xchat-gnome 0.8svn - en to fr translation catalogue (852 entries)

en: <span weight="bold">List Filtering</span>
fr: <span weight="bold">Filtrage</span>

en: Apply Text Filter To:
fr: Appliquer le filtre texte ����:

en: Channel _Name
fr: Nom du _canal

en: Channel _Topic
fr: Changer le _sujet

en: Join Channel
fr: Rejoindre le canal

en: Maximum Users:
fr: Nombre maximal d'utilisateurs��:

en: Minimum Users:
fr: Nombre minimal d'utilisateurs��:

en: Save List _As
fr: _Enregistrer la liste

en: Text Filter:
fr: Filtre texte��:

en: C_onnect
fr: C_onnecter

en: _Accept
fr: _Accepter

en: File Transfers
fr: Transferts de fichier

en: <span weight="bold">Automatically Join Channels</span>
fr: <span weight="bold">Canaux �� rejoindre automatiquement</span>

en: <span weight="bold">General</span>
fr: <span weight="bold">G��n��ral</span>

en: <span weight="bold">User Info</span>
fr: <span weight="bold">Informations utilisateur</span>

en: Character _encoding:
fr: _Encodage des caract��res��:

en: Network Settings
fr: Configuration r��seau

en: Server _Password:
fr: Mot de _passe du serveur��:

en: Servers
fr: Serveurs

en: Use _global user settings
fr: Utiliser les param��tres _globaux

en: Use _these user settings:
fr: Utiliser ces para_m��tres��:

en: User and Channels
fr: Utilisateur et canaux

en: _Automatically connect to network
fr: Connexion _automatique au r��seau

en: _Cycle until connected
fr: _Cycler jusqu'�� ��tre connect��

en: _Name:
fr: _Nom��:

en: _Nick name:
fr: _Pseudo��:

en: _Real Name:
fr: Nom _r��el��:

en: _Use secure connection (SSL)
fr: Utiliser une connection _s��curis��e (SSL)

en: <span weight="bold">Background</span>
fr: <span weight="bold">Arri��re-plan</span>

en: <span weight="bold">DCC Settings</span>
fr: <span weight="bold">Configuration DCC</span>

en: <span weight="bold">Extra Colors</span>
fr: <span weight="bold">Couleurs suppl��mentaires</span>

en: <span weight="bold">File Transfers</span>
fr: <span weight="bold">Transferts de fichier</span>

en: <span weight="bold">Highlighting</span>
fr: <span weight="bold">Mise en surbrillance</span>

en: <span weight="bold">Text Colors</span>
fr: <span weight="bold">Couleurs du texte</span>

en: <span weight="bold">Throttling</span>
fr: <span weight="bold">Limitation</span>

en: <span weight="bold">User Interface</span>
fr: <span weight="bold">Interface utilisateur</span>

en: <span weight="bold">mIRC Colors</span>
fr: <span weight="bold">Couleurs mIRC</span>

en: A_way message:
fr: Message d'a_bsence��:

en: Auto-accept DCC Chat
fr: Accepter automatiquement les _discussions DCC

en: Auto-accept DCC File Transfers
fr: Accepter automatiquement les _transferts de fichier DCC

en: Background _image
fr: _Image d'arri��re-plan

en: Background mark:
fr: Marque de fond��:

en: Buil_t-in schemes:
fr: Th��mes pr��d��finis��:

en: Convert spaces to underscores in filenames
fr: Convertir les espaces en tirets dans les noms de fichiers.

en: Download files to:
fr: T��l��charger les fichiers vers��:

en: Enter extra words to trigger highlighting
fr: Entrez les mots �� mettre en surbrillance

en: Foreground mark:
fr: Marque d'avant-plan��:

en: Get IP Address From Server
fr: Obtenir l'adresse IP depuis le serveur

en: Global receive KB/s:
fr: R��ception totale Ko/s��:

en: Global send KB/s:
fr: Envoi total Ko/s��:

en: Image _file:
fr: _Image��:

en: Individual receive KB/s:
fr: R��ception individuelle Ko/s��:

en: Individual send KB/s:
fr: Envoi individuel Ko/s��:

en: Move completed files to:
fr: D��placer les t��l��chargements termin��s vers��:

en: Preferences
fr: Pr��f��rences

en: Real na_me:
fr: Nom _r��el��:

en: Save sender nickname in filenames
fr: Enregistrer le pseudo de l'exp��diteur dans les noms des fichiers

en: Select A File
fr: S��lectionner un fichier

en: Select Completed Files Directory
fr: Choisissez le r��pertoire pour les t��l��chargements termin��s

en: Select Download Directory
fr: Choisissez le r��pertoire de t��l��chargement

en: Show _timestamps
fr: Afficher les _marques de temps

en: To edit a shortcut key, click on the corresponding row and type a new accelerator, or press backspace to clear.
fr: Pour ��diter un raccourci clavier, cliquez sur la ligne correspondante et tapez le nouveau raccourci, ou pressez Retour Arri��re pour effacer.

en: Use System Terminal Font
fr: Utiliser la police de terminal du syst��me

en: Use This IP Address:
fr: Utiliser cette adresse IP��:

en: Use this font:
fr: Utiliser cette police��:

en: _Background color:
fr: Couleur d'arri��_re-plan��:

en: _Edit
fr: _��dition

en: _Foreground color:
fr: Couleur d'a_vant-plan��:

en: _Nickname:
fr: _Pseudo��:

en: _None (use solid color)
fr: _Aucun (utiliser une couleur)

en: _Part message:
fr: Message de d��_part du canal��:

en: _Quit message:
fr: Message de d��conne_xion��:

en: _Show colors
fr: Afficher les _couleurs

en: _Transparent background
fr: Arri��re-plan _transparent

en: Nick Name:
fr: Pseudo��:

en: Real Name:
fr: Nom r��el��:

en: Welcome to xchat-gnome! Since this is your first time using this application, there are a couple things you'll need to configure before you can get started.
    
    These are the names by which you'll be recognized on IRC. Your nick name is the name by which you'll be known, whereas the real name is useful for things such as registering with services. You do not have to use your real name if you do not want to.
fr: Bienvenue dans xchat-gnome��! Comme c'est la premi��re fois que vous utilisez cette application, il est n��cessaire de configurer certaines choses avant de pouvoir continuer.
    
    Voici les noms qui vous identifieront sur IRC. Votre pseudo est le nom par lequel vous serez connu, tandis que le nom r��el a d'autres utilit��s, comme par exemple s'enregistrer aupr��s de services. Vous n'��tes pas oblig�� d'utiliser votre v��ritable nom si vous ne le souhaitez pas.

en: xchat-gnome setup
fr: Configuration de xchat-gnome

en: Change
fr: Changer

note: GNOME_PARAM_GOPTION_CONTEXT, context,
en: IRC Chat
fr: Discussion IRC

en: XChat-GNOME IRC Chat
fr: Discussion IRC XChat-GNOME

en: Close this discussion
fr: Fermer cette discussion

en: Enter a new nickname
fr: Entrez un nouveau pseudo

note: ! if (osvi.dwMajorVersion >= 5) fallback to error number
en: Error
fr: Erreur

en: The new nickname
fr: Nouveau pseudo

en: Users
fr: Utilisateurs

en: nickname
fr: pseudo

en: Screensaver activated, going away.
fr: ��cran de veille activ��, mise en absence.

en: Screensaver is off, welcome back
fr: L'��cran de veille est coup��, bienvenue �� la maison

en: Auto Away
fr: Absence automatique

en: Automatically go away / come back
fr: S'absente et revient automatiquement

note: Hook up our callbacks.
en: Disconnected
fr: D��connect��

en: Connected
fr: Connect��

en: Auto-away plugin unloaded
fr: Greffon d'absence automatique charg��e

en: Run xchat-gnome in a terminal?
fr: Lancer xchat-gnome dans un terminal��?

en: Set it at TRUE if you want it activated
fr: Mettre �� vrai pour activer

en: The handler for "irc://" URLs
fr: Le gestionnaire pour les URLs "irc://"

en: XChat-GNOME remote access
fr: Contr��le �� distance de XChat-GNOME

en: plugin for remote access using DBUS
fr: Greffon pour contr��ler XChat-gnome via DBUS

en: Couldn't connect to session bus : %s
fr: Impossible de se connecter au bus de session��: %s

en: Failed to acquire %s: %s
fr: Impossible d'acqu��rir %s��: %s

en: %s loaded successfully!
fr: Chargement de %s r��ussi��!

en: Open an irc:// url
fr: Ouvrir une url irc://

en: irc://server:port/channel
fr: irc://serveur:port/canal

en: Execute a xchat command
fr: Ex��cuter une commande xchat

en: "Command to execute"
fr: "Commande �� ex��cuter"

en: Prints some text to the current tab/window
fr: Affiche du texte dans la fen��tre/onglet courant

en: "Text to print"
fr: "Text �� afficher"

en: Change the context to the channel
fr: Changer le contexte vers le canal

en: channel
fr: canal

en: Change the context to the server
fr: Changer le contexte vers le serveur

en: server
fr: serveur

en: Get some informations from xchat
fr: Obtenir des informations depuis xchat

en: Get settings from xchat
fr: Obtenir la configuration depuis xchat

en: name
fr: nom

en: xchat-gnome-remote: %s
    Try `xchat-gnome-remote --help' for more information
fr: xchat-gnome-remote��: %s
    Utilisez `xchat-gnome-remote --help' pour plus d'informations

en: Couldn't connect to session bus
fr: Impossible de se connecter au bus de session

en: Failed to complete command
fr: Impossible d'accomplir la commande

en: Failed to complete SetContext
fr: Impossible d'accomplir SetContext

en: Failed to complete print
fr: Impossible d'accomplir l'impression

en: Failed to complete GetInfo
fr: Impossible d'accomplir GetInfo

en: Failed to complete GetPrefs
fr: Impossible d'accomplir GetPrefs

en: %s doesn't exist
fr: %s n'existe pas

en: Network Monitor
fr: Moniteur r��seau

en: NetworkManager connection monitor
fr: Moniteur de connexion NetworkManager

en: %s loaded successfully
fr: chargement de %s r��ussi��!

en: The orientation of the tray.
fr: L'orientation du panneau.

en: A notification area plugin.
fr: Un greffon pour la zone de notification.

en: Notification plugin loaded.
fr: Greffon de notification charg��.

en: Notification plugin unloaded.
fr: Greffon de notification d��charg��.

en: Keep icon in tray at all times
fr: Garder en permanence l'ic��ne dans la zone de notification

en: On-screen display
fr: Affichage en sur-impression

en: Pops up notification of important messages when XChat-GNOME doesn't have the focus
fr: Affiche une notification des messages importants quand XChat-Gnome est cach��.

en: Message in %s
fr: Message dans %s

en: Message from %s
fr: Message de %s

en: Private Message from %s
fr: Message priv�� de %s

en: OSD loaded
fr: OSD charg��

en: OSD initialization failed
fr: ��chec de l'initialisation d'OSD

en: xchat URL scraper
fr: XChat URL Scraper

en: Time
fr: Temps

en: Nick
fr: Pseudo

en: Channel
fr: Canal

en: URL Scraper
fr: Chasseur d'URL

en: Grabs URLs and puts them in a separate window for easy viewing.
fr: Capture les URLs et les met dans une fen��tre s��par��e pour faciliter leur consultation.

en: URL Scraper failed to load: couldn't compile URL regex.
fr: ��chec du chargement du Chasseur d'URL��: impossible de compiler l'expression r��guli��re d'URL.

en: URL Scraper failed to load: couldn't compile e-mail regex.
fr: ��chec du chargement du Chasseur d'URL��: impossible de compiler l'expression r��guli��re d'e-mail.

en: URL Scraper loaded.
fr: Chasseur d'URL charg��.

en: URL Scraper unloaded.
fr: Chasseur d'URL d��charg��.

en: URL Scraper history length
fr: Longueur de l'historique du Chasseur d'URL

en: URL Scraper show timestamps
fr: Afficher les marques de temps pour le Chasseur d'URL

en: Cannot create ~/.xchat2
fr: Impossible de cr��er ~/.xchat2

en: I'm busy
fr: Je suis occup��

en: Leaving
fr: Parti

en: * Running IRC as root is stupid! You should
      create a User Account and use that to login.
fr: * Utiliser IRC en root est stupide��! Vous devriez 
      cr��er un compte utilisateur et l'utiliser pour 
      vous connecter.

en: Waiting
fr: Attente

note: black
en: Active
fr: Actif

note: cyan
en: Failed
fr: ��chec

note: red
en: Done
fr: Termin��

note: green
en: Connect
fr: Connexion

note: black
en: Aborted
fr: Interrompu

en: Cannot access %s
fr: Impossible d'acc��der �� %s

en: No active DCCs
fr: Aucun DCC actif

en: YES
fr: OUI

en: NO
fr: NON

en: You are being CTCP flooded from %s, ignoring %s
fr: Vous avez ��t�� CTCP flood�� par %s, et vous avez ignor�� %s

en: You are being MSG flooded from %s, setting gui_auto_open_dialog OFF.
fr: Vous avez ��t�� MSG flood�� par %s, gui_auto_open est mis �� OFF.

en:   %-20s online
fr:   %-20s connect��

en:   %-20s offline
fr:   %-20s d��connect��

en: No channel joined. Try /join #<channel>
fr: Pas encore dans un canal. Essayez /join #<canal>

en: Not connected. Try /server <host> [<port>]
fr: Pas encore connect��. Essayez /server <h��te> [<port>]

en: I need /bin/sh to run!
fr: J'ai besoin de /bin/sh pour tourner��!

en: Commands Available:
fr: Commandes Disponibles��:

en: User defined commands:
fr: Commandes d��finies par l'utilisateur��:

en: Plugin defined commands:
fr: Commandes d��finies par le greffon��:

en: Type /HELP <command> for more information, or /HELP -l
fr: Tapez /HELP <commande> pour plus d'informations, ou /HELP -l

en: Unknown arg '%s' ignored.
fr: Argument inconnu '%s' ignor��.

en: No such plugin found.
fr: Aucun greffon de ce type trouv��.

en: That plugin is refusing to unload.
fr: Ce greffon refuse de se d��charger.

en: ADDBUTTON <name> <action>, adds a button under the user-list
fr: ADDBUTTON <nom> <action>, ajoute un bouton en-dessous de la liste des utilisateurs

en: ALLCHAN <cmd>, sends a command to all channels you're in
fr: ALLCHAN <cmd>, envoie une commande �� tous les canaux dans lesquels vous ��tes pr��sent

en: ALLCHANL <cmd>, sends a command to all channels you're in
fr: ALLCHANL <cmd>, envoie une commande �� tous les canaux dans lesquels vous ��tes pr��sent

en: ALLSERV <cmd>, sends a command to all servers you're in
fr: ALLSERV <cmd>, envoie une commande �� tous les serveurs sur lesquels vous ��tes connect��

en: AWAY [<reason>], sets you away
fr: AWAY [<raison>], vous signale comme absent

en: BAN <mask> [<bantype>], bans everyone matching the mask from the current channel. If they are already on the channel this doesn't kick them (needs chanop)
fr: BAN <masque> [<typeban>], bannit tous ceux qui correspondent au masque dans le canal en cours. S'ils sont d��j�� sur le canal ��a ne les met pas dehors (kick) (n��cessite chanop)

en: CLEAR, Clears the current text window
fr: CLEAR, Efface le texte la fen��tre courante

en: CLOSE, Closes the current window/tab
fr: CLOSE, Ferme l'onglet/fen��tre courant

en: COUNTRY [-s] <code|wildcard>, finds a country code, eg: au = australia
fr: COUNTRY [-s] <code|caract��re de substitution>, recherche un code de pays, par exemple��: au = australie

en: CTCP <nick> <message>, send the CTCP message to nick, common messages are VERSION and USERINFO
fr: CTCP <pseudo> <message>, envoie le message CTCP au pseudo, VERSION et USERINFO sont des messages d'utilisation courante

en: CYCLE, parts current channel and immediately rejoins
fr: CYCLE, sort du canal courant et revient imm��diatement

en: 
    DCC GET <nick>                      - accept an offered file
    DCC SEND [-maxcps=#] <nick> [file]  - send a file to someone
    DCC PSEND [-maxcps=#] <nick> [file] - send a file using passive mode
    DCC LIST                            - show DCC list
    DCC CHAT <nick>                     - offer DCC CHAT to someone
    DCC PCHAT <nick>                    - offer DCC CHAT using passive mode
    DCC CLOSE <type> <nick> <file>         example:
             /dcc close send johnsmith file.tar.gz
fr: 
    DCC GET <pseudo>                         - re��oit un fichier propos��
    DCC SEND [-maxcps=#] <pseudo> <fichier>  - envoie un fichier �� quelqu'un
    DCC PSEND [-maxcps=#] <pseudo> <fichier> - envoie un fichier en mode passif
    DCC LIST                                 - affiche la liste DCC
    DCC CHAT <pseudo>                        - propose un DCC CHAT �� quelqu'un
    DCC PCHAT <pseudo>                       - propose un DCC CHAT en mode passif
    DCC CLOSE <type> <pseudo> <fichier>     exemple��:
             /dcc close send rogerdupont fichier.tar.gz

en: DEHOP <nick>, removes chanhalf-op status from the nick on the current channel (needs chanop)
fr: DEHOP <pseudo>, supprime le statut chanhalf-op d'un pseudo sur le canal courant (n��cessite chanop)

en: DELBUTTON <name>, deletes a button from under the user-list
fr: DELBUTTON <nom>, supprime un bouton de sous la liste des utilisateurs

en: DEOP <nick>, removes chanop status from the nick on the current channel (needs chanop)
fr: DEOP <pseudo>, supprime le statut chanop d'un pseudo sur le canal courant (n��cessite chanop)

en: DEVOICE <nick>, removes voice status from the nick on the current channel (needs chanop)
fr: DEVOICE <pseudo>, supprime le statut voice d'un pseudo sur le canal courant (n��cessite chanop)

en: DISCON, Disconnects from server
fr: DISCON, se d��connecte du serveur

en: DNS <nick|host|ip>, Finds a users IP number
fr: DNS <pseudo|h��te|ip>, trouve l'adresse IP d'un utilisateur

en: ECHO <text>, Prints text locally
fr: ECHO <texte>, affiche un texte en local

en: EXEC [-o] <command>, runs the command. If -o flag is used then output is sent to current channel, else is printed to current text box
fr: EXEC [-o] <commande>, ex��cute une commande. Si l'option -o est utilis��e, la sortie est envoy��e sur le canal courant, sinon elle est affich��e dans la zone de texte courante

en: EXECCONT, sends the process SIGCONT
fr: EXECCONT, envoie un SIGCONT au processus

en: EXECKILL [-9], kills a running exec in the current session. If -9 is given the process is SIGKILL'ed
fr: EXECKILL [-9], tue une ex��cution en cours dans la session courante. Si -9 est fourni, le processus est tu�� par SIGKILL

en: EXECSTOP, sends the process SIGSTOP
fr: EXECSTOP, envoie un SIGSTOP au processus

en: EXECWRITE, sends data to the processes stdin
fr: EXECWRITE, envoie des donn��es �� l'entr��e standard du processus

en: FLUSHQ, flushes the current server's send queue
fr: FLUSHQ, vide la queue d'envoi du serveur courant

en: GATE <host> [<port>], proxies through a host, port defaults to 23
fr: GATE <h��te> [<port>], utilise un h��te comme proxy, le port est 23 par d��faut

en: GHOST <nick> <password>, Kills a ghosted nickname
fr: GHOST <pseudo> <mot de passe>, tue les pseudonymes fant��mes

en: HOP <nick>, gives chanhalf-op status to the nick (needs chanop)
fr: HOP <pseudo>, donne le statut chanhalf-op au pseudo (n��cessite chanop)

en: ID <password>, identifies yourself to nickserv
fr: ID <mot de passe>, vous identifie au serveur de noms

en: IGNORE <mask> <types..> <options..>
        mask - host mask to ignore, eg: *!*@*.aol.com
        types - types of data to ignore, one or all of:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        options - NOSAVE, QUIET
fr: IGNORE <masque> <types..> <options..>
        masque  - masque d'h��tes �� ignorer, par ex.��: *!*@*.aol.com
        types   - types de donn��es �� ignorer, un seul ou tous��:
                  PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, INVI, ALL
        options - NOSAVE, QUIET

en: INVITE <nick> [<channel>], invites someone to a channel, by default the current channel (needs chanop)
fr: INVITE <pseudo> [<canal>], invite quelqu'un sur un canal, par d��faut le canal courant (n��cessite chanop)

en: JOIN <channel>, joins the channel
fr: JOIN <canal>, rejoint le canal

en: KICK <nick>, kicks the nick from the current channel (needs chanop)
fr: KICK <pseudo>, met dehors (kicke) le pseudo du canal courant (n��cessite chanop)

en: KICKBAN <nick>, bans then kicks the nick from the current channel (needs chanop)
fr: KICKBAN <pseudo>, bannit puis met dehors (kicke) le pseudo du canal courant (n��cessite chanop)

en: LAGCHECK, forces a new lag check
fr: LAGCHECK, force une nouvelle v��rification de lag (d��lai)

en: LASTLOG <string>, searches for a string in the buffer
fr: LASTLOG <cha��ne>, recherche une cha��ne dans le tampon.

en: LOAD [-e] <file>, loads a plugin or script
fr: LOAD [-e] <fichier>, charge un greffon ou un script

en: MDEHOP, Mass deop's all chanhalf-ops in the current channel (needs chanop)
fr: MDEHOP, fait un deop massif sur tous les chanhalf-ops du canal courant (n��cessite chanop)

en: MDEOP, Mass deop's all chanops in the current channel (needs chanop)
fr: MDEOP, fait un deop massif sur tous les chanops du canal courant (n��cessite chanop)

en: ME <action>, sends the action to the current channel (actions are written in the 3rd person, like /me jumps)
fr: ME <action>, envoie l'action dans le canal courant (les actions sont ��crites �� la 3��me personne, comme /me est content)

en: MKICK, Mass kicks everyone except you in the current channel (needs chanop)
fr: MKICK, fait un kick massif de tout le monde sauf vous dans le canal courant (n��cessite chanop)

en: MOP, Mass op's all users in the current channel (needs chanop)
fr: MOP, fait un op massif sur tous les utilisateurs du canal courant (n��cessite chanop)

en: MSG <nick> <message>, sends a private message
fr: MSG <pseudo> <message>, envoie un message priv��

en: NAMES, Lists the nicks on the current channel
fr: NAMES, Liste les pseudos sur le canal courant

en: NCTCP <nick> <message>, Sends a CTCP notice
fr: NCTCP <pseudo> <message>, Envoie une notice CTCP

en: NEWSERVER [-noconnect] <hostname> [<port>]
fr: NEWSERVER <nomh��te> [<port>]

en: NICK <nickname>, sets your nick
fr: NICK <pseudonyme>, d��finit votre pseudo

en: NOTICE <nick/channel> <message>, sends a notice. Notices are a type of message that should be auto reacted to
fr: NOTICE <pseudo/canal> <message>, envoie une notification. Les notifications sont un type de message auquel on devrait r��agir automatiquement

en: NOTIFY [<nick>], lists your notify list or adds someone to it
fr: NOTIFY [<pseudo>], liste votre liste de notifications et y ajoute quelqu'un

en: OP <nick>, gives chanop status to the nick (needs chanop)
fr: OP <pseudo>, donne le statut chanop au pseudo (n��cessite chanop)

en: PART [<channel>] [<reason>], leaves the channel, by default the current one
fr: PART [<canal>] [<raison>], quitte le canal, par d��faut le canal courant

en: PING <nick | channel>, CTCP pings nick or channel
fr: PING <pseudo | canal>, envoie un CTCP ping au pseudo ou au canal

en: QUERY <nick>, opens up a new privmsg window to someone
fr: QUERY <pseudo>, ouvre une nouvelle fen��tre de message priv�� avec quelqu'un

en: QUIT [<reason>], disconnects from the current server
fr: QUIT [<raison>], d��connecte du serveur courant

en: QUOTE <text>, sends the text in raw form to the server
fr: QUOTE <texte>, transmet le texte sous forme brute au serveur

en: RECONNECT [-ssl] [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
fr: RECONNECT [-ssl] [<h��te>] [<port>] [<motdepasse>], peut ��tre appell�� juste avec /RECONNECT pour se reconnecter au serveur courant ou avec /RECONNECT ALL pour se reconnecter �� tous les serveurs ouverts

en: RECONNECT [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
fr: RECONNECT [<h��te>] [<port>] [<motdepasse>], peut ��tre appell�� juste avec /RECONNECT pour se reconnecter au serveur courant ou avec /RECONNECT ALL pour se reconnecter �� tous les serveurs ouverts

en: RECV <text>, send raw data to xchat, as if it was received from the irc server
fr: RECV <texte>, transmet le texte sous forme brute vers xchat, comme s'il avait ��t�� re��u depuis le serveur irc

en: SAY <text>, sends the text to the object in the current window
fr: SAY <texte>, envoie un texte �� l'objet de la fen��tre courante

en: SEND <nick> [<file>]
fr: SEND <pseudo> [<fichier>]

en: SERVCHAN [-ssl] <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
fr: SERVCHAN [-ssl] <h��te> <port> <canal>, se connecte et rejoint un canal

en: SERVCHAN <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
fr: SERVCHAN <h��te> <port> <canal>, se connecte et rejoint un canal

en: SERVER [-ssl] <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667 for normal connections, and 9999 for ssl connections
fr: SERVER [-ssl] <h��te> [<port>] [<motpasse>], se connecte �� un serveur, le port par d��faut est 6667 pour les connexions normales, et 994 pour les connexions ssl

en: SERVER <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667
fr: SERVER <h��te> [<port>] [<motpasse>], se connecte �� un serveur, le port par d��faut est 6667

en: SET [-quiet] <variable> [<value>]
fr: SET [-quiet] <variable> [<valeur>] (-quiet = silencieusement)

en: TOPIC [<topic>], sets the topic if one is given, else shows the current topic
fr: TOPIC [<sujet>], d��finit le sujet si on en fourni un, sinon affiche le sujet actuel

en: UNBAN <mask> [<mask>...], unbans the specified masks.
fr: UNBAN <masque> [<masque>...], d��bannit les masques fournis.

en: UNIGNORE <mask> [QUIET]
fr: UNIGNORE <masque> [QUIET]

en: UNLOAD <name>, unloads a plugin or script
fr: UNLOAD <nom>, d��charge un greffon ou un script

en: URL <url>, opens a URL in your browser
fr: URL <url>, ouvre une URL dans votre navigateur

en: USELECT [-a] [-s] <nick1> <nick2> etc, highlights nick(s) in channel userlist
fr: USELECT [-a] [-s] <pseudo1> <pseudo2> etc, met en surbrillance le(s) pseudonyme(s) dans la liste d'utilisateurs du canal

en: VOICE <nick>, gives voice status to someone (needs chanop)
fr: VOICE <pseudo>, donne le statut voice �� quelqu'un (n��cessite chanop)

en: WALLCHAN <message>, writes the message to all channels
fr: WALLCHAN <message>, ��crit le message sur tous les canaux

en: WALLCHOP <message>, sends the message to all chanops on the current channel
fr: WALLCHOP <message>, envoie le message �� tous les chanops du canal courant

en: Usage: %s
fr: Utilisation��:%s

en: 
    No help available on that command.
fr: 
    Aucune aide disponible pour cette commande.

en: No such command.
fr: Aucune commande correspondante.

en: Bad arguments for user command.
fr: Arguments erron��s pour la commande utilisateur.

en: Too many recursive usercommands, aborting.
fr: Trop de commandes utilisateur r��cursives, arr��t.

en: Unknown Command. Try /help
fr: Commande inconnue. Essayez /help

en: No xchat_plugin_init symbol; is this really an xchat plugin?
fr: Aucun symbole xchat_plugin_init��; est-ce vraiment un greffon xchat��?

en: Are you sure this is a SSL capable server and port?
fr: ��tes vous s��r que le serveur et le port g��rent SSL ?

en: Cannot resolve hostname %s
    Check your IP Settings!
fr: Ne peut r��soudre le nom d'h��te %s
    V��rifiez vos r��glages IP��!

en: Proxy traversal failed.
fr: La travers��e du proxy a ��chou��.

en: Cycling to next server in %s...
fr: On cycle vers le prochain serveur dans %s...

en: Warning: "%s" character set is unknown. No conversion will be applied for network %s.
fr: Attention��: le caract��re "%s" est inconnu. Aucune conversion ne peut ��tre appliqu��e pour le r��seau %s.

en: **** ENDING LOGGING AT %s
fr: **** FIN DU LOG �� %s

en: **** BEGIN LOGGING AT %s
fr: **** D��BUT DU LOG �� %s

en: * Can't open log file(s) for writing. Check the
      permissions on %s/xchatlogs
fr: * Ne peut ouvrir le journal en ��criture. V��rifiez les permissions
      de %s/xchatlogs

en: Left message
fr: Message gauche

en: Right message
fr: Message droit

en: The nick of the joining person
fr: Le pseudo de la personne qui arrive

en: The channel being joined
fr: Le canal �� rejoindre

en: The host of the person
fr: L'h��te de la personne

en: Nickname
fr: Pseudonyme

en: The action
fr: L'action

en: Mode char
fr: Caract��re de mode

en: The text
fr: Le texte

en: Identified text
fr: Texte identifi��

en: The message
fr: Le message

en: Old nickname
fr: Ancien pseusonyme

en: New nickname
fr: Nouveau pseudonyme

en: Nick of person who changed the topic
fr: Pseudo de la personne qui a chang�� le sujet

en: Topic
fr: Sujet

en: The nickname of the kicker
fr: Le pseudonyme de celui qui a kick��

en: The person being kicked
fr: La personne qui se fait kicker

en: The channel
fr: Le canal

en: The reason
fr: La raison

en: The nick of the person leaving
fr: Le pseudo de la personne qui part

en: The time
fr: L'heure

en: The creator
fr: Le cr��ateur

en: Reason
fr: Raison

en: Host
fr: H��te

en: Who it's from
fr: De qui ��a vient

en: The time in x.x format (see below)
fr: L'heure en format x.x (voir ci-dessous)

en: The Channel it's going to
fr: Le canal vers lequel ��a va

en: The sound
fr: Le son

en: The nick of the person
fr: Le pseudo de la personne

en: The CTCP event
fr: L'��v��nement CTCP

en: The nick of the person who set the key
fr: Le pseudo de la personne qui a d��fini la touche

en: The key
fr: La touche

en: The nick of the person who set the limit
fr: Le pseudo de la personne qui a d��fini la limite

en: The limit
fr: La limite

en: The nick of the person who did the op'ing
fr: Le pseudo de la personne qui a fait le op

en: The nick of the person who has been op'ed
fr: Le pseudo de la personne qui a ��t�� op��e

en: The nick of the person who has been halfop'ed
fr: Le pseudo de la personne qui a ��t�� halfop��e

en: The nick of the person who did the halfop'ing
fr: Le pseudo de la personne qui a fait le halfop

en: The nick of the person who did the voice'ing
fr: Le pseudo de la personne qui a fait le voice

en: The nick of the person who has been voice'ed
fr: Le pseudo de la personne qui a ��t�� voic��e

en: The nick of the person who did the banning
fr: Le pseudo de la personne qui a fait le ban

en: The ban mask
fr: Le masque de ban

en: The nick who removed the key
fr: Le pseudo qui a enlev�� la touche

en: The nick who removed the limit
fr: Le pseudo qui a enlev�� la limite

en: The nick of the person of did the deop'ing
fr: Le pseudo de la personne qui a fait le deop

en: The nick of the person who has been deop'ed
fr: Le pseudo de la personne qui a ��t�� deop��e

en: The nick of the person of did the dehalfop'ing
fr: Le pseudo de la personne qui a fait le dehalfop

en: The nick of the person who has been dehalfop'ed
fr: Le pseudo de la personne qui a ��t�� dehalfop��e

en: The nick of the person of did the devoice'ing
fr: Le pseudo de la personne qui a fait de devoice

en: The nick of the person who has been devoice'ed
fr: Le pseudo de la personne qui a ��t�� devoice��e

en: The nick of the person of did the unban'ing
fr: Le pseudo de la personne qui a fait le unban

en: The nick of the person who did the exempt
fr: Le pseudo de la personne qui a fat le exempt

en: The exempt mask
fr: Le masque d'exempt

en: The nick of the person removed the exempt
fr: Le pseudo de la personne qui a supprim�� le exempt

en: The nick of the person who did the invite
fr: Le pseudo de la personne qui a fait l'invite

en: The invite mask
fr: Le masque d'invite

en: The nick of the person removed the invite
fr: Le pseudo de la personne qui a enlev�� l'invite

en: The nick of the person setting the mode
fr: Le pseudo de la personne qui a d��fini le mode

en: The mode's sign (+/-)
fr: Le signe du mode (+/-)

en: The mode letter
fr: La touche de mode

en: The channel it's being set on
fr: Le canal sur lequel c'est mis

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Full name
fr: Nom complet

en: Channel Membership/"is an IRC operator"
fr: Appartenance au canal/"est un op��rateur IRC"

en: Server Information
fr: Information serveur

en: Idle time
fr: Dur��e d'inactivit��

en: Signon time
fr: Heure de connexion

en: Away reason
fr: Raison de l'absence

en: Account
fr: Compte

en: Real user@host
fr: R��el utilisateur@h��te

en: Real IP
fr: IP r��elle

en: Channel Name
fr: Nom de canal

en: Text
fr: Texte

en: Server Name
fr: Nom de serveur

en: Nick of person who invited you
fr: Pseudo de la personne qui vous a invit��

en: Nickname in use
fr: Pseudonyme d��j�� utilis��

en: Nick being tried
fr: Pseudo en essai

en: Modes string
fr: Cha��nes de modes

en: IP address
fr: Adresse IP

en: DCC Type
fr: Type DCC

en: Filename
fr: Nom de fichier

en: Destination filename
fr: Nom du fichier de destination

en: Pathname
fr: Chemin

en: Size
fr: Taille

en: DCC String
fr: Cha��ne DCC

en: Number of notify items
fr: Nombre de notifications

en: Old Filename
fr: Ancien nom de fichier

en: New Filename
fr: Nouveau nom de fichier

en: Receiver
fr: Destinataire

en: Hostmask
fr: Masque d'h��te

en: Hostname
fr: Nom d'h��te

en: The Packet
fr: Le paquet

en: Seconds
fr: Secondes

en: Nick of person who have been invited
fr: Pseudo de la personne qui a ��t�� invit��e

en: Banmask
fr: Masque de ban

en: Who set the ban
fr: Qui d��fini le ban

en: Ban time
fr: Heure du ban

en: Error parsing event %s.
    Loading default.
fr: Erreur d'analyse de l'��v��nement %s.
    Charge les valeurs par d��faut

en: Cannot read sound file:
    %s
fr: Impossible de lire ce fichier audio��:
    %s

en: -%C10-%C11-%O$t$1 added to notify list.
fr: -%C10-%C11-%O$t$1 a ��t�� ajout�� �� la liste de notification.

en: -%C10-%C11-%O$t$1 Banlist: %C3$4 %C4$2 %C5$3%O
fr: -%C10-%C11-%O$t$1 Liste de bannissement��: %C3$4 %C4$2 %C5$3%O

en: -%C10-%C11-%O$tCannot join%C11 %B$1 %O(You are banned).
fr: -%C10-%C11-%O$tNe peut rejoindre%C11 %B$1 %O(Vous ��tes banni).

en: -%C10-%C11-%O$t$1 is now known as $2
fr: -%C10-%C11-%O$t$1 se nomme maintenant $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 sets ban on $2
fr: -%C10-%C11-%O$t$1 met un ban sur $2

en: -%C10-%C11-%O$tChannel $1 created on $2
fr: -%C10-%C11-%O$tCanal $1 cr���� le $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes channel half-operator status from $2
fr: -%C10-%C11-%O$t$1 enl��ve le statut d'half-operator de $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes channel operator status from $2
fr: %C10-%C11-%O$t$1 enl��ve le statut operator de canal de $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes voice from $2
fr: -%C10-%C11-%O$t$1 enl��ve le voice de $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 sets exempt on $2
fr: -%C10-%C11-%O$t$1 d��finit l'exempt sur $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 gives channel half-operator status to $2
fr: -%C10-%C11-%O$t$1 donne le statut half-operator de canal �� $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 sets invite on $2
fr: -%C10-%C11-%O$t$1 d��finit l'invite sur $2

en: %UChannel          Users   Topic%O
fr: %UCanal          Utilisateurs   Sujet%O

en: -%C10-%C11-%O$t$1 sets mode $2$3 $4
fr: -%C10-%C11-%O$t$1 d��finit le mode $2$3 $4

en: -%C10-%C11-%O$tChannel $1 modes: $2
fr: -%C10-%C11-%O$tCanal $1 modes��: $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 gives channel operator status to $2
fr: -%C10-%C11-%O$t$1 donne le statut op��rateur de canal �� $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes exempt on $2
fr: -%C10-%C11-%O$t$1 supprime l'exempt sur $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes invite on $2
fr: -%C10-%C11-%O$t$1 supprime l'invite sur $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes channel keyword
fr: -%C10-%C11-%O$t$1 enl��ve le mot-cl�� de canal

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes user limit
fr: -%C10-%C11-%O$t$1 enl��ve la limite d'utilisateurs

en: -%C10-%C11-%O$t$1 sets channel keyword to $2
fr: -%C10-%C11-%O$t$1 d��finit le mot-cl�� de canal �� $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 sets channel limit to $2
fr: -%C10-%C11-%O$t$1 d��finit la limite de canal �� $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 removes ban on $2
fr: -%C10-%C11-%O$t$1 enl��ve le ban de $2

en: -%C10-%C11-%O$t$1 gives voice to $2
fr: -%C10-%C11-%O$t$1 donne le voice �� $2

en: -%C10-%C11-%O$tConnected. Now logging in..
fr: -%C10-%C11-%O$tConnect��. Identification en cours...

en: -%C10-%C11-%O$tConnecting to %C11$1 %C14(%C11$2%C14)%C port %C11$3%C..
fr: -%C10-%C11-%O$tConnexion �� %C11$1 %C14(%C11$2%C14)%C port %C11$3%C...

en: -%C10-%C11-%O$tConnection failed. Error: $1
fr: -%C10-%C11-%O$tConnexion ��chou��e. Erreur��: $1

en: -%C10-%C11-%O$tReceived a CTCP $1 from $2
fr: -%C10-%C11-%O$tRe��u un CTCP $1 de $2

en: -%C10-%C11-%O$tReceived a CTCP $1 from $2 (to $3)
fr: %C10-%C11-%O$tRe��u un CTCP $1 de $2 (pour $3)

en: -%C10-%C11-%O$tReceived a CTCP Sound $1 from $2
fr: -%C10-%C11-%O$tRe��u un CTCP Son $1 de $2

en: %C22*%O$tReceived a CTCP Sound $1 from $2 (to $3)
fr: %C22*%O$tRe��u un CTCP Son $1 de $2 (pour $3)

en: -%C10-%C11-%O$tDCC CHAT to %C11$1%O aborted.
fr: -%C10-%C11-%O$tDCC CHAT �� %C11$1%O interrompu.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC CHAT connection established to %C11$1 %C14[%O$2%C14]%O
fr: -%C10-%C11-%O$tDCC CHAT connexion ��tablie �� %C11$1 %C14[%O$2%C14]%O

en: -%C10-%C11-%O$tDCC CHAT failed. Connection to $1 %C14[%O$2:$3%C14]%O lost.
fr: -%C10-%C11-%O$tDCC CHAT ��chou��. Connexion �� $1 %C14[%O$2:$3%C14]%O perdue.

en: -%C10-%C11-%O$tReceived a DCC CHAT offer from $1
fr: -%C10-%C11-%O$tRe��u une offre DCC CHAT de $1

en: -%C10-%C11-%O$tOffering DCC CHAT to $1
fr: -%C10-%C11-%O$tProposition de DCC CHAT �� $1

en: -%C10-%C11-%O$tAlready offering CHAT to $1
fr: -%C10-%C11-%O$tPropose d��j�� un CHAT �� $1

en: -%C10-%C11-%O$tDCC $1 connect attempt to %C11$2%O failed (err=$3).
fr: -%C10-%C11-%O$tDCC $1 tentative de connexion �� %C11$2%O ��chou��e (err=$3).

en: -%C10-%C11-%O$tReceived '$1%O' from $2
fr: -%C10-%C11-%O$tRe��u '$1%O' de $2

en: %C24,18 Type  To/From    Status  Size    Pos     File
fr: %C24,18 Type  ��/De       Statut  Taille  Pos     Fichier

en: -%C10-%C11-%O$tReceived a malformed DCC request from %C11$1%O.%010-%C10-%C11-%O$tContents of packet: $2
fr: -%C10-%C11-%O$tRe��u une requ��te DCC mal form��e de %C11$1%O.%010-%C10-%C11-%O$tContenu du paquet��: $2

en: -%C10-%C11-%O$tOffering %C11$1 %Cto %C11$2%O
fr: -%C10-%C11-%O$tProposition %C11$1%O �� %C11$2%O

en: -%C10-%C11-%O$tNo such DCC offer.
fr: -%C10-%C11-%O$tPas d'offre DCC correspondante.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV %C11$2%O to %C11$1%O aborted.
fr: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV %C11$2%O vers %C11$1%O interrompu.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV %C11$1%O from %C11$3%O complete %C14[%C11$4%O cps%C14]%O.
fr: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV %C11$1%O de %C11$3%O termin�� %C14[%C11$4%O cps%C14]%O.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV connection established to %C11$1 %C14[%O$2%C14]%O
fr: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV connexion ��tablie �� %C11$1 %C14[%O$2%C14]%O

en: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV $1 ($2) failed. Connection to $3 lost.
fr: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV $1 ($2) echou��. Connexion �� $3 perdue.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV: Cannot open $1 for writing ($2).
fr: -%C10-%C11-%O$tDCC RECV��: impossible d'ouvrir $1 en ��criture ($2).

en: -%C10-%C11-%O$tThe file %C11$1%C already exists, saving it as %C11$2%O instead.
fr: -%C10-%C11-%O$tLe fichier %C11$1%C existe d��j��, enregistrement plut��t en %C11$2%O.

en: -%C10-%C11-%O$t%C11$1 %Chas requested to resume %C11$2 %Cfrom %C11$3%C.
fr: -%C10-%C11-%O$t%C11$1 %Ca demand�� �� reprendre %C11$2 %Cde %C11$3%C.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC SEND %C11$2%O to %C11$1%O aborted.
fr: -%C10-%C11-%O$tDCC SEND %C11$2%O vers %C11$1%O interrompu.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC SEND %C11$1%O to %C11$2%O complete %C14[%C11$3%O cps%C14]%O.
fr: -%C10-%C11-%O$tDCC SEND %C11$1%O �� %C11$2%O termin�� %C14[%C11$3%O bps%C14]%O.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC SEND connection established to %C11$1 %C14[%O$2%C14]%O
fr: -%C10-%C11-%O$tDCC SEND connexion ��tablie �� %C11$1 %C14[%O$2%C14]%O

en: -%C10-%C11-%O$tDCC SEND %C11$1%O failed. Connection to %C11$2%O lost.
fr: -%C10-%C11-%O$tDCC SEND %C11$2%O interrompu. Connexion vers %C11$2%O perdue.

en: -%C10-%C11-%O$t%C11$1 %Chas offered %C11$2 %C(%C11$3 %Cbytes)
fr: -%C10-%C11-%O$t%C11$1 %Ca offert %C11$2 %C(%C11$3 %Coctets)

en: -%C10-%C11-%O$tDCC $1 %C11$2 %Cto %C11$3 %Cstalled - aborting.
fr: -%C10-%C11-%O$tDCC $1 %C11$2 %C�� %C11$3 %Clargu�� - abandon.

en: -%C10-%C11-%O$tDCC $1 %C11$2 %Cto %C11$3 %Ctimed out - aborting.
fr: -%C10-%C11-%O$tDCC $1 %C11$2 %C�� %C11$3 %Cd��lai expir�� - abandon.

en: -%C10-%C11-%O$t$1 deleted from notify list.
fr: -%C10-%C11-%O$t$1 supprim�� de la liste de notification.

en: -%C10-%C11-%O$tDisconnected ($1).
fr: -%C10-%C11-%O$tD��connect�� ($1).

en: -%C10-%C11-%O$tFound your IP: [$1]
fr: -%C10-%C11-%O$tTrouv�� votre IP��: [$1]

en: %O%C11$1%O added to ignore list.
fr: %O%C11$1%O ajout�� �� la liste d'ignorance.

en: Ignore on %C11$1%O changed.
fr: Ignore sur %C11$1%O chang��.

en: %C24,18 Hostmask                  PRIV NOTI CHAN CTCP DCC  INVI UNIG
fr: %C24,18 Masque d'H��te                  PRIV NOTI CHAN CTCP DCC  INVI UNIG

en: %O%C11$1%O removed from ignore list.
fr: %O%C11$1%O enlev�� de la liste d'ignorance.

en:   Ignore list is empty.
fr:   la liste d'Ignorance est vide.

en: -%C10-%C11-%O$tCannot join%C11 %B$1 %O(Channel is invite only).
fr: -%C10-%C11-%O$tNe peut rejoindre%C11 %B$1 %O(Canal en invite seulement).

en: -%C10-%C11-%O$tYou have been invited to %C11$1%C by %C11$2%C (%C11$3%C)
fr: -%C10-%C11-%O$tVous ��tes invit�� sur %C11$1%C par %C11$2%C (%C11$3%C)

en: -%C10-%C11>%O$t%B$1%B %C14(%C10$3%C14)%C has joined $2
fr: -%C10-%C11>%O$t%B$1%B %C14(%C10$3%C14)%C a rejoint $2

en: -%C10-%C11-%O$tCannot join%C11 %B$1 %O(Requires keyword).
fr: -%C10-%C11-%O$tNe peut rejoindre%C11 %B$1 %O(Requiert le mot-cl��).

en: <%C10-%C11-%O$t$1 has kicked $2 from $3 ($4%O)
fr: <%C10-%C11-%O$t$1 a kick�� $2 de $3 ($4%O)

en: -%C10-%C11-%O$tYou have been killed by $1 ($2%O)
fr: -%C10-%C11-%O$tVous avez ��t�� tu�� par $1 ($2%O)

en: -%C10-%C11-%O$tMOTD Skipped.
fr: -%C10-%C11-%O$tMOTD Saut��.

en: -%C10-%C11-%O$t$1 already in use. Retrying with $2..
fr: -%C10-%C11-%O$t$1 d��j�� utilis��. Nouvel essai avec $2...

en: -%C10-%C11-%O$tNickname already in use. Use /NICK to try another.
fr: -%C10-%C11-%O$tPseudonyme d��j�� utilis��. Utilisez /NICK pour en essayer un autre.

en: -%C10-%C11-%O$tNo such DCC.
fr: -%C10-%C11-%O$tAucun DCC correspondant.

en: -%C10-%C11-%O$tNo process is currently running
fr: -%C10-%C11-%O$tAucun processus ne tourne actuellement

en: -%C10-%C11-%O$tNotify list is empty.
fr: -%C10-%C11-%O$tLa liste de notification est vide.

en: %C24,18 %B  Notify List
fr: %C24,18 %B  Liste de notification

en: -%C10-%C11-%O$t$1 users in notify list.
fr: -%C10-%C11-%O$t$1 utilisateurs dans la liste de notification.

en: -%C10-%C11-%O$tNotify: $1 is offline ($2).
fr: -%C10-%C11-%O$ttNotification��: $1 est d��connect�� ($2).

en: -%C10-%C11-%O$tNotify: $1 is online ($2).
fr: -%C10-%C11-%O$ttNotification��: $1 est connect�� ($2).

en: <%C10-%C11-%O$t$1 %C14(%O$2%C14)%C has left $3
fr: <%C10-%C11-%O$t$1 %C14(%O$2%C14)%C est parti $3

en: <%C10-%C11-%O$t$1 %C14(%O$2%C14)%C has left $3 %C14(%O$4%C14)%O
fr: <%C10-%C11-%O$t$1 %C14(%O$2%C14)%C est parti $3 %C14(%O$4%C14)%O

en: -%C10-%C11-%O$tPing reply from $1 : $2 second(s)
fr: -%C10-%C11-%O$tR��ponse au ping de $1��: $2 seconde(s)

en: -%C10-%C11-%O$tNo ping reply for $1 seconds, disconnecting.
fr: -%C10-%C11-%O$tAucune r��ponse au ping depuis $1 secondes, d��connexion.

en: -%C10-%C11-%O$tA process is already running
fr: -%C10-%C11-%O$tUn processus tourne d��j��

en: <%C10-%C11-%O$t$1 has quit %C14(%O$2%O%C14)%O
fr: <%C10-%C11-%O$t$1 a quitt�� %C14(%O$2%O%C14)%O

en: -%C10-%C11-%O$t$1 sets modes%B %C14[%O$2%B%C14]%O
fr: -%C10-%C11-%O$t$1 d��finit les modes%B %C14[%O$2%B%C14]%O

en: -%C10-%C11-%O$tLooking up IP number for%C11 $1%O..
fr: -%C10-%C11-%O$tRecherche du num��ro IP de%C11 $1%O...

en: -%C10-%C11-%O$tConnected.
fr: -%C10-%C11-%O$tConnect��.

en: -%C10-%C11-%O$tLooking up %C11$1%C..
fr: -%C10-%C11-%O$tRecherche de %C11$1%C...

en: -%C10-%C11-%O$tStopped previous connection attempt (pid=$1)
fr: -%C10-%C11-%O$tArr��t de la tentative de connexion pr��c��dente (pid=$1)

en: -%C10-%C11-%O$tTopic for %C11$1%C is %C11$2%O
fr: -%C10-%C11-%O$tLe sujet de %C11$1%C est %C11$2%O

en: -%C10-%C11-%O$t$1 has changed the topic to: $2%O
fr: -%C10-%C11-%O$t$1 a chang�� le sujet en��: $2%O

en: -%C10-%C11-%O$tTopic for %C11$1%C set by %C11$2%C at %C11$3%O
fr: -%C10-%C11-%O$tSujet de %C11$1%C d��fini par %C11$2%C �� %C11$3%O

en: -%C10-%C11-%O$tUnknown host. Maybe you misspelled it?
fr: -%C10-%C11-%O$tH��te inconnu. Peut-��tre avez vous fait une faute de frappe��?

en: -%C10-%C11-%O$tCannot join%C11 %B$1 %O(User limit reached).
fr: -%C10-%C11-%O$tNe peut rejoindre%C11 %B$1 %O(Limite d'utilisateurs atteinte).

en: -%C10-%C11-%O$t%C11Users on $1:%C $2
fr: -%C10-%C11-%O$t%C11Utilisateurs sur $1��:%C $2

en: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12] %Cis away %C14(%O$2%O%C14)
fr: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12] %Cest absent %C14(%O$2%O%C14)

en: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12] %CEnd of WHOIS list.
fr: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12] %CFin de la liste WHOIS.

en: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12]%O idle %C11$2%O
fr: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12]%O ralenti %C11$2%O

en: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12]%O idle %C11$2%O, signon: %C11$3%O
fr: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12]%O ralenti %C11$2%O, ouverture de session��: %C11$3%O

en: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12] %Oreal user@host %C11$2%O, real IP %C11$3%O
fr: -%C10-%C11-%O$t%C12[%O$1%C12] %Outilisateur r��el@h��te %C11$2%O, IP r��elle %C11$3%O

en: -%C10-%C11>%O$t%BYou%B are now talking on %C11$2%O
fr: -%C10-%C11>%O$t%BVous%B parlez maintenant sur %C11$2%O

en: -%C10-%C11-%O$tYou have been kicked from $2 by $3 ($4%O)
fr: -%C10-%C11-%O$tVous avez ��t�� kick�� de $2 par $3 ($4%O)

en: -%C10-%C11-%O$tYou have left channel $3
fr: -%C10-%C11-%O$tVous avez quitt�� le canal $3

en: -%C10-%C11-%O$tYou have left channel $3 %C14(%O$4%C14)%O
fr: -%C10-%C11-%O$tVous avez quitt�� le canal $3 %C14(%O$4%C14)%O

en: -%C10-%C11-%O$tYou're inviting %C11$1%C to %C11$2%C (%C11$3%C)
fr: -%C10-%C11-%O$tVous invitez %C11$1%C �� %C11$2%C (%C11$3%C)

en: -%C10-%C11-%O$tYou are now known as $2
fr: -%C10-%C11-%O$tVotre nom est maintenant $2

en: Remote host closed socket
fr: L'h��te distant a ferm�� la socket

en: Connection refused
fr: Connexion refus��e

en: No route to host
fr: Pas de route vers l'h��te

en: Connection timed out
fr: Expiration du d��lai de connexion

en: Cannot assign that address
fr: Ne peut assigner cette adresse

en: Connection reset by peer
fr: Connexion r��initialis��e par peer

en: Andorra
fr: Andorre

en: United Arab Emirates
fr: ��mirats arabes unis

en: Antigua and Barbuda
fr: Antigua-et-barbuda

en: Albania
fr: Albanie

en: Armenia
fr: Arm��nie

en: Netherlands Antilles
fr: Antilles n��erlandaises

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Argentina
fr: Argentine

en: Reverse DNS
fr: DNS inverse

en: American Samoa
fr: Samoa am��ricaines

en: Austria
fr: Autriche

en: Australia
fr: Australie

en: Azerbaijan
fr: Azerba��djan

en: Bosnia and Herzegovina
fr: Bosnie-herz��govine

en: Barbados
fr: Barbade

en: Belgium
fr: Belgique

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Bahrain
fr: Bahre��n

en: Benin
fr: B��nin

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: Brunei Darussalam
fr: Brun��i darussalam

en: Bolivia
fr: Bolivie

en: Brazil
fr: Br��sil

en: Bhutan
fr: Bhoutan

en: Bouvet Island
fr: Bouvet, ��le

en: Belarus
fr: B��larus

en: Cocos Islands
fr: Cocos (keeling), ��les

en: Democratic Republic of Congo
fr: R��publique d��mocratique du Congo

en: Central African Republic
fr: Centrafricaine, r��publique

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Cote d'Ivoire
fr: C��te d'Ivoire

en: Cook Islands
fr: Cook, ��les

en: Chile
fr: Chili

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: China
fr: Chine

en: Colombia
fr: Colombie

en: Internic Commercial
fr: Internic commercial

en: Costa Rica
fr: Costa rica

en: Serbia and Montenegro
fr: Serbie et Mont��n��gro

en: Cape Verde
fr: Cap-vert

en: Christmas Island
fr: Christmas, ��le

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Czech Republic
fr: Tch��que, r��publique

en: Germany
fr: Allemagne

en: Denmark
fr: Danemark

en: Dominica
fr: Dominique

en: Dominican Republic
fr: Dominicaine, r��publique

en: Algeria
fr: Alg��rie

en: Ecuador
fr: ��quateur

en: Educational Institution
fr: Institution ��ducative

en: Estonia
fr: Estonie

en: Egypt
fr: ��gypte

en: Western Sahara
fr: Sahara occidental

en: Eritrea
fr: ��rythr��e

en: Spain
fr: Espagne

en: Ethiopia
fr: ��thiopie

en: Finland
fr: Finlande

en: Fiji
fr: Fidji

en: Falkland Islands
fr: Falkland, ��les (malvinas)

en: Micronesia
fr: Micron��sie, ��tats f��d��r��s de

en: Faroe Islands
fr: F��ro��, ��les

en: France, Metropolitan
fr: France, M��tropolitaine

en: Great Britain
fr: Grande Bretagne

en: Grenada
fr: Grenade

en: Georgia
fr: G��orgie

en: French Guiana
fr: Guyane fran��aise

en: British Channel Isles
fr: Iles anglo-normandes

en: Greenland
fr: Groenland

en: Gambia
fr: Gambie

en: Guinea
fr: Guin��e

en: Government
fr: Gouvernement

en: Equatorial Guinea
fr: Guin��e ��quatoriale

en: Greece
fr: Gr��ce

en: S. Georgia and S. Sandwich Isles
fr: G��orgie du sud et les ��les Sandwich du sud

en: Guinea-Bissau
fr: Guin��e-Bissau

en: Hong Kong
fr: Hong-Kong

en: Heard and McDonald Islands
fr: Heard, ��le et McDonald, ��les

en: Croatia
fr: Croatie

en: Haiti
fr: Ha��ti

en: Hungary
fr: Hongrie

en: Indonesia
fr: Indon��sie

en: Ireland
fr: Irlande

en: Israel
fr: Isra��l

en: India
fr: Inde

en: Informational
fr: Informatif

en: British Indian Ocean Territory
fr: Oc��an indien, territoire britannique de l'

en: Iran
fr: Iran, r��publique islamique d'

en: Iceland
fr: Islande

en: Italy
fr: Italie

en: Jamaica
fr: Jama��que

en: Jordan
fr: Jordanie

en: Japan
fr: Japon

en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizistan

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Comoros
fr: Comores

en: St. Kitts and Nevis
fr: Saint-kitts-et-nevis

en: North Korea
fr: Cor��e, r��publique populaire d��mocratique de

en: South Korea
fr: Cor��e, r��publique de

en: Kuwait
fr: Kowe��t

en: Cayman Islands
fr: Ca��manes, ��les

en: Kazakhstan
fr: Kazakstan

en: Laos
fr: Lao, r��publique d��mocratique populaire

en: Lebanon
fr: Liban

en: Saint Lucia
fr: Sainte-lucie

en: Liberia
fr: Lib��ria

en: Lithuania
fr: Lituanie

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Libya
fr: Libyenne, jamahiriya arabe

en: Morocco
fr: Maroc

en: Moldova
fr: Moldova, r��publique de

en: United States Medical
fr: M��dical ��tats-Unis

en: Marshall Islands
fr: Marshall, ��les

en: Military
fr: Militaire

en: Macedonia
fr: Mac��doine, l'ex-r��publique yougoslave de

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: Macau
fr: Macao

en: Northern Mariana Islands
fr: Mariannes du nord, ��les

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Malta
fr: Malte

en: Mauritius
fr: Maurice

en: Mexico
fr: Mexique

en: Malaysia
fr: Malaisie

en: Namibia
fr: Namibie

en: New Caledonia
fr: Nouvelle-cal��donie

en: Internic Network
fr: R��seau Internic

en: Norfolk Island
fr: Norfolk, ��le

en: Nigeria
fr: Nig��ria

en: Netherlands
fr: Pays-bas

en: Norway
fr: Norv��ge

en: Nepal
fr: N��pal

en: Neutral Zone
fr: Zone neutre

en: Niue
fr: Niou��

en: New Zealand
fr: Nouvelle-z��lande

en: Internic Non-Profit Organization
fr: Internic Organisation non-lucrative

en: Peru
fr: P��rou

en: French Polynesia
fr: Polyn��sie fran��aise

en: Papua New Guinea
fr: Papouasie-nouvelle-guin��e

en: Poland
fr: Pologne

en: St. Pierre and Miquelon
fr: Saint-pierre-et-miquelon

en: Puerto Rico
fr: Porto rico

en: Palestinian Territory
fr: Territoire Palestinien

en: Palau
fr: Palaos

en: Reunion
fr: R��union

en: Romania
fr: Roumanie

en: Old School ARPAnet
fr: Ancien ARPAnet

en: Russian Federation
fr: Russie, f��d��ration de

en: Saudi Arabia
fr: Arabie saoudite

en: Solomon Islands
fr: Salomon, ��les

en: Sudan
fr: Soudan

en: Sweden
fr: Su��de

en: Singapore
fr: Singapour

en: St. Helena
fr: Sainte-h��l��ne

en: Slovenia
fr: Slov��nie

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
fr: Svalbard et ��le jan mayen

en: Slovak Republic
fr: Slovaquie

en: Sierra Leone
fr: Sierra leone

en: San Marino
fr: Saint-marin

en: Senegal
fr: S��n��gal

en: Somalia
fr: Somalie

en: Sao Tome and Principe
fr: Sao tom��-et-principe

en: Former USSR
fr: Ex URSS

en: El Salvador
fr: El salvador

en: Syria
fr: Syrienne, r��publique arabe

en: Turks and Caicos Islands
fr: Turks et ca��ques, ��les

en: Chad
fr: Tchad

en: French Southern Territories
fr: Terres australes fran��aises

en: Thailand
fr: Tha��lande

en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

en: Turkmenistan
fr: Turkm��nistan

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: East Timor
fr: Timor oriental

en: Turkey
fr: Turquie

en: Trinidad and Tobago
fr: Trinit��-et-tobago

en: Taiwan
fr: Ta��wan, province de chine

en: Tanzania
fr: Tanzanie, r��publique-unie de

en: Uganda
fr: Ouganda

en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

en: US Minor Outlying Islands
fr: ��les mineures ��loign��es des ��tats-unis

en: United States of America
fr: ��tats-Unis

en: Uzbekistan
fr: Ouzb��kistan

en: Vatican City State
fr: Saint-si��ge (��tat de la cit�� du vatican)

en: St. Vincent and the Grenadines
fr: Saint-Vincent et Les Grenadines

en: British Virgin Islands
fr: ��les vierges britanniques

en: US Virgin Islands
fr: ��les vierges des ��tats-Unis

en: Vietnam
fr: Viet nam

en: Wallis and Futuna Islands
fr: Wallis et futuna

en: Yemen
fr: Y��men

en: Yugoslavia
fr: Yougoslavie

en: South Africa
fr: Afrique du sud

en: Zambia
fr: Zambie

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Open Dialog Window
fr: Ouvrir la fen��tre de dialogue

en: Send a File
fr: Envoyer un fichier

en: User Info (WHOIS)
fr: Info utilisateur (WHOIS)

en: Operator Actions
fr: Actions Op��rateur

en: Give Ops
fr: Donne le Op

en: Take Ops
fr: enl��ve le Op

en: Give Voice
fr: Donne le Voice

en: Take Voice
fr: Enl��ve le Voice

en: Direct client-to-client
fr: Client-vers-client direct

en: Send File
fr: Envoyer un fichier

en: Offer Chat
fr: Proposer une discussion

en: Abort Chat
fr: Abandonner la discussion

en: Userinfo
fr: Information utilisateur

en: Clientinfo
fr: Information du client

en: Oper
fr: Op��r

en: Kill this user
fr: Tuer cet utilisateur

en: Give Half-Ops
fr: Donner l'Half-Ops

en: Take Half-Ops
fr: Prendre l'Half-Ops

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Ignore User
fr: Ignorer l'utilisateur

en: UnIgnore User
fr: Ne pas ignorer l'utilisateur

en: DNS Lookup
fr: R��solution DNS

en: UserHost
fr: H��te de l'utilisateur

en: External
fr: Externe

en: Leave Channel
fr: Quitter le canal

en: Join Channel...
fr: Rejoindre le canal...

en: Enter Channel to Join:
fr: Saisissez la canal �� rejoindre��:

en: Server Links
fr: Liens du serveur

en: Ping Server
fr: Pinger le serveur

en: Hide Version
fr: Cacher la version

en: DeOp
fr: D��Op

en: bye
fr: bonsoir

en: Enter reason to kick %s:
fr: Saisissez la raison pour kicker %s��:

en: Sendfile
fr: Fichier �� envoyer

en: Dialog
fr: Dialogue

en: Send
fr: Envoyer

en: Chat
fr: Discuter

en: Clear
fr: Effacer

en: X-Chat GNOME is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
fr: X-Chat GNOME est un logiciel libre��; vous pouvez le redistribuer et/ou le
    modifier conform��ment aux dispositions de la Licence Publique G��n��rale GNU,
    telle que publi��e par la Free Software Foundation��; version 2 de la
    licence, ou (�� votre choix) toute version ult��rieure.

en: X-Chat GNOME is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
fr: X-Chat GNOME est distribu�� dans l'espoir qu'il sera utile,
    mais SANS AUCUNE GARANTIE��; sans m��me la garantie implicite
    de COMMERCIALISATION ou D'ADAPTATION �� UN OBJET PARTICULIER.
    Pour plus de d��tails, voir la Licence Publique G��n��rale GNU.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with X-Chat GNOME; if not, write to the Free Software Foundation, Inc.,
    59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA  02111-1307  USA
fr: Un exemplaire de la Licence Publique G��n��rale GNU doit ��tre fourni avec
    ce programme��; si ce n'est pas le cas, ��crivez �� la Free Software Foundation Inc.,
    59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA  02111-1307  USA

en: It has been well observed that a trombone is not a suitable instrument for a gentleman
fr: Il est notoire qu'un trombone n'est pas un instrument digne d'un gentilhomme

en: Background image filename
fr: Nom de fichier de l'image d'arri��re-plan

en: Background transparency
fr: Transparence de l'arri��re-plan

en: Default nickname used by servers without special options set
fr: Pseudonyme par d��faut utilis�� par les serveurs sans d��finition d'options sp��ciales

en: Default real name used by servers without special options set
fr: Nom r��el utilis�� par les serveurs sans d��fition d'options sp��ciales

en: Font for the main window
fr: Police de la fen��tre principale

en: Height of the channel list
fr: Hauteur de la liste des canaux

en: Height of the main window
fr: Hauteur de la fen��tre principale

en: List of enabled plugins
fr: Liste des greffons activ��s

en: Message sent on away
fr: Message envoy�� lors d'une absence

en: Message sent on channel part
fr: Message envoy�� en quittant un canal

en: Message sent on quit
fr: Message envoy�� �� la d��connexion

en: Position of the horizontal pane in the main window
fr: Position du panneau horizontal dans la fen��tre principale

en: Selected background type
fr: Type d'arri��re-plan s��lectionn��

en: Selected color scheme
fr: Th��me de couleurs s��lectionn��

en: Show colors in the main window
fr: Afficher les couleurs dans la fen��tre principale

en: Show timestamps in the main window
fr: Afficher les marques de temps dans la fen��tre principale

en: Use system fonts
fr: Utiliser les polices du syst��me

en: Width of the main window
fr: Largeur de la fen��tre principale

en: xchat configuration version
fr: version de la configuration xchat

note: IRC menu
en: _Connect
fr: _Connecter

en: _Open Link in Browser
fr: _Ouvrir le lien

en: _Copy Link Location
fr: _Copier l'adresse du lien

en: Se_nd Message To...
fr: _Envoyer un message ��...

en: _Copy Address
fr: _Copier l'adresse

en: _Send File
fr: _Envoyer le fichier

en: Paste File _Contents
fr: Coller le _contenu du fichier

en: Paste File_name
fr: Coller le _nom du fichier

en: _Cancel
fr: _Annuler

en: URI list dropped on xchat-gnome had wrong format (%d) or length (%d)
fr: La liste d'URI d��pos��e sur xchat-gnome a un mauvais format (%d) ou longueur (%d)

en: Error reading file "%s": %s
fr: Erreur lors de la lecture du fichier "%s"��: %s

en: Error converting URI "%s" into filename: %s
fr: Erreur lors de la transformation de l'URI "%s" en nom de fichier��: %s

en: Error retrieving file information for "%s": %s
fr: Erreur lors de la lecture des informations du fichier "%s"��: %s

en: Save Transcript
fr: Enregistrer la discussion

en: Error saving %s
fr: Erreur lors de l'enregistrement du fichier %s

en: Search buffer is empty.
fr: Le cache de recherche est vide.

en: File
fr: Fichier

en: Remaining
fr: Restant

en: <span weight="bold" size="larger">Incoming File Transfer</span>
    
    %s is attempting to send you a file named "%s".  Do you wish to accept the transfer?
fr: <span weight="bold" size="larger">R��ception de fichier</span>
    
    %s essaye de vous envoyer un fichier nomm�� "%s".  Voulez-vous accepter ce transfert��?

en: <b>%s</b>
    <small>from %s</small>
    %s of %s
fr: <b>%s</b>
    <small>depuis %s</small>
    %s de %s

en: starting
fr: d��but��

en: <b>%s</b>
    <small>from %s</small>
    %s of %s at %s/s
fr: <b>%s</b>
    <small>depuis %s</small>
    %s de %s �� %s/s

en: queued
fr: en attente

en: Transfer of %s to %s failed
fr: Le transfert de %s �� %s a ��chou��

en: Transfer of %s from %s failed
fr: Le transfert de %s depuis %s a ��chou��

en: Transfer failed
fr: Le transfert a ��chou��

en: stalled
fr: bloqu��

en: Send File...
fr: _Envoyer un fichier...

en: Use directory instead of the default config dir
fr: Utiliser un r��pertoire de configuration sp��cifique

en: Don't auto-connect to servers
fr: Ne pas se connecter automatiquement

en: Don't auto-load plugins
fr: Ne pas charger automatiquement les greffons

en: Show version information
fr: Afficher le num��ro de version

en: xchat-gnome: %s
    Try `xchat-gnome --help' for more information
fr: xchat-gnome��: %s
    Utilisez `xchat-gnome --help' pour plus d'informations

en: Unable to show '%s'
fr: Impossible de montrer '%s'

en: Find:
fr: Rechercher��:

en: _Previous
fr: _Pr��c��dent

en: _Next
fr: _Suivant

en: <span foreground="dark grey">Reached end, continuing from top</span>
fr: <span foreground="dark grey">Fin atteinte, la recherche continue depuis le d��but</span>

en: <span foreground="dark grey">Reached beginning, continuing from bottom</span>
fr: <span foreground="dark grey">D��but atteint, la recherche continue depuis la fin</span>

en: <span foreground="red">Search string not found</span>
fr: <span foreground="red">Texte recherch�� non trouv��</span>

en: Server
fr: Serveurs

en: %s Network Properties
fr: Configuration du r��seau %s

en: Invalid input
fr: Entr��e invalide

en: You must enter a network name
fr: Vous devez entrer un nom de r��seau

en: You must enter a nick name
fr: Vous devez entrer un pseudo

en: You must enter a real name
fr: Vous devez entrer un vrai nom

en: No Servers
fr: Pas de serveurs

en: You must add at least one server for this network
fr: Vous devez sp��cifier au moins un serveur pour le r��seau

en: ISO-8859-15 (Western Europe)
fr: ISO-8859-15 (Europe de l'Ouest)

en: ISO-8859-2 (Central Europe)
fr: ISO-8859-2 (Europe Centrale)

en: ISO-8859-7 (Greek)
fr: ISO-8859-7 (Grec)

en: ISO-8859-8 (Hebrew)
fr: ISO-8859-8 (H��breux)

en: ISO-8859-9 (Turkish)
fr: ISO-8859-9 (Turc)

en: ISO-2022-JP (Japanese)
fr: ISO-2022-JP (Japonais)

en: SJIS (Japanese)
fr: SJIS (Japonais)

en: CP949 (Korean)
fr: CP949 (Cor��en)

en: CP1251 (Cyrillic)
fr: CP1251 (Cyrillique)

en: CP1256 (Arabic)
fr: CP1256 (Arabe)

en: GB18030 (Chinese)
fr: GB18030 (Chinois)

en: In_sert
fr: In_sertion

en: _Network
fr: _R��seau

en: _Go
fr: A_ller ��

en: _Help
fr: _Aide

en: _File Transfers
fr: Transferts de _fichier

en: _Quit
fr: _Quitter

note: Edit menu
en: Cu_t
fr: Co_uper

en: _Copy
fr: _Copier

en: _Paste
fr: C_oller

en: C_lear
fr: _Effacer

en: Prefere_nces
fr: _Pr��f��rences

en: _Reconnect
fr: _Reconnecter

en: _Disconnect
fr: _D��connecter

en: _Close
fr: _Fermer

en: _Channels...
fr: _Canaux...

note: Discussion menu Channel context menu Dialog context menu
en: _Save Transcript
fr: _Enregistrer la discussion

en: _Leave
fr: _Partir

en: Cl_ose
fr: _Fermer

en: _Find
fr: _Rechercher

en: _Clear Window
fr: _Vider la fen��tre

en: Change _Topic
fr: Changer le suje_t

en: _Bans...
fr: Listes des _bannis...

en: _Users
fr: _Utilisateurs

note: Go menu
en: Pre_vious Network
fr: R��seau pr��_c��dent

en: Nex_t Network
fr: R��seau sui_vant

en: _Previous Discussion
fr: Discussion _pr��c��dente

en: _Next Discussion
fr: Discussion _suivante

note: Help menu
en: _Contents
fr: _Sommaire

en: _About
fr: �� _propos

en: Error showing help
fr: Erreur lors de l'affichage de l'aide

en: _Find...
fr: _Rechercher...

note: Server context menu
en: _Auto-connect
fr: Reconnecter _automatiquement

note: Channel context menu
en: _Auto-join
fr: Rejoindre _automatiquement

note: Add the new server to the model. By default connected is false.
en: <none>
fr: <aucun>

en: Colors
fr: Couleurs

en: Black on White
fr: Noir sur blanc

en: White on Black
fr: Blanc sur noir

en: Custom
fr: Personnalis��

en: File Transfers & DCC
fr: Transferts de fichiers & DCC

en: Effects
fr: Effets

en: IRC Preferences
fr: Pr��f��rences IRC

en: Really remove network "%s" and all of its servers?
fr: Souhaitez-vous vraiment enlever le r��seau irc "%s" ainsi que tout ses serveurs��?

en: Networks
fr: R��seaux

en: Name
fr: Nom

en: unknown
fr: inconnu

en: An error occured unloading %s
fr: Une erreur est survenue lors du d��chargement du greffon %s

en: Plugin Unload Failed
fr: Le d��chargement du greffon a ��chou��

en: Plugin Load Failed
fr: Le chargement du greffon a ��chou��

en: Open Plugin
fr: Ouvrir le greffon

en: Scripts and Plugins
fr: Scripts et greffons

en: Enable
fr: Activ��

en: Plugin
fr: Greffon

en: %s%.1fs lag
fr: Lag de %s%.1fs

en: %d bytes buffered
fr: %d octets ont ��t�� mis en cache

en: I_nsert Color Code
fr: Ins��rer un code couleur

en: Changing topic for %s
fr: Changer le sujet pour %s

en: _Send File...
fr: _Envoyer un fichier...

en: Private _Chat
fr: _Discussion priv��e

en: _Kick
fr: _Kicker

en: _Ban
fr: _Bannir
