer les données et les réglages d'Evolution

en: Backup and restore plugin
fr: Greffon de sauvegarde et de restauration

en: Backup Settings...
fr: Paramètres de la sauvegarde...

en: Backup and restore Evolution data and settings
fr: Sauvegarder et restaurer les données et les réglages d'Evolution

en: Restore Settings...
fr: Restaurer les réglages...

en: Automatic Contacts
fr: Contacts automatiques

en: <span weight="bold">Automatic Contacts</span>
fr: <span weight="bold">Contacts automatiques</span>

note: Enable BBDB checkbox
en: _Automatically create entries in the addressbook when responding to mail
fr: Créer _automatiquement des entrées dans le carnet d'adresses lors de la réponse à un courriel

en: <span weight="bold">Instant Messaging Contacts</span>
fr: <span weight="bold">Contacts de messagerie instantanée</span>

note: Enable Gaim Checkbox
en: Periodically synchronize contact information and images from my _instant messenger
fr: Synchroniser périodiquement les informations et les images des contacts avec mon logiciel de messagerie _instantanée

note: Synchronize now button.
en: Synchronize with _buddy list now
fr: Synchroniser avec la _buddy list maintenant

en: Automatic contacts
fr: Contacts automatiques

en: Automatically fills your addressbook with names and email addresses as you reply to mails. Also fills in IM contact information from your buddy lists.
fr: Complète automatiquement votre carnet d'adresses avec les noms et courriels de la personne à qui vous répondez. Ainsi que l'information de messagerie instantanée issue de votre liste de contacts.

en: Local Calendars
fr: Calendriers locaux

en: Provides core functionality for local calendars.
fr: Fourni la fonctionnalité à la base des calendriers locaux.

en: HTTP Calendars
fr: Calendriers HTTP

en: Provides core functionality for webcal and http calendars.
fr: Fourni la fonctionnalité à la base des calendriers webcal et http.

en: Weather: Cloudy
fr: Météo : nuageux

en: Weather: Fog
fr: Météo : brouillard

en: Weather: Partly Cloudy
fr: Météo : partiellement nuageux

en: Weather: Rain
fr: Météo : pluie

en: Weather: Snow
fr: Météo : neige

en: Weather: Sunny
fr: Météo : ensoleillé

en: Weather: Thunderstorms
fr: Météo : orages

en: Select a location
fr: Sélectionnez un emplacement

en: _Units:
fr: _Unités :

en: Metric (Celsius, cm, etc)
fr: Métrique (Celsius, cm, etc)

en: Imperial (Fahrenheit, inches, etc)
fr: Impérial (Farenheit, pouces, etc)

en: Provides core functionality for weather calendars.
fr: Fourni la fonctionnalité à la base des calendriers météo.

en: Weather Calendars
fr: Calendriers de météo

en: A test plugin which demonstrates a popup menu plugin which lets you copy things to the clipboard.
fr: Un greffon de test qui présente un menu temporaire vous permettant de copier des objets vers le presse-papier.

en: Copy _Email Address
fr: Copier l'_adresse électronique

en: Copy tool
fr: Outil de copie

en: Check whether Evolution is the default mailer
fr: Contrôler que Evolution est le lecteur de courriel par défaut

en: Every time Evolution starts, check whether or not it is the default mailer.
fr: Chaque fois que Evolution est lancé, contrôle que Evolution est le lecteur de courriel par défaut.

en: Checks whether Evolution is the default mail client on startup.
fr: Contrôle si Evolution est le client de messagerie par défaut au lancement.

en: Default Mail Client
fr: Client de messagerie par défaut

en: Do you want to make Evolution your default e-mail client?
fr: Voulez-vous faire d'Evolution votre client de messagerie par défaut ?

en: Mark as default folder
fr: Marquer comme dossier par défaut

en: Open Other User's Folder
fr: Ouvrir le dossier d'un autre utilisateur

en: _Account:
fr: _Nom du compte :

en: _Folder Name:
fr: _Nom du dossier :

en: _User:
fr: Nom d'_utilisateur :

note: i18n: "Secure Password Authentication" is an Outlookism
en: Secure Password
fr: Mot de passe sécurisé

note: i18n: "NTLM" probably doesn't translate
en: This option will connect to the Exchange server using secure password (NTLM) authentication.
fr: Cette option utilisera l'authentification par mot de passe sécurisé (NTLM) pour se connecter au serveur Exchange.

en: Plaintext Password
fr: Mot de passe en texte brut

en: This option will connect to the Exchange server using standard plaintext password authentication.
fr: Cette option utilisera un mot de passe en texte brut standard pour se connecter au serveur Exchange.

en: Out Of Office
fr: Absent du bureau

en: The message specified below will be automatically sent to 
    each person who sends mail to you while you are out of the office.
fr: Le message spécifié ci-dessous sera automatiquement envoyé à toute personne vous
    envoyant du courriel pendant votre absence du bureau.

en: I am out of the office
fr: Je suis actuellement absent du bureau

en: I am in the office
fr: Je suis actuellement au bureau

note: Change Password
en: Change the password for Exchange account
fr: Changer le mot de passe pour le compte Exchange

en: Change Password
fr: Changer le mot de passe

note: Delegation Assistant
en: Manage the delegate settings for Exchange account
fr: Gère les réglages de délégation pour un compte Exchange

en: Delegation Assitant
fr: Assistant de délégation

note: Miscelleneous settings
en: Miscelleneous
fr: Divers

note: Folder Size
en: View the size of all Exchange folders
fr: Voir la taille de tous les dossiers Exchange

en: Folders Size
fr: Taille des dossiers

en: Exchange Settings
fr: Paramètres d'Exchange

en: _OWA Url:
fr: Url _OWA :

en: A_uthenticate
fr: S'a_uthentifier

en: Authentication Type
fr: Type d'authentification

en: Ch_eck for Supported Types
fr: _Vérifier les types supportés

note: User entered a wrong existing * password. Prompt him again.
en: The current password does not match the existing password for your account. Please enter the correct password
fr: Ce mot de passe est différent du mot de passe existant pour votre compte. Saisissez le mot de passe du compte

en: The two passwords do not match. Please re-enter the passwords.
fr: Les deux mots de passe sont différents. Saisissez à nouveau les mots de passe.

en: Confirm Password:
fr: Confirmez le mot de passe :

en: Current Password:
fr: Mot de passe actuel :

en: New Password:
fr: Nouveau mot de passe :

en: Your current password has expired. Please change your password now.
fr: Le mot de passe actuel a expiré. Changez votre mot de passe dès à présent.

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Permissions for %s
fr: Permissions pour %s

en: Delegate To
fr: Déléguer à

en: Could not access Active Directory
fr: Impossible d'accéder à Active Directory

en: Could not remove delegate %s
fr: Impossible de supprimer le délégué %s.

en: Could not update list of delegates.
fr: Impossible de mettre à jour la liste des délégués.

en: Could not add delegate %s
fr: Impossible d'ajouter le délégué %s.

en: Error reading delegates list.
fr: Erreur lors de la lecture de la liste des délégués.

en: C_alendar:
fr: C_alendrier :

en: Co_ntacts:
fr: Co_ntacts :

en: Delegate Permissions
fr: Permissions du délégué

en: Delegates
fr: Délégués

en: Permissions for
fr: Permissions pour

en: _Delegate can see private items
fr: Le _délégué peut voir des éléments privés

en: _Inbox:
fr: _Boîte de réception :

en: _Tasks:
fr: _Tâches :

en: Folder Name
fr: Nom du dossier

en: Folder Size
fr: Taille du dossier

en: Exchange Folder Tree
fr: Arborescence des dossiers Exchange

en: Unsubscribe Folder...
fr: Se désabonner du dossier...

en: Really unsubscribe from folder "%s"?
fr: Voulez-vous vraiment vous désabonner du dossier « %s » ?

en: Unsubscribe from "%s"
fr: Se désabonner du dossier « %s »

en: (Permission denied.)
fr: (Permission refusée)

en: Add User:
fr: Ajouter un utilisateur :

en: Add User
fr: Ajouter un utilisateur

en: Cannot Delete
fr: Impossible de supprimer

en: Cannot Edit
fr: Impossible d'éditer

en: Create items
fr: Créer des éléments

en: Create subfolders
fr: Créer des sous-dossiers

en: Delete Any Items
fr: Supprimer n'importe quel élément

en: Delete Own Items
fr: Supprimer ses propres éléments

en: Edit Any Items
fr: Éditer n'importe quel élément

en: Edit Own Items
fr: Éditer ses propres éléments

en: Folder contact
fr: Contact du dossier

en: Folder owner
fr: Propriétaire du dossier

en: Folder visible
fr: Dossier visible

en: Read items
fr: Lire les éléments

en: Role:
fr: Rôle :

en: Select User
fr: Sélectionner un utilisateur

en: Addressbook...
fr: Carnet d'adresses...

en: Subscribe to Other User's Contacts
fr: S'abonner aux contacts d'un autre utilisateur

en: Subscribe to Other User's Calendar
fr: S'abonner au calendrier d'un autre utilisateur

en: Cannot change password due to configuration problems.
fr: Impossible de modifier le mot de passe en raison de problèmes de configuration.

en: Cannot display folders.
fr: Impossible d'afficher les dossiers.

en: Could not authenticate to server.
fr: L'authentification sur le serveur a échoué.

en: Could not change password.
fr: Impossible de modifier le mot de passe.

en: Could not connect to server {0}.
fr: Impossible de se connecter au serveur {0}.

en: Could not determine folder permissions for delegates.
fr: Impossible d'obtenir les permissions du dossier pour les délégués.

en: Could not find Exchange Web Storage System.
fr: Impossible de trouver le système de stockage web Exchange.

en: Could not locate server {0}.
fr: Impossible de localiser le serveur {0}.

en: Could not make {0} a delegate
fr: Impossible de faire de {0} un délégué

en: Could not read folder permissions
fr: Impossible de lire les permissions du dossier

en: Could not read folder permissions.
fr: Impossible de lire les permissions du dossier.

en: Could not read out-of-office state
fr: Impossible de lire l'état « Absent du bureau ».

en: Could not update folder permissions.
fr: Impossible de mettre à jour les permissions du dossier.

en: Could not update out-of-office state
fr: Impossible de mettre à jour l'état « Absent du bureau ».

en: Exchange Account is offline.
fr: Le compte Exchange est hors ligne.

en: Exchange Connector access error.
fr: Erreur lors de l'accès à Exchange Connector.

en: Exchange Connector requires access to certain
    functionality on the Exchange Server that appears
    to be disabled or blocked.  (This is usually 
    unintentional.)  Your Exchange Administrator will 
    need to enable this functionality in order for 
    you to be able to use Ximian Connector.
    
    For information to provide to your Exchange 
    administrator, please follow the link below:
    
    http://support.novell.com/cgi-bin/search/searchtid.cgi?/ximian/ximian328.html
fr: Le connecteur Exchange requiert un accès à une
    fonctionnalité fournie par le serveur Exchange
    qui semble désactivée ou bloquée (cet habituellement
    non intentionnel). Votre administrateur Exchange
    doit activer cette fonctionnalité pour que vous
    puissiez vous connecter via le connecteur Ximian.
    
    Afin de vous fournir des informations à ce sujet
    à votre administrateur, veuillez suivre le lien suivant :
    
    http://support.novell.com/cgi-bin/search/searchtid.cgi?/ximian/ximian328.html

en: Failed to update delegates:
fr: Impossible de mettre à jour les délégués :

en: Folder already exists
fr: Dossier déjà existant

en: Folder does not exist
fr: Le dossier n'existe pas.

en: Folder offline
fr: Travail hors ligne

en: Generic error
fr: Erreur générique

en: If OWA is running on a different path, you must specify that in the account configuration dialog.
fr: Si OWA s'exécute dans un chemin différent, vous devez le spécifier dans la configuration du compte.

en: Mailbox for {0} is not on this server.
fr: La boîte aux lettres de {0} n'est pas sur ce serveur.

en: Make sure the URL is correct and try again.
fr: Vérifiez que l'URL est correcte et essayer à nouveau.

en: Make sure the server name is spelled correctly and try again.
fr: Vérifiez que le nom du serveur est correctement orthographié et essayez à nouveau.

en: Make sure the username and password are correct and try again.
fr: Vérifiez que l'identifiant et le mot de passe sont corrects et essayez à nouveau.

en: No Global Catalog server configured for this account.
fr: Aucun catalogue global configuré pour ce compte.

en: No mailbox for user {0} on {1}.
fr: Pas de boîtes aux lettres pour l'utilisateur {0} on {1}.

en: No such user {0}
fr: Aucun utilisateur {0}

en: Password successfully changed.
fr: Le mot de passe a bien été modifié.

en: Please restart Evolution
fr: Veuillez redémarrer Evolution

en: Please select a user.
fr: Veuillez sélectionner un utilisateur.

en: Server rejected password because it is too weak.
fr: Le serveur a refusé le mot de passe car celui-ci est trop faible.

en: The Exchange account will be disabled when you quit Evolution
fr: Le compte Exchange sera désactivé lorsque vous quitterez Evolution

en: The Exchange account will be removed when you quit Evolution
fr: Le compte Exchange sera supprimé quand vous quitterez Evolution

en: The Exchange server is not compatible with Exchange Connector.
fr: Le serveur Exchange n'est pas compatible avec votre connecteur Exchange.

en: The server is runinng Exchange 5.5. Exchange Connector 
    supports Microsoft Exchange 2000 and 2003 only.
fr: Le serveur exécute Exchange 5.5. Le connecteur Exchange supporte uniquement Microsoft Exchange 2000 et 2003.

en: This probably means that your server requires 
    you to specify the Windows domain name 
    as part of your username (eg, &quot;DOMAIN\user&quot;).
    
    Or you might have just typed your password wrong.
fr: Cela signifie peut être la nécessité que vous précisiez 
    le nom de domaine Windows à votre serveur avec votre
    nom d'utilisateur (ex. &quot;DOMAINE\\utilisateur&quot;).
    
    Il est aussi possible que vous ayez saisi un mauvais
    mot de passe.

en: Try again with a different password.
fr: Essayer à nouveau avec un mot de passe différent.

en: Unable to add user to access control list:
fr: Impossible d'ajouter l'utilisateur à la liste de contrôle d'accès :

en: Unable to edit delegates.
fr: Impossible d'éditer les délégués.

en: Unknown error looking up {0}
fr: Erreur inconnue lors de la recherche de {0}

en: Unknown error.
fr: Erreur inconnue.

en: Unknown type
fr: Type inconnu

en: Unsupported operation
fr: Opération non supportée

en: You are nearing your quota available for storing mails on this server.
fr: La capacité occupée par le stockage de vos courriels est proche de la limite qui vous est autorisée sur ce serveur.

en: You have exceeded your quota for storing mails on this server.
fr: Vous avez dépassé la capacité de stockage, pour vos courriels, qui vous est autorisée sur ce serveur.

en: You may only configure a single Exchange account.
fr: Vous ne pouvez configurer qu'un seul compte Exchange.

en: Your current usage is : {0}KB. Try to clear up some space by deleting some mails.
fr: Utilisation actuelle : {0} Ko. Essayer de libérer un peu d'espace en supprimant quelques courriels.

en: Your current usage is : {0}KB. You will not be able to either send or recieve mails now.
fr: Utilisation actuelle : {0} Ko. Vous ne serez plus en mesure d'envoyer ou de recevoir des courriels.

en: Your current usage is : {0}KB. You will not be able to send mails till you clear up some space by deleting some mails.
fr: Utilisation actuelle : {0} Ko. Vous ne serez plus en mesure d'envoyer ou de recevoir des courriels tant que vous n'aurez pas libérer de l'espace en supprimant quelques courriels.

en: Your password has expired.
fr: Votre mot de passe a expiré.

en: {0} cannot be added to an access control list
fr: {0} ne peut être ajouter à une liste de contrôle d'accès

en: {0} is already a delegate
fr: {0} est déjà une délégation

en: {0} is already in the list
fr: {0} est déjà dans la liste

en: Subscribe to Other User's Tasks
fr: Souscrire à la tâche d'un autre utilisateur

en: Check folder permissions
fr: Contrôler les droits du dossier

en: Subscribe to Other User's Folder
fr: Souscrire à la tâche d'un autre utilisateur

en: Unsubscribing from folder "%s"
fr: Désabonnement au dossier « %s »

en: Allows unsubscribing of mail folders in the folder tree context menu.
fr: Autorise la désincription de dossiers de courriel dans l'arborescence des dossiers du menu contextuel.

en: Unsubscribe Folders
fr: Se désabonner des dossiers

en: Checklist
fr: Liste de contrôle

en: Groupwise Account Setup
fr: Configuration d'un compte Groupwise

en: Junk Settings
fr: Paramètres de spam

en: <b>Junk Mail Settings</b>
fr: <b>Paramètres de détection du spam</b>

en: Junk Mail Settings...
fr: Paramètres de détection du spam...

en: <b>Junk List :</b>
fr: <b>Liste de spams :</b>

en: Email:
fr: Adresse électronique :

en: Junk Mail Settings
fr: Paramètres de détection du spam

en: _Disable
fr: _Désactiver

en: _Enable
fr: _Activer

en: _Junk List
fr: _Liste de spams

en: Add Send Options to groupwise messages
fr: Ajouter les options d'envoi au messages groupwise

en: Send Options
fr: Options d'envoi

en: A plugin for the features in Groupwise accounts.
fr: Un greffon pour les fonctionnalités des comptes Groupwise.

en: Groupwise Features
fr: Fonctionnalités de Groupwise

en: Accept Tentatively
fr: Accepter provisoirement

en: <b>Users :</b>
fr: <b>Utilisateurs :</b>

en: Shared Folder Notification
fr: Notification de dossier partagé

en: The participants will receive the following notification.
fr: Les participants recevront la notification suivante.

en: _Cutomize notification message
fr: _Personnaliser le message de notification

en: _Not Shared
fr: _Non partagé

en: _Shared With ...
fr: _Partagé avec...

en: _Sharing
fr: _Partage

en: <b>Name</b>
fr: <b>Nom</b>

en: Access Rights
fr: Droits d'accès

en: Add/Edit
fr: Ajouter/Éditer

en: Modify _folders/options/rules/
fr: Modifier _folders/options/rules/

en: Read items marked _private
fr: Lire les éléments marqués _private

en: Reminder Notes
fr: Notes de rappel

en: Subscribe to my _alarms
fr: S'abonner à mes _alarmes

en: Subscribe to my _notifications
fr: S'abonner à mes _notifications

en: _Read
fr: _Lire

en: _Write
fr: _Écrire

en: <b>Account Name</b>
fr: <b>Nom du compte</b>

en: Proxy Login
fr: Identification sur le proxy

en: %sEnter password for %s (user %s)
fr: %sSaisissez le mot de passe pour %s (utilisateur %s).

en: _Proxy Login...
fr: _Identification sur le proxy...

en: The Proxy tab will be available only when the account is enabled.
fr: L'onglet proxy sera accessible seulement quand le compte sera actif.

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Enter the users and set permissions
fr: Saisissez les utilisateurs et réglez les permissions

en: New _Shared Folder...
fr: Nouveau dossier _partagé...

en: Sharing
fr: Partage

en: Track Message Status...
fr: Surveiller l'état du message...

en: Unable to parse item
fr: Impossible d'analyser le contenu de l'élément

en: Unable to send item to calendar '%s'.  %s
fr: Impossible d'envoyer l'élément au calendrier « %s ». %s

en: Sent to calendar '%s' as accepted
fr: Envoyée au calendrier « %s » comme acceptée

en: Sent to calendar '%s' as tentative
fr: Envoyée au calendrier « %s » comme provisoire

en: Sent to calendar '%s' as declined
fr: Envoyée au calendrier « %s » comme refusée

en: Sent to calendar '%s' as cancelled
fr: Envoyée au calendrier « %s » comme annulée

en: Sent a cancellation notice to the delegate
fr: Envoie un avis d'annulation à la délégation

en: Could not send the cancellation notice to the delegate
fr: Impossible d'envoyer un avis d'annulation au délégué

en: Attendee status could not be updated because the status is invalid
fr: Le statut du participant n'a pas pu être mis à jour car le statut n'est pas valide

en: Unable to update attendee. %s
fr: Impossible de mettre à jour les participants. %s

en: Attendee status updated
fr: Statut du participant mis à jour

en: The calendar attached is not valid
fr: Le calendrier attaché n'est pas valide

en: The message claims to contain a calendar, but the calendar is not valid iCalendar.
fr: Le message prétend contenir un calendrier, mais celui-ci n'est pas valide au format iCalendar.

en: The item in the calendar is not valid
fr: L'élément dans le calendrier n'est pas valide

en: The message does contain a calendar, but the calendar contains no events, tasks or free/busy information
fr: Le message contient un calendrier, mais celui-ci ne contient aucun événement, tâche ou information libre/occupé

en: The calendar attached contains multiple items
fr: Le calendrier attaché contient des éléments multiples.

en: To process all of these items, the file should be saved and the calendar imported
fr: Pour traiter tout ces éléments, le fichier devra être sauvegardé et le calendrier importé

en: Meetings and Tasks
fr: Réunions et tâches

note: Delete message after acting FIXME Need a schema for this
en: _Delete message after acting
fr: _Supprimer le message après avoir agi

en: <span weight="bold">Conflict Search</span>
fr: <span weight="bold">Recherche de conflits</span>

note: Source selector
en: Select the calendars to search for meeting conflicts
fr: Sélectionner les calendriers où chercher les conflits de réunions

en: Conflict Search Table
fr: Tableau de recherche des conflits

note: strftime format of a weekday and a date.
en: Today
fr: Aujourd'hui

note: strftime format of a time, in 24-hour format, without seconds.
en: Today %H:%M
fr: Aujourd'hui %H:%M

note: strftime format of a time, in 24-hour format.
en: Today %H:%M:%S
fr: Aujourd'hui %H:%M:%S

note: strftime format of a time, in 12-hour format.
en: Today %l:%M:%S %p
fr: Aujourd'hui %I:%M:%S %p

note: strftime format of a weekday and a date.
en: Tomorrow
fr: Demain

note: strftime format of a time, in 24-hour format, without seconds.
en: Tomorrow %H:%M
fr: Demain %H:%M

note: strftime format of a time, in 24-hour format.
en: Tomorrow %H:%M:%S
fr: Demain %H:%M:%S

note: strftime format of a time, in 12-hour format, without seconds.
en: Tomorrow %l:%M %p
fr: Demain %I:%M %p

note: strftime format of a time, in 12-hour format.
en: Tomorrow %l:%M:%S %p
fr: Demain %I:%M:%S %p

note: strftime format of a weekday and a time, in 12-hour format, without seconds.
en: %A %l:%M %p
fr: %A %I:%M %p

note: strftime format of a weekday and a time, in 12-hour format.
en: %A %l:%M:%S %p
fr: %A %I:%M:%S %p

note: strftime format of a weekday and a date without a year.
en: %A, %B %e
fr: %A, %e %B

note: strftime format of a weekday, a date without a year and a time, in 24-hour format, without seconds.
en: %A, %B %e %H:%M
fr: %A, %e %B %H:%M

note: strftime format of a weekday, a date without a year and a time, in 24-hour format.
en: %A, %B %e %H:%M:%S
fr: %A, %e %B %H:%M:%S

note: strftime format of a weekday, a date without a year and a time, in 12-hour format, without seconds.
en: %A, %B %e %l:%M %p
fr: %A, %e %B %l:%M %p

note: strftime format of a weekday, a date without a year and a time, in 12-hour format.
en: %A, %B %e %l:%M:%S %p
fr: %A, %e %B %l:%M:%S %p

note: strftime format of a weekday and a date.
en: %A, %B %e, %Y
fr: %A, %e %B, %Y

note: strftime format of a weekday, a date and a time, in 24-hour format.
en: %A, %B %e, %Y %H:%M:%S
fr: %A, %e %B, %Y %H:%M:%S

note: strftime format of a weekday, a date and a time, in 12-hour format, without seconds.
en: %A, %B %e, %Y %l:%M %p
fr: %A, %e %B, %Y %l:%M %p

note: strftime format of a weekday, a date and a time, in 12-hour format.
en: %A, %B %e, %Y %l:%M:%S %p
fr: %A, %e %B, %Y %l:%M:%S %p

en: <b>%s</b> through %s has published the following meeting information:
fr: <b>%s</b> par l'intermédiaire de %s a publié les informations de la réunion suivantes :

en: <b>%s</b> has published the following meeting information:
fr: <b>%s</b> a publié les informations de la réunion suivantes :

en: <b>%s</b> has delegated the following meeting to you:
fr: <b>%s</b> vous a délégué la réunion suivante :

en: <b>%s</b> through %s requests your presence at the following meeting:
fr: <b>%s</b> par l'intermédiaire de %s demande votre présence à la réunion suivante :

en: <b>%s</b> requests your presence at the following meeting:
fr: <b>%s</b> demande votre présence à la réunion suivante :

en: <b>%s</b> through %s wishes to add to an existing meeting:
fr: <b>%s</b> par l'intermédiaire de %s souhaite être intégré à une réunion existante :

en: <b>%s</b> wishes to add to an existing meeting:
fr: <b>%s</b> souhaite être intégré à une réunion existante :

en: <b>%s</b> wishes to receive the latest information for the following meeting:
fr: <b>%s</b> souhaite recevoir les dernières informations pour la réunion suivante :

en: <b>%s</b> has sent back the following meeting response:
fr: <b>%s</b> a envoyé la réponse à une réunion suivante :

en: <b>%s</b> through %s has cancelled the following meeting:
fr: <b>%s</b> par l'intermédiaire de %s a annulé la réunion suivante :

en: <b>%s</b> has cancelled the following meeting.
fr: <b>%s</b> a annulé la réunion suivante :

en: <b>%s</b> has proposed the following meeting changes.
fr: <b>%s</b> a proposé les changements suivants à la réunion :

en: <b>%s</b> through %s has declined the following meeting changes:
fr: <b>%s</b> par l'intermédaire de %s a refusé les changements suivants à la réunion :

en: <b>%s</b> has declined the following meeting changes.
fr: <b>%s</b> a refusé les changements suivants de la réunion.

en: <b>%s</b> through %s has published the following task:
fr: <b>%s</b> par l'intermédiaire de %s a publié les tâches suivantes :

en: <b>%s</b> has published the following task:
fr: <b>%s</b> a publié la tâche suivante :

en: <b>%s</b> requests the assignment of %s to the following task:
fr: <b>%s</b> demande l'assignation de %s à la tâche suivante :

en: <b>%s</b> through %s has assigned you a task:
fr: <b>%s</b> par l'intermédiaire de %s vous a assigné une tâche :

en: <b>%s</b> has assigned you a task:
fr: <b>%s</b> vous a assigné une tâche :

en: <b>%s</b> through %s wishes to add to an existing task:
fr: <b>%s</b> par l'intermédiaire de %s souhaite être intégré à une tâche existante :

en: <b>%s</b> wishes to add to an existing task:
fr: <b>%s</b> souhaite être intégré à une tâche existante :

en: <b>%s</b> wishes to receive the latest information for the following assigned task:
fr: <b>%s</b> souhaite recevoir les dernières informations pour l'assignation de tâche suivante :

en: <b>%s</b> has sent back the following assigned task response:
fr: <b>%s</b> a renvoyé une réponse à la tâche assignée suivante :

en: <b>%s</b> through %s has cancelled the following assigned task:
fr: <b>%s</b> par l'intermédiaire de %s a annulé la tâche assignée suivante :

en: <b>%s</b> has cancelled the following assigned task:
fr: <b>%s</b> a annulé la tâche assignée suivante :

en: <b>%s</b> has proposed the following task assignment changes:
fr: <b>%s</b> a proposé les changements suivants à l'assignation de tâche :

en: <b>%s</b> through %s has declined the following assigned task:
fr: <b>%s</b> par l'intermédiaire de %s a refusé la tâche assignée suivante :

en: <b>%s</b> has declined the following assigned task:
fr: <b>%s</b> a refusé la tâche assignée suivante :

note: Start time
en: Start time:
fr: Heure de début :

note: End time
en: End time:
fr: Heure de fin :

note: Comment
en: Comment:
fr: Commentaire :

en: Send u_pdates to attendees
fr: Envoyer des mises à jour aux participants

en: A_pply to all instances
fr: Appliquer à toutes les occurrences

en: Displays text/calendar parts in messages.
fr: Afficher les parties text/calendar dans les messages.

en: Itip Formatter
fr: Formateur Itip

en: This meeting has been delegated
fr: Cette réunion a été déléguée

en: This response is not from a current attendee. Add the sender as an attendee?
fr: Cette réponse ne provient pas d'un participant. L'ajouter comme participant ?

en: Proxy _Logout
fr: Se _déconnecter du proxy

en: Allows disabling of accounts.
fr: Permet de désactiver des comptes

en: Disable Account
fr: Désactiver un compte

en: System error: %s
fr: Erreur système : %s

en: Camel error: %s
fr: Erreur de Camel : %s

en: Account cannot send e-mail
fr: Le compte ne peut pas envoyer de courriel

en: A plugin which implements a CORBA interface for accessing mail data remotely.
fr: Un greffon qui implémente une interface CORBA pour accéder à distance aux données du courriel.

en: Mail Remote
fr: Courriel distant

en: A plugin which allows the creation of meetings from the contents of a mail message.
fr: Un greffon qui permet la création de réunion grâce au contenu d'un courriel.

en: Con_vert to Meeting
fr: Con_vertir en réunion

en: Mail to meeting
fr: Courriel vers réunion

en: A plugin which allows the creation of tasks from the contents of a mail message.
fr: Un greffon qui permet la création de tâches grâce au contenu d'un courriel.

en: Con_vert to Task
fr: Con_vertir en tâche

en: Mail to task
fr: Courriel vers tâche

en: Contact list _owner
fr: _Propriétaire de la liste de contacts

en: Get list _archive
fr: Récupérer l'_archive de la liste

en: Mailing List Actions
fr: Actions de la liste de diffusion

en: Mailing _List
fr: _Liste de diffusion

en: Provide actions for common mailing list commands (subscribe, unsubscribe, ...).
fr: Fourni les actions communes aux listes de diffusion (subscribe, unsubscribe, etc).

en: _Post message to list
fr: _Envoyer un message à la liste

en: _Subscribe to list
fr: _S'abonner à la liste

en: _Un-subscribe to list
fr: Se _désabonner de la liste

en: Action not available
fr: Action non disponible

en: An e-mail message will be sent to the URL "{0}". You can either send the message automatically, or see and change it first.
    
    You should receive an answer from the mailing list shortly after the message has been sent.
fr: Un message électronique sera envoyé à l'url « {0} ». Vous pouvez envoyer le message automatiquement, ou bien le consulter et le modifier.
    
    Vous recevrez rapidement une réponse de la liste de discussion après l'envoi du message.

en: Malformed header
fr: En-tête mal formée

en: No e-mail action
fr: Pas d'action du courriel

en: Posting not allowed
fr: Envoi non autorisé

en: Posting to this mailing list is not allowed. Possibly, this is a read-only mailing list. Contact the list owner for details.
fr: Poster dans cette liste de discussion ne vous est pas autorisé. C'est très certainement une liste de discussion en lecture seule. Contactez l'administrateur de la liste pour plus de détails.

en: Send e-mail message to mailing list?
fr: Envoyer un message électronique à la liste ?

en: The action could not be performed. This means the header for this action did not contain any action we could handle.
    
    Header: {0}
fr: L'action ne peut pas être effectué. Cela signifie que l'en-tête pour cette action ne contient pas d'actions que nous pouvons traiter.
    
    En-tête : {0}

en: The {0} header of this message is malformed and could not be processed.
    
    Header: {1}
fr: L'en-tête de ce message est malformé et ne peut pas être traité.
    
    En-tête : {1}

en: This message does not contain the header information required for this action.
fr: Ce message ne contient pas dans son en-tête l'information requise pour cette action.

en: _Edit message
fr: É_diter le message

en: _Send message
fr: _Envoyer le message

en: Contact the owner of the mailing list this message belongs to
fr: Contacte le propriétaire de la liste de diffusion auquel ce message appartient

en: Get an archive of the list this message belongs to
fr: Récupére une archive de la liste à laquelle ce message appartient

en: Get information about the usage of the list this message belongs to
fr: Récupère des informations à propos de l'utilisation de la liste à laquelle appartient ce message

en: Post a message to the mailing list this message belongs to
fr: Envoyer un message à la liste de diffusion à laquelle le message appartient

en: Subscribe to the mailing list this message belongs to
fr: S'inscrire à la liste de diffusion à laquelle le message appartient

en: Unsubscribe to the mailing list this message belongs to
fr: Se désinscrire de la liste de diffusion à laquelle le message appartient

en: Mark calendar offline
fr: Modifier le calendrier hors-ligne

en: Marks the selected calendar for offline viewing.
fr: Marquer le calendrier sélectionné pour consultation hors-ligne.

en: _Do not make this available offline
fr: _Ne pas rendre ceci accessible hors-ligne

en: _Mark Calendar for offline use
fr: Marquer le calendrier accessible hors-ligne.

en: A plugin which implements mono plugins.
fr: Un greffon qui implémente les greffons mono.

en: Mono Loader
fr: Chargeur mono

en: Generates a D-BUS message when new mail arrives.
fr: Génère un message D-BUS lorsqu'un nouveau courriel arrive.

en: New Mail Notification
fr: Notification de nouveau courriel

en: New mail notify
fr: Notifie de nouveau courriel

en: A plugin for managing which plugins are enabled or disabled.
fr: Un greffon pour gérer quel greffon sont actif ou non.

en: Plugin manager
fr: Gestionnaire de greffon

en: Enable and disable plugins
fr: Activer et désactiver les extensions

en: Author(s)
fr: Auteur(s)

en: Path
fr: Chemin

note: Setup the ui
en: Plugin Manager
fr: Gestionnaire d'extensions

en: Note: Some changes will not take effect until restart
fr: Note : certains changements ne prendront effet qu'après un redémarrage

en: Plugin
fr: Extension

en: A test plugin which demonstrates a formatter plugin which lets you choose to disable HTML mails.
    
    This plugin is unsupported demonstration code only.
fr: Un greffon de test sur le formatage permettant de désactiver les courriels HTML.
    
    Ce greffon est non supporté car il est fourni dans un but démonstratif.

note: but then we also need to create our own section frame
en: Plain Text Mode
fr: Mode texte simple

en: Prefer plain-text
fr: Préfère le texte simple

en: Show HTML if present
fr: Afficher en format HTML si présent

en: Prefer PLAIN
fr: Préférer le format PLAIN

en: Only ever show PLAIN
fr: Afficher toujours en format PLAIN

en: HTML Mode
fr: Mode HTML

en: Gives an option to print mail from composer
fr: Fourni une option pour imprimer un courriel depuis l'éditeur

en: Print Pre_view
fr: _Aperçu avant impression

en: Prints the message
fr: Imprime le message

en: Spamassassin (built-in)
fr: Spamassassin (intégré)

en: learns junk messages using spamd.
fr: apprend les pourriels en utilisant spamd.

en: A plugin for saving all attachments or parts of a message at once.
fr: Un greffon pour sauvegarder en une seule fois toutes les pièces jointes d'un message.

en: Save attachments
fr: Enregistrer les pièces jointes

en: Save Attachments ...
fr: Enregistrer les pièces jointes...

en: Save all attachments
fr: Enregistrer toutes les pièces jointes

en: Select save base name
fr: Sélectionnez le nom de la sauvegarde

en: MIME Type
fr: Type MIME

en: Save
fr: Enregistrer

note: * Translator: the %F %T is the thirth argument for a strftime function. * It lets you define the formatting of the date in the csv-file. *
en: %F %T
fr: %d-%m-%Y %T

en: Description List
fr: Liste de description

en: Categories List
fr: Liste des catégories

en: Comment List
fr: Liste de commentaire

en: Created
fr: Créé

en: Contact List
fr: Liste de contacts

en: Start
fr: Début

en: End
fr: Fin

en: percent Done
fr: pourcentage effectué

en: Attendees List
fr: Liste des participants

en: Modified
fr: Modifié

en: Advanced options for the CSV format
fr: Options avancées pour le format CSV

en: Prepend a header
fr: Ajouter un en-tête

en: Value delimiter:
fr: Délimiteur des champs :

en: Record delimiter:
fr: Séparateur de l'enregistrement :

en: Encapsulate values with:
fr: Encapsuler les valeurs avec :

en: Comma separated value format (.csv)
fr: Format comma separated value (.csv)

en: iCalendar format (.ics)
fr: Format iCalendar (.ics)

en: RDF format (.rdf)
fr: Format RDF (.rdf)

en: Select destination file
fr: Sélectionner un fichier de destination

en: The suggested filename extension of this filetype (%s) is unused in the chosen filename. Do you want to continue?
fr: L'extension suggérée pour ce type de fichier (%s) est inutilisée dans le nom de fichier choisi. Voulez-vous continuer ?

en: Select one source
fr: Sélectionner une source

en: Selects a single calendar or task source for viewing.
fr: Sélectionne un unique calendrier ou une tâche for consultation.

en: _Show only this Calendar
fr: _Voir uniquement ce calendrier

en: _Show only this Task List
fr: _Voir seulement cette liste de tâches

en: Startup wizard
fr: Assistant de lancement

en: Evolution Setup Assistant
fr: Assistant de configuration d'Evolution

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: Welcome to Evolution. The next few screens will allow Evolution to connect to your email accounts, and to import files from other applications. 
    
    Please click the "Forward" button to continue.
fr: Bienvenue dans Evolution. Les quelques écrans suivants vous permettront de connecter Evolution à vos comptes de messagerie et d'importer les fichiers provenant d'autres applications.
    
    Veuillez cliquer sur le bouton « Suivant » pour continuer.

en: Please select the information that you would like to import:
fr: Veuillez sélectionner les informations que vous désirez importer :

en: From %s:
fr: De %s :

en: Importing data.
fr: Importation des données.

en: Indicates if threading of messages should fall back to subject.
fr: Indique si le fil de discussion doit référer au sujet.

en: Thread messages by subject
fr: Tri des messages par le sujet

note: Create the checkbox we will display, complete with mnemonic that is unique in the dialog
en: Fall back to threading messages by sub_ject
fr: Revenir au tri des messages par su_jet

en: Evolution Shell
fr: Shell d'Evolution

en: Evolution Test
fr: Test d'Evolution

en: Evolution Test component
fr: Composant de Test d'Evolution

en: A GNOME Print description of the current printer settings
fr: Une description GNOME Print des réglages courants de l'imprimante

en: Configuration version
fr: Configuration de version

en: Default sidebar width
fr: Largeur par défaut de la barre latérale

en: Default window height
fr: Hauteur par défaut de la fenêtre

en: Default window width
fr: Largeur par défaut de la fenêtre

en: ID or alias of the component to be shown by default at start-up.
fr: ID ou alias du composant à afficher par défaut au démarrage.

en: Last upgraded configuration version
fr: Dernière configuration de version d'Evolution mise à jour

en: List of paths for the folders to be synchronized to disk for offline usage
fr: Liste des chemins des dossiers à synchroniser sur le disque pour l'utilisation hors-ligne

en: Printer settings
fr: Paramétrage de l'imprimante

en: Skip development warning dialog
fr: Sauter les dialogues d'avertissement de développement

en: Start in offline mode
fr: Démarrer en mode hors ligne

en: The configuration version of Evolution, with major/minor/configuration level
fr: La configuration de version d'Evolution, avec les niveaux /major/minor/configuration

en: The default height for the main window, in pixels.
fr: Hauteur par défaut de la fenêtre principale, en pixels.

en: The default width for the main window, in pixels.
fr: Largeur par défaut de la fenêtre principale, en pixels.

en: The default width for the sidebar, in pixels.
fr: Largeur par défaut du panneau latéral, en pixels

en: The last upgraded configuration version of Evolution, with major/minor/configuration level
fr: La dernière version d'Evolution mise à jour, avec les niveaux /major/minor/configuration

en: Toolbar is visible
fr: Barre d'outil visible

en: Whether Evolution will start up in offline mode instead of online mode.
fr: Indique si Evolution doit démarrer en mode hors-ligne plutôt qu'en mode connecté.

en: Whether the toolbar should be visible.
fr: Si la barre d'outil doit être visible.

en: Whether the warning dialog in development versions of Evolution is skipped.
fr: Indique si les dialogues d'avertissement de la version de développement d'Evolution sont sautés.

en: Whether the window buttons should be visible.
fr: Indique si la barre d'outil doit être visible.

en: Window button style
fr: Style des boutons de la fenêtre

en: Window buttons are visible
fr: Les boutons de la fenêtre sont visibles

en: <b>Active Connections</b>
fr: <b>Connexions actives</b>

en: Active Connections
fr: Connexions actives

en: Click OK to close these connections and go offline
fr: Cliquez sur Valider pour fermer ces connexions et passer hors ligne

en: (Untitled)
fr: (Sans titre)

en: Choose the type of importer to run:
fr: Choisissez l'assistant d'importation à lancer :

en: Choose the file that you want to import into Evolution, and select what type of file it is from the list.
    
    You can select "Automatic" if you do not know, and Evolution will attempt to work it out.
fr: Choisissez le fichier à importer dans Evolution, et sélectionnez son type dans la liste.
    
    Si vous ignorez le type, sélectionnez « Automatique » et Evolution essaiera de l'utiliser.

en: Choose the destination for this import
fr: Choisissez la destination de cette importation

en: F_ilename:
fr: Nom du f_ichier :

en: Select a file
fr: Sélectionnez un fichier

en: File _type:
fr: _Type de fichier :

en: Import data and settings from _older programs
fr: Importer les données et paramètres d'_anciens programmes

en: Import a _single file
fr: Importer un _seul fichier

en: _Import
fr: _Importer

en: Evolution Settings
fr: Paramètres d'Evolution

en: No folder name specified.
fr: Aucun nom de dossier spécifié.

en: Folder name cannot contain the Return character.
fr: Un nom de dossier ne peut pas contenir le caractère RC.

en: Folder name cannot contain the character "/".
fr: Un nom de dossier ne peut pas contenir le caractère « / ».

en: Folder name cannot contain the character "#".
fr: Un nom de dossier ne peut pas contenir le caractère « # »

en: '.' and '..' are reserved folder names.
fr:  « . » et « .. » sont réservés aux noms de dossiers.

en: The GNOME Pilot tools do not appear to be installed on this system.
fr: Les outils du Gnome-Pilot ne semblent pas installés sur ce système.

en: Error executing %s.
fr: Erreur à l'exécution de %s

en: Bug buddy is not installed.
fr: Bug buddy n'est pas installé.

en: Bug buddy could not be run.
fr: Bug buddy ne peut être exécuté.

en: Groupware Suite
fr: Suite de travail collaboratif

en: _Work Online
fr: Travail _en ligne

en: _Work Offline
fr: Travail _hors ligne

en: Work Offline
fr: Travail hors ligne

en: Evolution is currently online.  Click on this button to work offline.
fr: Evolution est en ligne. Cliquez sur ce bouton pour travailler hors ligne.

en: Evolution is in the process of going offline.
fr: Evolution est en train de passer hors ligne.

en: Evolution is currently offline.  Click on this button to work online.
fr: Evolution est hors ligne. Cliquez sur ce bouton pour travailler en ligne.

en: Switch to %s
fr: Changer pour %s

en: Uknown system error.
fr: Erreur système inconnue

en: %ld KB
fr: %ld kB

en: OK
fr: Valider

en: Invalid arguments
fr: Arguments non valides

en: Cannot register on OAF
fr: Impossible d'enregistrer dans OAF.

en: Configuration Database not found
fr: Base de données de configuration non trouvée

en: New
fr: Nouveau

en: New Test
fr: Nouveau test

en: Create a new test item
fr: Créer une nouveau élément de test

en: Click "Import" to begin importing the file into Evolution.
fr: Cliquez sur « Importer » pour commencer à importer le fichier.

en: Evolution Import Assistant
fr: Assistant d'importation d'Evolution

en: Import File
fr: Importer un fichier

en: Import Location
fr: Importer un emplacement

en: Importer Type
fr: Type d'importateurs

en: Select Importers
fr: Sélectionnez des importateurs

en: Select a File
fr: Sélectionnez un fichier

en: Welcome to the Evolution Import Assistant.
    With this assistant you will be guided through the process of
    importing external files into Evolution.
fr: Bienvenue dans l'assistant d'importation d'Evolution.
    Cet assistant va vous guider dans le processus
    d'importation de fichiers externes dans Evolution.

note: Preview/Alpha/Beta version warning message
en: Hi.  Thanks for taking the time to download this preview release
    of the Evolution groupware suite.
    
    This version of Evolution is not yet complete. It is getting close,
    but some features are either unfinished or do not work properly.
    
    If you want a stable version of Evolution, we urge you to uninstall
    this version, and install version %s instead.
    
    If you find bugs, please report them to us at bugzilla.ximian.com.
    This product comes with no warranty and is not intended for
    individuals prone to violent fits of anger.
    
    We hope that you enjoy the results of our hard work, and we
    eagerly await your contributions!
fr: Bonjour.  Merci d'avoir pris le temps de télécharger cette version 
    de développement de la suite de travail collaboratif Evolution.
    
    Cette version d'Evolution n'est pas encore complète. Elle est sur 
    le point de l'être mais certaines fonctionnalités ne sont pas terminées 
    ou ne fonctionne pas correctement.
    
    Si vous voulez une version stable d'Evolution, nous vous recommandons 
    de désinstaller cette version et d'installer la version %s à la place.
    
    Si vous trouvez des anomalies veuillez nous les rapporter à bugzilla.ximian.com. 
    Ce produit est fournit sans aucune garantie et n'est pas destiné à des 
    individus sujets à de violents accès de colère.
    
    Nous espérons que vous apprécierez le résultat de notre dur labeur, et nous 
    attendons impatiemment vos contributions !

en: Thanks
    The Evolution Team
fr: Merci
    L'équipe Evolution

en: Don't tell me again
fr: Ne plus me le dire

en: Start Evolution activating the specified component
fr: Démarre Evolution en activant le composant spécifié

en: Start in online mode
fr: Démarrer en mode connecté

en: Forcibly shut down all Evolution components
fr: Forcer l'arrêt de tous les composants d'Evolution

en: Forcibly re-migrate from Evolution 1.4
fr: Forcer la remigration depuis Evolution 1.4

en: Send the debugging output of all components to a file.
fr: Envoyer la sortie de déboguage de tous les composants à un fichier.

en: Disable loading of any plugins.
fr: Désactiver le chargement des extensions.

en: %s: --online and --offline cannot be used together.
      Use %s --help for more information.
fr: %s : --online et --offline ne peuvent pas être utilisés 
    ensemble. Utilisez %s --help pour plus d'informations.

en: Continue
fr: Continuer

en: Delete old data from version {0}?
fr: Supprimer les anciennes données de la version {0} ?

en: Evolution can not start.
fr: Evolution ne peut démarrer.

en: Insufficient disk space for upgrade.
fr: Espace disque insuffisant pour la mise à jour.

en: Really delete old data?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ces vieilles données ?

en: Upgrading your data and settings will require upto {0} of disk space, but you only have {1} available.
    
    You will need to make more space available in your home directory before you can continue.
fr: Mettre à jour vos données et vos paramètres nécessite plus de {0} d'espace disque, mais vous disposez actuellement de seulement {1} disponibles.
    
    Vous devez libérer d'avantage d'espace dans votre répertoire personnel avant de pouvoir continuer.

en: Your system configuration does not match your Evolution configuration.
    
    Click help for details
fr: Votre configuration système ne correspond pas à votre configuration d'Evolution.
    
    Cliquez sur aide pour les détails.

en: Your system configuration does not match your Evolution configuration:
    
    {0}
    
    Click help for details.
fr: Votre configuration système ne correspond pas à votre configuration d'Evolution :
    
    {0}
    
    Cliquez sur aide pour les détails.

en: _Keep Data
fr: _Conserver les données

en: _Remind Me Later
fr: Me _rappeler plus tard

en: {1}
    
    If you choose to continue, you may not have access to some of your old data.
fr: {1}
    
    Si vous choisissez de continuer, il se peut que vous n'ayez plus accès à certaines de vos anciennes données.

en: Certificate '%s' is a CA certificate.
    
    Edit trust settings:
fr: Le certificat « %s » est un certificat CA.
    
    Éditer les paramètres d'approbation :

en: Because you trust the certificate authority that issued this certificate, then you trust the authenticity of this certificate unless otherwise indicated here
fr: Parce que vous faites confiance à l'autorité de certification qui a émis ce certificat alors vous faites confiance en l'authenticité de ce certificat à moins que quelque chose indique le contraire ici

en: Because you do not trust the certificate authority that issued this certificate, then you do not trust the authenticity of this certificate unless otherwise indicated here
fr: Parce que vous ne faites pas confiance à l'autorité de certification qui a émis ce certificat alors vous ne faites pas confiance en l'authenticité de ce certificat à moins que quelque chose indique le contraire ici

en: Certificate Name
fr: Nom de certificat

en: Purposes
fr: Sujets

en: Serial Number
fr: Numéro de série

en: Expires
fr: Expire

en: E-Mail Address
fr: Adresse électronique

en: Certificate Viewer: %s
fr: Visionneur de certificat : %s

en: Enter the password for `%s'
fr: Saisissez le mot de passe pour « %s »

note: we're setting the password initially
en: Enter new password for certificate database
fr: Saisissez le nouveau mot de passe pour la base de certification

en: Enter new password
fr: Saisissez le nouveau mot de passe

note: FIXME: add serial no, validity date, uses
en: Issued to:
      Subject: %s
fr: Émetteur :
       Objet : %s

en: Issued by:
      Subject: %s
fr: Émetteur :
       Objet : %s

en: Select certificate
fr: Sélectionnez le certificat

en: <Not Part of Certificate>
fr: <Ne fait pas partie du certificat>

en: <b>Certificate Fields</b>
fr: <b>Champs du certificat</b>

en: <b>Certificate Hierarchy</b>
fr: <b>Hiérarchie du certificat</b>

en: <b>Field Value</b>
fr: <b>Valeur du champ</b>

en: <b>Fingerprints</b>
fr: <b>Empreintes numériques</b>

en: <b>Issued By</b>
fr: <b>Émis Par</b>

en: <b>Issued To</b>
fr: <b>Émis Pour</b>

en: <b>This certificate has been verified for the following uses:</b>
fr: <b>Ce certificat a été vérifié pour les usages suivants :</b>

en: <b>Validity</b>
fr: <b>Validité</b>

en: Authorities
fr: Autorités

en: Backup
fr: Sauvegarder

en: Backup All
fr: Sauvegarder tout

en: Before trusting this CA for any purpose, you should examine its certificate and its policy and procedures (if available).
fr: Avant de croire cette autorité de certification (AC) pour quoique ce soit, vous devriez vérifie son certificat et sa politique est ses procédures (si elles sont disponibles).

en: Certificate
fr: Certificat

en: Certificate Authority Trust
fr: Autorité de certification non autorisée

en: Certificate details
fr: Détails du certificat

en: Common Name (CN)
fr: Nom courant (NC)

en: Contact Certificates
fr: Contact des certificats

en: Do not trust the authenticity of this certificate
fr: Ne pas faire confiance en l'authenticité de ce certificat

en: Dummy window only
fr: Fenêtre factice seulement

en: Edit
fr: Éditer

en: Email Certificate Trust Settings
fr: Paramètres d'approbation du certificat du message électronique

en: Email Recipient Certificate
fr: Certificat du destinataire du courriel

en: Email Signer Certificate
fr: Certificat de signataire du courriel

en: Expires On
fr: Expire le

en: Import
fr: Importer

en: Issued On
fr: Fourni le

en: MD5 Fingerprint
fr: Empreinte numérique MD5

en: Organization (O)
fr: Organisation (O)

en: Organizational Unit (OU)
fr: Unité d'organisation (UO)

en: SHA1 Fingerprint
fr: Empreinte numérique SHA1

en: SSL Client Certificate
fr: Certificat SSL du client

en: SSL Server Certificate
fr: Certificat SSL du serveur

en: Trust the authenticity of this certificate
fr: Faire confiance en l'authenticité de ce certificat

en: Trust this CA to identify email users.
fr: Faire confiance à ce CA pour identifier les utilisateurs de courriel.

en: Trust this CA to identify software developers.
fr: Faire confiance à ce CA pour identifier les développeurs de logiciel.

en: Trust this CA to identify web sites.
fr: Faire confiance à ce CA pour identifier les sites web.

en: View
fr: Affichage

en: You have certificates from these organizations that identify you:
fr: Vous avez des certificats de ces organisations qui vous identifient :

en: You have certificates on file that identify these certificate authorities:
fr: Vous avez des fichiers certificats qui identifient ces autorités de certification :

en: You have certificates on file that identify these people:
fr: Vous avez des fichiers de certificats qui identifient ces personnes :

en: Your Certificates
fr: Vos certificats

en: _Edit CA Trust
fr: _Éditer l'approbation CA

note: XXX we shouldn't be popping up dialogs in this code.
en: Certificate already exists
fr: Certificat déjà existant

note: x509 certificate usage types
en: Sign
fr: Signature

en: Encrypt
fr: Chiffré

en: PKCS #1 MD2 With RSA Encryption
fr: PKCS #1 MD2 avec chiffrage RSA

en: PKCS #1 MD5 With RSA Encryption
fr: PKCS #1 MD5 avec chiffrage RSA

en: PKCS #1 SHA-1 With RSA Encryption
fr: PKCS #1 SHA-1 avec chiffrage RSA

en: PKCS #1 RSA Encryption
fr: PKCS #1 chiffrage RSA

en: Certificate Key Usage
fr: Usage de la clé de certificat

en: Netscape Certificate Type
fr: Type de certification de Netscape

en: Certificate Authority Key Identifier
fr: Identifiant de la clé de l'autorité de certification

en: Object Identifier (%s)
fr: Identifiant de l'objet (%s)

en: Algorithm Identifier
fr: Identifiant de l'algorithme

en: Algorithm Parameters
fr: Paramètres de l'algorithme

en: Subject Public Key Info
fr: Info sur la clé publique du sujet

en: Subject Public Key Algorithm
fr: Algorithme de la clé publique du sujet

en: Subject's Public Key
fr: L'objet de la clé publique

en: Error: Unable to process extension
fr: Erreur : Impossible de traiter l'extension

en: Object Signer
fr: Signataire de l'objet

en: SSL Certificate Authority
fr: Autorité de certification SSL

en: Email Certificate Authority
fr: Autorité de certification d'adresses électroniques

en: Signing
fr: Signature

en: Non-repudiation
fr: Non-répudiation

en: Key Encipherment
fr: Clé de chiffrement

en: Data Encipherment
fr: Chiffrement des données

en: Key Agreement
fr: Accord de clé

en: Certificate Signer
fr: Signataire du certificat

en: CRL Signer
fr: Signataire de la liste de révocations de certificat

en: Critical
fr: Critique

en: Not Critical
fr: Non critique

en: Certificate Signature Algorithm
fr: Algorithme de signature de certificat

en: Issuer
fr: Émetteur

en: Issuer Unique ID
fr: ID unique de l'émetteur

en: Subject Unique ID
fr: ID unique de l'objet

en: Certificate Signature Value
fr: Valeur de la signature du certificat

en: PKCS12 File Password
fr: Fichier de mots de passe PKCS12

en: Enter password for PKCS12 file:
fr: Saisissez le mot de passe pour le fichier PKCS12 :

en: Imported Certificate
fr: Certificat importés

en: An attachment to add.
fr: Une pièce jointe à ajouter.

en: Content type of the attachment.
fr: Type de contenu de la pièce jointe.

en: The filename to display in the mail.
fr: Le nom du fichier à afficher dans le message.

en: Description of the attachment.
fr: Description de la pièce jointe.

en: Mark attachment to be shown inline by default.
fr: Marquer le fichier joint à afficher par défaut dans le corps du message.

en: Default subject for the message.
fr: Objet par défaut pour le message.

note: This most likely means that KILL_PROCESS_CMD wasn't * found, so just bail completely.
en: Could not execute '%s': %s
fr: Impossible d'exécuter « %s » : %s

en: Shutting down %s (%s)
fr: Fermeture de %s (%s)

en: Copy the selection
fr: Copie la sélection

en: Copy to Folder...
fr: Copier vers le dossier...

en: Cut the selection
fr: Coupe la sélection

en: Delete selected contacts
fr: Supprimer les contacts sélectionnés

en: Move to Folder...
fr: Déplacer vers le dossier...

en: Paste the clipboard
fr: Colle le contenu du presse-papiers

en: Previews the contacts to be printed
fr: Prévisualiser les contacts à imprimer

en: Print selected contacts
fr: Imprimer les contacts sélectionnés

en: Save selected contacts as a VCard.
fr: Enregistrer les contacts sélectionnés comme VCard

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Select all contacts
fr: Sélectionner tous les contacts

en: Send a message to the selected contacts.
fr: Envoyer un message aux contacts sélectionnés.

en: Send message to contact
fr: Envoyer un message au contact.

en: Send selected contacts to another person.
fr: Envoyer les contacts sélectionnés à quelqu'un d'autre.

en: Show contact preview window
fr: Afficher la fenêtre de prévisualisation de contact

en: Stop
fr: Arrêter

en: Stop Loading
fr: Arrêter le chargement

en: View the current contact
fr: Voir le contact actif

en: _Forward Contact...
fr: _Faire suivre au contact...

en: _Preview Pane
fr: Panneau d'_aperçu

en: _Save as VCard...
fr: _Enregistrer comme VCard...

en: _Select All
fr: _Tout sélectionner

en: _Send Message to Contact...
fr: Envoyer un _message au contact...

en: Day
fr: Jour

en: Delete All Occurrences
fr: Supprimer toutes les occurrences

en: Delete the appointment
fr: Supprimer le rendez-vous

en: Delete this Occurrence
fr: Supprimer cette occurrence

en: Delete this occurrence
fr: Supprimer cette occurrence

en: Go To
fr: Aller à

en: Go back
fr: En arrière

en: Go forward
fr: En avant

en: List
fr: Liste

en: Month
fr: Mois

en: Next
fr: Suivant

en: Previews the calendar to be printed
fr: Prévisualise le calendrier à imprimer

en: Previous
fr: Précédent

en: Print this calendar
fr: Imprimer ce calendrier

en: Publish Free/Busy information for this calendar
fr: Publier l'information Libre/Occupé pour ce calendrier

en: Purg_e
fr: Purg_er

en: Purge old appointments and meetings
fr: Purger les anciens rendez-vous et les anciennes réunions

en: Select _Date
fr: Sélectionner une _date

en: Select a specific date
fr: Sélectionner une date précise

en: Select today
fr: Sélectionner le jour d'aujourd'hui

en: Show as list
fr: Afficher comme une liste

en: Show one day
fr: Afficher une journée

en: Show one month
fr: Afficher un mois

en: Show one week
fr: Afficher une semaine

en: Show the working week
fr: Afficher la semaine de travail

en: View the current appointment
fr: Voir le rendez-vous actuel

en: Week
fr: Semaine

en: Work Week
fr: Sem. travail

en: _Open Appointment
fr: _Ouvrir rendez-vous

en: Copy selected text to the clipboard
fr: Copier le texte sélectionné dans le presse-papiers

en: Cu_t
fr: Co_uper

en: Cut selected text to the clipboard
fr: Couper le texte sélectionné dans le presse-papiers

en: Paste text from the clipboard
fr: Coller le texte à partir du presse-papiers

en: Select _All
fr: _Tout sélectionner

en: Select all text
fr: Sélectionner tout le texte

en: Customize My Evolution
fr: Personnaliser Mon Evolution

en: Cancel the current mail operation
fr: Annuler l'opération de courriel active

en: Create or edit rules for filtering new mail
fr: Créer ou éditer les règles pour filtrer le nouveau courriel

en: Empty _Trash
fr: _Vider la corbeille

en: F_older
fr: D_ossier

en: Permanently remove all deleted messages from all folders
fr: Supprimer définitivement les messages effacés de tous les dossiers

en: Show message preview window
fr: Afficher la fenêtre de prévisualisation de message

en: Subscribe or unsubscribe to folders on remote servers
fr: S'abonner ou se désabonner aux dossiers sur les serveurs distants

en: _Move Folder To...
fr: _Déplacer le dossier vers...

en: _New Search _Folder (FIXME)
fr: _Nouveau dossier de recherche (FIXME)

en: _New...
fr: _Nouveau...

en: _Subscriptions
fr: _Abonnements

en: Change the name of this folder
fr: Modifie le nom de ce dossier

en: Change the properties of this folder
fr: Modifie les propriétés de ce dossier

en: Copy selected message(s) to the clipboard
fr: Copier les messages sélectionnés dans le presse-papiers

en: Cut selected message(s) to the clipboard
fr: Couper les messages dans le presse-papiers

en: E_xpunge
fr: _Nettoyer

en: Hide _Deleted Messages
fr: Masquer les messages _supprimés

en: Hide _Read Messages
fr: Masquer les messages _lus

en: Hide deleted messages rather than displaying them with a line through them
fr: Masquer les messages supprimés plutôt que de les afficher avec une barre

en: Paste message(s) from the clipboard
fr: Coller les messages à partir du presse-papiers

en: Permanently remove all deleted messages from this folder
fr: Supprimer définitivement les messages effacés de ce dossier

en: Select all and only the messages that are not currently selected
fr: Inverser la sélection des messages

en: Select all messages in the same thread as the selected message
fr: Sélectionner tous les messages dans le même fil que le message sélectionné

en: Select all visible messages
fr: Sélectionner tous les messages visibles

en: Sh_ow Hidden Messages
fr: Afficher tous les messages _masqués

en: Show messages that have been temporarily hidden
fr: Afficher les messages temporairement masqués

en: Temporarily hide all messages that have already been read
fr: Masquer temporairement tous les messages déjà lus

en: Temporarily hide the selected messages
fr: Masquer temporairement les messages sélectionnés

en: Threaded Message list
fr: Liste les messages par fil de discussion

en: A_dd Sender to Address Book
fr: A_jouter l'expéditeur dans le carnet d'adresses

en: A_pply Filters
fr: A_ppliquer les filtres

en: Add Sender to Address Book
fr: Ajouter l'expéditeur dans le carnet d'adresses

en: Apply filter rules to the selected messages
fr: Appliquer les règles de filtrage aux messages sélectionnés

en: Check for _Junk
fr: Filtre le _pourriel

en: Compose _New Message
fr: Compose un _nouveau message

en: Compose a reply to all of the recipients of the selected message
fr: Répondre à tous les destinataires du message sélectionné

en: Compose a reply to the mailing list of the selected message
fr: Répondre à la liste de diffusion du message sélectionné

en: Compose a reply to the sender of the selected message
fr: Répondre à l'expéditeur du message sélectionné

en: Copy selected messages to another folder
fr: Copier les messages sélectionnés vers un nouveau dossier

en: Create a rule to filter messages from this sender
fr: Créer une règle de filtrage à partir de cet expéditeur

en: Create a rule to filter messages to these recipients
fr: Créer une règle de filtrage à partir de ces destinataires

en: Create a rule to filter messages to this mailing list
fr: Créer une règle de filtrage à partir de cette liste de diffusion

en: Create a rule to filter messages with this subject
fr: Créer une règle de filtrage à partir de cet objet

en: Decrease the text size
fr: Diminue la taille du texte

en: Display the next important message
fr: Afficher le message important suivant

en: Display the next message
fr: Afficher le message suivant

en: Display the next unread message
fr: Afficher le message non lu suivant

en: Display the next unread thread
fr: Afficher le fil non lu suivant

en: Display the previous important message
fr: Afficher le message important précédent

en: Display the previous message
fr: Afficher le message précédent

en: Display the previous unread message
fr: Afficher le message non lu précédent

en: Filter on Mailing _List...
fr: Filtrer sur la _liste de diffusion...

en: Filter on Se_nder...
fr: Filtrer sur l'_expéditeur...

en: Filter on _Recipients...
fr: Filtrer sur les _destinataires...

en: Filter on _Subject...
fr: Filtrer sur l' _objet...

en: Filter the selected messages for junk status
fr: Filter les messages sélectionnés pour la recherche de spams

en: Flag selected message(s) for follow-up
fr: Marquer les messages sélectionnés pour suivi

en: Follow _Up...
fr: Faire s_uivre...

en: Force images in HTML mail to be loaded
fr: Forcer le chargement des images du courriel HTML

en: Forward the selected message in the body of a new message
fr: Faire suivre le message sélectionné dans le corps d'un nouveau message

en: Forward the selected message quoted like a reply
fr: Faire suivre le message en le citant comme dans une réponse

en: Forward the selected message to someone
fr: Faire suivre le message sélectionné à un correspondant

en: Forward the selected message to someone as an attachment
fr: Faire suivre le message sélectionné à un correspondant comme pièce jointe

en: Increase the text size
fr: Augmente la taille du texte

en: Mark the selected message(s) as having been read
fr: Marquer les messages sélectionnés comme lus

en: Mark the selected message(s) as important
fr: Marquer les messages sélectionnés comme important

en: Mark the selected message(s) as junk
fr: Marquer les messages sélectionnés comme des spams

en: Mark the selected message(s) as not being junk
fr: Marquer les messages sélectionnés comme non spams

en: Mark the selected message(s) as not having been read
fr: Marquer les messages sélectionnés comme non lus

en: Mark the selected message(s) as unimportant
fr: Marquer les messages sélectionnés comme non importants

en: Mark the selected messages for deletion
fr: Marquer les messages sélectionnés pour suppression

en: Move
fr: Déplacer

en: Move selected message(s) to another folder
fr: Déplacer les messages sélectionnés vers un autre dossier

en: Next _Important Message
fr: Message _important suivant

en: Next _Thread
fr: _Fil de discussion suivant

en: Next _Unread Message
fr: Message _non lu suivant

en: Not Junk
fr: Non spam

en: Open a window for composing a mail message
fr: Ouvrir une fenêtre pour composer un message

en: Open the selected message in a new window
fr: Ouvrir le message sélectionné dans une nouvelle fenêtre

en: Open the selected message in the composer for editing
fr: Ouvrir le message sélectionné dans le composeur afin de l'éditer

en: P_revious Unread Message
fr: Message n_on lu précédent

en: Post a Repl_y
fr: Envoyer une _réponse

en: Post a message to a Public folder
fr: Poster un message dans un dossier public

en: Post a reply to a message in a Public folder
fr: Poster une réponse dans un dossier public

en: Pr_evious Important Message
fr: Message i_mportant précédent

en: Preview the message to be printed
fr: Prévisualiser le message a imprimer

en: Print this message
fr: Imprimer ce message

en: Re_direct
fr: Re_diriger

en: Redirect (bounce) the selected message to someone
fr: Rediriger le message sélectionné à un correspondant

en: Reset the text to its original size
fr: Restaurer la taille du texte à sa valeur d'origine

en: Save the message as a text file
fr: Enregistrer le message comme un fichier texte

en: Search for text in the body of the displayed message
fr: Rechercher un texte dans le corps du message affiché

en: Set up the page settings for your current printer
fr: Définissez les paramètres de la page pour votre imprimante active

en: Show a blinking cursor in the body of displayed messages
fr: Afficher un curseur clignotant dans le corps des messages affichés

en: Show message in the normal style
fr: Afficher le message en style normal

en: Show message with all email headers
fr: Afficher le message avec toutes les en-têtes

en: Show the raw email source of the message
fr: Afficher la source brute du message

en: Un-delete the selected messages
fr: Récupérer les messages sélectionnés

en: Uni_mportant
fr: Sans importance

en: Zoom _Out
fr: Zoom _arrière

en: _Delete Message
fr: _Supprimer le message

en: _Find in Message...
fr: _Rechercher dans le message

en: _Go To
fr: _Aller à

en: _Junk
fr: _Pourriel

en: _Load Images
fr: Charger les _images

en: _Next Message
fr: Message _suivant

en: _Normal Size
fr: Taille _normale

en: _Not Junk
fr: _Non pourriel

en: _Open in New Window
fr: _Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: _Previous Message
fr: Message _précédent

en: _Save Message...
fr: _Enregistrer le message...

en: _Undelete Message
fr: _Récupérer le message

en: _Unread
fr: Non l_u

en: _Zoom In
fr: _Zoom avant

en: Close
fr: Fermer

en: Close this window
fr: Ferme cette fenêtre

en: Main toolbar
fr: Barre d'outils principale

en: _Close
fr: _Fermer

en: _File
fr: _Fichier

en: Attach
fr: Joindre

en: Attach a file
fr: Joindre un fichier

en: Check to get delivery notification when your message is read
fr: Activer pour obtenir un avertissement quand votre message est lu

en: Close the current file
fr: Fermer le fichier courant

en: Delete all but signature
fr: Supprimer tout sauf la signature

en: Encrypt this message with PGP
fr: Chiffrer ce message avec PGP

en: Encrypt this message with your S/MIME Encryption Certificate
fr: Chiffrer ce message avec votre certificat de chiffrement S/MIME

en: Open a file
fr: Ouvre un fichier

en: PGP Encrypt
fr: Chiffrement PGP

en: PGP Sign
fr: Signature PGP

en: S/MIME Encrypt
fr: Chiffrement S/MIME

en: S/MIME Sign
fr: Signature S/MIME

en: Save As
fr: Enregistrer sous

en: Save _As...
fr: Enregistrer _sous...

en: Save _Draft
fr: Enregistrer le _brouillon

en: Save in folder...
fr: Enregistrer dans le dossier...

en: Save the current file
fr: Enregistrer le fichier courant

en: Save the current file with a different name
fr: Enregistrer le fichier courant avec un nom différent

en: Save the message in a specified folder
fr: Enregistrer le message dans un dossier spécifié

en: Send the mail in HTML format
fr: Envoyer le message au format HTML

en: Send this message
fr: Envoyer ce message

en: Sign this message with your PGP key
fr: Signer ce message avec votre clé PGP

en: Sign this message with your S/MIME Signature Certificate
fr: Signer ce message avec votre certificat de signature S/MIME

en: Toggles whether the BCC field is displayed
fr: Indique si le champ Cci est affiché.

en: Toggles whether the CC field is displayed
fr: Indique si le champ Cc est affiché.

en: Toggles whether the From chooser is displayed
fr: Indique si le champ De est affiché.

en: Toggles whether the Post-To field is displayed
fr: Indique si le champ Envoyé à est affiché.

en: Toggles whether the Reply-To field is displayed
fr: Indique si le champ Répondre à est affiché.

en: Toggles whether the To field is displayed
fr: Indique si le champ To est affiché

en: _Attachment...
fr: _Pièce jointe...

en: _Bcc Field
fr: Champ Cc_i

en: _Cc Field
fr: Champ _Cc

en: _Delete all
fr: Tout _supprimer

en: _From Field
fr: Champ _De

en: _Insert
fr: _Insérer

en: _Open...
fr: _Ouvrir...

en: _Post-To Field
fr: Champ _Poster à

en: _Reply-To Field
fr: Champ _Répondre à

en: _Security
fr: _Sécurité

en: _To Field
fr: Champ _À

en: C_lose
fr: _Fermer

en: Save and Close
fr: Enregistrer et fermer

en: Save and _Close
fr: Enregistrer et _fermer

en: Save the current file and close the window
fr: Enregistrer le fichier courant et fermer la fenêtre

en: Add folder to your list of subscribed folders
fr: Ajouter le dossier à votre liste de dossier abonnés

en: Refresh List
fr: Rafraîchir la liste

en: Refresh List of Folders
fr: Rafraîchir la liste de dossiers

en: Remove folder from your list of subscribed folders
fr: Supprimer le dossier de votre liste de dossier abonnés

en: Subscribe
fr: S'abonner

en: Unsubscribe
fr: Se désabonner

en: _Invert Selection
fr: _Inverser la sélection

en: Copy selected task
fr: Copier la tâche sélectionnée

en: Cut selected task
fr: Couper la tâche sélectionnée

en: Delete completed tasks
fr: Supprimer les tâches terminées

en: Delete selected tasks
fr: Supprimer les tâches sélectionnées

en: Mar_k as Complete
fr: Mar_quer comme terminé

en: Mark selected tasks as complete
fr: Marquer les tâches sélectionnées comme terminées

en: Paste task from the clipboard
fr: Coller la tâche du presse-papiers

en: Previews the list of tasks to be printed
fr: Prévisualiser la liste de tâches à imprimer

en: Print the list of tasks
fr: Imprimer la liste de tâches

en: View the selected task
fr: Affiche les tâches sélectionnées

en: _Open Task
fr: _Ouvrir une tâche

en: About Evolution...
fr: À propos d'Evolution...

en: Change Evolution's settings
fr: Changer les paramètres d'Evolution

en: Change the visibility of the toolbar
fr: Changer la visibilité de la barre d'outils

en: Create a new window displaying this folder
fr: Créer une nouvelle fenêtre pour afficher ce dossier

en: Display window buttons using the desktop toolbar setting
fr: Afficher les boutons de la fenêtre en utilisant les préférences générales des barres d'outils

en: Display window buttons with icons and text
fr: Afficher les boutons de la fenêtre avec des icônes et du texte

en: Display window buttons with icons only
fr: Afficher les boutons de la fenêtre avec uniquement des icônes

en: Display window buttons with text only
fr: Afficher les boutons de la fenêtre avec uniquement du texte

en: Evolution _FAQ
fr: _FAQ Evolution

en: Exit the program
fr: Quitter le programme

en: Forget _Passwords
fr: Oublier les _mots de passe

en: Forget remembered passwords so you will be prompted for them again
fr: Oublier les mots de passe mémorisés, ils seront demandés à nouveau

en: Hide window buttons
fr: Masquer les boutons de la fenêtre

en: Icons _and text
fr: Icônes _et texte

en: Import data from other programs
fr: Importer les données d'autres programmes

en: New _Window
fr: Nouvelle _fenêtre

en: Prefere_nces
fr: Préfére_nces

en: Send / Receive
fr: Envoyer / Recevoir

en: Send queued items and retrieve new items
fr: Envoyer les courriels en attente et récupérer les nouveaux

en: Set up Pilot configuration
fr: Configuration du Pilot

en: Show information about Evolution
fr: Afficher les informations concernant Evolution

en: Submit Bug Report
fr: Soumettre un rapport d'anomalies

en: Submit _Bug Report
fr: Soumettre un _rapport d'anomalies

en: Submit a bug report using Bug Buddy
fr: Soumettre un rapport d'anomalies en utilisant Bug Buddy.

en: Toggle whether we are working offline.
fr: Commuter si travail Hors ligne

en: Tool_bar
fr: _Barre d'outils

en: Tool_bar style
fr: Style de la _barre d'outils

en: _About Evolution...
fr: À _propos d'Evolution...

en: _Help
fr: _Aide

en: _Hide buttons
fr: _Masquer les boutons

en: _Icons only
fr: _Icônes uniquement

en: _Import...
fr: _Importer...

en: _New
fr: _Nouveau

en: _Quick Reference
fr: _Référence rapide

en: _Send / Receive
fr: _Envoyer / recevoir

en: _Synchronization Options...
fr: Options de _synchronisation

en: _Text only
fr: _Texte uniquement

en: _Window
fr: _Fenêtre

en: By _Company
fr: Par _société

en: _Address Cards
fr: Cartes _Adresse

en: _Phone List
fr: Liste de numéros de _téléphone

en: W_eek View
fr: Vue _hebdomadaire

en: _Day View
fr: Vue _journalière

en: _List View
fr: Vue en _liste

en: _Month View
fr: Vue _mensuelle

en: _Work Week View
fr: Vue hebdomadaire de _travail

en: As _Sent Folder
fr: Comme dossier _Envoyés

en: By S_tatus
fr: Par _état

en: By Se_nder
fr: Par e_xpéditeur

en: By Su_bject
fr: Par _objet

en: By _Follow Up Flag
fr: Par indicateur de _suivi

en: With _Due Date
fr: Avec _date d'échéance

en: With _Status
fr: Avec l'é_tat

en: <b>Time Zones</b>
fr: <b>Fuseaux horaires</b>

en: <b>_Selection</b>
fr: <b>_Sélection :</b>

en: Select a Time Zone
fr: Sélectionner un fuseau Horaire

en: TimeZone Combobox
fr: Menu déroulant du fuseau horaire

en: Use the left mouse button to zoom in on an area of the map and select a time zone.
    Use the right mouse button to zoom out.
fr: Utilisez le bouton gauche de la souris pour zoomer une région de la carte et sélectionner un fuseau horaire.
    Utilisez le bouton droit de la souris pour réduire.

en: _Create new view
fr: _Créer une nouvelle vue

en: _Replace existing view
fr: _Remplacer la vue existante

en: _Current View
fr: Vue a_ctive

en: Save Custom View...
fr: Enregistrer la vue personnalisée...

en: Factory
fr: Fabrique

en: Define New View
fr: Définir une nouvelle vue

en: Name of new view:
fr: Nom de la nouvelle vue :

en: Type of View
fr: Type de la vue

en: Type of view:
fr: Type de la vue :

note: Translators: These are the first characters of each day of the week, 'M' for 'Monday', 'T' for Tuesday etc.
en: MTWTFSS
fr: LMMJVSD

en: Previous Button
fr: Bouton précédent

en: Month Calendar
fr: Calendrier mensuel

en: Fill color
fr: Couleur de remplissage

en: GDK fill color
fr: Couleur de remplissage GDK

en: Fill stipple
fr: Remplir le stipple

en: Minimum width
fr: Largeur minimale

en: Minimum Width
fr: Largeur minimale

en: Spacing
fr: Espacement

en: Now
fr: Maintenant

en: The time must be in the format: %s
fr: La date doit être dans le format : %s

en: The percent value must be between 0 and 100, inclusive
fr: La pourcentage doit être compris entre 0 et 100 inclus.

en: Baltic
fr: Balte

en: Central European
fr: Europe centrale

en: Chinese
fr: Chinois

en: Cyrillic
fr: Cyrillique

en: Greek
fr: Grec

en: Hebrew
fr: Hébreu

en: Japanese
fr: Japonais

en: Korean
fr: Coréen

en: Turkish
fr: Turc

en: Western European
fr: Européen de l'ouest

en: Western European, New
fr: Européen de l'ouest, Nouveau

en: Traditional
fr: Traditionnel

en: Simplified
fr: Simplifié

en: Ukrainian
fr: Ukrainien

en: Visual
fr: Visuel

en: Unknown character set: %s
fr: Jeu de caractères inconnu : %s

en: Character Encoding
fr: Codage des caractères

en: Enter the character set to use
fr: Saisissez le jeu de caractères à utiliser.

en: Other...
fr: Autre...

en: Date and Time Entry
fr: Entrée de la date et de l'heure

en: Text entry to input date
fr: Zone de saisie pour fixer la date

en: Text Date Entry
fr: Zone de saisie de la date

en: Click this button to show a calendar
fr: Cliquez sur ce bouton pour afficher un calendrier

en: Date Button
fr: Bouton de la date

en: Combo box to select time
fr: Menu déroulant pour choisir la date

en: Time Combo Box
fr: Menu déroulant de la date

en: Expanded
fr: Développé

en: Whether or not the expander is expanded
fr: Expandeur développé ou non

en: Text of the expander's label
fr: Taille de l'étiquette de l'expandeur

en: Use underline
fr: Utiliser le soulignement

en: If set, an underline in the text indicates the next character should be used for the mnemonic accelerator key
fr: Si activé, un soulignement dans le texte indique que le caractère suivant est utilisé comme touche de raccourcis

en: Space to put between the label and the child
fr: Espace à mettre entre l'étiquette et le fils

en: Label widget
fr: Composant graphique Étiquette

en: A widget to display in place of the usual expander label
fr: Un composant graphique à afficher à la place de l'étiquette de l'expandeur usuel

en: Expander Size
fr: Taille de l'expandeur

en: Size of the expander arrow
fr: Taille de la flèche de l'expandeur

en: Indicator Spacing
fr: Indicateur d'espacement

en: Spacing around expander arrow
fr: Espace autour de la flèche de l'expandeur

en: _Searches
fr: _Recherches

en: Search Editor
fr: Éditeur de recherche

note: FIXME: get the toplevel window...
en: Save Search
fr: Enregistrer la recherche

en: _Save Search...
fr: Enre_gistrer la recherche...

en: _Edit Saved Searches...
fr: É_diter les recherches enregistrées...

en: Choose Image
fr: Choisissez une image

en: World Map
fr: Carte du monde

en: Mouse-based interactive map widget for selecting timezone. Keyboard users should select the timezone from the below combo box instead.
fr: Widget de carte interactive basé sur l'utilisation de la souris afin de choisir le fuseau horaire. Les utilisateurs se servant d'un clavier peuvent sélectionner le fuseau horaire grâce au menu déroulant situé en bas.

en: Sync with:
fr: Synchroniser avec :

en: Sync Private Records:
fr: Synchroniser les enregistrements privés :

en: Sync Categories:
fr: Synchroniser les catégories

note: To translators: This is the accessibility name of the search bar's text entry widget
en: Search Text Entry
fr: Zone de saisie de la recherche

en: _Search
fr: _Rechercher

en: _Find Now
fr: _Trouver maintenant

en: _Clear
fr: _Effacer

en: Search Type
fr: Type de recherche

en: Item ID
fr: ID de l'élément

en: Subitem ID
fr: ID du sous-élément

en: Text
fr: Texte

en: Find _Now
fr: Rechercher _maintenant

en: Cursor Row
fr: Rangée de curseurs

en: Cursor Column
fr: Colonne de curseurs

en: Sorter
fr: Trieur

en: Selection Mode
fr: Mode de sélection

en: Cursor Mode
fr: Mode du curseur

en: When de_leted:
fr: Si s_upprimé :

en: <b>Delivery Options</b>
fr: <b>Options de délivrance</b>

en: <b>Replies</b>
fr: <b>Réponse</b>

en: <b>Return Notification</b>
fr: <b>Renvoyer une notification</b>

en: <b>Status Tracking</b>
fr: <b>Suivi du statut</b>

en: A_uto-delete sent item
fr: S_upprimer automatiquement l'élément envoyé

en: Creat_e a sent item to track information
fr: Cré_er un élément envoyé pour suivre l'information

en: Deli_vered and opened
fr: Déli_vré et ouvert

en: Gene_ral Options
fr: Options géné_rales

en: None
    Mail Receipt
fr: Aucun
    Accusé de réception

en: Public
    Private
    Confidential
fr: Public
    Privé
    Confidentiel

en: R_eply requested
fr: _Réponse requise

en: Undefined
    High
    Standard
    Low
fr: Indéfinie
    Haute
    Standard
    Basse

en: W_ithin
fr: _Sous

en: When co_mpleted:
fr: Quand t_erminé :

en: _After:
fr: _Après :

en: _All information
fr: _Toutes les informations

en: _Delay message delivery
fr: _Retarder la délivrance du message

en: _Delivered
fr: _Délivré

en: _Until:
fr: _Jusqu'au :

en: _When convenient
fr: Quand cela vous _convient

en: _When opened:
fr: _Quand ouvert :

en: %s (%d%% complete)
fr: %s (%d%% effectué)

en: click here to go to url
fr: cliquez ici pour aller à l'url

en: Edit Master Category List...
fr: Editer la liste maître des catégories

en: Item(s) belong to these _categories:
fr: Éléments appartenant à ces _catégories :

en: _Available Categories:
fr: _Catégories disponibles :

en: categories
fr: catégories

en: popup list
fr: list des popups

en: Selected Column
fr: Colonne sélectionnée

en: Focused Column
fr: Colonne ayant le focus

en: Unselected Column
fr: Colonne non sélectionnée

en: Strikeout Column
fr: Colonne barré

en: Underline Column
fr: Colonne souligné

en: Bold Column
fr: Colonne en gras

en: Color Column
fr: Colonne en couleur

en: BG Color Column
fr: Colonne de couleur d'arrière-plan

en: Ascending
fr: Croissant

en: Descending
fr: Décroissant

en: Group Items By
fr: _Grouper éléments par...

en: Move _Down
fr: _Descendre

en: Move _Up
fr: _Monter

en: Sh_ow these fields in order:
fr: Afficher ces champs dans l'ordre :

en: Then By
fr: Puis par

en: State
fr: État

en: (Ascending)
fr: (Croissant)

en: (Descending)
fr: (Décroissant)

en: Not sorted
fr: Pas trié

en: No grouping
fr: Pas groupé

en: DnD code
fr: Code Glisser/Déposer

en: Full Header
fr: En-tête complet

en: Add a column...
fr: Ajouter une colonne...

en: Alternating Row Colors
fr: Couleurs de rangées alternatives

en: Horizontal Draw Grid
fr: Grille de dessin horizontal

en: Vertical Draw Grid
fr: Grille de dessin vertical

en: Draw focus
fr: Dessiner le focus

en: Cursor mode
fr: Mode du curseur

en: Selection model
fr: Modèle de sélection

en: Length Threshold
fr: Longueur du seuil

en: Uniform row height
fr: Hauteur de rangée uniforme

en: Frozen
fr: Gelé

en: Customize Current View
fr: Personnaliser la vue en cours

en: Sort Ascending
fr: Tri croissant

en: Sort Descending
fr: Tri décroissant

en: Unsort
fr: Ne pas trier

en: Group By This Field
fr: Grouper par ce champ

en: Group By Box
fr: Grouper par cette boîte

en: Remove This Column
fr: Enlever cette colonne

en: Add a Column...
fr: Ajouter une colonne...

en: Alignment
fr: Alignement

en: Best Fit
fr: Meilleur ajustement

en: Format Columns...
fr: Format des colonnes...

en: Customize Current View...
fr: Personnaliser la vue en cours...

en: Fontset
fr: Jeu de police

en: Sort Info
fr: Info de tri

en: Tree
fr: Arborescense

en: Always Search
fr: Toujours rechercher

en: Use click to add
fr: Utilisr le clic pour ajouter

en: ETree table adapter
fr: Adapteur de table ETree

en: Always search
fr: Toujours rechercher

en: Retro Look
fr: Rechercher en arrière

en: Draw lines and +/- expanders.
fr: Dessiner les lignes et les expandeurs +/-.

en: Event Processor
fr: Processeur d'événements

en: Use ellipsis
fr: Utiliser des points de suspension

en: Ellipsis
fr: Points de suspension

en: Line wrap
fr: Coupure des lignes

en: Break characters
fr: Caractères de coupure

en: Max lines
fr: Lignes maximum

en: Allow newlines
fr: Autoriser les nouvelles lignes

en: Draw borders
fr: Dessiner les bordures

en: Draw background
fr: Dessiner l'arrière-plan

en: Draw button
fr: Dessiner le bouton

en: Cursor position
fr: Position du curseur

en: Input Methods
fr: Méthodes de saisie

en: Bold
fr: Gras

en: Strikeout
fr: Barré

en: Anchor
fr: Ancre

en: Clip Width
fr: Largeur du masque

en: Clip Height
fr: Hauteur du masque

en: Clip
fr: Masque

en: Fill clip rectangle
fr: Remplir le masque rectangulaire

en: X Offset
fr: Décalage en X

en: Y Offset
fr: Décalage en Y

en: Text width
fr: Largeur du texte

en: Text height
fr: Hauteur du texte

en: IM Context
fr: Contexte des méthodes de saisie

en: Handle Popup
fr: Poignée du menu contextuel
