Evince 0.4.0 - en to fr translation catalogue (172 entries)

en: File corrupted.
fr: Fichier corrompu.

en: No images found in archive %s
fr: Aucune image trouvée dans l'archive %s

en: _Remove Toolbar
fr: Supprimer la barre d'_outils

en: Separator
fr: Séparateur

note: translators: this is the label for toolbar button
en: Best Fit
fr: Taille idéale

en: Fit Page Width
fr: Ajuster à la largeur de la page

en: Document Viewer
fr: Visionneur de documents

en: View multipage documents
fr: Affiche les documents multipages

en: Remember password for this session
fr: Se souvenir du mot de passe pour cette session

en: Save password in keyring
fr: Enregistrer le mot de passe dans le trousseau de clés

en: _Password:
fr: _Mot de passe :

en: <b>Author:</b>
fr: <b>Auteur :</b>

en: <b>Created:</b>
fr: <b>Crée le :</b>

en: <b>Creator:</b>
fr: <b>Créateur :</b>

en: <b>Format:</b>
fr: <b>Format :</b>

en: <b>Keywords:</b>
fr: <b>Mots clés :</b>

en: <b>Modified:</b>
fr: <b>Modifié le :</b>

en: <b>Number of Pages:</b>
fr: <b>Nombre de pages :</b>

en: <b>Optimized:</b>
fr: <b>Optimisé :</b>

en: <b>Producer:</b>
fr: <b>Producteur :</b>

en: <b>Security:</b>
fr: <b>Sécurité :</b>

en: <b>Subject:</b>
fr: <b>Sujet :</b>

en: <b>Title:</b>
fr: <b>Titre :</b>

en: Override document restrictions
fr: Passer outre les restrictions du document

en: Override document restrictions, like restriction to copy or to print.
fr: Passer outre les restrictions du document, p.ex. sur la copie ou l'impression.

en: File not available
fr: Fichier non disponible

en: DVI document has incorrect format
fr: Le document DVI a un format incorrect

note: translators: this is the document security state
en: Yes
fr: Oui

note: translators: this is the document security state
en: No
fr: Non

en: Unknown font type
fr: Type de police inconnu

en: No name
fr: Sans nom

en: Embedded subset
fr: Sous-ensemble inclus

en: Embedded
fr: Incluse

en: Not embedded
fr: Non incluse

en: None
fr: Aucun

en: No document loaded.
fr: Aucun document chargé.

en: Broken pipe.
fr: Tube interrompu.

en: Interpreter failed.
fr: L'interpréteur a échoué.

en: Error while decompressing file %s:
fr: Erreur lors de la décompression du fichier %s :

en: Cannot open file %s.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier %s.

en: File is not readable.
fr: Le fichier n'est pas lisible.

en: Document loaded.
fr: Document chargé.

en: Failed to load document '%s'
fr: Impossible d'ouvrir le document « %s »

en: Encapsulated PostScript
fr: PostScript encapsulé

en: Search string
fr: Chercher la chaîne

en: The name of the string to be found
fr: Le nom de la chaîne qui doit être recherchée

en: Case sensitive
fr: Respecter la casse

en: TRUE for a case sensitive search
fr: TRUE pour une recherche sensible à la casse

en: Highlight color
fr: Couleur de mise en surbrillance

en: Color of highlight for all matches
fr: Couleur de mise en surbrillance pour toutes les correspondances

en: Current color
fr: Couleur courante

en: Color of highlight for the current match
fr: Couleur de mise en surbrillance pour la correspondance courante

en: F_ind:
fr: _Rechercher :

en: _Previous
fr: _Précédent

en: _Next
fr: _Suivant

en: C_ase Sensitive
fr: _Respecter la casse

en: Unknown MIME Type
fr: Type MIME inconnu

en: Unhandled MIME type: '%s'
fr: Type MIME non pris en charge : « %s »

en: All Documents
fr: Tous les documents

en: PostScript Documents
fr: Documents PostScript

en: PDF Documents
fr: Documents PDF

en: DVI Documents
fr: Documents DVI

en: Djvu Documents
fr: Documents Djvu

en: All Files
fr: Tous les fichiers

en: (%d of %d)
fr: (%d sur %d)

en: of %d
fr: sur %d

en: Password required
fr: Mot de passe requis

en: The document <i>%s</i> is locked and requires a password before it can be opened.
fr: Le document <i>%s</i> est verrouillé et nécessite un mot de passe avant d'être ouvert.

en: Enter password
fr: Entrez le mot de passe

en: Password for document %s
fr: Mot de passe pour le document %s

en: Incorrect password
fr: Mot de passe incorrect

en: This document is locked and can only be read by entering the correct password.
fr: Ce document est verrouillé et peut seulement être lu en saisissant le mot de passe correct.

en: _Unlock Document
fr: _Déverrouiller le document

en: Properties
fr: Propriétés

en: General
fr: Général

en: Fonts
fr: Polices

en: Font
fr: Police

en: Gathering font information... %3d%%
fr: Récupération des informations de polices...%3d%%

en: Loading...
fr: Chargement...

en: Print...
fr: Imprimer...

en: Thumbnails
fr: Vignettes

en: Scroll Up
fr: Défiler vers le haut

en: Scroll Down
fr: Défiler vers le bas

en: Scroll View Up
fr: Faire défiler la vue vers le haut

en: Scroll View Down
fr: Faire défiler la vue vers le bas

en: Go to page %s
fr: Aller à la page %s

note: TRANS: Sometimes this could be better translated as "%d hit(s) on this page".  Therefore this string contains plural cases.
en: %d found on this page | %d found on this page
fr[0]: Trouvé %d fois sur cette page
fr[1]: Trouvé %d fois sur cette page

en: Not found
fr: Non trouvé

en: %3d%% remaining to search
fr: %3d%% restant à rechercher

en: Unable to open document
fr: Impossible d'ouvrir le document

en: Open Document
fr: Ouvrir un document

en: The file could not be saved as "%s".
fr: Le fichier ne peut pas être enregistré sous « %s ».

en: Save a Copy
fr: Enregistrer une copie

en: Generating PDF is not supported
fr: La génération de PDF n'est pas prise en charge

en: Printing is not supported on this printer.
fr: L'impression n'est pas prise en charge par cette imprimante.

en: You were trying to print to a printer using the "%s" driver. This program requires a PostScript printer driver.
fr: Vous essayez d'imprimer sur une imprimante utilisant le pilote « %s ». Ce programme nécessite un pilote d'impression PostScript.

en: Print
fr: Imprimer

en: The "Find" feature will not work with this document
fr: La fonctionnalité « Rechercher » ne fonctionnera pas avec ce document.

en: Searching for text is only supported for PDF documents.
fr: La recherche de texte n'est possible que pour les documents PDF.

note: Toolbar-only
en: Leave Fullscreen
fr: Quitter le mode plein écran

en: Toolbar Editor
fr: Éditeur de la barre d'outils

en: PostScript and PDF File Viewer.
    Using poppler %s (%s)
fr: Visionneur de fichiers PostScript et PDF.
    Utilise poppler %s (%s)

en: Evince is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
fr: Evince est un logiciel libre ; vous pouvez le redistribuer et/ou le
    modifier selon les termes de la Licence Publique Générale GNU, telle
    que publiée par la Free Software Foundation ; version 2 de la licence,
    ou encore (à votre choix) toute version ultérieure.

en: Evince is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
fr: Evince est distribué dans l'espoir qu'il sera utile, mais SANS AUCUNE
    GARANTIE ; sans même la garantie implicite de COMMERCIALISATION ou
    D'ADAPTATION À UN OBJET PARTICULIER. Pour plus de détails, voir la
    Licence Publique Générale GNU.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with Evince; if not, write to the Free Software Foundation, Inc.,
    59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA  02111-1307  USA
fr: Un exemplaire de la Licence Publique Générale GNU doit être fourni
    avec Evince ; si ce n'est pas le cas, écrivez à la Free Software
    Foundation Inc., 
    59 Temple Place, Suite 330, Boston, MA  02111-1307  USA

en: © 1996-2005 The Evince authors
fr: © 1996-2005 Les auteurs d'Evince

en: _File
fr: _Fichier

en: _Edit
fr: _Édition

en: _View
fr: _Affichage

en: _Go
fr: A_ller à

en: _Help
fr: _Aide

note: File menu
en: _Open...
fr: _Ouvrir...

en: Open an existing document
fr: Ouvre un document existant

en: _Save a Copy...
fr: _Enregistrer une copie...

en: Save a copy of the current document
fr: Enregistrer une copie du document courant

en: _Print...
fr: _Imprimer...

en: Print this document
fr: Imprimer ce document

en: P_roperties
fr: _Propriétés

en: Select _All
fr: _Tout sélectionner

en: Find a word or phrase in the document
fr: Rechercher un mot ou une phrase dans le document

en: Find Ne_xt
fr: Rechercher le _suivant

en: T_oolbar
fr: Barre d'_outils

en: Rotate _Left
fr: Tourner vers la _gauche

en: Rotate _Right
fr: Tourner vers la _droite

en: Enlarge the document
fr: Agrandir le document

en: Shrink the document
fr: Réduire le document

en: _Reload
fr: _Recharger

en: Reload the document
fr: Recharger le document

note: Go menu
en: _Previous Page
fr: Page _précédente

en: Go to the previous page
fr: Aller à la page précédente

en: _Next Page
fr: Page _suivante

en: Go to the next page
fr: Aller à la page suivante

en: _First Page
fr: _Première page

en: Go to the first page
fr: Aller à la première page

en: _Last Page
fr: _Dernière page

en: Go to the last page
fr: Aller à la dernière page

note: Help menu
en: _Contents
fr: _Sommaire

en: _About
fr: À _propos

en: Leave fullscreen mode
fr: Quitter le mode plein écran

note: View Menu
en: _Toolbar
fr: Barre d'_outils

en: Show or hide the toolbar
fr: Afficher ou masquer la barre d'outils

en: Side _Pane
fr: Panneau _latéral

en: Show or hide the side pane
fr: Afficher ou masquer le panneau latéral

en: _Continuous
fr: _Continu

en: Show the entire document
fr: Afficher le document entier

en: _Dual
fr: Pages _doubles

en: Show two pages at once
fr: Afficher deux pages à la fois

en: _Fullscreen
fr: _Plein écran

en: Expand the window to fill the screen
fr: Agrandi la fenêtre pour occuper tout l'écran

en: _Presentation
fr: _Présentation

en: Run document as a presentation
fr: Afficher le document comme une présentation

en: _Best Fit
fr: Taille _idéale

en: Make the current document fill the window
fr: Ajuster le document à la taille de la fenêtre

en: Fit Page _Width
fr: _Ajuster à la largeur de la page

en: Make the current document fill the window width
fr: Ajuster le document à la largeur de la fenêtre

note: Links
en: _Open Link
fr: _Ouvrir le lien

en: _Go To
fr: A_ller à

en: _Copy Link Address
fr: _Copier l'adresse du lien

en: Select Page
fr: Sélectionner la page

en: Adjust the zoom level
fr: Ajuster le niveau de zoom

note: translators: this is the label for toolbar button
en: Previous
fr: Précédente

note: translators: this is the label for toolbar button
en: Next
fr: Suivante

note: translators: this is the label for toolbar button
en: Zoom In
fr: Zoom avant

note: translators: this is the label for toolbar button
en: Zoom Out
fr: Zoom arrière

note: translators: this is the label for toolbar button
en: Fit Width
fr: Ajuster la largeur

en: %s - Password Required
fr: %s - Mot de passe requis

en: The page of the document to display.
fr: La page du document à afficher.

en: Evince Document Viewer
fr: Visionneur de documents Evince

en: Boolean options available, true enables thumbnailing and false disables the creation of new thumbnails
fr: Valeurs booléennes disponibles, true active la création de vignettes et false désactive la création de nouvelles vignettes

en: Enable thumbnailing of PDF Documents
fr: Active la création de vignettes pour les documents PDF

en: Thumbnail command for PDF Documents
fr: Commande pour la création des vignettes des documents PDF

en: Valid command plus arguments for the PDF Document thumbnailer. See nautilus thumbnailer documentation for more information.
fr: Commande valide et ses arguments pour le créateur de vignettes des documents PDF. Reportez vous à la documentation de nautilus thumbnailer pour plus d'informations.
