gcalctool 5.6.30 - en to fr translation catalogue (225 entries)

en: _Dec
fr: _Déc

en: He_x
fr: _Hex

note: Tooltips for each base value.
en: Set numeric base to binary (base 2)
fr: Définit la base numérique en binaire (base 2)

en: Set numeric base to octal (base 8)
fr: Définit la base numérique en octal (base 8)

en: Set numeric base to decimal (base 10)
fr: Définit la base numérique en décimal (base 10)

en: Set numeric base to hexadecimal (base 16)
fr: Définit la base numérique en hexadécimal (base 16)

note: Strings for each display mode value.
en: E_ng
fr: _Ing

note: Tooltips for each display mode value.
en: Set display type to engineering format
fr: Définit le type d'affichage au format ingénieur

en: Set display type to fixed-point format
fr: Définit le type d'affichage au format point décimal fixe

en: Set display type to scientific format
fr: Définit le type d'affichage au format scientifique

en: Set hyperbolic option for trigonometric functions
fr: Définit l'option hyperbolique pour les fonctions trigonométriques

en: Set inverse option for trigonometric functions
fr: Définit l'option inverse pour les fonctions trigonométriques

note: Mode titles to be added to the titlebar.
en: Basic
fr: Mode basique

en: Advanced
fr: Mode expert

en: Financial
fr: Mode financier

en: Scientific
fr: Mode scientifique

note: Strings for each trig type value.
en: De_grees
fr: _Degrés

en: Gr_adians
fr: _Grades

note: Tooltips for each trig type value.
en: Set trigonometric type to degrees
fr: Définit l'unité trigonométrique en degrés

en: Set trigonometric type to gradians
fr: Définit l'unité trigonométrique en grades

en: Set trigonometric type to radians
fr: Définit l'unité trigonométrique en radians

en: Numeric 7
fr: 7 numérique

en: Numeric 8
fr: 8 numérique

en: Numeric 9
fr: 9 numérique

en: Divide
fr: Division

en: Start group of calculations
fr: Début d'un groupe de calculs

en: Left bracket
fr: Parenthèse gauche

en: Bksp
fr: Bsp

en: Remove rightmost character from displayed value
fr: Supprime le caractère le plus à droite de la valeur affichée

en: Backspace
fr: Retour arrière

en: Clear displayed value
fr: Efface la valeur affichée

en: Clear entry
fr: Efface l'entrée

en: Clear displayed value and any partial calculation
fr: Efface la valeur affichée et tous les calculs intermédiaires

en: Clear
fr: Effacer

en: Numeric 4
fr: 4 numérique

en: Numeric 5
fr: 5 numérique

en: Numeric 6
fr: 6 numérique

en: Multiply
fr: Multiplication

en: End group of calculations
fr: Fin d'un groupe de calculs

en: Right bracket
fr: Parenthèse droite

en: Change sign [c]
fr: Change le signe [c]

en: Integer portion of displayed value [i]
fr: Partie entière de la valeur affichée [i]

en: Integer portion
fr: Partie entière

en: Store displayed value in memory register [S]
fr: Stocke la valeur affichée dans un registre mémoire [S]

en: Store to register
fr: Mémoriser dans un registre

en: Numeric 1
fr: 1 numérique

en: Numeric 2
fr: 2 numérique

en: Numeric 3
fr: 3 numérique

en: Subtract
fr: Soustraction

en: Percentage
fr: Pourcentage

en: Square root [s]
fr: Racine carrée [s]

en: Fractional portion of displayed value [:]
fr: Partie fractionnaire de la valeur affichée [:]

en: Fractional portion
fr: Partie fractionnaire

en: Retrieve memory register to display [R]
fr: Rappelle le registre mémoire pour l'afficher [R]

en: Retrieve from register
fr: Rappeller depuis un registre

en: Numeric 0
fr: 0 numérique

en: .
fr: ,

en: Numeric point
fr: Point décimal

en: Calculate result
fr: Calcule le résultat

en: Add
fr: Addition

en: Reciprocal [r]
fr: Inverse [r]

en: Recip
fr: Récip

en: Square [@]
fr: Carrée [@]

en: Absolute value [u]
fr: Valeur absolue [u]

en: Exchange displayed value with memory register [X]
fr: Échange la valeur affichée avec le registre mémoire [X]

en: Exchange with register
fr: Échanger avec un registre

en: Compounding term [m]
fr: Durée de capitalisation [m]

en: Double-declining depreciation [d]
fr: Amortissement dégressif à taux double [d]

en: Future value [v]
fr: Valeur à terme [v]

en: Periodic payment [P]
fr: Paiement périodique [P]

en: Present value [p]
fr: Valeur actualisée [p]

en: Rate
fr: Taux

en: Periodic interest rate [T]
fr: Taux d'intérêt périodique [T]

en: Straight-line depreciation [l]
fr: Amortissement linéaire [l]

en: Sum-of-the years'-digits depreciation [Y]
fr: Amortissement dégressif [Y]

en: Term
fr: Echéance

en: Payment period [T]
fr: Période de paiement [T]

en: Shift displayed value 1-15 places to the left
fr: Décale la valeur affichée de 1 à 15 places vers la gauche

en: Shift left
fr: Décaler vers la gauche

en: Shift displayed value 1-15 places to the right
fr: Décale la valeur affichée de 1 à 15 places vers la droite

en: Shift right
fr: Décaler vers la droite

en: 16-bit unsigned integer value of display (])
fr: Valeur entière non signée 16 bits de l'affichage (])

en: 16 bit unsigned integer
fr: Entier non signé 16 bits

en: 32-bit unsigned integer value of display ([)
fr: Valeur entière non signée 32 bits de l'affichage ([)

en: 32 bit unsigned integer
fr: Entier non signé 32 bits

en: Modulus Division
fr: Modulo de la division

en: Acc
fr: Préc

en: Set accuracy from 0 to 9 numeric places [a]
fr: Définit la précision de 0 à 9 décimales significatives [a]

en: Accuracy
fr: Précision

en: Con
fr: Const

en: Constants [#]
fr: Constantes [#]

en: Fun
fr: Fonc

en: User-defined functions [f]
fr: Fonctions définies par l'utilisateur [f]

en: Enter an exponential number [e]
fr: Introduit un nombre exponentiel [e]

en: Exponential
fr: Exponentiel

en: e to the power of displayed value [{]
fr: e à la puissance de la valeur affichée [{]

en: E to the x
fr: E à la puissance x

en: 10 to the power of displayed value [}]
fr: 10 à la puissance de la valeur affichée [}]

en: Ten to the x
fr: 10 à la puissance x

en: Raise displayed value to the power of y [^]
fr: Élève la valeur affichée à la puissance y [^]

en: X to the y
fr: X à la puissance y

en: Factorial of displayed value [!]
fr: Factorielle de la valeur affichée [!]

en: Factorial
fr: Factorielle

en: Random number in the range 0.0 to 1.0 [?]
fr: Nombre aléatoire compris entre 0.0 et 1.0 [?]

en: Random number
fr: Nombre aléatoire

en: Hexadecimal digit D
fr: D hexadécimal

en: Hexadecimal digit E
fr: E hexadécimal

en: Hexadecimal digit F
fr: F hexadécimal

en: Cosine [J]
fr: Cosinus [J]

en: Sine [K]
fr: Sinus [K]

en: Tangent [L]
fr: Tangente [L]

en: Natural log [N]
fr: Logarithme népérien (base e) [N]

en: Base 10 log [G]
fr: Logarithme décimal [G]

en: Hexadecimal digit A
fr: A hexadécimal

en: Hexadecimal digit B
fr: B hexadécimal

en: Hexadecimal digit C
fr: C hexadécimal

en: Bitwise OR
fr: OR bit-à-bit

en: Bitwise AND [&]
fr: AND bit-à-bit [&]

en: Bitwise NOT [~]
fr: NOT bit-à-bit [~]

en: Bitwise XOR [x]
fr: XOR bitwise [x]

en: Bitwise XNOR [n]
fr: XNOR bit-à-bit [n]

en: Kilometer-to-mile conversion factor
fr: Facteur de convertion kilomètre vers mile

en: square root of 2
fr: racine carrée de 2

en: Centimeter-to-inch conversion factor
fr: Facteur de conversion centimètre vers pouce

en: degrees in a radian
fr: degrés dans un radian

en: Gram-to-ounce conversion factor
fr: Facteur de conversion de gramme vers once

en: Kilojoule-to-British-thermal-unit conversion factor
fr: Facteur de convertion de kilojoules vers unités thermiques anglaises

en: Cubic-centimeter-to-cubic-inch conversion factor
fr: Facteur de convertion de centimètres cubes vers pouces cubes

note: THIS ROUTINE IS CALLED WHEN AN ERROR CONDITION IS ENCOUNTERED, AND *  AFTER A MESSAGE HAS BEEN WRITTEN TO STDERR.
en: Error
fr: Erreur

en: Previous expression
fr: Expression précédente

en: Invalid number for the current base
fr: Nombre non-valide pour la base actuelle

en: Too long number
fr: Nombre trop grand

en: Malformed expression
fr: Expression incorrecte

en: Error, operands must be integers
fr: Erreur : les opérandes doivent être des integers

en: No sane value to convert
fr: Aucune valeur correcte à convertir

en: No sane value to store
fr: Aucune valeur correcte à stocker

en: Malformed function
fr: Fonction incorrecte

en: Cleared display, prefix without an operator is not allowed
fr: Avec un affichage vierge, un préfixe sans un opérateur n'est pas autorisé.

en: Malformed parenthesis expression
fr: Expression incorrecte

en: Numeric stack error
fr: Erreur de la pile numérique

en: Operand stack error
fr: Erreur de la pile des opérandes

en: -a needs accuracy value
fr: -a nécessite une valeur d'exactitude

en: %s: accuracy should be in the range 0-%d
fr: %s : l'exactitude doit être située entre 0-%d

en: %s: %s as next argument.
fr: %s : %s comme argument suivant.

note: No calculator error initially. Not entering an exponent number. No pending arithmetic operation. No User supplied title line.
en: calculator
fr: calculatrice

en: %s: base should be 2, 8, 10 or 16
fr: %s : la base doit être 2, 8, 10 ou 16

en: %s: invalid display mode [%s]
fr: %s : mode d'affichage non valide [%s]

en: %s: invalid mode [%s]
fr: %s : mode non valide [%s]

en: %s: invalid trigonometric mode [%s]
fr: %s : mode trigonométrique non valide [%s]

en: %s: invalid syntax mode [%s]
fr: %s : mode syntaxique non valide [%s]

en: Usage: %s: [-D] [-E] [-a accuracy]
fr: Utilisation : %s : [-D] [-E] [-a précision]

en: _Calculator
fr: _Calculatrice

en: _Edit
fr: _Édition

en: _View
fr: Afficha_ge

en: _Help
fr: _Aide

en: Quit the calculator
fr: Quitter la calculatrice

en: Copy selection
fr: Copier la sélection

en: Paste selection
fr: Coller la sélection

en: _Insert ASCII Value...
fr: _Insérer une valeur ASCII...

en: Insert ASCII value
fr: Insérer une valeur ASCII

en: Show help contents
fr: Afficher le sommaire de l'aide

en: Show the About Gcalctool dialog
fr: Afficher le boîte de dialogue « À propos de Gcalctool »

en: Show _Trailing Zeroes
fr: Afficher les _zéros après la virgule

en: Show trailing zeroes
fr: Afficher les zéros après la virgule

en: Show T_housands Separator
fr: Afficher le séparateur de _milliers

en: Show thousands separator
fr: Afficher le séparateur de milliers

en: _Memory Registers
fr: _Registres mémoires

en: Show memory registers
fr: Afficher les registres mémoires

en: _Use Arithmetic Precedence
fr: _Utiliser la priorité arithmétique

en: Use Arithmetic Precedence
fr: Utiliser la priorité arithmétique

en: _0 significant places
fr: _0 décimale significative

en: 0 significant places
fr: 0 décimale significative

en: _1 significant place
fr: _1 décimale significative

en: 1 significant place
fr: 1 décimale significative

en: _2 significant places
fr: _2 décimales significatives

en: 2 significant places
fr: 2 décimales significatives

en: _3 significant places
fr: _3 décimales significatives

en: 3 significant places
fr: 3 décimales significatives

en: _4 significant places
fr: _4 décimales significatives

en: 4 significant places
fr: 4 décimales significatives

en: _5 significant places
fr: _5 décimales significatives

en: 5 significant places
fr: 5 décimales significatives

en: _6 significant places
fr: _6 décimales significatives

en: 6 significant places
fr: 6 décimales significatives

en: _7 significant places
fr: _7 décimales significatives

en: 7 significant places
fr: 7 décimales significatives

en: _8 significant places
fr: _8 décimales significatives

en: 8 significant places
fr: 8 décimales significatives

en: _9 significant places
fr: _9 décimales significatives

en: 9 significant places
fr: 9 décimales significatives

en: _Other (10) ...
fr: _Autre (10) ...

en: Set other precision
fr: Définir une précision différente

en: _Basic
fr: Mode _basique

en: _Advanced
fr: Mode _avancé

en: _Financial
fr: Mode _financier

en: _Scientific
fr: Mode _scientifique

en: Calculator with financial and scientific modes.
fr: Calculatrice avec des modes financiers et scientifiques.

en: Insert ASCII Value
fr: Insérer une valeur ASCII

en: Ch_aracter:
fr: _Caractère :

en: _Insert
fr: _Insérer

en: Edit Constants
fr: Éditer les constantes

en: Edit Functions
fr: Éditer les fonctions

en: Note:
fr: Note :

en: All constant values are specified in the decimal numeric base.
fr: Toutes les valeurs constantes sont spécifiées dans la base numérique décimale.

en: Click a _value or description to edit it:
fr: Cliquez sur une _valeur ou une description pour l'éditer :

en: Value
fr: Valeur

en: _Do not warn me again
fr: _Ne plus m'avertir

en: <big><b>Changing Modes Clears Calculation</b></big>
    
    When you change modes, the current calculation will be cleared, and the base will be reset to decimal.
fr: <big><b>Changer de mode initialise les calculs en cours</b></big>
    
    Lorsque vous changez de mode, le calcul en cours sera perdu, et la base sera réinitialisé à décimal.

en: C_hange Mode
fr: _Changer de mode

en: Set Precision
fr: Définir la précision

en: Significant _places:
fr: _Décimales significatives :

en: _Set
fr: _Définir

en: Calculator
fr: Calculatrice

en: Memory Registers
fr: Registres mémoires

en: Edit Constants...
fr: Éditer les constantes...

en: Edit Functions...
fr: Éditer les fonctions...

en: Clipboard contained malformed calculation
fr: Le presse papier contient des calculs incorrects

en: Other (%d) ...
fr: Autre (%d) ...

en: Set accuracy from 0 to %d numeric places. Currently set to %d places. [a]
fr: Définit la précision de 0 à %d décimales significatives. Actuellement définie à %d décimales. [a]

en: Activated no operator precedence mode
fr: Mode sans priorité arithmétique activé

en: Activated expression mode with operator precedence
fr: Mode avec priorité arithmétique activé

en: Accuracy value out of range
fr: Valeur de la précision hors limite

en: Negative X and non-integer Y not supported
fr: X négatif et Y non-entier non supportés

en: Error, cannot calculate cosine
fr: Erreur, ne peut pas calculer le cosinus

en: Perform calculations
fr: Effectue des calculs compliqués
